„Grote toekomst voor religieuzen" kerk wereld brieven lezers weer GEESTELITK LEVEN/OPINIE CöidócSouiant Verbondenheid priesters en leken centraal op synode POSITIE VROUWEN WORDT WEZENLIJK ONDERDEEL VAN RESULTATEN SYNODE Scheefgroei in macht van confessionele organisaties l'n i £gidóc Het andere verhaal VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 PAGINA GOEREE-ACTIVISTEN IN DEN HAAG AANGEHOUDEN DEN HAAG Op en bij het Binnenhof in Den Haag zijn don derdagmiddag vier mannen aangehouden wegens het uitdelen Van pamfletten die waren uitgegeven door het predikersech- terpaar Lucas en Jenny Goeree. Het gaat volgens de Haagse politie niet om een aflevering van het gospelblad Evan van de Goerees, maar om een gelegen heidsuitgave. „Nederland is een moordende natie" staat er op de met een portret van premier Lubbers verluchte voorpagina. Hitiers geest is in dit kabinet gevaren, zo beweren de schrijvers van het pamflet verder. Er is in ons land een „embryonale ho locaust" gaande, zeggen zij. De schrijvers begrijpen niet hoe de koningin „moeder van drie kinderen" de abortuswet heeft kunnen ondertekenen. De vier mannen, afkomstig uit Zwolle, Utrecht en Harderwijk en in leeftijd variërend van 19 tot 31 jaar, zijn na verhoor op het hoofdbureau van de Haagse politie heengezonden. Of er gerechtelijke stappen tegen hen worden ondernomen is nog niet bekend. Hoeveel pamfletten er zijn uitgedeeld kon de poli tie niet meer achterhalen. Er zouden niet meer dan deze vier mannen bij de actie betrokken zijn geweest. Ik, Ik vergeet u nooit! Zie, Ik heb u gegrift in de palm van mijn handen JESAJA 49: 15b/l6a KNR KRIJGT VOOR HET EERST VROUW ALS VOORZITTER UTRECHT Geen ka pitein op een zinkend schip, vindt de Francis canes Benedicte de Vries (58) van het het voorzit terschap van de Konfe- rentie van Nederlandse Religieuzen, een functie die zij woensdag 14 okto ber als eerste vrouw in de geschiedenis van de KNR op zich neemt. Het aantal religieuzen in Nederland daalt snel en het merendeel van de ongeveer 22.000 die er nog zijn, is boven de 65, maar „we zijn bezig met dingen die toekomst hebben", meent zuster De Vries. „Ik geloof in jde opdracht en mogelijk heden van de religieu zen; wel zijn er andere structuren noodzakelijk. Vooral op het plaatselijk vlak zie ik zoveel goede dingen; parochies waar mensen heel actief zijn." De KNR vormt een platform waar de vier samenwer kingsverbanden van Neder landse religieuzen, die van de monialen (slotzusters), actie ve religieuzen, broeders (niet gewijd) en priesterreligieu zen, elkaar ontmoeten en proberen hun beleid in de Nederlandse kerkprovincie gestalte te geven. „Met be houd van de eigen verant woordelijkheid van de vier verbanden", zegt zuster De Vries nadrukkelijk. De Konferentie beschikt ver der over een bureau met 13 Zuster Nenedicte de Vries medewerk(st)ers in Tilburg, dat diensten verleent aan de orden en congregaties. Zo is er een fiscale werkgroep en een voor de oude dagsvoor ziening. In de derde plaats onderhoudt de KNR de con tacten met de Kerkprovincie en de nuntiatuur. Uitgangspunt voor de KNR „en dat blijkt nog eens uit het feit dat ze mij tot voorzit ster hebben gekozen" is een kerk die ten allen tijd be reid is tot dialoog. „We wil len niet uitsluitend bezig zijn met binnenkerkelijke aange legenheden, maar we staan voor een open kerk, waar ruimte is", verduidelijkt de nieuwe voorzitter. „Wat ik jammer vind, maar toch voorzie, is dat als de huidige ontwikkeling in de