MET HOEVEEL STIPPEN WORDT EEN AUTO EEN HIT? „Ik heb mijn zoontje gedood NIEUW: CITROEN AX HIT! ALLES VOOR MAAR F15.800,-0 Haagse nacht „De Hagenaar lijkt een groot deel van zijn vrije avonduren aan lezen te besteden. In wei nig steden kan men na 8 uur 's avonds op straat zo veilig een kanon afschieten. Voor de kunstminnaar valt er in deze stad weinig te beleven", con stateren Erik Jan Sint en Ris- tart Plantenga van de Stich ting De Avonden, in hun in leiding van een boekje met de titel „Het laatste woord". „Ge lukkig lijkt het culturele kli maat enigszins te verande ren", verzuchten zij na boven geciteerde beschrijving. Een van de signalen van zo'n ver andering, hopelijk verbete ring, is „De Haagse nacht van de Literatuur", dit jaar op 20 juni gehouden in het Paard van Troje. Dit boekje is een herinnering aan die manifes tatie. Een kleine dertig au teurs komt hierin aan het woord. Onder hen Johnny van Doorn, Nico Scheepma ker, Kees van Kooten, René Stoute, Bart Chabot en Boude- wijn Büch. Guépin droeg twee vertalingen uit het latijn bij: De elfde en de zestiende kus uit de „Basia" van Johannes Secundus. En zowaar ook Kees Stip met een werkelijk prachtige tekst: „Op een hen" Een hen te Hoenderloo ver moordde bezittelijke voornaamwoor den. „De hen van hun", zo sprak het beest, die eerst van hullie is geweest rijdt rustig in een tremmetje in hem zijn hen haar hemme- tje. geest te halen wat er in het origineel gestaan moet heb ben. Neem de titel, „Forel Vissen in Amerika", terwijl het hele boek nauwelijks of niet over Forel of over Vissen gaat. Daarentegen gaat het wel over Amerika, zoals dat twintig jaar geleden was, de beroemde zestiger jaren dus. Forel Vissen in Amerika is vaak hoogstwaarschijnlijk een persoon, die de ene keer is overleden, dan weer is ge trouwd met Maria Callas of er is weer iets heel anders mee. „Op 2 mei 1824 vertrok het stoffelijk overschot van Forel Vissen in Amerika per schip uit Missolonghi naar Enge land, waar het zou aankomen op de avond van 29 juni 1824", zo heet het ergens in het boek. Verderop in het verhaal gaat het kind van de ik op Washington Square spelen met „Kleintje Forel Vissen in Amerika, die onder de bomen zat bij het stand beeld van Benjamin Frank lin". Tragisch wonen Een nieuwe bundel verhalen van Marijke Höweler, met de titel „Tragisch wonen". Het moderne leven ten voeten uit en vol ironie behandeld iri ze ventien korte verhalen, waar in zielige en beklagenswaardi ge types die in onze randstad- cultuur volop te vinden zijn, eens duchtig te kijk worden gezet. Marijke Höweler doet dat nogal hardhandig, dat is zo'n beetje het kenmerk van haar observaties geworden. In zeer aparte taal, waarin ook heel wat parodistische ele menten, veegt ze zo de vloer aan met een aantal eigentijdse verschijnselen, waaronder veel relatieproblemen. Zoals in „Eigen hulp": „Omdat ze zich door Bert in de steek ge laten voelde toen hij het haar vertelde, schafte ze zich een boek aan over haar situatie en las daarin dat zij zich in een identiteitscrisis bevond ten gevolge van haar overgang". 1 OKTOBER 1987 PAGINA 16 J en brieven van zijn hand, ook met behulp van teksten van anderen samengesteld. Zeepaardjes Nog helemaal niet rijp voor publicatie is het werk van Mare Paroin, al is er dan een boekje van zijn hand versche nen onder auspiciën van uit geverij Facet in Antwerpen. De titel doet al het ergste ver moeden: „Stellingname over de homofiele neigingen van zeepaardjes in de koude golf stroom van Gibraltar" en het boekje blijkt nog erger. Stuk jes en versjes, voornamelijk gedoe, met aan het eind een aantal foto-kopieën van au thentieke stukken van de rechtbank bij