Meer rechten voor meewerkende vrouw Plezierjacht Minister Brinkman overweegt dwang bij opvang asielzoekers trekt zeker wart miljoen ijkers Leidens Ontzet -/os Angeles )pgeschrikt loor nieuwe tardbeving Leidse jongens plegen zeker dertig inbraken BOSPEEN EN VARKENSSCHNITZEL Nederland hielp bij bouw Iraanse wapenfabriek £eicUe 6oma/nt Uitgave Westerpers. behorende tot Siitholl Pers. Apothekersdi|k 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N. V. Leiden. Directeur-hooidredacteur JJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Bui)teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68.93, jaar f. 262.35. P Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0.64 pier mm. kleintjes f. 0.45 per mm. Maandag 5 oktober 1987 79e jaargang no. 23927 HET WEER Af en toe zon en enkele buien. Minimumtemperatuur onge veer 13 graden, middagtempe- ratuur rond 17 graden. Matige, aan zee af en toe krachtige wind uit zuid tot zuidwest. De komende dagen van tijd tot tijd regen en veel wind. Zon op: 6.48; onder: 18.07. Scheveningen hoog water: 1.55 en 14.28; laag water: 10.00 en 22.22 uur. Zaterdag 17 oktober bij deze krant VERZEKEREN SPAREN BELEGGEr •OS ANGELES De Ameri- aanse stad Los Angeles is gis- iren opnieuw getroffen door en krachtige aardbeving. Bij de hok, die een kracht van 5,4 op e schaal van Richter had, vie- n tenminste één dode en tien- illen gewonden. olgens het Geologisch Onder- >eksinstituut was het een nabe- ing van de aardbeving van af- elopen donderdag (6,1 op de haal van richter) die aan zes lensen het leven kostte en oor ruim 200 miljoen gulden hade aanrichtte. Sinds don- erdag werden in totaal 100 leestal zeer kleine aardschok- s geregistreerd. ahmorgen moesten twee rij roken van de snelweg naar asadena afgesloten worden oor het verkeer, omdat er gro- stukken beton van een via- uct op het wegdek waren be nd. In Whittier, waar de aard- - eving van donderdag het he- ■igst was, waren geen nieuwe Aeldingen van schade of slacht offers. fag. 8: Centrum aardbeving h"otere attractie dan Disney- and. DEN HAAG Als er niet genoeg gemeenten zijn die vrijwillig een groep asiel zoekers willen opvangen, zal het kabinet overwegen bepaalde gemeenten te dwingen voor opvangmo gelijkheden te zorgen. „Je kunt een moment krijgen dat je dwingende maatre gelen moet overwegen. LEIDEN Vier Leidse jon gens van 12, 13 en 14 jaar oud hebben tegenover de politie bekend alleen al in de maand september in Leiden zeker dertig insluipingen en inbra ken te hebben gepleegd. Het viertal werd eind vorige week We moeten toch een keer van start", zei minister Brinkman (WVC) gisteren voor de VARA-radio. Volgens Brinkman kan het kabinet de grote steden niet blijven opzadelen met de op vang van vluchtelingen. De kleinere gemeenten moeten ook meedoen. „Je kunt niet als aangehouden. De politie ver wacht dat de jongens nog meer van dergelijke zaken op hun geweten hebben. De jongens haalden onder meer offerblok ken weg uit de Petruskerk en geld uit de Herensingelkerk. Verder werd ingebroken in lokale gemeenschap naar de buurgemeente blijven wijzen", aldus de minister. Het Twee de-Kamerlid Wiebenga (VVD) zal de minister binnenkort voorstellen, de huisvesting van vluchtelingen voortaan niet meer te laten regelen door WVC, maar door het Rode Kruis. „Dat is een professione le organisatie met internatio nale ervaring op dit gebied. Het Rode Kruis kan deze za- woningen. Uit de kleedkamers van sportscholen werd kleding gestolen en bij de Groenoord- hallen werden auto's opgebro ken. Uit een tent op de Leida- to werd servies gestolen. De spullen werden verkocht en het geld werd