ijkswaterstaat gaat ook lie op strand opruimen legstgeest joudt vast aan igere o.g.b. Bezuinigingen op streekmuziekschool dreigen te mislukken De Esdoorn ieconstructie Hoofdstraat begint volgend jaar ■ADEN OMGEVING CaidaeSomcwi VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 PAGINA 15 ibileum derenbond l ssenheim i ENHEIM Het zilveren lUm van de Katholieke van Ouderen, afdeling nheim werd gisteren ge- id In de St. Pancratiuskerk to een eucharistieviering ge- 6 en met medewerking van 3loor De Avondsterre. Voor- Van der Ploeg memoreer- -aarna in de kantine van i lalvereniging Teylingen, U r in de loop der jaren veel is verzet. Aan het eind ajjde middag had een druk i ihte receptie plaats. Wassenaarse scholen zorgen voor paniek WASSENAAR De Wasse naars e politie is niet gelukkig met brieven waarin de Bonifa- ciusschool, de Salvatorschool, de Jozefschool en de Jan Bap- tistschool zeggen dat er een kinderlokker in Wassenaar rondloopt. De ouders van de kinderen hebben deze brieven eind september gekregen. Vol gens de politie is er echter hiets aan de hand en zorgen de brie ven voor stemmingmakerij en paniek. Al enkele weken circuleren in Wassenaar geruchten over een man die zich in de buurt van scholen ophoudt en kinderen aanspreekt. De geruchten stroom nam dermate vorm aan dat de kinderen de bewuste brieven meekregen. De politie is daar niet blij mee. Politie- voorlichter A. de Vos: „Vorige maand en ook weer afgelopen woensdagmiddag zijn over het algemeen jonge kinderen aan gesproken door een jongeman van rond de 20 jaar die beweer de dat hij hen de toekomst kon voorspellen. Hij hield dan hun hand vast en voorspelde de toe komst en aaide hen over hun hoofd. Dat is alles wat tot nu toe is gebeurd. Tot nu toe is er nog geen enkele aangifte bij ons binnengekomen". Volgens De Vos heeft niemand van het onderwijzend personeel de politie benaderd en zich op de hoogte gesteld van de feiten. „Met deze brieven wordt toch een stemming gekweekt, die er toe leidt dat nu iedereen bang is geworden. Tot nu toe is bij ons weten geen enkel strafbaar feit gepleegd of een onzedelijke handeling verricht. Iemand de hand lezen als toekomstvoor speller of helderziende spelen mag. Maar wanneer er iemand de hand wordt gelezen of in aanraking komt met een hel derziende van rond de twintig jaar met blond haar op een ra cefiets, laat men dan de politie waarschuwen. Die komt dan di rect en zal de zaak onderzoe ken" Alleen voetbal in VVSB-hal NOORDWIJKERHOUT - De nieuwe sporthal die de voetbal vereniging VVSB uit Noordwijkerhout gaat bouwen op het sportpark De Boekhorst mag geen concurrent worden voor De Schelft. Dat stelde gisteravond de meerderheid van de commis sie openbare werken. De commissie werd gevraagd medewerking te verlenen aan de procedures die nodig zijn om de bouw van de sporthal mogelijk te maken. Geen enkele fractie bleek bezwaar te hebben tegen de plannen van de voetbalvereniging maar zowel D66, PvdA als CDA stelden met nadruk dat deze hal geen gebruikers van De Schelft mag aantrekken. „Het is logisch dat VVSB de trainin gen, die voorheen in De Schelft werden gegeven, straks in de eigen hal plaats laat vinden. Andere sporten moeten er niet in worden toegestaan", lichtte PvdA-woordvoerder W. Hof toe. Wethouder P. Heemskerk zegde toe dat de gemeente een over eenkomst met VVSB sluit waarin precies staat omschreven wat er in de hal mag plaatsvinden. „Daar zal in staan dat in de hal alleen met het voetbal te maken hebbende activiteiten zijn toe gestaan. Als VVSB fuseert met de handbalvereniging Northa dan mag er in de hal nog steeds niet worden gehandbald". Onderhoud