,We gaan een }aar jaar leren" 1 0! 3 Oiji 0» Heren Leython denken aan kampioenschap 1 PORT LEIDENCeicLxz Gouiant Onder redactie van Erik Huisman en Gert-Jan Onvlee „LEIDSE" VOLLEYBALTEAMS MIKKEN VEELAL OP PLAATS IN MIDDENMOOT LEIDEN De meeste trainer/coaches van de in de regio Leiden opereren de volleybalteams zijn erg voorzichtig met hun voor spellingen. Als die be waarheid worden, zal er dit seizoen met hard wer ken door veel ploegen een plaats in de middenmoot bereikt worden. De he renteams van Leython 1 en 2, Donar 1 en de dames van NOVO 2 zouden met topposities op de ranglijst daarop uitzonderingen moeten zijn; zij worden kansrijk geacht om een redelijke klassering te be reiken. Voor de meeste teams uit de regio Leiden gaat deze. week de compe titie van start. Bij de heren van Leython 1, uitkomend in de 2e divisie, bleven wijzigingen niet uit. Ex-Tonegido-speler Fer van Hal komt het team versterken. Verwacht wordt dat Paul Ver hoeven dit seizoen doorbreekt, terwijl Rob Mudde hij heeft veel last van blessures va ker op de bank zal zitten dan in het vorige seizoen. Naast Paul de Winter gaat Hans Broere de spelverdeling op zich nemen. Het team is vol gens trainer John Groen ster ker dan vorig seizoen. Hij ver wacht, vanwege de goede re sultaten in de voorbereiding, hoog te eindigen en misschien zelfs kampioen te worden. De eerste competitiewedstrijd te gen Tornado vormt de eerste graadmeter. Rob van der Bosch is van het le naar Leython 2 gegaan. Dit team raakt één speler kwijt aan de het derde en zag drie man stoppen. Het overgeble ven viertal werd, naast Rob van der Bosch, versterkt met Bert Jansen en Tom van Hall (beiden LUSV), Joost van der Zwet (Donar) en de Italiaan Andrea Tochni. Doordat alle spelers de ambitie hebben om in het eerste spelen, weet trai ner Willem Spierdijk zich om ringd door een actieve, en thousiaste spelersgroep. Hij denkt dat een plaats bij de eer ste drie haalbaar is. Bij de heren van Gemini Kangeroes 1, ook dit seizoen weer uitkomend in de 3e divi sie, heeft men drie oudere spe lers zien vertrekken. Drie ion- geren, Dirk-Jan Zuilhof (heren 3), Ronald Besuyen (heren 2) en Louwke van Steen (Kalinko) nemen de o- pengevallen plaatsen in. Het 1- 5 systeem van vorig seizoen wordt ingeruild voor het 2-4 systeem, waarbij Wilbert Kokshoorn zich weer bezig gaat houden met de spelverde ling. Trainer/coach Bernard van der Pols verwacht van dit verjongde team, dat tijdens de voorbereiding veel wedstrij den en toernooien heeft ge speeld, dat het zeker in de middenmoot moet kunnen meedraaien. De verjonging komt het meest tot uitdruk king in de nu veel sneller ge worden verdediging. Het heren promotieklasseteam Gemini Kangeroes 2 bestaat ook voornamelijk uit jonge spelers. De enige routinier in dit eveneens door Bernard van der Pols getrainde team is Rob Gommans. Dit team zal met drie nieuwe spelers hard moeten knokken voor een re delijk klassering. NOVO 1, dat met Gemini Kangeroes uitkomt in dezelfde 3e divisie, lijfde twee man in. Gerard van Willenborg (ex eredivisie) en Ton van Wijk (voormalig eerstedivisiespeler) kwamen naar Noord wijk. Over versterking gesproken... Er ging niemand weg, waar door er met een groep van 10 man aan het seizoen wordt be gonnen. Trainer Ronald van Nierop weet nog niet of hij doorgaat met deze 10 of dat er een speler terug gaat naar het tweede. NOVO 2 raakte overi gens diverse geroutineerde spelers kwijt, waardoor de promotieklasser danig ver zwakt is. Trainer Simon Beur se verwacht een moeilijk sei zoen, maar denkt dat zijn team