vooral besteed aan snoep. De jongen van veertien is inmiddels heenge zonden wegens zijn geringe aandeel en de andere drie zijn vanmorgen voorgeleid aan de officier van justitie. De politie verwacht nog meer aanhou dingen te zullen verrichten. ken veel beter aan dan de ambtenaren van WVC of ge meente-ambtenaren", aldus Wiebenga. Directeur Vogel zang van het Nederlandse Rode Kruis heeft inmiddels al positief op dit voorstel gerea geerd. Pag. 3: WN: niet tornen aan kleinschaligheid bij opvang asielzoekers. Man moet koffer afgeven LEIDEN Een 24-jarige in woner van Rotterdam heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn koffer waarin onder meer 3000 gulden en eeri foto toestel zaten. De Rotterdam mer stond zaterdagmiddag in een telefooncel in het station en werd door drie mannen ge dwongen mee te gaan naar het Terweepark. Daar moest hij de koffer afgeven. Tropische temperatuur op afdeling AZL LEIDEN Op de afdeling Keel-, Neus- en Oorheelkunde van het Academisch Zieken huis Leiden, heerst sinds kort een tropisch klimaat. Tempe raturen van 32 tot 38 graden komen dagelijks voor, terwijl bij zonneschijn zelfs 40 graden geen uitzondering is. De ver andering in het klimaat is ont staan door het aanbrengen van isolerende beglazing. Dit ge beurde omdat het KNO-ge- bouw zeer dicht ligt bij de plaats waar het AZL nieuw bouw pleegt. Om geluids- en stofoverlast tegen te gaan wer den de voorzieningen getrof fen. In het personeelsblad Ci cero van het AZL zegt hoofd verpleegkundige W.J. Tijsma dat een onhoudbare situatie is ontstaan. Met ventilatoren heeft men getracht de proble men te verlichten, maar zon der resultaat. De afdeling vraagt nu om air-conditioning. Een goede installatie zou ech ter enkele miljoenen guldens kosten. Technici van het zie kenhuis onderzoeken thans de mogelijkheden tot verbetering. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Opnieuw parachutist verongelukt EELDE De 31-jarige J. Jurjens uit Sappemeer is gister middag tijdens het parachutespringen verongelukt. Het slachtoffer maakte zijn 24ste sprong vanaf een hoogte van 1500 meter. Volgens de Rijksluchtvaartdienst ging de hoofd parachute niet open en functioneerde de reserveparachute niet goed. Jurjens kwam terecht in een weiland vlak naast het vliegveld Eelde, waar hij opgestegen was. In de afgelo pen zes weken zijn nu vijf mensen verongelukt tijdens het parachutespringen. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Bospeen, 1 QC per bos ±.£\J Varkensschnitzel, gepaneerd, 1 /IQ ïoo g Het ene soort plezierjacht is het andere nog niet Je hebt „het" plezierjacht en - zoals maar weer duidelijk uit het bericht in de Leidse Courant van vandaag blijkt - ook rde" plezierjacht En terwijl gisteren op de Westeinder en andere plassen nog op menig plezierjacht volop van prachtig vaarweer werd genoten, maakten anderen zich in Vaals op internationaal niveau druk over de plezierjacht Beide vormen van tijdverdrijf worden echter aJ sinds mensenheugenis beoefend en ie weet tevoren nooit wanneer ze plotseling positief of negatief in het nieuws komen. Wat ons betreft blijven we er gewoon plezier in houden Jacht" te maken op nieuwe abonnees. En om te demonstreren, dat u daar niet tegen bent hoeft u beslist niet naar Vaals te gaan. De bon invullen en opsturen is genoeg. PSVblijft oppermachtig LEIDEN De tiende speeldag in de eredivisie heeft opnieuw een opper machtig PSV te zien gege ven. De Eindhovenaren wonnen de Brabantse der by tegen Willem II met 6- 0. PSV is nu negen wed strijden ongeslagen. Op vijf punten achterstand en een wedstrijd meer gespeeld volgen met Ajax, Feye- noord