Langs Omwegen „Wij willen die troep niet op de muur" JZarel van Drongelen (80) snijdt in hout dat het een lust is QeidóC-Qounnnt DE SCHONE LEDIGE UURTJES VANEEN OUD-GOUVERNEMENTSAMBTENAAR IN $ASSENHEIMS „ST.BERNARDUS" ilDEN OMGEVING VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pii-lrrs met een verminderd ge zichtsvermogen. Het laatste schilderij dat hij maakte was van de Matterhorn, na een Zwitserse reis". Karei van Drongelen weet het niet meer zo precies: „De Matterhorn is verdwenen. Ik lag toen in het zieken huis; ik weet niet meer wat er van de Matterhorn ge worden is, wat er gebeurd is. Maar houtsnijwerk, daar kan ik nog mee overweg". De informatie zegt: „Dat is zijn lust en z'n leven. Zo maakte hij vele dierfiguren, waaronder olifanten en neushoorns, herten e.d., maar ook van de mens in z'n vele gedragspatronen. Zo maakte hij een devote Maria en kind afbeelding; een os- senkar met twee bestuurders in de dessa". De informatie is onverbiddelijk: „Daar wa ren ook dansfiguren, en de zer dagen kwam een fraaie jaren blijft Van Drongelen doorgaan, waarbij hij thans in ^wachting is van een kunstzinnige inspiratie om een nieuw stuk houtsnij werk te vervaardigen". Tot zover de informatie, in taal en klank. Ik zie zowat alles, bij de Van Drongelens boven op de vijf de verdieping van „de Ber- nardus". Daar zijn de danse ressen „Och meneer toch, Anna Pavlova, ik zal haar nooit vergeten" tot en met de gespierde bodybuil der, de dieren ook. Karei had en heeft kijk op de ana tomie. Vingers, o zo fijn ge sneden met een gewone, oude „gut" die hij zelf ge maakt heeft Die ossekar, bijvoorbeeld, gemaakt uit de zitting van een oude afge dankte Sassemse school bank. „Och meneer toch, dat is het produkt van een In disch landschap. Tot in Po len hebben zij briefkaarten met zo'n tafereel. Ik gebruik verschillende soorten hout: teakhout, eiken, ahornhout ook, en het Hollandse iepen hout, dat mooi egaal is en gaaf blijft". Jawel, Karei, bejaard maar elastisch van geest, levert nog steeds knap werk van goede stukken uit afvalhout. „Alles uit één stuk, niets ge lijmd of wat ook. Afschuren en polijsten. Kijk naar de plooien van de huid van de rhinoceros; pantserplaten, alsof het echt is. De olifant staat er netjes bij. Het zijn twee goede vrindjes van het oerwoud, hij en de neus hoorn". Karei van Dronge len is op het moment bezig met twee dames cowboys met grote hoeden op, en ze zitten op twee muilezels, ook nog. Het schaafsel doet hij in de asbak, a doe, „Die ledig ik geregeld". M'n Nachtwacht Daar komt Karei ook aan zetten met de ^armhartige Samaritaan van een soort teak. „Kijk, zie die bladeren van de vijgeboom, en de ste nen op de grond. Allemaal uitgesneden ja. Ik heb ze ge teld: meer dan 350 bladeren. Ik maak eerst een tekening op het hout, maar ook een tekening van het onder werp, echt een werkteke ning op papier. Die bewaar ik, zodat ik kan zien hoe het worden moet. U valt nog niet uitgekeken hier. Kijk, dit is m'n Nachtwacht in ei kenhout; die staat op wacht, met hellebaard, in de vernis gezet voor de bescherming van het hout. Engelenge duld, ja, dat moet je hebben; dat is 't voornaamste". Karei toont Juliana in haar jongere jaren en met bril op, en vraagt me wie dat is. „Hum wat; nietwaar"? „Dat is na tuurlijk prinses Juliana", zie ik meteen, 't Kon ook niet missen: Juliana, fijn gesne den in teak. Er is ook teak gebruikt voor de „lenige dame, die kan staan op handen, of desge wenst op één been. Het is maar hoe of u het werk keert". Ik maak voorts ken nis met twee