Zwerftocht van radioactief melkpoeder nog niet voorbij Barschel verdwijnt; patstelling blijft Sovjetunie is al aardig eind op weg naar Mars Mexicaanse krabben allucineren na ten van „kunstmest" Dronken chauffeur rijdt in op file 3ÜITENLAND Jongen van veertien moordt familie uit Chinese president treedt spoedig af Smartegeld na lijfstraffen Herald verkocht aan Egypte iSf-1 Kohl, Thatcher: niet tè positief over Gorbatsjov SOMMIGE KOLLEKTIES ZIJN ZO VOORTREFFELIJK DAT ZIJ DE EEUWEN DOORSTAAN. QeidóaQowiant ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 PAGINA 7 goslavië |an schuld et betalen IRADO Joegoslavië fe zijn westerse schuldeisers igd om een tijdelijke be- ig van de aflossing van schulden. De bevriezing de schuldenaflossing zou de lavische regering de tijd jn geven een pakket maat- jen af te kondigen, gericht jet terugdringen van de in- Je van 120 procent en op het iomliinen van de chaotische inciële situatie en het bank ten in het land. Joegoslavië i gebukt onder een buiten- idse schuld van bijna twintig (jard llar. ELKLAND Een veertienjarige Amerikaanse jongen heeft gisteren zijn ouders, drie broertjes en een tante doodgeschoten, alvorens hij zelf dode lijk werd getroffen door een kogel. Bij de schietpartij liep een oom van de jon gen verwondingen op. Volgens de politie van Elkland in de staat Missouri is niet duidelijk of de jongen door zijn oom is doodgeschoten, of dat hij zelf een einde aan ziin leven heeft gemaakt. De jongen, Kiric Buck- ner, leefde met zijn ouders en broers op een boerderij niet ver buiten de stad. Een reden voor het bloedbad is niet be kend. LI Xiannian PEKING De Chinese president Li Xiannian zal al zijn functies binnen de regering en de communistische partij neerleggen. Vermoedelijk zal Li's aftreden zijn beslag krij gen op het 13e nationale congres van de communistische partij, dat op 25 oktober begint. De verwachting is dat van de vijf leden van het zeer machtige Permanent Comité van het Politburo alleen de 68-iarige premier en waarnemend partijleider Zhao Ziyang zal aanblijven. Hij wordt dan de machtigste man in het land. Het aftreden van de ongeveer 80-jarige Li Xiannian maakt onderdeel uit van een verjon ging van de partij. Westerse diplomaten hebben voorspeld dat behalve Li ook de Chinese leider Deng Xiaoping, de als behoudend bekendstaande Chen Yun en de voormalige par tijleider Hu Yaobang hun aftreden bekend zullen maken. President Li Xiannian, een voormalige timmerman, is een van de weinige Chinese leiders die de ultra-linkse periode van de Culturele Revolutie van Mao (1966-1976) heeft door staan. Contraleider stelt staakt-het-vuren voor TEGUCIGALPA Een belangrij- ke Nicaraguaanse rebellenleider heeft gezegd dat hij de Nicara guaanse regering een staakt-het-vu ren wil voorstellen, om te voldoen aan een van de voorwaarden van het vredesplan voor Midden-Ameri- ka. Adolfo Calero, die aan het hoofd staat van de in Honduras gestatio neerde overkoepelende Contra-or ganisatie „Nicaraguaans Verzet", zei dat op 4 oktober bevel zal worden gegeven tot een staakt-het-vuren, zodra kardinaal Mijguel Obando y Bravo met de regering in Managua een dialoog op gang heeft gebracht. Calero wilde geen verdere bijzon derheden geven. LONDEN Het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg heeft vier Engelse scholieren schadevergoedingen van in totaal ruim 40.000 gulden toegekend. Aanleiding wa ren de lijfstraffen die aan de jongens zijn vol trokken. Zo kosten de drie slagen met een rietje die de nu 21-jarige Edward Brant in december 1979 kreeg wegens stiekum roken de Britse staat 10.000 gulden. Verder moet de Britse rege ring opdraaien voor alle (hoge) kosten van de advocaten, die jarenlang de zaak van de jon gens hebben bepleit. Bij het hof in Straatsburg zijn nog zeker twintig andere Britse lijfstraf-za- ken in behandeling. Groot-Brittannië heeft op de openbare scholen de lijfstraffen op 1 septem ber afgeschaft. Maar op de Engelse privé-scho- len hoeft het rietje (nog) niet in de kast. