Harriët van Reek J>lij en Irerrast" met Gouden Griffel Het Gebeuren met Verolme onkstuk VROOM DREESMANN S; Kinderboekenweek Cosby in actie UNSTficidacSomcuil DINSDAG 29 SEPTEMBER 1987 PAGINA 17 l- lp® ;f§§ it schilderij, in <923 geschilderd loor de Japan- Tsughuharu üjita, is gisteren Amsterdam geveild voor eewn bedrag van 379.500 gulden. Het portret van mevrouw August Janssen was daarmee het pronkstuk van de veilingvan Sothe by's gisteren. Een schilderij van Kees van Don gen, ook een vrouwenportret, bracht 345.000 gulden op. FOTO: AP 55 JEN HAAG Het Haag- gezelschap Het Gebeu- i is gereed met zijn lieuwste produktie, de co- nedie „Verolme", die op 1 oktober in Theater aan Haven in Den Haag in ïemière gaat. Hans Mtln- termann en Jacques Hen- frikx hebben het toneel tuk geschreven. Ruurd t ge jan Wijk heeft de regie. Behalve in Den Haag zijn fr voorstellingen dit jaar y Amsterdam, Arnhem, woningen en Rotterdam. 'oljjens Van Wijk is „Verol- 'e' een droef treurspel waar 'tzettend om gelachen kan •orden. Het wordt een uiterst barre produktie, waarin de 'riekse oudheid en de jaren Khtig oeiteloos ineen vloei- De scheepsbouwer Cornelis ferolme blijkt een broertje van held en zeereiziger Odys seus. Cornelis wordt verban nen naar het drekkige noor den, wordt gered door ene Pa ling die hem tot captain of in dustry maakt, waarna zijn im perium zinkt. „Verolme biedt in overdrachtelijke zin een prototype voor Hollandse hel den, hoogstens striphelden, tweedimensionale personages zonder veel diepgang", aldus de regisseur. Van Wijk heeft niet gekozen voor de „inleven de" manier van toneelspelen, hij stelt vorm of handeling voorop. De figuren in „Verolme" ko men in de buurt van de vaste karakters in de Commedia dell'Arte. Uitvoerenden zijn Willem Sotthewes die van De Voorziening uit Groningen komt, Ferry Kaljee, ex-Thea tergroep Carroussel in Am sterdam, Elfi de Mey die al eerder in een project van Het Gebeuren optrad en Judith Brokking, ex-Baal in Amster dam. Twee delig. Sierlijk jasje met brede doorgestikte tailleband. De wijde rok heeft voor een actuele stolpplooi met rits. Katoen/polyester kreukstof. Zwart of bottle. Maten 38 t/m 44 Streepjapon met een speels verlaagde taille. Opstaand kraagje en zijnaadzakken. In polyamide/viscose. Marine/bruin ofbruin/bottle. 1 CQa Moten 40 t/m 46 U/t Sportieve robe-manteau. Met reverskraag, epauletten en dubbelrij-sluiting. Achtersplit met 4 knopen. In kreukkatoen/ polyester. Zwart of bruin. 1J Qm Maten 38 t/m 46 IJ ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON -t Jq. Vavo. olitie. vord; Morgen begint de kinderboekenweek: voor sommigen ver. met een kinderboekenbal in de Amsterdamse Stads- a h« schouwburg, voor anderen met activiteiteh op school rot,, to in de bibliotheek. En los daarvan haakt de krant recht natuurlijk de hele week eigenlijk tien dagen - elke dig daarop in. Vandaag met een gesprek met Harriët vin Reek, de tekenares die voor haar teksten bij „Lena lena" de Gouden Griffel won. OTTERDAM Ze be rijpt er nog steeds niet eel van. „Ik tekende ei- jnlijk voor mezelf, als ai soort therapie. Veer- getekende verhaaltjes irer Lena lena, met een jar regels tekst, toen ik iet vakantie in Ierland ras. Maar vrienden zei len tegen me, dat het rg goed was en dat ik ze 's aar een uitgever moest turen. Dat heb ik ge- ban. Querido kon er en boek, een kinder oek van maken, als ik r zelf zeventien uit se.