leidU&Qowumt Noord wij fee woonwagenbewoners willen terug naar Leids kamp ==1 a STAD OMGEVING Winkeliers Breestraat wachten onderzoeken af ALLER LEI(DS) Uitgelezen opgeruimd Ook verblijfsvergunning voor Leidse Marokkaanse Nieuwe decaan Medische Faculteit „ZE HEBBEN ONS HIER GEDUMPT Klaar voor 3 oktober ACTIECOMITÉ BOEKT OP ALLE FRONTEN SUCCES £eidócSomant DINSDAG 29 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 litie neemt wapen in beslag ^hiisraad door raam naar buiten ■dep Brav Kat a E eei tn ve iEN Een 35-jarige Leidenaar is .avond in een cafe aan de Mors- it aangehouden wegens het bezit een vuurwapen, waarvoor hij vergunning heeft. Volgens een irdvoerder van de politie gaat het „een klein kaliber long rifle". Het jen werd aangetroffen in de flat- ling van de man aan de Richard straat. De politie had van een on- end gebleven persoon vernomen daar iemand woonde die een vuur- ien bezat. In de flat trof de politie alve het wapen, dat was voorzien een telescoop en geluiddemper, een grote troep aan. Gisterochtend een deel van de inboedel door het open raam van het flat naar buiten ge gooid. Niemand wist de politie te ver tellen wie dat had gedaan. De gemeen te heeft gistermorgen het huisraad verwijderd, maar enkele uren later werd de rest van de inboedel door het raam naar buiten gewerkt. Agenten forceerden daarop de voordeur van de flatwoning, maar troffen niemand aan. Het restant van het huisraad werd vervolgens op het balkon gelegd en de politie sloot de woning af. Toen 'sa- vonds het geval met het wapen zich voordeed, kwam de politie op het spoor van de bewoner van de flat. Hoe de zaak precies in elkaar zit, is de poli tie nog niet duidelijk. Bestuurder aangehouden AUTO SLEURT LEIDS MEISJE 56 METER MEE LEIDEN Een 20-jarig meisje uit Leiden is vannacht rond twaalf uur op het Stationsplein bij een verkeersongeval 56 meter meege sleurd op de motorkap van een auto. Zij raakte zeer ernstig ge wond. De bestuurder van de auto (een 22-jarige Leidenaar) is aan gehouden wegens het in gevaar brengen van het verkeer en het veroorzaken van letsel door schuld. De man verklaarde 55 60 kilometer per uur te hebben gereden, maar volgens de politie moet de snelheid veel hoger zijn geweest. Dat wordt afgeleid uit verkla ringen van getuigen en de lengte van het remspoor van de auto.. Volgens een woordvoerder van de politie is het zeer ongebruike lijk om een bestuurder na een aanrijding aan te houden, maar was daar gezien zijn snelheid alle aanleiding voor. Het meisje wilde het Stationsplein op haar fiets oversteken toen de auto naderde. De 22- iarige bestuurder kwam vanaf de Schipholweg en wilde rechtdoor langs het station. Het meisje liep een gecompliceerde heupfractuur op, een gebroken bekken, een hersenschudding en mogelijk in wendig letsel. Zij werd door de EHD naar het AZL gebracht. LEIDEN De Medische Facul teit heeft een nieuwe decaan. Prof. dr. W.Th. Daems is door de faculteitsraad be noemd als opvol ger van prof. dr. G.J. Tammeling, die met VUT gaat. Daems is benoemd tot 1 oktober 1990. LEIDEN De Bree- straat-winkeliers nemen een definitief standpunt over de afsluiting van de Breestraat pas in als de uitkomsten van de diverse onderzoeken naar het ver loop van de proef met het autovrij maken bekend zijn. De winkeliersvereni ging heeft gisteren gehoor gegeven aan het dringen de verzoek van wethouder J. Peters (verkeer) een mening een maand op te schorten. Vorige week liet de vereniging Breestraat en Omgeving de wethouder weten de proef als mislukt te beschouwen en i LEIDEN Zeker de helft van het aantal woonwagenbewoners op de lokatie Katwijk- /Noordwijk wil weer te rug naar Leiden. Dat zei een woonwagenbewoon ster gistermorgen tijdens een bijeenkomst in het woonwagencentrum Trekvaartplein in Lei den. De bijeenkomst was onderdeel van een oriën terend werkbezoek naar verschillende woonwa gencentra in Zuid-Hol land. Gedeputeerde L. Stolker-Nanninga en de Tweede-Kamerleden A. Jorritsma (VVD) en G.J. Wolffensperger (D66) maakten deel uit van de delegatie, die verder be stond uit ambtenaren en vertegenwoordigers van verschillende organisa ties van en voor woon wagenbewoners. Het werkbezoek begon giste ren bij het kamp Noordwijk- Katwijk, dat