voetbal zit nog te veel in café sfeer" Jan van der Marei wil nu wel eens 'n grote rally winnen WÊSBm TROS Amateurs Getest Zesde plaats Ervaring Unicum Kentering Nieuwe wagen 'CeidócGouoatit' ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 HARRY VAN DER LAAN: Harry van der Laan:„Ik ga j alleen naar .1 Amerika om veel geld te verdienen". FOTO: Ceet Verkerk GOUDA - Hoewel Harry van der Laan met de Nederlandse zaal voet balselectie tien dagen in Brazilië verbleef, is hij niet bruin geworden. De derde plaats, die de Nederlan ders in het internationale FIFA- toernooi behaalden was immers voornamelijk het gevolg van disci pline: slapen, eten, trainen en voet ballen. Voor andere dingen was er in het strakke programma van bondscoach Ron Groenewoud geen ruimte. Het FIFA-toernooi, dat bij het ontbre ken van een officiële titelstrijd wordt ge zien als een „pseudo-wereldkampioen- schap". werd in Brasilia afgewerkt. De in de vorm van een vliegtuig gebouwde stad moet, net als Rio de Janeiro en Sao Paulo. een echte voetbalstad worden, maar de publieke belangstelling viel Harry van der Laan tegen. „Alleen als Brazilië speelde waren de tribunes rede lijk gevuld. Ik schat dat er dan zo'n zes tot achtduizend man zat. Maar wel vre selijk fanatiek; toen Brazilië in de finale na strafschoppen van Paraguay had ver loren, kwam er allerlei rotzooi van de tribunes naar beneden. We wilden ook per se in dc halve finale Brazilië ontlo pen; de Zuidamerikaanse scheidsrechters zijn vreselijk corrupt. Wij mochten maar acht man op de bank hebben - bij Brazi lië zaten er zonder problemen twaalf. Zij mochten het veld uit om wat te drinken, zij mochten het veld in als er gescoord was. Er werden slidings gemaakt, waar je overal elders ter wereld de sporthal voor zou worden uitgestuurd. In de wedstrijd tegen Peru stond ik tegenover de man, die in het kampioenschap van Zuid- Amerika Maradona uit de wedstrijd schopte. Die jongens voetballen eigenlijk nauwelijks, ze lopen meer te spugen en te knijpen. Vooral op heel vervelende plaatsen. Als spits heb je het in de zaal ook veel moeilijker dan op het veld. Ik moet voornamelijk ruimte maken, gaten trekken voor de opkomende spelers. Die hebben geen mandekkers zoals ik en zij maken meestal ook uiteindelijk de doel punten. Ik heb drie keer gescoord en dat is nog vrij veel voor een spits". Het Nederlandse zaalvoetbal staat in het buitenland hoog aangeschreven. Zo hoog, dat de ploeg van Ron Groene woud door Peru werd uitgenodigd het Zuidamerikaanse verblijf nog een weekje te verlengen om in Lima deel te nemen aan een toernooi. Het werk riep echter voor „de enige amateurs in het interna tionale zaalvoetbalwereldje", zoals Gou wenaar Harry van der Laan het onder woorden brengt. „Juist omdat we amateurs zijn, vind ik dat we het goed gedaan hebben. We zijn derde geworden en waren het beste Eu ropese team. In Europa leeft het zaal voetbal veel minder dan je zou verwach ten. België en Spanje behoren tot de be tere teams, maar Portugal en Italië zijn nog niet zo ver. In Engeland en Frank rijk, toch grote „veldvoetballanden", is zaalvoetbal nog totaal onbekend. Er is in Scandinavië wel een indoorcompetitie, maar daar wordt gespeeld op kunstgras velden die zo groot zijn als een normaal veld; een team bestaat ook gewoon uit elf spelers". „Het beloofde land" voor de zaalvoet ballers is Amerika waar indoor soccer - voetbal met boardings in plaats van zijlijnen, zoals bij ijshockey - gespeeld wordt. De spelers zijn allemaal prof en hoewel de televisie nog maar weinig be langstelling voor de zaalsport heeft, gaan er gigantische bedragen in om. Harry AMERSFOORT - Jan van der Marei is voor de zevende maal in zijn loopbaan