Leerlingen en docenten staan letterlijk in de kou i Smit-Kroes: geen verdere afslanking Kans op verbetering milieu vrijwel nul YOUR STYLE IN SHIRTS uit de weekbladen I ELSEVIER Htf deËPENE fiflidaeSou/uMii Snel vervolgonderzoek naar valschermongeluk AL TEKORTEN OP BIJZONDERE SCHOLEN KONINKLIJK HUIS BELLEN MET JE OUDE VRIEND IN AUSTRALIË IS GOEDKOPER DAN JE DENKT. Helft van Nederlanders heeft kerk afgezworen PE TIJD BINNENLAND DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 PAGINA 5 EELDE Justitie stelt morgen al een vervolgonderzoek in naar de oorzaak van de dood van de 31-jarige parachutist J. Juijens uit Sappemeer, zondag bij Eelde. Voor justitiebegrippen is dit ongewoon snel, aldus W.A. Velthuizen, coördinator van de on derzoekscommissie ongevallen van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL). Juijens was de vierde parachutist in zes weken die een dodelijke val maakte. Bij het vooronderzoek zijn de parachute en de reserve-parachute, de fo to's, een videoband van de sprong en getuigenverklaringen ter beschikking van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart gesteld. Hoe wel de oorzaak van het ongeluk nog niet vaststaat, moet die vol gens Velthuizen „voor 90 95 procent aan het materiaal" worden geweten. Inmiddels zijn alle clubs gewaarschuwd para chutes van het type GQ Security Aero Conical, serie 02, april 1986 niet meer te gebruiken. In „para-termen" wordt dan ge steld: „Het materiaal is niet luchtvaardig verklaard". DEN HAAG Regering en Kamer moeten snel diep ingrijpende maat regelen nemen om de verzuring van het milieu tegen te gaan. De maat regelen zullen grote sociale en eco nomische gevolgen hebben en veel geld kosten. Indien geen maatrege len worden genomen zijn de kansen om ooit nog^een goede milieukwali teit te bereiken tot vrijwel nul gere duceerd. Dit zegt de Centrale raad voor milieuhy giëne (CRMH) in een advies aan het kabi net. Volgens de raad kan niet meer vol staan worden met mooie woorden maar is actie nodig. De raad stelt tegelijk dat ook met de nodige maatregelen de kwaliteit van het milieu verder achteruit zal gaan. Die conclusie is volgens de CRMH wrang maar onontkoombaar. Desondanks zullen maatregelen nodig zijn om de minst belas te regio's te beschermen. De CRMH zegt dat de verzuring in 1995 moet zijn teruggebracht tot 2800 eenheden zuur per hectare. Verleden jaar lag dat ni veau nog op 4900. Om de door de raad ge wenste reductie bij verzuring te bereiken moet de luchtvervuiling door zwavel- dioxyde hier met 80 procent omlaag, in de rest van Europa met 30 procent. Daar naast moet de luchtvervuiling door stik- stofoxyde en ammoniak in ons land en West-Duitsland met 80 procent omlaag. De nodige maatregelen zullen volgens de raad alleen leiden tot een vertraging bij de verzuring. De aantasting van het mi lieu gaat wel verder. Voor het iaar 2000 wil de raad de verzuring verder beperken tot 1400 eenheden zuur per hectare. De gezamenlijke Britse elektriciteitsmaat schappijen hebben 600 miljoen pond (on geveer 2 miljard gulden) uitgetrokken voor de bestrijding van zure regen in Groot-Brittannië en Noord-Europa. Het programma regen is met name gericht op de steen kolencentrale van Drax in Yorks hire (Noord-Engeland) en van Fiddler's Ferry in Cheshire (Noordwest-Engeland). Wiskunde- examens mavo voor 40% onvoldoende ARNHEM Het eindexa men wiskunde is vorig jaar zowel in het lager be roepsonderwijs als op de mavo slecht gemaakt. Rond de 40 procent haal de een onvoldoende. Van de talen hadden deze leerlingen de meeste moeite met Frans en werden voor Duits de beste cijfers gehaald. Dit blijkt uit het examenver- slag 1987 van het CITO in Arnhem. Op de havo vielen de meeste onvoldoendes bij de vakken biologie. 