worstelaars, die nog bijgeschuurd en gepolijst moeten worden. Het kunnen ook best wel een balletdan ser en danseres zijn. Karei weet het niet exact: „Ik heb ze uit een krant gehaald. Maar ik maak ook blanken houten kruisjes. Een nog jonge ouderling van de kerk vroeg me er om. Ze kosten niks hoor, die kruizen. Ik moet ze toch kwijt". Karei heeft, tenslotte, nog een gericht onderwerp van zijn belangstelling voor mij in petto, uit duurzaam hout gesneden, zeg maar gebei teld: een liggende, droge zonnebaadster, met brede heuppartij, op het strand. Karei heeft daar, avonden lang, met veel overgave drie taferelen aan besteed. „Er voer, in de tropen weet u, een oorlogsschip voorbij en de commandant richtte zijn verrekijker op het strand en hij begluurde en fotografeer de zijn object. Kijk!, en dat zag hij dan". Het resultaat van Kareis werkzame geest en vaardig vermogen was, wederom, een blote dame aan de voorkant; en aan de achterkant, als de kapitein vindingrijk in de spiegel keek! Karei heeft daar heel wat uurtjes snijwerk voor over gehad. Zoiets kan al leen maar ontstaan aan war me kusten, of iets dat daarop lijkt. Karei Van Drongelen wordt daarbij geholpen door de luchtverversing in zijn appartement die je moet af zetten als de storm huis houdt. Dan loeit het door de verversingstunnel. Hou maar op, in dit jaargetijde, als de elementen van een bijna oud jaar tomeloos ra zen. Mevrouw Van Dronge len, geboren Da Cra?a, gaat even verzitten, maar blijft glimlachen. Ze kent haar ei gen Pappenheimer, en is er gelukkig mee. Polderproject te kijk op open dag LEIDERDORP/ALKE MADE De Polderwerk groep van het Instituut voor Natuurbeschermings educatie houdt zondag van 11.00 tot 16.00 uur een open dag in het Milieu- educatief Centrum in Lei derdorp. Het centrum is gevestigd aan de Van Die- peningenlaan in Leider dorp. De open dag wordt gehouden ter gelegenheid van de plaatsing van vier exemplaren van de Les kist Polder voor het basis onderwijs die ontwikkeld zijn in het kader van het polderproiect Oude Vee- nen. De leskist bevat edu catie- en voorlichtingsma teriaal over het polderge bied ten noordoosten van Leiden. Op de open dag is een ten toonstelling ingericht uit materiaal van de leskist en er zijn dialezingen over onder meer molens, pol derplan ten, vogels en de waterbeheersing. Om half twaalf en om half twee is er een fietstocht door het gebied met een bezoek aan een molen en een kaas boerderij. Verder kunnen bezoekers een aantal pol- derspelen doen. 'olk ^jedereen die volksmuziek \aakt kan vanavond maxi maal drie nummers ten geho- brengen. Dan houdt de Qleidse folkclub Horus een üjjpen podium in café De Brui- -Ae Boon op de hoek van de Stationsweg en de Rijnsbur- lefrsingel. De toegang is gra- en de bijeenkomst begint aab 21.00 uur. t jeugdorkest van muziek- reniging De Burcht bestaat ijf jaar. Dit eerste lustrum 'órdt gevierd met verschil- mde activiteiten. Zo wordt Gmavond een disco gehou- m in het gebouw aan de almarkt. Zondag vertrekt Jen bus vol jeugdleden naar .Je Efteling, als afsluiting Wordt 's avonds gezamenlijk uéegeten in Leiden. De mu ziekvereniging heeft van de J itichting Zomerpostzegels 000 gulden gekregen, be- ,v%emd voor de aanschaf van aéieuwe instrumenten. 