ieidócSou^cmt Eindhovenaar stelt Leiden aansprakelijk voor dodelijk ongeval t 1 Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Leidse 100 jaar feltennisvereniging 1 naar Lorentzkade Prijs voor bijzondere prestatie in tuinbouw Projecten voor flankerend ouderenbeleid afgewezen VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 PAGINA JI doctoraat dse hoogleraar EN Mr. R. Feenstra, itus hoogleraar in het Ro- 8 recht en zijn geschiede- an de Leidse universiteit i eredoctoraat toegekend de Universiteit van Bo- in Italië. De uitreiking plaats op 16 november eerste dag van een con- dat wordt gehouden ter nheid van het negende eest van de Universiteit (Jogna. De Leidse hoog mis de enige die een ere- aat krijgt. Van Feen- onderzoekingen is een O' d aan de mid- enaars van het inse recht. LEIDEN De Leidse me vrouw J.M. Mieremet-Sinteur is vandaag honderd jaar ge worden. Ze kreeg op haar ver jaardag onder anderen bezoek van burgemeester C. Goekoop. Hij zocht haar op in het be jaardencentrum Lorentzhof. Er zijn nu zeven Leidenaren honderd jaar of ouder. Onder hen is één man. De oudste in woner van Leiden is een vrouw, die bijna 104 jaar gele den werd geboren. Aids-zuil in Leiden LEIDEN J. Merkelbach, coördinator van het AIDS-verleg van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH) ont hult zaterdagavond een twee meter hoge collectebus in het LWH-gebouw aan de Langegracht. Daar wordt een benefiet show gegeven voor het AIDS-fonds. De zuil in Leiden is een van de 200 collecte bussen die worden neergezet in het hele land. Het geld dat op deze manier bin nenkomt, wordt gebruikt voor virolo- gisch onderzoek in het Academisch Me disch Centrum en voor de verzorging van patiënten en verzorgers en voor de belan genvereniging van seropositieven. Aan de benefiet-show werken mee Chris Wis se, de Leidse Centerfold, Toet en Alex, Rock en Roll Dancegroep en de Neder landse Michael Jackson. Het programma begint om 22.00 uur. 3 Oktober weer op tv LEIDEN Omroep Rijnland belicht zaterdag 10 oktober om 20.00 uur op de televisie nog eens de 3 oktoberfeesten. De uitzen ding wordt zondag 11 oktober om 20.00 uur herhaald. Er wordt aandacht geschonken aan het Leidse politiekorps, als mede de voorbereidingen voor en de werkzaamheden tijdens het feest. Behalve Leidens Ont zet wordt ook aandacht besteed aan de tv-kabelkrant die op 7 oktober van start is gegaan. Aan het eind van de uitzending wordt een beeld gegeven van het kleinste museum van Leiden: het Pijpenkabinet aan de Oude Vest. Nieuwe pastoraal medewerker LEIDEN De Aartsbisschop van Utrecht, Monseigneur A.J. Glazema- ker, zal morgen tijdens een eucharis tieviering in de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudsesingel de heer J.G. de Jager als pastoraal me dewerker bij de Leidse Oud-Katho lieke parochie introduceren. De kerkdienst begint om 19.00 uur. Met deze benoeming van een pastoraal medewerker voor twee dagen in de week komt een einde aan een perio de zonder vast aangestelde pastoraal medewerker. Tot vorig jaar 1 oktober was de vaste pastoraal medewerker pastoor Roosjen. Na het emeritaat van de pastoor is er een jaar lang geen nieuwe medewerker aangesteld. De functie werd waargenomen door collega pastoors uit nabij gelegen ge meenten. NOG GEEN SPOOR VAN VERJAAGDE OVERVALLERS LEIDEN De Leidse politie heeft nog geen spoor gevonden van de drie jongemannen die gisteren een overval pleegden op het postagentschap an nex sigarenwinkel aan de Johan de Wittstraat. De rovers werden verjaagd door de 80-jarige vader van de postagentschaphouder. De overval werd gepleegd om half elf. Eerst waren de drie jongemannen, vermoedelijk rond de 20 jaar, de winkel ingekomen om enkele repen cho colade te kopen. Een paar minuten later kwamen zij terug. Met zwarte hel men