- scteerde; de in mijn gen zeventien beste. dat is allemaal gebeurd, daar had ik niet meer dan ien minuten voor nodig en et heeft me de Gouden Jriffel opgeleverd". Aldus de ^jarige Harriët van Reek, ie een tekenopleiding heeft o over een toekomst als chrijfster nooit heeft nage- acht. En toch de hoogste on- trscheiding kreeg, die een chrijver van kinderboeken laar te pakken kan krijgen. Ach nou ja", concludeert larriët achteraf, „een beetje chrijven kan ik toch ook rel, zeker 'als anderen m'n ferk corrigeren op de d's en It's, want daar ben ik niet zo oed in. Bovendien is Lena lena echt origineel, het heeft niets te maken met dat rose rarkentjes-gedoe, dat zo vaak voor kinderen wordt ge naakt". larriët heeft alle lef van de fereld, lijkt niet bang voor wat en wie dan ook en kan sch, zeker in deze met goud bekroonde periode, tamelijk lukraak ferme uitspraken permiteren. Als Harriët van Reek opmerkt dat haar boek, haar debuut overigens „an ders is dan de meeste", het geen de vraag opwerpt of ze die andere ook kent, haast ze zich eraan toe te voegen dat ze wel erg snel in haar oor deel is. „Ach, ik werp es een blik, ik kijk zo'n beetje wat anderen doen; maar mijn oordeel is niet gefundeerd hoor. Ik heb zo die vage in druk dat..." Het teken- en bedenkwerk van Harriët is origineel en heel speels van opzet; luchtig, maar ook met een zeer eigen en indringende aanpak. Har riët: „En ik heb ook bewust naar een kadans in de zinnen gezocht. Ergens in Lena lena staat: ze pakt een kopje, om het te vullen met regenthee. En dat vul ik aan met: dat is thee gemaakt van regen. Daar kreeg ik van een be kende schrijfster kritiek op, omdat die aanvulling overbo dig zou zijn. Maar dat is toch niet zo. Heel bewust bouw ik m'n zinnen zo op, dat ze voor mijn gevoel kadans krijgen, mooi worden. Maar als ie mand die mijn werk moet beoordelen, dat niet begrijpt, houdt alles natuurlijk op". Geen vervolg „Lena lena" is het debuut van Harriet van Reek, die ze ker niet van plan is uit de overgebleven voorraad teke ningen een vervolg op het bekroonde boek te maken. „Dat zou misschien wel kun nen, maar dat doe ik niet. Op dit gebied wil ik m'n naam alleen verbinden aan het bes te wat ik te bieden heb. Ik heb tot dusver negen van de tien dingen die ik maakte weggegooid, daar ben ik heel resoluut in. Wel heeft Queri do gevraagd of ik nog eens iets in de trant van Lena lena wil maken en dat doe ik, als het andere werk waar ik mee bezig ben, af is". Dat andere werk bestaat uit acht verhalen voor televisie, waarvoor Harriët zelf decors en kostuums ontwerpt; met een vriend wil ze een video registratie maken van het eerste deel, waarna een om roep het mag overnemen. En af moet ook een nieuw boek dat de voorlopige titel heeft „De verloren avontu ren van William Gray". Of, zoals Harriët voorstelt: „Mis schien maak ik er alleen „Verloren avonturen" van. Ik weet het nog niet; het moet een boek worden waar ik mijn gevoel voor absurde humor in kwijt kan". Achter een heel licht gevoel voor humor gaat bij Harriët van Reek iets anders schuil, een verlangen naar onder zoek en ontwikkeling, want klaar hs Harriët nog aller minst. Opleiding „Ik heb de lerarenopleiding tekenen en handvaardigheid gedaan, waarna ik een jaar heb gewerkt in het sociaal cultureel jongerencentrum Exit in Rotterdam. Dat ging me niet zo goed af, ik liet nogal eens over me lopen. Daarna heb ik een half jaar in Japan gewerkt, houtsne den gemaakt en in Ierland, waar ik manden heb ge maakt, van die grote Ierse rieten manden. Nee, niet met een diepere bedoeling, maar meer zoals een ander gaat vissen. Ook heb ik een jaar geprobeerd als beeldend kun stenaar te leven, maar dat ging niet. Nu pas realiseer ik me, dat ik wat kan. Echt wat kan; met die verhalen". Waarom Harriët in Ierland de Lena lena-verhaaltjes in elkaar zette, wil zij maar ge deeltelijk kwijt. Eerst: „Nee, dat zeg ik niet, dat gaat ie mand wat aan". Later: „Ik probeerde het kind in me te rug te vinden, gedeeltelijk als afweer tegen de wereld om me heen, die ik erg hard vind. Die periode in Ierland, waar ik Lena lena maakte, had iets van een therapie; maar waarom gaat echt nie mand wat aan". Bedoeling En waarom het met de Gou den Griffel bekroonde „Lena lena" moest heten en niet ge woon „Lena", blijkt geen ho gere bedoeling te hebben dan dat het zo lekker klonk; Har riët: „Net zo lekker als pinda pinda, lekka lekka; dat kon ik zo fijn neuriën en zo ont stond de titel Lena lena. En als iemand daar moeite mee