I Knuppel in hoenderhok of stok achter de deur? ANTIEKBEURS W VAKANTIE Bewoners Stevensbeek: dorp gaat Boete geëist wegens abortus Aids- testen zijn niet verplicht KONINKLIJK /uiiiq Kankerpatiënten kunnen zich maar moeilijk verzekeren BELLEN MET UW KLEINZOON IN AMERIKA IS GOEDKOPER DAN U DENKT. BINNENLAND EcklócSoirumt DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 PAGINA 3 jEén van de demonstranten zegt tegen burgemeester Van Veggel: „We gaat niet naar huis voordat je nee zegt. Ik kan wel huilen. iWe hebben pas een huis gekocht, moeten we nu dan weer gaan verhuizen?" ANP STEVENSBEEK/GOES In een stoet van circa vijftig landbouwvoertuigen, personenauto's en fietsers zijn gisteren enkele honderden Stevensbekenaren naar het gemeentehuis van St. Anthonis getrokken om te demonstreren tegen de komst van 325 asielzoekers. Aan het eind van de demonstratie ontstond een scher mutseling, toen een tiental actievoerders het gemeentehuis binnen wilden gaan. De rijkspolitie wist dat te verhinderen. Na de overhandiging van de petitie aan burge meester P. van Veggel kwam het tot emotione le woordenwisselingen. Een aantal demonstran ten verweet de burgemeester „een huichelaar" en „een slapjanus" te zijn. Opmerkingen als „We willen ze niet" en „Ons dorp gaat eraan" onderstreepten hoe hoog de gemoederen bij een aantal Stevensbekenaren zijn opgelaaid. „We gaat niet naar huis voordat je nee zegt", aldus een geëmotioneerde vrouw tegen de burge meester. „Ik kan wel huilen. We hebben pas een huis gekocht, moeten we nu dan weer gaan verhuizen?" De komst van de asielzoekers op de bevolking van Stevensbeek zal beperkt zijn, verklaart pa ter J. van Mil, beheerder van vormingscentrum Eymard Ville in Stevensbeek het definitieve besluit van het bestuur van de congregatie van het H. Sacrament om asielzoekers in het voor malige klooster te huisvesten. Wanneer de eer ste asielzoekers naar Stevensbeek komen is niet bekend. Demonstratieleider Fokkens verwijt de paters en het ministerie niet aan de bevolking van Stevensbeek te denken. „Een 1 op 1 situatie kan niet, dat geeft brokken. Als het ministerie daar geen gehoor aan geeft, vraag ik me af wat de W van WVC nog betekent". Met de 1 op 1 situatie doelt Fokkens op de aanwezigheid straks in Stevensbeek van niet-inwoners: asiel zoekers, gevangenen en moeilijk opvoedbare meisjes. Goes De Goese huisarts J. Deen heeft minister Brinkman met een kort geding gedreigd, als deze de voorbereiding voor het vestigen van een opvangcentrum voor asielzoekers in Goes niet voor 15 oktober staakt. Deen is samen met een groot aantal bewoners die in de nabijheid van het toekomstige opvangcentrum (een oud ziekenhuis) wonen van mening, dat zo'n groot schalige opvang, men denkt aan 275 mensen van verschillende nationaliteit, in één gebouw geen haalbare kaart is. Er zijn in de buurt handtekeningenacties ge houden en de nationale ombudsman is om ad vies gevraagd. De bewoners zijn ook ontevre den over de wijze waarop B en W van Goes de zaak hebben aangepakt. Er is volgens Deen door het college voetstoots aangenomen dat er in deze gemeente geen tegenstand zou zijn te gen zo'n grootschalige opvang van asielzoekers. DEN HAAG Aids-tes- ten kunnen alleen worden uitgevoerd als de betrok kene daar zelf om vraagt. Wel kan het verstandig zijn, iemand duidelijk te maken dat het in zijn of haar geval zinvol is, zo'n test te ondergaan. Dat zei prof. dr. E. Roscam Ab bing, de nieuwe voorzitter van de gisteren