Mgr. Schotte: Synode vergroot begrip voor wereldkerk ficidócSoincmt Bij gedenken gebeurt het opnieuw GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld I L Israël vindt resten van eerste tempel van Jeruzalem Ook Labour wijzigt koers >weer brieven lezers CeidócSoiucmt DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 PAGINA 2 IKV dreigt ICTO met juridische maatregelen HOOGEVEEN Het IKV (Interkerkelijk Vredesberaad) heeft via een advocaat het ICTO (Interkerkelijk comité twee zijdige ontwapening) met juridische maatregelen gedreigd als deze organisatie de naam „vredeskrant" blijft gebruiken. Be halve het IKV heeft ook het ICTO een „vredeskrant '87" uit- fegeven. De naam vredeskrant wordt al twintig jaar door het KV gebruikt en is bovendien gedeponeerd als merk bij het Benelux merkenbureau, zo schrijft mr. M.J. ten Broek uit Am sterdam aan het landelijk ICTO-bestuur. Directeur De Jong van het ICTO noemt de brief „een zeer domme zet van het IKV". Dank zij gesprekken en platforms leek de polarisatie binnen de kerken te verdwijnen. Op zo'n manier werkt de po larisatie opnieuw door, aldus De Jong. Televisiepredikant Robertson wil president worden WASHINGTON Televisiepredikant Pat Robertson heeft zijn ambt neerlegd om mee te kunnen doen in de strijd om de pre sidentskandidatuur voor de Republikeinse Partije. De babtis- tenpredikant, die ook is afgetreden als direkteur van het schat rijke televisiestaion CBN, heeft echter volgens politieke waar nemers geen schijn van kans op het hoogste ambt in de Vere nigde Staten. Maar Roberson is er van overtuigd dat hij geroe pen is de grootste natie ter wereld te dienen met zijn politieke activiteiten. Waarnemers veronderstellen dat de volgelingen van Pat Robertson wel invloed kunnen uitoefenen wie uitein delijk Republikeins kandidaat wordt. Wie al te wijs is, vindt geen vrienden Japans spreekwoord Vaticaan buigt zich over transseksualiteit (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME In Italië is op schudding ontstaan over één priester die na een operatie vrouw is geworden. De vraag is of zij nog de mis mag doen en andere priesterlijke taken kan blijven vervullen. De 50- jarige priester Don Paolo, die na een operatie als Donna Paola door het leven gaat, heeft haar trieste verhaal aan een journalist van het dag blad La Stampa verteld. De vrouw heeft vrijwillig af gezien van haar kerkelijke taken om geen schandaal te verwekken. Ze is echter niet geschorst en de priesterwij ding is niet nietig verklaard. Ze zou haar taken graag weer opnemen. De lotgeval len van Donna Paola waren bekend in het Vaticaan, maar de kerk deed er het zwijgen toe. Na al de publiciteit is dat echter niet meer mogelijk. De Congregatie voor de Ge loofsleer heeft een commissie in het leven geroepen uie moet bekijken of <ie priester wijding nog geldig is. In het kerkelijk wetboek is niets ge regeld over transseksuelen. Het geval van Don Paolo die vrouw werd, is het meest spectaculaire, maar de kerke lijke rechtbanken worden er wel vaker mee geconfron teerd. Transsexualiteit is voor de kerk een grond voor nietigverklaring van het hu welijk. De vraag is echter of iemand die operatief van ge slacht veranderd is, opnieuw een kerkelijk huwelijk aan kan gaan. In Perugia bijvoor beeld wil een vrouw, moeder van twee kinderen, na een verandering van geslacht voor de kerk trouwen met een andere vrouw. BISSCHOPPENSYNODE VANDAAG OFFICIEEL GEOPEND ROME Heel even pra ten en heel lang luiste ren. Zo begint voor de 232 deelnemende bis schoppen de synode over de leek in de kerk. Offi cieel is zij vandaag be gonnen met een plechti ge eucharistieviering ge leid door paus Johannes Paulus II in aanwezig heid van alle synodeva ders; de feitelijke bespre kingen zouden echter naar verluidt pas maan dag beginnen. Elk van de bisschoppen mag slechts