kerkprovincie doorgaat, we op een heel andere lijn dan de bisschoppen komen. Voor al religieuzen tillen daar heel zwaar aan; zij zijn de laatsten die onverschillig staan in de kerk". Dit is het ook waar ze het meest tegen op ziet in haar nieuwe functie. „Ik hoop echter dat we ons als samen werkende religieuzen niet verliezen in polarisatie en confrontatie. Ons uitgangs punt is zo lang mogelijk in gesprek te blijven. Het zal niet aan ons liggen als het ge sprek vastloopt. Maar waar liggen de grenzen. Wij willen toch ook duidelijk ergens voor staan". De kans is groot dat, als het erop aankomt, de religieuzen het onderspit delven. Zuster De Vries: „De bisschoppen hebben via benoemingen en geld grote macht. Aan de an dere kant heeft het Missio naire Centrum, dat tegen de uitdrukkelijke wens van Gij- sen werd opgericht, onlangs zijn tienjarig bestaan ge vierd." Zuster De Vries trad in 1955 „tegen wil en dank" toe tot de Franciscanessen van Heythuysen. „De strenge or ganisatie, het vaak massale met z'n allen op dezelfde plaats hetzelfde doen en al die regels trokken me niet zo aan. Maar, heel onverklaar baar, ik zag het toch als mijn weg religieuze te worden. En achteraf heb ik er geen spijt van". Na het noviciaat, drie vor mingsjaren binnen het kloos ter, volgden verschillende functies in het onderwijs, daarna veertien jaar directri ce van een kindertehuis en tenslotte tien jaar procinciaal overste van de Franciscanes sen. Missionair De laatste jaren is ze sterk betrokken bij de missionaire beweging. „Ik heb een perio de gehad dat ik de Bijbel als heel persoonlijk sprekend er voer. Nu zie ik veel meer dat God gerechtigheid en vrede wil voor alle mensen". Ook binnen de KNR wil zus ter De Vries deze missionaire aandacht stimuleren. „Die aandacht moet voor een groot gedeelte bestaan uit be wustwording van de mensen hier, zo hebben we geleerd van mensen uit de Derde Wereld. Anders doen we geen recht aan de mensen daar. Wij moeten leren inzien dat we een groot aandeel hebben in de kloof tussen rijk en arm". Ook de zorg voor de minder bedeelden in Nederland behoort tot die aandacht, vindt ze. Ze toont zich bedroefd over de ophanden zijnde reorgani satie door de bisschoppen van de Nederlandse Missieraad. In het voorstel daartoe wordt met geen woord gerept over de activiteiten van missionai re religieuzen. „Wij geloven in het goede van de Missie raad. Het doet zeer als al die heel kostbare verworvenhe den eruit verdwijnen." Zo moeten als de reorganisatie doorgaat, projecten van de NMR door én de bisschop hier en de bisschop van het betreffende land worden goedgekeurd. Die wederzijd se instemming is volgens De Vries vaak geen probleem. Er zijn echt.er ook projecten denkbaar die door een plaat selijke gemeenschap worden ondersteund (voorwaarde voor de huidige NMR), maar waar de plaatselijke bisschop tegen is. Als voorbeeld noemt ze „pastorale vernieuwings projecten". „Het verwijt van de bisschop pen is dat de NMR te veel ge richt is op de sociaal-econo mische situatie en te weinig aandacht heeft voor pastorale zaken. Voor de mensen daar zijn dat echter geen verschil lende zaken. Bovendien ko men wel degelijk pastorale projecten van de grond. Wij hebben alleen een andere kijk op wat pastoraal is". ROME De bisschoppensy node over de leek in de kerk wil de verbondenheid van priesters en leken als mensen die allen het doopsel hebben ontvangen, centraal plaatsen. Pas daarna komt het onder scheid in taken aan de orde. Tot deze conclusie