in Rijswijk geïnstalleerde Nationale Adviescommissie Aids-be- strijding. Het verplicht stellen van aids- testen is „niet de lijn van de commissie en niet de lijn van de betrokken staatssecretaris", voegde Roscam Abbing eraan toe. Staatssecretaris Dees van volksgezondheid, die fle com missie gisteren heeft geïnstal leerd, beaamde de uitspraken van Roscam Abbing. In de commissie, samengesteld uit deskundigen van uiteenlopen de disciplines, is de belangen vereniging voor lijders aan aids tot haar grote teleurstel ling niet vertegenwoordigd. Tot nu toe zijn in ons land 203 mensen aan aids overleden. Het aantal lijders is de laatste drie maanden van 308 tot 370 gestegen; dat is een verdubbe ling ten opzichte van vorig jaar. Volgens Roscam Abbing zal het aantal aids-lijders vol gend jaar opnieuw verdubbeld zijn omdat de maatregelen ter vóorkoming van aids vertra gend doorwerken. Tot een van de eerste taken van de com missie behoort het geven van advies over een nieuwe voor lichtingscampagne en over de hulpverlening aan aids-patiën- ten in het algemeen. Politie zou videoband Heijn hebben gekregen HILVERSUM De ontvoer ders van Gerrit-Jan Heijn zou den de politie van Haarlem een videoband hebben ge stuurd die het bewijs moet le veren dat de Ahold-topman nog in leven is. Ook zouden ze de autosleutels van Heijn heb ben opgestuurd. Dat meldde het actualiteitenprogramma Veronica Nieuwslijn gister avond. Volgens de redactie van het programma komt het nieuws „uit betrouwbare bron nen". Volgens die bronnen zou het contact tussen ontvoerders en familie alleen per brief plaatsvinden. De politie zou inmiddels al uit vier verschil lende Europese landen post van de ontvoerders hebben ontvangen. 2 oktober Prins Claus woont een gedeel te bij van de algemene verga- dèring van de Unie van West Europese Kamers van Koop- héndel en Fabrieken in het Rijn-, Rhóne- en Donaugebied bijwonen. De vergadering wordt gehouden in het Beurs gebouw in Rotterdam. AANKONDIGING STOOP OVER VERTREK DEN HAAG Een ij lings in elkaar gekalkt spandoek riep Dé Stoop gisteravond in het Zui derpark, waar FC Den Haag zich dank zij een zege van 3-1 op Ujpest Dozsa plaatste voor de tweede ronde van het Europa-Cupvoetbaltoer- nooi der bekerwinnaars, op om te blijven. Het was een spontane reactie op het bekend wofden van het nieuws dat Stoop aan het eind van dit seizoen aftreedt als voorzitter van de club uit de Resi dentie. Hetgeen niet zo zeer insloeg als een bom Stoop had al eerder signalen in die richting gegeven maar wel de geruchtenmachine drif tig aan het draaien bracht. Was Stoops aangekondigde vertrek het gooien van een knuppel in het hoenderhok? Of moest het worden gezien als een stok achter de deur? De voorzitter van FC Den Haag bereed er in elk geval weer eens zijn stokpaardje mee. Want en dat heeft hij nooit onder stoelen of ban ken gestoken publiciteit heeft de Amsterdammer nimmer geschuwd. En ook het interview met het week blad Voetbal International, waarin Stoop zijn uitspraak deed, heeft weer het nodige stof doen opwaaien. Want de toekomst van FC Den Haag, de club waar Stoop drie en een half jaar geleden werd binnengehaald als voorzitter- /geldschieter lijkt direct ver bonden te zijn met die van de 68-jarige Amsterdammer. Geen misverstand In het verhaal in het week blad laat Stoop geen misver? stand bestaan over zijn aan staande vertrek. „Nee, dit is geen dreigement. Na dit sei zoen leid ik geen club meer". Welke opmerking overigens