lEeidócSouwnt Leidse Toets verdwijnt STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Advertenties voor leerkrachten in bladen voor buitenlanders Tafeltennishal komt niet in Zuid-West Restauratie Waagbrug en Zijlbrug uitgesteld Weer subsidie voor Al Mizan Uitgekiend schrijlgerei DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 PAGINA 13 ioek gestolen door problemen iet studiefinanciering DEN „Ik heb dat boek nodig voor mijn stu- maar ik heb geen geld door de problemen met studiefinanciering". Dat verklaarde gistermid- J een 21-jarige in Leiden studerende man uit ;impen aan den IJssel nadat hij was opgepakt igens diefstal van een boek uit een boekhandel de Breestraat. De man verliet hollend de boek- idel op het moment dat een agent voorbij de kei liep. De politieman zette de achtervolging ?n kon armlastige student in een café aan de jeuwstraat in de kraag vatten. t dief ging vervolgens mee naar de boekhandel i het boek (waarde: 21,95) terug te geven, lakte zijn excuses aan de bedrijfsleiding en ver- de de oorzaak van zijn financiële problemen. De drijfsleider accepteerde de verklaring en besloot geen aangifte te doen. Brievenbussen afgesloten LEIDEN In verband met de 3 oktoberviering rijn vanaf van daag de volgende brievenbussen af gesloten: de Lam mermarkt, Oude Vest, Prinsessen kade, Rijnsbur- gersingel en aan de Stationsweg. In de loop van maandag 5 okto ber zullen deze bussen weer in gebruik worden gesteld. Veel psychische problemen na gynaecologische tumoren LEIDEN Dertig procent van de vrouwelijke kankerpatiënten die her stellende zijn van gynaecologische tu moren, ondervinden ernstige psycholo gische problemen, die meestal pas zes tot negen maanden na de genezing aan de oppervlakte komen. Dat blijkt uit een onderzoek van me vrouw drs. G. Bos, klinisch psycho loog/psychotherapeut in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden (AZL), dat in 1985 en '86 in het AZL werd gehou den onder bijna honderd genezen vrou wen. Psychische problemen komen pas later aan het licht doordat de vrouwen de eerste tijd na de genezing nodig heb ben om lichamelijk te herstellen. De psychische problemen die daarna ont staan, worden volgens mevrouw Bos meestal veroorzaakt doordat de gene zen patiënten zich niet langer als echte vrouw zien en/of onvruchtbaar zijn ge worden. Voor zover patiënten uit de onderzoeksgroep psychotherapie accep teerden (dertig procent), verbeterde hun situatie in biina zeventig procent van de gevallen. Eén procent ging ach teruit, de rest bleef onveranderd. In die gevallen waarin geen gebruik werd ge maakt van psychotherapie verbeterde veertien procent, bleef 68 procent on veranderd en verslechterde achttien procent. Psychotherapie in groepsver band bleek volgens mevrouw Bos suc cesvol, maar met individuele behande ling werden volgens haar nog betere resultaten behaald. Vooral jongere vrouwen wilden volgens haar indivi dueel behandeld worden. Ook zware banen voor vrouwen LEIDEN Als voor een bepaalde functie fy sieke inspanning wordt geëist, mag dat niet be tekenen dat alleen mannen voor zo'n functie in aanmerking komen. Dat vindt R. van Lint van Links Leiden. In een brief vraagt hij of het col lege het met hem eens is en grond van deze stelling selecteert. Van Lint stelt zijn vraag naar aanleiding van een artikel in het korps blad van de gemeentepolitie Leiden over de vervulling van de vacature voor offsetdrukker. De auteur verzet zich tegen het feit dat in de advertentie de zinsnede „Vrouwen worden uit drukkelijk verzocht te solliciteren" moet worden opgenomen. Omdat de gedachte uit gaat naar een man, wordt bij vrouwen valse verwachtingen valse hoop gewekt, meent de schrijver. .Jammer is het dat de auteur er zo over denkt, ernstiger is het als zoals het ar tikeltje aangeeft diegenen die selecteren of benoemen er zo over denken", aldus Van Lint Jongen komt onder bus LEIDEN Een heel gevaarlijke situatie. Zo omschrijft een woordvoerder van