op het hoofd en sjaals tot even onder de ogen. Op dat moment stond de 49-jarige vrouw van de eigenaar achter de toonbank. Toen één van de mannen een voorwerp uit zijn jas haalde dat leek op een vuurwapen, rende zij naar de woonkamer achter de winkel. De jongen met het voorwerp ach tervolgde haar en schreeuwde om geld. De vader die alles had gehoord, begreep direct wat er aan de hand was en greep uit een lade een pistool. Zonder angst, schreeuwde hij de jongens toe dat zij de zaak moesten verlaten omdat er anders wel eens nare dingen konden gebeuren. De jongens schrokken van dit heldhaftig optreden van de bejaarde en namen de benen. Volgens de politie zijn de daders er ver moedelijk op bromfietsen vandoor gegaan. De politie heeft de hele buurt uitgekamd en op alle scholen in de omgeving gevraagd of er leerlingen die morgen te laat of helemaal niet op school waren gekomen. Het speurwerk is tot op heden tevergeefs geweest p,ZO'N KRUISPUNT VRAAGT OM ONGELUKKEN" I ,EIDEN C.A.J. Baas i lit Eindhoven wil de ge- neente Leiden aanspra kelijk stellen voor de lood van zijn vriendin, 28-jarige M. Bucher iit Leiden. De vrouw iverleed vorig jaar op 8 eptember nadat zij op de r truising Herenstraat- ^Koninginnelaan was ingereden door een 'rachtwagen, die haar jeen voorrang gaf. Dit ieldt de Vogelvrije Fiet- het blad van de fiet- bond ENFB. Baas :elt dat niet de chauf feur, maar de gemeente jerantwoordelijk is voor iet overlijden van zijn iendin. De gemeente eeft het kruispunt im mers ontworpen en vol gens Baas „vraagt zo'n kruispunt om ongeluk ken". De situatie op het kruispunt is onoverzichtelijk. Een fiet ser die, komend vanaf de spoorlijn, op de Herenstraat rijdt en het gedeelte met de winkels wil inrijden, moet de Koninginnelaan oversteken. Hij wordt over een aparte fietsstrook geleid, die op het wegdek is geschilderd met onderbroken strepen. Het probleem is dat hij niet rechtdoor kan fietsen, maar eerst een paar meter de bocht naar de Koninginnelaan moet volgen. Daar komt hij in de knoop met gemotori seerd verkeer dat vanaf de Herenstraat verplicht rechts af moet slaan. Baas: „Een chauffeur denkt daar al snel Tot zijn grote teleurstelling dat de fietser óók de Konin- „want de ENFB is tenslotte ginnelaan inrijdt. terwijl hij Baas benadrukt dat het hem er niet om gaat smartegeld te krijgen of Leiden aan de schandpaal te nagelen. „Ik wil een proefproces voeren om een uitspraak uit te lok ken over de vraag, of een ge meente zo'n levensgevaarlijk kruispunt mag ontwerpen". Advocaten hebben hem ver teld dat zo'n, nog nimmer ge voerde, actie kansloos is. Baas is daarom op zoek naar „iemand die zich bij dit soort zaken betrokken voelt en mij juridische adviezen kan ge ven". Bij de ENFB klopte hij vooralsnog tevergeefs even later de weg wil over steken". De chauffeur werd in april strafrechtelijk vrijgesproken. „Omdat de situatie op het kruispunt zo onoverzichtelijk is", herinnert Baas zich, die de zitting bijwoonde. De chauffeur, die erg langzaam door de bocht reed, had me vrouw Bucher naast een an dere vrouw waarschijnlijk een vriendin, dat is nooit op gehelderd zien fietsen. Hij had niet gezien dat zij de Ko ninginnelaan wilden overste ken. Volgens politie voorlichter D. Graveland gebeuren er op het kruispunt niet opvallend veel ongelukken. „Integen deel", stelt hij. „Er zijn in Leiden genoeg kruispunten waar veel meer ongelukken gebeuren". Dit jaar zijn er tot nog toe zeven ongelukken Het verwarrende kruispunt Herenstraat/Koninginnelaan. gebeurt. Drie maal raakte ie mand gewond. Graveland wil zich niet uitspreken over de vraag, of de situatie op het kruispunt de kans op onge lukken vergroot. „Het is in elk geval wel zo, dat op de meest overzichtelijke kruis punten aanrijdingen plaats hebben, omdat automobilis ten