45 Pet van de exa menkandidaten wist geen vol doende voor dit vak te beha len. Bij economie lag dit per centage op 39. Ook Russisch en wiskunde werden slecht ge maakt. Het opstel leverde daarentegen weinig problemen op, evenmin als Frans. Bij het vwo was wiskunde 2, dit jaar aan de moeilijke kant, het grootste struikelblok: bijna de helft haalde geen voldoen de. Bij scheikunde had 38 pro cent een onvoldoende en bij biologie 34. Minder moeite hadden de leerlingen met Grieks, Nederlands opstel, Duits, Russisch, economie 2 en aardrijkskunde. Meer dan 80 procent haalde een voldoende voor deze vakken. Doordat leerlingen in lbo of mavo, die hun cijfer willen op vijzelen of op een ander ni veau examen willen doen, toe gelaten werden tot de herkan sing in juni was het aantal deelnemers aan het herexa men met vijftien a twintig procent erg groot. Volgend jaar zal dit aantal afnemen omdat de herkansing beperkt wordt tot één vak per kandi daat. Daardoor wordt de keuze voor het doen van eindexa men op C- of op D-niveau in 1988 meer definitief. Een andere verandering is dat vanaf volgend jaar de beroeps gerichte vakken voor de ver schillende lagere beroepsoplei dingen niet langer in het Cen traal Schriftelijk Examen blij ven. Dat betekent dat vakken als textiele werkvormen, eta leren en verkooppraktijk door de school beoordeeld worden. De schriftelijke examens krij gen een typografisch meer op elkaar afgestemde vormge ving. (Vervolg van de voorpagina) sten met deze mensen, kunnen ze niet van de ene dag op de DEN HAAG Veel scho- andere worden ontslagen. Be ien zullen ten eevolee van sturen van bijzondere scholen ien zuilen ten gevolge van dreigen nu door de ideeën van de voorstellen van minis- de miniSter tot in lengte van ter Deetman financieel jaren zelf op te draaien voor volkomen vast komen te de grote personeelslasten van zitten. Een verdere conse- deze functionarissen, quentie zal kunnen zijn dat schoolbestuurders huil °P plaatsen zijn oven- gebouwen moeten laten £"bi£S3K5 g vervuilen of dat leerlin- king van de grondwettelijke gen en docenten in de kou financiële gelijkstelling van moeten werken. openbaar en bijzonder onder wijs. Zo kunnen gemeenten uitgaven doen voor het open baar onderwijs die op papier Een voorbeeld van hoe de za- niet in aanmerking komen ken er werkelijk voor staan, is Vcor doorberekening, maar die nen van de minister. In een aan regering en parlement ge richte brief wijzen ze op de volstrekt onaanvaardbare doorbreking van de financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. Ze be schuldigen de minister ervan de grondwet op dit punt aan te tasten. Tevens zaagt de minister een van de poten door van de on- derwijspacificatie, zoals die nu zeventig jaar is na zware strijd door de confessionele partijen is bevochten. De minister wordt verweten de grondwet niet serieus te nemen, want daarin (artikel 23) wordt de gelijkstelling geregeld. Het voorstel van de minister om bij de Stichting feitelijk wel zouden moeten bÜ wet te breken met de auto- Christelijk Onderwijs (SCO) in worden doorbetaald. Zo heeft matische doorberekening, Den Haag, bevoegd gezag van de gemeente Den Haag een Ook op kosten voor verlichting zullen tekorten ontstaan. Moeten deugt dan ook met. Alle (on- 24 basisscholen. Deze heeft na functionaris aangesteld die het straks de lampen maar uit? derwiisiwetten znn immers ge- een grondige optimalisering openbaar onderwijs moet pro van isolatie en verwarmings- moten. Een doorberekening apparatuur in de scholen toch naar het bijzonder onderwijs, elk jaar een kwart milioen te zodat ook deze scholen zichzelf derwijs)wetten zijn immers ge toetst aan de grondwet en FOTO: SP daarin is sprake van een door berekening van élle kosten die elk jaar een kwart miljoen te zodat ook deze scholen zicnzeil de gemeente maakt voor het kort aan de voorgeschreven professioneel kunnen „verko- derwijs is de handelwijze zoals kening plaats. Den Haag wil openbaar onderwijs. Het parle- minimum-uitkering. Wat be- pen", vindt echter niet plaats, bijvoorbeeld de gemeente Den van die voorschotten af, waar- ment wordt dan ook gevraagd treft de kosten voor schoon- Hetzelfde kan gelden voor bij- Haag zich die heeft voorgeno- door het bijzonder onderwijs alle voorstellen die de minister maak e.d. geldt hetzelfde ver- voorbeeld de aanstelling van men. Dat is om voortaan eens genoodzaakt is aanzienlijke