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Eind maart be loofde de toenmalige Westduitse minister van milieubescherming en reactorveiligheid, Walter Wallmann, dat binnen drie maanden het pro bleem van de 5000 ton radioactief besmet melk poeder tot het verleden iou behoren. Het ging om de nasleep van de ramp in Tsjernobyl: de Beierse zuivelfabriek Meggle had twee grote partijen melkpoeder ge produceerd, die een on aanvaardbaar hoog ge halte aan radioactief ce sium bevatten. Grootmoedig stelde de bonds- regerging Meggle schadeloos voor de eerste partij van 3000 ton. Niettemin ontdekten mi lieugroepen korte tijd later dat dezelfde partij plus een nieuwe van 2000 ton onder weg waren naar Bremen, om als veevoer te worden ver kocht naar Egypte. Lange rijen spoorwagons met het stralende poeder werden na een opzienbarende zwerf tocht over de rails op dood spoor gezet, op terreinen van de Bundeswehr in Meppen in de deelstaat Niedersachsen en Feldkirchen (Beieren). De drie maanden zijn bewijsbaar voorbij. Maar nog steeds past de Bundeswehr braaf op de treinen vol radioactief poe der. Wallmanns opvolger in Bonn, Klaus Töpfer, meent de oplossing te hebben ge vonden in Lingen in het Emsland, dicht in de buurt van Meppen. Daar staat een stilgelegde kerncentrale en daar bevindt zich reeds een deel van de apparatuur die voor het reinigen van de poe der nodig is. Er moet nog wel wat geld bij: 13 miljoen mark (bijna 15 miljoen gulden) is de schatting. De eerste pro testen uit Lingen zijn inmid dels hoorbaar geworden. Bij alle trammelant om Hun- §en en nu Lingen dreigt in e vergetelheid te geraken, dat er in Beieren nog een trein met 2000 ton radioactie ve wei staat. Voor dat poeder voelt de Bondsregering zich niet verantwoordelijk, omdat fabrikant Meggle daarvan formeel nog steeds de eige naar is. Meggle ziet dat an ders en vindt dat de trein op het Bundeswehrterrein in Feldkirchen op een fijn plek je staat. Het kan nog een aar dige juridische touwtrekkerij worden wanneer de Deut sche Bundesbahn de reke ning voor de huur van de goederenwagons presenteert. Per dag kost een wagon 250 mark. EXICO CITY In Zuid-Mexico viel de cocaïne zo- w uit de lucht, zeggen vissers en boeren van Morro \tan, een plaatsje aan de Stille Oceaan in de staat ica. Vissers zagen hoe om hall acht 's ochtends een i vliegtuigje landde op het strand El Cangrejo, bij het dorp. De deur zwaaide open en er kwamen mannen uit het toestel. Ze hadden uitpuilende ak ten bij zich en haastten zich naar de dichtsbijzijnde dorpsbewoners veronderstelden dat de vier mannen rege- \gsfunctionarissen waren, die door een brandstoftekort een ssens top op bet strand hadden moeten maken. Omdat ze ver- ichtten dat de mannen elk moment terug konden keren, ble- ■jr» ze uit de buurt van het vliegtuig. Maar toen niemand op- Ie, besloten de dorpelingen het vliegtuig aan een nader on- ek te onderwerpen. r troffen ze een enorme hoeveelheid plastic zakken aan die wit poeder bevatten. In elke zak zaten weer honderd kleine- akjes van een kilo per stuk. Sefior Damaso Mendoza, een vis- meende dat het suiker was. Toen hij echter wat proefde riep ff „Nee, dit is bitter. Het is kunstmest". tlunderd konden de