Referendum Suriname over onzekere toekomst Arabische kinderen blijken niet zo eng Wapenbureau Iran naar Frankfurt Bush op toernee in Polen buitenland QeidócSowiant Reagan gaf CIA geen opdracht tot moorden Dodental modderramp Colombia loopt op Britten houden „beleefde" dag zonder vlees De sterren schitteren niet meer Winters noodweer Zuid-Afrika DINSDAG 29 SEPTEMBER 1987 PAGINA S Russen kampen met tandpasta - tekort [MOSKOU De Sovjet-consument, die wel gewend is aan tekorten van 'tal van consumptieartikelen, knarst nu met zijn tanden over een acuut gebrek aan tandpasta. Volgens pers berichten is overwegend sprake van slechte planning, maar volgens en kele media kunnen veel Russen mo- Itnenteel hun tanden niet poetsen omdat alcoholici tandpasta zouden hamsteren. De regeringskrant Izves- tia citeerde een ambtenaar van het ministerie van handel die zei dat „al coholici tandpasta drinken nu ze geen wodka meer kunnen krijgen". Hoe het ook zij: het tekort zal dit r volgens Izvestia 80 miljoen tubes (dragen. WASHINGTON Amerika's president Reagan heeft de CIA geen toestemming gegeven en zal dat in de toekomst ook niet doen voor het plegen van „moor den". Aldus de reactie van het Witte Huis op het pas verschenen boek van Washing ton Post-journalist Bob Woodward, „de geheime operaties van de CIA". In het boek beschrijft Woodward onder meer dat op Amerikaanse regeringsniveau werd besloten aanslagen uit te voeren op mogelijke terroristen. Volgens Reagans woordvoerder Fitzwater heeft de Amerikaanse president zich iuist expliciet te gen dergelijke plannen gekeerd. Fitzwater wei gerde verder commentaar te geven op het groot ste deel van de onthullingen die Woodward in zijn boek heeft gedaan. In Iran is een naaste medewerker van ayatollah Montazeri, de gedoodverfde opvolger van ayatol lah Khomeini, door een vuurpeleton geëxecu teerd. Hashemi zou de man zijn geweest die het nieuws over de Amerikaanse wapenleveranties aan Iran liet uitlekken. Een islamitisch tribunaal had Hashemi ter dood veroordeeld wegens moord, ontvoering, een ondergrondse activiteit. Hashemi probeerde met zijn onthullingen de in vloedrijke voorzitter van het parlement, Rafsan- jani, in een kwaad daglicht te stellen. Rafsanjani had zich echter vooraf verzekerd van de steun en goedkeuring van Khomeini voor de wapen transacties met de Amerikanen en hij zorgde er voor dat Hashemi werd opgepakt en in de ge vangenis gezet. Pat Schroeder geen kandidaat presidentschap DENVER Patricia Schroeder heeft zich teruggetrokken uit de race voor de demo cratische presidentsnominatie in 1988. Gisteren maakte ze bekend dat de organi satorische eisen die een campagne stelde overweldigend waren en dat net al te laat was om alles nog voor elkaar te krijgen. Hoewel Schroeder bij herhaling haa ge zegd dat ze zich alleen kandidaat zou stel len als ze vond dat ze een waarachtige kans had, hadden velen gehoopt dat zij de eerste vrouw zou worden die een gooi zou doen naar het presidentschap van de VS. Het huilen stond Pat Schroeder gisteren nader dan het lachen. Haar man Jim was er bil om een traantje weg te vegen. FOTO: ANP WARSCHAU Vice-presi dent George Bush heeft giste ren zijn vierdaagse bezoek aan Polen afgesloten in de sfeer van een ware verkiezingscam pagne. Een uitgebreide Ameri kaanse televisieploeg regis treerde hoe Bush, republikeins kandidaat voor het president schap. werd toegejuicht door duizenden enthousiaste Polen. Eerder had hij een krans en een vlag van de verboden vakbond Solidariteit gelegd op het graf van de priester Jerzy Popieluszko. Vakbondsleider Lech Walesa, die naast Bush de menigte toe sprak, liet blijken dat hij nieu we hoop had geput uit het be zoek van Bush. „Nu is de tijd gekomen voor een economisch en politiek pluralisme", aldus een opgetogen Walesa. Schert