de Leidse politie de fietsover steekplaats op de kruising van de Rijnsburgerweg en de Schipholweg. Gistermiddag om kwart voor zes kwam daar een 12-jarige jongen uit Leiden onder een bus van de NZH terecht, maar hij bleef ongedeerd. Zijn fiets werd geheel vernield. Het ongeval ontstond doordat fietser en buschauffeur tegelijkertijd optrokken, nadat ze voor het verkeerslicht hadden staan wachten. De chauffeur kreeg volgens de politie groen licht, maar ook de jongen dacht dat hij groen licht kreeg. Hij keek ech ter naar het licht dat bestemd is voor fietsers die het tweede gedeelte van de rijbaan van de Rijnsburgerweg willen oversteken. Het licht voor het eerste gedeelte stond nog steeds op rood. De jongen wist zich na de bot sing ter nauwernood in veiligheid te brengen. Volgens de woordvoerder van de Leidse politie zal bekeken worden of de verkeerslichtenopstelling veranderd kan worden. Volgens hem hebben zich de laatste tijd op de kruising geen soortgelijke ongelukken voorgedaan. LEIDEN Leerlingen van de hoogste klassen van basisscholen in de Leidse regio maken van af volgend jaar waar schijnlijk de Citotoets. Twintig jaar lang werd in Leiden en omgeving de „Leidse Toetsge bruikt om te beoordelen welke vorm van voortge zet onderwijs leerlingen het beste zouden kunnen gaan volgen. De Leidse Toets werd ont wikkeld door de afdeling On derwijskunde van de Leidse Universiteit. Grote man ach ter de Toets was de heer Hulsman. Hij is echter over: leden en uit Dezuinigingso- verwegingen is zijn plaats niet opgevuld. De Schoolbe geleidingsdienst schoot te hulp, maar zegde slechts on dersteuning toe voor twee jaar. Daarop besloot de Bavo- commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van ba sisonderwijs en voortgezet onderwijs, over te stappen naar een andere toets. De Ci totoets, die op vele scholen in Nederland wordt gebruikt, lijkt het meest voor de hand liggende alternatief. De Bavo-commissie vindt het belangrijk dat alle 150 scho len die nu nog aan de Leidse Toets deelnemen, gezamen lijk overgaan op een andere toets, zodat de regio als een heid kan worden gezien. Voorzitter A. Tromm zei gis teravond tijdens een commis sievergadering dat dat een zuiverder beeld geeft: „Als je de uitslagen landelijk verge lijkt, worden ook Groningen, Friesland, Drente en Lim burg meegenomen in de ver gelijking. Dan krijg je andere de cijfers voor de Randstad neemt, of de cijfers van de grote steden". Leden van de raadscommis sie onderwijs zeiden gister avond dat ze het jammer vin den dat de Leidse Toets ver dwijnt, maar ze lieten zich positief uit over het idee van het college om het secretari aat van de Bavo-commissie voort te laten bestaan. „De Bavo-commissie ziet de Toets als een van de taken. Het gaat om een continue bege leiding", aldus Tromm. Als voorbeelden van andere acti viteiten noemde hij de inven tarisatie en vergelijking van leermethoden die op de basis scholen worden gebruikt, het begeleiden van leerlingen in de voorlaatste groep van de basisschool en uniformiteit brengen in de adviezen die directeuren geven over ver- volgonderwijs. Het instand. houden van het secretariaat kost 31.000 gulden. „Dat wordt gedeeld met regio-ge meenten. Als die niet mee wensen te doen, moeten we zoeken naar andere oplossin gen", aldus onderwijswethou der H. van Dongen. Band De Budapest Ragtime Band treedt vanavond vanaf 21.30 uur op in jazz- j café The Duke aan de Beestenmarkt. De acht le den van de band spelen nummers van onder ande ren Scott Joplin en Joseph I Lamb. De groep maakt voor de zesde maal een toernee door Nederland en heeft twee elpees uitge bracht. Muziekcursus Jongerencentrum Stats houdt in samenwerking met de Streekmuziek- school een muziekcursus van tien lessen, speciaal voor Marokkaanse jonge ren. De cursus kost 25 gul den en start op 1 oktober. Inschrijving bij Jongeren centrum Stats, Haarlem merstraat 73c, Leiden, tel. 071-142136. Lezing Swami Deva Amrito, voorheen Jan