Godsdienst mag geen keuzevak worden m kerk wereld Gesprek mgr. Gijsen en Raad van Kerken van de baan Maastrichtse sarcofaag bevat resten voorname vrouw Evangelischen: opwekking in Nederland staat voor de deur CSI BREIDT DIENSTVERLENING UIT £cidóc6(Hvuui GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidaeSomxmt ED 30 Dorenbos op zoek naar „positieve" Nederlanders PAUS SOLIDAIR MET ITALIAANSE BISSCHOPPEN: Franse jezuïet in Libanon vermoord Nieuwe directeur Radboud- stichting Bejaarde Chileense kardinaal wil bemiddelen Rechtsstaat en criminaliteitkBRi lo| ar Perioden met zon DINSDAG 29 SEPTEMBER 1987 PAGIS VEENENDAAL De Rainbow-organisatie onder leiding van Bert Dorenbos is op zoek naar „positieve Nederlanders". Daar toe heeft de voormalige directeur van de Evangelische Omroep zich verzekerd van de medewerking van een Veenendaals •computerbedrijf. Dorenbos wil nog dit jaar beschikken over miljoen adressen. Dorenbos wil deze „positieve Nederlanders" op de hoogte houden van haar activiteiten. Volgens Dorenbos wordt zijn stichting Rainbow al geruime tijd overspoeld met vragen om informatie over het werk van de stichting die bij belse normen en waarden wil hanteren om van Nederland een „leefbare samenleving" te maken. Belangstellenden krijgen binnenkort gegevens over het werk en de denkbeelden van de Rainbow-stichting thuisgestuurd. Volgens Dorenbos werken er in het hele land vele vrijwilligers aan het verzamelen van adressen en aan de verwerking daarvan in de computer. Do renbos denkt overigens ver over de miljoen namen en adressen van „positieve Nederlanders" heen te schieten. „De respons die we al hadden voor we echt aan de slag gingen, geeft daar alle aanleiding voor", aldus Dorenbos. De inzamelingsactie van de miljoen adressen moet zijn afgerond op 18 december, de Dag en Nacht van het Ongeboren Kind, aldus Dorenbos. Het begrip zonde brengt me altijd ernstig in verwarring, waarschijnlijk doordat ik van nature zondig ben. Bedrand Russell (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME In Italië woedt een godsdienstoorlog. De regering is in aanvaring gekomen met de bis schoppen over de gods dienstlessen in de open bare scholen. Het con flict is verscherpt nu de paus zich openlijk achter de bisschoppen gesteld heeft. De solidariteitsbe tuiging van de paus met de bisschoppen afgelopen zondag op het Sint Pie tersplein is het voorlopi ge hoogtepunt in een strijd die al meer dan een jaar duurt. De rege ring van christen-demo craten en socialisten wil het verplicht uur gods dienst op de openbare scholen afschaffen. Het parlement buigt zich vandaag over het voor stel. De scholen moeten de gods dienstles aan het begin of aan het einde van het lespro gramma plaatsen, zodat dege nen die deze les niet willen volgen, 's morgens wat later kunnen komen of 's middags wat eerder weg kunnen gaan. De bisschoppen wensen echter vast te houden aan de verplichte les. Zij menen ver der dat met deze maatregelen het uur godsdienst tot een soort tweederangsles gede gradeerd wordt. In een ui terst harde stellingname heb ben zij gesproken over 'vol strekt onacceptabele voor stellen'. De godsdienstkwestie is actu eel geworden na de onderte kening in 1984 van het Con cordaat tussen het Vaticaan en de Italiaanse staat. Het Concordaat is gedeeltelijk in de plaats gekomen van het Verdrag van Lateranen uit 1920, waarin onder andere het verplicht uur godsdienst was vastgelegd. Volgens de bisschoppen komt er in het Concordaat geen bepaling voor die het verplichte gods dienstonderwijs laat vallen. .Voor de meerderheid van de politieke partijen, inclusief de christen-democraten, is dat wel degelijk het geval. Zij zien in het Concordaat een verdere doortrekking van de scheiding tussen Kerk en staat. Ze stellen zich op het standpunt dat de overheid moet garanderen dat er