José Happart en het respect voor democratie linalë Tehoog Hoogverraad Huurpenningen Crimineel Millimeterwerk Ongezond V AATWASMACHINE Ceidoe Som-a/nt I ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 De jaarwedde, neveninkom- de simpele opmerking dat meiijk op tamelijk grote tatievergoedingen plus de sten en representatievergoe- „die kosten ten laste worden voet. Ze zien naast de uitoe- nevenfuncties te wieden, dingen voor de commissaris- gebracht van het provincie- fening van hun hoge ambt Hoe hoog en hoe verschil- sen der koningin komen bin- fonds" gaat uiteraard de po- ook nog kans om interessan- lend per commissaris dat nen niet al te lange tijd voor ging van het Rijk schuil om te, goed betaalde nevenfunc- „financiële struikgewas" er rekening van de provincies, de provincies voor de inmid- ties te vervullen. Een enkele uitziet hebben we bij Bin- Als over dat kabinetsvoor- dels uit de hand gelopen maanden geleden verschenen nenlandse Zaken opgete- stel overlegd gaat worden, kosten te laten opdraaien, accountantsrapport dient kend. De commissarissen mogen de gedeputeerden die De twaalf „CdK's", zoals de voor minister Van Dijk (bin- zwijgen er maar liever over. voor de financiën verant- hoogste provinciale gezags- nenlands zaken) en de Twee- woordelijk zijn wel op hun dragers kortheidshalve de Kamer als leidraad om tellen passen. Want achter worden genoemd, leven na- het onkruid van de represen- de commissaris der koningin in Friesland, Hans Wiegel, de leukste regeling te hebben getroffen. Op de foto's het huis in het Friese FOTO: PERS UNIE DEN HAAG - „De commissaris kan me nog meer vertellen". Met dit antwoord vertolkt een respectabel kamerlid ter lin ker zijde de gevoelens van de gemiddel de burger over de recente vergoelijkende reactie van de ietwat aangeslagen Friese commissaris van de koningin, Hans Wiegel, op de aantijging dat zijn onkos tenvergoeding „wat aan de hoge kant zou zijn". Wiegel incasseert immers voor het onderhoud van het ambtelijke gedeelte van zijn privéwoning in het Friese Giekerk een bedrag waaraan me nig burger met heel hard werken niet toekomt. Toch blijkt alles (de aankoop in 1982 van een woning van negen ton waaraan het Rijk voor een deel meebetaalde en de afspraak dat Wiegel een respectabel bedrag aan onderhoudskosten mocht de clareren) strikt legaal te zijn geregeld. En zonder het hier en daar gesuggereerde „gesjoemel" met de toenmalige minis ters Rood van binnenlandse zaken en Nypels van volkshuisvesting (beiden D66). Niettemin is er voor de huidige minister van binnenlandse zaken, Van is Dijk, reden genoeg eens licht te brengen if in het oerwoud van onkostenvergoedin gen voor de twaalf commissarissen. Want er is nogal wat tumult ontstaan n over die vergoedingen. Aanleiding daar toe was een accountantsrapport waaruit onder meer bleek dat de Utrechtse com- r missaris Beelaerts van Blokland bijna 'i een jaar lang maandelijks maar liefst 23 mille te veel aan representatiekosten had ontvangen. Nu pas is de commissaris „driftig aan het terugbetalen". De kwes tie werd nog verergerd doordat Binnen landse Zaken en minister-president Lub- bers ter bescherming van de privacy van 5 de „hoge heren" aanvankelijk niet wil- 1 den onthullen welke commissaris zich in de almaar groeiende „nullen" van zijn bankrekening had vergist. Volgens het accountantsrapport zouden echter ook vergoedingen die niet abusie velijk aan de commissarissen worden overgemaakt, aan de „te hoge kant" zijn. Met onverholen verbazing constateerde W. Schellekens, chef interne accoun tantsdienst van het ministerie van bin nenlandse zaken, bovendien dat de „ver antwoordelijkheden voor de inhoudelij ke toetsing van de uitgaven niet duide lijk zijn afgebakend. Dit leidt tot zeer uiteenlopende vormen van vergoedingen' die zich niet goed lenen voor een ade quate verificatie", aldus Schellekens in een van 10 april 1987 daterend en in fei te vernietigend rapport. Ambtenaren van het ministerie hebben het er nu druk mee de zaken op een rijtje te zetten en de bewindsman te adviseren hoe hij al die riante vergoedingen tot aanvaard bare proporties zou kunnen terugbren gen. En vooral ook hoe hij het onder scheid kan wegwerken dat er thans is in de