Iraq akkoord met onderzoek naar schuldvraag Golfoorlog 5s doden bij ïoofdstad tibet meerderheid voor boycot iran Amerikaanse Senaat snoeit in begroting „Star Wars' Enquête onthult tanend geloof in communistische idealen Reagans laatste jaar is ook zijn moelijkste Nederlandse textiel staat klaar voor Spaanse markt BUITENLAND Ëeidóc(2otKant ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 PAGINA 5 Demonstratie in pENGDU Bij de tweede openlijke demonstratie te- in de Chinese bezetting van Tibet in een week tijd, is it in de hoofdstad Lhasa tot een gewelddadige botsing ssen Tibetaanse monniken en Chinese politie gekomen, ngeveer tweeduizend demonstranten gooiden volgens iggetuigen met stenen en staken een politiebureau in •and. Zeker zes demonstranten kwamen om het leven en de politie het vuur opende op de menigte. Negentien nlitie-agenten raakten gewond. Tibet is het verzet tegen de Chinese annexatie in 1950 |erk gegroeid, ondanks het wat liberalere Chinese beleid ol n aanzien van dit gebied in de laatste iaren. Sommige ne mpels en heiligdommen die tijdens de Chinese culturele set volutie werden verwoest zijn gerestaureerd en de gods- teijenstbeoefening in Tibet is weer toegestaan. Maar de dafcestelijk en wereldliik leider van Tibet, de Dalai Lama, ïd^eft nog steeds in ballingschap in India. Le Pen boycot Frans parlement PARIJS De gehele fractie van Jean-Marie Le Pen, de rechtse politicus die door zijn uitspraken over de holocaust ernstig in opspraak kwam, heeft gisteren de opening van het Franse parlement geboycot. een minuut stilte in acht na men, bleven de 33 banken van het Nationaal Front leeg. Poli tieke waarnemers zeiden dat de boycot de afgevaardigden van het Nationaal Front een bescha mende situatie bespaarde tij dens de minuut stilte. Tombe oma Alexander de Grote gevonden THESSALONIKI Griekse archeolo- fen hebben een 2300 jaar oude graftom- e gevonden die vermoedelijk de laatste rustplaats is van koningin Euridyce van Macedonië, de grootmoeder van Alexan der de Grote. Professor Manolis Andro- nikos zei dat de tombe weliswaar ge plunderd was, maar dat er toch nog een twee meter hogen marmeren troon staat, versierd met gieren die een hert verslin den. In de tombe, die gebouwd is als een miniatuurtempel, werden ook resten van sieraden en potjes met cosmetica gevon den. In 1977 werd in hetzelfde gebied al de rijkelijk met goud versierde tombe gevonden van Philippus van Macedonië, de vader van Alexander de Grote. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren de dreigementen van president Reagan naast zich neergelegd en de defensiebegroting voor 1988 aanvaard. In de be groting is de ruimte voor het SDI-programma voor een ruimteschild tegen ra ketten beperkt en worden de VS gedwongen de pla fonds aan te houden die zijn vastgelegd in het Salt- 2-verdrag met de Sovjetu nie. Het kwam niet tot een directe confrontatie met de regering Reagan omtrent de militaire interventie in de Perzische Golf. De Democratische meer derheid in de Senaat trok twee amendementen in die de Ame rikaanse begeleiding van Ku- waytse schepen in de Golf tot 90 dagen zou hebben beperkt Wel werd besloten tot een ver bod op de import uit Iran. Na felle debatten gedurende drie weken over totaal 118 amendementen werd de be groting met 56 tegen 42 stem men aangenomen. De Senaat moet nu met het Huis van Af gevaardigden onderhandelen om tot een compromis te ko men tussen de begrotingswet ten die de beide huizen van het parlement nu hebben aan genomen. President Reagan heeft overi gens al gedreigd zijn veto uit te spreken over de Senaatsbe groting, omdat de Democraten zijn Star Wars-activiteitep te veel zouden beperken. De Se naat heeft in totaal 302 miljard dollar beschikbaar gesteld voor militaire uitgaven, 10 miljard gulden minder dan Reagan had gevraagd. Het Huis van