„Berging Herald wellicht laatste monsterklus particulier bedrijf 'NV wijst strafkorting )ij weigering baan niet af Geen volledig koopkrachtbehoud voor alle minima Tien jaar cel voor moord op pompbediende rOLFOORLOG HOUDT SMIT TAK OP DE BEEN 7oorhoeve haalt Madonna n Shakespeare in Kamer INNENLAND CeidoeSou/m/nt VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 PAGINA 3 immelding politie en de Ex- isieven Opruimings- mst zijn gisteren n de IJdoornlaan in isterdam-Noord en in de weer ge est met een gesto- i auto, waarin vol- ns een naar later ek valse tip na ns de actiegroep explosieven za- Twee flatgebou- werden uit voor- g ontruimd. „Toe- llig" vond tijdens de ruimingsactie een erval plaats aan de dere kant van de ofdstad. foto: anp Kleinzoon rijdt eigen oma aan EMMEN Een 19-jari- ge man uit Nieuw- Weerdinge heeft bij een aanrijding op een krui sing in Emmen tot zijn opperste verbazing zijn oma een gebroken been bezorgd. Dat gebeurde, toen de in Emmen woonachtige 77-jarige vrouw op haar fiets bij het afslaan met een auto in botsing kwam en viel. Nadat de ge schrokken bestuurder was uitgestapt, zag hij pas dat hij zijn eigen oma had aangereden. Droomreis als geschenk uit hemel UDDEL Op het moment dat hij het rode ballonnetje in de Garderense bossen vond, kon Gerrit Bronkhorst (43) uit Ud- del niet vermoeden dat het zijn vrouw en hem een droomreis naar het Caribisch ge bied zou opteveren. Op het kaarde dat aan de ballon hing, stond in drie talen: „Har telijk gefeliciteerd. De vinder van deze kaart heeft een droomreis gewonnen naar de Cariben". De reis is een cadeau van „The President Hotel" in Maarssenbroek dat op 24 september, een dag voordat Ger rit de ballon vond, zijn deuren had geo pend. De reis naar het kleine eiland Saint Kitts is prima terecht gekomen. Gerrit en Alie (38) zijn al zestien jaar niet met va kantie geweest. Hun laatste uitstapje was een week naar Giethoorn. Benoeming Tazelaar tot voorzitter van produktschap onzeker DEN HAAG Het is onzeker of het PvdA-kamerlid Tazelaar (landbouwspeci- alist van zijn fractie) voorzitter wordt van het Produktschap voor vee en vlees (PVV). Binnen het schap is nogal wat weerstand gerezen tegen de benoeming van Tazelaar nadat enkele weken geleden het bericht was uitgelekt dat hij aange zocht was om Meijer op te volgen. Naar verluidt zouden er inmiddels andere kan didaten voor de opvolging van de huidige voorzitter naar voren zijn gekomen. Taze laar staat zelf onder druk van zijn fractie om de overstap naar het PVV niet te ma ken. „Wij willen dat hij blijft", aldus PvdA'er Van Traa onlangs. Wethouder weg na incident met politie DEN DUNGEN De gemeenteraad van het Brabantse Den Dungen heeft gisteren een motie van wantrouwen aangenomen tegen wethouder F. de Haas. Reden hiervan is de confrontatie die De Haas op 19 september had met de rijkspolitie op de A2 tussen Tilburg en Eindhoven. De Haas wilde een co lonne van 16 politiemotoren inhalen, maar werd daarbij aangehouden door enkele agenten. Hij negeerde hun stop^ teken en er ontstond een achtervolging. Uiteindelijk werd hij aangehouden, waarbij hij enkele flinke klappen kreeg. Zes van de elf Dungense raads leden vinden dat die gebeurtenis het politieke functioneren van de wethou der onmogelijk maakt. De motie werd ingediend door het CDA. (OTTERDAM De >erging van de Britse J eerboot Herald of Free Enterprise bij de haven an Zeebrugge is wel- :I icht de laatste grote ber- ingsoperatie geweest die og door particuliere be- rijven kon worden ver- icht. In een krapper wordende markt halen elegenheidsbergers teeds vaker bergings- ontracten binnen en 1 lissen gespecialiseerde edrijven achter het net. Als bovendien de inter nationale verzekeraars niet door regeringen on der