Foudraine, houdt vanavond een le zing in centrum Ex 85 aan de Koppenhinksteeg 15. De auteur van onder meer Wie is van Hout en Bhag- wan Shree Rajneesh zal het hebben over 'leegte en energie'. Toegang kost acht gulden. Aanvang acht Jeugdmajorettes De jeugdmajorettes van muziekvereniging De Burcht hebben zaterdag 26 september in Lekkerkerk de tweede plaats behaald tiidens het concours van de KNF. De vijftien meis jes in de leeftijd van 7 tot 13 jaar onder leiding van C. van der Steen en L. van Munsteren behaalden het zilver met slechts één punt achterstand op de win naar. Rijnland verhoogt milieuheffing LEIDEN Het Hoogheem raadschap van Rijnland wil de verontreinigingsheffing volgend jaar verhogen met 1,3 procent van ƒ61,20 naar 62 per vervuilingseenheid. )eze gematigde verhoging is ónder meer mogelijk doordat Ie lage energieprijzen een [unstig effect hebben op de tosten van waterbeheersing. let Hoogheemraadschap teeft voor volgend jaar een brs investeringsprogramma, daarop staan onder meer nieuwe projecten in Hazers- Voude-Rijndijk, Aarlander- 1 veen en Koudekerk en aan passing van de installaties in onder meer Nieuwe Wete- jring, Woubrugge en Aals meer. Met de voorgestelde investeringen is een bedrag ■gemoeid van 50 miljoen gul den. LEIDEN Als er een open vacature is in het Leidse openbare onder wijs, moeten advertenties worden gezet in bladen die vooral door leden van etnische minderheidsgroe pen worden gelezen. Wet houder H. van Dongen van onderwijs en emanci patie was het gisteravond eens met dit voorstel, dat tijdens een commissiever gadering naar voren werd gebracht door de raadsle den R. van Lint (Links Leiden) en W. Hettinga (CDA). De meerderheid van de com missie ging gisteravond ak koord met de voorstellen die het college doet in de beleids nota „Benoemen, beoordelen, nascholen Aspecten van het personeelsbeleid basisonder wijs". De maatregelen moeten ervoor zorgen dat er meer ho moseksuelen, vrouwen en le den van etnische minderheids groepen gaan werken op Leid se openbare scholen. CDA en VVD maakten een voorbe houd. In de nota stelt het college on der andere dat personeelsad vertenties moeten worden ge zet in bladen die vooral door homoseksuelen worden gele zen. Ook doet de gemeente het voorstel bij bepaalde vacatures alleen vrouwen op te roepen voor een sollicitatiegesprek. Hettinga vond het niet nodig te adverteren in media voor homoseksuelen. Hij zette vraagtekens bij de stelling in de nota dat er „om pedagogi sche redenen" meer homosek suelen op de scholen zouden moeten werken. Voorts vroeg de christen-democraat zich af waarom het percentage vrou wen op de scholen moet worden verhoogd. „Waarom worden bijvoorbeeld voor de laagste groepen niet meer mannen aangetrokken", vroeg hij. VVD-raadslid M. van der Nat vroeg zich af of de kwaliteit van het onderwijs niet zou lei den onder het feit dat voor be paalde functies geen mannen meer zouden worden opgeroe pen. „De kwaliteit van het on derwijs staat voorop", ant woordde Van Dongen. „Op het moment dat er geen gescnikte vrouwen blijken te zijn, ko men de mannen aan de beurt". Overigens was er het afgelo pen jaar op de openbare basis scholen geen enkele open va cature. Op scholen voor voort gezet onderwijs zijn er volgens een woordvoerder van de di rectie onderwijs „enkele tien tallen open vacatures per jaar". Nieuw voorstel voor Wagnerplein LEIDEN De gemeente Leiden heeft eigenaar Aegon Vastgoed van het winkelcen trum Kennedylaan/Wagner- plein een nieuw voorstel ge daan voor herindeling van de winkels. Het winkelcen trum dient aangepakt te worden om ook in de toe komst levensvatbaar te zijn. De eigenaar heeft enkele maanden geleden laten we ten geen geld beschikbaar te hebben voor een grondige renovatie. Met het voorstel reageert de gemeente op noodkreten van omwonen den en winkeliers over de neerwaartse spiraal waarin het winkelcenturm terecht is gekomen: steeds meer win kels worden gesloten. In de directe omgeving van het centrum wonen vooral veel ouderen, die voor hun eerste levensbehoefte op het cen trum zijn aangewezen. De gemeente stelt voor de be staande winkels dichter bij elkaar te brengen, ruimte te creëren voor een grotere su permarkt en een overdekte passage te verwezenlijken. Wethouder J Peters en ds. A. Alblas, predikant van de Hooglandse Kerk, namen gisteren de geres taureerde Kerkbrug weer in gebruik. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De restauratie van de Zijlbrug en de Waagbrug is voorlopig uitgesteld. Dat liet wet houder J. Peters gister middag weten bij de inge bruikname van de Kerk brug. De enige historische stalen dubbele ophaalbrug in Leiden, de Kerkbrug over de Oude Rijn, is op geknapt. De brug die de verbinding is tussen de Hooglandse Kerksteeg en de Hooglandse Kerk- gracht werd gistermiddag opnieuw opengesteld door ds. A. Alblas, predikant van de Hooglandse Kerk en wethouder Peters. De wethouder hoopte dat in de toekomst de monumentale brug met behulp van subsi die onderhouden kan worden. „Het onderhoud van de bruggen is erg belangrijk. Zo zou de Waagbrug ook in aanmerking moeten komen voor een herstelbeurt. Het plan was om daar na 3 okto ber mee te beginnen, maar de kosten zijn veel hoger dan er in eerste instantie werd gedacht. De restauratie is om die reden uitgesteld. Hetzelf de geldt voor de Zijlbrug. Deze brug moet ook nodig hernieuwd worden". Met de restauratie-werk zaamheden is aan het uiter lijk van de Kerkbrug, die met recht een monument ge noemd mag worden, niets veranderd. De gemetselde onderbouw, daterend uit 1665, werd in 1843 al een keer vernieuwd. Toch was de toestand van de onder bouw nu zo slecht dat deze tot aan de waterlijn is ge sloopt. Met bijpassende ste nen werd op de nog goede fundering een nieuwe onder bouw gemetseld. De gietijze ren bovenbouw, gemaakt door D. Schretlen in 1867, is na demontage in een fa briekshal hersteld. De diverse onderdelen zijn schoongemaakt en waar no dig gerepareerd. Om de brug beweegbaar te maken zijn enkele versleten onderdelen vervangen door nieuwe. Met het herstel van de brug, dat ruim een half iaar heeft ge duurd, is ook de belangrijke verbinding tussen de Haar lemmerstraat en de Hoog landse Kerkgracht hersteld. Vrijwilligers onderscheiden Burgemeester C. Goekoop reikte gistermorgen medailles en di ploma's uit aan vier werknemers van het Centrum voor Vakoplei dingen voor Volwassenen omdat zij tien of vijftien jaar actief zijn bij de Bedrijfs Zelfbeschermingsorganisatie van de school. „Het is heel nuttig en noodzakelijk dat er mensen zijn die onmiddellijk kunnen ingrijpen als er een rampje in het gebouw gebeurt", vond Goekoop. Hij overhandigde een onderscheiding aan D. Nagte- gaal uit Roelofarendsveen, die al 15 jaar als vrijwilliger actief is bij de Bedrijfs Zelfbeschermingsorganisatie. De heren J. Hörters. uit Leidschendam en H. Suk uit Oud-Ade kregen een medaille opgespeld omdat zij tien jaar actief zijn. Directeur H. Schouten van het CVV nam de onderscheiding aan namens de heer J. Cas- pers uit Noordwijk die ook tien jaar vrijwilliger is, maar gisteren niet aanwezig kon zijn op het Stadhuis. De burgemeester reikt ongeveer drie keer per jaar medailles en diploma's uit aan perso neelsleden die tien Jaar vrijwilliger zijn bij de Zelfbeschermingsor- qanisatie van hun bedrijf. Op de foto van links naar rechts: H. Suk, D. Nagtegaal, J. Hörters. C. Goekoop, H. Schouten. FOTO: TEJO RINGERS PROTEST BUURTBEWONERS HEEFT SUCCES LEIDEN De tafeltennishal van Scylla komt niet in Lei den Zuid-West. Het college heeft twee nieuwe lokaties op het oog: de Kikkerpolder aan de Oegstgeesterweg en de Cathrijnestraat. De tafeltennis vereniging maakt nu gebruik van een gebouw aan deze straat, maar dat is niet ge schikt voor wedstrijden. Bo vendien wil de gemeente op die plaats woningen bouwen:- „We moeten bekijken of daar een nieuwe hal kan komen en woningen", aldus wethouder D. Tesselaar van volkshuisves