gelegenheid van de echtscheiding van de au- In deze rubriek besproken en genoemde uitgaven: „Het laatste woord" - Haag se nacht van de literatuur 1987. Uitgave Stichting De Avonden. Prijs 12,50. Harry Mulisch: „Woorden, woorden, woorden" - Uitga ve De Bezige Bij. Prijs 27,50. „Bestrijd het leed dat Mu lisch heet" - Propria Cures over een zestigjarige. Uitga ve Propria Cures, Amster dam. Prijs 10,-. Lévi Weemoedt: „Liedjes van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur". Uitgave Contact - Amsterdam. Prijs ƒ14,90. Richard Brautigan: „Forel Vissen in Amerika" - verta ling Peter van Oers. Uitga ve Bert Bakker. Prijs ƒ29,90. Marijke Höweler. „Tragisch wonen" - verhalen. Uitgave De Arbeiderspers. Prijs ƒ26,50 (geb. ƒ49,50) Elisabeth Keesing: „Het volk met lange rokken" - vrouwen rondom Constan- tijn Huygens. Uitgave Que- rido. Prijs 32,50 Mare Pairon: Stellingname over de homofiele neigin gen van zeepaardjes enz. Uitgave Facet, Antwerpen. Prijs niet bekend. ia Niemand zal zonder emotie het boek: „Koen, overleven en overlijden" kunnen lezen. Het T begint al met de eerste zin in j de inleiding: „21 maart 1986 heb ik mijn zoontje Koen ge- dood". Het is het aangrijpende I verslag van Peter Gooijer die zijn zoontje Koen om het leven bracht toen hij vijftien maan- den oud was. Het kind leed aan een onge neeslijke spierziekte en de ou- ders wilden het kind leed be- j sparen. De beschrijving van ontdekking van de ziekte en i daarna de angst, de vertwijfe ling en onzekerheid van de ouders maken diepe indruk door de echtheid waarmee de vader zijn verslag doet. De dagboekfragmenten van moe der Moon verdiepen de emo tionele lading van het verhaal. Behalve de zo herkenbare en daarom zo aangrijpende elementen gaat het in het boekje vooral om het proces dat de ouders doormaakten met als uiteindelijk resultaat de dood van het kind en de berechting van de vader (een jaar cel). Op dit punt wordt het moeilijk met de ouders mee te voelen: het besluit wordt te veel als resultaat be schreven. De veelheid van af wegingen, ethische reflecties, maar wellicht ook: gevoelens van schuld, die ongetwijfeld aan de beslissende daad vooraf zijn gegaan, worden in feite „afgedaan". Wellicht wreekt zich hier de rol van de lezer als buitenstaander. Misschien werkt het in de gegeven om standigheden allemaal anders; functioneren „normale" pro cessen van afwegen niet. De emoties die het boekje op roept vragen om een afron ding in een standpunt. Niet al leen ten aanzien van „de zaak Koen", maar ook in het brede verband. Welke grenzen zijn er om een kind leed te bespa ren? En heeft het leed van de ouders niet minstens zo zwaar meegeteld? Mag dat? Naast deze vragen die uitsluitend binnen het kader van de per soonlijke ethiek kunnen worden beantwoord, zijn er de vragen vanuit de samenleving. De (rechts)orde, gericht op be scherming van het leven, is in het geding. Wellicht dat veel mensen Pe ter en Moon Gooijer kunnen volgen in hun handelwijze. Anderen zullen uit het verhaal lezen dat het beschikken over leven en dood zó niet kan. Hun ethiek, voortkomend uit een levensovertuiging, stelt andere grenzen en biedt ook richtingwijzers om door het diepe leed héén te komen, zonder te tjoden. LUTSEN KOOISTRA Peter Gooijer: „Koen - over leven en overlijden." Uitga ve Unieboek. Prijs 19,90. 