Honderd jaar gastvrijheid in Huis ter Duin Omwegen „Den Haag denkt niet regionaal" LEIDEN OMGEVING Caidaegotvuwi EEN EEUW HISTORIE VAN EEN HOLLANDS BADHOTEL IN EEN BOEK VASTGELEGD Wereldvoedsel- avond in Hazerswoude Vijf jubilarissen gehuldigd BURGEMEESTER DE VREEZE VAN LEIDSCHENDAM: DINSDAG 29 SEPTEMBER 1987 PAGINA 15 Buitenlander Uit de naam van de ver dachte, afgeroepen door de bode, viel al op te maken dat de man vermoedelijk niet van Nederlandse af komst was. Dat bleek te kloppen. Het keurig gesoig neerde heerschap (colbertje van modieuze snit, panta lon met voortreffelijke pas vorm en schoenen die zelfs Willem-Alexander niet zou kunnen betalen) bleek ge boortig van Trieste, de Noord-Italiaanse kustplaats. Tegenwoordig houdt hij echter domicilie in Noord- wijk. De man had op 22 september 1986 op de Beek laan in Den Haag 72 kilo meter per uur gereden, waar hij maar 50 mocht rij den, zo las kantonrechter Wille de feiten uit het pro ces verbaal voor. „Excuse me, but I don't speak Dutch. However, I can understand Dutch if you speak slowly", zo luid de de eerste inbreng van de verdachte, nadat hij voor het hekje had plaats geno men. Zijn Nederlands mocht dan niet „je-dat" zijn, zijn Engels kon in elk geval het predikaat Queen's English dragen. Tsja, daar zat kantonrech ter Wille met een pro bleem. De wet schrijft voor dat rechtszaken in ons land in het Nederlands behan deld moeten worden. Als een verdachte of getuige die taal niet machtig is, dan moet er een beëdigde tolk aan te pas komen. „Mmmmmm, eens even denken", mijmerde de rechter. „Misschien moet de zaak dan maar aange houden worden". De ver dachte boog zich met een vriendelijke blik voorover, en herhaalde vragend: „Ankehouwe?". Het gezicht van rechter Wille vertoon de een glimlach van oor tot oor. Voordat hij besloot om de man een volgende keer op te roepen en dan via een tolk de zaak te laten behan delen, wilde hij eerst eens uitvinden of dat alle moeite wel waard was. „U werd staande gehouden door de agent die de overtreding constateerde, u gaf toe dat u te hard gereden had en zei: ik wist het niet", zo vatte Wille de gebeurtenis sen samen. Opnieuw boog de verdachte zich voorover, de blik op vragend. „I didn't know", zo vertaalde Wille het laatste deel van zijn opsomming en schoot net als het toehorend pu bliek in de lach. „Nog goed voor het Engels van die schoolklas ook", zo fluister de hij officier van justitie toe, verwijzend naar de be langstellende schooljeugd achter in de rechtszaal. Eigenlijk bleek het niet zo'n moeilijk geval te zijn en rechter Wille besloot dan ook maar om de zaak in een sterk op Engels gelij kend Nederlands te behan delen. De Italiaanse Noord- wijker of de Noordwijk- se Italiaan gaf zijn over treding volmondig toe, al was hij niet op de Beeklaan in Den Haag maar op de Beeklaan in Noordwijk be trapt. Hij had de hem toe gezonden acceptgiro ook betaald, maar zijn geldelij ke bijdrage aan het Neder landse openbaar ministerie was teruggestort omdat die te laat was binnengekomen, zo legde hij uit. Officier van justitie Van Ek toonde zich in zijn eis een mild man. In feite was er sprake van een foutieve tenlaste legging, omdat de Noord- wijkse Beeklaan naar Den Haag was verplaatst. Nu de verdachte daar voor het uitspreken van de eis mee op de proppen was geko men, kon Van Ek het ten laste gelegde nog even wij zigen. Zo flauw wilde hij echter niet zijn en hij vroeg om vrijspraak. Deze uitleg ging duidelijk te snel voor de te hard rijdende Zuid- Europeaan. Vragend keek de buitenlandse verdachte naar rechter Wille, zich vastklampend aan dit En gels sprekend baken in deze met rare g-klanken gevulde rechtszaal. „Vrijspraak", zo maakte de rechter duidelijk en knikte de buitenlander vriendelijk toe. Dat woord was de Ita liaan echter onbekend en opnieuw boog hij zich vra gend voorover. „You're free", glimlachte rechter Wille en realiseerde zich dat een dergelijk vonnis in het Engels toch wat ge wichtiger klinkt dan in het Nederlands. Begeleid door het gelach van de school jeugd liep de Italiaan de zaal uit. Zijn gezicht was nog steeds een groot vraag teken. Veel zaken waren hem nog steeds niet duide lijk. Maar één ding was ze ker: dat Nederlandse rechtssysteem zat merk waardig in