Michels passeert Frank Rijkaard Gevoelig verlies voor Zuidafrikaanse atletiek Fortuna Sittard verslaat chaotisch Roda \>litie-actie succesvol tegen Britse hooligans EK military niet in Boekeloo WEINIG PAARDEN OP DUINDIGT ..PORT CeidaeSoiwant DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 PAGINA 9 ijax niet erder tegen HSV MSTERDAM Ajax heeft afwij- nd gereageerd op een verzoek van jmburger SV het eerste duel in de reede ronde van het Europacup- ■rnooi voor bekerwinnaars één dag vervroegen. De Westduitsers wil- >n de wedstrijd in Hamburg ver- aatsen van woensdag 21 naar dins- pg 20 oktober om een rechtstreekse levisie-uitzending mogelijk te ma- in. Volgens Ajax-directeur Arie van jjden komt een wedstrijd op dinsdag igelegen, omdat de Amsterdammers I de voorafgaande zondag nog de mpetitie-ontmoeting tegen Volen- im afwerken. Broers Delissen in hockeyselectie DEN HAAG Volgens de verwachting zijn de Haagse broers Robbert en Mare Delissen gelecteerd voor het Nederlands hockeyteam dat begin december in Pa kistan vijf testwedstrijden speelt. Het team van coach Hans Jorritsma is ten opzichte van de Europese titelstrijd, die Oranje eind augustus in Moskou won, op twee plaatsen gewijzigd. Voor Tom van 't Hek en Patrick Faber, die zich inmiddels hebben teruggetrokken, zijn Pieter van Ede en debutant Jean Pierre Pierie in de plaats gekomen. De selectie ïiet er als volgt uit: Leistra (Tilburg). Jansen (Oranje Zwart). Parlevliet (Tilburg). Robbert en Mare Delissen (beiden HGC). Crucq (HCKZ). Diepeveen. Schlaimann, Bovelander. Kooyman. Doyer (allen Bloe- mendaal), Klaassen, Pierie. Brinkman (allen Kampong). Van den Honert en Van Ede (beide Amsterdam). MUNSBERGEN NIEUWE BONDSCOACH BOWLING DEN HAAG De Nederlandse Bowling Fe deratie heeft weer een nieuwe bondcoach voor de nationale selectie. Frans Harryvan is na enkele maanden vertrokken en zijn opvol ger is Chris Mijnsbergen uit Goes. Harryvan kwam in het nieuws nadat hij veelvoudig kampioen Irene Gronert uit de selectie wilde zetten. De Voorburgse zou te oud zijn. Deze beslissing nam de bowlingwereld hem niet in dank af. Vlak daarna won Irene Gro nert een voorronde voor een World-Cuptoer nooi in Scheveningen, maar ze maakte duide lijk niet met Frans Harryvan te willen praten en nooit onder deze man in de selectie wilde terugkeren. Irene Gronert: „Nu maar af wachten of ik door de nieuwe coach Chris Mijnsbergen in de selectie wordt opgenomen. Ik heb er goede hoop op". Senna krijgt lintje k in plaats van straf BRASILIA Vliegen zon der brevet levert in Brazilië geen straf, maar onderschei dingen op. Ayrton Sennade Braziliaanse form ule-1-cou reur, heeft woensdag in Bra silia een lintje gekregen voor het, zonder brevet, doorbre ken van de geluidsbarrière. Senna kreeg de medaille in de orde van Santos Dumont uit handen van generaal Oc- tavio Moreira Lima, de mi nister van luchtvaart. Senna vloog dit jaar zonder de be nodigde papieren met een straaljager van het type F-5. EIST Een actie van mold Mühren heeft er- oor gezorgd, dat de 36-ja- ge middenvelder van jax volgende week roensdag met het Neder- tnds voetbalelftal in en ;gen Polen speelt. Mllh- ;n nam gisteren persoon- jk contact op met bonds- oach Rinus Michels, toen em duidelijk was gewor- en dat hij naar aanlei- ing van bepaalde berich- ;n over zijn fysieke ge- eldheid de reis naar abrze zou mislopen. die Poolse industriestad teelt Oranje volgende