represtatievergoedingen van de com missarissen. Want om maar eens een voorbeeld te noemen: de huidige CdK in Friesland heeft een betere vergoeding voor het zo geheten officiële en semi-officiele gedeel te van zijn privéwoning kunnen treffen dan bijvoorbeeld zijn collega in Noord- Holland. Drs. Roel J. de Wit zat al op zijn „hoge Haarlemse zetel" toen Hans Wiegel er nog van droomde ooit tot het selecte gezelschap te worden toegelaten. Maar wat De Wit niet voor elkaar kreeg, een fraaie privéwoning met onkosten vergoeding, bleek voor Hans Wiegel wel STRAATSBURG - Een paar weken ge leden liet premier Martens vanuit zijn vakantieverblijf in het Zuidfranse Cap Bénat er geen twijfel over bestaan: Hap part was geen waarnemend burgemeester meer, en als hij zich daar niet naar ge droeg, zou daar onmiddellijk tegen worden opgetreden. De premier, die verslaggevers van De Standaard en La Libre Belgique vrijmoe dig te woord stond, zag in de affaire- Happart geen enkel probleem meer, want de man was feitelijk al weg - „dat is zo klaar als pompwater" - en in de regering waren duidelijke afspraken ge maakt over de verdere aanpak van het Voerense probleem. Kort daarvoor had de Raad van State inderdaad bepaald dat Happart geen waarnemend burge meester meer was. Op grond daarvan had de gouverneur van Limburg een se rie door Happart ondertekende raadsbe sluiten vernietigd. Maar intussen heeft de civiele rechtbank in Luik Happart er toe „veroordeeld" zijn waarnemend bur gemeesterschap weer voort te zetten. Dat gebeurde nadat Happart demonstratief een plaatselijk aannemer een bewijs van goed gedrag had geweigerd, nodig voor een restauratieklus in de hoofdstad. De Luikse rechter haalde daarmee, op uit nodiging van de volgens vriend en vij and meer dan boerenslimme Happart, een streep door de besluiten van de Raad van State, de Limburgse gouver neur en door de afspraken in het kabi net, die volgens de premier zo duidelijk waren. Sindsdien heeft Martens zich dan ook over de kwaliteit van het Belgische pompwater niet meer uitgelaten, even min als over de verdere afhandeling van de affaire-Happart. Straatsburg. In de grote vergaderzaal van het Palais d'Europe windt een handvol Europarlementariërs zich op over het hoogverraad dat Belgiè aan de Europese Akte pleegt, door eenzijdig de invoering af te kondigen van een autowegenvignet. Autorijdende afgevaardigden van links tot rechts vinden elkaar in een protest dat van een ontroerende eensgezindheid is, zodat het maar weinig scheelt of ook op Belgiè wordt een oorlogsvloot afge stuurd. José Happart (40) is in dit ge bouw als sociaal-democratisch afgevaar- digde. Hij heeft het debat geamuseerd I gevolgd, voordat hij aan de bar in het gebouw iets meer komt vertellen over zijn huidige positie. Want hoe zit dat? Is hij nu waarnemend burgemeester van Voeren of niet? „Voor mij ligt de zaak duidelijk. Op 30 I september vorig jaar heeft de Vlaamse Kamer van de Raad van State mijn be- I noeming tot burgemeester (februari '83) vernietigd. Sindsdien ben ik geen burge meester van Voeren meer. Vervolgens heeft de gemeenteraad mij tot eerste schepen en daarmee tot plaatsvervan gend burgemeester benoemd, conform de regels van de gemeentewet. En als zo Wat de woonkostenvergoeding betreft lijkt Giekerk. tot de mogelijkheden te behoren. Voor het alleszins acceptabele huis van bijna een miljoen in Giekerk krijgt de oud- VVD-leider nog steeds een jaarlijks ver goeding van 74.596,40 gulden, terwijl er voor representatieve bouwkosten en bouwkundige voorzieningen een bedrag van 82.705 gulden werd uitbetaald. Bo vendien heeft de provincie Friesland be-' paald dat Wiegel volgend jaar daar bo venop nog ongeveer 19.800 gulden huis vestingsvergoeding zal ontvangen. Geen wonder dus dat de materiële rijksuitga ven voor de CdK in Friesland vorig jaar ruim anderhalve ton (150.004,60 gulden) bedroegen, terwijl commissaris Han Lammers van Flevoland die extra uitga ven wist te beperken tot 27.226,50 gul den. Voor Noord-Holland boekte de ac- danig blijf ik in functie zolang er geen echte burgemeester is. Dat is de wet, en die moet door iedereen worden gerespec teerd". Over de vernietiging van een reeks door hem ondertekende raadsbesluiten, op grond van een