elkaar. PAUL VAN DER BIJL Op mijn omwegen' door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubiiek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Piriers Er is veel gebeurd sinds au gustus 1887, toen de onver zettelijke textielhandelaar Heinrich Tappenbeck uit het Duitse Oldenburg die al eerder samen met vriend Wilhelm Dreesmann naar het lage land van beloften was getrokken Huis ter Duin met 6 ha. Noordwijkse grond voor „vijftienduizend gulden Nederlandsch courant geld" kocht. Sedertdien is er een eeuw verlopen. En er werd een grote naam geves tigd. De man die dit al een beetje voorvoeld moet heb ben was burgemeester Pické van Noordwijk, die een gere serveerde, sceptisch gestem de, gemeenteraad van boe ren, burgers, maar nog geen buitenlui trotseerde (hij zou „persoonlijk verantwoorde lijk zijn voor de mogelijke schade der gemeente"), en in 1883 eigenhandig voor het nieuwe hotel de eerste spade in het zand stak, op het hoog ste punt van de duinen. In elk geval heeft zijn steen ge worden zandkasteel, destijds per stoomtram bereikbaar, elke storm weten te door staan. De „century" is be reikt, maar we zijn „not out", zou men in golfkringen zeg gen. Die kringen zijn rond het aloude kuurhotel niet on bekend. Geen wonder, dat een en ander nu gevierd gaat worden, zoals op 26 oktober a.s. met een avond in de Huis ter Duin-piste rond het We reld Natuur Fonds, waarbij, uiteraard, prinses Juliana en prins Bernhard aanwezig zul len zijn. Het eerste feestgedruis echter werd gisteren al vernomen. Staatssecretaris A.J.Evenhuis van de regering dus nam het eerste exemplaar van het gedenkboek „Grand Hotel Huis ter Duin: honderd jaar gastvrijheid" in ont vangst. Behoorlijk betaalde gastvrijheid, weliswaar, maar toch. Het typografisch zeer goed verzorgde, en van een voorwoord van prins Bern hard voorziene, gedenkboek met een verrassende inhoud aan geschiedschrijving en volop gevuld met originele foto's en reprodukties, werd geschreven door Willem H.Nanninga, terzijde gestaan met adviezen en gegevens door dr.Willem van Hilten en dr.Willem van Wijk, oud- hoofdredacteur van wijlen het dagblad Het Vaderland. Huis ter Duin is met deze ge documenteerde publikatie prima uit de drukinkt geko men. Het boek kwam van de pers van drukkerij Vlasveld in 2500 exemplaren, maar nu al wordt gedacht aan een herdruk, gezien de eerste en thousiaste reacties van rela ties en vrienden van Huis ter Duin. Aldus vertelde mij Staatssecretaris A.J.Evenhuis (rechts) nam het eerste exemplaar van het gedenkboek „Grand Hotel Huis ter Duin: honderd jaar gastvrijheid" in ontvangst. Eigenaar Noorlander overhandigde het boek. foto: henk van oen ende Willeke Meijer, P.R.-mana- ger van het Huis. Wie zo'n boek zou willen bemachtigen kan terecht aan de hotel-re ceptie. De prijs, die nog niet bekend is, mag geen bezwaar wezen. Lachende toekomst Vanzelfsprekend ging de in formele plechtigheid van gis teren gepaard met het uit spreken van een visie door eigenaar Gé Noorlander. Nu, het Grand Hotel is nog lang niet aan 't eind van z'n La tijn: na renovaties van de ruim 90 luxueuze hotelappar tementen en, in het eerste kwartaal 1988, de 90 hotelka mers, zal Huis ter Duin kun nen beschikken over „ultra moderne kamers en apparte menten met 550 bedden", al dus de heer Noorlander, die ook een „mooie toekomst" zag gloren voor het Grand Hotel als exponent van de badplaats als congrescen trum. In dit verband zag hij ook de afschaffing van de eerder dit jaar ingevoerde toeristenbelasting als meer dan gewenst. Steeds meer on dernemingen zoeken voor hun vergaderingen de rust van het mooie Noordwijk als badplaats. Aldus Gé Noorlan der, die weet wat bouwen is; vooral bouwen aan een toe komst. Directeur Alois Eberharter hield bij deze gelegenheid een korte inleiding die de la ding van het gedenkboek he lemaal dekte. Ik kan me daarom 't best aan zijn refe raat houden zonder zelf spit- werk in de inhoud te ver richten. Zo weten we nu, dat honderd jaar geleden de gas ten van Huis ter Duin ver kwikt werden met een glas Noordzeewater, uitgeschon ken met een schuimkraag als ware het bier. Huis ter Duin had, daarbij, baden boordevol zout zeewater, waarin de gas ten „liefdevol werden onder gedompeld", vanwege het kuren. Tappenbeck