week belangrijke kwalificatie- edstrijd uit groep 5 van de jropese titelstrijd. Winst in ülen is volgens Michels nood- ikelijk om het beste uitzicht krijgen op de eindronde van 'jend jaar in West-Duits- i. Mühren wil met dat lernooi graag zijn internatio- ale loopbaan afsluiten. De olendammer telefoneerde nsdagmiddag met Michels, in FOTO: DUKSTRA de rust van het oefenduel van Jong Oranje in Den Bosch. Michels, de laatste dagen in druk en goed conclaaf met de geplaagde clubcoach van Ajax. Johan Cruijff, heeft van het selecteren van Frank Rijkaard afgezien. De 24-voudige inter national is na een conflict met Cruijff nu twaalf dagen uit Arnold Mühren FOTO: DIJKSTRA training. Voor de oefeninter land tegen België noemde Mi chels de uitverkiezing van Rijkaard een extra opvangmo- gelijkheid voor een voetballer in de problemen. Michels koos in die periode ook voor Bos man, die toen door Cruijff bui ten zijn eigen A-elftal werd gehouden. Michels heeft de keuze van Rijkaard dit keer voor onmo gelijk gehouden. „Je kunt als bondscoach niet aan dergelijke problemen als tussen Rijkaard en Ajax voorbij. Bovendien mist hij wedstrijdritme en is hij niet gemotiveerd", zo moti veerde Michels het passeren van de 25-jarige verdediger, sinds het bondscoach-schap van Kees Rijvers een vaste keuze voor Oranje. In de plaats van centrumverdediger Rijkaard is diens clubgenoot Ronald Spelbos weer terug bij de laatste zestien van het Ne derlands elftal. Spelbos werd niet gekozen voor het oefenduel tegen Bel gië (0-0) op 9 september. Mi chels verklaarde toen dat bij Spelbos de details nog niet klopten. Nu heet het, dat de coach al wist wat hij aan de Noordhollandse verdediger heeft. Michels heeft al laten doorschemeren voor het lasti ge duel tegen de Polen voor de verdedigende kracht van Spel bos te kiezen. Michels heeft in totaal zes verdedigers gekozen in zijn selectie van zestien. Hij zal normaliter kiezen voor het viertal Silooy, Spelbos, Koeman en Van Tiggëlen. Troost, debutant tegen België, wordt als reserve-verdediger op de bank geflankeerd door Berry van Aerle, die bij zijn club PSV na de blessure van Arnesen een positie op het middenveld heeft gekregen. Van Aerle, vorig jaar aan FC Antwerp uitgeleend, wordt door Michels als verdediger voor vol aangezien. Vorige maand werd hij uit het Olym pisch elftal overgeheveld naar de A-groep. In vergelijking met het duel tegen België heeft Michels geen gebruik meer gemaakt van de diensten van de aan vallers Meijer en Kieft, de „dienstweigeraar" Rijkaard, doelman Menzo en eeuwige reserve Suvrijn. Hiele, Gullit, Wouters, Mühren (alle vier niet fit in september) en Spel bos zijn terug. Ruud Gullit en Marco van Basten voegen zich nog zon dagavond bij de selectie van het Nederlands elftal, dat zich op het duel tegen Polen voor bereidt met een avondje-uit in de Utrechtse binnenstad. Het dure koppel van AC Milan wordt met een privé-vliegtuig overgevlogen uit Italië. Zon dagmiddag speelt Milan in Ge nua tegen Sampdoria. Om ze ven uur reist het duo per jet naar Beek, waar tegen nege nen geland wordt. Daarna staat een snelle autorit naar Zeist op het programma. Het duel tegen de Polen wordt woensdag in Zabrze gespeeld. De aanvang van de wedstrijd is 17.00 uur. Het Nederlands elftal, dat in Katowice ver blijft, vliegt woensdagavond laat nog terug naar Nederland. Diezelfde dag wordt in Buda pest het kwalificatieduel tus sen Hongarije en