Nederlands rally kampioen geworden. De lange 43- jarige Amersfoorter is natuurlijk blij met deze titel, maar de voldoe ning is niet optimaal. „Ik heb dit seizoen", zegt Van der Marei, „met een standaard-auto aan de rally- wedstrijden meegedaan. Het was gewoon kijken hoever ik zou ko men. Nou, dat werd de Nederland se titel. Maar volgend jaar wil ik toch in een groep-A-wagen rijden. Ik wil liever enkele grote rally's winnen, dan weer een titel erbij. Die heb ik nu wel genoeg". Met navigator Anja Lieuwma heeft Van der Marei zijn zevende titel behaald in de rally van Looi (België). De zesde plaats die Van der Marei daar pakte, was voldoende. Ook al omdat de voornaam ste rivaal, Paul Maaskant met Van Beek, uitviel. Met nog één rally te rijden - half november in Keulen - is de Amersfoorter al zeker van het kampi oenschap. „Het is een geweldige strijd geworden", kijkt Van der Marei terug naar de laatste race. „Wij wilden in de buurt van Maas kant blijven om zodoende onze voor sprong in het kampioenschap te behou den. Paul Maaskant gokte kennelijk ook op alles of niets. Bij de zevende proef, wij stonden maar een paar seconden voor, raakte Maaskant van de weg. Hij moest opgeven". Van der Marei wist op de tweede dag precies waar hij aan toe was. Hij stond op dat moment op een tiende plaats. De zesde plaats zou net voldoende zijn om na 1978, 1979, 1980, 1981 (in '82 en '83 was Van der Marei na een ernstig onge luk langdurig geblesseerd), 1984 en 1985 (vorig jaar won Stig Andervang met Anja Lieuwma) weer de titel op te eisen. „We wilden het nu afmaken en om het niet op de laatste rally te laten aanko men. Voor de laatste proef stonden we nog op de zevende plaats. De Belg Vle- minckx. die net voor ons stond, gleed bij die laatste proef van de weg af. Hij ver speelde daardoor wat tijd. Hoe span nend het allemaal wel was, blijkt uit de uitslag. Wij waren over twee rally-dagen gerekend precies vijf seconden sneller van der Laan mag zich met vier andere internationals verheugen in Amerikaan se belangstelling. „In augustus", vertelt Van der Laan, „ben ik met Jeffrey Forree, Mario Faber, Hans van Leeuwen en Jan Arnts getest door de Los Angeles Lasers. Met vier andere clubs trainen en spelen de Lasers in de Fabulous Form, een groot sport complex dat in Grieks-Romein se stijl is gebouwd. De eigenaar heeft de club des tijds voor zeventig miljoen dollar ge kocht en kreeg dit jaar een bod van hon derdtwintig miljoen. Ik kon een contract krijgen voor dne jaar; het eerste jaar zou ik honderdtwintigduizend gulden verdie nen, het laatste jaar honderdzestigdui zend. Ik heb gezegd dat ik het aanbod een week in beraad wilde houden, maar toen ik wegging wist ik eigenlijk al dat ik het niet zou doen. Maar in die week zouden in elk geval alle kosten betaald worden, want je bent er dan wel op uit nodiging van de club, maar je weet het nooit. In Nederland ben ik compleet voor gek verklaard. Als ik daar vijf jaar speel, hoef ik zeker tien jaar niet te wer ken. Wat ik daar kan verdienen, is veel meer dan wat een goeie prof in Neder land krijgt". „Toch", vervolgt Van der Laan, „vind ik dat ik een goede keus heb gedaan. Ik ben pas 23 en het Nederlands team staat dan Vleminckx en zeven seconden snel ler dan nummer acht. En die coureurs reden in groep-B-wagens. Dat waren trouwens de wagens die voorin eindig den. Wagens met veel meer vermogen „Het is dus een echte uitdaging voor ons geweest met deze standaard-wagen. Het is toch ongelooflijk dat je van de 124 vertrekkenden naar een zesde plaats rijdt. En dat in een wagen die je zo in de winkel kunt kopen. En waar je niets aan de motor en de overbrenging mag doen". Het geheim van zijn succes schuilt vol gens Jan