0 Uroen- Wit v gymnastiekvereniging l°$roen-Wit houdt zondag 11 ffltober haar jaarlijkse On derlinge Wedstrijd. De wed strijden hebben van 10.00 tot 1 Jf7,00 uur plaats in de Vijf "sSeihal aan de Boshuizerlaan. Wijkouderenraad rJ)e Wijkouderenraad Leiden- iyluid-West houdt deze winter ipto. elke tweede zondag van ie maand een activiteit voor "iuderen boven de 55 jaar. De ste bijeenkomst wordt \dag gehouden van 14.30 11 16.30 uur in buurt- en lubhuis Vogelvlucht, Bos huizerlaan 5. De zaal is vanaf .gjlLöO uur geopend. Volksdansen Volksdansgroep Tarantella r' nt zondag het nieuwe sseizoen. Het folklore or- I kest Sultan uit Amsterdam is I daarvoor uitgenodigd. De openingsbijeenkomst begint om 19.00 uur in bet LVC, Breestraat 66. Mexico Hélène Hoeben houdt zondag om 10.30 uur een dialezing over „mens en samenleving in Mexico" in de grote zaal van het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Fancy-fair De Stichting Paardrijden voor Gehandicapten houdt zondag 11 van 10.00 tot 16.00 uur een fancy-fair in manege Moedig Voorwaarts (Wasse- naarseweg 525). De opbrengst .is bestemd voor het ruiter kamp dat elk jaar wordt ge houden. BOA De BOA-beweging Leiden (Boycot Outspan Actie) houdt maandag in het kantoor aan de Oude Vest 79 een overleg vergadering. De vergadering is ter voorbereiding van een anti-racismeweek rond 21 maart en begint om 20.00 uur. Ruilen In Restaurant De Posthof aan de Wassenaarsweg 1 wordt maandag de maandelijkse ruilbeurs gehouden door der Postzegelvrienden. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Forum De afdeling Leiden en om streken van de ENFB (Echte Nederlandse Fietsersbond) houdt op maandag om 20.15 uur een forum over het sta tion en omgeving. Het forum wordt gehouden in buurthuis 't Spoortje aan de Bernahard- kade 40. De ENFB wil ingaan op de plannen van de NS over een nieuw station. Het zal onder andere gaan over de functie van stations en hun omgeving en de beteke nis hiervan voor de Leidse situatie. BEWONERS WAARDGRACHT EN OOSTERKERKSTRAAT WIJZEN VOCHTWERENDE BEHANDELING RESOLUUT AF )f hij nu de tachtig is ge- jasseerd, het maakt Waarachtig niets uit: Ka il is en blijft een geolie- olijkerd, met aan- icht voor de mooiste tllingen die aan zijn mwkeurige observatie iet zijn ontsnapt. Noch jen hij nog jong was en ip Java woonde, maar ok nu nog niet; hoewel ijn gezichtsvermogen iet maken van boeiende ichilderijen belet. „Nu noet u dit nog even zien, naar vertel het niet aan le fotograaf, anders wil lie er een plaatje van naken! En dat mag echt liet." Karei van Dronge- en (80) loopt naar het aatste schilderij dat hij ïog in huis heeft. Vak- j verk hoor: een bijna ïoorbaar klaterende wa- erval, gevat in de exoti- iche tinten van een In- «lisch sinds Indone- iisch landschap van ^maragd. Een schepping n waterverf. pnder het geslaagde schil lerstukje ik zie pas op 't aatst dat het een kastje is jengelt een snoer, en Karei kt het stekkertje in een jabij stopcontact. De water- owal wordt opeens elektrisch erlicht en is blauwer en ■ansparanter dan daarnet, laar 't mooist van al is die irschijning, die plotseling dit aquarellen aards para- lijs voor het verbaasde oog KDseert een doorzichtige, 'oluptueuze, blote dame met latuurlijk toebehoren, als opntsnapt uit een striptease {show. Karei doet het lichtje Tjweer uit en vraagt met schalkse blik: „Hoe vindt u ilit wel, nietwaar? Het is een grapje, dat niet verder ver steld mag worden". In haar -stoel zit, onbeweeglijk, me- Vrouw Van Drongelen, ge boren Da Craga. Een glim lach verraadt, dat zij achter de roerselen van haar man staat. Zij is een toegewijde fan van Karei, met z'n kunstnijverheidserupties. Het echtpaar Van Drongelen woont sedert begin van dit jaar in het verzorgingstehuis „de Bemardus" in de dun uitlopende Sassenheimse lintbebouwing. In '56 kwa men de