send: „Ik zou willen dat Bush bij ons kon blijven om hier als presidentskandidaat uit te ko men". Het bezoek aan het graf van Popieluszko, de priester die door leden van de geheime po litie werd vermoord, was het duidelijkste gebaar ten gunste van Solidariteit dat Bush tij- George Bush (r) en Walesa verschenen samen op het balkon van de St. Stanislav Kostka kerk, na een kranslegging bij het graf van de priester Popieluzko. dens zijn bezoek maakte. „La ten wij hier beloven zijn strijd voort te zetten om het goede te laten zegevieren over het kwaad", zei Bush. Hij heeft echter ook getracht de banden met de Poolse regering aan te halen. De Poolse dagbladen negeerden het onderhoud tus sen Bush en Walesa en noem den het gesprek met de leider Jaruzelski „opbouwend". SCHOOLUITWISSELING TEL AVIV: (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV „Volgende week komen de Arabie ren", kondigde onze Tom (5) aan bij thuiskomst uit de kleuterschool. Een briefje van juffrouw Esty verschafte opheldering: als onderdeel van een uit wisselingsprogramma zou een kleuterklas uit een Is- raëlisch-Arabisch dorp naar Toms schooltje ko men. Later zouden de kin deren uit Tel Aviv een te genbezoek brengen. En daar zat ik dus een week later op een ministoeltje toe te kijken hoe Esty en haar Ara bische collega vijftig kleuters opwekten tot gezamenlijke zang en dans. Waar kinderen hardnekkig aan de kant ble ven zitten of zich vastklamp ten aan vriendjes en vriendin netjes grepen ouders en onder wijzend personeel in met zach te drang. Een geschutter van beschaafde mensen, die niet precies weten hoe ze hun goe de bedoelingen gestalte moeten geven. Maar na een uur geduw en getrek was de grootste spanning geweken. Een vrouw uit de Zionistische jeugdbeweging speelde op de trekharmonika „Shalom Alei- chem" en aan het eind van de ochtend trad een van de va ders op als goochelaar. Een maand later zag ik de gooche laar terug. Het was de ochtend waarop we ons in de school verzamelden voor het tegen bezoek en hij droeg open en bloot een pistool in zijn broeksband. „Op alles voorbe reid?", veronderstelde ik. Maar er was meer dat op angst duidde: bijna de helft van Toms klasgenootjes was niet komen opdagen. Juffrouw Esty veronderstelde dat het te maken had met de paniek als gevolg van een recente toena me van het aantal incidenten op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. We zou den weliswaar geen stap op bezet gebied zetten, maar waar vrees neerst verdwijnt het oog voor details. Scheidslijnen Taibe, het Arabische dorp waar we na een busrit van een half uur arriveerden, ligt in een welvarend tuinbouwge bied en op de dag van ons be zoek was niemand in de stem ming voor klachten. De kinde ren zongen en dansten vrijer dan in Tel Aviv. En terwijl een oudere dame in de school aan een poppenspel begon, wandelden de ouders naar het huis van de familie Masrawa, in de uitgebreide villawijk van Taibe. Hoewel het pas elf uur was stond daar een maaltijd gereed van zeker twintig ge rechten. Gelukkig maar, want er viel weinig te praten. „Je kunt hier nu eenmaal niet over politiek beginnen", fluis terde een collega-vader me toe. Toen we terugliepen naar de school trad menige Arabische huisvrouw aan het raam om ons vriendelijk toe te zwaaien. Terug in Tel Aviv vernam ik dat de Likoed-fractie in de ge meenteraad had gewaar schuwd tegen contacten tussen de joodse en Arabische jeugd. Geheel in het spoor van de re ligieuze fracties, die zich in de Knesset al jaren beijveren voor stopzetting van de uitwis selingsprogramma's, die im mers kunnen leiden tot ge mengde huwelijken en erger. Kinderen blijken echter zo hun eigen ideeën over scheids lijnen te hebben. PARAMARIBO „Land genoten, in onze nieuwe grondwet zijn mooie en goede democratische structuren opgenomen", zei