Waarom komt de medisch specialist niet aan huis?" Verkeersslachtoffers vaak ontredderd of woedend" ABP had geen „patent" op kunstmatige bouwkosten rten chtig „Geen reorganisaties ten koste van verkeersveiligheid' 2 TNENLAND/BUITENLAND CeidaeSoiwatit ffer De Jonge na weken chonden terug Tv-directeur Koopman plotseling weg bij VARA Celstraf voor rol in zaak Van der Valk VAN LONDEN (WVC) BUITENGEWOON HOOGLERAAR IE ORGANISATIES VERBETEREN OPVANG MR. VAN VOLLENHOVEN: DINSDAG 29 SEPTEMBER 1987 PAGINA 7 fERDAM Een koffer van Klaas de die tijdens diens terugreis naar Neder- <jrie weken geleden verdween, is in ge iden staat weer boven water gekomen. ;offer werd gisteren afgeleverd bij de Apartheidsbeweging Nederland £y SS* lü: vrij Klaas de Jonge raakte de koffer "bij zijn thuisreis vanuit Mocambique na rijlating in het kader van een gevange- ii. Aangenomen wordt dat de koffer in is zoekgeraakt. De nu teruggevonden 'r was met een mes opengesneden. Ook dg in de koffer was stukgesneden. Uit offer waren verdwenen cassettebandjes, „dagboekachtige" opnamen van De Jon- i'met door hem opgenomen „racistische" epen van Zuidafrikaanse bewakers die het ambassadegebouw stonden, waar hij jaar onvrijwillig heeft doorgebracht. HILVERSUM Televisie-directeur VARA M. Koopman (44) heeft gisteren met onmiddellijke ingang ziin functie neergelegd. Over het ontslag wil de VARA niets meer kwijt dan dat er „ono verbrugbare verschillen van opvatting" zijn. Door de VARA wordt elke samenhang tussen dit vertrek en problemen van Freek de Jonge rond het programma „Kinderen voor kinderen" ontkend. De Jonge verstoorde verleden week een persconferentie om de VARA-directie te beschuldigen van contractbreuk. Op papier was vastgelegd, dat hij de presentatie van dit programma zou verzor gen. Een gesprek tussen Van Dam en De Jonge liep op niets uit, ook al werd de laatste financieel schadeloos gesteld. Koopman zei in commentaar op deze zaak: „Ik heb niets toe te voegen aan de verklaring van de VARA." Koopman werd zeven en een half jaar geleden als televisiedirecteur bij de VARA binnengehaald. Zijn functie zal voorlopig worden waargenomen door R. Slippens (44), hoofd van het bedrijfsbureau van de VARA. DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft een 26-jarige inwoner van Uden veroordeeld tot twee jaar cel. De man probeerde vorig jaar juni in Zwitser land enkele honderdduizenden Zwitserse francs om te wisselen die afkomstig waren van het losgeld voor de ontvoerde me vrouw Van der Valk. De man werd ge pakt toen hij al bij tientallen verschillende banken geld had ingewisseld. Het geld wat hij toen nog bij zich had is het enige dat in deze ontvoeringszaak boven water is geko men. Procureur-generaal mr. De Groot zei op de zitting bij het hof dat iedereen die bij een ontvoering is betrokken een zware straf moet krijgen. ko!- rRECHT Medische rg aan huis mag niet ,jrJ ijven steken bij een be- urm van veredelde bu- bui- »nhulp; het moet een 'bo- orgmix" zijn, waarin zo- na" jel mogelijk soorten me- S ische hulp vertegen- po^ oordigd zijn. Dat heeft x,: J. van Londen van- .25 iddag gezegd bij zijn mvaarding van het bui- eeD ngewoon hoogleraar- hap aan de Rijksuniver- teit in Utrecht. kapHHip )ene an Londen gaat de leerstoel 1,75 tructuur en functioneren per in de gezondheidszorg" be- men, samen met dr. A- na. ichrijvers. Van Londen ver ier lit daarmee drie belangrijke blik ncties in zijn vakgebied: di- omt cteur-generaal (hoogste ,35 fnbtenaar) op het ministerie WVC, voorzitter van het stuur van de Wereld Ge- indheids Organisatie (WHO) buitengewoon hoogleraar. indrukwekkende staat dienst. Maar is die combi- ide van functies wel zo ge red? Van Londen. „Als u doelt op mijn eigen gezondheid weet ik het ook niet. Maar u moet bedenken dat het voorzitter schap van het bestuur van de WHO een tijdelijke zaak is. Dat is éen erebaan voor één i'aar, die overigens wel een iele extra inspanning vergt. En de hoogleraars-post