zijn de Ne derlandse deelnemers aan de bisschoppensynode over de roeping en zending van de leek in de RK-kerk gekomen nu de synode een week oud is. Hulpbisschop mgr. J.F. Lescrauwaet van Haarlem, die aan de synode deelneemt als afgevaardigde van de bis schoppenconferentie, en me vrouw M.Th. van Heteren- Hogenhuis, die als waarne mer de synode bijwoont, ga ven donderdag tijdens een persconferentie in het Neder lands college in Rome hun eerste indrukken. Het is mgr. Lescrauwaet op gevallen dat vele deelnemers in het begin van hun bijdra gen een zeer theologische vi sie op de positie van de leek in de kerk geven en vervol gens de concrete taken van de leken aangeven. Mevrouw van Heteren was onder de indruk van de wiize waarop vele bisschoppen hebben ge pleit voor de sterke verbon denheid van geestelijken en leken. Voorts wees ze erop dat de positie van de vrouw in de kerk in vele interven ties aan de orde is gesteld. Ze koestert niet de verwach ting dat de synode zal pleiten voor toelating van de vrouw tot het kerkelijk ambt, maar ze hoopt dat de synode ertoe bijdraagt dat vrouwen een stem krijgen in de besluitvor mende organen in de kerk. Alle zestig leken die als waarnemer aan de synode mogen deelnemen, worden volgens haar gekenmerkt door hun grote liefde voor de Mevrouw Van Heteren FOTO: PERS UNIE kerk. Ze heeft niet de indruk dat bepaalde behoudende groeperingen onder de waar nemers oververtegenwoor digd zijn. Mgr. Lescrauwaet noemde het opvallend dat vele bis schoppen hebben gepleit voor activering van de parochies. Ze zijn er daarbij niet aan voorbij gegaan dat er span ningen kunnen bestaan tus sen het werk in de parochies en de activiteiten van som mige, zogeheten spirituele bewegingen als Opus Dei en Comunione e Liberazione die vaak de neiging hebben los van de parochies te opereren. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De bisschoppensy node zal niet om de hete brei heendraaien en zo duidelijk mogelijk aan proberen te ge ven wat in de toekomst de positie van de vrouw in de kerk zal zijn. Dat heeft de Zuidafrikaanse aartsbisschop Stephen Naidoo gisteren in Rome gezegd. Hij erkende dat de rol van de vrouw in het middelpunt van de dis cussie is komen te staan. Niet alleen vanuit het wes terse episcopaat, maar ook door vertegenwoordigers van de ontwikkelingslanden, is gevraagd vrouwen nadruk kelijker aan bod te laten ko men in het bestuur van de kerk en in de kerkelijke be dieningen. De synode-vaders zullen die discussie niet uit te weg gaan, zo beloofde Nai doo. Maar of het antwoord ook aan alle wensen en ver langens tegemoet zal komen is een tweede. De synode zal het immers bij vrij algemene formuleringen moeten hou den, zo waarschuwde Naidoo. De gehele wereldkerk moet zich er immers in kunnen herkennen. „Wij willen een zo duidelijk mogelijk ant woord formuleren, maar dat antwoord moet voor alle cul turen aanvaardbaar zijn. Dat is het probleem", zo zei hij. Naidoo is behalve aartsbis schop van Kaapstad ook me dewerker van het permanen te secretariaat van de bis schoppensynode. Zijn uit spraken vormen de eerste of ficiële aanduiding dat de pro blematiek van de vrouwen zeker terug te vinden zal zijn in het slotdocument van de synode. Naidooi wees er ech ter nog eens op dat de synode geen beslissingen neemt. Die zijn voorbehouden aan de paus. HUMANISTISCH VERBOND: DEN HAAG Kerkelijk Nederland is op weg een le vensbeschouwelijke minder heid te worden. Behoorde in 1960 ongeveer tachtig pro cent