Brinkman optimistisch huisvesting asielzoekers over Bij tegenvallers pensioenleeftijd met jaar verhogen COVRA HOUDT REKENING MET MEER KERNCENTRALES Minister dubt nog over veilplicht vis CcidócSoinmit GEEN ONDERZOEK WINKELSLUITING r Volledig collegegeld voor deeltijdstudies in hbo LBinnenland ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 PAGINA 3 Illegale stokerij in centrum Utrecht .'RECHT De douanerecherche heeft jteren in een oude stadswijk in Utrecht len illegale alcoholstokerij ontdekt. Het is tg nooit eerder voorgekomen dat een ille- Je stokerij midden in de stad is ontmas kerd. In de stokerij vond de douanerecher- n Che onder meer vaten en tanks met duizen- - 0en liters alcohol. De stokerij ontdook dage- [ijks duizenden guldens accijns. In de stoke- tij was op het moment van de inval een nan aan het werk. Hij is aangehouden. De itokerij leverde haar produkten af aan een llegale bottelarij in De Meern. Daar trof de Jouanerecherche, behalve een grote voor- j-raad lege flessen en een complete bottellijn, en voorrraad van duizenden liters vieux, inever, whisky en rum aan. De Koning erkent koopkrachtverlies voor meer minima DEN HAAG Minister De Koning van sociale zaken heeft in tegenstelling tot zijn beweringen van nog geen week geleden toegegeven dat veel meer minima koop krachtverlies lijden. Eerder zei hij dat voor 90 procent van de echte minima de koopkracht gelijk blijft of verbetert, en dat dus tien procent zijn koopkracht ziet afnemen. Nu zegt hij dat meer dan de helft van de echte minima koopkracht verlies lijdt. In een brief die hij gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd, bevestigt hij nu dat tien procent van de echte mi nima er volgend jaar meer dan 1 procent in koopkracht op achteruit gaat en een be perkt aantal van hen zelfs meer dan 1,5 procent. Van de overige echte minima be houdt de helft de koopkracht maar gaat de andere helft er ongeveer 1 procent op ach teruit. De bejaarden onder hen springen er iets gunsti ger uit. Dit betekent dat meer dan de helft van de echte minima volgend jaar zijn koopkracht ziet dalen. De Koning reageert met zijn brief op berekeningen van de Voedingsbond FNV. Die stel de dat een gezin er door de korting op de huursubsidie en de bezuinigingen op de gezondheidszorg volgend jaar tot maximaal 16 procent op achteruit zou kunnen gaan. Gemiddeld zouden de echte minima er twee procent in koopkracht op achteruitgaan. Dat percentage van twee is volgens de Koning te hoog en geldt niet voor de hele groep. De Koning benadrukt nog eens dat terughoudendheid met betrekking tot de inko mensontwikkeling van de so ciale minima onvermijdelijk blijft. Van koopkrachtbehoud voor alle Nederlanders kan geen sprake zijn. Dat leidt tot een te versnipperd inko mensbeleid en doet de kosten te veel uit de pan rijzen. Bo vendien moet er verschil blij ven tussen de laagste inko mens en de direct daarboven liggende inkomensklassen, zo stelt de bewindsman. DEN HAAG Staatssecretaris Evenhuis (Econo mische Zaken) is niet van plan om op verzoek van de Kamer een onderzoek te doen naar een wijzi ging van de winkelsluitingstijden. Hij heeft dit de Kamer in een brief laten weten. Volgens de staats secretaris zijn de meningen van alle betrokkenen voldoende bekend. De Kamer had om het onder zoek gevraagd naar aanleiding van het plan van Evenhuis om naast dagwinkels ook avondwinkels toe te staan. In de Kamer ligt al een voorstel- Groenman (D'66) waarin het aan winkeliers zelf wordt overgelaten of zij hun zaak tot 7 uur 's avonds open willen laten of niet. In een tweede brief aan de Kamer zegt Evenhuis te werken aan een herziening van de Pandhuiswet, waardoor misstanden bij deze instellingen kunnen worden voorkomen. Amsterdams stadhuis wordt hotelcomplex AMSTERDAM Ben W