ïlliam Casey stuurde CIA terug op het spionnenpad DAAR STAAT U. MET UW EXPRESS STUK Y00R AMERIKA. EN GEEN MENS OM HET EVEN WEG TE BRENGEN. Grote stoelendans op Unesco-hoofdkwartier i jnen in drukke raarroute Golf Derde Nederlander in VS overleden JITENLAND EcidócSomont CINBERGER WIL ANDER REWIND IN TEHERAN Jannen bekijken apen VS waarschuwen luchtvaart voor terrorisme Hertog Jean klaar voor Franse troon ER IS 'N SNELLERE MANIER, BEL DE DHL KOERIER. 06-0552 MAANDAG 28 SEPTEMBER 1987 PAGINA 5 fel aandacht, maar geen p„4rherstel voor Trotski jKOU In de Russische pers is het Jopen weekeinde veel aandacht be- aan de in ongenade gevallen Lev si, maar tegelijk werd duidelijk dat >rstel voor de verbannen en later ...oorde Russische revolutionair niet komst is. Trotski werd in 1929 wegens «vtf oppositie tegen dictator Josef Stalin bannen, en in 1940 in Mexico ver- |ord. De dagbladen Sovetskaja Rossija Troed schilderden Trotski in pagina- e (te artikelen af als een opportunist, die verschillende gebieden met Lenin j mening verschilde. De publikatie gde op een artikel in het weekblad *-9njok", waarin Trotski een „uitste- I activist van onze partij" werd ge ld, die gedwongen „het pad van de ïaue" is ingeslagen. Italianen aangehouden met kofferbak vol geld COMO Aan de Italiaans-Zwitserse grens plaats Chiasso zijn donderdag drie Italianen aangehouden, die een geldbedrag van omge rekend 45 miljoen gulden illegaal het land wilden uitsmokkelen. Het ging mede om promesses in dollars die waren uitgeschre ven door het Indonesische ministerie van defensie en die mogelijk een rol speelden in een internationale wapensmokkel. Het geld en de promesses werden gevonden in de achterbak van de auto van de drie. Verder vond de politie een honderd pagina's tellend dossier over een wapentransactie met ver takkingen tussen Jakarta, Damascus en Bayrut met een geschatte waarde van een miljard dollar. Niet uitgesloten wordt dat de 45 miljoen gulden de „commissie" vormde die een van de arrestanten heeft opgestre ken voor zijn aandeel aan de transactie. Vlucht naar West-Berlijn WEST-BERLIJN Twee Oostduitsers van 20 en 21 jaar zijn er za terdagochtend in ge slaagd ongedeerd naar West-Berlijn te vluch ten. Zij klommen over de muur bij Kreuz- berg. Er werd niet ge schoten. Vrijdagavond mislukte de vluchtpo ging van een jongen en een meisje van 19 jaar die probeerden met een vrachtwagen door de muur te rij den. Zii werden gear resteerd. Protest tegen Sandinisten in Managua MANAGUA Ongeveer 3.000 mensen heb ben gisteren in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua deelgenomen aan een demonstratie tegen de Sandinistische regering. De demon stratie was georganiseerd door de Sociaal- Christelijke Partij. Het was een van de grootste anti-regeringsdemonstratie sinds de val van dictator Somoza in 1979. Voor de mars was of ficieel toestemming verleend. De demonstran ten keerden zich zowel tegen de Sandinisten, als tegen de door de VS gesteunde Contra's. Enkele uren eerder had het hoofd van de rooms-katholieke kerk in Nicaragua, kardia- naal Obando y Bravo, de regering en de Con- tras opgeroepen een bemiddelaar te aanvaar den die zou kunnen helpen bij het opstellen van de voorwaarden voor een staakt-het-vu- ren als uitvloeisel van het vredesplan voor Midden-Amerika. [Van onze correspondent Jo Wijnen) IHINGTON Wil- Casey, de in mei •leden directeur van Amerikaanse buiten- 4dse inlichtingendienst lut !A, heeft in 1985 op- acht gegeven een sji'iti- r& he leider in Libanon ior middel van een auto- jm om het leven te engen. De aanslag op eik Fadlallah faalde nmerlijk, maar kostte J chtig mensen het leven. ervolgens is geprobeerd eld raël de verantwoorde- ui kheid voor de aanslag in 331 schoenen te schuiven, mi 11 t is een van de vele onthul- igen in het