legerleider Desi Bou- terse trots, toen hij op 31 maart van dit jaar de data voor een referendum en verkiezingen bekend maakte. De „oude" politi cus Jaggernath Lacnmon, die met de militaire machthebbers had onder handeld over de inhoud van de ontwerp-grondwet, liet zich iets voorzichtiger uit. „Het beste dat wij onder de ge geven omstandigheden kon den overeenkomen", zo be stempelde hij de nieuwe staatsregeling. Van de Suri naamse kerken kwam forse kritiek. „De ontwerp-grond wet gaat voorbij aan de essen tie van een democratische rechtsstaat", concludeerden de kerken na grondige bestude ring van de 186 grondwetsarti kelen. Het Surinaams verzet in Nederland had er geen goed woord voor over. „De nieuwe grondwet zal de militaire dic tatuur legitimeren. Een grote re ramp kan Suriname niet treffen", oordeelde de Raad voor de Bevrijding van Suri name resoluut. De tweede grondwet van de Republiek Suriname, die de afgelopen maanden zulke ver deelde reacties opriep, wordt morgen in een referendum voorgelegd aan de Surinaamse bevolking. De nieuwe consti tutie vervangt de grondwet van 1975, die na de staatsgreep van 1980 door de militairen buiten werking werd gesteld. Het referendum vormt de aan loop voor de algemene verkie zingen van 25 november, die de democratie na zeven jaar militair bewind in Suriname dienen terug te brengen. Als de Surinamers woensdag voor het eerst in tien jaar naar de stembus gaan moet blijken, of zij vertrouwen hebben in dit democratiseringsproces. „Voorhoede" Vooral de kritiek van het Co mité Christelijke Kerken (CCK), waarbij zeven kerkge nootschappen zijn aangesloten, laat niets aan duidelijkheid te wensen over. In een door bis schop A. Zichem en dominee Th. Darnoud ondertekende verklaring schrijft het CCK dat sommige grondwetsartike len „volledig in strijd zijn met het karakter van een demo cratische rechtsstaat". Zo wijst het comité erop dat de ont werp-grondwet het leger poli tieke en juridische macht geeft. De kerken maken er be zwaar tegen dat de grondwet het leger verheft tot de „mili taire voorhoede van het Suri naamse volk". „Een leger kan en mag in een democratische rechtsstaat niet meer zijn dan een instrument ten dienste van het volk en van de staat ter verdediging van de soeve reiniteit en het grondgebied. Maar het militair gezag be houdt zijn totalitaire macht. Bovendien wordt die macht gelegitimeerd en uitgebreid", aldus het CCK. Vertegenwoor digers van het leger zullen im mers de eerste vijf jaar na de verkiezingen zitting hebben in de Staatsraad, een orgaan dat het staatsbestuur „begeleidt" en toezicht houdt op het werk van de regering. De Staatsraad krijgt de bevoegdheid beslui ten van de ministerraad te schorsen als die in strijd met de grondwet zouden zijn. Niet feilloos Ook de „onverantwoord grote de president" valt slecht bij de kerken. In de bevoegdheid van c grondwet staat verder dat de regering verantwoording ver schuldigd is aan de assemblee, maar onduidelijk blijft of de assemblee het vertrouwen in de regering kan opzeggen. Bis schop Zichem en dominee Darnoud ontkennen dat zij de Surinamers een stemadvies voor het referendum geven. „Als zij onze verklaring goed lezen moeten zij zelf maar hun conclusies trekken", aldus Darnoud. Lachmon, leider van de „oude" politieke partij VHP (Vooruitstrevende Hervor mingspartij), zegt dat met de kritiek van het CCK rekening zal worden gehouden. „Maar op dit ogenblik is dat niet mo gelijk Dat zou herschrijving van de grondwet en vertra ging van net democratiserings proces betekenen", voegt hij eraan toe. „Wij willen met deze grondwet de verkiezin gen ingaan en na de verkie zingen zal worden bezien of het nodig is de grondwet aan te passen aan de omstandighe den die er dan ziin", aldus de VHP-leider Ook Lachmon zelf geeft toe dat de