van Am sterdam hebben hun definitieve voorkeur uitgesproken voor het plan om in het oude stadhuis in het centrum een hotel- en woningen complex te maken na de verhuizing naar de Stopera. Wethouder van der Vlis maakte dit gisteren bekend. Een laatste advies, uitgebracht door de commissie Bomers, geeft volgens B en W aan dat de monumentale waarde van het complex behouden blijft na de verbouw. Het stadsbe stuur wil het gebouw en de grond overdragen aan IGB/Mandarin die er een hotel, huurwoningen en be jaardenappartementen in wil reali seren. President Duarte naar Nederland DEN HAAG President Duarte van El Salvador komt op 21 oktober voor een werkbezoek naar Ne derland. Hii wordt dan ontvangen door koningin Beatrix en heeft een ge sprek met premier Lub bers. De dag ervoor werkt hij een privé-programma af. Volgens een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken vormt het bezoek van de president een onderdeel van zijn rondreis door West-Europa. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks de huidige protesten in enkele gemeenten gaat minister Brinkman (WVC) ervan uit dat er in ons land de nodige voorzieningen zullen ko men voor de opvang van asielzoekers. De minister maakte dit gisteren dui delijk op een persconfe rentie. „Ik heb goede verwachtingen", aldus de bewindsman, die niet in wilde gaan op de vraag wat hij gaat doen als de opvang mislukt. Welkomsactie in Schinnen SCHINNEN De Vredesgroep in Schinnen heeft gisteren bekend gemaakt te starten met een welkomsactie voor de vluchtelingen. Door middel van handtekeningen wil de groep te kennen geven dat de asielzoekers in Schinnen ze ker niet ongewenst zijn. Een woordvoerster verklaarde de negatieve reacties in andere dorpen om te willen zetten in positieve actie. Zodra de asielszoekers in het voormalige retraitehuis in Spaubeek arriveren, wil de Vredesgroep de gasten een „hartverwarmend welkombereiden, aldus de leden. Het voormalige retraitehuis van Spaubeek ligt op grondgebied van de gemeente Schinnen, maar het dorp zelf maakt deel uit van de gemeente Beek. Reden waarom burgemeester B. van Goethem van die gemeente en de rijkspolitie aldaar hebben laten weten dat zij gekend willen worden in het overleg met het ministerie van WVC. opvangvoorzieningen in evenveel gemeenten. Daar naast moeten nog eens 3000 tot 5000 woningen voor de asielzoekers beschikbaar ko men. Toezeggingen daarover zijn bjj WVC al binnen geko men. Ondanks deze stand van za ken gaf Brinkman aan zich ernstige zorgen te maken over de stroom asielzoekers die naar ons land komt. Het kabinet had voor dit jaar ge rekend op 6000 mensen. Tot 1 oktober waren echter al 7660 asielzoekers geregi streerd. Tachtig procent van hen komt uit Suriname, Iran, India, Pakistan, Ghana en Zaire. De minister maakte duidelijk dat in internationaal overleg wordt getracht de stroom asielzoekers in te dammen. Voorts wordt in ons land ge probeerd asielverzoeken sneller te behandelen. In de periode juli-september wer den 1547 verzoeken afgehan deld. Daarvan werden er 1451 afgewezen. Brinkman zei niet te weten of de be trokkenen daarna ons land ook hebben verlaten. Een groot probleem bij het snel afhandelen van asielver zoeken vormen de door asiel zoekers aangespannen korte gedingen tegen de Staat in dien een besluit hen niet be valt. Er liggen nu nog 1500 korte gedingen op behande ling te wachten. Bij de recht banken in Amsterdam en Den Haag komen per week honderd gedingen in behan deling. Brinkman maakte duidelijk dat hij asielzoekers ten hoog ste negen weken in de cen trale opvangplaatsen wil heb ben. Daarna moeten zij elders gehuisvest zijn. De opvang voorzieningen zijn vooral be doeld voor nieuwe asielzoe kers. De grote aantallen in de grote steden zullen door de opvang niet afnemen, aldus