van de bevolking tot een kerkgenootschap, nu be schouwt bijna de helft van de bevolking zich als buitenker kelijk. Dit concluderen twee onder zoekers die vorig jaar in op dracht van het Humanistisch Verbond een onderzoek heb ben gedaan naar de (onker kelijkheid in zeventien Ne- Gereformeerd Jaarboek op synode aangeboden LUNTEREN Het „Jaarboek voor de geschiedenis van de Gereformeerde Kerken in Nederland", deel I, is op de gereformeerde synode offi cieel gepresenteerd. Synode- voorzitter ds. E. Overeem mocht het eerste exemplaar in ontvangst nemen. De serie is opgezet om de ge schiedenis van de kerken le vendig te houden. Diverse lo kale en regionale aspecten worden beschreven, door een wisselende groep auteurs. In het nu verschenen eerste deel is onder meer een hoofdstuk gewijd aan de ge reformeerden en de ARP in het Land van Heusden en Altena, aan het domineesge slacht Van Halsema en de „kwestie-Staal", die van 1934 tot 1941 in Drachten speelde. De reeks wordt uitgegeven bij Kok, Kampen. Prijs tot 1 januari 27,50, daarna 35,-. derlandse gemeenten met meer dan honderdduizend inwoners.' Voor het onder zoek werden 39.000 mensen door het bureau Inter/view ondervraagd. Volgens de onderzoekers Yvette Bommeljé en Peter Doorn vormt het aantal bui tenkerkelijken 48,6 procent van de totale Nederlandse bevolking. Volgens hun ana lyse noemt 28,6 procent zich rooms-katholiek, 12,6 procent nederlands-hervormd en 7,1, gereformeerd. Bijna drie pro cent rekent zich tot een van de overige christelijke en niet-christelijke kerkgenoot schappen. Vergelijking met een onder zoek verricht in 1982/1983 leert, dat het aantal onkerke- lijken toen 44,5 procent be droeg. Het aantal onkerkelii- ken stijgt dus, aldus Bommel jé en Doorn, met gemiddeld procent per jaar. De da ling zou het grootst zijn bij de Nederlands Hervormden: van 15,5 tot 12,6 procent. Bij de katholieken en gerefor meerden zou er een daling zijn van hooguit een half pro cent. Het Humanistisch Verbond meent op grond van de on derzoeksresultaten dat de aantallen kerkleden die nu nog in de gemeentelijke be volkingsadministraties staan geregistreerd een vals beeld geven van de feitelijke4 aan tallen kerkleden. Het meent dat de cijfers gevolgen moeten hebben voor de on derwijs-, ziekenhuis- en be jaardenvoorzieningen in Ne derland, die grotendeels een confessionele kleur hebben. J. Schoppen, voorzitter van de vereniging die het open baar onderwijs propageert, kwam met een dergelijk plei dooi. Uitgangspunt van het beleid dient te zijn een werkelijk pluriform bestel. Het Huma nistic!) Verbond noemt de scheefgroei die nu is ontstaan „buiten alle proportie" en eist dat deze wordt terugge bracht. Het onderzoek van het Hu manistisch Verbond past in de niet aflatende guerrilla van het Verbond tegen de kerken. De suggestie die uit gaat van de titel van het rap port dat er een rechtsstreekse invloed bestaat van de ker ken op de besteding van pu blieke middelen wordt in de studie niet waar gemaakt. Over de vanuit het particu lier initiatief ontstane confes sionele organisaties waarop het Humanistisch Verbond zijn pijlen richt, hebben de kerken rechtens niets te zeg gen. In de studie wordt overigens betreurd dat de wijd om zich heen grijpende onkerkelijk heid niet tot minder „sla pers" heeft geleid. Het leden tal van het Humanistisch Verbond bevindt zich al ja ren rond de vijftienduizend, van wie het merendeel oude ren. Het Verbond wordt bo vendien geplaagd door een li beraal/socialistische