gods dienstles wordt gegeven in de scholen, maar dat het aan leerlingen en ouders is om te beslissen of ze de lessen ook volgen. In alle scholen zijn enquetes gehouden onder ouders en leerlingen om te bepalen hoe groot de behoefte aan gods dienstonderricht is: Daaruit is gebleken dat meer dan 90 procent van de scholieren de iessen zal volgen. F' le ROERMOND/AMERS FOORT Het gesprek tus sen de Raad van Kerken in Nederland en bisschop dr. J.M. Gijsen van Roermond over diens herevangelisatie campagne is van de baan. De bisschop wilde niet dat er ruchtbaarheid aan het ge sprek zou worden gegeven. Toen dat op „onverhoedse wijze" toch gebeurde, heeft de bisschop zich teruggetrok ken, aldus de secretaris van de Raad, ds. W.R. van der Zee, desgevraagd. Van der Zee noemt de afgelasting „spijtig, de argumenten er voor .jammer". Hij sluit niet uit dat in de toekomst nog eens met de bisschop wordt gesproken. De woordvoerder van de bis schop verklaarde nog niet op de hoogte te zijn van dit be sluit van mgr. Gijsen. Het ligt volgens hem echter wel „in de lijn". „De bisschop heeft duidelijk als voorwaarde ge steld dat het een vertrouwe lijk gesprek zou zijn. Nu er toch publiciteit aan is gege ven, heeft hij daaruit zijn consequenties getrokken". Ook in de toekomst is vol gens de woordvoerder geen gesprek te verwachten. „Dat neeft geen zin. Als iemand niet te goeder trouw wil zijn...". „buitengewoon ong zaak" te vinden. „Het werk van de priesters in het bis dom wordt erdoor gedes avoueerd en het plan is bo vendien kwetsend voor de protestantse gemeenschap in Limburg", aldus ds. Van den Beid. Synodevoorzitter ds. H. Huting, zei daarop dat de Raad van Kerken de bis schop had uitgenodigd voor een gesprek. „De Raad vat de zaak zo ernstig op dat een brief niet volstaat'aldus ds. Huting. „We willen de bis schop zelf aan zijn habijt trekken." In april maakte de Raad bekend dat de bisschop de uitnodiging voor een ge- Srek had aanvaard, grote protestantse kerken hebben er vooral moeite mee dat zij niet ziin gekend in de plannen van het bisdom, hoe wel de bisschop wel zijn handtekening heeft gezet on der de brief „Onze oecumeni sche opdracht, een prioriteit", die de bisschoppen in februa ri dit jaar publiceerden. In die brief pleiten de bisschop pen in navolging van de paus voor samenwerking met an dere geloofsgemeenschappen. De coordinator van de ner- evangelisatiecampagne in het bisdom, kanunnik W.A. van der Valk, verklaarde in april desgevraagd niet te begrijpen waar de Raad van Kerken zich druk over maakt. „Oe cumene betekent toch niet dat de Rooms-Katholieke Kerk al haar pastorale activi teiten voorlegt aan de Raad?" Overigens wilde de Raad van Kerken niet alleen de her- evangelisatiecampagne in het gesprek aan de orde stellen. Ook de „distantie" tussen de Raad en de bisschop zou aan de orde moeten komen. Mgr. Gijsen besloot eind 1978 niet langer mee te betalen aan het werk van de Raad wegens de houding van de Raad inzake ng v homoseksualiteit en abortus. De Maastrichtse stadsarcheoloop Panhuyzen bij de broze sarcofaag in de St. Servaas-kerk. FOTO:ANP MAASTRICHT Een onlangs onder de Sint Servaaskerk in Maas tricht aangetroffen sar cofaag (stenen grafkist) blijkt de stoffelijke res ten van een voorname vrouw te bevatten en niet één van de eenent- wintg bisschoppen van die stad zoals mogelijk werd geacht. Het stenen graf dateert vermoede lijk uit de zesde eeuw, zo is gistermiddag gebleken bij de opening van de sarcofaag. Volgens stadsarcheoloog drs. T. Panhuysen moet het ge raamte in de tufstenen kist van een vrouw zijn omdat er twee kostbare mantelspelden in zijn aangetroffen. De vrouw moet een voornaam persoon zijn geweest omdat zij buitensporig rijk is begra ven. Omdat er geen gaven als vaatwerk in de sarcofaag zijn aangetroffen, meent Panhuy sen dat de vrouw