7 LEIDEN: AUTOBEDRIJF VAN DER VELDE BV, KENNEDYLAAN118. SASSENHEIM: BARKER'S AUTOMOBIELBEDRIJF BV. HOOFDSTRAAT 133 NOORDWUK: DE JONG's AUTOBEDRIJF, VAN DER MORTELSTRAAT 254. VALKENBURG: DE JONG'S AUTOBEDRUF, HOOFDSTRAAT 104-106. Mulisch Zestien jaar geleden, toen Harry Mulisch zat te wachten op de geboorte van zijn kind, prutste hij wat met teksten, woorden, hetgeen een soort poezie-bundel opleverde, die in 1973 verscheen. Dit boekje, „Woorden, woorden, woorden", is nu in een aange vulde versie opnieuw ver schenen. De titel is afkomstig uit Shakespeare's Hamlet, zo als ook de enige tekst uit dit boek uit dat toneelstuk komt: „To be or not to be..." Allerlei vertalingen, te beginnen uit 1774, van deze monoloog zijn weergegeven, waarna Mulisch met deze tekst allerlei taal spelletjes speelt. Mulisch licht er woorden uit, soms letters, die weer nieuwe zinnen of woorden opleveren. Hij drukt de tekst op allerlei manieren af, streept alle woorden min of meer door, schrijft de Mha- kespeare-regels in de straten op een plattegrond van Parijs, maakt er examenopgaven van. Hij weet van geen op houden. Gestoei met de taal, waar menigeen zijn neus voor ophaalt, maar dat toch iets leuks en veel inventiefs heeft. Vijanden van Mulisch en die zijn er volop kunnen zich waarschijnlijk beter ver maken met een uitgaafje van het Amsterdams studenten weekblad Propria Cures, dat geen vriend van Mulisch is geweest in verleden en heden. „Bestrijd het leed dat Mulisch heet" is de smakelijke titel van dit boekje, waar de au teur in een zeer typerende pose op is afgebeeld, terwijl het boekje bovendien een prentbriefkaart met portret van Mulisch bevat, als recla me voor P.C. Deze foto van Harry Mulisch siert een ansichtkaart. Propria Cu res heeft achterop de wervende tekst Help mee het leed in de wereld te bestrijdenl Abonnee u op PC." laten drukken. Inhoud: een reeks artikelen vol kritiek en schimpscheuten over persoon en werk van Harry Mulisch. Het is in de roemruchte stijl van P.C., dus doekjes worden nergens om heen gewonden. Diep gaat de kritiek meestal niet, het is vaak spel, zoals aan het eind maar al te duidelijk is, als de lezer aankomt bij „Waar blijft de tjd?" een Oudhollands ge zelschapsspel, als een soort ganzebord, waar de opdrach ten voor de spelers („sla een beurt over, betaal 10 fiches") bestaan uit citaten uit „De pu pil". WVC Nostalgie, ontregeling, ironie, van dat alles veel in een klein poezie-bundeltje van Lévi Weemoedt: „Liedjes van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur". Het gaat om teksten uit zijn programma met dezelfde titel, dat hij samen met Fred Piek in stad en land brengt, sinds hij het drukkende le raarsambt heeft neergelegd (waar hij zo prachtig relaas over deed in ,^De ziekte van Lodesteijn"). In dit program ma gaat het, blijkens de aan kondiging als volgt toe: „Lévi Weemoedt leest voor, Fred Piek zingt een mooi en som ber lied, dat aan naargeestig heid wint als Weemoedt in valt". Het prachtig geïllustreerde, maar eenvoudige boekje bevat Marijke Höweler Lévi Weemoedt FOTO: SP vertelt. Daarbij concentreert zij zich op de vrouwen in zijn leven. Zusjes, nichtjes, fami lieleden, later natuurlijk ge liefden, vriendinnetjes, en na tuurlijk de bekende vrouwen uit Huygens' tijd: Tesselscha en Anna Roemer Visser, de Amsterdamse zusjes die in de literatuur een belangrijke rol speelden. Een relaas vol citaten uit werk van Huygens, gedichten BOEKENCeidócSouatmt DONDERDAG Topsnelheid 140 km/h Ongelooflijk zuinig: 1 op 24,3 bij 90 km/h, 1 op 16,9 bij 120 km/h en 1 op 16,7 in de stad (volgens ECE norm) Zeer gunstige verhouding gewicht/ vermogen: 15,1! Rembekrachtiging Sterk en degelijk gebouwd Intensief beschermd tegen roest: 6 jaar anti-corrosie garantie! Minimaal onderhoud: bij gemid- deld gebruik slechts eens in de ander- halfjaar een grote beurt! M Armsteunen achter Vellichte verwarmings- en ventila- tiebe diening Amerika Vorig jaar overleed de Ameri kaanse schrijver Richard Brautigan, op 49-jarige leef