:BSSSB Nieuwkoopse en Langeraarse plassen snel fosfaatvrij Koudekerk verhoogt rioolrechten en OGB Hogere lasten in Nieuwkoop dagpuzzel Gemaal en persleiding in Koudekerk Aandacht voor regionale zwakzinnigenzorg in Alphen LEIDEN OMGEVING geldae&Mnant DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 PAGINA Ij- Schelvis a la crème met sla en aardappelen - kwark vla met gember Nodig voor twee personen: zachte margarine, 1 flinke ui, 10 g margarine, halve paprika, 300 g schelvisfilet, 1 dl koffieroom, zout, pe per, 1 lepel geraspte kaas, 1 lepel paneermeel, paprika poeder, peterselie; sla, 2 lepels azijn, zout, pe per, suiker, mosterd, 1 le pel olie, 1 volle lepel kwark, peterselie, 1 to maat; tot 1 kg aardappelen; 3 dl gele vla (3 dl melk, 15 custard, 18 g suiker), 150 g kwark, paar bolletjes gem ber met iets siroop. Vet de rand van een niet te ruime ovenschaal in met zachte margarine. Fruit dun- ne ringen ui in de margarine lichtbruin. Bak vervolgens nog twee minuten stukjes pa prika mee en leg het meng seltje dan in de ovenschaal. Spoel de vis af met koud wa ter en leg hem op de papri ka-uien. Meng de koffieroom met zout en peper en schenk hem over de vis. Bestrooi de schelvis met een mengseltje van geraspte kaas en paneer meel en leg het deksel op de schaal. Zet de vis een half uur in een oven die op 4 of 175 staat, de laatste tien minuten zonder deksel. Garneer de schotel met paprikapoeder en fijngeknipte peterselie. Verwijder de grofste nerven uit de sla en snijd de groente in grove repen of trek haar in stukjes. Was de sla en laat haar, onder een paar keer omschudden, in een vergiet uitlekken. Meng een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd, olie, kwark en fijngeknipte peterselie en schep er de sla, vlak voor u gaat eten, luchtig door. Garneer met parten to maat. Meng de afgekoelde gele vla met kwark, stukjes gember en weinig gembersiroop. Garneer het mengsel met een enkel mooi stukje gem ber. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de glo Leiden worden tot vrijdag 2 okto ber waargenomen door apotheek Zuid-West in Leiden en apotheek Un- I naeus in Leiden. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI- ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543. afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- huls). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koombrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang In Lelden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau. Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lel den e.o. Voor een gesprek van mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar. Telefoonnummer achterop de telefoongids (071- 125202). BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tel. 123942; spreeku ren ma. en di. 10.00-12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening In Lelden, Leiderdorp, Oegstgeest. Rijnsburg, Valkenburg. Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSUEDEN Koren brugsteeg 2. tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u-, do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezinsverzorging, Rem- brandtstraat 17. tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTELEFOON Dagelijks geopend van 15.30 tot 19.30 uur. Het nummer Is 071- 120611. MAATSCHAPPELIJK WERK Stich ting Maatschappelijk Werk, Lange- gracht 1b, spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00 en volgens afspraak, tel. 142144. Gezondheidscentrum M er en- wijk, spreekuur ma. 11.00-12.00 en do."14.00-15.00, tel. 212195. Gezond heidscentrum Stevenshof, spreekuur