in Utrecht bezet ik samen met dr. Schrijvers. Ik neem drie- tiende deel voor mijn reke ning en hij zes-tiende, dus hii heeft de grootste portie. Ik zal een vaste dag in de week naar de universiteit komen en voor het overige 's avonds en in de weekeinden mijn taak vervul len. Colleges geef ik meestal 's avonds. Daarnaast moet ik een hele hoop lezen, wat dat betreft kan deze functie heel bevruchtend zijn voor mijn werk op het ministerie". Maar dreigt niet het gevaar dat de wetenschapper Van Londen gemuilkorfd wordt door de ambtenaar Van Lon den? „In principe hoeven weten schap en beleid elkaar niet te bijten; als het goed is, is het beleid er op gebaseerd. Maar het zou inderdaad kunnen dat Dr. J. van Londen: „Veel en thousiasme voor thuiszorg". foto: pers unie de wetenschapper een mening achter zijn kiezen laat, omdat die de ambtenaar slecht uit komt. Daarom moet je ervoor zorgen dat je niet zelf op drachten in handen neemt waarbij dat gevaar dreigt. Ik heb daarover afspraken ge-* maakt met de universiteit. Overigens is de essentie van het buitgewoon-hoogleraar- schap juist dat de studenten iets horen over de manier waarop het er op het departe ment toe gaat. Dat horen ze nooit". In uw rede van vanmiddag breekt u een lans voor de thuiszorg, maar waarschuwt u tegelijkertijd voor al te veel optimisme over de „behulpza me buren en de lieve fami lie". „We moeten thuiszorg zoveel mogelijk toepassen. Ik heb de indruk, nee meer dan dat, dat mensen in hun eigen omge ving verzorgd willen worden. Niet alleen uit afkeer van het ziekenhuis, maar ook omdat de mogelijkheden voor medi sche hulp thuis enorm zijn toegenomen. Maar ik ben er tegen de thuiszorg te zien als een bezuinigingsinstrument bij uitstek, met een roman tisch beeld van lieve gezinsle den, aardige buren en hulp vaardige buurtbewoners. Dat is niet reëel. Thuiszorg is meer dan burenhulp. Het is ook niet voorbehouden aan de eerste-lijns-gezondheidszorg, zoals wijkverpleging en huis arts. Ik zie niet in waarom de specialist niet aan huis zou kunnen komen om een diag nose te stellen of waarom in tensieve verpleging per defe- nitie in het ziekenhuis zou moeten. De nierdialyse kan bijvoorbeeld al heel goed thuis gebeuren". „Overigens zegt mijn collega Schrijvers in zijn inaugurale rede dat thuiszorg niet altijd goedkoper hoeft te ziin dan opname in het ziekenhuis of verpleeghuis. Als een patiënt veel zorg nodig heeft kan huisvesting in een instelling goedkoper zijn dan thuiszorg' „Toch is er veel enthousiasme voor thuiszorg. Door de ver grijzing neemt het aantal acu te kwalen af en komen er chronische voor in de plaats, omdat oudere mensen daar gevoeliger voor ziin. Die men sen hebben meer behoefte aan thuiszorg dan aan een verblijf in een ziekenhuis. Daarvoor hoeft niet de hele structuur van de gezondheidszorg op z'n kop, maar die moet wel soepe ler gehanteerd worden. We moeten grenzen doorbreken. Maar daar komt heel wat bij kijken, hoor. STEVO AKKERMAN N HAAG Slachtoffers van keersongelukken kriigen tseling een geestelijke klap voor hen moeilijk te ver ken is. Meer dan twintig cent van de verkeersslacht- slaagt er niet in zonder nieuw vertrouwen in het en in zichzelf te krijgen, f aat om niet geringe aantal- Jaarlijks worden er in Ne- irlnk land 2o.000 mensen ten ge- e van een verkeersongeval iet ziekenhuis opgenomen, ectieve begeleiding van hun blemen ontbreekt vaak. Als mensen actief hulp aange- a wordt, is het voor hen ge- kkelijker het ongeluk geeste- te verwerken. Daarom gaan ANWB, het Landelijk Buro chtofferhulp en het Instituut Psychotrauma gezamenlijk opvang van verkeersslacht- verbeteren. zijn de psychische gevol- van een ongeluk? gevolgen zijn ingrijpend", t Elly Vreeburg van het idelijk Buro Slachtofferhulp, ensen zijn vaak ontredderd, ehokt, geschrokken, kwaad woedend. Ook kunnen zij de sequenties van hun letsel eilijk overzien en zijn zii niet geneigd contact met hulp- rlenende instanties op te ne- Zij zijn