be- in dezen zal doen, af te wijzen, haal; ook hier is in heel veel door de gemeente betaalde ad- per vijf jaar met het bijzonder dragen zelf voor te financie- Niek Dekker van de landelijke gevallen de minimum-vergoe- ministratieve hulpen op de onderwijs af te rekenen, zon- ren. Besturenraad Protestants ding niet toereikend. Boven- openbare scholen. Die hulp be- der jaarlijkse voorschotten te a larm Christelijk Onderwijs verwijt dien zijn aan een aantal (bij- tekent een taakverlichting van geven. Er bestaat een jarenlan- de minister „vanwege de cen- zondere) scholen concierges met name de directies, iets ge landelijke praktijk dat de De besturenorganisaties van ten een onjuiste interpretatie verbonden. De kosten van waarvan de collega's van het gemeenten voorschotten ver- het protestants-christelijk en van de grondwet. „En dat ver- deze functionarissen zijn on- bijzonder onderwijs ook graag strekken, op basis van eigen rooms-katholiek onderwijs wacht je niet van iemand zoals mogelijk te betalen uit de mi- zlouden willen genieten. uitgaven voor het openbaar (Besturenraad en NKSR) heb- Deetman". nimum-gelden. Omdat er spra- Een andere negatieve ontwik- onderwijs. Om de vijf jaar ben inmiddels alarm geslagen ke is van arbeidsovereenkom- keling voor het bijzonder on- vindt dan de definitieve afre- naar aanleiding van de plan- LÜTSEN KOOISTRA 9 oktober Prinses Juliana is in het Vredespaleis In Den Haag aanwezig bij de uitrei king van de Wateier Vredesprijs aan de Stichting Nederlandse Gehandi capten. ADVERTENTIE Stylemoster presenteert de mode in uw stijl, liever een markant kwaliteitskarakter don een vluchtige trend. «in:MiFts»ioNS.vootsiuii2oeoui»:vnFSH:wHistri.n«G;-( den ha&G: wuirsrn 1S WlFSiH VEOfSIWAl 40 WULFSt» WUIF». IVMIMIRU» 8»» u1dschendam: IIIUF KAMPER- TORIE 6, IflOSCHENHAGt HAZENBERG. EGLANTIER10, lEtOSCHENHAGL AMSTERDAM Minister Smit (verkeer en water staat) vindt dat het kabi net ervoor moet waken niet te veel onderdelen en ambtenaren van de rijks overheid af te stoten naar het bedrijfsleven. Zij heeft dit gisteren kenbaar ge maakt in Amsterdam waar zij een toespraak hield over de privatisering op haar ministerie. Volgens haar moeten de lo pende projecten worden uitge voerd, maar daarbij moet het dan wel blijven. Bij Verkeer en Waterstaat zijn op het ogenblik tien projecten in be handeling. Daarbij staat de schijnwerper vooral gericht op de PTT, het KNMI, het staats- vissershavenbedrijf IJmuiden, rijkswaterstaat, de rijkslucht vaartschool Eelde en de lucht verkeersbeveiliging, en het loodswezen. Het departement van Smit- Kroes moet van 19.700 ambte naren nu terug naar 14.650 medewerkers in 1991. De meesten die van de loonlijst worden afgevoerd, werken bij rijkswaterstaat. Gedwongen ontslagen worden niet uitge sloten. In de Tweede Kamer viel enige zorg te beluisteren over het kwaliteitsniveau van de diensten die op het departe ment overblijven. Volgens de minister is daar geen reden Onverzekerde rijders massaal voor rechter ROTTERDAM Het kanton gerecht in Rotterdam heeft zich vandaag moeten uitspre ken over 260 automobilisten die de afgelopen maanden in Rotterdam betrapt zijn op het zonder aansprakelijkheidsver zekering in hun auto rijden. Het massale voorkomen is een direct gevolg van het feit dat de politie sinds een jaar recht streeks toegang heeft tot het W A-register van de Rijks dienst voor het wegverkeer. SUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN éoeie friudr 'tji net of hit Mr ftboum- ilort'ih dun nieten klpun. \jk toh mrl ij QinT (c) Standaard Ultg«y®rtJ/Wav«ry Production* Nieuw gesprek ANC en blanken in Zuidafrika OUAGADOUGOU Libera le blanke Zuidafrikanen en vertegenwoordigers van het zwarte verzet zijn vanmorgen in de hoofdstad van Burkina Faso begonnen aan een drie daagse bespreking over de toe komst van Zuidafrika. Maar volgens woordvoerders is het „Forum 1987 tegen Apartheid" geen vervolg op de eerste ont moeting drie maanden geleden in Dakkar. Volgens de organi satoren waren vanmorgen vertegenwoordigers van ANC, Zuidafrikaanse