boek van Bob oodward over „de geheime ar* dogen van de CIAgedu- 'P nde het presidentschap van 10 onald Reagan. Woodward °8 eeg in het begin van de ja- r n zeventig grote bekendheid en hij, samen met zijn colle- - Carl Bernstein, onthullin- n publiceerde in de Was- ngton Post die de Waterga- affaire aan het rolen brach- i. Dit schandaal leidde uit- idelijk tot het aftreden van lent Richard Nixon. Wijlen William Casey, een vertrouweling van Ronald Reagan, werd op 15 december vorig jaar in een ziekenhuis in Washington opgenomen. Dat gebeurde net op het moment dat de Iran-Contra-affaire waarin hij een prominente rol had gespeeld aan het licht kwam. Hij werd geope reerd aan een hersentumor en overleed enkele maanden la ter. Hij kon nimmer gehoord worden over zijn rol in de ge heime wapenverkopen aan Iran en het doorsluizen van de winst naar de Contra's in Ni caragua. In het ziekenhuis Tijdens de verhoren kwam echter aan het licht dat Casey waarschijnlijk het brein was achter de affaire. Casey zou ook met het plan hebben ge speeld de winsten uit de han del met Iran te gebruiken voor het opzetten van een uiterst geheim internationaal net werk dat buiten zijn eigen CIA om en zonder toestemming of voorkennis van het Ameri kaanse Congres operaties zou kunnen uitvoeren. Woodwards boek bevestigt Casey's plan nen in die richting. Bovendien toont het boek aan dat Casey zich aan talloze geheime acti viteiten te buiten is gegaan in de periode dat hij directeur van de CIA was. Opmerkelijk is dat Bob Wood ward er is is geslaagd de dood- ziekte Casey te interviewen. Tijdens een van die interviews gaf Casey toe op de hoogte te zijn van het doorsluizen van met de Iraanse transacties ge maakte winsten naar de Con tra's in Nicaragua. Het is nog steeds een raadsel waarom Ca sey uitgerekend Woodward aan zijn ziekbed wenste te ont vangen, terwijl de onderzoe kers van de Iran-Contra-affai re daar onder geen enkel be ding mochten verschijnen. Woodward schrijft Casey's be reidheid met hem te praten toe aan het feit dat dat de di recteur van de CIA alsnog een plaats in de geschiedenisboe ken voor zich wenste op te ei sen. Eén keer Sophia Casey, de weduwe van William Casey, heeft direct vraagtekens geplaatst bij be weringen van Woodward. Vol gens haar is Woodward slechts eén keer in het ziekenhuis ge weest is, en wel op 22 januari 1986. Hij werd toen door de veiligheidsagenten die bij haar man de wacht hielden „snel buiten gewerkt". Maar Woodward heeft ver klaard dat hij officiële versla gen van zijn bezoeken aan Ca sey heeft gedeponeerd bij on der meer juristen van zijn krant. Andere opmerkelijke onthul lingen in net 511 pagina's tel lende boek: lingen i - Casey plaatste hoogstper soonlijk afluisterapparatuur in het kantoor van „een buiten landse leider". - Casey verhoogde het CIA- budget voor geheime operaties aanzienlijk. Hij financierde onder meer kranten en insti tuten in het buitenland en leg de contacten met „Europese schrijvers". - Casey stuurde in het geheim geld naar de katholieke kerk in Nicaragua. - Bashir Gemayel, de in 1982 gekozen president van Liba non die later werd vermoord, stond lange tijd op de loonlijst van de CIA. - De vermoorde Egyptische president Anwar Sadat en de president van El Salvador, Duarte, zouden zeer nauw hebben samengewerkt met de CIA. Obsessie Woodwards boek is het ver haal van een Amerikaanse re gering die door geheime acti viteiten werd geobsedeerd, vooral nadat in maart 1981 president Reagan werd ge wond bij een moordaanslag in Washington Casey brak ech ter met het beleid om geavan ceerde technologische midde len te gebruiken en viel weer terug op het ouderwetse spion- nagewerk. Onder Casey's bewind bij de CIA werden ook talloze geheime para-militaire operaties voorbereid en voor een deel ook uitgevoerd. De