niet goed opletten of, en dat is heel erg, gewoon geen voorrang willen verlenen". Baas neemt aan dat de ge meente bij het ontwerpen van het kruispunt de gevol gen voor de fietsers niet heeft overzien. „Ik kan dat wel verklaren", stelt hij. „Als je achter de tekentafel staat, FOTO: C. BAAS denk je daar onvoldoende bij na. Het ging er in de eerste plaats om dat de auto's niet meer de Herenstraat in kon den. Wat er met de fietsers gebeurde, was minder be langrijk. Ik neem niet aan dat zij doelbewust zijn opge offerd aan het gemotoriseer de verkeer". BBBBSBDBOÉBBBBSMBfflSB JEN De tafelten- eniging Scylla wil tik gaan maken van retrusschool aan de ptzkade. Een deel leegkomende ge en de binnen- zouden kunnen jen gebruikt als tafel hal. Scylla wijst de [tellen die de ge- |te had gedaan voor I nieuwe vestigings- i van de hand. is thans gehuisvest in ibouw aan de Cathrijne- Dit pand is echter niet ct om wedstrijden in te Bovendien wil de ge- het gebouw slopen en braakliggende grond bouwen. Sinds septem- 14 is de Leidse tafelten- niging op zoek naar ider onderkomen. Twee lien van de gemeente fègensprotesten van iwoners niet doorge- [n augustus 1986 werd itie Zoeterwoudsesingel :zen. In april van dit n het college een prin- luit een tafeltennishal in de Telderskade id-West. Dè gemeente !h echter vinden in de en van de buurt en be- orige week uit te zien lil nieuwe lokatie. s tafeltennisvereniging n nieuwe voorstellen ge- Zo gaf de gemeente in eging een fusie aan te net de andere Leidse ta- lisvereniging Docos. leed de gemeente het el te verhuizen naar de rpolder aan de Oegst- weg. Als laatste moge- d werd verbouwing van het pand aan de Cathrijnesin- gel genoemd. Scylla wijst alle mogelijkheden van de hand. Een fusie met Docos noemt het bestuur „ab surd": „Er zijn maar twee ta feltennisverenigingen in Lei den en bovendien speelt Scylla eredivisie". Als op de huidige lokatie een nieuwe hal wordt gebouwd, moet de vereniging gedurende anderhalf jaar elders (bijvoor beeld bij Docos) worden on dergebracht. Het bestuur van Scylla noemt dat „de nekslag voor een vereniging". Ook de Kikkerpolder vindt het be stuur niet geschikt. Dit terrein ligt op een onveilige plek en bovendien wonen er weinig mensen in de buurt. Volgens de vereniging is het schoolgebouw aan de Lorent zkade zeer geschikt. De speel zaal is vanaf de straat niet te zien en er is voldoende par keergelegenheid in de buurt. Daarbij zullen de bouwkosten lager uitvallen doordat ge bruik wordt gemaakt van een bestaand gebouw. „We hebben de gemeente ge vraagd binnen twee weken te reageren'.', aldus voorzitter W. Langeveld van Scylla. Volgens hem is de vereniging de han delwijze van de gemeente meer dan zat. „Er worden steeds slecht voorbereide voor stellen gedaan door de ge meente. Zo gaat het al drie jaar en we zijn nu nog geen centimeter verder dan in 1984. De vereniging is niet van plan met zich te laten sollen, ver klaart Langeveld. „Als er geen goed alternatief voor handen is, blijven we gebruik maken van ons huidige onderkomen. De gemeente wil dit gebouw slopen, maar wij hebben een huurcontract dat nog een paar jaar loopt, zodat we er niet zo maar kunnen worden uitge zet", aldus de voorzitter. Voor zijn vele goede prestaties op het gebied van het tuinbouwonderwijs, -voorlichting en -onder- zoek heeft J. Bakker (links) uit Aalsmeer gistermorgen de Clusiussleutel van de Stichting Voortgang mogen ontvangen. De smeedijzeren siersleutel werd uitgereikt door de voorzitter van de stichting H.J. Hylkema in de Oranjerie van de Hortus Botanicus. Bakker kreeg ook een oorkonde en het boek „De Leidse Hortus, een botanische erfenis". De Stichting Voortgang is in 1983 opgericht. Het doel van de stichting is het bevorderen van bij zondere Nederlandse prestaties op het