blanken, onder wie de dichter Breyten Breytenbach en ook verte woordigers van het Pan. canist Congress (PAC) aanwe zig in Ouagadougou. ADVERTENTIE ptt telecommunicatie 1 J 'SÉ V V \T- Australië ca.f 6.70 per minuut Bijna de helft van de Neder landers heeft de kerk afge zworen en zeventien procent ;aat nog ter kerke, schrijft /rij Nederland. Het blad baseert zich daarbij op een onderzoek van Yvette Bom- meljé (Vereniging Neder landse Gemeenten) en Peter Doorn (Universiteit van Lei den). Z«e ondervroegen bijna 40.000 mensen. De ontkerke lijking is het hoogst in de Randstad, met als piek Al- mere/Lelystad (75%). Dan volgen Amsterdam (79%), Rotterdam 70%) en Den Haag (67%). Limburg is de meest kerkelijke provincie. VN vroeg een aantal politici of deze cijfers een rol moeten spelen bij onderwijs voorzieningen. CDA'er L. Frissen: „Tja Cijfers over ontkerkelijking en on derwijsvoorzieningen moet je los van elkaar zien". Bij de behandeling van kin deren met kanker is het middel soms erger dan de kwaal: amputatie, vermin king, steriliteit; als het kind het al overleeft. VN sprak met ouders die vinden dat artsen soms meer schade aanrichten dan ze zich bej wust zijn. „Professor Vouté bleef zeggen: uw kind gaat niet dood. Ondertussen was ze helemaal verminkt en kaal. Ze had een gezwel aan haar kin dat groeide. Vol gens mij was het kwaardaar- dig, maar Vouté hield vol dat ik me geen zorgen hoef de te maken". Het meisje stierf op 25 november 1986. Wie denkt dat de kleurenbij- lage hem of haar een beetje kan opvrolijken, heeft het mis. Ja, eerst gaat het over Saabs, maar verder over meisjes van meestal rond de twintig die hun drugsversla ving bekostigen met prosti tutie. Nog niet eens de tek sten, maar vooral de foto's zijn van een ongekende droefheid. Wat de Amerikanen („Te emotioneel in hun beslissin gen") niet lukte, daarin slaagden de Japanners: van het noodlijdende Amers- foortse bedrijf Electrofact een succes maken. Elsevier ging er kijken en was ver baasd zomaar „op alle ni veaus en met iedereen" te mogen praten. Het geheim van de Japanse aanpak: kwaliteit en de zorgzame on derneming. Topman Satori: „Japanse bedrijven zijn te vergelijken met kleine dor pen. Je houdt elkaar op de been. Ik geloof in de fami liesfeer. Je voelt je er veilig, want je zult er nooit ontsla gen worden. Je bent voor je leven aan het bedrijf ver bonden". Voorman Henk Duits: „Als een Japanner in het ziekenhuis ligt, zal het om zijn bed zwart zien van de managers. Maar als één van mijn mensen ziek thuis ligt, ben ik de enige die hem opzoekt". De best betaalde manager ter wereld is overigens een Amerikaan, Lee Iacocca, en hij heeft het niet zo op met Japanners. Ze bieden sublie me kwaliteit, maar verder komt alles, zeker op autoge bied, volgens Iacocca uit de VS en West-Duitsland. Hij denkt dat Europa wel be langstelling heeft voor Chrysler, „zijn" auto na het ontslag destijds bij Ford. „Onze nieuwe auto's zijn ge maakt voor Europese wegen, niet voor oude heertjes die in kussens weggezakt een ri tje maken". vragen; in de bioscoop heb je een heel andere sfeer, daar onderga je een film, terwijl thuis kijken alleen maar een goed surrogaat is". De reclame kan lang niet ie dereen bereiken, want de sa menleving is ingewikkeld f;eworden. En de ontwikke- ingen gaan veel te snel. Maar soms, als ze naar het midden van het land moeten, bloeit er iets van hoop bij de marketeers. Dan zien ze overal dezelfde nieuwbouw met Kadettjes en Escortjes voor de deur en mensen achter het raam die naar elkaar loeren. Blijkt er in twintig jaar niets veran derd. Dan lezen ze met enige verbazing al die verhalen over fragmentarisering van de markt en vragen zich af of ze zichzelf niet voor de gek houden met dat gedoe van life-style. Koot en Bie zeiden het al: het culture aanbod is niet meer bij te benen. Cultuur is trendy en dus stort de Haag se Post zich er met nog meer overgave op. Negen pagina's extra over De Smaak, want HP mocht bij zijn nieuwe start weliswaar koketteren met de kreet dat het minder biedt, het blad wil nu wel meer. Want