«eiden ziet Leiden en leeft er plezier in a 1^cidóc6owcmt^ STAD OMGEVING Bankier uit bestuur AZL gezet Een cadeau van formaat Erepenning voor wereldmuseum Se ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 PAGINA 11 [ieuwe Wegwijzer emeente Leiden 'EN De nieuwe 'Wegwij- r1 van de gemeente Leiden zal komende twee weken huis- v-huis verspreid worden in Lei- j. Het boekje bevat adressen i allerlei organisaties, instellin- i en bedrijven die iets met Lei- i te maken hebben. Nieuw in gids is de zogenaamde Vraag- ik, een verwijsrubriek waarin lezer kan nazoeken welke in- ntie hii bij een bepaalde vraag iet hebben. De gids is ook gratis te halen bij de informatiebalies het stadhuis en het stadsbouw- i. Niet-Leidenaars kunnen de thuis gezonden krijgen tegen Jaling van de portokosten. Werk Von Siebold zondag nog te zien LEIDEN De tentoonstelling „Flora Japonica, Fauna Japonica" is ook zondag 4 oktober nog geo pend. Van 12.30 tot 16.30 uur kun nen belangstellenden naar de Hortus Botanicus aan het Rapen burg voor de expositie over Ja panse planten en dieren, die zijn verzameld en beschreven door Ph. von Siebold. De expositie zou eigenlijk duren tot vrijdag 2 okto ber. Maar omdat Von Siebold een rol speelt in de optocht op 3 Okto ber, is besloten de tentoonstelling een dag te verlengen. Voor de Hortus is het winterseizoen weer begonnen, dat betekent dat de tuin tot 1 april op zaterdg gesloten Gemeenten krijgen Haagse financiële informatie rechtstreeks op scherm LEIDEN Alle gemeenten in ons land die beschikken over een Viditel-aansluiting, kunnen voortaan de voor naamste voor hen bestemde financiële gegevens over de uitkeringen van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag direct op een beeldscherm ontvangen. Het Parlementair Dokumentatie Centrum bedient dit zogehe ten Videotex Informatiesysteem over uitkeringen uit het Gemeentefonds. Staatssecretaris mevrouw De Graaff- Nauta (Binnenlandse Zaken) heeft dit bekend gemaakt. Tot nu toe hadden slechts enkele proefgemeenten het ex clusieve recht van toegang tot de in het systeem opgesla gen informatie. Volgens de bewindsvrouwe wordt met de inschakeling van deze nieuwe techniek een voorproef ge nomen op de „papierarme overheid van de toekomst". Of de gemeente Leiden het systeem zal gaan gebruiken, is nog niet bekend. Dat wordt momenteel onderzocht VRIJWILLIGERS VOOR ONDERZOEK BIJWERKINGEN PIL LEIDEN Het Gaubius Instituut TNO en de Polikliniek voor Geboorteregeling van het AZL zoeken vrijwilligers voor een on derzoek naar de bijwerkingen van de pil. In het onderzoek worden twee moderne pillen met elkaar vergeleken. Regelmatig bloedonderzoek bij de deelneemsters zal de voor- en nadelen kenbaar moeten maken. Het gaat hierbij vooral om het choleste rol in het bloed. Het onderzoek zal een jaar duren. Men zoekt deelneemsters die aan de volgende voorwaarden moeten vol doen: leeftijd tussen 18 en 40 jaar (voor rooksters is de leeftijds grens 34), gezond zijn en een niet te onregelmatige cyclus heb ben, een zwangerschap of pilgebruik moet langer dan drie maanden geleden zijn. De deelneemsters zullen tijdens de proef periode normaal de pil innemen en op verzoek vijf maal bloed af staan. Het onderzoek heeft plaats in de polikliniek geboorte regeling van het AZL, gebouw 35a, tussen 8.30 en 10.00 uur. Voor telefonische inlichtingen op dinsdag- woensdag- en don derdagmorgen tel. 262960 of 262870. ZEEHELDENBUURT TEGEN MUZIEKVERZAMELGEBOUW LEIDEN Bewoners van de Zeeheldenbuurt hebben bezwaren tegen de komst van een muziekverzamelgebouw aan de J.C. de Rijpstraat. In het gebouw krijgen de Leidse muziekverenigingen gelegenheid om te oefenen. en W wilden het gebouw eerst op het terrein