geconfronteerd met een situatie waarin zii het leven niet meer in eigen hand hadden. Het gevolg is dat zij angstig worden. Slachtoffers van een ongeluk durven vaak niet meer de straat op of achter het stuur te gaan zitten. Ze gaan de plaats van het ongeluk en bepaalde gevaarlijke wegen mij den. Als zij de verantwoorde lijkheid voor een gezin hebben, gaan zij zich zorgen maken over de toekomst". Zijn er overeenkomsten tussen de gevolgen van een verkeers ongeluk en die van een ge weldsmisdrijf? „Zeker, mensen krijgen in beide gevallen plotseling een enorme schok. Vaak heeft een ongeluk of een overval de dood tot ge volg of lopen mensen blijvende invaliditeit op. Wij merken in ons werk dat de grenzen tussen een ongeluk en een delict ge ring zijn". Hoe worden deze slachtoffers nu opgevangen? „Slachtofferhulp heeft projecten in vijf en zestig steden. Van de mensen die de slachtoffers be geleiden bestaat de helft uit po litiemensen en maatschappelijk werkers. De andere helft zijn vrijwilligers". Heeft het werken met vrijwil ligers voordelen? Edith Gerritsma van het Lande lijk Buro Slachtofferhulp: „Ja, uit de praktijk blijkt dat de drempel van mensen tot het maatschappelijk werk erg groot is. Vrijwilligers hebben het voordeel dat ie contact van mens tot mens hebt. Een folder van een professionele organisa tie geeft mensen het gevoel dat hun een therapie wordt aange boden". Hebben mensen veel tijd nodig om de gevolgen van een onge luk of misdrijf te verwerken? „Dat kan per individu en per geval sterk verschillen. Een ernstig misdrijf hoeft helemaal geen lange verwerking met zich mee te brengen. Daarentegen kan iemand van een eenvoudige inbraak terwijl hij niet thuis was helemaal ontredderd ziin. Wel is het zo dat een slachtoffer met lichamelijk letsel eerst he lemaal genezen moet zijn voor dat hij toekomt aan de geestelij ke vetwerking". Kan het voor het slachtoffer van een ongeluk nuttig zijn contact te hebben met de ver oorzaker? „Er zijn mensen die absoluut geen contact willen met de ver oorzaker terwijl anderen dat juist op prijs stellen. Bij een mis drijf is de dader vaak niet be- Slachtoffers van verkeersongelukken zijn geconfronteerd met een si tuatie waarin zij het leven niet meer In eigen hand hadden. Het ge volg is dat zij angstig worden. foto: anp kend, maar bij een ongeluk meestal wel. Die veroorzaker heeft ook vaak grote problemen omdat er geen sprake is van op zet. Contact tussen veroorzaker en slachtoffer kan soms voor beiden opluchtend zijn. In onze hulpverlening hadden die con tacten incidenteel plaats. Dat gaan wij nu meer systematisch opzetten". Om beroepskrachten en vrijwil ligers beter uit te rusten voor hun taak gaat het Instituut voor Psychotrauma in Arnhem trai ningen gericht op hulpverlening aan verkeersslachtoffers geven. Het Landelijk Buro Slachtoffer hulp gaat de voorlichting aan artsen, verpleegkundigen, poli tie en verzekeraars verbeteren. Bij de ANWB is een wegwijzer voor verkeersslachtoffers opge steld met juridische informatie lijn v „Het laatste jaar hebben wij dui zend gesprekken gevoerd over over hoe te handelen bij een on geluk. De wegwijzer kan gratis afgehaald worden op de ANWB-kantoren. Sinds 1985 bestaat er onder nummer 070- 147766 een ANWB-Informatie- üjn voor verkeersslachtoffers, tst - 5P' T smartegeld en letselschade", zegt mr. P. Nouwen, hoofddi recteur van de ANWB. „In die gesprekken is ook gepraat over hoe de slachtoffers de ingrij pende gebeurtenis in hun leven verwerkt hebben. Vaak ontbrak echter de tijd om goed naar de mensen te luisteren. Daarom wordt de bezetting van de ANWB-telefoon komend jaar verdubbeld en wordt het perso neel getraind om de slachtoffers enigszins op te vangen en goed door te verwijzen". FRANK DE KLERK Enquêtecommissielid Weijers nam gisteren even de plaats in van een cameraman van de NOS. Op de achtergrond medecommissielid Biesheuvel. foto: anp DEN HAAG „Er was wel wat gerommel aan de andere kant, maar