Griekenland, de laatst overgebleven concur rent van Nederland, gespeeld. De KNVB stuurt een waarne mer van de technische staf naar die wedstrijd. De selectie ziet er als volgt uit: Van Breukelen (PSV), Hiele (Feyenoord), Spelbos (Ajax), Troost (Feyenoord), Van Tiggelen (Anderlecht), Silooy (Racing Club de Paris), Koeman, Van Aerle (beiden PSV), Winter, Wou ters, Bosman en Mühren (allen Ajax), Van 't Schip (Ajax), Van Basten, Gul lit (beiden AC Milan) en Vanenburg (PSV). Reservelijst: Menzo (Ajax), Meijer (Ajax), Eijer (VVV) en Plomp (FC Utrecht). KERKRADE Fortuna Sittard heeft woensdagavond in Kerkrade de inhaalwedstrijd tegen Roda JC met 2-0 gewonnen. Roda startte in eigen huis tot ieders verba zing bijzonder angstig. Trainer Rob Baan stuurde maar twee spitsen het veld in en er ging van Roda aanval lend weinig uit. De manier waarop Fortuna in de 24e minuut aan de leiding kwam, was tekenend voor het chaotisch spel van de thuisclub; via het lichaam van Lens caramboleerde de bal in het verlaten Kerkraadse doel: 0-1. Roda kreeg ook na rust geen greep op de wedstrijd en ging naar steeds driester middelen grijpen om Fortuna af te remmen. Bin nen één minuut leverde dat (61e) gele kaarten op voor Wild schut en Raymond Smeets. De partii bleef slecht, met slechts af en toe een opleving bij een aanval van Fortuna, die meestal werd ingeleid door een reeks Kerkraadse blunders. De winst kreeg pas gestalte in de blessuretijd, toen Brandts de ijverige Linford (in de belangstelling bij FC Zürich) onderuit haalde en Janssen vanaf elf meter de eindstand op 0-2 kon vastleggen. Roda JC-Fortuna Sittard 0-2 (0-1). 24. Lens 0-1, 90. Janssen (strafschop) 0-2. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 10.000. Gele kaarten voor Dili- berto, Hanssen, Wildschut en Raymond Smeets (Roda JC) en Liesdek (Fortu na Sittard). Roda JC: Nederburgh; Hanssen, Brandts, Diliberto en De Jong (Raymond Smeets); Wildschut, Blattler, Groenendijk (Van Geel) en Boerebach; Sanchez Torres en Huub Smeets. Fortuna Sittard: Hesp; Maessen, Koevermans, Duut en Frijns; Liesdek, Boes- sen en Mordang; Lens, Linford en Janssen. Westduitse regering ondersteunt EK niet BONN De Westduitse regering zal geen bijdrage leveren aan de aanpassing van de stadions waarin in 1988 de eind ronde van de strijd om de Europese voetbaltitel wordt gehou den. De organisatie had aan de staatssecretaris van sportza ken Carl-Dieter Spranger een bedrag gevraagd van 24 mil joen mark. Deze liet woensdag weten dat de Westduitse rege ring daar niets voor voelde. Volgens de minister van Binnen landse Zaken Zimmerman voldoen de acht stadions al aan de eisen van veiligheid van de Europese voetbalunie UEFA. Hermann Neuberger, voorzitter van de Westduitse voetbal bond en van het organisatie-comité, reageerde teleurgesteld op de beslissing van het kabinet. Hij wees erop dat bij de eindronde van de strijd om de wereldtitel in 1974 de regering nog een bedrag van 50 miljoen mark voor de aanpassing van de stadions beschikbaar stelde. De organisatoren hebben be rekend dat er ongeveer 70 miljoen mark nodig is om de ac commodaties te renoveren. (Van onze correspondent Roger Simons) Londen - Een kleine veehonderd politieman en hebben gistermorgen mstreeks 5 uur op diver- plaatsen in de regio irmingham razzia's ge- oUden om 36 uiterst ge- aarlijke voetbalvandalen kunnen oppakken. De erdachten zijn „Zoeloe krijgslieden'die een ben- Ie