,Ze vinden mij een veel te gematigd mannetje Nederland is één l *rote liierentum Geestelijk gehandicapten nu zelf aan zet IS Nederlanders pessimisistisch over toekomst van het milieu LQ NNENLAND EeidLM l&WiO'il'. IANS PONT EN ZUN STRUD TEGEN DE ACHTERBAN S CHRIJVER/BIOLOOG ItlDAS DEKKERS V ENQUETE WERELDNATUURFONDS: ZELF ACTIE ONDERNEMEN SLEUTELWOORD MANIFESTATIE ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 PAGINA 5 !24 ramt jf HAAG Voor pre- er Lubbers zijn het zor- 1 jjke dagen. Wat moet terecht komen van de a1firni rlaging van de werk- r JJ sheid met 200.000 men- in deze kabinetsperio- IZ; Zal het er dan toch op w draaien dat hij in 1990 °2 de politiek moet stap- i jj i, zoals hij zelf gezegd eft voor het geval het i [toetsbeleid op dit punt i falen? Dat de eerste 70-j uister daar weinig trek heeft, bleek deze week i er eens. middelen van de eveneens aanwezige Herman Hofstede (CNV) en Steef van Eijkelen- burg (NCW) liet de NOS ons in het ongewisse. Het gesprek op het landgoed van Vader Cats duurde een kleine twee uur en net als in de eerste dagen van de televi sie werden er uitsluitend non- antwoorden gegeven. „Het was een goed gesprek, ja. En nu moeten we door, want an ders komen we te laat op onze volgende afspraak", verklaar- stuurslid Karin Adelmund te spreken, inderdaad „strontzat" 1'aar in jaar uit af te zien van oonsverhoging, terwijl de werkgevers daar volgens hem weinig of niets tegenover stel len. Uitgespookt de Lubbers, terwijl hij keek zoals zijn voorgangers Beel en Drees deden, wanneer een tv- n de vrijwel complete mis- its9! king van bet centraal over ig, van de regering met de vc rkgevers en werknemers, Lubbers dinsdag alle rolspelers voor een on- mnsje naar het Catshuis. ^7&nk zij het Journaal weten au dat VNO-voorzitter jyer van Lede zich laat ver- i.flj tren in een glanzende Mer- les-met-chauffeur en dat V-voorzitter Hans Pont zelf ia™J d het stuur zit van een rode J 49ï«i Kadett. Over de vervoer- k.\ of radiomuskiet hen een mi crofoon durfde voorhouden. Hans Pont had het kennelijk moeilijk met de hem opgeleg de geheimhouding. Schichtig wegkijkend stoof hij in zijn Kadett door de poort, op weg naar een spreekbeurt in het Brabantse Goirle. Daar werd hij ingehaald als ware hij de coach van een triomferend voetbalelftal. De wijze waarop Pont en andere FN V-bestuurders de dagen daarvóór kabinet en werkge vers de mantel hadden uitge veegd bleken het modale vak bondslid uit het hart gegrepen. Hij is het, om met FNV-be- Het is echter de vraag of al die Goirlenaren ook zo hard had den gejuicht als zij op dat mo ment al geweten hadden wat Hans Pont eerder in het Cats huis had uitgespookt. Als zij goed hadden geluisterd, had den ze het overigens wel een beetje kunnen raden. Want Pont deed zo vaag over die bij eenkomst dat er wel iets aan de hand moest zijn. Hij had „boter bij de vis" geëist, riep de FNV-voorzitter bijvoor beeld. Dat klonk flink, maar betekende uiteraard niets, zo lang men niet wist wat de bo ter was en wat de vis. Om 23.59 uur poogde de Rijks voorlichtingsdienst enige op heldering over het geheime beraad te verschaffen door het publiceren van een verklaring die kabinet, werkgevers en werknemers hadden onderte kend. Van echte opheldering was echter geen sprake. Het kostte ons ongeveer een half uur voordat we de strekking van de typisch Lubberiaanse volzinnen ontdekt hadden. Maar die moeite was niet voor niets. Want wat bleek: de FNV-voorzitter kwam terug op zijn weigering van vrijdag