Rijnland bestrijdt stankoverlast Lisse Noordwijherhouters verrassen ex-juf Tamils mogen werken op bloembollenbedrijven LEIDEN OMGEVING g&tdóeSouftcmt ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 PAGINA 13 NOORDWIJKERHOUT „Ik heb nog nooit zo 'n mooie dag meegemaakt". Niek Turenhout leunt achterover in de makke lijke stoel in zijn Noord- wijkerhoutse woning. Turenhout is deze week met Dorus de Jong en Maria van Denzen naar Texel geweest. Ze brach ten daar een bezoek aan hun vroegere onderwij zeres van de eerste klas van de Jozefschool: juf frouw Moerkamp. Dat de gezondheid van de in middels 76-jarige juf frouw te wensen over laat, wist het drietal. Vandaar het voornemen om eventueel direct naar Noordwijkerhout terug te gaan. Dit hoefde ach teraf niet, want de koffie stond klaar bij de juf frouw in Texel. De drie Noordwijkerhou- ters gingen om diverse ge schenken te overhandigen namens vijftig plaatsgeno ten die zich allemaal die lieve juffrouw nog herin nerden. De juffrouw was nog niets veranderd, alleen wat ouder geworden. Niek Turenhout was initiatiefne mer van dit reisje. Hij liep al jaren met het idee in zijn hoofd. Na veel speurwerk kreeg hij het adres te pak ken van juffrouw Moer kamp die voor de oorlog twaalf jaar les gaf in Noord wijkerhout. Ze is getrouwd en woont op Texel. Met het adres in handen ging Niek Turenhout aan het werk. „Eerst ging ik 50 oud-leerlingen langs. Die hebben allemaal vijf gulden gegeven. Het hadden er nog meer kunnen zijn, maar na die vijftig heb ik er een punt achter gezet. Ik heb een plantenbak, een mand met levensmiddelen, eau de cologne en een fles drank gekocht. Uiteindelijk moest ik er geld bijleggen, maar dat had ik er graag voor over". Er is een fotoboek voor juffrouw Moerkamp samengesteld over het be zoek van de oud-leerlingen, die inmiddels 50 jaar ouder en vele centimeters groter zijn geworden. Dat album wordt haar toegestuurd. LISSE Het komende h^lf jaar zal de stank overlast van de waterzui veringsinstallatie in Lisse worden bestreden met ij zerchloride. Dat is het Hoogheemraadschap van Rijnland deze week overeengekomen met het gemeentebestuur. Het hoogheemraadschap voert ondertussen een onderzoek uit of een de finitieve capaciteitsuit breiding van de water zuivering noodzakelijk is. Dit onderzoek moet in het voorjaar van 1988 worden afgerond. Omwonenden van de Lissese waterzuiveringsinstallatie klagen al enkele jaren over stankoverlast. Door de groei van de gemeente Lisse is de waterzuivering overbelast geraakt wat de stank veroor zaakte. „De ijzerchloride ver bindt de zwavelwaterstof", vertelt voorlichter van het hoogheemraadschap K. Meij er. „De zwavelwaterstof ver oorzaakt de rotte eierenlucht waar de omwonenden over klagen". Het hoogheemraadschap ver wacht dat door de ijzerchlori de de stankoverlast met de helft afneemt. „De stank wordt beperkt tot het terrein van de waterzuivering zelf". aldus Meijer. De behandeling met de ijzerchloride kost voor een half jaar 150.000 gulden. Dit bedrag wordt in de decembervergadering ge vraagd aan de verenigde ver gadering van het hoogheem raadschap. Inmiddels is al begonnen met het toedienen van de ijzerc hloride. Vanuit Leiden wordt gecontroleerd of de stank overlast hierdoor vermin dert. Of de waterzuiverings installatie uiteindelijk wordt uitgebreid hangt mede af van deze resultaten. „De uitbrei dingsplannen van de ge meente Lisse