Directeur Duinrell wil meer coördinatie voor toerisme Tuinders en scholen blij met „Klas in de Kas Kamer wil stoppen met napluizen ministeries Zuivelexport mogelijk in gevaar door Europees melkbeleid Omzet dagbladen met? 50 miljoen gedaald Zacatal du Bois sterkste oud derbywinnaar £eidóe@ou*a*it BRUSSEL Een paar da gen nadat EG-Landbouw- commissaris Frans An- driessen bekend had ge maakt dat de melkquote ring en de superheffing in ieder geval tot 1991 blij ven, heeft de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ laten weten dat er volgend jaar in de EG een tekort van vier miljard kg melk dreigt te ontstaan. Eerder had het Produkt- schap voor de Zuivel al la ten doorschemeren dat door de aanvoer van te weinig melk de zuivelfa brieken in de problemen komen. Ten opzichte van 1984, toen de superheffing werd ingevoerd, is de melkproduktie in Neder land met zo n zeventien pro cent gedaald. Het aantal boe ren liep aanzienlijk terug. In 1986 daalde het aantal melk veehouders van 58.000 naar 55.000. Het aantal melkkoeien daalde in dat jaar met vijf pro cent van 2.354.000 naar 2.247.000. Maar de gemiddelde melkproduktie per koe steeg fors. Het Koninklijk Neder lands Rundvee Syndicaat maakte deze zomer bekend dat er sprake was van een produk- tiestijging van vierhonderd kg melk per koe. De gemiddelde produktie van door het NRS gecontroleerde koeien kwam in 1986 op 6.214 kg melk. En nog lijkt het einde niet in zicht. Tienduizend kilogram melk per koe per jaar is niet uitgesloten. Volgens de EG-landbouwcom- missaris zullen er na 1991 be tere tijden aanbreken voor de boeren. Nu al laat hij weten dat tegen die tijd een versoe peling van het quotasysteem kan worden overwogen. Zo zou hij willen voorstellen de quota los van de grond ver handelbaar te maken. En daar zitten veel melkveehouders al jaren op te wachten. Orders Als gevolg van en tekort aan melk moet de Nederlandse zuivel, zoals de FNZ eergiste ren kenbaar maakte, nu orders laten lopen. Zo moest bij voor beeld de zuivelcoöperatie Noord-Nederland vorig jaar een order van 2800 ton kaas naar Brazilië nagenoeg laten vallen. De export van zuivel - produkten naar landen buiten de EG lijkt daardoor verloren te gaan. Andriessen verwacht echter niet dat Nederland zijn export positie op de wereldmarkt dreigt te verliezen. De EG- commissaris zegt dat zijn be leid juist gericht is op export voor de wereldmarkt. De FNZ laat doorschemeren dat er voor de verwerkende zuivelindustrie moeilijke tij den zullen aan breken. In een rapport over de superheffing stelt de FNZ dat de afzetmoge lijkheden voor de Nederlandse zuivelprodukten binnen de EG veilig gesteld moeten worden en zo mogelijk uitgebreid moeten worden. De FNZ zal zich overigens niet verzetten tegen afschaffing van de melkquotering uit angst voor een produktie-ex- plosie bij het volledig vrij laten van de produktie. Talloze kinderen in Nederland zitten ernstig in de knel. Scheiding verwaarlozing mishandelingvele redenen waarom ze vaak uit huis geplaatst worden. Terwijl ze eerder tot rust komen in een gewoon gezin. Met de steun, liefde en aandacht van volwassenen. Die daar niet teveel voor terug verwachten. En nauw willen samenwerken met hulpverleners. Wie twijfelt neemt de problemen in elk geval serieus. En is misschien daarom wel 't meest geschikt voorde pleegzorg. Vraag de brochure aan bij de Leidse Stichting voor Gezinsverpleging Herengracht 33,2312 LA Leiden. Telefoon (071) 143246. DRINGEND PLEEGOUDERS GEZOCHT. Driedimensionale video De gebruiker heeft weliswaar een speciale bril