het gaat beter. Choreograaf Hans van Manen bijt het spits af, hij vind het een vre selijk woord: „Dames worden altijd opgezadeld met smaak". Smaak bete kent voor hem of er suiker in zijn koffie zit of niet. Ook heel trendy: het vlieg- tuigspel, een moderne varia tie op de kettingbrief waaro ver al het nodige te doen is geweest. HP vloog mee en raakte verzeild in een kof fieshop waar het totale ver lies van de stamgasten wordt geschat op „vijftig ruggen". Men sprak met een passagier die is ingestapt bij AVRO- omroeper Hans van der Togt („Heel gewoon hoor, niks geen poepeldegein") en stond naast een vluchtleider die olijk beweert dat het spel bedoeld is „om de attitude van mensen ten opzichte van geld te veranderen". Geld verdienen is in, maar op de universiteiten hebben ze daar geen vliegtuigspel voor nodig. Wetenschappers storten zich op de markt, sommigen geven een deel van de universitaire onder zoeksbaan eraan om tijd vrij te maken voor een eigen be drijf waarin ze de vruchten van het wetenschappelijke werk te gelde kunnen ma ken. „Het geld dat de uni versiteiten nog wel van de overheid krijgen, kun je dan zoveel mogelijk gebruiken voor de niet-verkoopbare wetensraap". Hoewel de foto (hoezo arro gant?) anders doet vermoe den, zegt het jongste VVD- kamerlid Robin Linschoten in De Tijd dat hij behoorlijk is veranderd en dat hij zich de kritiek heeft aangetrok ken. Frénk van der Linden geeft hem behoorlijk de ruimte in de rubriek Signa tuur, die in de plaats is geko men van De Confrontatie. Heel wat minder spranke lend en pakkend, maar niettemin met kenmerkende uitspraken. „Ik wil op dit moment wel kwijt dat ook ik twijfel ken. Natuurlijk. Als ik geen twijfel kende zou ik volstrekt ongeschikt zijn voor de politiek. In het be gin heeft het er zeker aan ontbroken dat ik iets van die twijfel toonde". De videobranche moet toe geven dat het enorme opti misme van enkele jaren ge leden is omgeslagen: de klad zit er in. Het aantal video theken neemt gestaag af en de winsten zijn minimaal. Ook met bioscoop-toppers als Flodder valt wienig eer te behalen, omdat de video- rechten meer dan een mil joen kosten. Zegt Miep Brons, die met haar man ooit de gelijknamige textielketen uit de grond stampte: „Het moet allemaal veel goedko per. Het is idioot om de prijs van een bioscoopkaartje te Viditel werd een mislukking en Dizitel (VNU) is ook al weer exit De kabelkrant slaat wel aan, maar er zijn vooralsnog geen tekenen dat deze concurreert met de re guliere televisie en de drukte pers. Hervormd derlana vraagt zich dan ook af of het nog wat wordt met die nieuwe media. Volgens de meeste deskundigen al leen als de gebruiker er ook actief iets mee kan doen, zo als vragen stellen. Maar voor het zo ver is, moet er nog heel wat gebeuren; er zijn vooral peperdure en om slachtige aanpassingen voor nodig. Jacqueline de Jong koos niet voor kinderen, maar voor schilderen. Ze is nu één van de weinige Nederlandse kunstenaressen die ook in het buitenland de aandacht trekken. Ook al weigerde ze vaak mee te doen aan vrou wententoonstellingen. „Het punt is: ik ben zéér tegen vrouwen-, mannen-, homo- of heterokunst. Ik vind kunst is kunst. Wat je maakt heeft niets te maken met je geaardheid of sekse. Wel in direct natuurlijk, maar zó in direct dat je daar geen vere- nigingsvorm van kunst van kunt maken". De Groene heeft misschien het antwoord op de vraag van Hervormd Nederland: in Frankrijk maakt Minitel een duizelingwekkende op komst door. Het gaat om een beeldscherm met toetsen bord ter grootte van een si garendoos. Iedereen heeft thuis zijn eigen mini-centra le die telefoongidsen en kon- taktadvertenties overbodig maken. Het systeem wordt hoofdzakelijk gebruikt voor erotische en seksuele bood schappen. Of bedoelde HN dat niet? De Groene ging zoals zoveel bladen ook kijken in Slagha ren en sprak met bewoners. Een vrouw: „En wat voor één bent u dan? Hoe bedoelt u? Bent u een Tamil of zo? Nee? Dus u bent niet van het asiel. Nou, wees d'r maar blij om jongen". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5