en beloofde dat zijn vakcentra le alsnog de aangesloten bon den zou proberen te bewegen tot een „beheerste loonkoste- nontwikeling". Dat was dus „de vis". En wat was de boter? De werkgevers Van Lede en Van Eijkelen- burg hadden hun voorwaarde van tafel gehaald dat er alleen onderhandeld zou worden over zaken als scholingsplaat sen en arbeidsherverdeling in dien de vakbeweging tevóren loonmatiging had beloofd. In gewoon Nederlands: Pont had bereikt dat de werkgêvers weer wilden praten. Dat klonk wel even anders dan het „strontzat" van Karin Adelmund. 's Anderendaags gaf Pont dit ook ruiterlijk toe, toen wij hem over het gesprek ondervroegen. „Ik ben een heel gematigd mannetje, hoor. Ja, misschien voor velen wel té gematigd". Hoezeer hij daarmee de spijker op de kop sloeg, zal hij zelf niet vermoed hebben. Maar vijf uur later wist hij het wel, na een optre den van Dick Visser, voorzit ter van de Industriebond FNV, in het half-zes-Journaal. „Met ons is niet te praten over loonmatiging", sprak een bitse Visser. „En hoe zit dat dan met die in het Catshuis over eengekomen verklaring?", wilde Maartje van Weegen weten. Visser: „Wij worden op centraal niveau aan de praat gehouden". Onthullend De tv-camera's hadden nog meer in petto. In het achtuur journaal betrapten zij Pont en zijn vice-voorzitter Johan Ste kelenburg op het moment dat zij via een persbericht voor het eerst van de uitspraken van Visser kennis namen. Steke lenburg kon zijn onthutsing niet verbergen. Zijn adem stokte zichtbaar, toen hij las dat Visser de leiding van zijn eigen vakcentrale had laten vallen als een baksteen. Pont had zich beter in de hand. Zonder een spier te vertrek ken verklaarde hij geen tegen stelling te zien in zijn opstel ling en die van Visser. Daar mee doelde Pont op de bijzin, waarin Visser niet heiemap] had uitgesloten dat ook zijn bond zich zou matigen als de werkgevers daadwerkelijk bo ter bij de vis zouden verschaf fen. Ook donderdag, bij de presen tatie van het eisenpakket voor 1988, hield de Industriebond FNV die mogelijkheid formeel open. De loonruimte, die de bond heeft vastgesteld op 3,5 Erocent, kan voor een deel ook enut worden voor maatrege len ter bevordering var. de werkgelegenheid (extra ploe gen in continubedrijven, vut naar 60 jaar e.d.). Maar Jan Schermer, coördinator ar beidsvoorwaardenbeleid, voeg de daar nadrukkelijk aan toe dat de kaderleden van de bond een grote mate van vrijheid hebben gekregen. Zij kunnen óók kiezen voor uitsluitend loonsverhoging. De tijd dat de Industriebond de barricaden op wilde voor de 36-urige werkweek is voorbij. „De le den zijn daar niet echt warm voor te krijgen". Daarmee maakte Schermer duidelijk wat er in feite in de vakbeweging aan de hand is. Nu nog maar heel weinig werknemers met trillende vin- fers de financiële pagina's op oeven te slaan om te zien of ook hun bedrijf aan de rand van de afgrond staat, is de be reidheid tot loonmatiging voorbij. De mannen op de vloer eisen nu ook een deel op van de winsten die hun werk gevers de laatste jaren weer maken. Op diezelfde financië le pagina s lezen zij immers dagelijks hoe hoog de aandelen staan ten opzichte van bijvoor beeld vijf jaar geleden, toen het eerste kabinet-Lubbers aan zijn karwei begon. Daardoor is het voor de be stuurders van de vakbonden, die wel degelijk beseffen hoe belangrijk lage arbeidskosten zijn voor een gezonde econo mie, steeds moeilijker gewor den de geest in de fles te hou den. Temeer omdat de werk gevers, steeds