CIA-directeur ontmoette bij het maken en uitvoeren van zijn plannen veel tegenstand in de CIA zelf. Zijn frustraties daarover brachten hem wel licht op het idee een netwerk te ontwikkelen waarbij gehei me operaties konden worden uitgevoerd buiten de CIA-bu- reaucratie om. Toen de wa pentransacties met Iran onver wacht veel geld opleverden, ontwikkelde Casey het plan dat geld voor zijn geheime in ternationale netwerk te ge bruiken. Casey's plotseling ziekte en dood hebben het onmogelijk gemaakt de Iran-Contra-affai re tot het uiterste te ontrafe len. Tal van Amerikaanse po litici geloven nog steeds dat William Casey president Reagan volledig op ae hoogte heeft gehouden van de gehei me operaties die hij onder meer in samenwerking en met medeweten van luitenant-ko lonel North en admiraal Poin- dexter uitvoerde. Woodwards boek werpt overigens geen nieuw licht op de vraag wat president Reagan van het Contra-netwerk wist. L MANAMAH In de belangrijkste vaargeul van de lolf jn vanmorgen enkele mijnen gesignaleerd. Vol- is scheepvaartskringen dreven zeker vijf mijnen ir de kust van de Verenigde Arabische Emiraten, aar doorgaans veel koopvaardijschepen varen. Het is duidelijk hoe lang de mijnen daar al zijn en of zij lar zijn gelegd dan wel naar het gebied zijn afgedre- nmiddellijk werd de scheepvaart gewaarschuwd het gebied mijden. Het nieuws wekte de nodige verbazing, aangezien ij de Emriaten nooit eerder mijnen zijn aangetroffen. Dit nd wist tot dusverre altijd redelijke betrekkingen te onder ouden met Iran. erder was Iran al beschuldigd van het leggen van mijnen in noordelijke sector van de Golf, in de buurt van Kuwayt Saudiarabië. Deze twee landen zouden volgens Iran de ant van Iraq gekozen hebben in de Golfoorlog. Naar ver- idt zou Iran ook mijnen gelegd hebben bij de Straat van iormuz, de toegangsweg naar de Golf. anatiekelingen )e Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger fi gisteren dat aan de oorlog tussen Iran en Iraq geen einde alkomen, tenzij voor Iran en wapenembargo wordt inge- oerd en de „onredelijke, fanatieke regering in Teheran tordt vervangen". Weinberger meent dat er een totaal ande regering in Iran zou moeten komen, omdat niemand kan nderhandelen met een fanatiek bewind zoals het land nu ft. tinberger maakt een rondreis door het gebied van de Golf, 'aarbij hij Amerikaanse strijdkrachten bezoekt en met Ara- ische leiders spreekt. Hij was gisteren in Bahrayn na be prekingen in Saudi-Arabië met koning Fahd en minister Jan defensie prins Sultan ibn Abdulaziz. de Golf zijn de aanvallen van Iraq op schepen on vermin- rd verder gegaan. Gisteren en vanmorgen werden totaal Pier tankers aangevallen. Ook bombardeerde Iraq een Iraan- fe olieraffinaderij en een pompinstallatie. foe gevangen genomen bemanning van de Iran Ajr klaagde hterdag bij hun terugkeer in Teheran, waar zij met alle eer 'erden ontvangen, over mishandeling door de Amerikanen «n de slechte omstandigheden waaronder zij waren gevangen 'houden. Een Amerikaanse woordvoerder zei in een reactie it vanuit Amerikaans stanpunt bekeken geen sprake was fan van een slechte behandeling. Op weg naar de Straat van Hormuz mocht de bemanning van de Nederlandse mljnenjagers het afgelopen weekeinde passagieren in Gibraltar. Op de bekende rots keken onze Jannen naar de beroemde apen. foto: anp WASHINGTON/LONDEN De autoriteiten voor de burger luchtvaart in de Verenigde Sta ten hebben Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen gewaar schuwd voor mogelijke Iraanse terreurdaden, als vergelding voor de Amerikaanse aanval op het Iraanse schip dat bezig was met het leggen van mijnen in de Golf. De waarschuwing is gebaseerd op „informatie uit 'verschillende bronnen", aldus een Amerikaanse woordvoer der. Afgelopen woensdag ver klaarde de Iraanse