Aow blijft betaalbaar VasT Goed Coureur in kluis ALVA I'/.IH.T.HIPI 1 Bewindslieden (geschrokken van reacties op komst asielzoekers IN 2010 HELFT VAN MINIMUMLOON Westerse specialisten bekijken chemische wapens in Sovjetunie LEKKER DIER DEELT DODE KUIKENS UIT HET WEER Eeuwenlang heeft de hertog van Alva symbool geslaan voor alle ellende die de Spanjolen in de zestiende eeuw over Lei den hebben uitgestort, alvorens de stad op de avond van 2 oktober 1574 door de Geuzen werd ontzet. Geen wonder dat er in de Sleutelstad enige beroering ontstond toen bekend werd dat de huidige hertog van Alva het feest van Leidens ontzet zou bijwonen. Maar in tegenstelling tot de historische Alva, blijkt deze hertog een vriendelijke man te zijn. Hij at zelfs (zij het misschien tegen heug en meug) haring en witte brood. Waarmee de strijdbijl begraven is. Over de achttiende hertog van Alva en het feest dat Leiden vandaag in zijn ban houdt een reportage op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE DEZE KRANT Max Havelaar, de nieu- we musical van Jos Brink en Frank Sanders, is al voor de première een succes. Hagenaar Loek Keet was I ooit Formule-I-coureur. Tot Gods stem het ge brul van de motoren I overstemde. Nu is hij| broeder Titus in de Achelse Kluis. i De bescherming van de 1 privacy was lang een pa- Eieren tijger. Maar met een nieuwe wet krijgt het beestje lauwen. Klaas Boot denkt dat van de wereldkampioenschappen turnen in Nederland een wervende kracht zal uitgaan. Kinderen mogen volgend jaar zelf bepalen wat het beste kinderboek is. INKLEUR Zaterdag 3 oktober 1987 79e jaargang no. 23926 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofi Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Bui)teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. }l. (Van onze burgers voldoende aan bod ko- parlementaire redactie) men. „Dat is soms spitsroeden DEN HAAG Premier Lub- lopen maar dat hoort bij een bers en minister Brinkman (WVC) maken zich grote zor- ;en over de reacties die in en- rele gemeenten zijn losgeko men naar aanleiding van plan nen om daar tijdelijk asielzoe kers te huisvesten. „Ik ben daar wel van geschrokken", aldus de premier gisteren na pfloop van het kabinetsberaad. Brinkman zei met „gemengde gevoelens" van de reacties kennis te hebben genomen. Deze week werd bekend dat het kabinet centrale voorzie ningen voor de opvang van asielzoekers wil inrichten in de gemeenten Oploo, Goes, Schinnen, Noordoostpolder en Hardenberg. Vooral in Oploo, T Goes en Hardenberg leidde dit II tot protesten van de bevol king. B en w van Oploo be sloot gisteren niet mee te wer ken als niet kan worden gega randeerd dat de asielzoekers niet langer dan negen weken in de gemeente verblijven. In Hardenberg wordt vandaag een protestmars gehouden, ter wijl ook in Goes protestacties worden georganiseerd. „Het minderhedenbeleid blijkt telkens weer een taaie en moeilijke problematiek te zijn. We zagen het indertijd als een pluspunt dat de rol van de Centrumpartij in Nederland werd teruggedrongen, maar desondanks kom je iedere keer weer tendenzen tegen waar je van schrikt en die je ernstig moet nemen", aldus premier Lubbers in een reactie. Minister Brinkman zei dat het de taak is van een fatsoenlijke rechtsstaat om asielzoekers re delijk op te vangen. Hij zei te of stadswijken gedropt kunnen worden. „Daarom overleggen wij ook met de ge meenten", aldus de minister, die zei het te „betreuren" dat desondanks her en der iets van volkswoede ontstaat. Van de andere kant betoogde Brinkman dat het niet zo kan zijn dat problemen altijd naar