minder bereid zijn afspraken te maken over specifieke maatregelen om meer werkgelegenheid te creëren. Enerzijds vinden zij zaken als arbeidstijdverkorting lastig en remmend voor de produktiviteit en anderzijds vrezen zij dat ze daarnaast ook nog eens forse looneisen voor geschoteld krijgen: geen of-of maar èn-èn dus. Ook zij hebben immers deksels goed in de gaten dat hun werknemers momenteel enkel nog in extra poen geïnteres seerd zijn, zeker nu zij voort durend voorgerekend krijgen dat de beloofde belastingverla- §ing lang niet opweegt tegen e gevolgen van andere maat regelen van het kabinet, met name de bezuinigingen op de gezondheidszorg en de huur subsidie. De kans dat de Twee de Kamer, zoals de FNV ge vraagd heeft, daar iets aan wil doen, is uiterst klein. CDA en VVD zullen alleen op onder geschikte punten veranderin gen eisen. Met die wetenschap is het niet zo moeilijk te voor spellen dat Pont en Stekelen burg de door Dick Visser los gelaten geest niet meer in de fles terugkrijgen. RIK IN 'T HOUT CAREL GOSELING v 211 ~t Midas Dekkers: „Als we nu maar zouden toegeven dat grote groepen dieren In feite huisdieren zijn en dat ze afhankelijk zijn van de menselijke maatschappij, dan kunnen we het ze naar de zin maken en hoeven we tiet niet steeds „natuurlijk" voor ze te maken". FOTO: PERS UNIE UREN Is er in Neder- nd nog plaats voor wilde - .eren? „Dót maken de ieren zelf wel uit", vindt it e schrijver/bioloog Midas DN lekkers. „Wij denken dat het steeds maar voor zeggen hebben. Dat ffid JJ wgmoed". een vorm van idas Dekkers is één van de rékers die vandaag een stu- in Amersfoort aan het komen. Ter gelegen- lid van haar 35-jarige be rt heeft de Vereniging voor gdierkunde en Zoogdierbe- irming (VZZ) een symposi- iaÏ "i georganiseerd over zoog- inj ieren en ruimtelijke orde- ing, onder het motto „Is hier eg plaats voor wilde dieren?" i zijn woning in het landelij- e Buren voert Midas Dekkers woord. Temidden van een ieling typemachines, tte dieren en vele boe- Twee mensenschedels A aan aan weerszijden van de boorsteen. „Wilde dieren jn er sowieso al niet meer in as land", vertelt hij. „Sommi- e dieren, zoals de vleermuis, illen e dolgraag hier heb- en. Want dét zijn pas wilde lieren! Die moeten we be- hermen want ze sterven uit Is er meer mensen zijn, denkt Maar dat klopt niet. want als er geen mensen zijn, zijn er ook geen vleermuizen". „Zoogdieren als de muskusrat willen we juist kwijt, en dat lukt weer niet", vervolgt hij. „Natuurlijk moeten we wel in vloed uitoefenen, maar daar zit 'm juist de kneep: als na tuurbeschermers eenmaal be zig zijn, dan weten ze niet van ophouden. Nederland is eerder een gigantische dierentuin dan de werkelijke natuur. Als we nu maar zouden toegeven dat grote groepen dieren in feite huisdieren zijn en dat ze af hankelijk zijn van de menselij ke maatschappij, dan kunnen we het ze naar de zin maken en hoeven we het niet steeds „natuurlijk" voor ze te ma ken". Dieren passen zich volgens Midas aan hun veranderende omgeving aan. Als voorbeeld noemt hij de merel, die vroe- fer alleen in het bos voor- wam en nu in achtertuintjes tsjilpt. „Er zijn een hoop bees ten die ook liever in de tuin zitten dan in het bos. We zou den wat meer waardering moeten hebben voor dieren die vrijwillig in onze buurt le ven. Als iemand een arend ziet... 