twee jaar gele den is gerealiseerd. Het cen trum telt vijftien standplaat sen die worden ingenomen door mensen die van het Trekvaartplein moesten ver trekken. Velen van hen wil len weer terug naar Leiden. Daar woont hun familie, daar hebben ze hun kennissen. Bovendien zijn in Leiden voorzieningen (een clubhuis, een peuterspeelzaal) voor de woonwagenbewoners, terwijl het kamp tussen de Heren weg en de 's Gravendijkse- weg in Noordwijk erg geïso leerd ligt. „Ze hebben ons hier gedumpt en kijken niet meer naar ons om", zei een woonwagenbe woner. De bewoners hebben verschillende malen ge vraagd om (verbetering) van een aantal voorzienigen: „Ze hebben ons koeien met gou den horens beloofd". De be woners zeiden gisteren dat ze al twee jaar vragen om een speelplaats voor de kinderen, en dat ze een jaar moesten wachten op telefoonaanslui ting. Waar de bewoners zich ook erg druk om maken, is het feit dat verkeer „met een snelheid van 80 kilometer per uur" door het kamp rijdt. „Op die manier snijden ze vierhonderd meter af", aldus de bewoners, die denken dat veel automobilisten ook uit nieuwsgierigheid de weg door het kamp nemen. On langs is bij een ingang van het kamp een bord neergezet met het verbod de weg in te rijden, maar daar trekken automobilisten zich niet zo veel van aan, aldus de bewo ners, die vinden dat de weg aan een kant helemaal moet worden afgesloten. „Bijvoor beeld met bomen, dat zorgt nog voor beschutting ook". Brandput De woonwagenbewoners klaagden gisteren ook over de sterk verhoogde gasreke- ning en over het feit dat ze „vijf minuten" moeten lopen voordat ze bij de brandput zijn. „In die tijd kan het hele kamp afbranden". De Noord- wijkse wethouder J. Bedijn (welzijn, onderwijs en woon- De discussies laaiden gisteren soms hoog op tijdens het werkbezoek aan woonwagencentra in Zuid-Holland. Op de foto luistert D66-Kamerlid G. Wolffensperger (tweede van rechts) naar de klachten van een van de bewoners van het Leidse centrum op het Trekvaartplein. FOTO: ANP ruimteverdeling) deed de toezegging dat de brandweer zou controleren of aan de veiligheidseisen wordt vol daan op het kamp. Ook on dervinden de bewoners over-' last van bezoekers van socië teit De Donk: „We vinden regelmatig heroïnespuiten bij de vuilcontainer". Als de ge ruchten waar zijn, dat er een gebouw „voor hasj-rokers" pal achter het kamp komt, dan „steken we dat in de brand", verzekerden de be woners de Katwijkse burge- meester C. Bos. „De proble men in Katwijk/Noordwijk moeten in vijf minuten kun nen worden opgelost", vond gedeputeerde Stolker. Later op de ochtend bezoch ten de politici het woonwa gencentrum aan het Leidse Trekvaartplein. Bewoners van het centrum drongen er bij de gedeputeerde op aan om tijdens het gesprek dat zij 12 oktober heeft met staatsse cretaris E. Heerma van volkshuisvesting te pleiten voor handhaving van alle 78 plaatsen op het Trekvaart- plein. Stolker zei echter dat zij het plan van de gemeente Leiden steunt. Het college wil dat er behalve veertig plaatsen op het Trekvaart plein, dertig standplaatsen el ders in de stad komen. „We hebben lang genoeg gepraat en moeten nu zaken doen. Dat betekent dat we gaan be ginnen met het plan van de gemeente. Daarmee kunnen we uit de voeten", aldus Stol ker. „Dit kamp functioneert per fect", riep een bewoner uit „Ik heb de indruk dat Heer- ma de enige persoon is in Ne derland die vindt dat het kamp moet verdwijnen". Jasje VVD-kamerlid Jorritsma meende dat het plan om de grote kampen wettelijke te verbieden „een mooie reden is om de staatssecretaris eens aan zijn jasje te trekken". Jorritsma vindt dat alleen kampen waar problemen zijn moeten worden aangepakt. „Hier zijn geen problemen", constateerde Jorritsma. Wolf fensperger stond ook achter de bewoners: „Ik ben het met u eens. D66 heeft nooit het kleine-centrabeleid onder schreven". Het beleid dat Heerma van zijn voorgangers) heeft ge ërfd, is erop gericht kleine woonwagencentra van maxi maal vijftien standplaatsen aan te leggen. Deze centra moeten dicht bij bestaande woningen liggen. Grote kam pen moeten worden opgehe ven, zo heeft Heerma afgelo pen zomer nog eens bena drukt. Nog een paar nachtjes slapen en Leiden stort zich