de buurman worden afgescho ven. De minister van WVC riep alle betrokkenen op de span ningen niet verder te laten op lopen. „Daar heeft niemand baat bij", zo zei hij. Volgens Brinkman hebben asielzoekers recht op een zorgvuldige pro cedure. Tegelijk moeten de be langen van de Nederlandse rechtsstaat", aldus Brinkman. Pag. 3: Brinkman optimis tisch over huisvesting Carnavalsvereniging eist gewonnen auto op ZWOLLE Een auto en een Delftsblauwe schaal, door een lid van de carnavalsvereniging De Sas- senpoorters in Zwolle gewonnen in de Prijs je Rijk-show van Fred Oster, is inzet geworden in een civiele procedure, die de vereniging tegen het lid heeft aangespannen. De zaak diende gisteren voor de rechter in Zwolle. Volgens de vereniging is vóór de deelname aan de show met de leden af gesproken dat eventueel te winnen prijzen aan de vereniging zouden toebehoren. De winnaar stelt hiertegenover dat, ook al was de carnavalsvereni ging als zodanig voor de televisieshow uitgenodigd, de deelname persoonlijk was. Dit zou hem pas dui delijk zijn geworden tijdens de uitleg vóór de show en bij het tekenen van ontvangst van de gewonnen auto. De rechter stelde de uitspraak vast op de elf de van de elfde. „Het lijkt me dat dit een carna valsvereniging als muziek in de oren moet klin ken," besloot mr. Ariens de zaak. Sovjet-laser verblindt pilote WASHINGTON De tweede piloot van een Ame rikaans verkenningsvlieg tuig is tijdens een inspectie- vlucht donderdag tien mi nuten verblind geraakt door een fel licht, vermoe delijk een laserstraal van de Russische marine. De repu blikeinse senator Jesse Helms, die dit gisteren be kend maakte, sprak van een „oorlogsdaad". Volgens het Pentagon kwam het fel le licht van het Russische schip „Chukotka" in het zeegebied noordelijk van Hawaii. REAL HEEFT INTERESSE VOOR FRANK RIJKAARD AMSTERDAM Real Madrid is geïnteres seerd in Frank Rijkaard. Dat liet trainer Leo Beenhakker gisteravond desgevraagd weten. De Nederlandse trainer van de Spaanse lands kampioen zei „zeer geïnteresseerd" te zijn in het „probleemgeval" van Ajax. „Ik maak mij er bij het bestuur hard voor om Rijkaard te kopen. Gezien de prijs die Ajax vraagt, is dit echt een buitenkansje", aldus Beenhakker, die dit week einde Reals voorzitter Ramon Mendoza zal wij zen op het nut van de aankoop. „Normaal ge sproken kan ook een riike club als Real niet concurreren met Italië. Maar vijf miljoen gul den lijkt mij geen onoverkomelijke hindernis". Johan Cruijff verklaarde overigens gisteravond dat Rijkaard wat hem betreft pas mag vertrek ken als hij een vervanger van kaliber heeft voor de middenvelder. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-f22248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG De aow blijft betaalbaar. Op korte termijn zijn geen ingrijpende wijzigingen in de financiering nodig. Dit blijkt uit het rapport van de Commissie Fi nanciering Oudedags voorziening dat gisteren in Den Haag is gepre senteerd. In 2030 zullen ruim 3,5 miljoen bejaar den een beroep doen op de aow, tegenover ruim 1,7 miljoen nu. In het rapport worden enke le aanbevelingen voor de langere termijn gedaan. Zo vindt de commissie dat in verband met de vergrijzing van de bevolking in het jaar 2010 een aow-uitkering op het peil van 50 procent van het netto-minimumloon de voorkeur heeft. Voor alleen staanden betekent dit een verlaging van het huidige niveau van 70 naar 50 pro cent. Die aanpassing moet niet in één keer worden uit gevoerd maar in een aantal gelijke stappen om de koop kracht van de betrokkenen zoveel mogelijk te ontzien. De commissie