christin was. Als heiden zou zij zijn begraven met diverse gaven. Overigens viel de 700 kilo wegende deksel van de kist bij het openen in brokstuk ken uiteen, aangezien de tufsteen zo zacht was als mergel. Volgens Panhuysen is de vondst voor Maastricht uniek omdat er tot nu toe geen vol ledig onaangeraakte sarco faag is gevonden. Aanvankelijk meende Pan huysen dat de sarcofaag uit de vierde eeuw stamde. Na der onderzoek kan uitwijzen dat die veronderstelling toch {'uist is omdat de mogelijk heid bestaat dat de sarcofaag twee keer gebruikt is. In de buurt van deze sarcofaag is eertijds nog een tweede ge plaatst, maar die is verloren gegaan bij de bouw van de huidige Sint Servaaskerk in de elfde eeuw. De opgravingen onder deze kerk gaan nog geruime tijd door omdat het gebouw mo menteel gesloten is wegens ingrijpende herstelwerk zaamheden die tot en met 1990 zullen duren. Tot nu toe hebben de opgravingen ge leid tot belangrijke ontdek kingen als resten van kerkjes uit de zesde en de achtste eeuw en van een centraal kerkgebouw uit de tiende eeuw dat evenwel niet vol tooid werd. Zij zijn te be schouwen als voorlopers van de huidige kerk, een monu ment van nationale betekenis aan het Vrijthof in Maas tricht. Mgr. J. Gijsen FOTO: DIJKSTRA ln maart van dit iaar werd bekend dat de Raad van Ker ken met de bisschop wilde spreken. Op de hervormde synode zei de toen nog in Maastricht zetelende predi kant dss. R. van den Beid het herevangelisatieplan een SAIDA De directeur van de sectie Zuid-Libanon van de katholieke Université Saint Joseph (USJ), de 47-ia- rige Franse jezuïet André Masse, is in het dorp Hlaliyé doodgeschoten. Masse was de enige belangrijke overgeble ven katholieke geestelijke in dit dorp dat vroeger christe lijk was maar nu voorname lijk door soennieten wordt bewoond. De moord is ge pleegd door een man met een revolver met geluiddemper die drie kogels in het hoofd van Masse schoot. Het stoffe lijk overschot van de pater werd overgebracht naar het Hammoud-ziekenhuis in het noorden van Saida. De mili tie van de Nasseristische Volksorganisatie (OPN van Moustapha Saad) heeft een veiligheidskordon rondom de plaats van de aanslag gelegd. BIDDINGHUIZEN In Nederland staat een geestelijke opwekking voor de deur. God wil iets nieuws doen in ons land. Daartoe moeten evangelische en reforma torische christenen de handen ineenslaan en een gezamenlijk gebeds front vormen. Dat is de overtuiging van de ruim 350 leiders van kerke lijke en evangelische organi saties, die in Biddinghuizen de wederziidse banden heb ben aangehaald. Het slaan van bruggen tussen evangeli sche en reformatorische christenen is één van de doelstellingen van deze jaar lijkse leidersconferentie, die de Nederlandse afdeling van de Amerikaanse evangelisa tiebeweging Jeugd Met Een Opdracht sinds 1977 organi seert. 'Koninkrijk van God' luidde het thema van de afgelopen week. Volgens coördinatrice Romkie Vountain moet dit niet alleen geestelijk worden uitgelegd. „Het is een duide lijke trend dat de evangeli sche christenen zich meer be zig gaan houden met de sa menleving", aldus Vountain. „De christelijke gemeente moet midden in de samenle ving staan en van daaruit al lerlei terreinen beïnvloeden. Te vaak hebben de evangeli sche christenen zich terugge trokken in een isolement.' Volgens Vountain leeft onder de conferentiegangers de overtuiging dat net „Kairos- moment" voor ons land is aangebroken. Het uur van de waarheid heeft geslagen, zo menen ze. Vountain wijst in dit verband op het snel groei ende aantal gebedskringen. „Als er gebeden wordt, gaat er ook iets gebeuren". Eén van de sprekers op de conferentie, de hervormde predikant W. Bouw, betoogde dat de evangelische beweging en de traditionele kerken de visie voor de wereldevangeli satie steeds meer gaan he rontdekken. „Ik geloof dat