heeft en zich geïrriteerd voelt... Nou, dat moet dan maar, dat kan ik ook niet helpen". Want „Lena lena" was aan vankelijk ook helemaal niet bedoeld voor de winkel en zeker niet om bekroond te worden. „Al is die bekroning wel prettig, want toen ik naar andere woonruimte om keek, bleek men mijn naam te kennen, als de winnares van de Gouden Griffel. Daardoor heb ik, voor ander half jaar een verlaten kleu terschool gekregen, om in te wonen. Anderhalf jaar; dat houdt in dat ik nu al weer bezig ben naar iets anders om te kijken, iets op het platte land, met veel rust en groen. Voor mezelf en voor m'n kind, Abeltje, die nu ander half is. Want dat vind ik ook zo iets engs: kinderen die op groeien in een grijze straat, vervuild en omringd door fa brieken. Daar zou ik graag uit blijven en als dat kan door Lena lena, nou, dan héél graag". FRITS BROMBERG TOCH OPTREDEN STATUS QUO APELDOORN De Britse popgroep Status Quo wil zich revancheren voor een afgelast optreden eind augustus in het Brabantse Someren. De groep komt 7 november naar het Erica Evenementen centrum in Apeldoorn. Gedupeerde po pliefhebbers die nog een kaartje voor net concert in Someren bezitten, zullen daar gratis entree hebben. Het concert in So meren, georganiseerd door de fanfare Somerens Lust, ging eind augustus niet door omdat de groep vond dat het podi um onvoldoende beveiligd was tegen de regen. In de voorverkoop waren 4200 kaarten verkocht De 1200 fans die hun kaartje via VVV's kochten hebben vol gens de woordvoerder van het organisa tiebureau allemaal hun geld terug gekre gen. Geen bioscoopfilms op tv op vrijdag en zaterdagavond (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op vrijdag- en zaterdag avond zenden de omroepen tussen circa half negen en tien uur geen bioscoop films meer uit. Dat is de kern van een overeenkomst tussen de Nederlandse Bioscoopbond en de NOS. De bedoeling ervan is het bezoek aan de bioscoop niet te schaden. De overeenkomst bestaat overigens al sinds 1976, maar kreeg weer de aandacht toen het ministerie van Eco nomische Zaken^de afspraak opvatte als een kartel van bioscoopbedrijven en om roepen. Secretaris J. Tijssen van de Bio scoopbond heeft het ministerie in een ge sprek ervan overtuigd dat daar geen sprake van is. Posthuum prijs toegekend aan Désirée Scholten AMSTERDAM De Emmy van Leersumprijs 1987 voor de ge bonden kunsten van het Amsterdams Fonds voor de Kunst is posthuum toegekend aan de op 28 februari van dit iaar overle den kunstenares Désirée Scholten - Van de Rivière. De jury on derscheidde de overleden kunstenares voor haar gehele oeuvre, in het bijzonder voor haar laatste serie kleden, in opdracht ver vaardigd voor het gebouw van de faculteit der Letteren van de Rijksuniversiteit Leiden. De jury kwam overigens al unaniem tot haar oordeel twee weken voordat mevrouw Schol ten - Van de Rivière overleed. Het werk van Désirée Scholten getuigt vol gens de jury van een uitzonderlijke affiniteit voor textiel. Bij ie der werk paste zij een grote variëteit aan textiele materialen toe met een zeer eigen kleurgebruik verwerkt in fijne geweven structuren, opgenomen in grote formaten, aldus de jury. Zij koos haar materialen doelbewust en liet ze dan in een kleed geheel tot hun recht komen. Het bedrag van 10.000 gulden, verbonden aan de prijs, zal worden aangewend als bijdrage in het tot stand komen van een publikatie over leven en werk van de bekroon de. Acteur Bill Cosby liet giste ren zijn Cosby-show, die zaterdag weer op de Ne derlandse televisie van start gaat, even voor wat het was en concentreerde zich op een actie voor de vrijlating van Zuidafrikaan- se kinderen in gevangen schap. Daartoe hielp hij bij het verzamelen van een groot aantal sleutels, die uit protest tegen het Zuid- afrikaanse beleid naar het consulaat in Washington worden gezonden, onder het motto „Ontsluit Apart heid's gevangenissen". FOTO: AP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17