vormen waarvan met ïame het stadion van Bir- ningham City en centrum ran de stad al jaren veel last hebben. Zoeloe's" geboren geweldena- en. Zij zouden zich hebben chuldig gemaakt aan wat de terke arm „georganiseerd voetbalgeweld" noemt. Vecht- ustige Zoeloe's schoppen over- il herrie. Zij stelen, plunderen, vernielen en plegen overval len. Vaak brengen zij ernstige verwondingen toe. Bij verschillende „Zoeloe's" werden thuis diverse wapens aangetroffen, waaronder zeer gevaarlijke messen, bijlen en zelfgemaakte knuppels. In een van de woningen lag een fraai fotoalbum, waarin de „Zoeloe" erg netjes diverse persknipsels had verzameld, gewijd aan de bedrijvigheid van zijn bende. Dit album werd in beslag ge nomen. Het bewees onder meer dat de „Zoeloe's" erg trots zijn op hun Aan deze operatie was een on derzoek van acht maanden voorafgegaan, waarin bepaalde politiemensen, vermomd als voetbalvandalen, de Zoeloebe weging geïnfiltreerd hadden. Op die manier kwamen zij aan de nodige namen en adressen. Het ziet er dus naar uit, dat de Britse autoriteiten eindelijk ernstig van plan zijn het onaf gebroken toenemende voetbal vandalisme de kop in te druk ken. Volgens adjunct-commis saris Paul Leopold van de po litie van de West-Midlands zijn de gearresteerden van de regio Birmingham lang niet al lemaal jong, werkloos en ordi nair. Er zijn ook oudere man nen bij, mensen met vaste ba nen, die een beroepsopleiding achter de rug hebben. „Alweer is het bewijs gele verd," zei commissaris Leo pold, „dat in ons land geen ty pische voetbalvandalen be staan. Alle lagen van de bevol king en verschillende leeftij den zijn vertegenwoordigd in de rangen van de hooligan". Leopold wees ook op een ver velend gevolg van het feit dat sommige Britse voetbalterrei nen al zijn uitgerust met vide ocamera's die de lens gericht houden op geweldenaren. „De hooligans kiezen nu stadions uit waar nog geen videoinstal latie is aangebracht", zei hij. „Electronische apparatuur heeft dus ons werk niet ver minderd maar het in tegendeel nog uitgebreid". De politie denkt de komende dagen nog meer arrestaties te zullen verrichten. BOEKELO De Europese kampioenschappen milita- y van 1989 zullen vrijwel zeker aan Boekelo voorbij gaan. De commissie van de FEI, die dezer dagen met rnder anderen de Nederlander Jaap Rijks vergaderde n Rio de Janeiro, zal binnenkort de militarycommissie van de internationale paardesport-organisatie advise ren de titelstrijd toe te wijzen aan het Engelse Burg- iley. schede, die zich kandidaat had gesteld voor het EK van noemt de beslissing van de FEI-commissie teleurstellend. „Wel iswaar is de definitieve beslissing pas in december te verwach ten, maar in de regel wordt een dergelijk advies gewoon overge nomen. Jammer. Burghley heeft immers al zo vaak een interna tionaal kampioenschap gehad. Eerlijk gezegd hadden we er ook voor zeventig tot tachtig procent op gerekend. Laatst op vakan- ie in Frankrijk werd ik nog gebeld dat we hoog genoteerd ston len. Dan denk ie dat je meedoet in de optocht. Het mag dus niet o zijn. Nee, of we ons nu kandidaat zullen stellen voor 1991 ^eet ik nog niet. Dat is pas over vier jaar en nog erg ver weg" Favoriet Wilander gevloerd SCOTTSDALE Het tennistoernooi van Scottsdale heeft giste ren in de eerste ronde zijn favoriet verloren. Mats Wilander, nummer een op de plaatsingslijst, werd in twee sets verrast door de Amerikaan Dan Goldie: 6-7 (2-7), 3-6. 