God een op wekking in Nederland gaat geven. Niet alleen voor evan gelische gemeenten, maar ook voor de traditionele ker ken. Dat is niet zo maar een gevoel of een sentiment. Er zijn heel duidelijke beloften en tekenen. Ik hoor de ritse lingen van een opwekking", aldus Bouw, die verwees naar de groeiende eenheid onder evangelische en refor matorische christenen en de totstandkoming van de Evan gelische Alliantie in 1979. De afdeling Nederland van Jeugd met een Opdracht telt ruim 300 medewerkers en heeft trainingscentra in Am sterdam, Heerde, Arnhem, Ede en Brussel. De organisa tie werd in 1960 in Amerika [[ericht De Nederlandse eling bestaat sinds 1973. opgeri afdelii VUGHT Drs. W.F.C.M. Derkse (35) uit Den Dungen is met ingang van 26 oktober benoemd tot directeur weten schappelijke taken van de Radboudstichting Weten schappelijk Onderwijsfonds te Vught. De Radboudstich ting wil de katholieke le vensbeschouwing betrekken bij de vorming van academi ci. Derkse studeerde natuur- en scheikunde aan de Katho lieke Universiteit te Nijme gen. Daarna studeerde hij aan dezelfde universiteit wijsbegeerte. In 1985 behaal de hij het doctoraal examen. Derkse was twaalf jaar als le raar scheikunde verbonden dbn het Jeroen Boschcollege in Den Bosch. Bisschop J.G. ter Schure heeft mr. H.P. Vonhogen be noemd tot eerste secretaris van het bisdom Den Bosch. Hij volgt mr. Th.R. Kalb op, die naast de heer F. van Spaendonck leiding gaat ge ven aan het juridisch secreta riaat van de Nederlandse kerkprovincie. SANTIAGO De vroe gere aartsbisschop van Santiago, kardinaal Raul Silva Henriquez, heeft aangeboden als bemidde laar op te treden bij het bereiken van een poli tiek akkoord tussen de Chileense militaire rege ring van president Pino chet en haar tegenstan ders. Raul Silva Henriquez is 22 jaar lang aartsbisschop ge weest onder vier presidenten en is daarom uitstekend ver trouwd met het Chileense po litieke leven. In een vraagge sprek ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag met de oppositiekrant La Ëpoca wees hij het voorstel van en kele oppositiegroepen zelf naar het presidentschap te dingen van de hand. „Als een schip water maakt, grijpen de opvarenden elke reddings plank aan", aldus Henriquez. „Als zij mij vragen te bemid delen bij een akkoord, zou ik mijzelf aanbieden. Ik zou het doen". De gedrongen prelaat met de zware stem, wiens pleiten voor de mensenrechten hem herhaaldelijk in conflict bracht met de militaire rege ring die in Chili de lakens uitdeelt sinds de staatsgreep van 1973, werd om commen taar gevraagd op de politieke verdeeldheid in het land. „Er zijn twee kampen die el kaar niet begrijpen. De ene groep wordt onderdrukt en de andere heeft de macht. Zoiets is nog nooit eerder ge beurd. Laten wij hopen dat er snel een eind aan komt". De rooms-katholieke kerk van Chili heeft de militare regering er toe opgeroepen met haar tegenstanders een dialoog te beginnen over een formule waarmee men een eind kan maken aan het mi litaire bestuur dat nu veer tien jaar van kracht is. President generaal Pinochet houdt er aan vast dat de mili tairen gebonden zijn aan een omstreden grondwet, die in 1980 bii een volksraadpleging is goedgekeurd. Die grond wet bepaalt dat het leger één kandidaat voor het presi dentschap naar voren schuift. Deze moet begin 1989 bij re ferendum door het volk be vestigd worden. De oppositie wil dat in vrije verkiezingen wordt uitgemaakt wie de op volger van Pinochet wordt. Kardinaal Raul Henriquez Sil va Gereformeerd* Kerken Beroepen te Roden, drs. Th,A.van Beijeren Bergen en Henegouwen te Wleringerwerl. Christelijke Gereformeerde Ker ken Beroepen te '8 Gravenzande, A.K. Wallet te Sltedrecht ZURICH De internationale orga nisatie .Christian Solidarity Interna tional" (CSI) wil voortaan ook ge- loofsvervolgden die hun land heb ben