richtin genstrijd. PAUL VAN VELTHOVEN Peter Doorn en Yvette Bommel jé: Ontkerkelijking en verzui ling. Een onderzoek naar de in- /IV- Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten 'Hoge bomen Terecht hebt u in uw com mentaar de media gelaakt die als aasgieren op de publikatie in Nieuwe Revu over de ver meende belastingschuld van premier Lubbers zijn gedoken en op een verlekkerde wijze uitgebreid kond hebben ger daan van de fiscale perikelen rond de minister-president. Ik heb er ook alle begrip voor dat de minister-president moede loos wordt van dit soort be richten. Als weinig anderen ervaart hij immers dat hoge bomen veel wind vangen. Toch heb ik in uw berichtge ving en commentaar een niet onbelangrijk facet gemist: de beschouwing dat de meeste schandalen pas aan het volle licht komen na geruchten en speculaties. Natuurlijk moeten journalisten hun verantwoor delijkheid kennen en pas be schuldigingen uiten wanneer ze over bewijzen beschikken. Vermeldenswaard is dat in het geval-Lubbers staatssecretaris Koning heeft verklaard dat de door Nieuwe Revu gepubli ceerde feiten op zich stuk voor stuk juist zijn. Aanmerkingen kunnen alleen worden ge maakt op de wijze waarop dit blad ze heeft opgedist. Uw kwalificatie „boulevardweek blad" lijkt mij dan ook een juiste. Ik vind het uiteraard verve lend voor Lubbers en alle an dere publieke ambtsdragers, maar zij moeten er maar aan wennen dat zij uiterst kritisch worden gevolgd en dat hun woorden en daden voortdu rend op een goudschaaltje worden gewogen. De geschie denis heeft te vaak aange toond dat onberispelijk geach te mannen en vrouwen ach teraf dingen deden die niet door de beugel konden. Dat werd dan bekend na graaf- en spitwerk van justitie, volgend op geruchten en speculaties in de pers. Ik geloof er niets van dat Lubbers ooit iets zal over komen dat daarmee in de ver ste verte valt te vergeliiken. maar een pieftie twijfel blijft wel knagen. Je weet tenslotte maar nooit. Journalisten ge ven daar op verschillende ma nieren uiting aan. Gezien in het licht van de geschiedenis ben ik geneigd te zeggen: ge lukkig maar. Hoewel ik me ook heel goed realiseer, dat de kans groot is dat heel wat ver dienstelijke mannen en vrou wen voortijdig van het publie ke toneel zijn verdwenen als gevolg van loze beschuldingen, met alle persoonljke ellende van dien. Ieder voor zich moet maar uitmaken wat zwaarder weegt. M. v.d. Poel, LEIDEN. 3 Oktober Een drie-oktoberoptocht in Leiden die records brak met het aantal muziekkorpsen, praalwagens, deelnemers, uit- INDIEN ouders de geboorte van een gehandicapt kind ni via abortus willen voorkomen, moeten ze zelf voor de kos van de verzorging van dat kind opdraaien, zo meent Utrechtse hoogleraar Van Andel. Er moet worden bezuinij in de gezondheidszorg en gehandicapten kosten de samenli i, ving veel geld. Dank zij moderne technieken is het mogeli in een vroeg stadium van de zwangerschap de diagnose stellen of er sprake is van een gehandicapt mens in wordin Wie daarvan de consequentie niet trekt abortus provoc tus mag de samenleving niet vragen de kosten van d keuze te betalen. De hooggeleerde heer Vat» Andel durft het wel te zeggej als ouders zo nodig een gehandicapt kind geboren willen li ten worden, moeten ze dat zelf weten, maar de samenlevin hoeft voor die keuze niet gestraft te worden. Gehandicapt ven is het kennelijk niet waard om door de samenleving b< - schermd en verzorgd te worden. DERGELIJKE uitspraken zijn niet