wordt gevolgd door de voor de Haagse voetballiefhebbers geruststellende mededeling „Al zal ik Den Haag niet in de steek laten". En dat laatste is van vitaal belang voor Nederlands meest besproken voetbalclub. Want Stoop zorgt niet alleen voor publiciteit voor het vooral door zijn supporters- misdragingen beruchte FC Den Haag, maar tevens voor een zeer ruime financiële steun. Als sponsor stopt hij per seizoen twee ton in zijn hobby, welk bedrag niet als reclame-investering kan worden beschouwd omdat een andere geldschieter de shirts van de spelers al heeft bedrukt. Daarnaast fungeert Stoop privé als een „mense lijke rekening-courant", waardoor FC Den Haag snel le transacties kan afsluiten. Overeenkomsten zoals bij voorbeeld met aan te trekken spelers, waarvoor reguliere bankinstellingen doorgaans toch wat meer tijd en zeker heid verlangen. Stoop regel de dat soort zaken op ziin ge heel eigen wijze en had daar doorgaans veel plezier in. Pret vergaan De pret is Stoop op een ander terrein echter vergaan. Na het tumult rond de gestaakte wedstrijd van 1 maart tegen Ajax, mede als gevolg waar van burgemeester Van Thijn van Amsterdam onlangs Ha genaars de toegang tot het stadion van Ajax ontzegde, heeft Stoop zich geërgerd aan de zijns inziens ongenuan ceerde manier waarop zijn club door allerlei instanties werd tegemoet getreden. „Ook andere voetbalclubs, Ajax, Feyenoord en FC Utrecht, hebben een rumoe rige aanhang", stelt Stoop. „Maar alles is gericht op FC Den Haag". Laatste druppel bij de erger nis van Stoop was de beslis sing van de gemeente Den Haag om de verbouwing van de op 1 maart ernstig bescha digde Midden-Noordtribune dezer dagen ter hand te ne men. Die was sinds het duel met Ajax voor wat het staan- gedeelte betreft al gesloten, maar is nu nauwelijks meer normaal toegankelijk. „En met het voortdurende Euro pa Cup-avontuur betekent die verminderde accommo datie een ferme schadepost", stelt Stoop. Die ook zeer gro te moeite zegt te hebben met de houding van de (ook Haagse) politie. „Er worden FC Den Haag door de politie allerlei beperkende maatre gelen opgelegd. Zo mochten Voorzitter Dé Stoop leidt volgend jaar geen club meer, maar hij zal FC Den Haag niet in de steek laten. er voor de wedstrijd FC Den Haag-FC Utrecht maar 350 man uit Utrecht meekomen. Maar niemand realiseert zich dan kennelijk dat dit juist de harde aanhang is. Bovendien was ons opgedragen de loket ten voor die wedstrijd dicht te houden. Ook dat beteken de een flinke schadepost, want niemand kon spontaan op de dag van de wedstrijd naar het stadion, want daar was geen kaart meer te krij gen. Het zijn dit soort maat regelen, vaak van mensen die van de voetballerij totaal geen verstand hebben, die het zo langzamerhand onmo gelijk maken om een voetbal club te leiden. Mijn onafhan kelijkheid als voorzitter komt op deze manier in het ge drang. En dat wil ik niet". Laks optreden Dé Stoop verwijt ook de KNVB laks optreden. „De bond laat zich ook te veel ringeloren door de overheid. Door figuren als burgemees ter Borrie van Eindhoven, de voorzitter van het Landelijk Overleg Voetbalvandalisme.. Die man gaat over een half jaar weg, maar maakt zich nog steeds druk t»ver een pas jesregeling. Waarbij niemand er rekening mee houdt dat bij Luton Town in Engeland, waar ze ooit dat systeem heb ben uitgevonden, die pasjes al lang weer zijn afgeschaft". Dé Stoop straks geen voorzit ter meer van een voetbal club? Het zal even wennen zijn. Bij