president Ali Khamenei in de Algemene Vergadering van de VN dat de wraak van Iran zich niet zal be perken tot het gebied van de Golf. SAN DIEGO In een ziekenhuis in Californië is een derde Nederlander overleden aan de gevolgen van het verkeersongeluk, donderdagavond, waarbij een gezel schap Nederlandse artiesten was betrokken. De 46-jarige Jos Richards overleed aan de gevolgen van de hartaanval die hij bij het ongeluk kreeg. Zijn echtgenote be hoort tot de licht gewonden. Bij het ongeluk zelf waren de Nederlandse Winnie Ooft (22) en Wim Jansen (35) om het leven gekomen. In totaal elf gewonden liggen nog in de zie kenhuizen. Enkelen van hen zijn er ernstig aan toe, maar niemand verkeert meer in levensgevaar. Volgens een opgave uit Californië ligt Rita Corita met een gebroken linkerarm en diverse kneuzingen en schaafwonden in het ziekenhuis, maar zou haar conditie goed zijn. Ook Manke Nelis ligt nog in het ziekenhuis, maar is er niet ern stig aan toe. Ook al zit hij, evenals de meeste leden van het gezelschap, vol kneuzingen en blauwe plekken. De Graaf van Parijs en zijn Kleinzoons Jean (I.) en Eude (r.) passeren bij aanKomst in het kas teel van Amboise in Middeleeuwse dracht gestoken gasten. foto: AP AMBOISE Met veel vlag en andere vertoon op de bin nenplaats van het voorvaderlij ke Chateau d'Amboise is de 22- jarige Jean d'Orleans officieel uitgeroepen tot de volgende pretendent van de niet be staande Franse troon. De plechtigheid werd bijgewoond door ongeveer 3.000 royalisten. De 22-jarige student (voortaan Hertog van Vendóme) deis be noemd tot opvolger van zijn grootvader graaf Henri Robert Ferdinand Marie Louis-Philip pe d'Orleans, hoofd van het huis van Bourbon Parma en Graaf van Parijs. Bovendien stelde de 79-jarige graaf de 19- jarige broer van Jean, Eude, aan als Hertog van Angoulifie en plaatsvervangend-troonop- volger, voor het geval Jean kinderloos zou blijven. Achter deze op het eerste gezicht ui terst feestelijke gebeurtenis gaat evenwel een ware succes- sie-oorlog schuil binnen de fa milie d'Orleans. Volkomen verstoorde familie verhoudingen zijn er de oor zaak van dat de 22-jarige kleinzoon en niet diens vader Henri tot opvolger is benoemd. Henri heeft de woede van zijn vader opgewekt door te schei den en zonder toestemming te hertrouwen. Hij is dan ook ge degradeerd tot graaf van een onbetekenend gehucht. Henri is hierover niet te spreken en is niet van plan zijn aanspra ken op de troon op te geven. Zijn vader leeft immers ook al jaren gescheiden van zijn vrouw en houdt er openlijk een minnares op na. Maar offi cieel is hij nog steeds ge trouwd. Klaarblijkelijk vond de graaf van Parijs géén van zijn overi ge kinderen goed genoeg, zodat hij zich voor zijn opvolging tot zijn kleinzoons wendde. Over de Hertog van Cadix en Anjou, die ook aanspraken maakt op de troon, valt het de graaf van Parijs helemaal niet te spre ken. Zo zit Frankrijk met twee troonpretendenten en drie op volgers, die zich allen gereed houden om de troon weer te bestijgen, als het Franse volk daarom vraagt. Dezelfde troon overigens, die in 1789 door het Franse volk omver werd ge worpen. De laatste Franse ko ning was Lodewijk XVI, die in de revolutie niet alleen zijn troon maar ook zijn hoofd ver loor. „DICTATOR M'BOW" OPTEERT VOOR DERDE TERMIJN (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Op het Unesco- hoofdkwartier in Parijs is de grote stoelendans begonnen. De 127ste zitting van de uit voerende raad van deze VN- organisatie voor wetenschap, cultuur en onderwijs, moet een opvolger vinden voor de omstreden Senegalees Ama dou Mahtar M'Bow, wiens termijn op officieel op 14 no vember afloopt. Maar lang niet zeker is dat de ontevreden westerse landen binnen de Unesco straks in derdaad van de „dictator M'Bow" af zullen zijn. Nadat