in veel wedstrijden niet kans loos is. „Als er maar hard ge werkt wordt". Bescheidenheid over het te be halen resultaat is de heren van Donar 1, uitkomend in de pro motieklasse, vreemd. Dit zeer geroutineerde team met een gemiddelde leeftijd van 35 jaar ziet zich men zichzelf, net als voorgaande seizoenen, weer in de bovenste regionen eindigen. De jongste uit het team van vorig seizoen, Joost van der Zwet, is vertrokken naar Ley thon. Oudgediende Fred Wes- sels, die bijna drie jaar in Sri Lanka is geweest heeft zijn plaats ingenomen. John Groen traint niet alleen Leython 1, maar hij houdt zich tevens bezig met het heren- team van LUSV 1. De promo tieklasser is met de komst van twee 2e divisiespelers van het Haarlemse OVRA met name aanvallend sterker geworden. Er gaapt echter wel een gat wat betreft het niveau van de aanvallers en de spelverdelers. Een hoge klassering mag van LUSV dan ook niet worden verwacht De heren van promotieklasser VCS hebben een hoopgevend voorseizoen achter de rug. De doelstelling die trainer/speler- /coach Ron Zwetsloot zich ge steld heeft is handhaven. Remo Jagtman komt uit het tweede de plaats van Zwets loot in het veld overnemen, omdat Zwetsloot vanwege het trainen en coachen waar schijnlijk weinig aan spelen toe zal komen. De enige „ech te" nieuweling is Peter Fran ke, die vorig seizoen nog bij Gemini Kangeroes in de 3e di visie speelde. Dames Het tweede divisieteam van de dames van Gemini Kange roes heeft weinig veranderin gen ondergaan. Linda Gom mans, de lange routinier die het spel naar zich toe wist te trekken, speelt komend sei zoen niet mee. Of Ellen van der Berg, zij speelde vorig jaar in het tweede, de plaats van Gommans op de zelfde wijze zal vullen, moet volgens trai ner Casper Brussee nog afge wacht worden. De ook onder Brussee's supervisie vallende damesploeg Gemini Kangeroes 2, uitkomend in de promotie divisie, heeft veel wijzigingen ondergaan. Slechts vier speel sters bleven van het oude team over. Er is aanvulling van twee jeugdspeelsters, een speelster van het derde en de van RVV overkomende Anne ke Bleichrodt. Voorlopig is het afwachten hoe snel de nieuwe speelsters zich aan het spelsys teem aanpassen. De coach van de heren van Leython 2, Spierdijk, zwaait, vanwege het voortijdige ver trek vorig seizoen van Tjibbo van der Werf, ook de scepter over de twee hoogste dames teams van Leython. Leython 1 zal, als de verwachte 1,5 tot 2 punten per wedstrijd gehaald worden, in de middenmoot van de derde divisie eindigen. In de nieuwe samenstelling gaat het 1-5 systeem gespeeld worden over Danka van Kla veren, die vorig jaar nog in het tweede speelde. Buiten de vier overgebleven dames ziet zij zich omringd door Ineke Ha- ringa (vóór haar armbreuk uitkomend voor Gemini Kan geroes), Ko Pronk (LUSV) en Annemiek Oudshoorn en Ca- rolien van Gendt (beiden uit het tweede team). Het scha- duwteam Leython 2, dat in de promotieklasse speelt, is volle dig vernieuwd. Voormalig eer ste team speelster Femmie La gerwaard moet het nieuwe ne gental opstuwen in de strijd naar een hogere klassering dan vorig jaar. Toen ontliep Leython 2 via een beslissings wedstrijd de degradatie. Beide damesteams van NOVO spelen dit seizoen in de promo tieklasse. NOVO 1 degradeer de vorig seizoen uit de 3e divi sie, terwijl de reserves kam- Eioen werden in de le klasse OVO 1 bestaat uit speelsters die vorig seizoen uitkwamen in het team dat geen kampioen werd in de le klasse. De ver wachtingen bij trainer Sjaak de Jong over zijn eerste zijn niet hoog gespannen: „Het is een