velen overheersen nu de twijfels over het waar heidsgehalte van zijn aange kondigde aftreden. Stok ach ter de deur of knuppel in het hoenderhok? Degenen die Stoop een beetje kennen hou den ernstig rekening met zijn vertrek. Hoe het FC Den Haag dan zal vergaan zal de toekomst moeten leren. FRANK WERKMAN ROTTERDAM Een groot aantal ex-kankerpatiënten heeft problemen met verzekeraars, als zij daar aan kloppen voor levens-, begrafenis-, ziektekosten- of overlijdensverzekeringen. Mensen die zwaar ziek zijn en van wie verwacht wordt dat zij op korte termijn sterven worden geweigerd. Anderen kunnen zich al leen tegen hogere premies laten verzekeren. Kankerpatiënten die genezen zijn verklaard hebben veel proble men met hun terugkeer in de maatschappij. Volgens een onder zoek van het Integraal Kankercentrum Rotterdam is het voor hen moeilijk hun werk weer op te nemén of een baan te vinden. Vijftien tot twintig procent van hen heeft te kampen met finan ciële problemen. Daarbij komen moeilijkheden met het afsluiten van een verzekering. Verzekeraars en het Landelijk Platform van Verenigingen van Kankerpatiënten zijn het nu eens gewor den over het beleid van de verzekeringsmaatschappijen ten aan zien van genezen verklaarde kankerpatiënten, die een levens verzekeringen of dergelijke willen afsluiten. Extra premie In het verleden waren kankerpatiënten als gevolg van hun ziekte vaak nauwelijks verzekerd. Thans kan negentig procent van de genezen verklaarde kankerpatiënten bij de verzekeraars terecht, zij het dat vaak wel extra premie moet worden betaald. Dat is wel vervelend, maar niet onredelijk, menen de verzeke raars en het platform eenstemmig. Volgens de verzekeraars is de hoogte van de extra premie die kankerpatiënten in rekening wordt gebracht afhankelijk van het soort kanker waarvoor zij zijn behandeld en de duur van de periode na de behandeling. Overigens verschilt dat per maatschappij. Sommige maatschappijen laten (ex-)patiënten tot in lengte van jaren een relatief klein .bedrag extra betalen. Andere verzeke raars verhogen de premie alleen de eerste jaren na de ziekte, zij het dat dan veel extra premie moet worden betaald. De verzeke raars en het patiëntenplatform zullen hierover binnenkort geza menlijk een voorlichtingsfolder samenstellen voor ex-kankerpa tiënten. Er zijn in Nederland op dit moment volgens het IKC circa 200.000 mensen die kanker hebben of hebben gehad. Naar verwachting loopt dit aantal op tot 300.000 in het jaar 2000. (ADVERTENTIE) 'KUNSTMIN".GOUDA Man ontsnapt uit tbr-kliniek UTRECHT Uit de Dr. H. van der Hoevenkliniek in Utrecht, een kliniek voor mensen die ter beschikking van de regering zijn gesteld, is gisteren de 24-jarige B.K. ontsnapt. De man, die ter beschikking was gesteld wegens geweldsmisdrijven, is vanaf een omsloten binnenplaats op het terrein van de kliniek op het dak van het gebouw geklommen, vanwaar hij wist te ontkomen. Kort na zijn ontsnapping werd hij gemist. Bij zijn ontsnapping maakte K. gebruik van een touw. Het is niet duidelijk hoe hij hier aan kwam. De Boois (PvdA) verlaat Kamer DEN HAAG Rie de Boois (51), al vijftien jaar lid van de PvdA-fractie, wil uit de Tweede Kamer. „Ik heb toestemming van mijn partij er tussentijds uit te stappen", vertelde ze desge vraagd. Haar voornaamste motief om ae Kamer te verlaten is „metaalmoeheid". „Ik maak werkweken van zeventig uur; dat komt mij eerlijk gezegd mijn neus uit", aldus Rie de Boois. Wel ke baan zij op het oog