van de Groenoordhallen laten verrijzen, maar daar was Groenoordhallendirecteur A. de Jong niet blij mee. Het col lege besloot daarop een stuk grond aan de De Rijpstraat aan te wijzen als nieuwe lokatie. De omwonenden vrezen echter ge- luids- en parkeeroverlast en schade aan hun woningen door hei werkzaamheden. Bovendien vinden ze het onjuist dat er nu geld gestoken wordt in een muziekverzamelgebouw, terwijl zij al lan ger vragen om een buurtaccommodatie. De commissie ruimtelij ke ordening wees de bezwaren van de omwonenden deze week evenwel af. Het gebouw zal zeer goed geïsoleerd worden, door onder meer 50 centimeter dikke muren. Dat is ook noodzakelijk om de verenigingen tegelijkertijd te kunnen laten oefenen in hun eigen lokaaL OOR VERENIGINGEN IS HEDEN BELANGRIJKER DAN VERLEDEN IDEN Nog voor de geloze treinreiziger gis- avond ook maar een imp van de Taptoe had zien, wist hij al dat Lei- n het Ontzet van 1574 erde. Op de trappen van t Leidse station werden zojuist gearriveerde inreizigers verwelkomd or twee mannen. En ordat ze het wisten had- n ze een keurig speldje ït de Nederlandse drie- eur op hun revers. aarom? Omdat het giste- n bijna 3 oktober was, tuurlijk. „Leidens Ont- verklaarde de man de speldjes opprikte. Vee dagen feest. Ha- en wittebrood". En e woorden moesten dui- lijk maken dat de reizi- r in zijn zak moest tas- „Een kleine bijdra- vroeg de man. Het ige juiste wat de reizi- r dan kon vragen, was: POLITIE ARRESTEERT DRIE JONGEREN Taptoe rustiger dan in voorgaande jaren LEIDEN De Taptoe is rustiger verlopen dan in voorgaan de jaren. Er werd zeker de helft minder vuurwerk gewor pen naar de deelnemers. Aldus een woordvoerder van de Leidse politie die gisteravond sprak van een „prima ver loop". Toch werden nog drie arrestaties verricht. Dat gebeurde op de Breestraat nabij de Vrouwensteeg. Jongelui wierpen daar bier, bierblikjes en vuurwerk naar de langslopende Taptoe- deelnemers. Aangehouden werden een 21- en een 18-jarige Leidenaar en een 16-jarige jongen uit Leiderdorp. Ook werd nog een vierde arrestatie verricht. Het ging om een 15-jarige Leidse jongen die werd verdacht van het vernielen van een ruit in de Breestraat. De jongen bleek echter over druiven te zijn uitgegleden en kon het politiebureau weer verlaten toen hij beloofde de schade te zullen vergoeden. De Leidse politie was gisteravond met ongeveer 70 functionarissen op de been „Waarvoor is die bijdrage Doorlopen. Dat kon om half dan?". Het antwoord was acht gisteravond nog tot bij de duidelijk. De man pakte Blauwpoortsbrug. Daar werd het sneldie terne en zei- het schuifeie"- en dnn«en- 0m net speldje terug, en^zei. vooraan te kunnen staan en „Loop nou maar door anderen te zien lopen. De an deren zijn dan de leden van de Leidse verenigingen, die zich elk jaar tijdens de Taptoe pre senteren. Een grote stoet trekt dan door de binnenstad en lost het startschot voor de feeste lijkheden die een avond en een dag en een avond en een nacht duren. Volgens de 3 October-Vereeni- ging wordt de Taptoe elk jaar gehouden om hulde te brengen aan de helden van weleer: Prins Willem van Oranje, Pie- ter Adriaensz van der Werf, Jan van Hout, Jan van der Does en Louis Boisot. Daarom is er een défilé bij het stand beeld van Van der Werf en bij het Jan van Hout-monument. Daar moeten de vaandels nei gen en de deelnemers een cor recte houding aannemen, zo luidt de instructie van het be stuur van de 3 October-Veree- niging. Reclame De vraag is echter of de Leide- naars deze diepe betekenis achter de Taptoe ook zien. Kij ken en bekeken worden, dat is wat er gebeurt. Reclame ma ken is verboden in verband met het karakter van de tocht. De Taptoe in de Breestraat: het traditionele