De hertog van Alva ontvangt haring en witte brood in de Waag ALBA: ZONNEGLOREN Leidens 3-october- feest met een ongedacht facet V RIENDELIJKE MAN Ceidóc Souwnt' De optocht die vanmiddag door Leiden trekt heeft als motto „We are the world". Desondanks lopen er ook weer Een sfeer rijke opname van het Leidse lunapark rond molen De Valk. De kwalificatie „grootste kermis van Neder- eroepen in historische kledij mee. FOTO: KEES V.D. BURG land" wordt bedreigd, doordat het Schuttersveld met zijn nieuwbouw steeds minder ruimte biedt voor attracties. FOTO: KEES V.D. BURG licht ook tegen heug en meug) de Leidse sacramenten van haring en wit tebrood. Een wonder was geschied. De vijandelijkheden behoorden voorgoed tot het verleden. In de voornaam aangeklede, statige re sidentie van de koninklijke Spaanse ambassade aan het Lange Voorhout in Den Haag, zat ik dezer dagen naast de hertog van Alva op een magnifieke bank. Op het puntje; je gaat er in zo'n omgeving natuurlijk niet gemakkelijk even voor zitten. Alva het me een kostbare catalogus zien over de curieu ze verzameling van onbetaalbare schil derstukken die zijn Huis bezit: doeken en gravures van Rembrandt, Van Dijck, Rubens, Dürer, Van der Velde, El Gréco, Franse impressionisten, Ita liaanse meesters en zoveel andere kunstenaars. Hij zou de catalogus aan bieden aan „uw minister van cultuur". Alva wist niet dat dit ene Brinkman was. Juan, in zwart-rood livrei, schonk koffie uit een zilveren kan in porselei nen kopjes, voorzien van het Spaanse wapen, en serveerde suikerklontjes van een zilveren schaaltje. Alva rookte het ene sigaartje na het andere. „De Spaanse hertog rookt sinds jaren uit sluitend Nederlandse sigaartjes", zei hij in 't Duits. En ik zag „Café noir" van Henri Wintermans, 20 stuks in 't zwarte doosje. De hertog rookt ook wel lange Schimmelpennincks. „Lei der zu viel". Maar het betekent ook, zei hij, dat de vrede „al jaren is gete kend". Jesus Aquirre y Ortia de Zarate is 53 jaar. Hij is getrouwd met de 18e herto gin van Alva. „Uw Alva was de derde hertog; ik ben de 18e. Althans als con sort van de hertogin dan; vergelijk het met koningin Beatrix en prins Claus. De familie stamt van de 11e eeuw; het waren toen nog graven van Alva, ge noemd naar het kasteel Alba in de provincie Salamanca. Alba wil hier zeggen „het eerste zonnegloren"; 't kan ook „wit" betekenen, maar niet in deze zin. In de 14e eeuw was er de eer ste hertog. Het is een lange, gecompli ceerde geschiedenis. In de 18e eeuw is de tak van de Toledo's overgegaan in die van de Stuarts. Een zoon van Ja cobus II, de laatste Stuart-koning van Engeland, is een voorvader van mijn vrouw. Die zoon was de hertog van Berwick (Schots), een titel die nog steeds in ons Huis bestaat. Mijn vrouw is ook nog achtmaal hertogin met andere titels en achttien keer een „grande d'Espana". In ons Huis ko men 58 adelstitels voor. U kunt 't vol gen, hoop ik. Ik zit echter niet onder de plak". De hertog-consort van Alva is een vriendelijk man, voorkomend ook. Hij liet me vóórgaan in de ambassade: „Ik ben hier uw gastheer; dit is Spaan se grond". Maar hij is ook een aristo craat in lijf (vrij kort) en leden, en tot in z'n van diamantjes voorziene hor loge en het goud om zijn gebruinde polsen en getailleerd colbert. Spaans, kortom. Jesus Aquirre studeerde acht jaar in München sociologie, filosofie en theologie. „Ik ben al vaak in Hol land geweest. In '82 hield ik in Den Haag, op verzoek van uw regering, een voordracht in het ministerie van fi nanciën. Maar het is de eerste keer dat ik in Leiden kom, met z'n mooie ge schiedenis". Deze Alva is niet de „IJ zeren hertog" van de 16e eeuw. Geen Spaanse kraag, geen wapengeflonker, noch de waakzame krijgersblik. „Ich bin überhaupt nicht knegerisch", „en jagen doe ik ook niet". Des hertogs dagelijkse taak is zijn Huis (drie resi denties. alsmede de onnoemelijke kunstschatten; bezichtiging op zater dag, op aanvraag) in stand te houden. En hij (lid van de koninklijke Spaanse academie van beeldende kunsten, taal en geschiedenis) publiceert: gedichten en proza, essays. Een