druk worden gezet om meer te gaan betalen voor bergingen, zullen de grote specialistische bergers hun peperdure materieel niet meer kun nen betalen. Dat zegt directeur K.J. Reini- gert van Smit Tak, het zees leep- en bergingsbedrijf dat samen met de Belgische Unie van Reddings- en Sleepdien sten de berging verrichte van de Herald of Free Enterprise. Reinigert sprak zijn waar schuwende woorden bij de première van „March 6 1987" een bedrijfsdocumentaire over de klus met het ramp schip, in opdracht van Smit Internationale door Pim Kor- ver gemaakt. Reinigert noemde het bergen „in zekere zin een aflopende zaak". In de loop van de ja ren gebeuren steeds minder ongelukken op zee, doordat zowel de navigatie en com municatie als de bemanning en de scheepvaartbegeleiding sterk verbeterd zijn. „De vei ligheid op zee is enorm toege nomen. Ook wordt door de huidige slechte marktsituatie na een ramp gezocht naar de goedkoopste oplossingen. Hierdoor gaan de wat men noemt „normale bergingsge- vallen" veelal naar gelegen heidsbergers en blijven slechts de gecompliceerde bergingen over voor de pro fessionele berger. Maar van die paar grote ingewikkelde bergingen alleen kunnen wij niet bestaan", aldus Reini gert. Zes procent Hij noemde daarbij ook het zogeheten „tenderen" in de bergingswereld een groot kwaad. Met name bij het ber gen van gezonken schepen moeten bergers steeds vaker inschrijven op een karwei, waarna de verzekeraars doorgaans de goedkoopste partij het contract gunnen. Het is volgens Reinigert on eerlijk bij bergers zo'n (in de aannemerswereld gebruike lijk) systeem te hanteren, omdat die hun bijzondere kosten door stormen, over werk, extra materiaalkosten en andere tegenvallers niet kunnen berekenen. Tot de bijzondere kosten behoort onder meer het paraat hou den van de gigantische Tak- heaves (drijvende hijskra nen), die gemiddeld slechts eenmaal in de anderhalf jaar bij een grote klus kunnen worden ingezet. „We hebben op de berging van de Herald zeker niet verloren, maar ook niet genoeg verdiend om die Takheaves weer een jaar stil te kunnen leggen als zich geen ongeluk op zee voor doet". De directeur van Smit Tak maakte er geen geheim van dat het slechts de ont wikkelingen in de Golfoorlog zijn die de bergingspoot van Smit Internationale nog enigszins op de been houden. Volgens Reinigert krijgt zijn bedrijf voor een geslaagde berging gemiddeld niet veel meer dan zes tot zeven pro cent van de geborgen waarde van een schip in handen. „We zijn met de Internatio nal Salvage Union, waarin 33 bedrijven zijn vertegenwoor digd, al zeker tien jaar met de verzekeraars aan het on derhandelen over een betere regeling. Die is vooral nodig voor het bergen van schepen met een gèvaarlijke chemi sche lading. De schepen zelf vertegenwoordigen vaak niet eens zo'n grote waarde, daar is dus voor ons op voorhand al niet veel aan te verdienen. Dat moet veranderen, want anders wil niemand ze meer bergen. Maar wie moet het dan doen? In feite hebben bedrijven als het onze bijna een publieke functie zoals de ANWB die op de weg heeft. Een gifschip mag nooit op de Directeur K.J. Reinigert van Smit Tak, het zeesleep- en ber gingsbedrijf dat samen met de Belgische Unie van Reddings- en Sleepdiensten de berging verrichte van de Herald of Free Enterprise. foto: sp bodem van de zee blijven lig gen, maar de verzekeraars vertikken het om ons in elk geval de kosten van zo'n in gewikkelde en riskante ber gingsoperatie te vergoeden. Het wordt tijd dat de over heid die verzekeraars eens de duimschroeven aandraait". Zo'n kostenvergoedingsrege ling bestaat sinds de ramp met de supertanker Amoco Cadiz al wel voor de berging van gestrande olietankers, maar niet voor schepen gela den met chemicaliën. Vol gens