spelen daar een belangrijke rol bij", meent Meijer. Vernieuwd dorpshuis De Rank heropend NOORDWIJK De Rank is veranderd is een gezellig dorpshuis. Deed de foyer in het verle den wat kil en strak aan, nu is het een vriende lijke ontvangsthal geworden met leuke zitjes. Hetzelfde kan worden gezegd van de grote zaal. Voorzitter J. van Leeuwen noemde deze zaal gisteren „het „hart" van de Rank, want heel veel activiteiten in het dorpshuis hebben daar plaats. Het vernieuwde dorpshuis in Noord wijk aan Zee betekent een fraaie aanwinst voor het sociaal culturele leven het zeedorp. De officiële her-openingsceremonie had men simpel gehou den. In de foyer overhandigde voorzitter Van Leeuwen de sleutel van de zaal aan loco-burge meester J. Bedijn. Nadat deze de deur had ont sloten, werden de gasten begroet met een dave rende intochtmars van het muziekgezelschap „De Echo der Duinen". Onder redactie van Ton Pieters. Nog meer steun voor missionarissen ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse missie veiling leverde een recordbedrag van bijna 80.000 gulden op, maar de financiële bijdragen voor de missionarissen blijven binnenkomen. De afgelopen dagen werd nog meer dan 4.000 gulden gestort op de rekening van de werk groep missie en ontwikkeling. Ook uit sport kringen komt een bijdrage. De „oude garde" (uit het begin van de jaren zeventig) van de voetbalverenigingen Meerburg en SJZ speelt op vrijdag 23 oktober op het kunstgrasveld van Meerburg een wedstrijd waarvan de opbrengst ten goede komt aan het missiewerk. Financiële steun is ook nog steeds welkom op rekening nummer 37.53.24.100 van de Rabobank Stomp- wijk-Zoeterwoude onder vermelding van „Vei lingfonds". OPEN SESSIE IN EX-VOTO VOORHOUT Muzikanten zijn morgen welkom tijdens een open sessie in het jongerencentrum Ex Voto aan de Jacoba van Beierenweg in Voorhout. Bedoeling is dat muzikanten bandjes formeren en optreden. Er worden allerlei soorten muziek ge speeld. Ex Voto is open tussen 16.00 en 22.00 uur. Moord op W.-Duitse vrouw in Opsporing Verzocht NIEUWKOOP De moord op een Westduitse prostituée die op 22 augustus gewurgd in een sloot bij Nieuwkoop werd gevonden, komt maandagavond aan de orde in het AVRÓ-programma Op sporing Verzocht. De vrouw was verslaafd aan heroïne en werkte in Amsterdam. De politie vermoedt dat het misdrijf niet in Nieuwkoop is gepleegd, maar dat het stoffelijk overschot later in de sloot is gelegd. Opsporing Verzocht begint maandag om 22.10 uur op Nederland 2. Laatste sleutel WARMOND De laatste sleutel van de 27 woningen aan de Straat ter Leede wordt vrijdag 9 oktober aan de bewoners over handigd. Het bouwplan bestaat uit 27 woningwetwoningen die zijn gebouwd in opdracht van de Woningstichting Warmunda. Penning voor Leidschendamse LEIDSCHENDAM Mevrouw E. Gaspersz heeft gisterochtend in het raadhuis van Leidschendam uit handen van burgemeester W. F. de Vreeze de herdenkingspenning Molukkers gekregen. Mevrouw Gasperz kwam in 1953 als 26-jarige verpleegster naar Nederland en vestigde zich in 1972 in Leidschendam. De her denkingspenning brengt tot uitdrukking dat Nederland, de rege ring en de bevolking, waardering hebben voor de inzet van de Molukkers die in het begin van de vijftiger jaren naar ons land kwamen. De eerste penningen werden vorig jaar november uit gereikt door koningin Beatrix. Werkzaamheden aan wegdek HAZERSWOUDE Rijkswa- terstaat begint op