boeren wel gebruiken en strooiden het spul in elijkheid cocaïne met een handelswaarde van ruim tachtig en gulden uit over hun maïsvelden en citroenplantages, vliegtuig werd vervolgens volledig geplunderd. De zakken Ier, stoelen, elektriciteitsdraadjes; alles van enige waarde trd meegenomen. Alleen een leeg chipszakje uit Colombia tef in het vliegtuig achter. art daarop kwam een patrouilleboot van de Mexicaanse mari- f langs. Intussen waren de plastic zakken met cocaïne allang rstopt; onder het zand, in kasten, onder bedden en in de vis- rsboten. Maar de marinelui ontdekten wel het verlaten vlieg- :zje op het strand en besloten eens poolshoogte te nemen. Hoe- JeT El Cangrejo volgestouwd lag met cocaïne, troffen de man mensen natuurlijk niets aan, behalve het chipszakje, dat mee- \omen werd voor onderzoek. It de marinelui ook niet opmerkten was het merkwaardige idrag van de vele krabben, die tegen de avond op het strand ndscharrelen op zoek naar wat eetbare restjes, waaronder ge- orste korrels cocaine. Veel beesten slingerden onvast op hun mme pootjes, sommigen hadden last van stuiptrekkingen en aantal krabben had al de geest gegeven. itderzoek ff lege chipszakje belandde op het bureau van vice-admiraal osê Manuel Monroy, gezagvoerder van het tiende militaire ioot-commando van Mexico. Hij vroeg zich af of het vliegtuig Iisschien verdovende middelen had vervoerd, gezien de plaats an herkomst van het chipszakje. Colombia staat bekend als oke-producerend land. Daarom gaf hij bevel tot een diepgaand viderzoek. plaatselijke narcoticabrigade arriveerde in Morro Mazatan op 'angrejo. Ze schopten de dode krabben opzij en na wat graaf- verk kwamen 89 pakjes cocaïne tevoorschijn. Meer „kunstmest" yerd gevonden in huizen en schuurtjes. De weinige boeren die »ïsten dat het poeder geen kunstmest was, hadden zich met 90 Ülozakken uit de voeten gemaakt. Uiteindelijk kwamen dertien neren na een veroordeling door de rechter in de gevangenis terecht. Het vliegtuig bleek afkomstig te zijn uit Bogoté in Co lombia. De politie vermoedt dat de piloot een clandestiene lan- iingsstrook gemist heeft en zonder brandstof kwam te zitten. Intussen zijn de meeste krabben weer hersteld en de citroenbo men bloeien als nooit tevoren. ALAN ROBINSON Copyright The Times, Londpn VLISSINGEN De Britse veerboot Herald of Free Enter prise, die op 6 maart van dit jaar voor de kust van het Belgi sche Zeebrugge verging, is in principe verkocht. Dat heeft de Britse maatschappij Townsend Thoresen bekendgemaakt. Volgens Lloyds in Londen zou de verroeste schuit zijn ver kocht aan een Egyptisch bedrijf, die het schip na een op knapbeurt weer als veerboot wil laten varen. Op bezoek Een wegens de hitte In hemds mouwen gesto ken Amerikaanse minister van de fensie Weinber ger was gisteren op bezoek bl] „zijn" vloot in de Golf. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat de Amerikaanse ma rine opnieuw zal optreden als Iraanse schepen worden betrapt op het leggen van mijnen. Van daag is Weinber ger begonnen aan een rondreis langs de landen aan de Golf. foto: ap (Vervolg van de voorpagina) SAN FRANCISCO De ex ploratie van Mars door men sen ter plaatse is volgens de NASA technisch en econo misch zeer wel mogelijk. De rode planeet beschrijft een el liptische baan om de zon en bevindt zich elke 15 jaar (1971, 1986, 2001, etc.) op „slechts" 56 miljoen kilometer van de aar de. Een expeditie naar Mars zal naar de mening van Ameri kaanse experts twee tot drie jaar in beslag nemen. De kos ten worden geraamd op circa 60 tot 80 miljard gulden. Het Apollo-programma, dat in 1969 werd bekroond