weer massaal in de festiviteiten rond de vie ring van Leidens Ontzet. Zoals elk jaar zal de au tomobilist begin oktober nauwelijks welkom zijn in de Leidse binnenstad en om iedereen duidelijk te maken dat het blik ruimte moet maken, is de ge meente overgegaan tot het plaatsen van een nieuw soort verkeers bord, zoals hier op het Levendaal. Op een groot aantal plaatsen In de stad staan sinds een paar da gen palen die precies aangeven, waar parkeren tijdelijk niet meer is toe gestaan. FOTO: TEJO RINGERS Cursus De Directie Sport en Recre atie van de gemeente Lei den houdt dit najaar een aantal bijeenkomsten voor bestuurders van sportvere nigingen en ook een bij scholingscursus looptech niek. De cursus looptech niek is op woensdag 30 sep tember, 7 en 14 oktober van 20.00 tot 22.30 uur in de gymzaal Burggravenlaan. De kosten zijn 25 gulden per persoon inclusief het werkboek. De cursus be leidsontwikkeling in de sportvereniging wordt ge houden op maandag 5 en 12 oktober van 20.00 tot 22.30 uur. De kosten zijn 20 gul den per persoon. De lokatie is nog niet bekend. Cursus Onder leiding van An ja Kuyt start woensdag een cursus Bio-Energetica. De eerste les op 30 september is een gratis introductieles. Daarna volgen op de woensdagavond nog tien lessen. De prijs is 125 gul den. Elke les begint om 20.00 uur in Centrum Ex'85 aan de Koppenhinksteeg 15. Bingo De wijkvereniging Aktiet houdt morgenavond een bingo-avond in het gebouw aan de Berlagestraat in Lei den Zuid-West. Het balletje gaat rollen om 20.00 uur. Muziekschool De Leidse Streekmuziek- school heeft op de diverse cursussen nog plaats voor nieuwe leerlingen. Zo kun nen op de cursus popmu ziek (woensdagavond) nog beginnende drummers en bespelers van toetsinstru-, menten terecht (vanaf on geveer 13 jaar) en is er ruimte in de diverse blok fluitensembles. Voor inlich tingen over de cursussen op de Streekmuziekschool: tel. 071-141041. LEIDEN De Marokkaanse Amina Echaoui krijgt een ver blijfsvergunning. De 24-jarige in Leiden wonende Marok kaanse kreeg afgelopen vrij dag te horen dat staatssecreta ris V. Korte-Van Hemel posi tief heeft beslist op haar be roepsschrift. Het actiecomité hi en Amina moeten blij blij- alle ven" heeft daarmee op fronten succes gehad in zijn strijd om twee Leidse Marok kanen voor uitwijzing te be hoeden. Enige maanden gele den kreeg de in Leiden wo nende Marokkaan Salhi Salah te horen dat ook hij een ver blijfsvergunning kreeg. De 39- iarige Salah werkt inmiddels bij de gemeentelijke reini gingsdienst in Leiden. De actie om beide Marokka nen aan een verblijfsvergun ning te helpen kwam in febru ari van dit jaar op gang. De ac tievoerders, zowel Nederlan ders als in Leiden wonende Marokkanen, vonden dat bei den op onterechte gronden het land uitgezet dreigden te worden en sprongen voor hen in de bres. De Leidse gemeen teraad steunde het initiatief en vroeg het college om de werk loze Salah aan een baan bij de gemeente te helpen. Burge meester C. Goekoop en wet houder D. Tesselaar brachten in maart een bezoek aan het ministerie van justitie in Den Haag om in de zaken van de beide Leidenaars te pleiten. Ze kregen toen de toezegging dat Salah, die op dat moment ille gaal in Nederland verbleef, niet over de grens gezet zou worden zolang er nog geen uitspraak in zijn zaak was. De zaak Amina Echaoui zou bo vendien versneld behandeld worden. In juni van dit jaar kreeg Sa lah te horen dat hem alsnog een verblijfsvergunning werd verstrekt, nadat in december 1986 de Raad van State had besloten dat hij het land uit moest. De Marokkaan, sinds 1973 in ons land, vertrok in 1982 voor enige maanden naar Marokko in verband met het overlijden van zijn moeder. Hij liep toen in de ziektewet en verkeerde in de veronderstel ling voor de eerstvolgende me dische controle terug te moeten zijn. Bij terugkomst in Nederland bleek zijn werkge ver hem echter ontslagen te hebben, waarna Salah zijn verblijfs- en vestigingsvergun ning kwijt raakte. Amina Echaoui kwam in 1979 met haar Marokkaanse pleeg vader en Nederlandse pleeg moeder naar Nederland. Na een kortstondige uitwijzing die weer ongedaan werd gemaakt, trouwde ze in 1984 met een il legaal in Nederland verblij vende Egyptenaar. Dat