wegen blijft achter VOORSCHOTEN Het onderhoud van de wegen in Voorschoten blijft achter. Dat werd gisteravond vastgesteld tijdens de vergadering van raadscommissies over de begroting '88. Belangrijkste oorzaak is de strenge winter en te natte zomer. Het be schikbare budget van de dienst verkeer, vervoer en waterstaat is grotendeels be steed aan extra werkzaamheden aan het open water en de groenvoorzieningen door de extra plantengroei. Men heeft dringend extra geld nodig. Alle fracties spraken hun verontrustheid uit. In februa ri wil men het onderhoudsschema nog maals bezien. Wethouder J. Visser meen de, dat de tijd niet ver meer is dat men kan spreken van verloedering van het we gennet. Open middag Van den Berghstichting NOGRDWIJK De vernieuwingen van de dr. mr. Willem van den Berghstichting zijn morgen te bekij ken tijdens een zo genaamde open middag. Van 13.30 tot 16.30 uur zijn medewerkers van de stichting aan wezig om bezoe kers rond te lei den. LASTENVERLICHTING VOOR KUSTGEMEENTEN IWIJK De directie irdzee van Rijkswater- it wordt met ingang 1 januari 1989 verant- irdelijk voor de be- ijding van olievervui- op de Nederlandse den. Deze taak is nu toevertrouwd aan de ;emeenten. Rijkswa- it heeft de gemeen- in de achterliggende in al bijgestaan met /oorbeeld het geven adviezen en houdt al sinds 1969 bezig de bestrijding van die terecht komt in Noordzee. Dat nu ook bestrijding van de olie de kust in handen van iswaterstaat komt, zal bestrijding alleen ar ten goede komen, idt ing. W. Koops, be- ismedewerker met be kking tot acute veront- iniging van de directie iordzee van Rijkswater- jat in Rijswijk. „Kennis materiaal nebben we ^in huis. Het grootste jrdeel is dat er nu dui- Jijk is wie wat opruimt, -lar de wetswijziging is n dramatische de gemeenten langs de betekent de wetswiizi- g een financiële meevaller. incident moeten ze zelf J een bedrag van 100.000 (den voor de schoonmaak- opd raaien. Volgens ^waterstaat moet twintig keer per jaar de olieverontrei- niging van het strand worden aangepakt. Dat kost ongeveer een miljoen gulden. De belangrijkste taak van de directie Noordzee van Rijks waterstaat is altijd geweest om te voorkomen dat olie vanuit zee terecht komt op de Nederlandse kust die langs de Noordzee ongeveer 250 kilo meter beslaat. „Primair is het beschermen van kwetsbare gebieden als de Waddenzee. Een olieramp daar kan on noemlijk veel schade aanrich ten. Zeldzame vogels die daar huizen, krijgen soms maar een jong per jaar. Als er dan massaal dieren omkomen door olievervuiling is dat een enorme tegenslag voor het vo gelbestand". Ook economische motieven spelen een rol. „In de zomer zijn er stukken strand waar op een kilometer 10.000 be zoekers per dag komen. Stel dat die tien gulden per dag uitgeven. Dan is er een enorm verlies als ze door olievervui ling het strand niet op kun nen". Machinekamer Veel olie komt in zee terecht door zogenaamde bilge-lozin- gen. „Olie uit de machineka mer die via een olie-water scheiding naar- buiten komt, omdat er iets mis gaat Dat mag niet, want de olie moet in de haven worden afgegeven, maar dat kost weer tijd Rijkswaterstaat heeft een vliegtuig, waarmee olie en ook lozingen kunnen worden opgespoord. Het vliegtuig is uitgerust met opsporingsappa- ratuur waarmee olievlekken op zee op zo'n 20 tot 40 kilo meter afstand kunnen worden gesignaleerd. Het vliegtuig vliegt uit als er een melding van olievervui ling binnenkomt. „Pas nog werden we gewaarschuwd dat er een tanker uit Noorwegen FOTO: PR richting onze wateren kwam die olie zou lekken. We zijn gaan kijken, maar er was niets aan de hand. En het