ting en sport. De gemeente legt de twee mogelijkheden voor aan Scylla. De vereniging vergadert vanavond over het nieuwe standpunt van het col lege. In een eerste reactie zegt voorzitter W. Langeveld „niet gelukkig" te zijn met het voor stel de hal te bouwen in de Kikkerpolder. In juni nam het college een principe-besluit voor bouw van een tafeltennishal op een terrein aan de Telderskade. Tegen dat besluit werd heftig geprotesteerd door buurtbewo ners. Zij meenden dat door de plaatsing van de hal het enige stukje groen in de wijk zou verdwijnen. Bovendien zouden de bezoekers van de hal zor gen voor verkeersoverlast. Buurtbewoners haalden 500 handtekeningen op, deelden pamfletten uit, hingen span doeken op en schakelden de Stichting Welzijn in. „Dankzij de stichting wisten we welke wegen we moesten bewande len", zegt J. van Eek, een van de protesterende buurtbewo ners. Vorige week had de buurt een gesprek met de wet houders J. Peters en D. Tesse laar. Deze week besloot het college de hal niet in Zuid- West te bouwen. „Dat was een helder moment van de wet houders", aldus Van Eek. Vol gens Tesselaar kon het college zich vinden in de door ae buurt geopperde bezwaren. De gemeente wilde de hal vooral uit planologische over wegingen neerzetten in Zuid- West. Tafeltennisvereniging Docos maakt gebruik van het oude PTT-gebouw in De Mors en de nieuwe hal mag daar niet te dichtbij staan. Tesselaar meent dat de lokaties die de gemeente nu op het oog heeft, ver genoeg afliggen van de hal van Docos. Tafeltennisvereniging Scylla vergadert vanavond over het nieuwe besluit van de gemeen te. „Twee en een half jaar ge leden werd ons ook het aan bod van de Kikkerpolder ge daan. Die plaats was voor ons toen onaanvaardbaar. De nieu we hal zou niet centraal ko men te liggen en te ver bij de oude' hal vandaan. Dat heeft gevolgen voor het ledenbe stand. De bezwaren blijven overeind", denkt voorzitter W. Langeveld. Hij zegt dat de ge meente de afgelopen twee en een half jaar „verschrikkelijk traag en onzorgvuldig" heeft gehandeld. „Daardoor zijn we geen steek verder gekomen. Nu zet 8e gemeente ons eigen lijk voor het blok", vindt Lan geveld, die zich afvraagt hoe veel zeggenschap de vereni ging heeft. „Buurtbewoners van de Zoeterwoudse Singel en van Zuid-West hebben de hal nu kunnen tegenhouden. Ik vraag me af of wij ook een bepaalde bestemming kunnen tegerihouden". LEIDEN Al Mizan kan in elk geval tot 1 juli 1988 blijven bestaan. De gemeente Leiden wil tot die tijd garant staan voor subsidie voor het Marokkaans-Nederlandse maandblad. De raadscommissie ging gisteravond akkoord met het voorstel van het college om bijna 60.000 gulden beschikbaar stellen voor dit tweetalig kranteproject en voor het textielproject voor buiten landse meisjes bij het Vormingscentrum Werkende Jongeren. Beide leer-werkprojecten voor (buitenlandse) jongeren werden in de jaren 1985 en 1986 gesubsidieeerd door de rijksoverheid. Toen de overheid besloot met ingang van 1987 geen subsidie meer te verstrekken, stelde het Leidse gemeentebestuur geld be schikbaar. De gemeente verwacht dat vanaf 1988 de overheid weer subsidie zal verstrekken. Dat is echter nog niet zeker en daarom wil de gemeente zich garant stellen voor subsidie om er zeker van te zijn dat beide projecten kunnen blijven voortbestaan. Doordat de gemeente zich nu al garant stelt, hoeven geen ontslagaanvragen voor het personeel te worden ingediend en verkeert het perso neel niet in onzekerheid over de toekomst van henzelf en van het project. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! I Noteer als nieuwe abonnee Ingaande. Naam: l"~ I Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,04 I G kwartaal per acceptgiro 168,93 Stuur als dank de schrijfsel naar: Naam: Adres: j Stuur deze bon in een open envelop -postzegel niet nodig -naar I ^Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag y^J Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13