klein team, dat hard zal moeten knokken om het hoofd boven water te houden". Daar bij komt dat er bij NOVO, net als vorig seizoen, geen jeugd die naar boven geschoven kon worden. Wat de verrichtingen van NOVO 2 betreft zijn de verwachtingen veel hoger ge spannen. Het team dat vorig seizoen 3e divisie speelde, kreeg aanvulling van de ge routineerde oud-speelsters Si- mone Bizo en Anneke Hens- sen. Sinaone Bizo verwacht dat het team heel hoog mee kan draaien en misschien zelfs kampioen wordt. RVV kampt bij de dames eveneeens met het ontbreken van talentrijke ieugd; slechts twee speelsters konden door geschoven worden. Gezien de goede resultaten tijdens de voorbereidingswedstrijden en de manier waarop Marianne Bloemzaad zich daarin van haar nieuwe taak als spelver- deelster kweet, is er echter geen reden tot pessimisme. ANGENIS VAN DEN CLOOSTER van Hutspo(r)t uit eigen erva ring. Per slot van rekening doen wij zelf regelmatig ons uiterste best de aandacht van de lezers en lezeressen via aansprekende koppen te van gen. Is dat een normale situa tie, anders wordt het echter als Wij van Hutspo(r)t ver strikt raken in de netten van andermans koppen. Zoals deze week gebeurde tijdens het lezen van het schitterend uitgevoerde Nieuwsblad van de Koninklijke Watersport Vereniging De Kaag, niet ten onrechte Kaagnieuws ge naamd. „Kaaglid in orde Sne- kerpan zo luidde de kop bo ven het artikel. „Kaaglid in pan?", was daarop onmiddel lijk onze reactie. Om vervol- ?ens ons onbegrip weg te wer en door lezing van de klei nere letters. Het betrof een verhaaltje over Kaaglid Bouw van Wijk, die tijdens de Sneekweek 1987 door de bur gemeester van Sneek, B. Haersma Buma, wegens zijn enorme verdiensten tot ridder in de Orde van de Snekerpan was benoemd. Er was derhal ve een Kaaglid in de Orde van de Snekerpan terecht ge komen, de tot lezen nodende kop was ook nog eens correct. En dat is niet altijd het geval. Dus rest ons van Hutspo(r)t niets anders dan de redactie van Kaagnieuws onze compli menten voor de geproduceer de kop te maken. En Bouw van Wijk vanzelf sprekend alsnog onze hartelij ke felicitaties. j)MPETITIE VOOR FOREHOLTE „NIET ZO BELANGRIJK": MDRHOUT Het is in regel totaal geen pro- lem om Jan Kecske- thy, de kersverse trai- van Datateam Fore- Ite, aan de praat te krij- over handbal. Een Ive vraag is, aan de oravond van de voor reholte losbarstende npetitie in de eerste di- ie, dan ook voldoende een stortvloed van lorden te laten losbar- n. Een woordenstroom, arin de kleine Tsjechi- ie handbalprofessor, die m Geerlings in Voor- ut opvolgde, een klein htje laat schijnen over nakende competitie, waarin hij een zoek- ht zet op het leerproces iVe gaan een paar jaar ren") waarin de Voor- utse club zich bevindt, ant volgens dames- ndscoach Kecskcemet- „is de competitie dit ir voor Foreholte eigen- 5 niet zo belangrijk", uilen we zeker niet de- aderen" en „hoeven de ensen zeker niet te ver- ichten dat Foreholte et mij als trainer meteen impioenskandidaat immer 1 is". training is nogal intensief, et alleen voor de speelsters n Foreholte, dat vorig jaar laaide uit de eredivisie, lar ook voor trainer Kecske- ethy zelf. Hij stapt voortdu- nd rond, terwijl de speelsters urtelings inlopend proberen bal in een razend vaartje nd te laten gaan. Het is een sisoefening, waarop de leelsters hun uiterste best Ben. Tijdens de oefening aat Jan de speelsters de oren n het hoofd, instructies af- sselend met blijken van af- uring als er niet snel genoeg ;elopen wordt of als er een 1 valt of slecht geplaatst irdt. Maar