uitspraak van de Raad van State, stelt Happart: „De Raad heeft in feite alleen maar vastgesteld dat naar zijn mening iemand die geen burgemees ter kan zijn, ook geen waarnemend bur gemeester mag zijn. Dat is een mening, een oordeel zonder juridische betekenis. Alleen heeft de regering daaraan een be tekenis toegekend, welke die van de wet nog te boven gaat. En daar is de rechter in Luik terecht tegen in opstand geko men". En nu schijnt er in de regering onenig heid te zijn tussen minister Michel van binnenlandse zaken, die het eens is met de Raad van State, en minister Gol van justitie, die de mening deelt van de rech ter in LuikMaar zo simpel ligt de zaak niet, volgens Happart. „Gol en Mi chel zouden allebei het liefst zien dat ik vertrek als waarnemend burgemeester, allebei om geen problemen te hebben met hun Vlaamse collega's in de rege ring. Het was Jean Gol die ervoor heeft countant een bedrag van 33.523,87, waarin de woonlastentoeslag ook zou zijn verwerkt. Dit alles staat los van de jaarwedde van 172.488 gulden (ofwel 14.374 gulden per maand) en de maandelijkse ambtstoela ge van 2620 gulden. Uiteraard moeten commissarissen die een ambtswoning hebben, zoals bijvoorbeeld dr. ir. Ad Oele van Drenthe en Henk VonhofF van Groningen, een deel van de jaarwedde aan huurpenningen afstaan en dat is 13,7 procent of bijna 24.000 gulden per jaar. Deze regeling is nog tamelijk over- gezorgd er hoger beroep wordt aangete kend tegen de uitspraak van de recht bank in Luik. Niet door de regering ove rigens, want Gol is voorzichtig, maar door het parket". Op 13 oktober komt het Belgische parle ment weer bijeen. De Vlaamse christen democraten hebben al laten weten dat zij als allereerste het vel van Happart willen. „Daar ben ik helemaal niet bang voor. Ik ben altijd binnen het kader van de wet gebleven. Geen enkele Voerenaar kan volhbuden dat hij niet goed wordt bediend door de gemeentelijke overheid. Alle handelingen die ik in het Neder lands moet doen, doe ik in het Neder lands. Daarom is er ook geen wettelijke basis om mij te verbieden waarnemend burgemeester te blijven. Wel zijn er poli tieke redenen. Er zijn zekere personen, met name bij de Vlaamse christen-de mocraten. die niet toelaten dat Walen worden gekozen als burgemeester van een gemeente die zij als Vlaams be schouwen. Terwijl de bevolking sinds vijfentwintig jaar weigert tot de Vlaamse zichtelijk en bezorgt de rijksaccountants weinig hoofdbrekens. Maar de wildgroei aan vergoedingen voor het gebruik van semi-officiële woninggedeelten, tuinon derhoud en autokosten doet de deur dicht. Zo bestaat er een vergoedingsregeling voor de onkosten per kubieke meter in houd ambtswoning, waaronder de kos ten voor verwarming, stroomverbruik, huishoudelijke hulp en het onderhoud vallen. De eerste vijfhonderd kubieke meters „wooninhoud" worden niet ver goed, omdat die als pnvégedeelte worden beschouwd. Daarna hanteert men voor elke twaalf vierkante meters extra een indexcijfer. Bovendien ontvangt de commissaris een vergoeding voor de inrichting van de bevolking te behoren. Ik ben hier burge meester omdat twee derde van de Voe- renaars weigert te behoren tot het Ne derlandstalige deel van het land. Dat is het wérkelijke probleem, en de enige op lossing daarvoor is dat men ,de bevol king vraagt wat ze wil, bij wijze van re ferendum". Dat moge dan de situatie in Voeren zijn, maar in de rest van Vlaanderen zijn er heel wat mensen die weinig bewondering voor Happart hebben. Premier Martens heeft hem al herhaaldelijk gekritiseerd, en De Standaard heeft het steeds over de zaak-H.. alsof hij een crimineel is. Maar dat stoort Happart geenszins. „De Vla mingen hebben mij daarmee enorm ge holpen, want door mij zo hard aan te vallen hebben ze van mij de bekende politicus gemaakt die ik nu in Wallonië ben. Dank zij hen heeft de bevolking van Wallonië mij met een recordaantal stemmen in het Europarlement gekozen. De aanvallen van de Vlamingen storen mij dus niet. Sterker: als premier Mar tens en de meerderheid van de Vlamin gen plotseling zouden zeggen: die Hap part is een toffe peer. hij heeft gelijk. Voeren moet naar Luik terug zoals de Voerenaars willen, dan zou ik denken woning, ook weer verdeeld in