hij vorig jaar tijdens een zit ting van de de uitvoerende raad te kennen had gegeven dat hij geen derde termijn am bieerde (M'Bow is de baas sinds 1974), zijn er nu tekenen dat de directeur-generaal van mening is veranderd. Belang rijk in dat verband is de brief die de Zambiaanse president Kaunda deze week aan de Unesco schreef en waarin M'Bow officieel weer werd voorgedragen als kandidaat. In de brief spreekt Kaunda niet alleen als president van Zambia, maar tevens als voor zitter van de Organisatie van Afrikaanse eenheid. „Het zou me niet verbazen als M'Bow het voorstel accepteert en het voor de derde keer gaat firoberen", aldus een Neder- ands delegatielid in Parijs. Een Franse collega voegde daar aan toe dat het een ramp zou zijn voor de organisatie. Amerika en Engeland, de grote donors die drie jaar geleden uit onvrede over het functioneren van M'Bow afhaakten, zullen dan zeker niet terugkeren. Andere westerse landen, waaronder ook Nederland, zouden in dat geval hun positie kunnen her overwegen. M'Bow, die onder meer wordt verweten de Unesco te hebben gepolitiseerd en een financieel en admini stratieve chaos te hebben ge creëerd op het hoofdkwartier in Parijs, geldt desalniettemin als favoriet. Indien hij het voorstel tot kan didatuur aanvaardt, dan is M'Bow dus van de partij op 6 oktober, wanneer de nomina tie-procedure begint. Zijn voornaamste tegenkandidaat heet Shahabadza Yacub Khan, de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken. Volgens het rotatie-systeem binnen VN-organisaties heeft Azië de meeste kans een nieuwe Unes- co-topman te leveren. Nadelig voor Khan is wel de kritiek op de binnenlandse si tuatie in Pakistan. Een andere kanshebber uit de Aziatische hoek is de Indonesische ex-mi nister Soed Jatmoko. Hij zou de zogeheten ASEAN-landen (de Associatie van Zuidoost Aziatische landen) achter zich hebben. Nederland heeft een lichte voorkeur voor Soed Jat moko, maar steunt Khan wan neer het zou aankomen op een tweekamp met M'Bow. Compromis Volgens welingelichte kringen in Parijs is het niet uitgesloten dat de nominatie-procedure straks geen kandidaat zal ople veren die de steun heeft van een meerderheid van de 158 aangesloten landen. In dat ge val maakt de Spaanse bioche micus Frederico Mayor kans als 'compromis-kandidaat'. In zijn nadeel is dat het hem ont breekt aan politieke ervaring. In het geruchtencarroussel zit verder de Joegoslaaf Margan. Hij is de huidige voorzitter van de Unesco-raad en weet zich gesteund door de niet-ge- bonden landen, waartoe ook Joegoslavië behoort Maar aangezien het in Pariis aan ge ruchten niet ontbreekt, is het nog te vroeg om een definitief scenario voor de verkiezing van de nieuwe secretaris-gene raal te kunnen geven. FLIP ÏCMTE -Hwsoew MEeee*" esvi teCEL OW) kttttelï - EN \K WlfiG ok2e VCCT JUlöT -HEE6 tea GCfiRa Nv fcEXtoFT we MET SEu&Ee CUT \K zo ffluazaivee.- MfitJO E£W eotm MOND, k Oude partijen achter grondwet Suriname PARAMARIBO De drie „oude" partijen in Suriname hebben er toe opgeroepen ja te zeggen tegen de nieuwe grondwet, die woensdag aan een volksraadpleging wordt onderworpen. Tij dens een bijeenkomst van de NPS, KTPI en VHP wezen de drie partijleiders er op dat alleen het aannemen van een nieuwe grondwet een waarborg biedt voor doorgaan van de algemene verkiezingen op 25 november. De nieuwe grondwet moet in de plaats komen van de constitutie die bii de onafhankelijkheid van Nederland in werking trad en in 1980 bij de staatsgreep door legerleider Desi Bouterse werd afgeschaft. Enkele kleine politieke partijen en de Surinaamse raad van kerken hebben ernstige twijfel geuit aan de nieuwe grondwet. Naar hun smaak ruimt die een te grote plaats in voor het leger. ADVERTENTIE WORLDWIDE EXPRESS

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5