liefdesverklaring: „Ik hou van dit lage land, van Hol land en België. Voor een Spanjaard •blijft het Vlaanderen. De 16e en 17e eeuw zijn voorbij, het is nu een scho ne lei; God zij dank. Voor mij was het een grote eer en vreugde om door Lei den te worden uitgenodigd". TON PIETERS LEIDEN - In alle vroegte is van morgen het Leidse feest bij uitstek weer losgebarsten: 3 oktober. De stad kent op deze dag vrijwel geen uitslapers, want iedereen wil er als de kippen bij zijn. Reveille, in de vroegte, bij het stadhuis; de koraal- muziek vol stoere geuzenvroom- heid bij het gedenken in het Van der Werfpark; de uitreiking van ha ring en wittebrood aan de vele dui zenden „opvolgers" van de nood druftige en uitgehongerde Leide- naars die in 1574 bij de massale voedseldropping vanaf de plat boomde vaartuigen voor het eerst hun „3 October" vierden. Eten en drinken horen bij elkaar, en daarom is de laatste jaren een nieuw element aan de symbolische herden king toegevoegd: Corenwijn, die voor al uitgeschonken wordt aan de vele vooraanstaande gasten van gemeente- bestuur en 3 October Vereeniging die in deze herfstige dagen de Sleutelstad aandoen. Het lijkt in niets op wijn, maar het is oud en fijn. Leiden is van daag voor de vierhonderddertiende keer ontzet en iedereen trekt de straat op of duikt de kroeg in, na een bezoek aan de kermis, het zien van de Grote Optocht (deze keer onder het motto „We are the world", en daar is geen woord Spaans bij) en het inslaan van paling en druiven. Overal ruik je de hutspot met klapstuk, van die aroma is de stad doortrokken. O Leyda glo- riosa. En dat allemaal omdat op de avond van 2 oktober 1574 de Spaanse ven dels (die Leiden met hun uithonge- ringstactiek bijna op de knieën had den) de benen namen voor het nade rende water en de watergeuzen, de vrijbuiterige binnenlandse strijdkrach ten van de prins van Oranje. Weg met de Spanjolen; Vive le Geus was nu de leus. Zo was dat. De grote boeman voor de opstandige Nederlanden, de hertog van Alva, was een jaartje eerder al opgestapt. Fernan do Alvarez de Toledo had een werk zaam leven als geniaal veldheer achter de rug. Hij bevocht Fransen en de paus en jaagde op Nederlandse rebel len. Het zat hem niet mee: Alva ver loor niet alleen z'n „Bri(e)l", maar ook Philips II, de koning die hij altijd geëerd had, was ontevreden. Eind 1573 ging hij terug naar Spanje, krom van de jicht, maar wat hem in het noorden niet was gelukt liep in het. zuiden veel beter: hij veroverde in 1580, twee jaar vóór z'n dood, Portu gal voor Philips. Sindsdien verdween Alva uit onze gedachten. Geen wonder, dat van de week enige beroering ontstond bij de aankondi ging dat de hertog van Alva het feest van Leidens ontzet zou bijwonen! Maar Leiden hoefde niet in last te zijn, want het was „een andere her tog", een vriendelijk man die een kijk je kwam nemen in de voormalige, koppige noordelijke gewesten. Op uit nodiging van Leidens aanvoerder der magistraat, burgemeester Cees Goe- koop, die hem woensdagavond van Schiphol afhaalde. Donderdag voerde de hertog het woord in het Academie gebouw van de Rijksuniversiteit aan het Rapenburg die nota bene bij de stichting nog door koning Philips in 1575 van een koninklijk zegel voor zien was. Maar dat was een vals foefje van Willem van Oranje, de vader des vaderlands. Vanmorgen toch gebeurde iets ongelooflijks: de hertog van Alva stapte rond acht uur de Waag binnen en ontving daar ingetogen (maar wel- ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 Burgemeester Van der Werf biedt hongerige, opstandige ingezetenen van Leiden zijn degen aan om hem te doden. Dit schilderij behoort tot de collectie van het Stedelijk Museum De Lakenhal in Leiden en is in het begin van de 19e eeuw geschilderd door V.d. Bree.FOTO: PR Een portret van de beruchte hertog van Alva uit de particuliere collectie van de Hertogin van Alva te Madrid. FOTO: SP Leidenaren bij de Boschhuizerschans in gevecht met Spanjaarden. Een detailopname van een schilderij van een onbe kende meester, dat ook in De Lakenhal hangt. foto- pk

Leidse Courant | 1987 | | pagina 19