uitein delijk lukte het wel", ant woordde de voormalige ABP-beleggingsdirecteur Masson, toen hem vanuit de enquêtecommissie werd gevraagd of er nog ver in '76 bouwprojecten werden gestart op basis van de inmiddels allang verlopen premiehuurrege- ling '68. Die „andere kant" was het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, waar minister Gruijters aan het roer stond. Gruijters, die weliswaar niet veel op had met de rol van be leggers als huurwoningexploi tanten, was niet te beroerd om het ABP terwille te zijn met een verlenging van de beleg- gersvriendelijke regeling uit '68. Masson, gisteren voor de tweede maal in de getuigen bank, sloot niet uit dat Gruij ters in zijn gesprekken met ABP-directeur Wiarda voor zijn goedgevigheid een tegen prestatie heeft verlangd. Bij voorbeeld dat het ABP zich dan ook moest verplichten, huurwoningen te gaan bou wen volgens de nieuwe subsi dieregeling, die het rijk aan vankelijk minder geld zou kosten. Per slot van rekening moest de minister (die zijn po ging had zien mislukken om de premiehuursector naar de woningcorporaties over te he velen) toch proberen het jaar lijkse bouwprogramma op peil te houden. Gruijters mag de commissie morgen komen uit leggen of dat inderdaad zo is gegaan. Masson gaf zonder blikken of blozen en met een bijna loom stemgeluid toe dat er „natuur lijk" geschoven werd met bouw- en grondkosten binnen de zogeheten gemengde ABP- bouwprojecten met koop- en huurwoningen. „Dat was ge woonte", aldus Masson. Zo werden bijvoorbeeld de win sten op de koopwoningen in het complex gebruikt om de stichtingskosten van de huur woningen naar beneden te ha len, teneinde ze verhuurbaar te maken of om binnen de subsidie-tabellen te komen. „De huren sloten niet aan en daarom moesten de stichtings kosten omlaag", aldus Masson. Dus die stichtingskosten wa ren eigenlijk volstrekt kunst matig?, wilde commissievoor zitter De Vries weten. „Ja, maar het werd zuiver gedaan om de huren acceptabel te ma ken", verzekerde Masson, die met één elleboog op de tafel zijn hoofd in de rechterhand liet steunen. Doordrammen Gruijters, die volgens Masson vorige week „een beetje zat door te drammen over die gro te verkopen", kreeg gisteren ook repliek van J.C. van Spronsen, de voorzitter van de beleggersorganisatie ROZ die gisteren eveneens voor de tweede maal in de getuigen bank verscheen. Van Spron sen ontzenuwde voor een be langrijk deel de argumenten op grond waarvan Gruijters meende dat de '68-regeling veel te ruimhartig was voor de beleggers. De oud-bewinds man stelde namelijk dat de be leggers, na afloop van de tien jarige subsidietermijn, dankzij het op grote schaal verkopen van die huurwoningen miljoe nen aan speculatie-winst kon den opstrijken. Van Spronsen, tevens direc teur van de „vastgoedpoot" van Nationale Nederlanden, wist met cijfers uit eigen ko ker aan te tonen dat van die „grote verkopen" in de prak tijk geen sprake is geweest. „Van de 10.000 woningen, die wij onder de '68-regeling heb ben gebouwd, zijn er precies 156 verkocht. En dat meestal omdat ze onverhuurbaar wa ren". De regeling uit '68 was volgens hem „eerder aan de magere kant dan te vet". Ook Masson liet de commissie we ten dat de verkoop van huur woningen helemaal niet zo aantrekkelijk was: „Bij het ABP gold de afspraak, dat de huurders bij de koop voorrang kregen en dat drukte de prijs aanmerkelijk. We hebben dan ook niet veel verkocht", ver zekerde hij. Bewijs Ambtenaren van Volkshuis vesting hebben tot nu toe steeds volgehouden dat des tijds geen harde afspraken met beleggers zijn gemaakt over het toepassen van aftrekposten die de stichtingskosten druk ten. Van Spronsen, die eerder dreigde de betrokkkenen we gens meineed te vervolgen, overhandigde de commissie gisteren een document waaruit kan blijken dat in januari '69 wel degelijk afspraken zijn ge maakt met het departement. De notitie doet verslag van een gesprek in het kantoor van de provinciale directie