kort het woord voeren. Voordat ze alle maal zijn uitgepraat, zul len er zo'n acht dagen verstreken zijn. „Voor veel bisschoppen zal het niet gemakkelijk zijn zo lang te luisteren, maar ze zullen toch moeten", lacht de Belgische aarts bisschop Jan Schotte, se cretaris-generaal van de bisschoppensynode. Voor de enige Nederlandse vertegenwoordiger, mgr. J. Lescrauwaet, hulpbisschop van Haarlem, zal het een heksentoer zijn in het tijdsbe stek van een minuut of acht iets duidelijk te maken van de gigantische problemen die samenhangen met de positie van de leek in de Nederland se kerk. Datzelfde geldt voor Mgr. J. Schotte, secretaris-generaal van de synode de representant van Belgie, kardinaal Godfried Dan- neels. Dan hebben de Brazili anen (vier synodevaders), de Amerikanen (ook vier) en de Duitsers (drie) het wat ge makkelijker. Zij kunnen de taken onderling verdelen. Immers ook in de kerk weegt het getal. Hoe meer bisdom men een land heeft, hoe meer vertegenwoordigers op de synode. Bij meer dan 25 bisdommen heeft het land recht op een tweede verte genwoordiger, bij meer dan 50 op een derde, enzovoort. Schotte omschrijft de lange zit van het luisteren naar al die vertegenwoordigers van de wereldkerk als „zeer nut tig." Schotte: Dat verruimt de blik, men krijgt een beter zicht op andere culturen en continenten. Aan het einde begrijpt men de wereldkerk beter." Dat is ook het doel van de synode. „Het gaat er niet om programma's te ont wikkelen voor een bepaald continent, maar om het on derwerp te verdiepen voor de gehele kerk." Rapporteur Wie tijdens deze acht dagen bijzonaer goed moet luisteren is de algemene rapporteur van de synode, de Afrikaanse kardinaal Hyacinthe Thian- doum. Hij zal de voornaamste punten samenvatten en die vergelijken met wat het werkdocument daarover te zeggen heeft. Het werkdocu ment is de samenvatting die het Vaticaan gemaakt heeft van de standpuntbepalingen die voor het begin van de sy node vanuit alle kerkprovin cies in Rome zijn binnenge komen. „Tussen het werkdo cument en het actuele ver slag van de rapporteur zit on geveer een jaar. Daar kun nen accentverschillen uit voortvloeien", zo meent Schotte. Na de gezamenlijke zittingen gaat het in de tweede fase van de synode verder in twaalf kleinere groepen. Als de groepen vijf keer bij el kaar zijn geweest, volgt er weer een gezamenljke zitting. Vervolgens is er weer een sessie van vijf zittingen van de kleine groepen. Als de groepen uitgepraat zijn, gaan hun rapporteurs aan tafel zit ten met kardinaal Thian- doum voor een gezamenlijk document. In de derde fase van de syno de tenslotte, komen alle bis schoppen weer gezamenlijk bij elkaar om over het slotdo cument te stemmen. Toehoorders De zestig leken die de synode bijwonen, 26 vrouwen en 34 mannen, treden slechts op als 'toehoorders'. Zij hebben geen stemrecht. Het is ten slotte een bisschoppensyno de", zegt Schotte. Toch is hun inbreng volgens Schotte ge garandeerd. Tijdens een vier tal hoorzittingen kunnen de leken hun mening geven over een reeks onderwerpen. Verder maken ze een verslag van hun onderlinge discus sies dat net als alle andere bij de algemeen rapporteur be landt. Wat ervan de inbreng van de leken tenslotte over blijft, bepalen de algemeen rapporteur en de stemmende bisschoppen. PORTRET VAN RADIOPASTOR ALJE KLAMER DEN HAAG Voor talloos velen was het een schok, nu ruim een jaar geleden: ds. Alje Klamer, de IKON-radio- pastor, was overleden. Het feit dat er zoveel mensen schrokken en iets in zichzelf voelden breken, geeft al aan dat hij een bijzonder mens was. Daarom is het op zich zelf wel te begrijpen dat er een boek over hem is ver schenen. Zo'n boek, over zo'n man, is dat in overeenstemming met hoe hij sprak, hoe hij schreef? Hoe gauw worden gevoelens van waardering, respect, bewondering voor en misschien