heeft, wilde zij niet zeggen. Zeker is wel dat haar nieuwe functie in de sfeer van de natuur- en milieube scherming zal liggen, omdat zij zich de afgelopen jaren voor een belangrijk deel hiermee beziggehouden heeft. (ADVERTENTIE) Zaterdag 24 oktober verschijnt deze krant met de bijlage Wintervakantie '87-88. Informatie over de adverteermoge- lijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Nico Jungschlager, bereikbaar onder nummer 071-122.244. OO fieidóc (Sowuvnt OO Amsterdam akkoord met alleen vrouwen in schoolleiding AMSTERDAM De Amsterdamse gemeente- Maas (onderwijs) noemde het Amsterdamse raad heeft gisteren ingestemd met het plan in plan slecht „omdat niet de kwaliteit, maar het de hoofdstad vijf jaar lang uitsluitend vrouwen vrouw-zijn doorslaggevend wordt". Het initia- op te roepen bij sollicitaties voor vacatures van tief van de maatregel is afkomstig van PvdA- directeuren van openbare scholen. Vier van de wethouder A. Wildekamp. De idee achter haar zes CDA-ers in de raad alsmede de eenmans- nota is dat wel veel vrouwen in het onderwijs fractie van Groen Amsterdam bleken de enige werken, maar dat er maar weinig leiding ge- tegenstanders van deze inmiddels veelbespro- ven. ken maatregel. VVD-staatssecretaris Ginjaar- DE KNOLLEN "TTtAAR is 0AT BeiAAd-DEMHUli VAAR.Uv/lOCN \//h WOONT OAN zt \jEfi~ tWT HJI u NOOiT 'S W/ V- ryj KOMEN - BREDA De Bredase officier van justitie mr. W. van Fessem heeft gisteren voor de rechtbank een boete van vijfduizend gulden geëist tegen een 34-jarige arts-abor teur uit Den Haag wegens abortus van een vrucht van 24 weken. Volgens de Nederlandse wetgeving mag een abortuskliniek vruchten tot maximaal dertien weken aborteren. Het is de eer ste keer dat het openbaar ministerie voor het bewijs van abortus gebruik maakte van de wet afbreking zwangerschap die in 1981 is ingevoerd. De patiënte was een 39-jarige Belgische die zich op 9 mei 1986 in de abortuskliniek in Bergen op Zoom liet behande len. Volgens de door de rechter-commissaris tijdens het vooronder zoek in oktober 1986 ingeschakelde deskundige, prof.dr. A. Has pels, hoogleraar gynaecologie in Utrecht, heeft de vrouwelijke arts een ernstige diagnosefout gemaakt. Hij verweet haar in zijn rapport het uitwendig onderzoek naar de grootte van de vrucht niet met twee handen te hebben uitgevoerd. De verdachte verwierp de conclusie van dr. Haspels. Ze zei ge leerd te hebben het met één hand te doen. De officier van justi tie achtte het onbestaanbaar dat een arts/aborteur met zoveel ervaring een zo onjuiste diagnose gesteld kan hebben. Volgens hem heeft de arts heel bewust, wetende dat de vrucht 24 weken oud was en tegen de voorschriften in, geaborteerd. Gifschip Junior rechtop getrokken DEN HAAG Bergers van Smit Tak hebben gisteravond op ongeveer negen kilometer voor Kijkduin het op de zeebodem rustende vrachtschip Junior rechtop getrokken. De operatie ver liep voorspoedig, maar drie dagen later dan gepland. Harde wind heeft met name het trekken van kantelstroppen onder het schip door de duikers enkele dagen onmogelijk gemaakt. Vol gens de huidige plannen wordt het schip morgen gelicht, maar harde wind of technische tegenslag kunnen vertraging veroor zaken. Aan boord van de Junior bevindt zich 371 ton filterslib met milieugevaarlijke hoeveelheden cyanide, chroom, koper, nikkel en zink. (ADVERTENTIE) ptt telecommunicatie Verenigde Staten ca.f 3.95 per minuut.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3