van der Marei in zijn ervaring. „Ervaring in alle opzichten. Met de ban denkeus, met alles. Tijdens een rally zit- aan het begin van een hele grote ontwik keling en daar wil ik bij zijn, aan mee werken. Ook Jeffrey Forree heeft beslo ten in Nederland te blijven; hem stond de Amerikaanse speelwijze niet aan. Het is allemaal „kick and rush" zoals ze dat noemen. Alles hard via de boarding; er wordt nooit eens een mannetje uitge speeld. Uiteindelijk is alleen Jan Arnts in Amerika gebleven, maar ik geloof niet dat alles al helemaal rond is. Ze zijn ei genlijk helemaal niet blij met hem, want hij was uiteindelijk tweede keus". „Ook belangrijk in mijn keuze was, dat ik nog steeds veel te graag op het veld voetbal. Ik heb het bij RVC in Rijswijk erg naar mijn zin. Na drie jaar voel ik me al echt een RVCer en dat is geloof ik een unicum, want er zijn nog maar drie spelers over van het jaar dat ik er kwam. Het streelt me ook meer als ik op het veld een doelpunt maak dan in de zaal. Dat komt vooral doordat de krachtsverschillen in de zaal groter zijn. De competitie-opzet bij het zaalvoetbal deugt ook niet. Er zijn veel te veel regio nale klassen. Het is toch belachelijk dat acht dronken kerels in een kroeg een club kunnen oprichten? Die jongens spe len dan een jaar samen, het volgend sei zoen blijkt dat ze geen grensrechter kun nen vinden en dan stoppen ze er maar weer mee. Het blijft café-voetbal en ik zie dat niet één, twee, drie veranderen. Misschien dat wij met onze prestaties er toe kunnen bijdragen dat het zaalvoetbal wat meer gewaardeerd wordt". Ook de KNVB lijkt het zaalvoetbal meer als een concurrent dan als een onderdeel van de voetbalsport te zien. Het budget dat het Nederlands team ter beschikking krijgt is beduidend lager dan dat van bij voorbeeld de olympische selectie. Trips als deze naar Brazilië kunnen dan ook alleen worden gemaakt, omdat het gast land alle kosten op zich neemt. Toch be speurt Van der Laan een kentering in de houding van de bond. Er zijn zelfs plan nen in 1989 het honderdjarig jubileum van de KNVB te vieren met het eerste officiële wereldkampioenschap zaalvoet bal. Nederland heeft daarbij concurren tie van de Verenigde Staten en vooral Spanje dat al eerder een wereldtitelstrijd wil organiseren. Van der Laan: „Achteraf ben ik natuur lijk blij dat ik dat niet gedaan heb, maar ik heb overwogen te stoppen met zaal voetbal omdat het allemaal wat druk werd. Maar doordat ik nog thuis woon en bij mijn vader in de zaak werk is het te combineren. Zes dagen in de week zijn gewijd aan voetbal en op mijn „vrije" zaterdag ga ik kijken bij mijn oude club, Olympia". „Het veldvoetbal blijft trekken en ik wil zeker hogerop. Vorig seizoen was er be langstelling van SW, maar dat vond ik niks. Ik vind dat sommige hoofdklassers beter voetballen dan clubs in de eerste divisie. De enige club waarvoor ik RVC zou verlaten is FC Den Haag. Drie jaar geleden heb ik in de krant gezegd dat ik naar een Haagse hoofdklasser wilde en toen reageerden Wilhelmus en RVC. Misschien breng ik nu FC Den Haag wel op een idee". „Het is dan nog vroeg genoeg om naar Amerika te gaan. De Hollanders die er nu zijn, gingen ook pas aan het eind van hun carrière; Jan van Beveren en Bobby Vosmaer. Vosmaer is een soort zaak waarnemer voor me in Amerika. Hij heeft daar helemaal zijn draai gevonden en wil er nooit meer weg. Zo zal het bij mij niet zijn, dat weet ik nu al. Als ik naar de Verenigde Staten ga, ga ik alleen voor het geld. Zo snel mogelijk veel ver dienen en dan weer terug. Ik ben niet zo'n avonturier, ik hou van Holland". CORIEN BOTMAN door Frank Werkman „Hallo beste TROS-kijkers in Nederland en Vlaanderen. Vanavond TROS-avond. De TROS