schip mocht dus doorvaren. Meldingen krijgen we vaak van kustwachten, rijkspolitie en van bijvoorbeeld vissersbo ten". Daarnaast gaat Rijkswater staat ook zelf op onderzoek uit. „We vliegen de zeevaart route af en maken een ronde langs boortorens. Je kan het vergelijken met de politie. Het vliegtuig is zichtbaar en er gaat dus een preventieve werking van uit. En als we een overtreding zien, nemen we direct contact op met de kapitein van het betreffende schip. Daar schrikt men toch wel van". Sneeuwruimers Bij de bestrijding van olieve rontreiniging wordt gebruik gemaakt van apparatuur uit de land- en wegenbouw. Olie op de kust wordt verzameld door bull-dozers en sneeuw ruimers, waarna het wordt gezeefd, zodat het schone zand zonder de olie weer op het strand kan worden ge stort. Olie op zee wordt opge ruimd met behulp van bag gerschepen, waarop een door ons land ontwikkelde vee- garm is bevestigd. „Wat dat betreft, is er veel verbeterd. Olieverontreini ging hebben we vroeger ge probeerd te bestrijden met chemicaliën. Ook hebben we gebruik gemaak van de zand- /bezinkingsmethode, waar door de vervuiling naar de zeebodem verdween. We had den toen geen alternatieven. Nu wel. Sinds kort weten we het natuurlijke gedrag van olie. De natuur kan een ge deelte van de olie afbreken". Dat betektent niet dat Rijks waterstaat nu met de armen over elkaar kan wachten. „Niet alles verdwijnt en bo vendien is elke druppel olie Links: Ing. W. Koops, auteur van het Handboek Oliebestrijding op zee, kust en binnenwateren. FOTO: TJERK HERINGA Onder: Met materieel dat ook wordt ingezet bij de aanleg van wegen worden olie en zand van het strand geschept. FOTO: PR die in zee verdwijnt er een te veel. Toch moeten we ons bij elke olievlek op zee afvragen of het opruimen wel zinvol is. Chemische stoffen Bij het opruimen van een kleine hoeveelheid olie ver vuil je meer door het versto ken van dieselolie om naar de plaats toe te varen. Voorop staat dat de maatregel nooit erger mag zijn dan de kwaal". Helemaal voorkomen dat er illegaal olie wordt geloosd, zal volgens Koops nooit helemaal te voorkomen zijn. „Als de politie wil voorkomen dat au tomobilisten door het rode licht rijden, moet er bij elk verkeerlicht een politie-agent staan. Dat kan niet en datzelf de geldt voor ons. Bovendien zijn er denk ik grotere proble men dan olievervuiling". Koops maakt zich met name zorgen over de chemische stoffen die over zee worden vervoerd. „Er zijn al vierhon derd stoffen die veel getrans porteerd worden. Allemaal reageren ze anders en boven dien zijn ze lang niet allemaal biologisch afbreekbaar. Daar voor zoeken we nu oplossin gen. Hoe we de olie nu uit zee en van het strand kunnen ha len, dat weten we". NANDA TROOST STGEEST De ge- inte Oegstgeest heeft le meerjarenbegroting bedrag van 98.000 len uitgetrokken om it de belasting op rend goed te veria- De radicaal Van El- 1 kon zich daar gister- id in de commissie Fi- :iën niet mee vereni- Hij stelde dat van dit 1 |rag de sociaal-culture- tellingen, die sterk >rt worden op subsidie moeten kunnen fiteren. touder van Veen stelde tegenover dat men niet voor zichzelf kan houden: -jk de bevolking kan in zijn profiteren". De reini- irechten gaan volgend in Oegstgeest omhoog, hier wilde de radicaal Eisen van het voorstel af in door een soort van „su perheffing" voor te stellen voor grote bedrijven. Deze le veren grote hoeveelheden af val. Aangezien de bedrijven gebruik maken van contai ners, hetgeen kostendekkend is, kan een dergelijke heffing niet realistisch genoemd worden bleek uit het antwoord van de wethouder van finan ciën, de heer Van