echtelieden met kin deren naar Nederland („Omdat er voor ons in In donesië niets meer te doen was") en vestigden zich in de Antoniuslaan. Op Java, ja op Java vóór de oorlog, was Karei van Drongelen een ambitieus opzichter bij de Ned.Indische Spoorweg maatschappij. „Onder dfe Jappen kregeh we dagelijks maar een kleine portie rijst te eten, en na de soevereini teitsoverdracht was het al niet veel beter". In '50 ver trok het gezin naar Nieuw Guinea, nu Irian Barat, waar meneer Van Drongelen ambtenaar bij het gouverne ment werd. Op een scheeps werf. Het „gouvernement": zowat het laatste dat nog restte van het Nederlandse imperium in de Oost. Nu wordt er nog slechts ge rust, in Sassem; met af en toe nog wat tijd voor een uit nemend staaltje houtsnij werk. 's Morgens om 7 uur zijn de Van Drongelens al klaar met het ontbijt en te gen tienen gaan ze naar be neden voor de koffie. „Dan komen we weer boven, ge bruiken rond 12 uur het middagmaal, daarna een paar uurtjes rusten, of naar het winkeltje beneden om wat vruchten en fruit in te kopen". Ah, dat is Tempo Doeloe. „Dan is 't inmiddels 5 uur geworden, tijd voor het avondmaal. Om 7 uur zijn we meestal weer bene den voor 't bingospel of an dere spelletjes, of een ope rette van al die vrindeliike mensen die zich voor de be jaarden inzetten. Zo blijft er niet veel tijd meer over om te werken. Ik doe af en toe wat; en vele kleintjes maken altijd weer een grote hè?" Begaafde amateur Volgens de overlevering is Karei van Drongelen, tanig en redelijk gezond, in z'n vrije tijd „steeds actief op ar tistiek terrein, voornamelijk in het schilder- en houtsnij werk, waarvoor hij geen op leiding genoot. Hij kan dus een autodidact genoemd worden". „Self made, wat je noemt", zegt Karei zelf. Mijn informatie gaat inmiddels verder: „In de loop der jaren werden vele schilderwer ken" het lijkt wel een aannemer „door hem ge maakt, waarbij hii geïnspi reerd werd door de natuur. Van die schilderwerken is er nog maar één in z'n bezit". Dat is dus die waterval met de ondeugende nimf. De in formatie weer: „Schilderen doet hij echter de laatste ja ren niet meer. in verband LEIDEN „Ik zal blij zijn als die container met dat vieze spul van de par keerplaats wordt gehaald. De Woningbouwvereni ging Leiden zegt nu wel dat er een ander middel wordt gebruikt dan de vo rige keer, maar laat ze dat maar eens bewijzen. Wij willen die troep niet op de muur. De vorige keer ben ik er ziek van geweest Mijn planten gingen dood en ik kon geen groente meer in huis bewaren. Bo vendien héb ik helemaal geen last van vocht in huis", vertelt een bewoon ster van de Oosterkerk straat. De bewoners kla gen over overlast die wordt veroorzaakt door een middel dat op de bui tenkant van de voor- en achtergevel wordt gespo ten om het vochtprobleem in de huizen tegen te gaan. „Het spul stinkt en veroorzaakt hoofdpijn en misselijkheid", zo klagen de bewoners. Zij willen weten of hun gezondheid gevaar loopt. De woningen in het Heren gracht/Zijlsingelgebied zijn in 1978 opgeleverd. Sinds die tijd zijn er neel wat klachten ge weest van de bewoners. „Wij hebben al zoveel narigheid ge had. Dat begon al met de ver warming. Daar is inmiddels aan gewerkt Maar toch is die verwarming nog niet helemaal in orde. Aan het zogenaamde vochtprobleem is ook al twee keer iets gedaan", aldus een bewoonster. In de afgelopen vier jaar zijn de gevels van de huizen al twee maal ingespo ten met een chemisch middel dat bij veel bewoners allerlei klachten opleverde. Volgens SP-raadslid C. Vergeer worden de