maandag 12 oktober met het vernieuwen van het wegdek op het deel van rijksweg 711 dat ligt tus|- sen de Gemeneweg en dè Bruggestraat in Hazerswoude. Het verkeer op dat weggedeel te zal daardoor hinder onder vinden, doordat alle voertui gen voor beide richtingen door middel van verkeerslichten over één baan worden geleid. De werkzaamheden vinden dagelijks tussen 7.00 en 18.00 uur plaats en duren tot en met donderdag 15 oktober. LLTV Leidschendam zoekt contact met Stompwijk LEIDSCHENDAM/STOMPWIJK De Leidschendamse Land- en Tuinbouwvereniging (LLTV) heeft in verband met de afname van het aantal leden voorzichtige contacten gelegd met de afdeling Stompwijk. De LLTV bestaat nu dertien jaar na in 1974 met 80 leden van de Land en Tuinbouwbond samen te zijn gegaan met de eveneens 80 leden van de christelijke bond en de Hollandse Maatschappij van Landbouw. De binding met laatstgenoemde leden is nog prima, maar voor de toe komst worden problemen voorzien. In Leidschendam verrijzen steeds meer kantoren en bovendien komt in de polder aan de Oostvlietweg het 200 hectare grote recreatie- en natuurgebied Leidschendammer- hout. De meeste veehouders uit dit gebied zijn al naar elders verhuisd. Volgens het LLTV-bestuur zitten in Stompwijk misschien perspectie ven, ook gezien de agrarische belangen bij de op handen zijnde inrich ting van het bestemmingsplan van de provincie. De LTB, de voorgan ger van de LLTV, werd in Leidschendam in 1918 opgericht en enkele jaren later werden vrijwel alle agrariërs, meest rooms-katholieken, lid van de plaatselijke afdeling. In 1959 richtte de LTB de lagere tuin bouwschool op die nu 200 leerlingen telt en onlangs de naam verander de in Groene schooL De redactie van het „Geïllu streerd Zondagsblad", beste lezer, voelde destijds al met haar klompen aan dat het met de leeuw de verkeerde tang opging. Getuige het ijschrift bij de plaat „Als de prooi nadert", op de voorpa gina van het blad op zater dag 3 oktober 1925: „Als wij, alledagsmenschen, den beroemden koning der woestijn te zien krijgen, dan is dat gewoonlijk in een die rentuin, waar de geweldige nog wel eens de allures van zijn heerserschap kan aan nemen, maar meestentijds toch al te duidelijk de gevol gen van zijn gevangenschap verraadt". Toen dit eruit was, ging het stukje verder met mijn goede vriend Leo R. te X. een hak te zetten: „Voor wie dezen leeuw van een knaap kent uit interes sante reisbeschrijvingen of boeiende verhalen is Leo in den dierentuin op het eerste gezicht een levende teleur stelling". Enfin, het dier dus. „In vele gevallen heeft de leeuw nooit de woeste streken gezien, waar zijn ou ders geboren werden en als RADZIWILL: „Vorst Anton Heinrich Radziwill, de compo nist der eerste „Faust"-mu- ziek". hij geïmporteerd is uit dat gebied, dan heeft hij toch in de kooi veel van zijn eigen aardige schoonheid verlo ren. De leeuw in het circus slaagt er nog wel eens in, ons 'n huivering op het lijf te ja gen, als hij zijn vreeselijken muil openspert en door zijn schrikwekkend gebrul de lucht doet trillen. Dan krij gen wij een visioen van het leven in de wildernis, waar de leeuw zich koning weet en van de gevaren, die de jager of ontdekkingsreiziger doorstaat, eer hij, met zijn vlugge wapen, het verscheu rend dier onschadelijk heeft gemaakt. Hoe verder de mensch door dringt in de woeste gebie den, nog door geen rasge noot betreden, hoe dichter het tijdstip