gebied van de tuinbouw, alsmede het bekronen van die prestaties. Voor de derde keer werd vanmorgen zo'n prijs uitgereikt. De 70-jarige J. Bakker kreeg de prijs voor de vele jaren dat hij zich inzet voor de tuinbouw. Bakker gaf jarenlang les op tuin bouwscholen en deed ook veel onderzoekswerk naar diverse bloemen en planten, hield vele lezin gen en schreef artikelen. Hij wist niet alleen de tuinders veel bij te brengen en te boeien met zijn lezingen maar ook interesseerde hij de gewone liefhebber voor de bloementeelt. FOTO: TEJO RINGERS Man slaat motoragent LEIDEN Een 52-jarige man heeft gistermiddag rond half twee een motoragent op het Schuttersveld in het ge zicht geslagen en bespuwd. Dat gebeurde nadat hij te recht was gewezen na een aantal verkeersovertredin gen. De man werd met be hulp van enkele collega agenten naar het bureau ge bracht. ITIEK OP FLEXIBILITEIT ARBEIDSVORMEN „EN Werknemers heb- veinig waardering voor m nier waarop er de laatste M gestalte wordt gegeven iet verschijnsel flexibele Ispatronen. Vooral ar- ormen als afroepwerk liswerk zijn aan kritiek hevig. Ook uitzend- ten en tijdelijke krach orden met problemen ge- •nteerd. Dat is de conclu- drs. W.A. Trommel van "kgroep Arbeidsvraag- Welzijn van Lei'dse Universiteit trekt. Hij heeft een onderzoek gedaan naar flexibele arbeidsvormen in opdracht van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Vele werkge vers menen dat de Nederland se economie ernstig belem merd wordt door een gebrek aan slagvaardigheid en veer kracht door een te starre opzet van de arbeidsorganisatie. Flexibilisering van de arbeid is volgens hen onontbeerlijke om de concurrentie vanuit het buitenland te kunnen weer staan. Trommel doet verschil lende suggesties zoals bijvoor beeld de ontwikkeling van deeltijdbanen op alle niveaus en zogenaamde combinatie contracten waarin uitgegaan wordt van een gedeeltelijke vaste aanstelling met een af- roepgedeelte, freelance werk, thuiswerk of een tijdelijke uit breiding van het dienstver band. Maatschappelijk werk wordt dag en nacht bereikbaar LEIDEN Het maat schappelijk werk in Lei den, de Duin- en Bollen streek en Midden-Rijn land is vanaf het eind van dit jaar dag en nacht be reikbaar. Hiervoor wordt een expirimentele dienst opgezet: de BBK (Bereik baarheid Buiten Kantoor uren). Gemeenten moesten van het Rijk ervoor zorgen dat de in stellingen voor maatschappe lijk werk per 1 januari 1986 dag en nacht bereikbaar zou den zijn. Het Rijk stelde hier voor een bedrag van 27 cent per inwoner beschikbaar. „Dat is veel te weinig", zegt T. Su- mer van de directie welzijn van de gemeente Leiden. „Het personeel moet nu immers 's a- vonds, 's nachts en in de week einden werken. Dat moet worden gecompenseerd in geld en in vrije tijd. Overdag zijn dus minder mensen aanwe zig". Het maatschappelijk werk en ook de gemeenten vonden dat onaanvaardbaar en protesteerden bij het minis terie. „Dat heeft niet echt ge holpen", vertelt Sumer. Het plan van het Rijk moest worden uitgevoerd. Wel kre gen verschillende gemeenten uitstel. Volgens Sumer beslo ten in deze regio vier instellin gen mee te doen aan het BBK, mede vanwege de kosten. Of er geld genoeg zal zijn, moet worden afgewacht, aldus Su mer. „Ik weet niet hoe het gaat lopen. Als blijkt dat het beschikbare geld al halverwe ge het jaar op is, dan kan het maatschappelijk werk niet meer optreden". LEIDEN Aanvragen voor nieuwe projecten in het kader van het flanke rend ouderenbeleid worden niet gehonoreerd door de gemeente. Alle aangevraagde projekten zouden gezamenlijk 706.000 gulden kosten, terwijl de gemeente denkt 510.000 gulden beschik baar te kunnen stellen voor het ouderenbeleid dat is gericht op zelfwerk zaamheid van ouderen in Leiden. Het precieze be drag dat de gemeente krijgt voor 