3e Zweed weet de uitschakeling aan oververmoeidheid. Hij ver rok pas dinsdagavond uit Spanje, waar Zweden zich met enige 'ertraging plaatste voor de finale van het Davisbeker-toernooi. Ook de overschakeling van gravel op de snelle, harde banen jvan Scottsdale bleek problematisch. Sportwereld tolhockey Het Nederland- rolhockeyteam heeft bij de ijd om de Europese titel in lisburg zijn tweede overwin- ting behaald. België werd met 1-3 verslagen. Met vier pun- en bezet Oranje de zesde plaats. Spanje voert de rang lijst aan. MW naar tweede ronde SPAKENBURG MVV heeft zich gisteravond geplaatst voor de tweede ronde van de strijd om de KNVB-beker. De Maas trichtse eerste-divisieploeg versloeg de zaterdag eerste klasser Spakenburg in eigen huis met 1-0. Het doelpunt viel in de tweede minuut van de tweede verlenging. Artz be nutte een strafschop. Westduitse lotto: Trekking A: 4-19- 26-33-34-47. Reserve: 9. Trekking B: 7-8-14-23-33-46. Reserve: 39. Spel 77: 1414788. 1200 Kilometer Fanny Blan- kers Koen gaf gister ochtend met een geleend politleflultje het startsein voor een es tafetterace van 1200 ki lometer door Nederland. De lopers, die afkomstig zijn uit Ne derland, de Verenigde Staten, En- gelenad en Zwitserland streven naar stand in min- <ppr der dan 80 uur af te leg gen. De tocht wordt door het bedrijfs leven ge sponsord; de opbrengst is voor de Ge handicapte Sport Neder land. FOTO: ANP n er- de af- min. /sportuitslagen Eredivitle heren: Canadians-Donar 77-76; Noordkop-Den Bosch 83-81; Haaksbergen-DAS 91-83; Orca's-Ak- rldes 76-55. WIELRENNEN Koers over 163 km Zele: 1. J. van der Poel (Ned) 163 kilometer In 3 uur en 55 minuten, 2. Maassen (Ned) op tien seconden. 3. A. van der Poel (Ned) z.t., 4. Bogaert (Bel) z.t., 5. Redant (Bel) z.t., 6. Lammers (Ned) z.t., 12. Appeldoorn (Ned) 0.20, 14. Cornells- se (Ned) 1.00, 16. Nevels (Ned) z.t. PAARDESPORT Koersen van Dulndigt: Eerste koers, 1600 m: 1. Camll Bui tenzorg <M. Pools) 2.12,9-1.23,1, 2. Ceres Yoly, 3. Classway of Boko. Toto: winnend 1,60, plaats 1,10 1,00, koppel 2,90, trio 6,00. Tweede koers, 2000 m: 1. Brlesly (A. Groenewegen). 2.44,2-1.22,1, 2. Ash ley Siro, 3. Afra Baker. Niet gestart: Bonnamore, Bonny Uithuizen en Anouk V. Toto: winnend 4,10, plaats 1,10 1,50, koppel 6,60, trio 25,30. Derde koers, 1609 m: 1. Glad Laurel- ton (P. Louwersheimer) 2.08,5-1.19,9, 2. Bella Crown, 3. Lucy Meidgard. Toto: winnend 4,60, plaats 2,00, 5,90, koppel 5,80, trio 34,10. Vierde koers, 1300 m: 1. Lets Be Bet- ter (M. van Gisteren) 1.28,0, 2. Ala- ted, 3. Fashal. Niet gestart: Man of Kleef. Toto: winnend 11,20, plaats 2,30 1,40, koppel 6,30, trio 61,80. Vijfde koers, 2000 m: 1. Alain B (A. van Schie) 2.43,7-1.21,9, 2. Anna Dakota, 3. Zosma Corosa. Niet ge start: Zon Lentrod. Toto: winnend 1,70, plaats 1,20 2,50, koppel 6,00, trio 100,00. Zesde koers, 2000 m: 1. Zoraya S (L. Dooper) 2.40,7-1.20,4, 2. Zjlmmy Boy, 3. Balequlna K. Niet gestart: Zorba Ossewaard. Toto: winnend 9,70, plaats 4,30 1,80, koppel 38,50, trio 134.80. Zevende koers, 1900 m: 1. Lymlnster (A. de Vries) 2.13,2, 2. Atletico, 3. Statenprojekt. Niet gestart: Sylvia's Echo. Toto: winnend 1,90, plaats 1,40 1,40, koppel 7,30, trio 10,30. Achtste koers, 2600 m: 1. Zebode (C. Roodenrijs) 3.33,4-1.23,4, 2. Yonnie Flight, 3. Yackie Brogan. Toto: win nend 3,50, plaats 1,40 1,60 1,30, kop pel 6,8-, trio 55,90. Negende koers, 2000 m: 1. Valentin