do. 10.00-11.00. tel. 311506. Sector Noord: Herensingel 53, spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00, tel. 146041. Sector Zuid: Morsweg 83. spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00 en volgens af- spraak. tel. 316167. MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter te wor den Ingevuld, waardoor zowel hori zontaal als vertlvaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1. zangstem; 2. jaarboek; 3. wijn stok; 4. achterbaks; 5. aandoenlijk. OPLOSSING Geurhinderonderzoek bij Ruiten Troef ALKEMADE Op verzoek van de gemeente Alkemade zal bij Conservenfabriek Ruiten Troef op het Industrieterrein in Roe- lofarendsveen een geurhinderonderzoek worden gedaan. Bij de gemeente Alkemade komen al jaren regelmatig klachten binnen over stankoverlast, die veroorzaakt zou worden door Ruiten Troef. Uit overleg tussen de gemeente en de directie van de con- servenfabrriek is gebleken dat de klachten zich concentreren in de periode van de zogenaamde „rode kool-campagne". Deze camping vindt jaarlijks plaats vanaf midden oktober tot eind no vember. Ruiten Troef heeft toegezegd het produktieproces zoda nig aan te passen dat stankhinaer als gevolg van de conserver ing van rode kool zo min mogelijk zal plaatsvinden. Indien bin nen twee weken na de start van de campagne opnieuw klachten binnenkomen, dan zal onmiddellijk een technisch adviesbureau worden ingeschakeld. Dit bureau moet dan de stankbron opspo ren. Het onderzoek zal zich bej>erken tot de gemeentelijke riole ring en de afvalwaterzuiveringsinstallatie. Bii Ruiten Troef voelt men niets voor het houden van een, het gehele bedrijf omvat tende, onderzoek naar de verspreiding van geurstoffen als ge volg van bedrijfsaktiviteiten in de open lucht. Huisarts op Hoge Rijndijk noodzakelijk ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse ge meentebestuur blijft streven naar een spoedige realisering van een huisartsenpraktijk aan de Rijndijk. Dat schrijft het college van B en W aan de gemeenteraad nadat in het recente ver leden al eerder melding is gemaakt van de wenselijkheid van de vestiging van een huisarts in het Zoeterwoudse buurtschap tussen de Oude Rijn en de spoorlijn Leiden-Alphen. De wens van Zoeterwoude is in ieder geval gedeponeerd bij de regionale vestigingscommissie die op ba sis van de Wet Voorzieningen Gezondheidszorg is ingesteld. Deze commissie, eind vorig jaar in gesteld, is werkzaam voor de gemeenten Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. Een van de taken van de vestigingscommissie is de opstelling van een spreidingsplan huisartsen zal moeten blijken. Ds. J. de Zwart 25 jaar predikant VOORSCHOTEN Ds. J.D.A. de Zwart is in oktober 25 jaar predikant van de Gereformeer de Gemeente in Voorschoten. Dat jubileum wordt op 4 oktober gevierd. Geboren in 1935 als zoon van de dominee in Warffum, volgde hij aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn op leiding. In 1962 deed hij zijn intrede als gerefor meerd predikant te Bennebroek. In 1966 werd fiij uitgeleend aan de kerken van Midden-Java en bij zijn terugkeer uit Indonesië werd hij in februari 1977 beroepen tot predikant van de Gereformeerde Kerk in Voorschoten-Noord. De dominee huwde in 1963 en het gezin De Zwart bestaat thans uit zes kinderen, waaronder twee pleegkinderen uit Korea. In Voorschoten be staat veel samenwerking tussen de Nederlands Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk. De vier predikanten gaan door middel van een rouleringssysteem regelmatig voor in alle kerk gebouwen van de Hervormde en