Brinkman. Inwoners van Stevensbeek (gemeente Oploo) luisteren in de buitenlucht naar de verklaring van burgemeester Van Veggel dat het college van die plaats de minister negatief zal advieseren over de vestiging van asielzoekers. Het kabinet hee^t gisteren besloten, de Wetenschappelij ke Raad voor het Regerings beleid (de „denktank" van de regering) om advies te vra gen over de toekomst van het beleid ten aanzien van etni sche minderheden. Premier Lubbers gaf gisteren toe dat het kabinet teleurgesteld is over de stroeve voortgang van dat beleid. „Er zijn de laatste vijf jaar te weinig vorderingen gemaakt in ons streven om de etnische minderheidsgroepen beter te laten wonen, meer scholing te geven en betere kansen op werk te bieden. Het kabinet wil niet berusten in een te geringe vooruitgang in de po sitie van minderheden en zé ker niet in een teruggang, zo als die zich op het gebied van FOTO: ANP de werkgelegenheid voor doet", aldus Lubbers. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) wordt nu gevraagd, een „vernieuwde aanpak" van het minderhedenbeleid te ontwerpen. Tevens zal de WRR aandacht moeten beste den aan nieuwe mogelijkhe den om remigratie te bevor deren. Lubbers vraagt clementie voor uitspraak Nijpels over Brokx iDEN HAAG Premier Lub- fbers neemt het zijn collega Nij- jpels (VROM) niet kwalijk dat deze het afgelopen weekeinde in een radioprogramma zijn voormalige staatssecretaris Brokx feliciteerde als kandi daat-burgemeester van Eind hoven. Weliswaar ging Nijpels daarbij formeel buiten zijn boekje, zo gaf Lubbers gisteren toe, om dat hij daarbij de gewoonte doorbrak dat tijdens benoe mingsprocedures niet openlijk over kandidaten wordt gespro ken, maar aan de andere kant vond Lubbers „dat voor Nij- jpels enige clementie mag worden gevraagd". „Het is inderdaad niet de ge woonte dat ministers publieke lijk hun oordeel geven over mensen die voor wat voor ambt dan ook in de race zijn", aldus de premier. „In het kabi net hebben we dan ook even over Nijpels' uitlatingen ge sproken. „Maar ach, u moet het zo zien dat Nijpels alleen maar positief heeft willen spreken over iemand met wie hij zich nog in collegiale warmte verbonden weet. Ik neem hem dat niet kwalijk. Hoe vaak komt het niet voor dat iemand ergens afscheid en dat zijn collega's al direct na zijn vertrek helemal niet meer in hem zijn geïnteresseerd? Al met al denk ik niet dat Nijpels met zijn uitspraken de benoe mingsprocedure rond het bur- rschap t gescn Schadevergoeding voor Greenpeace GENEVE Een internatio naal tribunaal in Geneve heeft bepaald dat Frankrijk de mi lieu-organisatie Greenpeace ruim 16,5 miljoen gulden moet betalen als schadevergoeding voor het tot zinken brengen van de Rainbow Warrior. Dit actieschip van Greenpeace werd twee jaar geleden door leden van de Franse geheime dienst tot zinken gebracht in de Nieuwzeelandse haven Auckland. De voorzitter van Greenpeace, David McTaggart, noemde de beslissing een „gro te overwinning". Frankrijk stemde toe in internationale arbitrage, toen directe onder handelingen tussen Parijs en Greenpeace op niets uitliepen. Deltavlieger Nadat een eerdere poging mislukte ging het gistermiddag wel goed: de door Harm Talen in Staphorst gebouwde en volgens hem allergrootste deltavlieger van de wereld ging feilloos de lucht in. Het gevaarte, dat voor alle zekerheid achter een bestel busje was gebonden, heeft een oppervlakte van 120 vierkante meter en een grootste spanwijdte van 24 meter. Harm Talen en familie hebben er ruim een half jaar aan gewerkt. FOTO: PERS UNIE PETTEN/BORSELE De centrale organisatie voor radioactief afval Co- vra heeft gisteren vergun ningen aangevraagd voor het realiseren van ver- werkings- en opslagfacili teiten op een industrieter rein nabij de kern- en de