heeft vanavond voor u weer een heel gevarieerd, fijn programma in petto. Straks het TRÓS-schlagerfestival. Daarna een TROS-special onder de titel Zaken doen met sport". Maar we beginnen onze korte, maar daarom niet minder aantrekkelijke TROS-avond met de TROS-loop, een verslag van een boeiend atletiek-evenement in Haarlem. Kortom, weer een uiterst afwisselend programma voor u, TROS-kijker". De kracht, zo denkt men bij aeze ooit op zee begonnen en inmiddels groot geworden club zenderlingen, schuilt in de herhaling. Regelrecht overgenomen van een gemiddeld reclamebedrijf dat gebrek aan creativiteit verbergt achter een pak repeterende breuken. Als je maar vaak genoeg je naam er in ramt, wordt Jan Publiek - veronderstelt men - zo murw gebeukt dat hij zelfs in zijn dromen nog visioenen krijgt van een ster die via het magische oog de huiskamer instraalt. Een aankondiging als boven aangegeven roept bij mij een lichamelijke reactie op, die zich met geen pen meer laat beschrijven. Geestelijk ben ik door dit soort onzin al afgestompt. Maar fysiek kom ik nog in actie, waarbij mijn afschuw begint met het overeind staan van mijn haren. Hetgeen maandag werd bevestigd. Want de partij onbenul die ditmaal over het scherm ging, kende zijn weerga niet. Moet u nagaan: een alletiekloopje in Haarlem. Zo'n onderdeel programmeren, zo kort na dergelijke topsport vanuit Rome, getuigt van een kortzichtigheid en een opportunisme, waar je de schellen definitief bij van de ogen vallen. Mien en Piet, drie hoog achter, zullen na het spektakel uit Italië best nog wel een beetie gedraaf willen zien, moeten de boodschappenjongens van Landré hebben gedacht. Laten we ergens een peloton atleten in de kladden pakken, wat sfeer er bij van de omgeving en klaar is Kees. Het geheel nog even doorspekken met reclame voor ae eigen warwinkel en we hebben weer een half uur zendtijd gevuld. Dan ook nog even het vignet zo lang mogelijk in beeld projecteren en het is helemaal af. Nederland, Vlaanderen en drie hoog achter tevreden. Denkt men. „Dan, beste TROS-kijkers, nu het hoogtepunt van de avond, het TROS- schlagerfestival. Twee uur lang het neusje van ae zalm van Nederlands- en vooral Duitstalige muziek. We wensen onze TROS-kijkers in Nederland, Vlaanderen en drie hoog achter heel veel kijk- en vooral luist er plezier". Waarop de muzikale boert, scherts, luim en jolijt bijna van het scherm afdruipen. Wat een vrolijkheid en pret! Het kan niet op. Hoe bedenken ze het! Zonde, vinden Nederland, Vlaanderen en drie hoog achter in Limburg en Brabant, dat het maar twee uur duurt. Dat zou de hele week, elke avond zo moeten zijn. De juke-box in beeld in je huiskamer. Kan het mooier? En nu, beste TROS-kijkers na zo veel TROS-schlagerplezier een TROS-special. De TROS ging kijken bij polo, een spectaculaire, voor ons land nieuwe sport. Ook hierbij geldt: de TROS is er voor u! Die laatste opmerking blijkt ietwat bezijden de waarheid, waar ze het bij de betrokken omroep overigens toch al niet zo nauw mee nemen. Maar ach, aan een tros zo volbeladen, mist men een of twee feitjes niet, nietwaar. Polo, zo blijkt uit het programmaatje, is er wel voor u maar niet voor u. „Zaken doen met sport", heeft de bewuste producer het programma genoemd. Het motto van zijn omroep had er niet beter mee kunnen worden getypeerd. Waarbij het woord sport op elk gewenst ogenblik kan worden ingewisseld voor iets anders. Want ze zijn bij de zenderlingen in kwestie even principieel als flexibel. En vooral commercieel. Daar is de club van Landré groot door geworden tenslotte. Ik heb de TROS-loop en het TROS- schlagerfestival niet gezien. Door deze omroep laat ik al lang geen loopje meer met me nemen en aan