Gereformeer de Gemeente. Ook bij catechese, gespreksgroe pen en jeugdwerk is er sprake van een goede samenwerking. Door de bemiddeling van de Raad van Samenwerkende Kerken in Voor schoten komt ook de oecumene weer op gang. Voor het winterseizoen zijn een aantal ochtend diensten vastgesteld met medewerking van de beide rooms-katholieke parochies in Voorscho ten. Kerkelijk wordt het zilveren feest van de dominee gevierd op zondag 4 oktober in kerk gebouw De Ontmoeting aan de Jan Evertsen- laan 2 voor de hele wijk Noord-Hofland (aanvang 10.00 uur) en op zondag 11 oktober in de Gereformeerde kerk aan de Schoolstraat 2. In deze laétst feestdienst gaan „drie heren", in dit geval drie dominees, voor. De dienst begint om 10.00 uur en aansluitend is er een receptie. Sieraden gestolen HOOGMADE -g Inbrekers helfj ben in de naclfe van dinsdag oh woensdag huP slag geslagen een woning aapl de Graaf Willed1 Tweelaan iP Hoogmade. Dh tuindeur en dP achterdeur weiP dén opengebroP ken, waarna df dieven geld et» sieraden kondef wegnemen. y Bouw waterzuivering Nieuwe Wetering begint volgend jaar NIEUWE WETERING De bouw van de afvalwaterzuive ring in Nieuwe Wetering begint in 1988. Met het karwei is een bedrag van ruim 18,5 miljoen gulden gemoeid; hierbij zijn de kosten voor gemalen en perslei dingen inbegrepen. De nieuwe installatie moet het water van Roelofarendsveen, Oude en Nieuwe Wetering, Rijpwetering en Oud Ade (inclusief Zeven huizen en Vennemeer) zuive ren. In Alkemade staan twee afval waterzuiveringen: op De Kaag en in Rijpwetering. De installa tie in Rijpwetering is overbelast en zorgt, ondanks genomen maatregelen, voor veel .overlast voor de omwonenden. De in stallatie op De Kaag wordt in de jaren negentig gesloopt. Het afvalwater uit de woonkernen Oude Wetering en Roelofa rendsveen wordt momenteel op de Ringvaart van de Haarlem mermeer geloosd. De nieuwe waterzuivering verrijst in de polder Het Noordveen, aan de Ringvaart ten noordwesten van Nieuwveen. De installatie wordt ontsloten door een nieu we weg tussen de Achterweg en de Korte Oostweg. Het Hoog heemraadschap Rijnland betaalt de gemeente Alkemade 180.000 gulden als bijdrage in de kosten van aanleg van deze weg. Het afvalwater wordt aangevoerd door een viertal eindgemalen en bijbehorende persleidingen. De gemeente Alkemade heeft voor de kernen Roelofarends veen en Oude Wetering al twee gemalen gebouwd: Gogerpolder en Gogh-Noord III. Deze lozen het water thans in de Ring vaart. Op het terrein van de huidige zuivering in Rijpwete ring wordt een gemaal ge bouwd voor de kernen Rijpwe tering en Oud Ade. Een perslei ding langs de Rijpweteringse vaart verbindt dit gemaal met de nieuwe waterzuivering. Het vierde gemaal komt bij de Ach terweg. De verenigde vergade ring van het hoogheemraad schap spreekt woensdag 7 okto ber over deze plannen. NIEUWKOOP/LANGE- RAAR De Nieuwkoop- se en Langeraarse plassen worden gezuiverd van fosfaten. Deze stoffen zor gen voor een sterke al- gengroei waardoor het zuurstofgehalte van het water steeds verder terug loopt. Het gaat om proef projecten die gedeeltelijk worden gesubsidieerd door het Rijk. Met de pro jecten zijn miljoenen ge moeid. De plannen zijn ontwikkeld door het Hoogheemraadschap van Rijnland. Onderzoek naar de oorzaken van eutrofiëring (teveel voe dingsstoffen die een sterke al- gengroei veroorzaken) heeft geleerd dat het fosfaatvrij ma ken van afvalwater niet voor kwaliteitsverbetering van het oppervlaktewater zorgt. Dit komt omdat ook andere bron nen, zoals de landbouw en de Rijn) fosfaten op het opper vlaktewater