dit ter zijde adverteerde als eer ste Nederlandse hotelhouder in buitenlandse (lees Duitse) kranten en legde, eveneens als eerste, een parkeerplaats voor automobielen bij een Nederlands hotel aan. Trou wens, de Bad-Courant, ver schijnend in de maanden juli, augustus en september, zo rond 1900, had gemengde ko lommen: Nederlandse en Duitse. Tappenbeck wist drommels goed, dat de voor spoedige wind vanuit het oosten waaide. Dat was „klipp und klar", in die da gen van het „steinreiche Hol land" met z'n luchtzuivere N oorzeestranden. Ik kan het nu wel hebben over het Belgische kroon- prinsje Boudewijn, dat rond 1935 een paar vakanties in Noordwijk doorbracht (Bou dewijn moest het beschaafd Nederlands onder de knie zien te krijgen), samen met z'n koninklijke verre familie lid prinses Juliana, onder het toeziend oog van „de Wille- mien", maar het is slechts een detail uit de annalen van Huis ter Duin. Het was overi gens wel de tijd, dat het jonge prinsje (naar zijn veronge lukte en betreurde jonge moeder koningin Astrid werd in Noordwijk een bou levard vernoemd) bekende, dat z'n lievelingsliedje was: „Leb' wohl, du kleines Gar- denoffizier, leb' wohl, leb' wohl, und vergiss mich nicht, und vergiss mich nicht". Dat had misschien te maken met de Belgische Oostkantons, die ook dierbaar waren voor zijn vader Leopold. Ik kan het daar nu wel over hebben, maar laat ik me bepalen tot de waarnemingen van Alois Eberharter. Noordzeewa ter Over dat Noordzeewater dan. Dat werd 100 jaar geleden voor een paar centen gekocht door Tappenbeck van schel penvissers. „Die hadden een bak onder hun wagen han gen, waarin ze het druipende water opvingen; door „schel pen wier" gezeefd. Heilzame werking voor gasten met li chamelijke kwalen". In die tijden had je nog de befaam de badkoets. „De heren gin gen, de broekspijpen opge rold, pootjebaden; de dames in hun tot de enkels reikende japon hielden er zelfs de schoentjes of laarsjes bij aan. Voor Isadora Duncan, de danseres die in Parijs een schandaal verwekte door in een (kort) knielang rokje met blote voeten op te treden, hadden wij pantoffeltjes. Daarmee zat ze braaf op ons terras chocolademelk te drin ken". Alsof Alois er zelf bij gezeten had. Maar Huis ter Duin, zo blijkt uit het herdenkingsboek, was goed voor nog veel meer: de eerste auto's deden er aan, veel later gevolgd door de tulpenrally's. Je zag er ook de nummerplaat van prins Hendriks voiture, en dan wist je weer wat, of net niet. Verder waren er lieden die van hamburger-aalsoep hiel den (recept staat in het boek), of kinderen die op een ka meel konden zitten. Maar dat was geen succes, volgens de huidige directeur, „het beest spuwde naar de gasten". Maar de gasten bleven deson danks niet weg. Kolommen vol vooraanstaan de namen vulden de gasten boeken. Vermaarde kunste naars: schilder Max Lieber- mann, schrijver Thomas Mann, daar was Jan Toorop die artistiek aanwezig was, tenor Rudolf Schock. De filmwereld ook heeft veel aan Huis ter Duin te danken gehad. Er werden opnamen gemaakt met Richard Bur ton, toen al heibelend en drinkend met z'n gade Liz Taylor. „Soldaat van Oranje" was niet denkbaar zonder de outillage van het Grand Ho tel. Renée Soutendijk en kompane Monique van der Ven waren er en „schitteren nu in de film „Een maand la ter". Een maand eerder had den ze er ook kunnen zitten, moet je maar denken. Net zo als de feestviering rond Huis ter Duin. Dat boek kwam ook een maand eerder uit. De samenstellers zijn niet over één nacht ijs gegaan, zo als het heet. Ook het „oor logsverleden" van het Grand Hotel (dat in '41 moest slui ten) ontbreekt niet. Het zou zelfs kost voor Lou de Jong kunnen zijn. „Honderd jaar gastvrijheid" heeft niets uit de herinnering overgeslagen. Daarmee raakt dit tot lezing en bekijken aanbevolen boekwerk tot ver over Noordwijks grenzen. De au teur heeft zich er sterk voor gemaakt. Het is maar een zinsnede uit het geheel: „Huis ter Duin verenigt de vertedering voor de Beau Monde en de trendgevoelig heid van de Jetset". In zo mer- en wintertijd. Honi soit qui mal-y-pense' Badman Pieter Bedijn met één van de badvrouwen (door sommige, toen nog spaarzame, Brit se badgasten de „bad women" genoemd) die hem assisteerden. De badvrouw kreeg er in 1898 