nieuw. Het toepasse van allerlei ontwikkelingen in de medische techniek roeji zulke geluiden op. Maar bovendien, in allerlei samenlevii/ gen en beschavingen is het geschonden leven slachtoffer (gi weest). In de recente Europese geschiedenis kennen we ideeën van Hitier, nu zo'n vijftig jaar geleden. Die had ni primair een economisch motief voor de vernietiging van a lerlei „minderwaardige soorten mensen", maar hij probeen i mensen voor zijn visie te winnen door in te spelen op gevoi lens van superioriteit van bepaalde mensen boven andere de rassenwaan. De motieven hebben steeds een andere gedaante, maar werkelijkheid er achter is steeds dezelfde. Het is een heidei verhaal over leven en dood, over levensvreugde en lijde over geluk en ongeluk. Het verhaal van de heer Van And die ook nog directeur is van een gezondheidsinstituut, is h resultaat van wat in de bijbel wordt genoemd het dienen vj de mammon, de afgod van geld en goed. Want de waan van het leven wordt geofferd op het altaar van het geld. NATUURLIJK zijn er rond de toepassing van medisc] voorzieningen vragen te stellen. Het ten koste van alles w len behouden van het leven kan net zo goed tot een afg< worden. Maar de discussie daarover moet niet plaatsvindt op het niveau van de bezuinigingen. Niet de menselijke ma mag maatstaf zijn, want dan wordt de mens zijn eigen vijan Christenen beseffen dat vanuit hun geloof. Uit het bijbel getuigenis blijkt hoe het leven van mensen pas tot zijn red komt door een norm te aanvaarden die van buiten de mei komt, van God. In diezelfde bijbel staan ook verhalen waa uit blijkt dat mensen op een doodlopende weg zijn als ze d waarheid ontkennen. Het geluid van Van Andel is een van de vele in onze „ve lichte" samenleving, waarin geld en economie bijna tove woorden zijn geworden. Terwille van de groeieconom wordt het milieu ondraaglijk belast, wordt de kloof tusst rijk en arm in de wereld steeds groter en worden mensen factoren die wel of niet een nuttig rendement kunnen o brengen. 4 HeT is een verantwoordelijkheid van christenen het Ande verhaal te vertellen en vooral: er naar te handelen. Mi schien is dat wel de beste manier om het soort verhalen zo« dat van Van Andel te ontmaskeren: laten zien dat de waari van het leven niet ligt in handen van mensen, maar van Gi is gegeven, in de wetenschap dat juist de namen van de g handicapten staan geschreven in de palm van Zijn vade hand. Afnemende wind DE BILT (KNMI) Het weer blijft de komende dagen wis selvallig. Regengebieden trek ken via de Noordzee naar onze omgeving. Voor morgenoch tend wordt regen en een krachtige tot harde wind ver wacht. In de loop van de mid dag trekt het regengebied naar het oosteh weg en neemt de wind in kracht af. De richting van de wind, die eerst nog zui delijk was, draait naar zuid west tot west. In de middag valt er nog een enkele bui. Te gen de avond wordt het beter en is er kans op opklaringen. De middagtemperatuur wordt echter niet veel hoger dan 13 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Scandinavië: Wisselvallig, middagtemperatuur van 10 tot 15 graden. Britse Eilanden: Wisselvallig. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Benelux-. Wisselvallig, middag temperatuur ongeveer 14 gra den. Duitsland. Wisselvallig, mid dagtemperatuur rond 16 gra den. Frankrijk. Wisselvallig, mid dagtemperatuur van 15 graden en vooral pracht en praal, en met de Hooigracht genoten tienduizenden van het gebode- ne. Maar in de Leidse Haar lemmerstraat was het koopple- zier niet overeenkomstig het optochtplezier. Voor het één leent de straat zich uitstekend maar voor het ander niet! Een feest met tweehonderdvijfig- duizend feestvierders! Gaat u, geachte Leidenaar, de route van de optocht eens langs en ziet ze allen staan: in rijen dik. Geen wonder dat de smalle Haarlemmerstraat volliep. Hoe geweldig is het óók dat dit al lemaal kan gebeuren, want daaruit blijkt dat het drie-ok toberfeest een trekpleister is van jewelste. Middels een ad vertentie bood het drie-okto-, berbestuur zijn verontschuldi gingen aan voor het uiteenval len van de stoet. Laat ik dit bestuur dan maar complimen teren met het feit dat het zó druk was! En, wat die optocht betreft: als oud Witte-Rozen- straatbewoner denk ik nog met weemoed terug aan de pe riode Oud-Hortuszicht toen de deelnemers aan de stoet daar pauzeerden. Of van de bewo ners van genoemde straat iets kregen aangeboden. Fantas tisch was het om Willem II, Alva, Jan van Hout, Rem brandt en zijn Saskia en vele andere historische figuren zo als Willem de Zwijger de weg te kunnen wijzen naar mijn nederige Witte Rozenstraatse toilet. Het is passé. Maar na het echec in de stad vind ik dat de optocht weer terug moet naar de Witte Singel. Gaarne wil ik het bestuur de volgende route aanbevelen: Burggravenlaan, Hoge Rijn dijk, Plantagelaan, Levendaal, Geregracht, Jan van Houtka de, Witte Singel, Noordeinde, Breestraat, Korevaarstraat, Levendaal, Plantagelaan, Hoge Rijndijk, Burggraven- laan. Indien deze route te kort is dan kan men bij terugkomst op het Levendaal via St. Joris- steeg, Hooigracht, Oosterkerk straat en Zijlsingel terugkeren naar de Hoge Rijndijk. Antoon Koch, OEGSTGEEST. Onnodig Het maken van koppen is blijkbaar een kunst, die ken nelijk niet iedereen verstaat. De tekst „Jaarlijks overlijden 400 verkeersslachtoffers onno dig" is onzin. Van geen enkel verkeersslachtoffer kan men Alpengebied. Buien, midda temperatuur rond 17 graden Spanje en Portugal: Half zwaar bewolkt en enkele 1 en. Middagtemperatuur ongl veer 22 graden, maar morgi in het noordwesten aanzien koeler. Italië: Half tot zwaar bewolj en vooral in het noorden él kele buien. Middagtemper tuur van 16 graden in h noorden tot 26 graden in h zuiden. Kust van Griekenland en Jc goslavië: Vrij zonnig en vr1 wel overal droog. Middagtei peratuur ongeveer 26 grader WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Hu Min Be Amsterdam regen 14 7 17 Den Helder regen 13 10 12 Rotterdam regen 13 7 1« Twente onbew. 14 6 11 Vlissingen regen 14 8 19 Zd. Limburg h.bew. 13 6 0 Budapest zw.bew. 22 11 Bordeaux h bew. 17 11 Brussel zw.bew. 12 6 Dublin zw.bew. 10 7 Franklurt l.bew. 15 5 Genève onbew. - 6 Helsinki zw.bew. 12 9 Innsbruck zw.bew. 7 Klagenfurt zw.bew. 18 9 Kopenhagen regenbui 15 7 Lissabon zw.bew. 21 14 Locarno onbew. 7 Londen zw.bew. 13 6 Luxemburg zw.bew. 11 5 Madrid Malaga l.bew. Malta Moskou l.bew. 26 15 ibew. 26 17 Oslo Parijs regenbi 13 9 3 13 Rome h.bew. 24 17 31 Split Lbew. 20 14 Stockholm zw.bew. 15 11 I Warschau l.bew. 20 11 Wenen zw.bew. 22 13 Zurich h.bew. 8 Casablanca zw bew. 24 16 Cyprus onbew. 26 15 Istanbul niet ontv. Las Palmas h.bew. - 22 Bayrut Tel-Avi' stellen dat het nodig is dat I /zij overlijdt. Wanneer er 1 gestaan: „Onzorgvuldig han len in ziekenhuizen kost v verkeersslachtoffers het ven", dan zou dat missch wel erg lang, maar in elk val correct zijn geweest. K. Verschoor, DEN HAAG

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2