lozen. De conclu sie is dat eutrofiëring uitslui tend te bestrijden is in redelijk geïsoleerde gebieden. Het gaat om plaatsen waarin het inla ten van water goed gecontro leerd kan worden. In totaal zijn vier van dergelij ke geïsoleerde gebieden in Ne derland aangewezen voor deelname aan het proefproject. De projecten duren vijf jaar. De fosfaatverwijderingsinstal- laties (die het water dat het gebied inkomt, zuiveren) moeten voor september 1988 in werking zijn en de projec ten moeten eind 1988 volledig draaien. Nieuwkoop Voor het natuurgebied de Nieuwkoopse plassen moet de hoogste waterkwaliteit worden nagestreefd. Momenteel is de kwaliteit van het water bij het inlaatpunt (Ziende) in het zuidwesten slecht, in het noordoosten redelijk. De ver vuilingsbronnen zijn: ingelaten water, landbouw, de bodem, ongezuiverde lozingen, neer slag en lozing van drainagewa ter van tuinderijen. Deze bronnen moeten alle worden gesaneerd. Zo moet minder water worden ingelaten en een waterschei ding worden gemaakt. Deze scheiding (het afsluiten van enkele verbindingssloten tus sen de plassen en de Meije) houdt fosfaatrijk water uit het graslandgebied tegen. Bij het gemaal van de polder Nieuw koop moet een fosfaatverwii- deringsinstallatie komen en de plassen moeten worden door gespoeld met fosfaatvrij water. Ongezuiverde lozingen moeten worden opgevangen en bij de Ziendesluis moet schut- en lekwater worden terugge pompt. Door deze maatregelen kan het fosfaatgehalte met 70 tot 90 procent worden terugge bracht. De gewenste water kwaliteit wordt in de Noord ei nderplas bereikt, in de Zuid- einderplas kan de basiskwali teit worden gehaald, zo wordt verwacht. De investeringskos ten worden geraamd op 2,5 3 miljoen gulden. Uitgegaan wordt van een subsidiering door het Rijk van 70 procent. Het project kost 400.00(5 gulden fier jaar. Hiervan neemt de andelijke overheid de helft voor zijn rekening. Langeraar De Langeraarse plassen (de Geerplas) moeten van de ove rige zuidelijke plassengedeel- ten worden afgesloten. Voor de doorvaart van kleine boten wordt een takelinrichting op gesteld. Het gebied wordt apart bemaald door het ge- maaltje naar de Drecht. Voorts moet de bovenste sliblaag (125.000 kubieke meter) worden verwijderd. Dit slib heeft een hoog fosfaatgehalte. Bij de Drecht moet een inlaat worden gemaakt en een fos- faatverwijderingsinstallatie worden gebouwd. Tevens wordt een helofytemoeras (bij voorbeeld riet) aangelegd. Dit moeras kan fosfaat uit water verwijderen. Het project in Langeraar kost ruim een mil joen gulden. Het Rijk heeft een subsidie van 647.500 gul den toegezegd. De exploitatie kosten bedragen 25.000 gulden per jaar. De verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland spreekt woensdag 7 oktober over deze plannen. NIEUWKOOP De tarieven voor leges, de markt- en kam- peergelden, de tarieven voor begrafenisrechten en de huren van openbare gebouwen en de sportzaal gaan in Nieuwkoop met twee procent omhoog. Voor de huur van de sportvelden en het ophalen van het huisvuil moet tien procent meer betaald worden. Het legen van vuilcon tainers gaat vier procent meer kosten. Dat maken B en W van Nieuwkoop bekend in de nota van aanbieding bij de begroting voor 1988. In tegenstelling tot wat in de zomernota van dit jaar werd aangekondigd, gaan de onroerend goed-, de woonfo- rensen- en de hondenbelasting niet omhoog. B en W willen de voorlichting en informatiever strekking aan het publiek actie ver aanpakken. Daartoe is er op 1 september van dit jaar een ambtenaar aangesteld die zich met