er wordt ook ge- chen, door zowel Kecske- ethy als zijn pupillen. Ze ebben het, ondanks de fou ten, naar hun zin. Het klikt en er wordt hard gewerkt. Het beschreven stukje training blijkt een „levende copie" te zijn van het verhaal dat de in Roermond wonende oefen- meester („Ik zit langer in de auto dan dat ik training geef") te vertellen heeft. Mengeling In zijn kenmerkende taaltje een charmante mengeling van Duits en Nederlands, waarin de Nederlandse woorden in de loop van de jaren de overhand hebben gekregen begint de voormalige Tsjech zijn relaas echter met zijn grootste angst: „De mensen moeten niet reke nen op een kampioenschap. We doen ons best, we gaan vooruit. Maar we moeten heel veel leren. En dat kost jaren en dus geduld". De angst van de kleine Slowaak zit nogal diep, want hij zal het gesprek ook besluiten met woorden van die strekking. „We zijn nu ruim twee maan den bezig", legt hij uit. Ik wil Foreholte een heel ander spel laten spelen. Het is in Neder land normaal dat de bal van hoek naar hoek rondgespeeld wordt, terwijl de speelsters weinig bewegen. Die beweging wil ik erin hebben". Op dat punt stuitte Kecskemethy, echter op een probleem. „Veel beweging betekent dat er heel precies gespeeld moet worden. Maar het plaatsen van de bal leverde enorm veel problemen op. Na twee passes ging de derde bal te hoog en de vierde op de knieën. En dan waren we meteen het tempo weer kwijt natuurlijk". Het goed leren plaatsen kreeg dus de afgelopen maanden aandacht, net als het man te gen man afstoppen van de te genstander in de verdediging. Want de keepster van Oranje, Karina Bruins, kwam dan wel over van het Amsterdamse OSC, verdedigd zal er toch moeten worden. „Zonder een goede verdediging, heb je aan een goede keepster niet veel". En samenvattend: „Ik ben dus begonnen met een paar pun ten die verbeterd moesten worden". Dat er vooruitgang in zit lijdt voor de Tsjech geen speelsters doen hun best Maar niet alles wat we trainen, lukt natuurlijk binnen een paar weken. Leren in een kwestie van geduld en herhalen. De meisjes willen in elk geval veel leren en ze zijn enthou siast. Ik wacht dus maar af of we snel genoeg leren". Enthousiasme Het enthousiasme straalt er bij de speelsters aan alle kanten af. Conny van der Werf (na drie jaar getwijfeld te hebben kwam ze dit jaar over van Sa- turnus) „Ik neb er geen mo ment spijt van gehad dat ik toch maar overgestapt ben. Ik vind Jan heel erg goed. Hij weet zoveel van handbal en hij ziet alles heel snel. Alleen als je fouten maakt, krijg je dat flink te horen. Dan moet je dus niet van slag raken. Hij wil gewoon dat we het alle maal goed doen". En Monique Gijsman, die een jaar eerder vanuit Leiden de stap naar Voorhout maakte: „Ik heb bij Jan een kans gekregen. Vorig jaar heb ik wel veel geleerd, maar toen zat ik veel op de bank. Nu leer ik nog veel meer en speel ik ook vaker". De basis voor de goede stem ming werd gelegd tijdens het trainingkamp in het geboorte land van de bondscoach in Voorhoutse dienst. De ver jongde ploeg, met de aanwin sten Conny van der Werf (Kecskemethy: „Ze is goed, snel, maar maakt nog te vaak cirkel"), keepster Karina Bruins (international; OA- D/OSC) en Astrid Wijnen (Vonk Mosam), verbleef na melijk een week in Tsjechoslo- wakije. „Het was heel goed om een week met de groep op te trekken", vertelt Conny van der Werf. Ook zij heeft duide lijk ervaren dat een trainings- week in een Oostblok land waarin je leeft als een hand balprof, iets heel speciaals is. „Ik vond het heel apart om in een Oostblokland rond