afhankelijkheid van, niet getrokken in een richting die haaks komt te staan op wat bedoeld is. Een riskante zaak dus, zo'n boek om te gedenken. Maar iuist in dat woord gedenken ligt de beveiliging om niet over de grens te gaan. Zoon Arjo Klamer citeert in het woord vooraf hoe Alie Kla mer dat begrip gedenken ge bruikte op een bijeenkomst ter gelegenheid van 4 mei. Hij begon met een joodse spreuk: „Vergeetachtigheid leidt tot ballingschap, maar gedenken is het geheim van de verlos sing". Daarna zei hij onder meer: „In de vergeetachtig heid stoppen we mensen weg met hun vragen, met hun verlangen. We verbannen hen en begraven ze. We ver stenen herinnering tot graf monument- Gedenken is het geheim van de verlossing. Gedenken is méér dan: denk je er wel aan, vergeet je het niet. Gedenken is méér dan: achterom kij ken, terugkeren in het verle den/ Gedenken is: niet verlo ren laten gaan, in het leven terugroepen. Wie ik gedenk, lijf ik in bij de levenden. Het is represen teren, weer tot present ma ken, weer tegenwoordig la ten zijn- Het geheim is gebleven, het feheim leeft verder", laarmee is de toon van het boek gezet. Alje Klamer, die dank zij de omroep in zovele huiskamers kwam en auto mobilisten via de autoradio bereikte, leeft voort. In de harten van de mensen die met hem het dagelijks leven geleefd hebben en bij die ve len die met hem dat ondefi nieerbare contact hadden via de radio of in de nazorg via de telefoon of corresponden tie. De stem en de geschre ven woorden van een ie mand die ondanks lichamelij ke afwezigheid, kon binnen dringen in hoofd en hart van mensen en daar een vriend werd. Vaak een vertrouwde en bemoedigende vriend, soms ook de vriend die men sen hardhandig in hun ziel pakte. Het boek is geschreven door zoon Aijo Klamer, Rien Doornik, een zwager, Henk Biersteker, programma-me dewerker bij de IKON, Mary Michon, ook werkzaam bij de IKON, Fokkelien Ooster- wijk, predikante die mede de begrafenisdienst leidde; Wim Wennekes, free-lance journa list, Ruud Kok, journalist en Joop Swart, tot voor kort hoofdredacteur van De Tijd. Gezamenlijk geven zij een beeld van een vader, vriend, medewerker en vooral: een pastor. Zo ontstaat een com pleter beeld van de mens Klamer en krijgen uitspra ken van hem en herinnerin gen aan hem een verdieping. In het boekje staan talloze ci taten van ds. Klamer, maar ook veel ervaringen van de auteurs. En onder het beslag van de betekenis die ds. Kla mer aan „gedenken" gaf, worden die ervaringen me dedeelzaam, krijgen ze bete kenis voor de lezer. De ge loofsijver van Klamer voor homofielen, het persoonlijk contact in de nazorg, de erva ring van het avondmaal dat hij vlak voor zijn sterven met familie en vrienden deelde, het zijn gebeurtenissen die in hun betekenis, dat is: ver kondiging, opnieuw gebeu ren. Zo is het boek over ds. Alje Klamer een boek om te gedenken op een wijze die recht doet aan Alje Klamer rilde. KOOISTRA Alje Klamer, portret van een radio- Kator werd uitgegeven door Ten ve, Baarn. Ds. Alje Klamer JERUZALEM Israel heeft resten gevonden van de eer ste tempel van Jeruzalem die omtrent 966-959 voor Chris tus door koning Salomo werd opgericht en die in 587 voor Christus tijdens de Babyloni sche verovering werd ver nield. Dit is dinsdag bekend gemaakt door mevrouw Eilat Mazar, oudheidkundige van de Joodse Universiteit van Jeruzalem. De ontdekking van de resten, die net zo belangrijk is als de vondst van de Dode-Zeerol len in 1951 niet ver van de stad van de Essenen Qumran, is gedaan op de plek van een opgraving aan de voet van de zuidelijke muur van het voorplein van de tempel, door de archeologen aange duid als de opgravingssector Ophel. Volgens mevrouw Mazar zal de vondst het hele archeolo gische onderzoek in Jeruza lem de komende jaren onder steboven gooien. Men heeft de resten terugge