Veen. De commissie bleek gister avond niet bereid de subsidie aan de openbare bibliotheek te verhogen. De bibliotheek had 8 mille meer gevraagd. Ook was er overeenstemming over de afbouw van jeugdsportsub- sidies. Verenigingen met een kantine krijgen over twee jaar geen gemeentelijke jeugdsport- subsidie meer uitgekeerd. Zon der kantine wordt de afbouw van de subsidie uitgesmeerd over vier jaar. Alle verenigin gen zijn akkoord gegaan met deze gemeentelijke bezuini gingsmaatregel behalve de Oegstgeester Gymnastiek en Atletiek Vereniging OGAV. De heer P. van der Heiden (links), oud-direkteur van de Stichting Dienstverlening Geestelijke Gezondheidszorg brengt een toast uit ter gele genheid van de geslaagde re novatie van het paviljoen de Esdoorn op het Katwijkse Overduin. Gisteren werd het paviljoen heropend. Voor be woners van het verpleegtehuis in Katwijk was de renovatie een belangrijke stap in de rich ting van grotere privacy en meer ruimte. Van de Esdoorn zijn de gangen opnieuw inge richt en de ruimtes verdeeld In twee units, voor elk acht per sonen. Als de financiering voor de renovatie van de andere paviljoens op Overduin rond is, zullen ze naar het voorbeeld van de Esdoorn worden aan gepast. Voor belangstellenden bestaat zaterdag de gelegen heid een kijkje te komen ne men in de nieuw ingerichte Es doorn. FOTO: HENK V.D. ENDE •ENHEIM Als de irsomstandigheden het iten zal er begin 1988 •nnen worden met de instructie van de ifdstraat. Het gaat 'bij om het trajekt tus- i de Teylingerlaan en gemeentegrens van penheim met uitslui- van het kruispunt Jord" dat onder beheer van de provincie. Het jekt wordt uitgevoerd in 2 jaar. De vernieuwing van de riolering zal tege lijkertijd plaats vinden. Het weggedeelte van de Tey lingerlaan tot aan het kruis-( punt „Noord" zal qua indeling ingrijpende veranderingen on dergaan. Er zullen parkeer- stroken en fietssuggestiestro- ken (met markeringen) worden aangebracht en verder zal het trottoir gedeeltelijk worden verbreed. Het rijbaan- gedeelte zal hierdoor aanzien lijk worden versmald. Aan de frontzijde van de in aanbouw zijnde dansschool Van der Pa- vert zullen een tiental haaks op de rijbaan staande parkeer plaatsen worden aangelegd. In tegenstelling tot eerdere plan nen van de gemeente zal de groenvoorziening ter plaatse gehandhaafd blijven. Het weg gedeelte ten noorden van het kruispunt zal niet noemens waardig worden gewijzigd. Wel zullen hier werkzaamhe den worden verricht met be trekking tot de verbetering van het wegdek. Tijdens de gisteravond gehou den informatieavond over de reconstructieplannen werd door verschillende bewoners verzocht een bewegwijzering aan te brengen voor het indus- trieterrei Jagtlust. De heer Kapiteyn merkte op: „Ik durf het gras in mijn voortuin niet te maaien, omdat ik bij die werkzaamheden herhaaldelijk word gestoord door vrachtwa genchauffeurs die de weg vra gen naar Jagtlust. „Erg lastig" oordeelde voorzitter A. J. Kr5t: „Maar het is allerminst gebruikelijk een dergelijk ver wijzingsbord op zo'n grote af stand van een bedrijventerrein aan te brengen". Ook E. Dijk stra kwam met een klacht van gelijke strekking. Zwaar vrachtverkeer zou zich ter hoogte van zijn aannemersbe drijf aan de Hoofdstraat ge noodzaakt zien om te keren om een andere weg te kiezen naar Jagtlust. „Een ontwikke ling die vanuit verkeerstech nisch oogpunt in dit smalle dorpsgedeelte de veiligheid in gevaar zou brengen. LEIDERDORP De raadscommissie Financiën vreest dat de bezuinigin gen op het muziekonder wijs in 1988 niet zullen worden gehaald. Het CDA-raadslid A. Roest trok tijdens de gister avond gehouden