nadert, waarop het leeuwenras zal zijn uit gestorven. Steeds meer wordt hij teruggejaagd naar haast onbereikbare punten en het lood van den jager dunt zijn aantal sterk. Zoo zal eenmaal nog slechts de leeuw, geboren en opge groeid in de kooi, herinne ren aan het verleden, toen zijn voorouders gevreesd .WELLUSTIG BEGEEREN": „Als de prooi nadert. werden om hun macht. Het schilderij van G.F.Rötig doet ons een leeuwenpaar zien in hun element. Rustig hebben zij gelegen in een verscholen hoek van het ge bergte met de droomerige stilte om zich heen. Dan voert het zwevend koeltje hun een bekenden geur toe. die in de vadsig uitgestrekte beesten plotseling weer het roofdier-instinct doet ontwa ken. Zij heffen den kop, langzaam rekt zich het leni ge lijf- Dat is de leeuw, de schrik der woestijn, en de moderne Fransche schilder (wellicht afkomstig uit de Elzas) heeft hem wel goed gezien. Angst wekkend is de wijze waarop het dier zijn sterken romp vooruit brengt en zoowel in den grimmig-bloeddorstigen kop als in de klauwende pooten leeft het wellustig begeeren naar zijn prooi. Hoe riistig de compositie van het mooie stuk ook is en hoezeer het opzettelijk ef fectbejag ook bleef verme den, het is vol sterke span ning van ingehouden kracht". Het beste met de leeuw. Het was in '25 nog een tijd waarin je Daniël van Blik ken kon heten, of Corstiaan Kampert, of Nicodemus Coek van Drenthe, „den be kenden staatsman uit het Lange Voorhout". Dan kwam je allicht voor in de vertaling van een buiten lands verhaaltje. Maar schril, daarentegen, was de tekening van armoede zoals blijkt uit het volgend „uitje" van goeden huize: „Door de achterbuurt rijdt een wagen met steenkool. Jaapje staat in de deur mat de handen in de zakken te kijken. „Jaap- ie!", klinkt opeens moeders harde stem achter zijn rug. „Jaapje!, loop 's gauw naar buiten en steek tegen den kolenman de tong uit. Mis schien gooit hij je wel met 'n briket!" Tenslotte kinderen anno 1925 onder elkaar: „Pietje tegen vrindje Koos: „Wel Koos, uw vader moet toch al een groote gierigaard zijn. Hij is schoenmaker en hij laat u met versleten schoe nen loopen". Koos: „Wel, en uw vader dan! Hij is tand arts en uw kleine broertje heeft maar één tand in den mond!" vijl generaiies In Huize Sint Jacobus in Roelofarendsveen vond gisteravond een bijzondere gebeurtenis plaats. Vijf generaties binnen één familie waren op bezoek bij A.J. van Amsterdam, betovergrootvader van de pas geboren Laura Vijfhuizen. De vijf generaties troffen elkaar gisteravond voor het eerst. Stamvader is A.J. van Amsterdam (97Xlinks), die zijn hele leven in Roelofarendsveen als timmerman gewoond en gewerkt heeft. Hij woont nu in Huize Sint Jacobus en is tevens de oudste inwoner van het bejaardenhuis. Zijn doch ter A.M.J. Voorn is 71 jaar (2e v.l.) en woont in De Kwakel. Klein zoon Ton Voorn (44) (midden) is metaalbewerker en woont even als zijn moeder in De Kwakel. Moeder van de jongste telg ten slotte is Yvonne Vijfhuizen (rechts). Zij is 20 jaar oud en woont in Rijsenhout. FOTO: WIM VAN NOORT „Ik ga altijd naar dit café, als ik geen geld heb; de kastelein heeft namelijk verplichtingen aan mijn oom". „O zoo dan ben je hier zeker stamgast?" ROBINSON CRUSOE. „Het geboortehuis van Robinson Crusoë. De alom bekende held, die eigenlijk Alexander Selkirk heette, is in het kleine Schotsche visschers- dorpje Largs geboren. Zijn lotgevallen hebben