vonden van een portaal uit Salomo's tijd en een betegel de en met keramiek versier de gang. Voorts groef men een kamer uit die werd ge bruikt door de dienaren van de tempel die met rituele of feranden waren belast. Er werden negen vrijwel onge schonden kruiken van 1.20 meter hoogte en 80 cm breed te in aangetroffen, in as die dateert uit de tijd van de gro te Babylonische brand, aldus mevrouw Mazar. Op een van de kruiken staat een leesbare inscriptie in an tiek hebreeuws met een naam die voor de helft is uit gewist, maar die vermoede lijk toebehoort aan een hoge ambtenaar van koning Salo mo. Een olielamp heeft onge schonden 2.600 jaar door staan. De nu 82-jarige grootvader van mevrouw Mazar, profes sor Binyamin Mazar, heeft vroeger de opgravingen van Ophel geleid. Hij voorvoelde het bestaan van de resten van Jeruzalems eerste tempel en hij zei dat hij buitenge woon blij was dat zijn klein dochter ze nu had gevonden. Reconstructie van de tempel naar Th. A. Busink Na drie fikse verkiezingsnederlagen op rij tegen het neo- liberalisme van Margaret Thatcher hebben de Britse socialise ten nu besloten een totaal andere koers te varen. Labourlei- der Neil Kinnock heeft zijn leden voorgehouden dat de 87 jaar oude partij zich moet aanpassen aan een natie die door tien jaar Conservatief bewind sterk is veranderd. Zo niet» dan moeten zij zich erbij neerleggen dat zij zijn veroordeeld tot een weinig bevredigende oppositierol. Tegen een havenarbeider die rond de 1400 gulden per week verdient, die een huis heeft, een nieuwe auto, een mag netronoven en een video, kun je moeilijk zeggen: broeder, laat me je uit je ellende halen, zo hield Neil Kinnock zijn partijgenoten voor op hun congres in Brighton. Vele heiligé. koeien van het Britse socialisme moeten naar de slachtbank, of het nu gaat om eenzijdige kernontwapening of nationalise ring van sleutelindustrieën. Een ruime meerderheid liet blij ken het met de plannen van Kinnock eens te zijn; slechts de roerige linkervleugel binnen de partij, die al de nodige con flicten met de leiding heeft uitgevochten, bereidt zich voor op nieuwe strijd tegen een gematigder koers. Het ziet er ech ter naar uit dat die vergeefs zal zijn. EjEN discussie als in Brighton wordt in Amsterdam in feite al gevoerd, terwijl zij ook gehouden zou kunnen worden in Oslo, Kopenhagen en Madrid, en in rpindere mate in Rome en Lissabon. De sociaal-democratie is aan een heroriëntering toe: de groep minima wordt kleiner en geïsoleerder, de groep kleine kapitalistjes groeit. De Britse Labourpartij moet reke ning houden met een veelvoud van belangen en opvattingen, zo is in Brighton betoogd. De verbetering van de materiële positie van de arbeider is geen schande; daarvoor heeft het socialisme juist gestreden. Men mag die geslaagden nu niet in de steek laten door slechts te kijken naar de achterblijvers. KiNNOCK heeft om te beginnen korte metten gemaakt met het hardnekkigst bereden socialistische stokpaardje, dat La bours opstelling tegenover de kernbewapening heeft bepaald bij de verkiezingen in juni van dit jaar. De partij zal niet meer streven naar 'eenzijdige afschaffing van het kernwa pentuig. Dat besluit hoeft geen verbazing te wekken, want wie meer gevoel voor realiteit had dan Kinnock constateerde al vóór de campagne dat dit standpunt de kansen van de so cialisten decimeerde. De Britten zijn te nationalistisch om de eigen kernmacht op te offeren aan vage ideeën over de broe derschap der volkeren. HET nieuwe kernwapenstandpunt van Labour komt aardig j overeen met de gewijzigde visie van de PvdA op de geleide lijke beëindiging van de vier resterende Nederlandse kernta ken: volgens Wim Kok moet dat gebeuren in overleg met de NAVO-partners en bovendien bijdragen tot een betere ver standhouding tussen Oost en West. Die vrijwel identieke koerswijzigingen