verlaten, materiële hulp verle nen. Dit heeft het bestuur van deze organisatie op de jaarvergadering afgelopen weekeinde in Zürich be sloten. Internationaal voorzitter ds. Hans-Jütg Stückelberger zei hier over: „We helpen christenen die om hun geloof gevangen zitten. Zodra ze hun land hebben verlaten, laten we hen aan hun lot over." Zowel vanuit de Engelse als de Ne derlandse sectie werd ervoor ge waarschuwd de oorspronkelijke doelstelling (opkomen voor gods dienstvrijheid) niet uit het oog te verliezen. De Brit Mervyn Thomas pleitte ervoor zich hiertoe te beper ken. De voorzitter van CSI-Neder- land, H.G. Koekkoek, zei dat meer materiële hulp niet ten koste van het budget voor handtekeningenac ties, petities, onderzoek mag gaan. Overigens is CSI-Nederland samen met de organisatie Kruistochten be trokken bij de opvang van de fami lie Chailo, de Baptistenpredikant* die na jarenlange gevangenschap kortgeleden met twaalf gezinsleden de Sovjet-Unie heeft verruild voor de provincie Friesland. e En irtvc We kunnen het de politieke leider van de PvdA, Wim K foot niet tegenspreken: de burgers in ons land gaan zich ste itsch minder geborgen voelen. De indruk bestaat dat gewelddk n heden van demonstranten en andere vormen van vandas me toenemen, evenals het aantal verkrachtingen, roofov jJLjj vallen, diefstallen uit winkels, huizen en auto's. Die J- schijnselen worden veelal verklaard door gebrek aan i kracht bij de politie en het cellentekort. De behoedzame nier waarop in ons land de daders van misdrijven wort behandeld heeft ongetwijfeld ook iets te maken met groeiend, aantal mensen, dat de wetten met voeten tra Ons milde strafklimaat, zo heeft een onderzoek aangetoo speelt bij buitenlandse zware criminelen zelfs een rol als leept bij het zoeken van een werkterrein hun keuze op Nedei laten vallen. eei Bn v; prij de ge vei VOO jiste wor woi naa NlET voor niets opperde minister Korthals Altes van ju tie onlangs, in verband met de zoveelste tragische ontvoert iflM in ons land, de maximumstraf voor ontvoeringen te vert gen. Maar ook bij minder ernstige gevallen vraagt menigt 1^ zich af of onze straffen niet al te barmhartig zijn. Deskun 1» gen in de criminologie blijven ons daarentegen voorhoudi dat zwaardere straffen geen resultaat opleveren. HET gevoel van onveiligheid en onbehagen onder de h )TT gers is de laatste maanden in niet geringe mate verste: r-be doordat een verontrustend groot aantal verdachten op vr it ex voeten is gekomen door formele fouten of regelrechte slt stui digheden van het openbaar ministerie. In Den Haag moesi uk, onlangs twaalf verdachten, die door de rechtbank ono reet meer waren veroordeeld wegens verkrachting en diefstal, ba hoger beroep worden vrijgelaten omdat hun dossiers eenvo dig waren zoekgeraakt. we* top VOOR menigeen zal het een verademing betekenen dat c nister Korthals Altes nu heeft meegedeeld te zinnen i chtb maatregelen die moeten voorkomen dat missers van de jus gist' tie tot vrijlating leiden. De bewindsman wil door een here nd i ning van het wetboek de mogelijkheid scheppen zulke fi air( mele fouten te herstellen. De regels in het wetboek v strafvordering, die dienen om verdachten te beschermen I gen een oppërmachtige overheid, zijn bijna een eeuw geledi ve opgesteld. In deze tijd, waarin de georganiseerde misda y volgens de bewindsman „in intelligentie niet onderdoet vc me de overheid", pakken die regels op een onredelijke wijze i ker in het voordeel van verdachten. >ter in f MET die herziening van het wetboek, die nog wel een fl. a ke tijd op zich zal laten wachten, zijn we er echter nog n* jd Evenals een zorgvuldig werkende justitie is een goed drai n b end politie-apparaat onmisbaar voor de criminaliteitsbestr rze ding. De politie zelf klaagt steen en been over de nullijn d de minister van justitie ten