1988 is nog niet bekend. Het college van B en W gaat uit van een be schikbaar bedrag van ruim 510.000 gulden en dan is er nog tien mille die kan worden gebruikt als „buffer voor tegenval lers". De gemeente heeft besloten nieuwe projecten niet op te ne men, omdat deze een groot be slag leggen op het budget. „Wij vonden niet dat we zaken die goed lopen moesten stopzetten om met nieuwe projecten te kunnen beginnenverklaart A. Sumer van de gemeentelij ke directie welzijn. Daarom is het project van de gemeente, de uitbreiding van de taken van de Indicatiecommissie, in getrokken. „Nu geeft deze commissie alleen advies over opname in verzorgingshuizen. Wij hadden graag gezien dat deze commissie meer kon gaan doen op het gebied van dienst verlening aan ouderen", zegt Sumer. Vanwege het kleine budget is ook de aanvraag van Robijnzicht afgewezen. Dit verzorgingstehuis wilde de op vang voor bewoners van aan leunwoningen uitbreiden. Voor het aannemen van een -'extra verpleegkundige werd 80.000 gulden gevraagd. Twintigduizend gulden min der dan gevraagd wordt be schikbaar gesteld voor de pro jecten Alarmeringssysteem Thuiszorg Leiden, voor. het project Tafeltje Dekje en voor t Spoortje. Het open-tafelpro- ject in dit buurthuis moet het kunnen stellen zonder be roepskracht, denkt de gemeen te. De raadscommissie sociale za ken en maatschappelijke aan gelegenheden moet nog over de voorstellen oordelen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Bibliotheek niet duurder LEIDEN De tarieven van de Leidse openbare biblio theek worden niet verhoogd en de Leidse jeugd kan ook volgend jaar nog gratis van de bibliotheek gebruik maken. Toch wordt verwacht dat de inkomsten zullen stijgen, door de opening van het filiaal in de Stevenshof en het aantrek ken van nieuwe lezers. Een en ander blijkt uit de be groting van de bibliotheek die donderdag 14 oktober wordt behandeld in de raadscommis sie voor cultuur, volksgezond heid en groenvoorzieningen. Overwogen wordt het open stelling van de centrale biblio theek aan de Nieuwstraat uit te breiden tot de zaterdagmid dagen. Andere nieuwe activi teiten zijn onder meer het ont wikkelen van een betere dienstverlening voor het spe ciaal onderwijs en bejaarden. Voorts wil men tal van admi nistratieve zaken gaan auto matiseren, zoals de ledenadmi nistratie, catalogi en het uitle nen. Botsing op Vijf Meilaan LEIDEN Een 35-jarige au tomobilist uit Leiden is gis teravond rond negen uur met zijn auto over de kop ge slagen en pas elf meter ver der ondersteboven tot stil stand gekomen. Dat gebeur de op de kruising Vijf Mei laan en Rooseveldstraat. De Leidenaar kwam in botsing met de auto van een 26-jari- ge man uit Bodegraven die te snel reed, te laat remde en slipte op het natte wegdek. Door de botsing sloeg de auto over de kop. De Leidenaar kwam er goed vanaf maar de twee vrouwelijke inzittenden zijn met een hoofdwond naar het AZL gebracht. Schilderijen zoeken sponsors LEIDEN Gerestaureerde en - nog niet-gerestaureerde schil derijen worden van 24 oktober tot en met 6 december ten toongesteld in het Stedelijk Museum De Lakenhal (Oude Singel 28-32). De schilderijen doen mee met het project 'Schilderijen zoeken sponsors': bedrijven, verenigingen, stich tingen en particulieren treden op als sponsor in de restaura tiekosten. De actie is in 1982 begonnen. Geen Krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw Krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. r eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. No I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaais: TeleJoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: NaamFooi Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). f1J MZ-I CeidócSomcMit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11