startschot voor de viering van Leidens Ontzet. zegt de organisatie. Maar voor de Leidse vereni gingen bleek gisteravond het heden toch belangrijker te zijn dan het verleden. Stencils met informatie over de club wer den tijdens de optocht uitge deeld aan het publiek. Een groot bord kondigde aan dat een vereniging op 17 oktober „open huis" houdt. Een voet balclub gaf duidelijk aan „ook voor meiden" te bestaan en de namen achter op trainingspak- Een kniesoor die er op lette. Leiden zag Leiden en had er plezier in. Vooral de kleine deelnemers zorgden voor een ken verwezen naar de geld- vrolijke noot. Welke vereni- schieters van de diverse clubs, ging ze ook vertegenwoordig- Een korfbalteam begreep het den, ze zongen allemaal dat ze allemaal het beste. Vier meis- kampioen werden en „nooit jes droegen een bord met de verloren" zouden gaan. De iets tekst: „Sponsor gezocht". oudere „meelopers" hadden FOTO: TEJO RINGERS daar geen tijd voor. Zij hadden het te druk met hun muziek instrument of met hun vlag, lampion of (brandende) fak kel. Of ze moesten zich volle dig concentreren op datgene wat ze gewoonlijk in de zaal of op het veld aoen: touwtje springen, fietsen, verspringen, hordenlopen of rolschaatsen. urgemeester C. Goekoop (links) overhandigde gisteravond de erepenning In goud van de ge- eente Leiden aan W. van Gulik, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. FOTO: TEJO RINGERS wordt gekweekt voor de vol- .het pand Rapenburg 19, waar iij ..u..,. nu het kantongerecht is geves tigd, was de verzameling Ja- EIDEN „Het 3 Oktober- est is in 101 jaar uitgegroeid een klein lokaal partijtje een „wereldfeest", vandaar it we dit jaar de erepenning ekennen aan ons wereldmu- keren in de wereld, aldus het college. Goekoop herinnerde gister avond aan het feit dat Volken kunde een van de initiatiefne- Dat zei burgemeester mers is geweest voor de Stich- Goekoop gisteravond in de ting Leiden Museumstad. „Mede dankzij deze organisatie heeft Leiden zo. een goede naam gekregen op cultureel gebied", aldus de burgemees ter. Volgens hem blijft minis ter L. Brinkman van cultuur, die gisteren ook aanwezig was, daarom Leiden „de culturele hoofdstad van Leiden" noe- men. orld". Het' museum werkt Goekoop zei dat het museum ee aan de viering door enke- de erepenning moest gebrui ken om ervoor te zorgen een irgerzaal van het Stadhuis, aar werd de erepenning in md van de gemeente Leiden ;ereikt aan prof.dr. W. van lik, directeur van het Rijks- useum voor Volkenkunde it dit jaar 150 jaar bestaat, oekoop verwees naar het ema van de 3 October-vie- dit jaar: „We are the Zon Siebold had bijeenge bracht. In 1883 werd de collec tie uitgebreid met de ethno- grafiscne verzameling van het Koninklijk Kabinet van Zeld zaamheden, dat tot die tijd was ondergebracht in het Maurits- huis in Den Haag. In 1933 ver huisde het museum naar de gebouwen aan de Stêenstraat waarin voorheen het Acade misch Ziekenhuis was gehuis vest. voorwerpen beschikbaar te ïllen voor de optocht, die indaag wordt gehouden. ik jaar wordt ter gelegenheid in de herdenking van Lei- a ;ns Ontzet de erepenning an de gemeente Leiden uitge- ikt aan een persoon of in- elling die op een of andere ijze iets betekent voor de id en haar inwoners, et college van burgemeester i wethouders besloot de pen- ng dit jaar toe te kennen aan ït museum omdat het bii- 'aagt aan de naamsbekena- ïid van de stad Leiden, oorts neemt het volgens het llege als eerste volkenkun- g museum ter wereld een et weg te denken plaats in nnen ae Leidse museunawe- lld. Tevens gaat van het mu- ium een stimulerende functie ft bij de verbreiding van de mnnis van niet-westerse cul- fren bij de Nederlandse be volking waardoor