den Engelschen schrijver Daniel Defoe gediend voor zijn beroemd boek". BOLLENSTREEK Bloembollenbedrijven mogen buitenlandse asiel zoekers in dienst nemen. Dit blijkt uit een uitspraak van mr. J.H. Blaauw, waarnemend voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State. Deze heeft twee Noordhollandse bloem bollenbedrijven, die dit jaar zeven Tamils aan een tijdelijke baan hielpen, in het gelijk gesteld. Dit meldt Hobaho, het infor matiemagazine voor de bloembollenteelt. De bedrijven waren bij de Raad van State in beroep ge gaan omdat zij voor de Tamils geen tijdelijke tewerkstellings vergunningen kregen. Volgens Blaauw is er voor het verrich ten van het werk op de bloem bollenbedrijven onvoldoende regulier aanbod op de arbeids markt aanwezig. De voorzitter stelt dat er sprake is van zeer moeilijk vervulbare en in het geheel niet vervulbare vacatu res. Dit ondanks de pogingen van de overheid arbeidskrach ten uit andere EG-landen te halen. Blaauw vindt het vreemd dat Tamils niet mogen werken, terwijl al jarenlang oogluikend wordt toegestaan dat Poolse seizoenarbeiders in de tuinbouw werkzaam zijn. Mr. A. van Driel, raadsman van de twee Noordhollandse bedrijven, wijst op de Wet Ar beid Buitenlandse Werkne mers. Volgens hem is de be doeling van deze wet dat bui tenlanders, in afwachting van de uitslag van de asielprocedu re, zinvol bezig kunnen zijn. Daardoor kunnen zij in hun eigen levensonderhoud voor zien. Asielzoekers moeten op basis van deze wet een tijdelij ke tewerkstellingsvergunning krijgen, aldus Van Driel. „Ta mils en andere asielzoekers hebben veel sterkere papieren dan vakantiegangers uit niet EG-landen". Overigens,, betekent de uit spraak van Blaauw niet dat de bedrijven „zomaar" asielzoe kers in dienst mogen nemen. De vacature moet worden aan gemeld bij het arbeidsbureau en bij het in dienst nemen van een dergelijke arbeidskracht moet meteen een tijdelijke te werkstellingsvergunning worden aangevraagd. Is hierop na een maand niet gereageerd, dan moet een bezwaarschrift worden ingediend. Twee da gen na het indienen van het bezwaarschrift moet bij de Raad van State om een spoed voorziening worden gevraagd. Juridische hulp is hierbij on ontbeerlijk. Verleggen singel maakt weinig kans ZOETERWOUDE Het verleggen van de singel ach ter de Fuut, Zwaan en Kievit in Zoeterwoude is te duur en de bewoners zijn er tegen. Het plan van Progressief Zoeterwoude om de singel in de wijk Vogelweide zodanig te verleggen dat deze direct achter de tuinen van de wo ningen komt te liggen maakt daarom weinig kans. PZ wil de op die manier een groter stuk openbaar groen creëren, dat bovendien voor de ge meente makkelijker te on derhouden is. Veel bewoners willen liever zelf het gemeentelijk stuk groen dat direct aansluit hun tuin kopen. De gemeente is daartoe wel bereid, uit oog punt van lastig onderhoud. De verkoop van grond kost echter meer tijd dan aanvankelijk was ingeschat. Probleem is na melijk in een aantal gevallen dat bij aaneengesloten stroken niet iedereen tegelijk tot aan koop wenst over te gaan. Daarmee zou de situatie kun nen ontstaan dat de gemeente hier en daar nog een klein stukje openbaar groen over houdt dat door de „herverka veling" niet of nauwelijks be reikbaar is. De gemeente stelt zich dan ook op het standpunt dat iedereen een stukje moet kopen, of anders niemand.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13