Afgevaardigden stel de in totaal 288 miljard be schikbaar. Ook de bepaling dat de presi dent zich moet houden aan het nooit geratificeerde Salt-II verdrag met de Sovjetunie kan voor Reagan reden zijn met een veto te komen. NEW YORK Iraq is gisteravond na aandrang van de Verenigde Naties akkoord gegaan met de Iraanse eis dat een on derzoek moet worden in gesteld naar de schuld vraag van de nu al zeven jaar durende Golfoorlog. Volgens de Iraakse mi nister Tariq Aziz aan vaardt zijn land het voorstel om een zo'n on derzoek te laten samen vallen met een staakt- het-vuren. Maar volgens Aziz blijven er verschil len van mening tussen Iran en Iraq over de vraag hoe de vredesreso- lutie van de VN-Veilig- heidsraad moet worden uitgevoerd. Iran heeft gezegd een onoffi cieel staakt-het-vuren in acht te willen nemen terwijl het onderzoek naar de schuld vraag gaande is. Maar Tehe ran heeft niet ingestemd met andere voorwaarden van Re solutie 598 van de VN-Veilig- heidsraad. Aziz, gisteren: „Zolang Iran niet van me ning verandert is geen voor uitgang mogelijk. Men moet het gehele voorstel van de Veiligheidsraad accepteren. Het is een samengesteld menu, waar men niet sommi ge gedeelten uit kan pikken". De wat soepeler opstelling van Iraq heeft niettemin aan leiding gegeven voor nieuw optimisme dat alsnog een ak koord bereikt kan worden in het Golfconflict Het onder zoek naar de schuldvraag van de oorlog was het voor naamste breekpunt tijdens de recente reis van VN-secreta- ris Javier Perez de Cuellar aan Iran en Iraq. De afgelo pen weken is druk uitgeoe fend op de regering van Sad dam Hussayn om toch met zo'n onderzoek in te stem men. De VN-Veiligheidsraad zou dan de tekst van de reso lutie zodanig kunnen aanpas sen dat ze voor beide partijen aanvaardbaar is. Ondanks dit diplomatieke in- titiatief woedde de „tanker- oorlog" gisteren in alle he vigheid. Totaal drie schepen werden aangevallen en Fran se mijnenjagers visten twee mijnen op uit een vaarroute in de Golf van Oman. In Te heran verklaarde de Iraanse parlementsvoorzitter Rafsan- jani tijdens de vrijdaggebe den dat een conflict met de Verenigde Staten „of één van zijn bondsgenoten" spoedig zeer waarschijnlijk is. Iran en Iraq hebben gisteren overigens besloten hun am bassades in eikaars hoofdste den te sluiten. Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken zei dat de twee landen Ankara hebben gevraagd hun belangen te beschermen. De ambassades bleven sinds het uitbreken van de oorlog in 1980 open, maar hadden feitelijk geen functie meer S Soger beroep 4n Heizelzaak n- atiRUSSEL Vier van de 25 ei .iverpool-supporters die in n-lelgië vastzitten op aanklach- anlen van dood door schuld bij dede voetbalrellen in het Heizel- ?iJtadion in 1985, hebben tegen ,aiiun voorarrest beroep aange- zjtekend bij het Belgische Hoog gerechtshof. De Britse rel- n. choppers werden 9 september ■r-naar België uitgewezen en blij- ;nven in voorarrest tot het pro- coces in de loop van volgend jaar ojjbegint. Zes van hen gingen al dierder in beroep, maar kregen aul op het rekest. Vier hebben n^u hun beroep voortgezet tot ;nian de hoogste instantie. ;;Rus: muur li heeft langste "tijd gehad .''iCENEVE „Ik denk dat de ^Berlijnse muur zeer zeer spoe dig zal ophouden te bestaan. ;AHij heeft zijn langste tijd ge- '"jhad". Dit verklaarde de Russi- ®sche diplomaat Stanislav ^Tsjemavski gisteren tijdens ^een bijeenkomst van Europese legeraalmoezeniers. Tsjernavs- jri, werkzaam bij de VN-missie ,ujin Geneve, sprak zeer open hartig over de hervormingen ^binnen de Sovjetunie. Invasies iZoals in 1956 in Hongarije of in J1968 in Tsjechoslowakije zijn hu ondenkbaar, aldus de diplo- ^'Imaat. „Toen wenste men de jideeën van anderen niet te respecteren, maar nu ligt dat Superdieet Het gewicht van vermoedelijk de dikste man ter wereld zal voor lopig