te lo pen. En het is ook een hele er varing om een week alleen met handbal bezig te zijn. Want veel meer dan slapen, eten trainen, spelen en rusten doe je niet. En je ervaart gelijk dat er daar echt gehandbald wordt. Ze trainen dan ook veel meer dan in Nederland ge beurd". Dat laatste was voor Schandpaal f,Een schandpaal dateert uit 'de Middeleeuwen en het ligt zeker niet in de bedoeling om dat instrument bij SVLV in ere te herstellen", onderwijst het bestuur van SVLV de le den via de mededeling „con tributiebetaling Iin het clubblad. De vraag rijst bij een dergelijke zin, wie er in deze tijd bij Sportvereniging Lauren tius Voorschoten dan eigenlijk aan een schandpaal gebonden zou(den) moeten worden. Het antwoord von den we ook in de penne- vrucht van het bestuur. Voor vijf procent van de leden zou die paal eigenlijk in „ere" hersteld moeten worden. Die kleine minderheid van de SVLV-bevolking heeft zich namelijk niet zo netjes gedra gen. Ze zijn namelijk te be roerd om hun contributie te betalen. Dat zit de Voorscho- tense bestuurderen terecht niet lekker en de niet-betalers wordt dan ook danig de oren gewassen. Schandpaal (2) Met een moyenne van onge veer één per regel worden de "leden uitgemaakt voor ego ïsten („voorop staat ikke en de rest kan stikken wanbe talers, gemakzuchtigen, lab- twanzen die profiteren van faciliteiten en wanbetalers. De clubleiding geeft de be- taalschromige „ledennog één kans. Als ze na een schriftelijk benadering niet betalen, dan „zal het bestuur niet schromen over te gaan tot royement wegens wanbe taling". Gelukkig verandert de toon van het bestuur in het volgen de stukje „contributiebetaling (II)". „Vriendelijk" verzoekt het bestuur de 95% correcte betalers en de 5% egoïstische, gemakzuchtige labzwanzen van wanbetalers om „de con tributie van henzelf en/of die van hun kinderen per om gaand via de binnenkort bin nendwarrellende acceptgiro te voldoen Waarvoor het be stuur iedereen nu al „harte lijk dankt". Want die J£ rechtgeaarde leden op de 20 SVLV-ers kunnen er tenslotte ook niets aan doen dat het be stuur met krachtige taal en middelen aan moet achter het geld van die de egoïstische, Kermis... „Voor een kermis verzetten wij geen wedstrijd". Wij van Hutspo(r)t zien het gezicht dat Sleutels-voorzitter Barnhoorn trok toen „Zeist" hem deze mededeling deed geheel voor ons. Het moet een mooie mengeling van verbazing en stomme woede zijn geweest. Een Leie naar vertellen dat-ie op drie oktober met z'n kluppie moet voetballen, omdat een „ker mis" geen reden vormt voor uitstel... Inmiddels is de wedstrijd na tuurlijk wel verzet. Op dins dagavond zes oktober treffen zaterdagvierdeklassers De Sleutels en Oegstgeest elkaar op het veld van Randstad Sport. Maar dat neemt niet weg dat wij nog altijd dat ge zicht van Barnhoorn voor ons zien. En het hem als het ware hóren zeggen: „Die mensen in Zeist hebben zeker een plaat voor hun kop. Een kermis! Ze moeten 3 oktober maar eens naar Leiden komen, dan we ten ze tenminste waar ze over praten Zelden zagen Wij van Hut- spo(r)t de Leidse nationale feestdag mooier verdedigd worden dan door Barnhoorn. Een voorzitter van een presta- tief ingestelde voetbalclub die daarbij ook nog eens doodleuk stelt die twee punten eenvou digweg in te zullen leveren. Want op 3 oktober wordt er door De Sleutels gewoon niet gevoetbald". Zo'n voorzitter verdient een standbeeld naast Van der Werf. En minstens een foto grafische huldeblijk. Daarom bij deze, voor Barn hoorn, namens Hutspo(r)t: 3 oktober in Leiden (en nog een prettige dag