schlagers heb ik al helemaal een afschuwelijke hekel. Maar ik wilde wel eens even zien wat men had gedaan met het onderwerp „Zaken doen met sport". Mijn stoutste verwachtingen werden overtroffen. Het onderwerp was, zoals ik al verwachtte, flinterdun. Rond beelden van een stel zonderlingen die op een paard een combinatie van hockey en rodeo speelden werd een filmpje afgedraaid dat de upper ten tentoonstelde. Wat een charme, wat een sfeer, wat een reclameborden langs het speelveld, wat een opgeklopte humbug. Natuurlijk moest het geheel nog worden overgoten met een interview-sausje. Vandaar dat een aantal sponsors om het hardst mocht roepen dat net de bedoeling was om tijdens zo'n evenement een aangenaam klimaat te scheppen om met zakenrelaties ook eens over iets anders dan business te praten. De meest veelbetekenende uitspraak was van NOC- lid Muller. Die gewaagde van „captains of industry", een term die de betrokkenen zelf nimmer bezigen. Muller dus een sergeant of mindustrie. Hallo TROS-kijkers in Nederland, Vlaanderen en drie hoog achter. Bent u daar nog? De TROS is er vrijdag weer. Voor u! Ik weet na maandag één ding zeker: ik zal nooit meer kijken. Desnoods verhuis ik naar Wallonië. NA ZEVENDE TITEL HqB I f xl v- MAREL ÉÜf\ Jan van der Marei met Anja Lieuwma in actie met hun standaardwagen, waarin ze de Nederlandse rallytitel veroverden. FOTO: PR ten we zelf de banden te „snijden" naar gelang de weersomstandigheden. Je kunt niet altijd op profielloze banden rijden. Als je er het juiste profiel in brengt, krijg je meer grip op zanderige wegen. Verder heb ik een uitstekend serviceteam achter de hand, dat professioneel op elkaar is ingewerkt. Daardoor hebben wij ons kunnen handhaven tussen al die „zware jongens". Het valt niet mee met een wa gen van 1290 kilo, waarin gewone rem men zitten. Daarom zijn die N-wagens eigenlijk alleen maar geschikt voor be ginnende rallyrijders, die nog niet mee doen in de strijd om de eerste plaats". Het zit Van der Marei toch duidelijk dwars, dat hij zich in het voorlaatste evenement niet in de strijd om de eerste plaats kon mengen. Via een aantal goede klasseringen („We hebben in de acht ral ly's, die gereden zijn, nu al de zes resul taten neergezet die nodig zijn voor het eindklassement") haalde hij de titel bin nen. Dat komt mede door de nieuwe formule, die dit jaar werd gehanteerd. Rijders in de standaard-wagens, de zoge naamde N-klasse, kregen per resultaat meer punten dan hun snellere collega's in de B- of in de A-groep. „Het was nodig om tot een nieuwe rege ling te komen", verklaart de Amersfoort- se coureur, „De rallywagens die de afge lopen jaren op de weg verschenen, wa ren veel te snel en te gevaarlijk. Ze wer den speciaal voor de rally's gefabriceerd. Op den duur werden die auto's voor ge wone rijders onbetaalbaar. Nu moeten er ten minste vijfduizend wagens verkocht worden voor men met een rallywagen op de markt mag komen. In de B-klasse rijdt men met oude types rallywagens". „De groep-A-wagens, de nieuwe rallywa gens, waren dit jaar nog niet helemaal betrouwbaar", besluit Van der Marei. „Ik heb nu goede contacten met Ford, die een snelle A-wagen gaan uitbrengen. Met mijn huidige wagen kon ik geen ral ly's winnen, daar heb ik voor komend seizoen toch mijn zinnen op gezet. De kans is groot dat ik zo'n nieuwe, dure wagen krijg. Ook al, omdat ik een be trouwbare rijder ben. Afgezien van de eerste rally in Amsterdam heb ik dit sei zoen namelijk helemaal geen krasje op mijn wagen opgelopen". En ook dat is, naast zijn zevende rallyti tel, een prestatie op zich van Jan van der Marei, die volgend jaar nog sterker wil terugkomen. ROB VAN DER WERVE

Leidse Courant | 1987 | | pagina 26