nog wel een mysterie blijven, omdat Walter Hudson door een knieblessure niet op een weegschaal kan staan. Maar de 42- jarige Amerikaan, die volgens schattingen toch goed is voor zo'n 450 kilo, Is vastberaden een superdieet te gaan volgen. Binnen drie maanden zal hij naar een kuuroord op Bermuda vliegen om daar allereerst zijn maag operatief te laten verkleinen. Diëtist Dick Gregory (I) is ervan overtuigd dat zijn cliënt tenminste 300 kilo kan afvallen. Vóór de reis naar Bermuda kan beginnen moeten de eerste pondjes er overigens al af, omdat Hudson nog te groot Is om door een vliegtulgdeur te kunnen. (ADVERTENTIE) FLIP MOSKOU Uit een opinie peiling, die onlangs werd geor ganiseerd door de officiële krant voor de Sovjetjeugd, „Komsomolskaja Pravda", bleek dat bijna een derde van de ondervraagde Sovjetbur gers niet meer in het commu nisme gelooft. Iets meer dan de helft van de geënquêteer den verklaarde zonder terug houdendheid voor het commu nisme te kiezen. De uitslag van de opiniepeiling heeft ui teraard al veel stof doen op waaien, met name in de diplo matieke kringen. Het wekeliiks supplement „Sobiesjednik van de Komso molskaja Pravda deed Russi sche en buitenlandse lezers he lemaal versteld staan, doordat hierin niet alleen de bevindin gen van de opiniepeiling ver schenen maar ook drie uiterst negatieve antwoorden geci teerd werden. Op de vraag „Gelooft u in het communis me?", antwoordde 51,9 procent van de totaal 298 inzenders een volmondig ,ja"; 14,6 pro cent vulde ,ja, met bedenkin gen" in; 9,5 procent antwoord de „niet echt" en 20,7 procent kwam met een openhartig „nee" op de proppen. De reste rende 3,3 procent had geen mening. Het meest bijtende commen taar dat in Sojesjednik ver scheen, was afkomstig van een 29-jarige spoorwegman, I. Grisko, woonachtig in Ilo- vaijsk in het industriegebied Donets: „Of ik in het commu nisme geloof? Driewerf nee! Het is een verzinsel en mislei dend bovendien. Het is ge makkelijk om in Moskou te zitten en te discussiëren over het communisme. Maar vraag eens aan de rij wachtenden voor een winkel wat ze be langrijker vinden: communis me en idealen of boter en vlees in grote hoeveelhe den", aldus de spoorwegman. „Ik ben lid van de Communis tische Jeugdliga, maar ik ge loof niet in het communisme. Ik vind het een utopie", liet A. Gurko, een 26-jarige student uit Kiev, onverbloemd weten. En hij vervolgde: „De vrijheid om het land te verlaten, dat zou pas ideaal zijn. Daar zou den jullie eigenlijk over moeten schrijven. Maar dat Redacteuren „Glasnost" aangehouden MOSKOU Het Russi- sche persbureau Tass heeft gisteren de aanhouding ge meld van twee redacteu ren van het onofficiële blad Glasnost („openheid", red.). Tass zei dat zij ille gaal gebruik hadden ge maakt van drukfaciliteiten van de staat. De twee re dacteuren, Dmitri Eisner en Andrej Sjilkov werden donderdag aangehouden en na verhoor weer vrijge laten. Een manuscript van het blad, dat niet door de autoriteiten erkend is, werd in beslag genomen. doen jullie niet, omdat jullie te bang zijn. Perestroika en glas nost (economische herstructu rering en openheid, red.), be staan misschien wel, maar ver boden onderwerpen mogen en durven jullie toch niet aan te snijden". De derde afvallige wat de communistische ideologie be treft, S. Mukhinov uit Moskou, schreef: „Ik ben geenszins van plan ook maar iets te doen of te laten voor het communisme of wat daar mee te maken heeft. Vrijheid, integriteit en zelfbeschikking zijn onvere nigbaar met het communisme. Ik ben bereid me tot het uiter ste in te spannen om het com munisme te bestrijden, zodat het land eindelijk vrij kan zijn". Copyright The Times, Londen PRESIDENT TOONT OPMERKELIJKE STRIJDLUST (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON - Van de Amerikaanse president Ro nald Reagan is vaak gezegd dat hij