'aah.. dat is pas fantas tisch'. Maar het gewone dage lijkse plezier van een mus of een merel, dat is pas echt leuk". Natuurbeschermers richten zich nu vaak op „zeldzaamhe den". „Het edelhert en de zwijn moeten zogenaamd be schermd worden, maar in feite zou het muisje moeten worden beschermd want voor hem staat meestal een muizenval klaar". Een typerende uit spraak. Midas: „We zouden eerst moeten kijken hoe de za ken zich van nature voltrek ken en pas ingrijpen als het nodig is. Nu gebeurt vaak het omgekeerde". Bevers De schrijver/bioloog noemt een aantal voorbeelden van hoe het volgens hem ook zou kunnen. „De bever is bijvoor beeld uitgestorven in Neder land. Wanneer we echt serieus aan natuurbescherming willen doen, moeten we bevers in de Biesbosch plompen. Nederland is ideaal voor bevers. Maar ze worden hier niet uitgezet". Een ander voorbeeld: de wolf. „Als we van de Veluwe een écht natuurgebied willen ma ken, zouden we er wolven moeten loslaten. Maar nee, dat doen we niet, want 'die eten immers onze kindertjes op'. Er leven echter nog duizenden wolven op de wereld in de buurt van mensen en er ge beuren bijna geen ongelukken. Het is dus een smoes. Nu lopen er van die bezopen Schotse Hooglanders en Oosteuropese „wilde paarden" waarop na tuurbeschermers zo gek zijn". Het zou volgens Midas een goede zaak zijn als de natuur beschermers eerst een tijdje zouden toekijken hoe de na tuur zich zelf ontwikkelt. „Als je ziet hoe dieren zich aanpas sen aan mensen, dan blijkt dat veel dieren helemaal geen problemen hebben in dorpen of steden en er zelfs van profi teren. Iedereen treurt nu om de das, het is ook doodzonde dat die verdwijnt Maar voor iedere das krijgen we honderd vossen terug". „We moeten de werkelijkheid onder ogen zien: de zoogdie renstand wordt vóór, dóór en ten behoeve van de jagers ge regeld. Herten en reeën in net bos zijn echt jagersspeelgoed. Veel mensen weten niet dat de herten en zwijnen die nu in Nederland rondlopen, hier niet thuis horen en geïmpor teerd zijn door het jagersvolk je. Bij de keuze van de herten werd gelet op de grootte van het gewei, dat een mooi trofee moest zijn. Wat er nu rond loopt, is een kits-beest". Eigenlijk moet het begrip „na tuur" worden herzien, vindt Midas. „Dat de mens in de stad en het dier in het bos hoort, klopt niet meer. Er verdwijnt steeds meer bos en de steden breiden zich uit. Eigenlijk zou je de steden een halt moeten toeroepen en een hekje om het bos moeten zetten, maar dat kan niet". Nu worden vaak stukjes land op een oude manier bewerkt om een natuurlijke situatie te krijgen, vertelt hij. „Dat is een doodlopende weg want zo kweek je bijvoorbeeld muizen. Bij vroegere landbouwmetho des kwamen de muizen af op het graan dat overbleef. Op hun beurt kramen de uilen weer af op de muizen. Nu blijft er geen graan meer over en zijn er minder muizen en dus minder uilen. Daar schrik ken we van. Maar wat blijkt? Terwijl het aantal muizen af nam, steeg het aantal mussen. En?...Nu zie je dat de eerste ui len overstappen op mussen. Vaak wordt gedacht dat de moderne wereld ongeschikt is voor zoogdieren, maar ze pas sen zich aan". „Natuurlijk is het werk van de onderzoekers van buitenge woon belang. Maar je kunt je toch niet voorstellen dat we in het jaar 2300 nog houtwalle tjes, heggetjes en heideveldjes in stand houden? Dan leven we straks in een groot Anton Pieck-landschap. Bij het in richten van het landschap moeten we naar de toekomst kijken en daarbij letten op de dieren van de toekomst. En als ik zo eens om me heen kijk, hebben dieren eigenlijk min der moeite om zich daaraan aan te passen dan veel men sen". ROBIN UITHAM UTRECHT