nodig om h« eindresultaat te aanschouwen, maar deze draagbare videocama# ra kan driedimensionale beelden opnemen en weergeven. H«>i apparaat, ontwikkeld door het Japanse Toshiba, is geschikt VHS-banden. FOTO: „VERLIEZEN DOOR DE STER GROTER DANÈ AANGENOMEN" N (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uitbreiding van de STER-recla zal er vrijwel zeker toe leiden dat de dagbladen hd advertentie-omzet over dit jaar met bijna vijftig miljoe gulden zullen zien dalen. Dat is nagenoeg hetzelfde b« drag als de STER door de invoering van de zwevendj reclameblokken op televisie aan extra-inkomst* denkt binnen te halen. Algemeen secretaris drs. K.J. van der Zande van de Nederland se Dagblad Pers kenschetste het dreigende verlies als „grotap dan tot nu toe op basis van berekeningen was aangenomen". D|n raming van vijftig miljoen omzetverlies is gebaseerd op de tel gengevallen cijfers uit de eerste helft van dit jaar. Het verlies vooral merkbaar in de advertenties voor merkartikelen en voi diensten. Aanvankelijk was men ervan uitgegaan dat de verliezen bij c gehele schrijvende pers (dus met inbegrip van tijdschriften t nieuwsbladen) maximaal zeventig procent zouden bedragen val het bedrag dat de STER door het uitbreiden van de reclame o tv extra incasseert. Van der Zanden constateerde gisteren bitt€_ dat „de dagbladen voorlopig voor de volle honderd procent he| slachtoffer zijn". Hoe dat in de tijdschriften-sector zal uitpakkef is niet precies te zeggen omdat uitbreiding van STER-reclame op tv daar, naar men aanneemt, vertraagd uitwerkt. jd Akkoord Volgens Van der Zande illustreert deze ontwikkeling nog eenf duidelijk „hoe hard de STER de dagbladeh kan treffen". Een opt 26 augustus gesloten akkoord tussen pers en omroep over verdeling van de extra STER-inkomsten als gevolg van de toed genomen aantal reclame-uitzendingen, voorzag in een schade* vergoeding van 25 procent aan de dagbladen. De nu op tafel lig# gende cijfers laten zien, dat dit „uiteraard een compromis is'-,d aldus Van der Zande in zijn commentaar. Minister Brinkmagc van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur moet formeel nog een besluit over dit akkoord nemen, maar eerder heeft hij tot grolt j teleurstelling van de NDP al ronduit gezegd er helemaal nil i gelukkig mee te zijn. 4 De reden daarvan is dat hij niet staat te trappelen de omroepbij I drage volgend jaar met een tientje te verhogen. Die verhoginj was noodzakelijk om de inkomsten van de omroep die door d« schadevergoeding aan de kranten minder binnen kreeg, toch o| peil te houden. Het is volgens een woordvoerder van WVC niét I uitgesloten dat het kabinet vrijdag tijdens de wekelijkse ministc S raadsvergadering een definitief oordeel over het akkoord ztii vellen. -'I if 99 NAALDWIJK Torna- ten koopt moeder in de winkel. Maar hoeveel moeite het kost zo'n to maat te kweken, daar sta je meestal niet bij stil. Ze ker niet als je twaalf jaar oud bent en misschien zelfs helemaal geen toma ten lust. Zes jaar geleden besloten de drie Holland se landbouworganisaties iets te organiseren om kinderen van tien tot twaalf jaar vertrouwd te maken met de agrarische sector en de glastuinbouw. Zij introduceerden het „schooladoptieplan". Na al die jaren bestaat het pro ject nog steeds en volgens de organisatoren is het een groot succes. In het Westland en omgeving wordt het gebeuren, dat daar de titel „Klas in de Kas" heeft, gecoördineerd en uitgevoerd door de Infogroep Glastuinbouw Westland. Op 1 oktober wordt er een door de Infogroep georganiseerde in formatie-avond