Reinigert leidt de huidi ge situatie onvermijdelijk tot noodgedwongen oprichting van staatsbergingsbedrijven. Bij het verdwijnen van de know-how en het groot ma terieel van de gespecialiseer de bedrijven zouden de lan den rondom de Noordzee en het Engelse Kanaal met hun 'drukke scheepvaartroutes ge dwongen worden in de toe komst van staatswege ber- gingsmaterieel gereed te heb ben. Dat is volgens Reinigert „een minder flexibel en bo vendien veel duurder" alter natief. „Overheden, reders en verzekeringswereld zullen binnenkort voor veel grotere uitgaven komen te staan wanneer deze zo unieke pu blieke functie niet meer door de bestaande bergingsbedrij ven kan worden uitgeoefend. Het is de hoogste tijd dat ook de politiek zich met deze pro blemen gaat bemoeien", vindt Reinigert. ARJEN VAN DER SAR Slagzin Bayer is misleidend AMSTERDAM „Bayer, re search voor milieubescher ming" is een misleidende slag zin. Het Chemie-concern sug gereert hiermee ten onrechte, dat het zich in belangrijke mate toelegt op produkten, waarbij milieubescherming voorop staat. Het college van beroep van de Reclame Code Commissie heeft dit bepaald naar aanleiding van een klacht van onder meer Milieu defensie. De Reclame Code Commissie wees de klacht in eerste instantie af, maar die is nu in hoger beroep toch op alle punten gegrond ver klaard. Volgens het college wordt er geen werkelijk on derzoek voor milieubescher ming gedaan. Het beroepscol lega meent verder dat van de Bayer-slagzin een te gerust stellende werking kan uitgaan. (ADVERTENTIE) Laat uw kinderen een proefrit maken Spuistraat 3, Den Hoog 1DHAN STEKELENBURG !N HAAG De FNV aist liet toepassen van ia strafkorting op uitke- i igen, wanneer een aan- j boden baan geweigerd dt, niet af. Vice-voor- ir Johan Stekelenburg lijn de FNV reageerde irmee gisteren na af- >p van de algemene be- 1 louwingen in de Twee- Kamer op een plan van WD om langdurig iiirklozen een verplichte roepskeuzetest te laten dergaan. Stekelenburg er wel op dat het niet bij een strafkorting mag blijven, maar dat be drijven meer moeten doen om langdurig werklozen aan kans te geven. Aanvankelijk stuitte het VVD- plan van de beroepskeuzetest op weerstand in de Kamer vanwege de daarin opgeno men strafkorting. Het kreeg aan het slot van de debatten echter onverwacht steun van een kamermeerderheid en van premier Lubbers. Dat gebeur de nadat PvdA-fractieleider Kok erkend had wel wat in het plan te zien, mits het zou worden uitgebreid met allerlei scholingsprogramma's. Opmer kelijk was dat VVD-fractie- voorzitter Voorhoeve de straf korting inmiddels stilletjes uit het plan had geschrapt, zoals bleek uit de motie die hij sa men met het CDA had inge diend. Premier Lubbers verklaarde „deze marsroute nu te kunnen ondersteunen". Aanvankelijk was zijn vrees dat het plan de gemeentelijke sociale diensten en de gewestelijke arbeidsbu reaus in de wielen zou rijden. Die instellingen onderzoeken eveneens de mogelijkheid langdurig werklozen persoon lijk te benaderen om hen in een heroriënteringsgesprek er toe te bewegen een (andere) opleiding te volgen. Lubbers complimenteerde VVD-fractie voorzitter Voor hoeve er nadrukkelijk mee dat deze bereid was de motie niet in stemming te brengen en aan te houden totdat er ka- merbeed overeenstemming over de uitwerking van het plan bereikt is. Daarna deed de premier een klemmend beroep op werkgevers en werknemers, op „alle mensen die doordrongen zijn van hun verantwoordelijkheid" en op alle politici „tussen VVD en PPR door te gaan met het be strijden van de werkloosheid De ministersploeg met Lubbers in het midden luistert naar het slot van de debatten over de Miljoenennota. foto: anp en het doorbreken van het iso- het slot van de algemene be- lement