voorlichtingszaken zal be zighouden. Andere middelen die vaker gebruikt zullen worden zijn bewonersbrieven, folders en voorlichtings- en in spraakbijeenkomsten. De proef met de langere openstelling van de gemeentesecretarie op dins dagen is geslaagd, zo stelt het coüege. Ook volgend jaar blijft het gemeentehuis op die dag langer open. Verder is het noodzakelijk dat het gemeente huis spoedig uitgebreid wordt. „Het gebrek aan werkruimte doet zich steeds meer voelen, terwijl er ook een nijpend te kort is aan spreek- en verga derruimten", aldus staat in de nota. De herinrichting van de raadzaal en de aanschaf van een nieuwe telefooncentrale be horen eveneens tot de investe ringen die in 1988 gedaan moeten worden. Voor het vol gend jaar zijn er ook plannen voor de bouw van zestien be jaardenwoningen aan de Vij verhof. De eerste huizen in de nieuwe wiik Buytewech zullen pas in 1989 gebouwd worden. Schoolroute Om de verkeersveiligheid in Nieuwkoop te verbeteren, heeft het college een aantal maatre gelen in gedachten, zoals het verbeteren en uitbreiden van de fietspaden in de gemeente, het aanleggen van een veilige schoolroute vrii van de rijweg, het veiliger maken van de ver keerssituatie in de dorpskern en het doortrekken van Het Lange Stuk waardoor het bus- verkeer op de Churchilllaan- /Kennedylaan minder intensief wordt. Ee notitie over de aanleg van een nieuw bedrijventerrein in Nieuwkoop wordt binnen kort gepresenteerd en bespro ken. Het bestaande industrie terrein aan de Nieuwveenseweg is vrijwel vol. Bekeken moet worden hoe de behoefte aan nieuwe locaties voor bedrijven ligt en waar deze gevonden moeten worden. Er wordt naar gestreefd zoveel mogelijk be drijven uit de lintbebouwing te verplaatsen. Bovendien zal er ruimte voor lokale startende bedrijven moeten worden gebo den. Nieuwkoop is één van de weinige gemeenten in de regio die de basiseducatie voor vol wassenen op plaatselijk niveau gaat uitvoeren. Voor volgend jaar staan er verschillende cur sussen op het programma, zoals Engels voor bejaarden, koken voor alleenstaande oudere man nen, omgaan met de computer, taal en rekenen voor buitenlan ders en voor Nederlanders, handwerken voor buitenlandse vrouwen en sociale vaardighe den. Campings De illegale campings Saakes en Balvert in de Meije en de als jachthaven in gebruik zijnde terreinen Malta en Cyprus bij de Hollandsekade zijn uit oog punt van natuurbescherming niet aanvaardbaar en mogen niet langer in stand worden ge houden, stellen B en W. De ge meente gaat bekijken of deze terreinen kunnen worden opge kocht. De plaatsing van enkele trekkershutten, de aanleg van een wandelgebiedje achter de Theresiahof in Noorden en een bosgebied aan de westkant van het gebied Buytewech zijn ver der plannen die de recreatie in Nieuwkoop ten goede moeten komen. De aanleg van groen voorzieningen langs het be drijfsterrein aan de kant van de Oranjewijk en rond De Meerval in de wijk De Rietlanden zal nog dit jaar gerealiseerd worden. Ome Piet gehuldigd De heer P. van der Zwet (links) uit Oude Wetering nam gisteren officieel afscheid van Veiling EMM in Roelofarendsveen. Van der Zwet, die in koperskringen bekend staat als „Ome Piet de Kas sier", heeft bijna 42 Jaar lang zijn beste krachten aan de Veense veiling gegeven. Eerst als boekhouder, tevens veilingmeester en later als kassier. De gisteren 65 jaar geworden Van der Zwet kreeg van zijn werkgever de gouden EMM-speld, tijdens een feestelijke bijeenkomst In restaurant De Woelige Baren. Deze on derscheiding is tot nu toe slechts toegekend aan vijf personen. Van der