gehouden in Fleuresto in Bloemenveiling Westland voor belangstellende bedrijven en scholen. Een tuinder legt een groep leerlingen uit hoe de substraatteelt werkt. ie Adopti Het principe van het project is, dat een groot aantal agrarische bedrijven een zesde of zevende groep van een basisschool „adopteert". Die groep leeft gedurende een jaar als het ware met het bedrijf mee en bezoekt het drie of vier keer. Op school leren de kinderen bovendien allerlei dingen over de gang van zaken in de agra rische sector. De stichting „PR-Westland" stelt daarvoor materiaal ter beschikking, zo als een informatiemap en een boekje met suggesties voor le raren en tuinders. In de Infor matiemap wordt ingegaan op de geschiedenis van het West land. de ontwikkeling van de tuinbouw, de verschillende soorten kassen, de produkten die daarin gekweekt worden en dergelijke. Elders in het land wordt het project natuur lijk door andere organisaties begeleid. In het Westland zet ten dit jaar 71 bedrijven hun deuren open. Er doen 72 scho len mee met gezamenlijk 2340 leerlingen. Wedstrijd Mevrouw A. Visser-Endhoven is voorzitter van de Infogroep Glastuinbouw. De groep be stond al voordat het Schoola doptieplan in het leven werd geroepen. „De leden van onze infogroep treden op als con tactpersonen tussen bedrijven en scholen", aldus mevrouw Visser, „maar het is de bedoe ling dat de betreffende leraar en de tuinder het contact zo snel mogelijk zelf gaan rege len, zodat onze hulp niet meer nodig is". „Elders in het land worden vooral landbouw- en veebe drijven bezocht. Maar hier in het westen zijn veel meer kas sen, vandaar dat het project sterk op de glastuinbouw is ge richt. Voor scholen in het hele land wordt een kinderkrant uitgegeven, die is samenge steld uit bijdragen van de kin deren zelf. In het Westland or ganiseren we bovendien jaar lijks in verband met het schooladoptieplan een werk stukken-wedstrijd voor de ten toonstelling „Westland- 19nu". Dit jaar houden we een gezel schapsspellen-wedstrijd: de kinderen moeten zelf een Spontaan „Bij de adoptie van scholefl door bedrijven is het erg leuk om te zien dat er na verloop van tijd vaak een hechte band ontstaat tussen het bedrijf ejb de geadopteerde school. De deelnemende tuinders zijn ook erg enthousiast. De spontanj- teit van de kinderen spreekt aan. Ze worden als het waft deelgenoot van de zorgen waarmee een tuinder te ma ken heeft en je kunt merken dat dat ze aanspreekt. De kiji- deren gaan heel anders den ken over de groente die elke dag in de winkel Jjgt: ze weten nu dat er veel voor komt kij ken voor dat allemaal groeit en bloeit". PETRA DE VRIES BINNENLAND DEN HAAG CDA en PvdA, samen een ruime ka mermeerderheid, willen stop pen met het napluizen van de financiën bij ministeries. Zij willen daarmee een streep ha len door een in 1986 gevallen besluit van de hele Kamer. Toen besloot de Kamer naar aanleiding van de RSV-affaire te beginnen met „feitenonder zoeken" waarbij begrotingen van ministeries in financiële zin door kamercommissies moesten worden ontleed. Eind 1986 gebeurde dat voor het eerst met vijf begrotingen. Dit jaar zijn alle departemen ten aan bod. De houding van CDA en PvdA bleek gisteren tijdens het eerste feitenonder zoek: de begroting van Land bouw en Visserij. „Je hebt een opleiding als boekhouder of accountant nodig om dit te kunnen volgen. Ik vraag me sterk af of wij zo door moeten gaan. Ik heb daar grote aarze lingen bij. Dat het proces leidt tot een beter inzicht in begro tingen, prima. Maar nu krijgt het een accountants-achtig ka