begrip 1 deel van de acht miljoen gul den in de wacht te slepen die de minister voor de rijksmusea beschikbaar stelt. De burge-' meester hoopte dat het mu seum gisteren ook andere sponsors kon vinden, en wel om een Japanse boogbrug te kunnen laten bouwen. „De plannen voor deze brug heeft de gemeente ontwikkeld, maar het museum moet opdraaien voor de kosten", aldus Goe koop. Als tegenprestatie bood direc teur Van Gulik de burgemees ter een bronzen penning van het museum aan. Daarop staat de oprichter van Volkenkun de, dr. Ph.F. von Siebold, afge beeld. Bovendien kreeg de burgemeester een titel: „I.J.G.". „Dat wil zeggen: In Japan Geweest", zo verduide lijkte Van Gulik. Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde werd in 1837 open gesteld voor het publiek. In 41 erepenningen uitgereikt T5e volgende personen en instellingen hebben de afgelopen ja ren de erepenning van de gemeente Leiden ontvangen: Ir. G.L. Driessen (Directeur Gemeentewerken) 1927 F.G. Koster (Refrendaris ter Secretarie) 1933 Mevrouw Coert-De Jong (Heropening De Lakenhal) 1933 Drie October Vereeniging (50-jarig bestaan) 1936 Leidsch Studenten Corps (100-jarig bestaan) 1939 Dr. W. Stuurman (Directeur Slachthuis) 1941 W. van der Laan (Voorzitter Drie October Vereeniging) 1950 Vereniging Oud Leiden (50-jarig bestaan) 1952 Mejuffrouw J.L. van Hoorn (Directrice Meisjes HBS) 1954 Jhr. mr. F.H. van Kinschot (Burgemeester van Leiden) 1964 Mej. Dr. C. Hovens Greve (Arts te Leiden) 1965 H. de Wilde (Drie October Vereeniging) 1967 Leidsche Vereen, van Industriëlen (50-jarig bestaan) 1967 Stichting Leidsche Spaarbank (150-jarig bestaan) 1968 Dr. E.H. Reerink (President-Curator Rijksuniver.) 1969 Mej. Dr. A.M.M. Smit (Adviseur open. voort, onderw.) 1970 Kol. Th.H. Wessels (Commandant Koksschool) 1970 S. Menken (25 jaar wethouder) 1970 Mr. G.C. van der Willigen (Burgemeester van Leiden) 1971 Mr. J.C. van Eek (Notaris te Leiden) 1971 Dr. M.A. van Dongen (Chirurg te Leiden) 1972 J. van der Zwart (Secretaris Bond van Amateurtuinders) 1973 Mr. Ph.J. de Ruijter de Wildt (Voorz. Drie Oct. Ver.) 1974 Rijksuniversiteit Leiden (400-jarig bestaan) 1975 Pater M.G. de Ponti O.F.M. (R.K. Priester te Leiden) 1975 I. Coster (Voorzitter N.V.V. afdeling Leiden) 1976 Mevrouw J.M. van der Blom-Vijlbrief (Raadslid) 1977 Mr. C.J. Wouds^ra (Voorz. Commissie Beroepschriften) 1978 M.J.J. Riethoven (Sportorganisator) 1978 H. Kleibrink (Auteur) 1979 A. Verboom (Wethouder) 1980 Dr. A.J. Vis (Burgemeester Leiden) 1980 P.F.S. Biegstraaten (Voorzitter Sportstichting Leiden) 1980 P. Herfst (Zakenman, beschermer cultuurbezit) 1981 Mr. D.E. Krantz (Reclassering, Stichting Diogenes) 1982 Boekhandel en Drukkerij Brül (300-jarig bestaan) 1983 Mr. C.J.D. Waal (Wethouder) 1984 Mevrouw M.J.E. Kerckhoffs (Jongeren- en bejaardenzorg) 1984 Mevrouw A.B.J. van der Vliet-de Vries (Huisarts) 1985 J.M.A. Biesheuvel (Schrijver) 1986 Rijksmuseum voor Volkenkunde (150-jarig bestaan) 1987 Leidenaar dreigt met moordpartij LEIDEN De Leidse po litie heeft gisteravond kort na zes uur een 30-ja- rige man aangehouden in zijn woning aan de Ha vikshorst in de Meren- wijk. De man werd ver dacht van bedreigingen met een vuurwapen en il legaal wapenbezit. In de afgelopen dagen zou de man onder een groot aantal Leidenaars onrust en angst hebben gesticht. Aldus meldt een woordvoerder van de Leidse politie. Hij deed dat door te dreigen op 3 oktober een aantal personen om het le ven te zullen brengen. De Leidse politie wil niet zeggen om hoeveel personen het gaat, maar maakte wel bekend dat de man onder meer enkele po- litie-functionarissen op het oog had. De Leidse politie nam de drei gementen serieus, mede van wege