toegewenst Snekerpan Er zijn van die koppen die tot lezen noden, zo weten Wij FOTO: KEES VAN DEN BURG Klasse Nu we op deze feestelijke dag toch (figuurlijk) handen aan het schudden zijn, wil de re dactie van deze rubriek ook de Leidse zwem- en polovere niging De Zijl/LGB nog even feliciteren. En dan niet alleen vanwege het bereiken van de tweede ronde van de Europa Cup waterpolo voor beker winnaars, maar ook met de wijsheid, indertijd betoond bij het kiezen van een voorzitter. Want, zo werd ons die vrij dagavond in het zwembad in De Kooi duidelijk, die Berg man, dat is een kanjer. Kijk, dat-ie de 350 aanwezigen zo wel in het Nederlands als in het Duits verwelkomde, deed ons niet zoveel. Dat was keu rig, natuurlijk, maar niet op zienbarend. Maar dat diezelf de eerste man van De Zijl vervolgens ook de aanwezige Joegoslaven verstaanbaar in de eigen taal toesprak en daarbij veel verder ging dan een simpel hallo dat von den Wij van Hutspo(r)t klas se... Dat wilden we maar even doorgeven. 1-0 Wij hebben lang getwijfeld. Tot publiceren overgaan, of niet doen. We doen het wel. Bij deze dus hét moment dat UVS-doel- man Arno Schouten de afge lopen week vrijwel zonder twijfel enige slapeloze uurtjes heeft opgeleverd. En Wilhelmus afgelopen zon dag de 1-0 voorsprong... Jan Kecskemethy: „De mensen moeten geen overdreven verwachtingen hebben. We staan aan het begin van een lange weg" Kecskemethy de voornaamste reden om met zijn meiden naar het oosten af te reizen. „We hebben 6 keer getraind en 12 wedstrijden gespeeld te gen eerste divisieclubs. De meisjes konden zo het verschil zien in niveau tussen Neder land en Tsjechoslowakije. Voor de meesten was het trai ningskamp een openbaring". Verliezen Terug in Nederland werden in de aanloop naar de competitie ook oefenpartijen afgewerkt tegen sterke teams. Handbal- forens Kecskemethy: „We hebben alleen tegen eredivi sieteams gespeeld. Want ik vind dat je beter 10 keer kunt verliezen dan 10 keer winnen. Bij verlies komen de fouten goed naar voren". Verder werd er drie maal in de week getraind. „Voldoende is het natuurlijk nooit, want je kunt niet vaak genoeg trainen. Maar in Nederland kan ik niet méér verwachten. Iedereen zit hier met werk of school". Het trainingsaspect krijgt van af morgen gezelschap van de 22 etappes tellende competitie. Een voor Kecskemethy vreemd avontuur, want het overegrote deel van de ploe gen waartegen zijn meiden gaan spelen kent hij niet. „Dat ik de ploegen niet ken maakt niet zoveel uit", laat hij weten. „Binnen tien minuten zie ik hoe een ploeg speelt en kan ik de speelwijze aanpassen. Ik denk dat Aalsmeer de grootste titelkandidaat is, met de twee meisjes van Iersel (ex-O A- D/OSC, E.H.) erbij". En in één adem vervolgend: „Wij moeten gewoon zo goed moge lijk presteren. En dan bedoel ik niet dat we steeds moeten winnen en zoveel mogelijk punten halen, maar dat de dingen waarop we oefenen goed uitgevoerd worden. Dit jaar is gewoon een leerjaar. En de eerste divisie mag technisch en conditioneel geen probleem zijn". Over de afloop van het duel tegen Bornerbroek (mor gen 13.00 uur in De Gaasbak) kan De Kees kort zijn: „Ik ken ze absoluut niet. Der Witte (Ellie Spreeuw, E.H.) ging dinsdag door haar enkel en zal waarschijnlijk niet mee kun nen doen", laat hij weten, vlak voordat hij aan de 2,5 uur du rende thuisrit naar Roermond begint. „Ik hoop op winst, dat zou voor de ploeg een aardig begin zijn. Door het harde trainen gaan ze vooruit. Be- stimmt". ERIK HUISMAN V

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15