met de landing op de maan van de Ameri kaanse astronaut Neil Arm strong, slokte ongeveer 50 mil jard gulden op. Voor twee problemen moeten volgens de experts nog oplos singen worden gevonden: langdurig verblijf in een toe stand van gewichtsloosheid en de gevaren die verbonden zijn aan de stralingen die worden veroorzaakt door erupties van de zon. Toekomstige kolonis ten van Mars zullen in onder grondse schuilplaatsen be schutting moeten zoeken. In weerwil van een beweerde technologische achterstand is (Vervolg van de voorpagina) LOS ANGELES Het ongeluk, waarbij gisteravond in Californië twee Nederlanders om het leven kwamen, werd veroorzaakt door een dronken vrachtwagen chauffeur. Hij reed met zijn combinatie van achteren in op de minibusjes met het Nederlandse gezelschap, die in de file stonden voor een controlepost. De chauffeur is gearresteerd wegens het rijden onder invloed en doodslag. Het ongeluk gebeurde op de weg tussen San Diego en Los Angeles. In totaal werden 21 Nederlanders naar ziekenhuizen in de om geving gebracht, van wie negen na behandeling weer mochten gaan, onder wie Eddie Christiani en Annie de Reuver. Zangeres Rita Corita (gebroken neusbeen) en zanger Manke Ne- lis behoren tot de twaalf mensen die zijn opgenomen, als zijn hun verwondingen niet ernstig. De Nederlander Jos Richards is er slechter aan toe. Hij kreeg bij het ongeluk een accute hartaan val en ligt in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis. Er werden drie helikopters en acht ambulances ingezet om de gewonden af te voeren. Volgens een woordvoerder van de Cali fornia Highway Patrol was net ongeluk het ernstigste in 20 jaar op de betreffende snelweg. Wanneer de situatie dat toelaat zullen de negen personen die de ziekenhuizen hebben verlaten en hun intrek in hotels hebben genomen naar Nederland worden vervoerd. FLIP op... ctim! .0 tocovnOH Gtoe wiEsatï \K i«e?.p we AM) M ooeiï».. KiEaeiscncrsbovs tvj \»dKowao SES6® U I •Eiiviy «WC fifwoan» «mskt UiWPf de Sovjetunie intussen wel be zig de Amerikanen op het ge bied van de ruimtevaart ach ter zich te laten. Ook op de lange weg naar Mars hebben zij een ruime voorsprong geno men. Zo testte zij in mei van dit jaar haar nieuwe enorme draagraket Energia, die in staat is 100 ton naar een baan om de aarde te transporteren, terwijl kosmonauten records breken door steeds langer in de ruimte te vertoeven. De Amerikaanse pagina's blij ven intussen onbeschreven. Sedert de geslaagde lancerin- fen van de Mariners 4, 6, 7 en naar Mars tussen 1965 en 1971 en twee Vikings in juli 1976 zijn er geen Amerikaanse ruimtesondes meer naar deze planeet gezonden. De eerstvol gende, Mars Observer, staat op zijn vroegst in 1992 op het met vertraagde programma. Hij zal de bodem, de atmosfeer en het magnetisch veld onder zoeken. Een bemand Ameri kaans ruimteschip zal niet eerder dan aan het begin van de 21e eeuw op Mars arrive ren, waar de Amerikanen dan tien jaar later een bewoonde basis willen inrichten. Gedood bij oefening De grote Frans-Duitse oefeningen van de afgelopen dagen hebben aan twee Franse militairen het leven gekost. Zij zaten aan boord van deze Gazelle-helikopter, die gisteren neerstortte bij het plaatsje Alberzell in Beieren. Twee andere inzittenden van het toestel raakten gewond. Van het hefschroefvliegtuig bleef weinig over. Nieuwe verkiezingen dreigen voor Schleswig-Holstein (Van onze correspondent Rink Drost) KIEL De omstreden minister-president van de Duitse deelstaat Schles wig-Holstein, Uwe Bar schel (CDU), treedt vol gende week af. Hij heeft de politieke consequenties getrokken uit het