kolencentrale in de ge meente Borsele. Op dat complex van 29 hectare zal al het in Nederland vrijko mende kernafval de komende 50 tot 100 jaar worden opgesla gen, verbrand of verwerkt, zo lichtten Covra-directeur dr. ir. J. Vrijen en project-manager dr. H. Codéen op een perscon ferentie in Petten toe. Daarbij heeft het kabinet Co- vra opgedragen mogelijkheden open te houden voor de opslag van het afval van twee extra kerncentrales in Nederland met een gezamenlijk vermo gen van vierduizend mega watt. De ingediende vergun ningaanvragen gaan voor shands uit van de opslag van het hoogstralend afval van de centrales in Borsele en Dode- waard en de verwerking of verbranding van het laag- en middelactief afval (vast, vloei baar en organisch) van zieken huizen en bedrijven, waartoe de modernste ovens worden geïnstalleerd. Uit de aanvra gen blijkt echter dat Covra de mogelijkheden voor uitbrei ding reserveert. Covra meent in een samen met de Kema opgestelde mi lieu-effect rapportage en risi co-analyse, dat de opslag geen enkel nadelig gevolg voor het milieu of voor de inwoners van de omringende dorpen Borssele, 's-Heerenhoek of Nieuwdorp zal hebben. De meest nabije bewoners op 500 meter van het complex ont vangen volgens Covra een ex tra stralingsdosis, die slechts enkele duizendsten beloopt van de natuurlijke achter grondstraling. Bij het ernstigst denkbare on geluk (neerstortend vliegtuig op het verwerkingsgebouw, dat daarna uitbrandt) moet hooguit de oogst in een strook van één kilometer bij enkele honderden meters worden vernietigd. Evacuatie behoeft ook dan niet plaats te vinden, aldus Covra. Covra hoopt de opslag-, ver- werkings- en verbrandingsfa ciliteiten voor laag en middel- stralend afval medio 1990 in gebruik te kunnen nemen. AL lereerst zal dan de 3.000 kubie ke meter laag- en middelactief afval worden oyfergebracht die nu in Petten ligt opgeslagen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Wanneer zich in de toekomst tegen vallers zouden voordoen, is het volgens de Commis sie Financiering Oudedag- voorziening mogelijk de aow-uitgaven te beheer sen door de pensioenge rechtigde leeftijd met in gang van bij voorbeeld 2011 met een jaar te ver hogen. Een dergelijke stap heeft in twee opzichten voordelen voor de financiering van de aow. Aan de ene kant wordt de be roepsbevolking uitgebreid met de 65-jarigen, die dan aow- premie opbrengen. Aan de an dere kant neemt het aantal mensen met een aow-uitke- ring dan af met 6 tot 7 procent. Deze maatregel heeft echter alleen zin wanneer er tegen die tijd voldoende werk voor handen is en wanneer mensen van tegen de 65 jaar daaraan nog hun steentje kunnen bii- dragen. Is dat niet zo dan zul len de 65-jarigen ofwel ge bruik maken van een hogere werkloosheids- of arbeidson geschiktheidsuitkering ofwel de toetreding van jongeren tot de arbeidsmarkt in de weg staan. De christelijke vakcentrale CNV zegt in een reactie de volledige individualisering van het aow-pensioen van de hand te wijzen. Het CNV twij felt namelijk ernstig aan de „maatschappelijke werkelijk heid" van de commissie. Het is nog maar de vraag of iedereen in de volgende eeuw in staat zal zijn een baan te verwerven en of het gedragspatroon zich zo wijzigt dat vrouwen tot aan hun pensioen blijven werken, aldus het CNV. Ook FN V-federatiebestuurder H. Muller wijst de voorgestel de verlaging van het uitke ringsniveau voor alleenstaan den van de hand. Muller zegt overigens waardering te heb ben voor de „relativiteit" waarmee de commissie de pro blematiek heeft benaderd. „Van een paniekreactie is dui delijk geen sprake". Omroepbijdrage DEN HAAG Het kijk- en luistergeld zal volgend jaar niet worden verhoogd. Het ka binet heeft daartoe gisteren besloten. De omroepbijdrage voor televisie en radio