waarin met name de schouwingen voor. langdurig werklozen zijn ko- Stekelenburg herhaalde don- men te verkeren. „Iedereen derdagavond dat de loonmati- heeft afgelopen dagen hier in ging, waarop met name door deze Kamer met de beste be- premier Lubbers herhaalde doelingen gepraat maar wij malen was aangedrongen, moeten onze woorden ook bui- „nauwelijks dichterbij geko- ten deze ruimte waar maken, men was". Hij sloot niet uit dat Als de politiek dat kan, dan in de naderende cao-onder- wordt zij geloofwaardiger", handelingen toch looneisen op hield Lubbers de Kamer aan tafel komen. [2'N HAAG De uistige sfeer die het Wmerdebat over de J rsbegroting deze 1èk kenmerkte rd gisteravond aan fslot toch nog even of zien van een 'fjtig tintje. Veroor- :er daarvan was 'D-fractieleider órhoeve, die in zijn 1 ech plotseling Sha- ospeare en popzan- es Madonna te za- n bracht bvrhoeve had voor- •jteld, een deel van ■i bezuinigingen op gezinszorg weg te etsen en in plaats 3j ervan minder over- xidsgeld toe te leg- op de entreeprij zen voor theaters, concertzalen en mu sea. Dit zou dus bete kenen dat een kaartje voor bijvoorbeeld een avondje toneel, opera of ballet duurder wordt. Geen pro bleem, vond de VVD- voorman, want de mensen die dit soort culturele voorstellin gen bijwonen, kun nen dat over het alge meen makkelijk beta len. Toen D66-leider Van Mierlo hem hierover wilde interrumperen, zei Voorhoeve: „Als wij samen naar een voorstelling van Sha kespeare gaan, beta len we maar twintig gulden. Dat is een klein deel van de werkelijke toegang sprijs, want de staat past vijfenzeventig gulden aan subsidie bij. Waarom betalen we dat niet zelf Want als Jan Modaal naar Madonna gaat, een ongesubsidieerde voorstelling, dan telt hij daar rustig hon derd gulden voor neer, of hij nou tot de minima hoort of niet. Wat zo iemand op ta fel legt, betekent al gauw een half pro cent van z'n koop kracht, gemeten over een heel jaar". Van Mierlo ant woordde gevat: „Kunt Voorhoeve foto: sp u mij uitleggen waar om Jan Modaal en Mientje van de Mini ma naar Madonna gaan en wij naar Sha kespeare? Voorhoe ve weer: „Ik heb soms opmerkingen van u gehoord die erop duidden dat u wel eens iets van Sha kespeare hebt gezien. Ik sluit overigens niet uit dat u ook naar Madonna toe gaat". )E KNOLLEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ver soepelingen die het kabi net op aandringen van de Tweede Kamer heeft aan gebracht in de bezuinigin gen voor 1988 kunnen niet voorkomen dat de koopkracht van een groot, deel van de minima er volgend jaar toch enkele tienden van procenten op achteruit gaat. Op de slotdag van de algeme ne beschouwingen bleek giste ren dat de voorstellen van met name de regeringspartijen die door de regering zijn aan vaard, betekenen dat de koop kracht met 0,8 procent minder zal dalen. Vorige week liet mi nister De Koning van sociale zaken weten dat als gevolg van de bezuinigingen meer dan de helft van de mensen met de laagste inkomens er in 1988 in koopkracht op achter uit zouden gaan. Daar komt dus niet echt verandering in, al is het koopkrachtverlies nu teruggebracht tot maximaal 0,5 procent. Premier Lubbers wilde giste ren de oppositie niet de garan tie geven dat de koopkracht van alle minima volgend jaar op peil zal blijven. „Een derge lijke garantie is alleen moge lijk wanneer alle bezuinigings maatregelen worden ingetrok ken en dat acht ik onverstan dig", aldus Lubbers die er nog op wees dat door de wijzings- voorstellen de „scherpste kan tjes" van het koopkrachtver lies zijn weggehaald. Volgens PvdA-fractieleider Kok blij ven de kabinetsplannen ook na de bijstelling betekenen dat de koopkracht voor honderd duizenden „in een forse min" blijft. „Het is heel erg dat de Kamer er niet in