een taak bij: op een schoolbord de temperatuur van het zeewater schrijven. Bedijn deed het groot op; hij bezat bijna 100 badkoetsen en kreeg een koninklijke onderscheiding toen hij in 1912 ophield met werken. foto:PR Huis ter Duin was nog vrij pril rond 1900, toen deze kiek genomen werd. HAZERSWOUDE De Werkgroep Ontwikkelingssa menwerking Rijnstreek houdt op donderdag 15 oktober vanaf 19.45 uur een wereldvoedsela- vond in de grote zaal van Ho tel Restaurant Groenendijk aan de Rijndijk 96 in Hazers woude. Thema is het leven in Burkina Faso. Medewerking aan de organisatie verlenen drie Hollandse landbouwin stellingen, twee organisaties voor plattelandsjongeren en drie van plattelandsvrouwen. Vertoond wordt de film „Voor een bordje pap" met beelden over de verbouw van gierst op droge door erosie aangetaste grond. Daarna volgt een toe lichting op de film door Hans van der Vlak en Maya Bouw die aan de hand van dia's ver tellen over hun persoonlijke ervaringen in Burkina Faso. Na een pauze waarin verschil lende stands te bekijken zijn, vertelt het echtpaar Jos en Marleen Karssemeijer over het streekontwikkelingsproject in Burkina Faso. Doel van dit project is contact tot stand te brengen tussen de boerenbe volking daar en hier. Een op treden van de Afrikaanse mu ziekgroep Tam Toos sluit de wereldvoedselavond af. De CFO (CNV-bond voor Overheid, Gezondheid, Welzijn en Sociale Werkvoorziening) zette gister avond vijf leden in het zonnetje die al veertig jaar lid zijn van de bond. De jubilarissen kregen een gouden insigne en een bos bloemen aangeboden. Zes jubilarissen konden niet aanwezig zijn, maar krijgen hun gouden insigne nog toegezonden. De feestelijke bijeenkomst had plaats in het kerkelijk centrum De Regenboog in de Merenwijk in Leiden. Na de huldiging sprak Jan Anneveld van het CFO over de onderhandelingen met minister Van Dijk over de arbeidsvoorwaarden van de ambte naren. foto: wim van noort LEIDSCHENDAM „Den Haag dat altijd pro pageert dat er gewestelijk moet worden gedacht, dat zegt dat het de regioge meenten nodig heeft, doet op dit ogenblik zelf niet anders dan duidelijk eng binnen die eigen grenzen blijven door te zeggen: daar zijn de verkeers knooppunten die moeten worden opgelost, en voor de rest zal het ons een zorg zijn. Dat is niet regio naal denken". Dat zegt burgemeester W.F. de Vreeze van Leidschendam over de nota „Den Haag in beweging". In deze nota geeft dé gemeente Den Haag er volgens Leid schendam blijk van totaal geen belangstelling te hebben voor hetgeen zich er op het gebied van het verkeer vlak buiten de gemeente afspeelt. Onlangs was er een blokkade op de Nieuws traat/Damhouders- straat waarmee bewoners wil den protesteren tegen het sluipverkeer door het oude Leidschendam Sluipverkeer door het uitblijven van een derde, eigentijdse oeververbin ding over de Vliet. Zolang die er met is, blijft Leidschendam worden overspoeld met foren senverkeer tussen Zoetermeer en Den Haag, dat zich over de veel te enge sluisbruggetjes moet persen. En blijven de be woners protesteren. Burge meester De Vreeze: „Ik denk dat ik me er als hoofd van de politie op moet voorbereiden, dat dit soort prikacties vaker gaan plaatsvinden, naarmate dat de Verlengde Landschei- dingsweg verder uitblijft De Leidschendamse burger pikt dat gewoon niet meer De aanleg van het nieuwe be- goede aanleiding om de Land- scheidingsweg aan te leggen. Het industrieterrein is dan ge lijk goed bereikbaar, en Leid schendam verlost van het overmatige verkeer. Burge meester De Vreeze verwacht dat als Den Haag niet door de bocht gaat, het niet lang meer zal duren voordat de gemeente wordt gedwongen tot meewer king aan de weg. De burge meester herinnert in dat kader aan de krachtige taal, die zo wel Commissaris van de Ko ningin mr. S. Patijn, als de mi nister lieten horen bij de offi ciële ingebruikstelling van het Prins Clausplein, vorig jaar maart. De provincie kan een gemeente een aanwijzing ge ven, of de minister kan het be stemmingsplan buiten wer king stellen volgens artikel 65 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Een harde aanpak, waarmee de gemeente Den Haag wellicht wordt gecon fronteerd. aldus De Vreeze.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15