Melodie (J. van Dooyeweerd) 2.41,3- 1.20,7, 2. Zilver Prince, 3. Zonne straaltje. Toto: winnend 5,50, plaats 2,10 1,30 1,40, koppel 48,30, trio Totallsator-omzet: 226.275,00. SCHAKEN Toernooi in Tilburg 14e ronde: Soko- lov (Sov>-Joesoepov (Sov) 0,5-0,5. Eindstand: 1. Timman (Ned) 8,5; 2. Hübner (Brd), Nikolic (Joe) 8; 4. Kortsjnoj (Zwl) 7.5; 5. Joesoepov 7; 6. Andersson 6,5; 7. Sokolov (Sov) 6; 8. Ljubojevic (Joe) 4,5. SQUASH WK in Auckland (Nwz) Groep A: Ier- land-Nederland 3-0 (Byrne-Hoogen- doorn 9-3, 10-8, 9-7; Best-Houtsma 9-3, 9-1, 9-0; Burke-Van Hoorn 9-1, 9-3, 9-3), Engeland-Canada 3-0, Frankrijk-Noorwegen 2-1. B: Nieuw Zeeland-Bondsrepubliek Duitsland 3- 0, Schotland-Zweden 3-0, Australlë- Verenigde Staten 3-0. VOETBAL Eredivisie: Roda JC-Fortuna Sittard 0-2. KNVB-Beker: Spakenburg-MW 0-1 na verlenging Schotse competitie: Dundee-Celtic 1-1, Heart of Midlothian-Aberdeen 2- 1, Morton-Falkirk 4-1. Stand aan kop: Heart of Mid 11-18; Aberdeen 11-16; Celtic 11-16; Glasgow Rangers 11-14. Franse eompetitie:Toulouse-Nlce 2- 0, Paris SG-Nantes 0-2, Niort-Racing Club de Paris 2-2, Monaco-Saint Etienne 2-1, Cannes-Brest 2-1, Bor deaux-Lille 1-0, Toulon-Laval 3-0, Lens-Marseille 2-4, Le Havre-Auxerre 1-2, Montpelller-Metz 1-0. Stand aan kop: Monaco 14-22; Bordeaux 14-18; Nantes 14-17; Nlort 14-16; RC Paris 14-16; Cannes 14-16. Joegoslavische competitie: Sutjes- ka-Sloboda 2-0; Rad-Buducnost 1-1; Prlstlna-Partlzan 0-0; Osijek-Sarajevo 2-1; Vardar-Velez 1-0; Hajduk-Rijeka 3-0; Red Star-Vojvodlna 3-2; Zeljezni- car-Cellk 2-0; Radnlckl-Dlnamo 3-1. Stand aan kop: Red Star 10-13; Dl- namo 10-13; Radnickl 10-12; Rljeka 10-12. Hongaarse competitie: Vldeoton-Be- kescsaba 0-0; Debrecen- Pecs 1-1; Siofok-Vasas 1-0; Dozsa Ujpest- Szombathely Haladas 0-0; Tataba- nya-Kaposvar 4-0; MTK VM-Raba Eto Gyoer 2-2; Ferencvaros-Vacl Izzo 1-1; Zalaeoerszeg-Honved Budapest 0-1. Stand aan kop: Dozsa Ujpest 14; Paba Eto 13; Haladas 12. WASSSENAAR Duindigt had gisteren een programma om maar snel te vergeten. Slechts negen programma- nummers. Twee rennen en ze ven draverijen waarvan de meeste maar matig bezet wa ren. In deze fase van het jaar is het moeilijk om Duindigt en Nootdorp twee dagen achter elkaar te laten koersen. Eigenaar en amateurrijder Aad van Schie heeft aan Alain B wel een heel best paard. Alain B in training bij Buick Leeman zegevierde voor de vijfde keer achtereen. Ook nu begon de ruin rustig maar had in de laatste rechte lijn veel over om de overwinning te Luut Dooper kwam ook niet voor niet na Duindigt. Hij won nogal verrassend met Zoraya S voor Zjimmy Boy die in de laatste rechte lijn nog een foutje maakte en de favoriet Balequina K. Maatregelen UEFA tegen uitwassen schade vergoedingen BERN De Europese voetbalunie UEFA wil een einde maken aan de steeds hoger wordende schadevergoedingen, die clubs vragen bij het vrij geven van spelers voor wedstrijden van nationale elftallen. Secretaris Bangerter stelt in het UEFA-bulletin dat de ver enigingen niet kunnen door gaan met eisen van astronomi sche verzekeringsbedragen, voor het geval een internatio nal geblesseerd zou raken. De UEFA heeft geconstateerd dat de clubs vanwege competi- tiebelangen in toenemende mate proberen te belemmeren dat internationals, vooral bui tenlanders, uitkomen in lan- denwedstrijden. Een van de manieren om het vrijgeven te bemoeilijken, is het eisen van extreem hoge verzekerings