nieuwe grondwet niet feilloos is. „Maar het is onder de gegeven omstandigheden het beste wat wij konden bereiken". Herschrijven Binnen de „oude" politieke partijen is de hoop gevestigd op grondwetsartikel 83, dat het mogelijk maakt de constitutie te wijzigen als een meerder heid van twee derde in de as semblee dat wil. Bouterse heeft echter al gewaarschuwd tegen het aanbrengen van ver anderingen na de verkiezin gen. „Sommige politici willen het bootje stiekum achteruit roeien, maar wij moeten voor uit en niet terug", zei de leger leider in mei op een openbare bijeenkomst. De bevolking van Suriname staat voor een onmogelijk keus, meent het Surinaams verzet in Nederland. Stemt een meerderheid tegen de grondwet dan blijven de mili taire machthebbers in het za del, wordt de grondwet aange nomen dan is de „militaire dictatuur" gelegitimeerd, zo redeneert de Surinaamse Be- vrijdingsraad. „Wat de uit komst ook mag zijn, het Suri naamse volk wordt de verlie zer". aldus de raad. MEDELLIN Bij de aardver schuiving in de Colombiaanse industriestad Medellin zijn zondag tenminste 183 mensen om het leven gekomen, onder wie een groot aantal kinderen. Er vielen zeker 200 gewonden. Dit is meegedeeld door Colom biaanse autoriteiten. Bewoners van de getroffen sloppenwijk hebben echter gezegd dat nog zeker 500 mensen worden ver mist. De sloppenwijk van Me dellin, de op een na grootste stad van het land, raakte bij de aardverschuiving bedolven onder een dikke laag modder en puin. Burgemeester Jara- millo Gomez verklaarde dat een volkstelling gehouden moet worden om het exacte dodental te kunnen vaststel len. Om het uitbreken van ziekten te voorkomen, zijn de gestorvenen onmiddellijk be graven. Verslagen zitten twee bewoners in het rampgebied in Medellin: het grootste deel van f gen raakte onder de modder bedolven. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De 56,6 mil joen Britten moeten aan staande vrijdag op hun tellen passen. Want de 2e oktober is in hun land te gelijk „National Courtesy Day", wat betekent dat die dag van alle Britten de grootst mogelijke hof felijkheid wordt ver wacht, en „Meat-Out Day", een dagje om wel bewust geen vlees te eten. De Landelijke Dag van de Vriendelijkheid is een uitvin ding van dominee Ian Grego ry, uit Newcastle-under-Lyme in het Engelse Staffordshire. Hij is voorzitter van de „Polite Society", een nieuwe soos voor aardige mensen. Dominee Gregory verlangt heel erg te rug naar de goede oude tijd, waarin hoffelijkheid de regel was. Hij probeert van zijn landgenoten weer charmante lieden te maken. Daarom werd 2 oktober door zijn vereniging uitgeroepen tot nationale „Dag van de Vrien delijkheid." Die datum zal het in Groot-Brittannië van alle heren worden verwacht dat zij in overvolle treinen hun zit plaats afstaan aan rechtop staande dames, zelfs wanneer dergelijke lady's jonger zijn dan zij. Vrijdag dienen Britse heren ook altijd ervoor te zor gen dat zij netjes de deur ope nen en dames laten voorgaan. Dominee Gregory en ziin be leefde soos stellen veiligheids halve hun verwachtingen niet de hoog, want de echte Britst gentleman van weleer zal wel dra behoren tot de uitgestor ven diersoorten. Zelfs heren van de City staan op de druk ke ondergrondse van Londen zelden hun plaats af aan da mes. De „Meat-Out Day" zal moge lijk grotere bijval genieten dan de „National Courtesy Day". Dit dagje zonder vlees is een idee van de Britse Vegetari sche Vereniging, die zegt dat tegenwoordig dagelijks zo'n 1,5 miljoen Britten welbewust weigeren de tanden te zetten in porties dood dier. Daarnaast wonen in Groot-Brittannië nog anderhalf miljoen halve vegetariërs die alleen af en toe wat vlees eten. De Britse „Ve getarian Society" rekent vrij dag op een forse groei van haar aanhang. Gorbatsjov toch weer aan het