en PEC drie clubs op reeds eerbiedige afstand. Voor de negen wedstrijden, PEC - DS 79 en Haarlem - Sparta werden eerder ge speeld, bestond een redelij ke belangstelling met bijna 70.000 toeschouwers. Er vielen 38 doelpunten, de scheidsrechters trokken vijf gele kaarten. Ajax ontsnapte maar ter nauwernood bij Fortuna aan de vierde nederlaag. In blessuretijd werkte Bos man met zijn tweede doel punt de achterstand van 3- 2 weg. Feyenoord moest voor 12.000 toeschouwers eerst een achterstand van 2-0 wegwerken voordat het eindelijk toch nog in het bezit kwam van een punt. Via counters van Roelof sen en Balm nam Twente een voorsprong. Hoekstra en Roos brachten Feyenoord voor rust nog langszij. Hoekstra zorgde na precies een uur voor 3-2 maar Wil- lems (75) trok de stand weer recht. FC Den Haag haalde fors uit tegen Vo- lendam. Danen, Boere (2), Schellevis en Rontberg wa ren de Haagse doelpunten makers. Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag zal onder geen beding aanvaarden dat de bekerwedstrijd tus sen Valleivogels en FC Den Haag zonder publiek ergens in Nederland zal worden afgewerkt. De KNVB lijkt voornemens Amsterdam (olympisch sta dion), Rotterdam (Feye- noord-stadion) of Utrecht (De Galgenwaard) als plaats van handeling aan te wijzen. Met name de keuze van de hoofdstad vindt Stoop vreemd; „Twee we ken geleden werd het Ha genaars verboden Amster dam in te komen. En nu zou uitgerekend die stad een oplossing bieden? De supporters komen toch wel, of je het verbiedt of niet. Desnoods rijden ze achter de spelersbus aan. En dan heb ie de poppen pas echt aan het dansen". Postcode/plaais: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek dm een proefabonnement nor- den geweigerd LONDEN Iran is er met de hulp van toeleveringsbedrij ven uit Nederland, België, Groot-Brittannië, Westduitsland, Zweden en Israel in geslaagd een grote wapenfabriek uit de grond te stampen. Het plan was opgezet door de Zweedse be drijven Bofors en Scandinavian Commodity, dat al in 1984 door Iraanse functionarissen benaderd was. Bij de export van materialen en grondstoffen werden de meeste deelnemende bedrijven om de tuin geleid, ook wat de bestemming van de apparatuur en materiaal betreft, zo is uit geheime documen ten gebleken. Een woordvoerder van de Britse munitiefa briek Royal Ordnance erkende dat goederen aan Iran waren geleverd. Bij totaal 200 contracten werd voor meer dan 1,6 miljard gulden aan materiaal en machines naar Iran geëx porteerd. Copyright The Sunday Times, Londen. ,EIDEN Nog nimmer trok de viering van Leidens )ntzet zoveel belangstellenden als in het afgelopen weekeinde. In een heerlijk najaarszonnetje keken min- tens een kwart miljoen mensen naar de optocht, de raaiste sinds jaren. Maar dit hoogtepunt van de jaar- ijkse viering eindigde in een dieptepunt. Doordat en- ;ele praalwagens in de menigte mensen verstrikt raak- en, ontaardde de optocht in een chaos en zullen velen e staart van de stoet niet meer hebben zien passeren. Ie politie kenmerkt de viering van 2 en 3 oktober dit jaar als tamelijk rustig". In totaal werden in de nacht van zaterdag op ondag 23 personen aangehouden. Ie reinigingsdienst ging zaterdagnacht al direct aan de slag om e binnenstad van de overvloedige massa afval te ontdoen. In >taal werd ruim 22.000 kilo vuil van straat opgehaald. Met tach- g man is men tot zondagmiddag in de weer geweest, ag 7: 3 oktober tamelijk rustig Optocht hoogtepunt en :vens dieptepunt. p het kermisterrein en de warenmarkt kon men zich zaterdagmid- ag slechts stapvoets verplaatsen. Op de foto schuifelt de massa ngs de kraampjes op de Oude