premies. Bangerter laat zich er niet over uit welke verenigin gen in het geding zijn. In één geval zou een garantie voor een uitkering van elf miljoen gulden zijn geëist, naast de ge bruikelijke schadeloosstelling bij blessures. Bangerter vindt dat de clubs voor hun internationals, onge acht of ze uit binnen- of bui tenland komen, vergelijkbare schadeloosstellingen moeten eisen. De nationale bonden zouden wat betreft de garan ties ook geen onderscheid moeten maken tussen interna tionals van clubs uit eigen land of over de grenzen. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse sportwe reld staat op het punt drie van zijn beste atleten te verliezen. Het trio wil de nationaliteit van Swazi land aanvragen. De drie voelen zich beknot in hun sportieve ambities door de internationale boycot als gevolg van de Zuidafri kaanse apartheidspolitiek. Op deze wijze hopen zij het isolement te doorbre ken. De drie zijn Johan Fourie (27), een blanke middenafstandslo per, Chris de Beer (26), even eens blank en de beste speer- werper van het land en Mark Plaatjes, een halfbloed van 26 die gespecialiseerd is in de ma rathon. Zij willen zich in no vember vestigen in de onge veer 400 kilometer ten oosten van Johannesburg gelegen hoofdstad Mbabane. Swaziland is een klein bergachtig ko ninkrijk dat ligt tussen Zuid- Afrika en Mozambique. Char les Nieuwoudt, de voorzitter van de Zuidafrikaanse atle- tiekfederatie, heeft de dwars liggers echter gewaarschuwd dat zijn federatie na de natura lisatie van Zola Budd tot Britse de reglementen zodanig heeft aangepast dat Zuidafrikaanse atleten niet meer voor andere landen mogen uitkomen. Mark Plaatjes ligt niet wakker van het dreigement. Hij verze kert dat de drie in het bezit zijn van officiële verblijfs- en werkvergunningen in Swazi land en dat zij op basis van die documenten de nationaliteit van dat land kunnen aanvra gen. Het drietal zal in Mbaba ne in dienst treden van een multinational, die onder meer belast is met de promotie van sportieve evenementen en die de aanzet heeft gegeven tot de vlucht. Fourie was in Zuid- Afrika politie-agent. De Beer administrateur bij het gevan geniswezen. Beiden hebben hun ontslag ingediend. Plaat jes hoopt voor zijn vertrek zijn studie fysiotherapie in Johan nesburg af te ronden.. De dissidenten illustreren met hun stap het drama van de Zuidafrikaanse atleten, die be roofd zijn van het contact met de internationale sport wegens de politiek in hun land. Steeds meer sportmensen overwegen naar het buitenland te trekken en een andere nationaliteit aan te nemen om te kunnen deel nemen aan de internationale competitie. In de Zuidafri kaanse atletiek waren Sydney Het vertrek van Fourie, De Beer en Plaatjes betekent eveneens een gevoelig verlies. Fourie is al sedert 1979 onaf gebroken nationaal kampioen op de 1500 meter en heeft de Zuidafrikaanse records op de 1500, 2000, 3000 meter en de mijl in zijn bezit. Plaatjes, tweevoudig kampioen op de marathon, liep in 1985 de klas sieke afstand in 2 uur, 8 minu ten en 58 seconden en behoort daarmee tot de absolute we reldtop. De Beer is Zuidafri kaans recordhouder speerwer pen met 78 meter 66 (nieuwe speer). Hij heeft nog een ander probleem, dat niets met de boycot van Zuid-Afrika te ma ken heeft: hij is door zijn fede ratie voor een jaar geschorst, tot 31 mei 1988, wegens ge bruik van dope.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9