Het Neder landse volk is zeer pessi mistisch over de kansen om de achteruitgang van de kwaliteit van het mi lieu op aarde tegen te gaan. De helft van de Ne derlanders bespeurt op het gebied van milieuver ontreiniging de laatste ja ren geen vooruitgang en verwacht daarvan ook weinig in de nabije toe komst. Dat is een van de uitkomsten van een in opdracht van het Wereld Natuur Fonds (WNF) door het NIPO uitgevoerd on derzoek. De resultaten zijn vandaag in de Jaarbeurs in Utrecht bekend gemaakt op een symposium ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het WNF. Milieuverontreiniging en zure regen vormen, zo vindt een groot percentage van de on dervraagden, de grootste be dreigingen van onze leefomge ving. Een kwart tot een derde van de ondervraagden noemt die zaken spontaan als grootste gevaren voor de natuur. Veel mensen maken zich tevens on gerust over de gevaren van kernenergie, de watervervui ling, de luchtvervuiling, de vernietiging van de regenwou den en het uitsterven van plant- en diersoorten op aarde. Op de vraag welke organisa ties zich in Nederland en er buiten het meest inspannen op dit gebied laat 48 procent van de ondervraagden het afwe ten. WNF, Greenpeace, Die renbescherming en Wadden zeevereniging genieten welis waar een uitzonderlijk hoge naamsbekendheid, maar para te kennis over de aard van hun activiteiten ontbreekt. De activiteiten van Greenpeace vallen bij het publiek in elk geval het meest in de smaak. Weinig verwonderlijk is dat negentig procent van alle on dervraagden prins Bernhard noemt als de persoon aan wie het WNF doet denken. Negen van de tien Nederlanders blij ken de werkwijze van het WNF vooral te waarderen om dat die wetenschappelijk en niet-agressief is. De NIPO-on- derzoekers concluderen dat sterk publiciteitsgerichte na tuur- en milieubeschermings organisaties volgens het pu bliek veel meer doen en berei ken dan minder actie-gerichte organisaties, hoewel dat in werkelijkheid misschien niet helemaal klopt. Op het symposium is vandaag ook het eerste exemplaar van een nieuw WNF-boek over handigd aan minister Braks van landbouw, die de jubi- leumdag opende. Het boek (224 pagina s dik, met 200 il lustraties) is getiteld „Natuur bescherming in actie, een mo derne ark van Noach". Het is een atlas van de toestand van de aarde met haar systemen, waarin door schrijver Lee Du- rell de stand van zaken wordt aangegeven op het gebied van het natuurbehoud. Het boek komt niet in de winkel te lig- C, maar is slechts verkrijg- r na een donatie van mini maal 60 gulden op WNF-giro- rekening 44466 in Zeist. De voorzitter van het fonds, mevrouw dr. J. van Noord- wijk-van Veen, zei op het symposium in de toekomst op meer samenspel te hopen tus sen overheid en particuliere natuurbeschermingsorganisa ties. „Daarbij heeft de over heid een eigen rol, in feite een hoofdrol, die moet steunen op aangevertes van de bijrolspe lers. Aan die show wil het WNF graag bijdragen in de bijrol van internationaal geo riënteerde wijsneus, die met zijn geld en inzichten probeert mee te sturen in de gang van de show". Volgens prof. dr. H.A. Udo de Haes, bijzonder hoogleraar mi lieukunde, is één van de taken van het WNF en soortgelijke organisaties het voeren van acties om de besluitvorming van de overheid te beïnvloe den. „Coalities tussen natuur beschermers en allerlei gebrui kers van het milieu zijn daar bij haast onmisbaar, denk aan acties rond de Oosterschelde en de Markerwaard". ARJEN VAN DER SAR IUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) standaard UltgvvertJ/Wavery Product ton» AMERSFOORT Bij ac ties ten behoeve van de gehandicaptenzorg gaat het in negen van de tien gevallen om geld. Het be leid van bezuinigen in Den Haag wordt door gaans fel aangevallen. Ook de Vereniging Lan delijke Organisatie Mo derne Zwakzinnigenzorg (LOMZ) is niet bepaald blij met het regeringsbe leid, maar vandaag over heerst in Amersfoort op de landelijke manifestie „Zelf aan zet" een ander element: het eigen initia tief. Veel ouders van geestelijk ge handicapte kinderen zien niet graag dat hun kinderen hun hele leven in een inrichting zitten. Er zijn verschillende mogelijkheden van hulp denk baar: begeleid wonen, thuis hulp of opvang in een dagver blijf. Voor de minder zwaar gehandicapten is plaatsing op een sociale werkplaats een mogelijkheid. Met andere woorden, de heel zwaar en de licht gehandicapten vallen al tijd wel onder een regeling. Het probleem ligt bij de grote groep gehandicapten die hier tussenin zit In de afgelopen 10 jaar is ove rigens wel het nodige initiatief ontplooid. In Utrecht draait al 10 jaar de thuishulpcentrale, een activiteit die is overgeno men in andere steden. Sinds een aantal jaren is de Vereni- fing Integratie Mongoloïde inderen (VIM) actief. De ou ders van deze gehandicapten willen niet dat hun kinderen permanent in een uitzonde ringspositie zitten en bepleiten integratie op gewonen scholen, iets waarvoor trouwens ook de LOMZ zich inzet. Het pro bleem is dat veel scholen gees telijk gehandicapte kinderen niet kunnen helpen omdat dit te veel druk legt of zou leggen op de „normale" klasgenoten. De secretaris van de LOMZ, Peter van Duren, is verbonden aan de Amsterdamse stichting Begeleid Wonen die zich be halve op jongeren tussen de 17 en 30 jaar richt op licht gehan dicapten vanaf 18 jaar. Hij zegt dat, alle goede bedoelingen in de gehandicaptenzorg ten spijt, vaak voorbij wordt gegaan aan de specifieke wensen van de betrokkenen zelf. Beknot Uit een eerdere manifestatie bleek dat het beperkte zakgeld voor de gehandicapte (250 tot 300 gulden per maand) een grote grief is. De gehandicap ten voelen zich financieel be knot in hun mogelijkheden en menen dat in veel gevallen de tehuizen en inrichtingen te veel inhouden op de bijzonde re (AWBZ)-uitkeringen die ze ontvangen. Ook dat aspect komt vandaag in de Amers- foortse De Flint aan de orde. thopedagoog prof. Ad van Gennep meent dat er momen teel op wereldschaal in het verborgene pogingen worden gedaan de gehandicapten ge netisch te elimineren. De Bij het eventuele nakomeling schap van gehandicapten overheerst vaak de angst van de opvoeding door de (vaak) sociaal zwakkere ouders. Een goede relatie tussen leden van verschillende seksen wordt om die reden niet zelden tegenge werkt. Ziedaar een andere fru stratie van de gehandicapten. Er is nog een ander element dat vandaag ter sprake komt: de genenmanipulatie. De or LOMZ en Van Duren vragen zich af of al dat onderzoek naar aangeboren afwijkingen wel ergens goed voor is. „In elk geval heeft politiek Den Haag geen enkele antwoord op dit soort problemen, bij voor baat loopt men daar achter de feiten aan", constateert Van Duren. Het CDA-kamerlid Ton de Kok neemt vandaag 15.000 handtekeningen in ontvangst van het landelijk Actiecomité Bezuinigen Zwakzinnigenzorg (ABZ) waarbij unaniem stel ling is genomen tegen de be zuinigingen van het kabinet Lubbers. JOCHEM GREVEN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5