zijn geen toeval. De onwrikbare opstelling van de Nederlandse socialisten in de kwestie van de kernbe wapening, het ontbreken van een realistische PvdA-visie op het vredes- en veiligheidsbeleid, heeft ook die partij de laat ste jaren geen goed gedaan, hoewel de verkiezingsstrategen er juist stemmenwinst van hadden verwacht. Wim Kok en Neil Kinnock zien zich in vele opzichten voor dezelfde prou blemen geplaatst. Eindhoven Den Helder Rotterdam KNMI: september zacht maar wisselvallig graden geweest, een normaal aantal voor de eerste herfstmaand. Wel was er op sommige plaatsen veel neerslag, zo meldt het KNMI. De gemiddelde temperatuur was met bijna 15 graden iets hoger dan normaal, met uitzondering van het noorden waar de gemiddelde temperatuur van 13 a 14 graden vrijwel gelijk was aan het gemiddelde. Volgens het KNMI was er sprake van een grillig neerslagpatroon, waarbij vooral in het Rijnmondgebied en, het noordoosten uitgesproken veel regen viel. De buien werden vaker dan normaal vergezeld van onweer. Meer bewolking DE BILT (KNMI) Het wordt wat minder zonnig. Het hogedrukgebied boven zuid- Scandinavië en Polen, dat ons de afgelopen dagen zonnig weer bracht, gaat zijn greep op het weer bij ons wat verliezen. Morgenochtend zullen er nog wel perioden met zon zijn, maar in de loop van de dag neemt de bewolking vanuit het zuidwesten toe. Het blijft naar alle waarschijnlijkheid wel droog. De minimumtem peratuur ligt de komende nacht bij circa 7 graden. Mor genmiddag wordt een top van ongeveer 17 graden bereikt; in het zuidoosten kan het nog iets warmer worden. De wind draait morgen van oosten naar zuidoost en wordt daardoor iets minder schraal. De wind is matig, kracht 4, maar aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan krachtig. Ook in het weekeinde zullen de wolken velden overheersen. De kans op regen wordt geleidelijk iets groter. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Overwegend zon nig. Middagtemperatuur 12 tot 14 graden. Denemarken, noord-Duitsland. Overwegend zonnig. Middagtempe ratuur ongeveer 16 graden. Benelux, midden- en zuid-Duitsland. Perioden met zon en droog. Middag- temperatuur ongeveer 19 graden. Britse EilandenPerioden met zon, maar van het zuidwesten uit geleide lijk meer bewolking en mogelijk een bui. Middagtemperaturen van 14 gra den in het noorden tot 19 graden in het zuiden. i bui. Middagtemperatu ren van 20 graden in het noorden tot circa 25 graden in het zuidoosten. Spanje, Portugal: Veranderlijk be wolkt en enkele buien, in het zuid oosten mogelijk met onweer. Middag- temperaturen van 19 graden in het noordwesten tot ongeveer 27 graden in het zuidoosten. Alpengebied: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtempera tuur rond 20 graden. Italië, Joegoslavische kust Overwe gend zonnig, maar vooral in het zui den ook kans op een regen- of on- 'r lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den, stukken te bekorten Aidscampagne Het zal wel aan mijn opvoe ding liggen, maar de condoom actie in het kader van de anti- aidscampagne kan ik weinig», kies vinden. Het maakt mij helemaal niet uit welke be kende Nederlanders „ze" ge bruiken gebruiken en ik ben er ook niet van gediend straks bij bioscoopbezoek een proef exemplaar in handen geduwd te krijgen en nog minder stel ik het op prijs een exemplaar via mijn weekblad te krijgen. Een beetje boos maak ik me om de stelling in de campagne dat „iedereen" aids kan krij gen. Dat is pure misleiding, mogelijk gestimuleerd om de verkoop van condooms te be vorderen. Want er mag toch geen twijfel over bestaan dat iedereen die monogaam leeft onmogelijk aids kan krijgen. Besmetting via bloedtransfu sies e.d. buiten beschouwing gelaten, maar daar helpt (he laas) ook geen condoom tegen. P. Jansen, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2