tijd. Uitgever Bert Bakker laat nog eens zien wat voor bijzonder schrijftalent hij be zat, met de nieuwe uitgave van zijn moderne „klassieker" uit de V.S.: „Forel Vissen in Amerika", een boek dat je ei genlijk onvertaalbaar zou moeten noemen, als Peter van Oers niet zo'n aardige versie had gemaakt. Al blijft deze nieuwe vertaling de lezer vaak prikkelen zich voor de Waarop een verhaal volgt over de ontwikkelingen tus sen deze vrouw (Loesje heet ze) en Bert, in wat er uitziet als de nadagen van hun rela- 'e. et zijn verhalen van een heel vluchtig karakter; na het lezen lossen ze zich snel op en blijft er geen spoor van over. Huygens „Het volk met lange rokken" is de titel van een uitvoerig gedocumenteerd en historisch onderbouwd boek van Elisa beth Keesing, waarin zij in romanvorm het leven van Constantijn Huygens, de inte ressante zeventiende-eeuwer, Exclusieve Citroen AX 10 E Hit versie, gelimiteerde oplage Verbazend lage prijs: slechts f 15.800,- excL afleveringskosten Inclusief vele extra accessoires met een totaal voordeel van ruim f800,-! Handige compacte buitenmaten, super aërodynamisch ontwerp Verrassend veel binnenruimte met volop bewegingsvrijheid, ook achterin Vier a vijf zitplaatsen Maximaal 668 dm3 bagageruimte Voortreffelijk zittende, echte auto fauteuils Neerklapbare rugleuning achter bank Veel praktische opbergvakken Handige flessehouders in de por tieren Krachtige, lekker pittig optrekkende motor Slim: één symmetrische sleutel voor alle sloten Uitstekende luchtverversing Kilometerdagteller Zijruitontwaseming Achteruitrijlamp kleine en wat grotere teksten, waarvan sommige het volop verdienen onvergetelijk en klassiek te worden. Zoals dit: „Loflied" O Reiziger! wéér u ook kwam 't was nooit zo erg als Rotterdam! Of, nog maar een voorbeeld, deze bittere gedachte, vol on verwerkt leed: „Kort verhaal uit de zestiger jaren „Kennedy is vermoord!", zei de buurman die kwam. „Heregod!", schrok m'n moe der. Wéér? Weer in Amster dam?" Luchtaanjager met meerdere snel heden Diagnose aansluiting, bespaart op garagekosten MacPherson voorwielophanging en torsiestaven achter, voor sportief en toch comfortabel rijden Elektrisch verwarmde achterruit Uitgebreid en overzichtelijk dash board met tal van controlelichten Alle schakelaars en bedienings- oiganen dire kt onder handbereik Zwart beklede binnenzijde portieren Afdekblad bagageruimte Plus: meteoorgrijze geverniste metallic lak Plus: flitsende striping met Hit vignet Plus: full-cover wieldoppen Plus: zwarte raamomlijsting Rij nu, betaal pas vanaf januari: uw eerste financieringstermijn gaat pas in vanaf 4 januari 1988. Uw Citroën agent informeert u graag verder. De oplage van de nieuwe Citroën AX Hit is beperkt Ga dus snel naar uw Citroën agent voor een nadere kennismaking met deze zéér bijzondere auto. Want de AX ziet er leuk uit maar rijden in een AX is helemaal een verrassing! O Voordelige inruil mogelijk. Financiering op basis van de gebruikelijke huurkoopvoorwaarden. excl. afleveringskosten Plus: zwarte carrosserie-onderzijde Plus: exclusief zwart interieur Plus: exclusieve zwarte bekleding afgezet met blauwe biezen Plus: zwart beklede hoofdsteunen us: zacht bekleed stuurwiel Plus: elektrische aansteker Plus: extra opbergvakken onder het dashboard Plus: extra make-up spiegel boven de bestuurdersplaats Plus: compleet voorbereid voor storingvrije auto hifi, inclusief bedra ding en zwarte antenne Speciale Hit financiering: slechts f 185,- per maand (48 x) op basis van het Auto Plezier Plan van Citroën Financiering Nederland. Aanbetaling f 5.160,-, restantbetaling na 4 jaar f 5.700,-. Effectieve rente

Leidse Courant | 1987 | | pagina 16