weinig werkkracht heeft en zelfs lui is. De presi dent zou, volgens zijn tegen standers, slechts een part time-bestuurder zijn die het in de middaguren het liefst voor gezien houdt omdat hij dan niet meer in staat zich langer dan enkele minuten op moeilijke onderwerpen te concentreren. Daar staat te genover dat Ronald Reagan, als het het gaat om het door drijven van zijn politieke zin, nog steeds een opmerkelijke vasthoudendheid en taaiheid aan de dag legt. Die eigen schappen heeft de Ameri kaanse president trouwens meer dan ooit nodig om het laatste jaar van zijn geplaag de presidentschap tot een succes te maken. daad ernstig uit balans ge bracht door het Iran-Contra- schandaal. Bovendien zijn de politieke mogelijkheden van Reagan uiterst beperkt sinds de democraten het vorig jaar november een meerderheid veroverden in zowel de Amerikaanse Senaat als in het Huis van Afgevaardig den. Maar de voorspelling dat Reagan als gevolg van deze tegenslagen tot totale machteloosheid gedoemd zou zijn, is evenwel niet juist ge bleken. Reagan heeft vooral de laatste maanden een op merkelijke bereidheid aan ae dag gelegd keihard terug te vechten. Golf Zo heeft de president het ge waagd krachtige maatregelen te nemen in de Perzische Golf. Het aanvankelijk scep ticisme daarover in Washing ton ebt langzaam weg, al wil het Congres wel duidelijk weten in wiens handen de bevoegdheid ligt tot een der gelijk groots opgezette mili taire operatie te besluiten. Reagan heeft zich schoorvoe tend achter het door een aan tal Middenamerikaanse lan den geformuleerde vredes plan voor Nicaragua ge schaard. Maar hij heeft tege lijkertijd om meer hulp voor de Contra's gevraagd, mocht Managua niet tot eenalge heel staakt het vuren beslui ten. Reagan wil niets meer en niets minder dan het ten val brengen van de Sandinis ten in Nicaragua. En hij wil de Contra's op de been hou den. Of de president het Con gres kan bewegen daarvoor het geld op tafel te leggen is nog steeds de vraag. Reagan stuurt wat dat betreft op een regelrechte confrontatie met het Congres aan. De president heeft, opnieuw zeer schoorvoetend, zijn goedkeuring gehecht aan maatregelen van het Congres om de begrotingstekorten te rug te dringen. Het Congres wil dat automatische bezuini gingen van kracht worden, zodra politiek overleg over het terugdringen van de te korten faalt. Reagan is daar mee akkoord gegaan, maar heeft tegelijkertijd gezegd dat die automatische bezuinigin gen niet mogen leiden tot be lastingverlagingen en tot het terugdringen van de defen sieuitgaven. Met dan besluit heeft de president andermaal de kiem voor een heftige bot sing met Capitil Hill gelegd. Industrie Als aan Reagan ligt zullen de plannen van het Congres om de Amerikaanse industrie door middel van een reeks President Ronald Reagan voelt zich nog niet vleuggellam in het laatste jaar van zijn termijn. Gisteren hield hij een vlam mende rede waarin hij het opnam van de conservatieve en omstreden opperrechter Bork. FOTO: AP wereldwijde verwijdering van alle nucleaire middellan ge- en korte-afstandsraket- ten. Maar aan die triomf wordt de glans enigszins ont nomen door het feit dat Rea gans conservatieve achterban uiterst wantrouwig tegenover een dergelijk akkoord staat, firotectionistische maatrege- en te beschermen, ongedaan gemaakt worden. Reagan verafschuwt ieder vorm van protectionisme en hij heeft net Congres dan ook met zijn onmiddellijk veto gedreigd als het zijn zin definitief doorzet Op dit ogenblik vecht Reagan bovendien met alle hem ter beschikking staande middelen om de benoeming van opperrechter Hemon Bork door de Senaat te sle pen. Bork is een zeer conser vatief en uiterst omstreden iurist die, zo wordt gevreesd, iet Amerikaanse Hoogge rechtshof op een uiterst be houdende koers zal zetten. Dat is waarschijnlijk juist wat Reagan