huwe lijk meldde ze uit angst niet bij de vreemdelingenpolitie. Haar man, van wie ze inmiddels een kind had, werd daarop tot twee keer toe uitgewezen, waarbij ook het huwelijk aan het licht kwam. Wegens het verstrekken van onjuiste gegevens kreeg Echaoui begin dit jaar te horen dat ze het land moest verlaten, een beslissing waartegen ze in beroep ging. Om te voorko men dat zii en haar dochtertje een aantal jaren gedwongen gescheiden moesten leven van naar uitgewezen man, drongen de actievoerders aan op spoed in de behandeling van haar bezwaarschrift. Volgens een woordvoerder van het comité zou de behandeling normaal gesproken twee tot drie jaar op zich hebben laten wachten. Nu werd de zaak op al 18 augustus behandeld door een advies commissie van het ministerie. Die gaf de staatssecretaris een positief advies dat werd over genomen. „Nu heeft het nog acht maanden geduurd, maar anders had het vermoedelijk nog meer tijd gevergd", aldus een van de leden van het co mité. Hij verwacht dat ook de echtgenoot van Amina Echaoui nu op korte termijn een verblijfsvergunning kan krijgen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA weer terug te willen naar de oude situatie. Voornaamste be zwaar van de winkeliers is dat er te veel bussen rijden door de voor auto's afgesloten straat. Voorzitter van de winkeliers vereniging C. van Cleef: „We hebben besloten vier weken te wachten met een besluit, om dat dan de onderzoeken zo goed als afgerond zijn. Als we net totale cijfermateriaal voor ogen hebben, zullen we op nieuw een besluit nemen. Onze standpunten blijven ech ter overeind staan". Komende donderdag zullen de politieke partijen in de Leidse gemeenteraad zich in de raadscommissie ruimtelijke or dening over de proef met de Breestraat buigen. Officieel loopt die eind deze week af maar de verkeersmaatregelen blijven gehandhaafd totdat is besloten over het al dan niet voortzetten van de huidige si tuatie. In die beoordeling zal onder andere een economisch onderzoek meespelen, waaruit moet blijken of de Breestraat- winkeliers met een verander de omzet te maken hebben. De VVD-fractie in de Leidse gemeenteraad kiest nadrukke lijk de zijde van de Breestraat- winkeliers. De liberalen zijn net als de winkeliers van me ning dat de huidige situatie in de Breestraat veel te wensen over laat. „Met zestig, meren deels lege bussen per uur over de Breestraat komt er niet veel van het promenade-idee terecht", aldus VVD-fractie- voorzitter Th. van der Nat gis teravond tijdens een ledenver gadering van de WD in In Den Leidschen Salon. Zoals hii al eerder in het Leids Liberaal Bulletin liet weten, is Van der Nat van mening dat de oude situatie de Bree straat weer voor iedereen openstellen hersteld moet worden, omdat het weren van de bussen een onhaalbare kaart lijkt. „De toegenomen verkeersstromen elders in de stad, zoals op de Hooigracht en de Witte Singel, en de onbe reikbaarheid van winkels en bijvoorbeeld stadhuis maken dat de huidige situatie te veel nadelen met zich meebrengt", aldus Van der Nat Expositie over bouw projecten in Leiden LEIDEN „Niet gebouwd Lei den" is het thema van de ten toonstelling over architectuur, planologie, stedebouw en ver keer- en groenvoorzieningen in Leiden. De tentoonstelling wordt van 3 oktober tot en met 15 november gehouden in het stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel. Er wordt onder andere getoond waarom sommige bouwplannen nooit zijn uitgevoerd. Ook is de lange geschiedenis van de bouw en de restauratie van de Leidse Schouwburg te zien. De exposi tie bestaat uit vele tekeningen, ontwerpen en maquettes. Er is ook een boek uitgebracht met ruim honderd afbeeldingen en veel informatie over de uiteen lopende plannen en ontwerpen. Het museum is geopend van dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. (Op 3 okto ber van 10.00 tot 12.00 uur). De toegang kost 2,50 (0-6 jaar gra tis, 6-16 en 65+ 1,25). Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Noi I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telejoon fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar: Saam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ïer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13