het strafblad van de man. Een tiental dagen gele den werd de man al eerdef aangehouden na bedreigingen te hebben geuit in een Leids café. Toen werd op hem geen vuurwapen aangetroffen. Bii de inval van gisteravond werd opnieuw geen vuurwapen aan getroffen. Toch heeft ae politie de man ingesloten. LEIDEN Mr. A.J.L. Schrö- der is uit het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Lei den gezet. De heer Schröder, rayon-directeur van de Neder landse Credietbank n.v., zou getracht hebben het zieken huis aan zijn bank te binden. Nadat de directie van het zie kenhuis voor een andere bank had gekozen, zou de heer Schröder met name druk heb ben uitgeoefend op de interim- directeur beheer van het AZL G.J.M. de Cock, wiens positie door de reorganisatie van de AZL-directietop in het geding was gekomen. De Cock zou wegens matig functioneren zijn gepasseerd voor de functie van directeur beheer mede als gevolg van de inbreng van de Oorzaak van de besprekingen met banken is de overheids maatregel, dat academische ziekenhuizen niet meer voor de financiering van investe ringen kunnen aankloppen bij de rijksoverheid, maar een beroep moeten doen op de ka pitaalmarkt. Het AZL heeft daartoe in dit vooijaar bij twee banken offerte aangevraagd. Dat was bij de bank met wie het ziekenhuis al jarenlang za ken doet, de Nederlandse Mid denstands Bank (NMB) en bij de Nederlandse Credietbank, waar de heer Schröder werkt. Nadat de directie gekozen had voor de NMB, heeft de heer Schröder overigens tever geefs getracht die keuze on gedaan te maken. Interim-di- legt". De heer Schröder was gistermiddag niet voor nader commentaar bereikbaar. onder druk zijn gezet. De Cock bestuur van het ziekenhuis op- informeerde de voorzitter van nieuw gesproken. Maar ook het bestuur dr. P. Siderius zonder de aanwezigheid van over de gang van zaken. Met Schröder is vastgesteld, dat als uiteindelijke resultaat, dat zijn taak per 1 maart '88 wordt de heer Schröder zijn functie beëindigd. Dit zou overeen- als bestuurslid heeft neerge legd. In een gisteren uitgege- stemmen met het advies tot reorganisatie van de directies- ven verklaring zeggen directie taf van het AZL. Voor de heer en bestuur van het AZL dat De Cock zal komend vooijaar „de functies van bestuurslid en een passende functie binnen bankdirecteur aanleiding zou- het ziekenhuis worden ge- den kunnen geven tot een ver- zocht. Daarnaast wordt in de menging van belangen en dat in onderling overleg is beslo- komende maanden een exter ne sollicitatieprocedure gestart ten dat de neer Schröder zijn voor de vakant komende func- bestuurslidmaatschap neer- tie van directeur beheer. PRINS BERNHARD JR. STUDEERT OOK IN LEIDEN LEIDEN Niet alleen prins Willem Alexander maar ook prins Bernhard jr. de tweede zoon van prinses Margriet studeert in Leiden. Dat heeft de RVD bevestigd. Bern hard volgt een vwo-opleiding aan het instituut Vrijbergen dat boven boekhandel De Slegte aan de Breestraat is geves tigd. Het gaat hier om een particuliere school. Het is de be doeling dat prins Bernhard net zoals zijn neef aan de Leidse universiteit gaat studeren. Leidens Ontzet op televisie LEIDEN Omroep Rijnland besteedt aandacht aan de 3 Oktoberfeesten tijdens de televisie-uitzending op zondag 4 oktober om 20.10 uur. Behalve traditionele onderdelen zoals de uitreiking van haring en wittebrood, de optocht en het vuurwerk, zijn ook nieuwe festiviteiten te zien, zoals de cartingrace en de wielerkoers. e h en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam- Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer :r I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeidócSoiwant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11