commis sievergadering zelfs de bereidheid in twijfel van het bestuur van de streek muziekschool Rijnak koord om tot echte bezui nigingen te komen. De gemeente Leiderdorp heeft zich ten doel gesteld de ge meentelijke bijdrage aan de streekmuziekschool, waarin de gemeenten Alkemade, Hazers- woude, Koudekerk en Wou- brugge met de gemeente Lei derdorp participeren, in een drietal jaren te beginnen in 1988 terug te brengen van 470.000 gulden tot 350.000 gul den. Daarvoor zijn een tweetal be- zuinigingsmodellen ontwik keld. De meeste voorkeur ging gisteravond uit naar het model waarin meer de nadruk wordt gelegd op muziekonderwijs in groepsverband en de cursus duur van negen jaar tot zes jaar wordt teruggebracht. Tot een echte keuze bleek de com missie niet in staat omdat het advies van de commissie Wel zijn node werd gemist. De twijfels over de haalbaar heid overheersten evenwel de disqussie. Waarom moet het zo lang duren, wilde het PvdA- raadslid G. Keijzers weten. Roest deed daar nog een schepje bovenop, door het jaar 1988 alvast uit bezuinigings oogpunt als een verloren jaar te beschouwen. Ook het D'66- raadslid B. Lamers sloot zich bij de kritische woorden van Roest aan. Wethouder J. Bezemer (PvdA) probeerde de commissieleden gerust te stellen met de mede deling dat het college van B en W vooralsnog blijft vasthou den aan de doelstelling de voorgenomen bezuinigingen inderdaad tot stand te bren gen. Hij wees daarbij wel op het probleem dat de gemeente Leiderdorp als grootste part ner in de gemeenschappelijke regeling naar verhouding wei nig in te brengen heeft. Daar in zal volgens Bezemer veran dering moeten komen vóór 1990, wanneer de nieuwe wet op de gemeenschappelijke re geling in werking zal treden. Noordwijkerhout ongerust over boogkassen NOORDWIJKERHOUT Noordwijkerhout gaat bijhouden hoeveel boog kassen er op het gemeen telijk grondgebied staan. Mochten er te veel van dergelijke lichte, vaak tij delijke kassen staan dan neemt de gemeente maat regelen. Bij een onderzoek bleek dat er op dit moment op acht plaat sen in Noordwijkerhout boog kassen staan. „We mogen deze ontwikkeling niet uit de hand laten lopen. Overal in het lan delijk gebied van dergelijke boogkassen is geen fraai ge zicht. In het vooijaar kijken we opnieuw hoeveel van der- gelijke constructies er in Noordwijkerhout staan", aldus wethouder P. Heemskerk gis teravond in de commissie openbare werken. Hij lanceer de hiermee een compromis waar alle partijen achter kon den staan. Daardoor werd een discussie afgesloten die de commissie duidelijk in twee kampen verdeelde. CDA en VVD stelden zich gisteravond op het standpunt dat men de boogkassen toe moest laten. T. Nulkes: „Alle boogkassen staan maar tijdelijk. Zelfs al wil een kweker de kas langer laten staan, dan lukt dat niet want daar is de constructie veel te licht voor. Ook VVD- er L. Hogervorst wilde niets doen aan het groeiende aantal kasjes. W. Hof (PvdA) en P. Hulspas (D66) wilden wel een halt toeroepen aan de bouw van de boogkassen. Ze pleitten voor een onderscheid tussen de lichte en zwaardere con structies. Hof: „Tot nu hoeft men voor een boogkas geen vergunning te hebben in ver band met de lichte constructie. De markt speelt hier echter op in door een boogkas te maken die telkens een tikkeltje stevi ger is dan het vorige model. We kunnen straks geconfron teerd worden met een hele on gewenste ontwikkeling. Alleen die boogkassen die zo licht zijn dat ze geen vergunning nodig hebben, mogen blijven staan. Zijfr ze zwaarder dan zullen *e een vergunning aan moeten vragen".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15