aanzien van haar budget ha teert. De bewindsman echter verwacht alle heil van een eE ciëntere organisatie, waardoor politiemensen kunnen wordi losgeweekt van hun bureau en meer aan hun eigenliji werk kunnen toekomen. Uitbreiding van de korpsen kan worden vermeden. ge EeN computer-experiment in Amsterdam heeft de minisli J voorlopig in het gelijk gesteld: de verkeerspolitie in i ,e hoofdstad verwacht dat volgend jaar maar liefst tachtig pi ,t cent van de tijdrovende administratieve werkzaamheden i sn zijn ovérgenomen door de computer. Voorts kan bij de rijk j d politie automatisering zoveel werk uitsparen, dat achthoi derd korpsleden die nu nog vooral administratief bezig zi] ire zich met hun eigenlijke politietaken zoals straatsurveillan m kunnen gaan bezighouden, zo heeft mr. J. Grosheide, dire teur-generaal politie en vreemdelingenzaken van het min: terie van justitie eind vorige week bekend gemaakt. Wa J een wil is, is kennelijk een weg. q -1 HOPELIJK worden deze verwachtingen bewaarheid ut dan niet alleen in Amsterdam maar in het hele land. E( J11 niet gering bijkomend voordeel zou zijn, dat de ruimte diei e" politie op die manier schept, het uitbesteden van politietaki aan particuliere bewakingsdiensten overbodig zou makeijg Voor onze rechtsstaat heilloze suggesties in die richtir» ai waarbij zelfs over bewapening van de particuliere bewake ar wordt gesproken, komen de laatste tijd al veel te vaak a ar tafel. Men zou er beter aan doen wat meer aandacht te besa den aan mogelijkheden om een mentaliteitsverbetering vi 5 ons volk te bewerkstelligen, want ook dat is een onmisbai jjj voorwaarde voor een leefbare samenleving. DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied bepaalt het ko mende etmaal ons weer. Het centrum van dit hogedrukge- bied, dat vanavond boven het Waddengebied ligt, wordt morgenavond bij zuid-Zweden verwacht. De wind draait daardoor geleidelijk van noord naar oost. In de nacht is de wind nog zwak. Tijdens opkla ringen kan het vannacht door uitstraling flink afkoelen. Vooral buiten de stedelijke ge bieden is er dan weer kans op vorst aan de grond. Overdag loopt de temperatuur bij een tot matig toenemende oosten wind op tot ongeveer 16 gra den. Het genoemde hogedruk- gebied verwijdert zich na mor gen langzaam naar het oosten, maar blijft nog tot het komen de weekeinde ons weer bepa len. Vooral 's nachts wordt het dan geleidelijk minder koud en neemt de kans op vorst aan de grond af. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-NoorwegenPerioden met zon. Donderdag later op de dag een enkele bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 13 graden. In de nacht kans op mist Zuid-Zweden en Denemarken: •Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur circa 15 graden. Britse eilanden: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het noor den af en toe regen. Middag- temperatuur ongeveer 16 gra den. Weer Hu Min onbew. rw.bew regenbui BeneluxZonnige periode maar donderdag in noord-N' derland mogelijk een bui. M:: dagtemperaturen rond 16 gn den. Duitsland: Perioden met en droog. Middagtemperatu ongeveer 16 graden. Alpenlanden: Perioden zon en droog. Middagtemper tuur rond 17 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Amsterdam De BUt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vliisingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Budapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Mock ou Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Casablanca Cyprus Istanbul Las Pal mas zw.bew. mist Lbew. zw.bew. onbew. h.bew. Lbew. mist onbew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. lbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. Bayrut Tel-Aviv onbew. zw.bew. niet ontv. niet ontv. niet ontv. onbew.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2