rakter", aldus CDA-kamerlid Van Noord. Hij zei de zaak na- WASSENAAR In de negende koers gisterenmiddag op Duindigt kwamen slechts zes paarden aan de start. Het aan tal mag dan klein zijn, de kwaliteit was hoog; vijftig procent van de paarden had een derby gewonnen. Zacatal du Bois, All or Nothing en Sam Avon drukten hun stempel op de koers. De merrie Zacatal du Bois die twee jaar geleden met Aad Suykerbuyk de derby won, zegevierde nu nogal verras send voor Walko B en de zeer verdienstelijke veteraan Sam Avon. Meteen na de start nam Zacatal du Bois de leiding voor Walko B en de derby winnaar van vorig jaar, All or No thing, de Benjamin in het gezelschap. In de laatste rechte lijn bleef de spurt van All or Nothing uit. Valentin Melodie was wegens onregelmatig draven al uitgeschakeld en Lucky Crown maakte vlak na de start een fout en werd op grote achterstand gezet en bij een tweede fout zelfs uit de strijd genomen. mens zijn fractie begin 1988 als alle feitenonderzoeken zijn ge weest, in de Kamer aan de orde te willen stellen. Tazelaar (PvdA) hekelde de huidige gang van zaken even eens. „De voorzitter heeft on langs nog gezegd dat wij geen boekhouders moesten zijn, maar ons bezig moesten hou den met politieke hoofdlijnen. Nu gaan we veel te veel in de tails. In een reactie liet minister Braks het bij het constatering dat de Kamer zelf de feitenon derzoeken heeft gewenst. Vol gens hem heeft het op het mi nisterie van landbouw geleid tot 100 mandagen extra werk. Dat proces heeft er wel toe ge leid dat de administratie op het ministerie is verbetera, evenals de controle op de uit gaven, aldus Braks. De minister gaf te kennen met ingang van 1991 de admini stratie en de contróle op zijn ministerie zodanig te willen hebben dat er een goedkeu rende verklaring van de ac countants komt over alle on derdelen van de begroting. Over 1986 is nog op tien on derdelen een voorbehoud ge maakt. Braks heeft voor de komende twee jaar 13,9 mil joen gulden jaar uitgetrokken voor het inhuren van deskun digen. „MET ÉÉN STAATSSECRETARIS PRAAT 'T GEMAKKELIJKER" H.R.J. Graaf van Zuylen van Nijevelt, directeur van het Wasse- naarse attractiepark. FOTO: MILAN KONVALINKA WASSENAAR „Lan delijk moet er meer co ördinatie zijn op het ge bied van toerisme. De ambtenaren op de ver schillende ministeries werken goed, het Neder lands Bureau voor Toe risme doet het ook heel goed, maar er zou veel meer samenwerking moeten zijn". H.R.J. Graaf van Zuylen van Nijevelt, directeur van het Wassenaarse attrac tiepark Duinrell, is dui delijk. Dit keer niet eens kritiek op de strenge re gelgeving van de ge meente Wassenaar, maar adviezen voor het lande lijk beleid. Hij steunt hiermee de opvatting van mr. J.A.T. Cornelis- sen, directeur van het Nederlands Bureau voor Toerisme in Leidschen- dam, die onlangs heeft gepleit voor het instellen van een Commissie la Dekker die het terrein van de vrije-tijdsbeleid eens zou moeten door lichten, zoals de Com missie Dekker met de gezondheidszorg heeft gedaan. Volgens Van Zuylen van Nij evelt zou hettoeristisch be leid van ons land beter op el kaar kunnen worden afge stemd als toerisme wordt on dergebracht bij een ministe rie en het liefst nog bij een staatssecretaris. „Nu bemoei en afhankelijk van het on derwerp verschillende minis teries zich met toerisme. Re creatie valt voor een deel on der Landbouw, toerisme, en dan meer het commerciële deel valt onder Economische Zaken, Volkshuisvesting be moeit zich er soms ook mee, en voor opleidingen moeten we bij Onderwijs zijn. Over de ambtenaren wil