Volkshuisvesting Zuid-Hol land. Niet alleen stemde het ministerie in met het opgeven van een lage bouwrente van 1 procent, maar bovendien mocht een aftrekpost uit de categorie „geactiveerd onder houd" worden toegepast. In dit geval was dat een post voor warmwatervoorziening. Voorts kan uit de tekst worden opgemaakt, dat de di rectie Zuid-Holland (volgens Masson bepaald niet de mak kelijkste) niet al te moeilijk zou doen, zolang de stichtings kosten per woning niet bene den een bepaald niveau zou den dalen. Masson, die gisteren na Van Spronsen voor de commissie verscheen, toonde zich wel haast oprecht verbaasd en in ieder geval teleurgesteld over het feit dat Nationale Neder landen al drie jaar eerder dan het ABP gebruik maakte van dit soort aftrekposten. „Oh, ja? Ik ben me pas in '72 met het onroerend goed gaan bezig houden. Dit is dus ook al geen patent van mij". De derde getuige die gisteren werd opgeroepen, mr. J.M.H.C. Stassen, kreeg giste ren alle ruimte om het'wél en wee van de woningbouwcor poraties in de jaren zeventig uit de doeken te doen. Stassen was in die tijd directeur van het Nederlands Christelijk In stituut voor Volkshuisvesting, een organisatie waar zo'n 360 woningbouwverenigingen bij zijn aangesloten. Over aftrek posten onder de oude subsidie regeling had hij wel eens ge hoord, maar volgens hem wer den ze door de corporaties nauwelijks toegepast. Herhaaldelijk verklaarde Stas sen dat zijn organsatie van me ning was en is dat „beleggers niet thuishoren in de gesubsi dieerde woningbouw". Een lo gische vraag van commissielid Alders was dan ook: „Waarom hebben de corporaties in 1975 de premiehuursector niet ge heel overgenomen, toen duide lijk werd dat de beleggers dat soort huizen niet meer wilden bouwen vanwege de nieuwe ongunstige subsidieregeling?" Stassen: „Wij durfden daar niet in te springen. De markt voor duurdere huurwoningen werd al maar kleiner, want er kwam steeds meer vraag naar koophuizen. Het was voor ons niet interessant om hier en daar wat plukjes dure huurwo ningen te realiseren. En ten slotte vonden wij de nieuwe subsidieregeling ook niet be paald gunstig. We waren ons rotgescnrokken toen die rege ling bekend werd gemaakt. Vandaag voelen we er nog de nadelen van. Per huurwoning, die onder de nieuwe regeling is gebouwd, komen we mo menteel ongeveer 350 per jaar tekort". FRANS WEERTS (ADVERTENTIE) USKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN fbot. ben je mal1 Ha. ze willen mth rtflenHa. ze willen trbuilen htuien Vaiht mar. laat mi maar deen, baasje, maar ja hout je mom, beotenen haar, wat ben je dan tan plant |[>g[ ic 3 Standaard UttaavarlJ/Wavary Prod wetloos Mr. Pieter van Vollenhoven (links) en Louis van Dijk verzorgden in Utrecht de muzikale omlijsting bij de viering van het tienjarig bestaan van de Raad voor de Verkeersveiligheid. foto: anp UTRECHT Als voorzitter van de Raad voor de Verkeersvei ligheid heeft mr. Pieter van Vollenhoven er gisteravond voor gewaarschuwd dat door de bundeling van de externe advisering bij het ministerie van verkeer en waterstaat de factor verkeers veiligheid toch het onderspit delft. Niettemin toonde hij zich tevreden met de reorganisatie-plannen waar het de aanpak van de verkeersveiligheid betreft. Mr. Van Vollenhoven sprak in de Utrechtse Buurkerk ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Raad. In een terugblik op de periode waarin deze „nette pressiegroep" actief was, zei mr. Van Vollenhoven dat het onderwerp verkeersveiligheid in het beleid „tamelijk moeizaam" prioriteit heeft gekregen. Hij toonde zich zeker bereid mee te werken aan het welslagen van een Raad voor Verkeer en Waterstaat. Minister Smit-Kroes (Verkeer) be aamde dat de door mr. Van Vollenhoven genoemde maatschap pelijke onverschilligheid ten aanzien van de verkeersonveilig heid nog steeds een feit is, maar zei dat deze zich niet tot haar ministerie uitstrekt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7