werk MOSKOU Na een afwezig heid van zeven weken heeft Sovjet-leider Michail Gorbats jov vandaag een ontmoeting met een Franse delegatie on der leiding van de voormalige socialistische premier Pierre Mauroy. In Moskou gonsde het de afgelopen weken van ge ruchten over Gorbatsjovs ver meende raadselachtige afwe zigheid. De 56-jarige energieke leider zou volgens woordvoer ders slechts met vakantie zijn geweest, maar volgens andere bronnen zwaar ziek door le ververgiftiging zijn. BOMMENWERPER IN VS NEERGESTORT LA JUNTA Boven Colora do in de Verenigde Staten is een vrijwel nieuwe bommen werper van het type B-1B tij dens een oefenvlucht neerge stort. Daarbij kwamen drie van de zes bemanningsleden om het leven. Volgens een woordvoerder van de lucht macht vlogen twee van de vier motoren in brand nadat de B- 1B vogels had „ingezogen". Eind vorig jaar werden de eer ste 100 bommenwerpers van het type B-1B in gebruik geno- URBAN A Wetenschappers van de Universiteit van Illi nois in de VS zijn er in ge slaagd de schittering van ster ren op te heffen. Dat wil zeg gen: de hemellichamen komen voortaan dank zij hun vinding haarscherp en zonder vals licht" in de telescoop. Dit re sultaat wordt bereikt door een lasertelescoop te koppelen aan een computergestuurde flexi bele spiegel, die de schittering corrigeert. De schittering van sterren wordt veroorzaakt door storingen in de atmos feer. Maar met het nieuwe sy steem kunnen nu foto's ge maakt worden met de kwali teit van ruimtetelescopen. Inwoners van de zwarte krottenwijk Dobsonville, nabij Johannesburg heb ben hun bezittingen vergaard, nadat he vige regenval een deel van de wijk blank had gezet. Geschat wordt dat in Zuld-Afrika, on der meer in Natal zo'n vijftig mensen om het leven zijn gekomen bij over stromingen na re genval, hagel en sneeuw. FOTO: AP FLIP «u UOOftftT WH MWfc WKZ Coi •W VbUE&_-!t «SnS 2o LONDEN Amerikaanse inlichtingenbronnen beweren dat het Iraanse wapenbemiddelingsbureau, dat afgelopen week de werkzaamheden in Londen moest staken, zich gaat vestigen in Frankfurt. Er zou al enige tijd een Iraanse groepering actief zijn in de Westduitse stad en binnenkort krijgen zij gezelschap van de mi litairen en revolutionaire gardisten vanuit Londen. In de Bonds republiek is een embargo op wapenhandel met Iran, maar het is mogelijk dat Bonn sommige leden van de groep het land inlaat op grond van hun diplomatieke status. Het is bekend dat de Duitsers koste wat kost een vriendschappelijke relatie met Iran willen onderhouden. Na het sluiten van een aantal Westerse ambassades in Teheran vormt de Duitse ambassade op het mo ment de grootste Westeuropese diplomatieke afvaardiging in Iran. Inmiddels is de vaargeul langs Dubayy in de Perzische Golf ge sloten voor de internationale scheepvaart nadat er vijf mijnen waren aangetroffen. Volgens de Amerikaanse marine legt Iran momenteel ook mijnen in het noordelijk gebied van de Golf. De VS zijn van plan preventieve aanvallen te ondernemen tegen Iraanse schepen waartegen de verdenking bestaat dat zij mijnen willen leggen in de Golf. Dat althans heeft de Amerikaanse tele visiemaatschappij NBC bericht. De Washington Post schreef gis teren dat de Iraanse vastberadenheid olie per schip te exporte ren door de Golf niet is aangetast door de bijna dagelijkse Iraak- se luchtaanvallen. Iran is de op een na grootste olieleverancier van de VS en voorzien daarmee in een derde van de Iraanse olie-inkomsten. Mars voor vooruitgang Zo'n vijfhon derd Taiwa nese dissi denten mar cheerden gis teren door de straten van Taipeh. De demon stranten vier den de eer ste verjaar dag van de Democrati sche Pro gressieve Partij, die oppositie voert tegen de huidige regering en de staat van beleg In Tal- wan. FOTO: AP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5