ik geen kwaad woord zeggen, want ze werken goed. Maar het zou efficiënter zijn om alles bij één departement onder te brengen. Met één staatssecre taris praat 't gewoon gemak kelijker", zo vindt hij. Knelpunten De speciale commissie zou volgens Van Zuylen van Nij evelt ook de knelpunten voor toerisme en recreatie eens op een rijtje moeten zetten. De graaf heeft er zelf al een aan tal gesignaleerd. „De btw bij voorbeeld. Disney begint een park in de buurt van Parijs. Dat vinden wij op zich geen slechte zaak. Ze verwachten dat er jaarlijks tien miljoen mensen naar het park in de buurt van Parijs komen. Wij verwachten, dat die bezoe kers ook een paar dagen naar Nederland komen. Voor bui tenlanders is Nederland aan trekkelijk. Er zijn attractie parken die bovendien niet al te ver van elkaar liggen. We hebben een enorm aantal musea en een grote hoeveel heden stads- en dorpsgezich ten. Maar Disney gaat zich in Frankrijk vestigen, omdat ze daar een lager btw-tarief konden bedingen. Ik geloof dat voor de themaparken in Frankrijk een btw-tarief geldt van zeven procent. Wij betalen twintig procent. In EG-verband willen we nu eens gaan kijken naar de ta rieven in de verschillende landen. Dat is voor ons be langrijk, want wij in Neder land moeten concurreren met de parken in Duitsland, België en Frankrijk". Op het onderzoek naar de verschillende tarieven is aan gedrongen door Euro Pares, een organisatie waarbij veel Europese attractieparken zijn aangesloten. „We wisselen informatie uit over bijvoor beeld de veiligheid van be paalde toestellen. Stel voor dat er van een zweefmachine iets stuk gaat waardoor een ongeluk dreigt of misschien al is gebeurd. We weten nu van elkaar wie welke attrac ties heeft en zo kunnen we elkaar dus snel waarschu wen". Van Zuylen van Nijevelt is monenteel vice-voorzitter van Euro Pares en staat op de nominatie om over twee jaar de Engelse voorzitter op te volgen. Schermen „Als lid van deze club gaan we ook regelmatig achter de schermen van eikaars parken kijken. Mensen van een park uit Göteborg in Zweden zijn bij ons komen kijken. Wij zijn ook bij hen geweest. Zij hebben een omgekeerd huis in hun park met gekke at tracties. Misschien dat we ook eens zoiets in ons park opnemen". Een ander voorbeeld van een buitenland dat het in de ogen van Van Zuylen van Nijevelt beter doet, is Engeland. „Sinds kort is het daar zo, dat je als het bestemmingsplan eenmaal is goed gekeurd, niet voor elke verandering meer toestemming hoef te vragen. Je moet je natuurlijk wel aan een aantal belangrij ke regels houden. Zo mag je het milieu niet vervuilen. Maar hier zijn te veel regels. Hier moet je voor elke veran dering een vergunning aan vragen. Dat is een tijdroven de zaak. En als het in Enge land anders kan, waarom kan dat dan hier ook niet?" Voor de commissie liggen er dus al genoeg zaken waar mee men aan de slag kan. Medewerkers van de internationale attractieparken nemen af en toe een kijkje in eikaars „keu ken". Hier een internationaal gezelschap op bezoek bij Duinrell in Wassenaar. FOTO: PR Toch zal de commissie niet nu al in het leven worden ge roepen. „In deze tijd van het jaar zijn we altijd druk bezig met de voorbereidingen van het aanstaande seizoen. We kijken of er ergens op de we reld attracties zijn die het hier goed zouden kunnen doen", aldus de graaf die in middels weer voor een twee de studiereis naar de Vere nigde Staten is vertrokken. NANDA TROOST DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 PAGINA D r

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10