is geslaagd mensen meer naar draag kracht te laten bijdragen", al dus Kok. De gaten die nu in de kabi netsplannen zijn geschoten be dragen 400 miljoen gulden. Daarbij moet worden bedacht dat kosten van de verhoging van de vakantietoeslag van mensen met een uitkering van 7,5 naar acht procent, zo'n 280 miljoen, eenmalig zijn. Van de overige versoepelingen, het niet doorgaan van de voorge stelde bezuinigingen in de ge zinszorg, een verlaging van de eigen bijdrage specialistische hulp, en een halvering van de bezuiniging op de huursubsi die, komt ruim 100 miljoen ten laste van de rijksbegroting. Voor dit bedrag zal elders, zo hield minister Ruding de Ka mer voor, op de begrotingen compensatie moeten worden gevonden. HAARLEM/NIEUW-VENNEP De Haarlemse recht bank heeft gisteren de 21-jarige R.T. uit Amsterdam veroordeeld tot tien jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf voor zijn aandeel in een gewapende overval op een benzinestation langs de rijksweg A-4 te Nieuw- Vennep. Bij die overval door vier personen werd een 51-jarige pompbe diende doodgeschoten en werd een tweede zwaar gewond. De 18-jarige O.B. uit Haarlem werd door de rechtbank veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De officier van justitie, mr. T.P.L. Bot, had tegen beide mannen twaalf jaar gevangenisstraf geëist. De derde dader van de overval, de 16-jarige G.T. uit Amster dam, is door de kinderrechter veroordeeld tot plaatsing in een inrichting voor buitengewone behandeling. Eerder werd de zaak tegen de 20-jarige A.S. uit Amsterdam, die de dodelijke schoten zou hebben gelost, aangehouden voor psychiatrisch onderzoek. De roofoverval op het pompstation in Nieuw-Vennep vond in de nacht van 19 mei van dit jaar omstreeks kwart over drie plaats. Onder bedreiging van vuurwapens dwongen de overvallers twee pompbedienden de kluis te openen. Toen één van de be dienden alarm wilde slaan, werd hij door één der overvallers in buik en hoofd geschoten. De man overleed ter plaatse. Zijn col lega liep een schotwond in de nekstreek op maar overleefde de aanslag. De overvallers gingen er vandoor met de inhoud van de kassa, 2800 gulden. De politie hield de vier verdachten na een uitgebreid onderzoek in juni van dit jaar aan in Amsterdam. Onderzoek naar verduistering ontwikkelings geld DELFT De gemeente politie van Delft onder zoekt of twee Delftena ren, die geld hebben inge zameld voor de bouw van een kinderdorp op Sri Lanka, zich schuldig heb ben gemaakt aan verduis tering van gelden. De zaak kwam aan het rol len toen een lid van de stich ting een bezoek bracht aan Sri Lanka, maar daar geen enkel spoor aantrof van het kinderdorp. Hierop heeft dat lid aangifte gedaan bij de Delftse politie. Een woord voerder van de politie kon vanmorgen nog niet zeggen, om hoeveel geld het precies gaat, „Want het onderzoek moet eigenlijk nog op gang komen". Door middel van een via Interpol verzonden telex, is de autoriteiten op Sri Lanka om opheldering gevraagd. Tot nu toe is daar geen antwoord op binnenge komen. Als het nodig is, gaan enkele politiemensen zich persoonlijk van de gang van zaken op Sri Lanka op de hoogte stellen. Scheveningen krijgt geen eigen poststempel DEN HAAG Het opnieuw in voeren van een eigen poststem pel voor Scheveningen is veel te duur voor de PTT en belemmert de postverwerking. Dit ant woordt minister Smit Kroes (ver keer en waterstaat) op vragen van de VVD. Vanuit Schevenin gen wordt al enige tijd gestreefd naar zo'n eigen poststempel. Het VVD-Kamerlid De Beer onder steunde die lobby met een reeks schriftelijke vragen aan de mi nister. De PTT heeft berekend dat de kosten van een apart Schevenings stempel kunnen op lopen tot vier ton. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3