Singel. foto: wim van noo'rt Jertraging tot 4 uur bij :haotisch Vliegverkeer ïaar Spanje CHIPHOL Hevig noodweer i Spanje heeft gisteren en van- 70 lorgen het luchtverkeer van, aar en via Barcelona ernstig itregeld. Zontoeristen moesten ele uren wachten op hun lucht, aangezien de luchtha- en in Barcelona enkele uren eheel voor alle luchtverkeer esloten was. an De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Ontbijt met Dolman Tweede-Kamervoorzitter Dick Dolman heeft vanmorgen op het Binnenhof in Den Haag de nationale Week van het Brood geopend. De ochtend begon met een vrolijke ontbijtdis. Niet voor niets is het thema van de promotieweek van de Stichting Voorlichting Brood: „Een goed begin is het halve werk. Begin de dag met een goed ontbijt". Iets speelser klinkt: „Als je start zonder brandstof kom je niet ver. Stop een tijgerhol in je tank". Dolman zat tijdens zijn ontbijt naast mevrouw M.E. Douma, directeur van de Stichting Voorlichting Brood. FOTO: CEES VERKERK 'olgens een woordvoerder van e verkeersleiding was de ap- aratuur in de verkeerstoren .por een blikseminslag enkele I ren onklaar geraakt, owel passagiers van KLM, Air olland, Martinair als Trans- Via werden door de chaos ge- offen. De langste vertraging ep een vlucht van Air Holland anuit Palma de Mallorca op. eze zou gisteravond om half vaalf aankomen, maar landde i werkelijkheid vanmiddag >nd twee uur op Schiphol: een ertraging van ruim veertien ur. Zowel in Barcelona als op I chiphol werden gisteravond ertrekkende passagiers in ho gs ils ondergebracht. Ie hevige wolkbreuken ver- przaakten met name in het roorden van Spanje talrijke perstromingen, waarbij ten- kinste zes mensen om het le ien zijn gekomen. Aan de oost- lust van Majorca verdronken ier toeristen twee West- litsers, een Brit en een Zwit- die door het noodweer bijierrast werden. Veel wegen Kvamen blank te staan en de 5. lektriciteit en telefoonverbin- ingen vielen in een groot ge- :ed uit. ik vanavond zullen vakantie- pngers die naar Spanje willen pkening moeten houden met ertragingen, hoewel deze naar jerwachting in tijdsduur zullen jfnemen. IIH'I HlilIHfc lllill I II ill I UTRECHT Vrouwen die meewerken in het bedrijf van hun man, kunnen pas werkelijk meetellen als ze zelf standig veranderingen kunnen aanbrengen. Dan is haar positie dui delijker en kan die ook beter worden gewaar borgd als de man over lijdt. Dat zei minister minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid vandaag in Utrecht bij het congres van de vrouwenraad van de christelijke organisatie voor het midden- en kleinbedrijf NCOV. Er zijn ongeveer 200.000 meewerkende vrouwen in het midden- en kleinbedrijf, van wie zo'n 12.000 in de medische sector. Het aantal zelfstandige vrouwelijke on dernemers is inmiddels de 50.000 gepasseerd. Een mee werkende vrouw heeft op dit moment nog een achter gestelde positie. Financieel en juridisch is het niet aan trekkelijk in het bedrijf van haar man mee te werken. Het kabinet wil dat verande ren. Eén van de mogelijkhe den is de wettelijke belem meringen op te heffen voor een maatschap. Het kabinet is van plan de zogenoemde doorschuifregeling in de Wet op de Inkomstenbelas ting uit te breiden tot gehele of gedeeltelijke overdracht binnen het huwelijk. Daar door wordt een maatschap voor gehuwden aantrekke lijker. Ook stelt het kabinet voor de vermogensbelasting over ondernemersvermogen in geval van een maatschap sovereenkomst voor gehuw den en ongehuwden gelijk te stellen. Daarnaast wil De Koning het vrouwelijk on dernemerschap verder sti muleren. ■■■■■Hi

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1