verwacht, zo zegt commissievoorzitter W. Drees, dat tegen die tijd de aow-uitkering volledig indi vidueel is. Alle bejaarden ontvangen dan een gelijke uitkering. „We willen een betrouwbare oudedagsvoor ziening. De aow zal daarin de kern blijven. Een te roya le aow vereist tezijnertijd een fikse ingreep," aldus Drees. De geboortegolf van de eer ste tientallen iaren na de Tweede Wereldoorlog be reikt in 2030 zijn hoogtepunt in een vergrijzingsgolf. Te gen die tijd zal ongeveer 6,5 tot 8,5 procent van het natio nale inkomen nodig zijn voor de financiering van de aow. In 1985 kostte de aow nog 6,1 procent daarvan. Op zich lijkt die toename niet verontrustend, zo schrijft de commissie. Een paar elementen vormen de basis voor de voorstellen van de commissie. De aow moet voor zover mogelijk welvaartsvast zijn en gekop peld worden aan het netto minimumloon. Ook moet de aow onafhankelijk zijn van eerder inkomen. Ten slotte moet het omslagstelsel blij ven bestaan, met andere woorden de kosten van de aow worden gedekt uit de premies van dat jaar. Mocht in de toekomst blijken dat de financiering van de aow toch moeilijk wordt, dan kan bij voorbeeld de pensioenge rechtigde leeftijd omhoog of kunnen er maatregelen ko men in de sfeer van de pre mieopbrengsten. Pag. 3: Bij tegenvallers pensioenleeftijd met jaar verhogen (ADVERTENTIES) IpP'n Dagje lu i Femina. 'n Feestdag De 40V:emina: "n bruisend jubi leumfeest. 'n Dagje Femina wordt 'n onvergetelijke feestdag, voor iedereen en allemaal - voor jong, oud. man, vrouw! Mode van toen, van straks... van nü; gepresenteerd door Clska Peters Handig Huishouden Betaalbaar Wonen Jubileum-Promenade 'n Echte bakkerij Meesterkappers Jubileum Prijzenfestival Fruit-Show Proeven en Snoepen f-7 Dakloos Hoewel gisteren veel schade in het door een aardbeving getrof fen Los Angeles alweer hersteld was, moesten vele honderden dakloos geworden inwoners gisteren de nacht nog doorbrengen op tijdelijke opvangadressen. Het gemeentebestuur van de Carll- fornische stad heeft nog niet alle woonhuizen die bij de beving beschadigd raakten veilig verklaard. Een stretcher in de gymzaal van een school is dan het tijdelijke alternatief. foto: anp „Amerikaanse man emotioneel arm (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse vrouw is bijzonder on tevreden over haar relaties met mannen. De „gevoelsarme" Amerikaanse man zou niet weten hoe hij een liefdesrelatie gaande moet houden en is bovendien niet in staat zichzelf in gunstige zin te veranderen. Dat staat in Vrouwen en Lief de" een nieuw omvangrijk onderzoek van het bureau „Shere Hite", dat in 1976 en 1981 al geruchtmakende rap porten schreef over de vrouwelijke en mannelijke seksuali teit. De Amerikaanse man komt er in het jongste rapport van 900 pagina's bekaaid vanaf. Liefst 83 procent van ae onder vraagde vrouwen zei niet tevreden te zijn over hun relaties. Bijna 90 procent van de ondervraagde gescheiden vrouwen zei zich in het huwelijk eenzamer te voelen dan na de schei ding. „Mannen doen klachten over de relatie af met een grapje of willen er helemaal niet over praten zo luidde de klacht van veel vrouwen. Schadevergoeding voor Greenpeace GENEVE Een internatio naal tribunaal in Geneve heeft bepaald dat Frankrijk de mi lieu-organisatie Greenpeace ruim 16,5 miljoen gulden moet betalen als schadevergoeding voor het tot zinken brengen van de Rainbow Warrior. Dit actieschip van Greenpeace werd twee jaar geleden door leden van de Franse geheime dienst tot zinken gebracht in de Nieuwzeelandse haven Auckland. De voorzitter van Greenpeace, David McTaggart, noemae de beslissing een „gro te overwinning". Frankrijk stemde toe in internationale arbitrage. Samenwerking Minister De Koning van Nederlands- Antilliaanse zaken en de Antilliaanse minister van ont wikkelingssamen werking schudden elkaar de hand. Zij ondertekenden gisteren in Den Haag een samen werkingsprotocol. In het midden ge volmachtigd minis ter Hernandez. Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 17 graden. Zuidoostenwind, ma tig, aan de kust en op het IJs- selmeer af en toe krachtig. Zon op: 06.45; onder 18.12. Scheveningen hoog water: 0.13 en 12.57; laag water: 9.33 en 20.35 uur. Zaterdag 31 oktober bij deze krant de bijlage DEN HAAG Militaire specialisten en diplomaten uit veertig Westerse landen hebben vandaag voor het eerst de gelegenheid gekregen totaal negentien verschillende chemische wapens te bestuderen in Sjichany, het grootste Russische complex voor dit type strijdmiddelen. De bezoekers, onder wie vier Nederlanders, krijgen een rondleiding door de fabriek en worden geïnfor meerd over de wijze waarop Moskou bij een eventueel akkoord deze strijdmiddelen zou willen vernietigen. Generaal-majoor Robert Razoevanov, commandant van het mi litaire complex, verklaarde gisteren op de vooravond van het bezoek dat een idee zal worden gegeven van het totale spectrum van het standaardarsenaal chemische wapens van de Sovjetunie. „Wij zullen de wapens in bijzonderheden toelichten. Men moet weten dat als chemische wapens worden gebruikt, of als er een lekkage uit de munitie optreedt, het leven op de hele wereld ge vaar loopt", aldus Razoevanov. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. AB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement or den geweigerd Voorletters Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Een voorbijgangster kijkt ontzet naar het dode kuikentje dat haar door een lid van de Stichting Lekker Dier wordt voorgehouden. foto: anp AMSTERDAM Leden van de Stichting Lekker Dier hebben gisteren, verkleed als boeren en boerinnen, op de Dam in Am sterdam manden vol dode eendagskuikentjes aangeboden aan voorbijgangers. Door middel van deze actie wilden ze hun onge noegen kenbaar maken over de verkoop van deze dierelijkjes als lekkernij voor katten. Morgen is het werelddierendag en voor veel huisdierenbezitters aanleiding hun beest met iets extra's te verwennen. Door het publiek met de dode kuikentjes te con fronteren, hoopt Lekker Dier de mensen tot het inzicht te bren gen deze in ieder geval niet als katte-traktatie moeten gebrui ken. Volgens Lekker Dier worden jaarlijks vijftig miljoen een- dagskuikens in plastic zakken verstikt, vergast of vermalen. Het gaat hier om de haantjes van legkippenrassen. Lekker Dier pleit ervoor dat een eind gemaakt wydt aan dit soort „misstanden in de bio-industrie". Zeventien jaar geleden baarde hij nog opzien, zit tend achter het stuur van een of andere racewagen op de internationale circuits. Nu „rit" hij in de Achelse Kluis, een klooster, waar de Nederlands- Belgische grens dwars doorheen loopt. De Haagse ex-autocour Loek Keet, die nu door het leven gaat als broeder Titus. De Leidse Courant heeft hem ontdekt en voert hem vandaag ten tonele in de we kelijkse bijlage Finale. „Het accent wordt verlegd", zegt hij, „wij proberen de kwaliteit van de mens te koppelen aan wat hij is, niet aan wat hij doet". Dus toch eigenlijk weer net zoiets als wat de Leid se Courant elke dag ook probeert. Een proefabon nement zal u dat duidelijk maken. De Leidse Courant proberen. Gratis en

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1