wil. L)e president heeft aangekondigd alle zei len bij te zetten om de sena toren die nog twijfelen tot andere gedachten te brengen. En ook in dit geval dreigt een ongekend hevige con frontatie met de Amerikaan se volksvertegenwoordigers. Eén triomf kan Ronald Reagan waarschijnlijk niet meer ontgaan. Waarschijnlijk ontmoet hij in november Sowjetleider Gorbatsjov. Met hem zal hij een akkoord on dertekenen dat voorziet in de kan verstoren. Europa Dat alles maakt dat het laat ste jaar van Reagans presi dentschap wellicht ook het moeilijkste jaar zal zijn. Als het Reagan niet lukt zijn be leid op een aantal hoofdpun ten alsnog te verwezenlijken, zal zijn laatste jaar slechts po litieke verlamming en stil stand opleveren. De oude, vermoeide en door een steeds slechter wordende gezond heid geplaagde president moet een eindsprint maken waarvoor hij in feite niet meer de energie en de moed heeft Maar de politieke om standigheden en diepe ver langen van zijn president schap een historisch succes van de eerste orde te maken, drijven Ronald Reagan gena deloos voort en hebben een ongekende strijdlu wakker geroepen. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Nederlandse textielindustrie be reidt zich voor op de massale verovering van de Spaan se markt. Deze maand neemt een delegatie van twaalf Nederlandse fabrikanten voor het eerst deel aan een grote modebeurs in Madrid. „Een veelbelovend initia tief gezien de grote mogelijkheden", aldus Jan Kamp, commerciëel-directeur van C A-Spanje. C& A is één van de ondernemingen die zich de laatste jaren op de Spaanse markt hebben begeven. In september 1983 opende het kledingmagazijn zijn eerste vestiging in „sinasappelstad" Va lencia. Vorige week volgde de achtste in Barcelona. Zoals ge bruikelijk binnen dit concern houdt de directie de omzetcijfers geheim. ,,We willen de concurrentie geen tips geven", aldus Kamp. „Maar u kunt van mij aannemen dat het goed met ons Mode Pas in 1992, bij de volledige integratie van Spanje in de EG, zal het land de importtarieven van 17 procent afschaffen. Dat hoeft de Nederlandse textielfabrikanten niet te beletten nu al goede zaken te doen op de Spaanse markt, aldus Kamp. „De produktiesystemen ziin in Nederland meer gerationaliseerd dan in Spanje. Dat houdt de kostprijs van 25 tot 30 procent lager. - - - Sp e prt constanter dan die van het Spaanse. Verder leveren Nederland- de verkoopprijs en de kwaliteit van het Nederlandse produkt is bedrijven altijd op de afgesproken dag. In Spanje kun je daar veel minder van op aan". Problemen op het gebied van de verschillende mode-tendenzen ziet Kamp niet. „De mode is steeds internationaler. Wat in Ne derland goed verkoopt, breng je ook hier in Spanje meestal zon der veel problemen aan de man". Betalen Vergeleken met de rest van de Europese markten is Spanje op dit moment extra aantrekkelijk. „De koopkracht stijgt snel en vergeet de positieve effecten van 1992 niet. Dan verdwijnen de toltarieven en worden de Olympische Spelen in Barcelona en de Wereldtentoonstelling in Sevilla georganiseerd. Dergelijke pro jecten stimuleren de algemene economie". Een nadeel noemt hij het slecht georganiseerde distributiesys teem. Transportdiensten voor het hangend vervoeren van kle ding zijn er bijna niet evenmin als een voorziening zoals het Confectiecentrum in Amsterdam. Het grootste nadeel is echter de betalingsmoraal van de afne mers. In Spanje is het regel dat de afnemer pas na 90 of 120 dagen de fabrikant betaalt „De Nederlandse exporteur moet dat geld dus allemaal voorschieten. En als je goed verkoopt gaat het om een gigantisch bedrag. Vooral voor de kleinere bedrijfjes misschien wel een te groot bedrag". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15 00 uur. telefoonnr 071-122248 en u nabezorgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5