samen blijft 158 gulden, die voor ra dio alleen 46 gulden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DE KNOLLEN TOCH ECU lIcnalK viNDeM GeRRfC ooK DEN HAAG Minister Braks (Landbouw en Vis serij) heroverweegt zijn eerdere besluit om in ons land een veilplicht voor vis in te stellen. Een woordvoerster van de be windsman heeft dit giste ren te kennen gegeven. Enkele maanden geleden kon digde Braks een veilplicht voor vis aan. Vissers zouden de vis in de plaats van aanlan ding moeten veilen. Dat zou binnen drie uur na aankomst moeten gebeuren. Het plan van de minister heeft tot felle protesten geleid binnen de vis serijwereld. Het plan zou ertoe leiden dat bepaalde visafslagen hun totale omzet kwijtraken omdat vissers uit de betrokken plaats hun vis elders aan wal brengen. Nu gaat die vis met vrachtwagens naar de thuisha ven om daar geveild te worden. In de opzet van mi nister Braks zou dat niet meer mogen. Behalve de visafslagen zou ook de visverwerkende in dustrie hard getroffen worden door de maatrelen van de mi nister. Op 14 oktober komt de veil plicht in de Kamer aan de orde. Uit een nota van Braks aan de Kamer blijkt dat er dit jaar tot 9 augustus 2644 processen-ver baal tegen vissers zijn opge maakt die vangsthoeveelheden hadden overschreden. Per proces-verbaal zijn ongeveer vier overtredingen van de vangstbepalingen gedekt, al dus de minister. Zeventig pro cent van alle processen-ver baal ligt al bij justitie ter be handeling. Daarnaast is dit jaar enige keren de besom ming van een schip in beslag genomen. Een keer werd een schip in beslag genomen. Braks zegt verder dat vissers dit jaar het hele jaar kunnen vissen op schol en tong. Op 9 september was respectievelijk 60 en 68 procent van de aan ons land toegewezen vangst hoeveelheden opgevist. De ka beljauwvangst zal naar ver wachting ergens in oktober verboden moeten worden. DEN HAAG Studenten die een deeltijdstudie volgen in het hoger beroepsonderwijs moeten daarvoor het volledige college geld gaan betalen. Het kabinet heeft gisteren besloten deze ver hoging de komende drie iaar stapsgewijs door te voeren. Het huidige collegegeld voor deeltijdonderwijs varieert nu van 335 tot 825 gulden. Het kabinet heeft verder ingestemd met een nadere uitwerking van de voorstellen van minister Deetman (onderwijs) tot verho ging van het collegeld en beperking van de studiefinanciering naarmate de studie langer duurt. Deetman kondigde in zijn be groting al aan dat vanaf het volgende cursusjaar voor het weten schappelijk en het hoger beroepsonderwijs eenzelfde collegegeld moet worden betaald: 1.500 gulden. Als de studie langer dan zes jaar duurt moet 3.000 gulden worden betaald, na acht jaar 5.000 en na tien jaar 10.000 gulden. Dat laatste komt er op neer dat de student volledig moet opdraaien voor de kosten van zijn of haar opleiding. Het kabinet maakt een uitzondering voor studenten die al een studie in het hoger onderwijs hebben afgerond en dit jaar of eerder met een nieuwe zijn begonnen. Zij mogen hun maximale studieduur van zes jaar met een jaar verlengen zonder dat extra collegeld'wordt berekend. (ADVERTENTIE) Phillips Fine Arl Auctioneers, het internationale veilinghuis, met een netwerk van veilingzalen in het Verenigd Koninkrijk en vestigingen in New York, Brussel, Genève en Parijs, heeft de eer U mede te delen dat zij per 1 october 1987 een kantoor in Den Haag heeft geopend. Phillips adviseert U gaarne over de verkoop van Uw schilderijen, juwelen, zilver en kunstvoorwerpen m het algemeen, op haar veilingen in London en Genève. Voor verdere informatie kunt U zich wenden tot: Drs G.J. van der Meer Mohr Phillips The Netherlands Lange Vijverberg 4/5 2513 AC 's-Gravenhage telnr.: 070-Ó3990C

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3