muren met een vloeistof behandeld waar een soort terpentinélucht vanaf kwam die bij de bewoners is toch al een week geleden dat het op de achtergevel werd aangebracht. De bewoonster vertelt dat ze niet graag zou willen dat de voorgevel ook gedaan wordt. „Vooral de eer ste dag dat er gespoten was, heb ik hoofpijn gehad. Ik woon hier nu al tien jaar. In een nieuwbouwwoning mag je 'toch verwachten dat er niet zoveel aan gedaan hoeft te worden. Wat er nu gebeurt gaat echt te ver. Het lijkt op een soort achterstallig onder houd. Het is al de derde keer dat ik in die stank zit. Dit moet toch echt de laatste keer zijn". JULIA VAN BOHEMEN hoofdpijn, tranende ogen en duizeligheid veroorzaakte. Onder de bewoners bestond tijdens de eerste behandeling al grote onzekerheid over de effecten van het middel op langere termijn. Volgens Ver geer moesten in 1986 enkele bewoners door de GG en GD behandeld worden omdat zij ernstige ademhalingsklachten hadden door de sterke lucht die in en rond de woningen hing. Het raadslid heeft de ei genaar van de woningen, de Woningbouwvereniging Lei den, gevraagd met een onscha delijk middel te komen. Bo vendien moeten de bewoners volgens hem beter ingelicht worden over de werkzaamhe den. Vier jaar A. Beljaars, hoofd onderhoud van de woningbouwvereni ging: „We zijn nu al zo'n vier jaar bezig met het aanbrengen van een vochtwerend middel op de muren van de 220 wo ningen aan de Oosterkerk straat en de Waardgracht. We moeten nu nog één blok onder handen nemen: vier woningen aan de Waardgracht en elf wo ningen aan de Oosterkerk straat. Pas de laatste twee we ken is er weer beroering ont staan. We geven toe dat het middel stinkt, maar het is on terecht dat de mensen zich on gerust maken over hun ge zondheid. De bewoners zijn bang dat het hetzelfde middel is als de vorige keer is ge bruikt. Dat is echter niet waar. We zijn vorig jaar de werk zaamheden direct gestopt toen bleek dat het oude middel schade toebracht aan de ge zondheid van de mensen", al dus Beljaars. TNO en de direc tie milieu van de gemeente hebben destijds het middel on derzocht en volgens de wo ningbouwvereniging wordt nu een ander middel gebruikt om het karwei af te maken. A. van den Berg van de direc tie milieu van de gemeente is echter van mening dat dit keer opnieuw hetzelfde middel wordt gebruikt. Het bestaat uit siliconen opgelost in terpenti ne. Dit wordt in de poreuze steen gespoten. Er vormt zich dan een „filmlaag" in de ste nen die het vocht moet tegen houden. Volgens Beljaars hou den de bewoners van het laat ste blok de werkzaamheden tegen. Nerveus Deze bewoners zijn inmiddels een handtekeningenactie be gonnen. „We willen heleméél niet meer dat de muren hier worden ingespoten. Wie ga randeert ons dat het onschade lijk spul is. Wij leken hebben daar geen verstand van. Vorig jaar werden we gewaarschuwd om het spul niet te veel in te ademen. We mochten er abso luut niet met onze handen aankomen. Maar wat moet je met kleine kinderen die bui ten spelen en met hun handen langs de muur gaan. Ik word er nerveus van en heb slapelo ze nachten", vertelt een ver ontruste bewoonster. Volgens haar zijn er veel mensen die hun mond niet durven open doen. Het laatste huis waar het middel op de muren is gespo ten, is aan de Waardgracht. In en rond de woning is het mid del nog goed te ruiken en het De zorgvuldig afgedekte container met het veel besproken middel op de parkeerplaats bij de woningen aan de Waardgracht/Oosterkerkstraat.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13