schan daal rond zijn persoon. Barschel is er door een vroegere medewerker van beschuldigd, dat hij zijn politieke tegenstander Björn Engholm heeft la ten bespioneren. Maar het vertrek van Barschel brengt geen olossing voor de politieke impasse in Schleswig-Holstein. Barschel blijft nog slechts een week in functie, tot 2 oktober. Op die dag eindigt zijn man daat. De leiding van de dan demissionaire regering gaat vervolgens naar de huidige vice-minister-president, dr. Henning Schwarz. Barschel houdt overigens vol niets met het „besnuffelen" van Eng holm te maken te hebben ge had. Het vertrek van Barschel maakt de politieke situatie overigens zeer lastig. De CDU en de liberale FDP hebben sa men slechts 37 van de 74 land dagzetels. Één zetel is voor een onafhankelijke afgevaardigde. De overige 36 voor de SPD. De onafhankelijk^ kandidaat heeft verklaard dat hij de SPD zal steunen. Daardoor is de stand 37-37. Maar een nieuwe minister-president kan alleen met een meerderheid van stemmen worden gekozen. Slechts het overlopen van de FDP naar de socialisten kan voorkomen dat Schleswig-Hol stein opnieuw naar de stembus moet. Maar de FDP heeft zich al vóór de verkiezingen ver plicht tot samenwerken met de CDU. Het eventuele verlies van de positie in de regering in Schleswig-Holstein door de CDU heeft in Bonn grote ge volgen. In de Biondsraad (Duitslands „Eerste Kamer", waarvan de deelstaatregerin gen de samenstelling bepalen) verliest de CDU dan haar meerderheid. Voortaan moet de partij dan weer rekening houden met de vaak eigenzin nige mening van de Beierse zusterpartij CSU. CDU-voor- zitter bondskanselier Kohl in Bonn en CSU-voorzitter mi nister-president Strauss in Mtinchen lieten weten dat ze voorlopig geen commentaar wensen te leveren op de ge beurtenissen in het hoge noor den. WEST-BERLIJN De Westduitse kanselier Helmut Kohl en de Britse premier Margaret Thatcher menen dat een akkoord over de INF-raketten in het Westen geen valse hoop mag wekken over de toekomstige betrek kingen met de Sovjetunie. In een rede tot een bijeen komst van conservatieve par tijen in West-Berlijn zei Kohl, dat het westerse beleid jegens Moskou in het teken moet staan van „werkelijk heidszin en niet van een hou ding waarbij de wens de va der is van de gedachte". Thatcher verklaarde dat het de inhoud is die telt en niet de stijl. Wapenbeheersing Helmuth Kohl (links) en Margareth Thatcher: Geen valse hoop kan niet het enige criterium zijn, waaraan de bedoelingen van de Sovjetunie worden af gemeten. In haar ogen is Gorbatsjov oprecht en moe dig in zijn streven naar her vormingen, maar hij blijft een toegewijd en daarom niet erg te vertrowuen commu nist. ADVERTENTIE Wie de persoonlijke collecties beschouwt van de zes meest gerenom meerde meubelzaken van de Randstad kan slechts tot de conclusie komen dat ware schoonheid tijdloos is. En wie de objektieve en uiterst deskundige mening hoort van deze interieurspecialisten kan alleen maar tot de slotsom komen dat zijn huis en haard aan waarde wint bij elke aan koop die hij daar doet. VANDENBERG INTERIEUR Bandstraat 9/Piet Heinstroot 28, Den Hoag. Tel.: 070-459443 BULTHUIS INTERIEUR Schoolstraat 32, Voorschoten. Tel.: 01717-3609 HOME-STYLE Winkelcentrum leidschènhage, Leidschendom. Tel.: 070-274323 HEIDA INTERIEUR Lindelaan 291-293, Rijswijk. Tel.: 070-904634 MAISON DROUOT Kneuterdijk 4, Den Hoog. Tel.: 070-467214 SANDERS INTERIEUR Fred. Hendriklaan 229-256-262, Den Haag. Tel.: 070-544678 ZES VERSCHILLENDE MEUBELZAKEN DIE EEN DING GEMEEN HEBBEN: AANDACHT VOOR KLASSIEK.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7