Zwet trad In 1946 in dienst bij Veiling EMM. Juist in die tijd werd begonnen met het veilen van snijbloemen naast tradi tionele groenten als peulen en augurken. FOTO: WIM VAN NOORT Gouden trouw in Noordwijkerhout Het echtpaar L. Zuiderduin-P. Diederiks uit Noordwijkerhout was gisteren precies vijftig jaar ge trouwd. Dit werd gevierd in Hotel van der Geest aan de Zeestraat in Noordwijkerhout waar burge meester F. Winkel tijdens de receptie kwam feliciteren. De 84-Jarige bruidegom is een geboren e« getogen Noordwijkerhouter, die op een Jaar na altijd in zijn geboorteplaats heeft gewoond. De 82- Jarige bruid komt uit Sassenheim. Zuiderduin heeft in de bollen gewerkt. Het echtpaar heeft negeri kinderen. FOTO: HENK VAN DEN END* KOUDEKERK AAN DEN RIJN De rioolrechten gaan volgend jaar tien gulden en de onroerend - goedbelasting (OGB) drie procent omhoog. Dat blijkt uit de begroting van de gemeente Koudekerk aan den Rijn voor 1988. Volgens B en W is de ver hoging noodzakelijk, om dat het benutten van re serves voor het sluitend maken van de begroting niet langer door kan gaan. Verder is geld nodig voor de aanleg van een perslei ding en voor de recon structie van de Hooge- waard. Uit een onderzoek is gebleken dat Koudekerk momenteel een erg laag rioolrecht han teert vergeleken met andere gemeenten, aldus B en W. Een Koudekerker betaalt nu 38 gulden, terwijl iemand in een vergelijkbare gemeente gemid deld 97 gulden betaalt. Met de verhoging van de OGB hoopt men in totaal 18.000 gulden extra binnen te krijgen. In 1989 zal de OGB waarschijn lijk weer met drie procent worden verhoogd. Ook voor het zwembad moet de Koudekerker meer gaan betalen: een gezinsabonne ment gaat in de voorverkoop een tientje meer kosten en ook de zwemlessen worden enkele guldens duurder. Met het ver hogen van de gemeentelijke Boete van 250 gulden bij ontduiken hondenbelasting KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeente gaat hard optreden tegen het ontduiken van de hondenbelas ting. In de strijd tegen het terugdringen van de overlast van hondepoep stelt het gemeentebestuur voor om de opbrengst van een verhoging van deze belasting te ge bruiken voor de aanschaf van hondepenningen. Elke hondebezitter moet hiervoor 10 gulden méér gaan beta len. Ook wordt een boete ingevoerd van 250 gulden bij het ontduiken van de hondenbelasting. Er worden con troles aangekondigd op de naleving van de politieveror deningen op dit gebied. leges en nog enige andere ta rieven (waaronder de begrafe nisrechten) wordt een poging gedaan om, met bovengenoem de maatregelen, ruim 43 dui zend gulden extra binnen t< krijgen. Er zijn echter ook positieve ge luiden te horen in de beleids nota. De tarieven voor afval| verwerking worden niet ver hoogd. De werkeloosheid ir Koudekerk blijft naar ver wachting relatief laag. Opval lend is dat er heel weinig jon geren onder de 21 jaar werke loos zijn. Ook voor verenigin gen en culturele instellingen u er goed nieuws. De subsidies blijven op het niveau van 19Ó7. Een nieuwe korting van het rijk van 6 procent wordt niet doorberekend, maar door de gemeente uit eigen middel len bijgepast. Wat de woningbouw betreft il er weinig ruimte meer voor nieuwe investeringen. Aan dr Kerklaan en de Weidedreef wordt gebouwd; waarschijnlijk krijgt men er 11 premie-A wo] ningen bij, die volgend jaar worden gerealiseerd, waarbij ook nog 15 woningwetwonin gen gepland zijn. Op het wensenlijstje staan ver der nog het herstel van hel wegdek op de op- en afritten bij de Koudekerkse brug, en ook een tweede brug over de Oude Rijn. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Binnenkort begint het Hoogheemraadschap van Rijnland met de bouw van een gemaal in Koudekerk en de aanleg van een afvalwatert ransportleiding van het ge maal naar een tijdelijk lozings- punt in de Oude Rijn. Een en ander is op korte termijn noodzakelijk omdat de be staande installatie al enkele ja ren ernstig overbelast is. In to taal is er een bedrag van 1.870.000 gulden mee gemoeid. De uitbreiding van de ge meente Koudekerk en de aan leg van meer rioleringen zijn de oorzaak van de overbelas ting van de installatie. Het slechts gedeeltelijk gezuiverde water wordt geloosd in de La- gewaardse watering die daar door vervuild raakt Dat dit een boezemwater van beperk te omvang is met een gering zelfreinigend vermogen verer gert de toestand nog. Boven dien leidt de beperkte capaci teit van de bestaande installa tie tot overstorten in het pol derwater wat stankoverlast voor de omwonenden veroor zaakt. In de toekomst moet het afval water van Koudekerk en Ha- zerswoude-rijndijk via een nieuw te bouwen afvalwater zuiveringsinstallatie voor de wijk Kerk en Zanen in Al phen geschieden. Deze wordt echter pas aangelegd wanneer de woningbouw daar een aanvang neemt De aanleg van de leiding in de Hoogewaard langs de Oude Rijn, wordt gecombineerd met een reconstructie van de weg Bovendien wordt dat deel van de Hoogewaard dan van riole ring voorzien. De gemeente Koudekerk bouwt een tussen- gemaal bij de persleiding on het afvalwater in de Rijnland se persleiding te brengen. ALPHEN AAN DEN RIJN De Vereniging Regionaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg (RO- ZAL) houdt op vrijdag 9 en zaterdag 10 oktober een infomarkt voor inwo ners van Alphen en over heden. Wethouder G. Brussen-Leerdam verricht vrijdag 9 oktober om 13.30 uur de officiële opening van een mini-symposium en de infomarkt die onder het motto „Rozal in de markt" in gebouw De Bron aan de Troubadour- weg 2 gehouden wordt. Doel van de markt is prakti sche informatie te geven over het leven van en het le ven met geestelijk gehandi capten. Op die manier wil RÓZAL meer begrip kwe ken voor deze groep mensen in de samenleving. Verte genwoordigd zijn aBe instel lingen uit de regio van kin derdagverblijven tot interna ten, verenigingen van ouders en vrienden van geestelijk gehandicapten, opleidingen in de zwakzinnigenzorg, sport- en recreatiemogelijk heden in de regio en het Re gionaal Informatie en Docu mentatie Centrum (RIDC). Tijdens de markt zijn er op tredens van de Ursulaband, Cabaret 50+ en de volks dansgroep Nirkoda. De toegang is gratis. De info markt is vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag v^n 10.00 tot 16.00 uur geopend. Vrijdagmiddag vindt boven dien een mini-symposium plaats onder het motto „Zwakzinnigenzorg is onze zorg". Beleidsmakers, ouders en regionale instellingen ge ven hier aan hoe zij de toe komst van de zwakzinnigen zorg in de regio Alphen zien. Gedeputeerde W. Aalbers houdt een lezing met als on derwerp „Welke rol speelt het ROZ in het provinciaal beleid". Burgemeester M. Paats houdt een uiteenzet ting over „De relatie tussen de gemeenten in de regio en het ROZAL", gevolgd door de heer R. Janse, voorzitter Samenwerkende Oudervere nigingen met „Wat verwacht de gebruiker van het regio naal georganiseerde zorg aanbod". Tenslotte spreekt de voorzitter van het RO ZAL, de heer M. van Capel over „Zorg op maat als regio naal model". Na een pauze is er om kwart over drie gele genheid tot discussie. 'f

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14