officiële, semi-officiële en privévertrekken. De aankleding van het ambtelijke gedeelte wordt voor honderd procent vergoed, terwijl er voor de semi-officiële vertrek ken een verdeelsleutel van vijfentwintig procent rijkskosten en vijfenzeventig procent eigen rekening wordt gehan teerd. De tuin biedt niet alleen fraaie gazons en beplanting, maar ook de mogelijkheid tot een ingewikkeld millimeterwerk. Daar gaan we weer. Voor een tuin tot vierhonderd vierkante meter betaalt het dat ik iets hartstikke verkeerd heb ge daan. Zolang ze doorgaan met mij te kri tiseren, doe ik het goed". In dat geval kan Happart gerust zijn. Want in een Nederlandse krant had mi nister Eyskens van financien het kort ge leden nog over „die kwelduivel, die de hele reputatie van het land naar de blik sem helpt". Happart reageert daar verstoord op: ..Dat doe ik niet. Wat ik doe is wijzen op het gebrek aan respect voor de demo cratie van de politieke leiders die nu in de regering zitten. Zij maken zich bela chelijk. ik niet. Men kan mij niet vragen te zwijgen. Ik ben alleen maar de woord voerder van de meerderheid van mijn gemeente. Niet ik ben het probleem, maar de Vlaamse meerderheid in de re gering, die weigert een democratisch ge kozene te respecteren en de werkelijke verlangens van de Voerenaars onder ogen te zien. Mijn rol is het in elk geval niet om hen in bescherming te nemen, als ze zelf zo nodig voor paal willen staan". Het zijn echter niet alleen de Vlamin rijk geen cent. Maar daarboven, tot acht honderd vierkante meter, geldt een on- derhoudsvergoeding van 6,45 gulden per vierkante meter. Tot dertienhonderd vierkante meter, zijn de tuinen goed voor een jaarlijkse post van 2580 gulden plus 3,21 gulden per vierkante meter. Voor een tuin tot tweeduizend vierkante meter heeft de commissaris recht op 4185 gulden plus 1,64 gulden per vier kante meter. Voor een weids lustoord tot vierduizend vierkante meter geldt een vergoeding van 5333 gulden plus 79 cent per vierkante meter, terwijl er voor een oppervlakte van achtduizend vier kante meter een bedrag van 6913 gulden plus 28 cent per vierkante meter wordt overgemaakt. Voor nog grotere tuinen tenslotte betaalt het Rijk 8073 gulden plus 11 cent per vierkante meter. Dit al les geindexeerd volgens de loonontwik keling in het hoveniersbedrijf, thans be paald op 111,7 procent. De telefoon is niet helemaal gratis, maar in principe wordt de helft van de ge sprekken vergoed, terwijl er volledige vergoeding is geregeld voor internationa le gesprekken. Dan is er natuurlijk de auto, waarvoor een vergoeding van 30 gulden per maand geldt. Als de commis saris in een auto met chauffeur dienstrei zen maakt kan hij een vergoeding van 59 cent per kilometer declareren. Ook is er nog een aparte regeling voor het rij den van de woning naar het provincie huis. Als de commissaris moet verhui zen is er uiteraard weer een regeling, waarbij de werkelijke verhuiskosten worden vergoed, terwijl twaalf procent van de herinrichtingkosten met een maximum van 12.467,59 gulden wordt betaald. Deze regelingen bieden de mo gelijkheid tot totaal verschillende inter pretatie. Zo was er een commissaris die rustig de kosten van een vaatwasmachine decla reerde, omdat het apparaat tenslotte ook na officiële ontvangsten de vuile vaat weer schoon spoelde en de taak van de huishoudelijke hulp verlichtte. Minister Van Dijk zal natuurlijk ook naar recht vaardigheid streven bij het snoeien van de onkostenvergoedingen. De commissarissen der koningin in Gro ningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland en Limburg beschikken over een ambts woning. De Friese commissaris heeft een privéwoning met vergoeding, terwijl zijn collega's van Flevoland, Utrecht, Noord- Holland, Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant ook een eigen woning bezitten, maar daarvoor geen vergoeding ontvangen. Bij Binnenlandse Zaken zegt men dat de zaken na 1982 anders zijn geworden, maar hoe het verschil in behandeling tussen Roel de Wit en Hans Wiegel kon ontstaan, wordt niet duidelijk. Zeker is dat de oud-VVD-leider het aloude libe rale motto „voor wat hoort wat" in de praktijk bracht. Hij hielp Friesland en natuurlijk ook het Rijk aan een statige, zeer representatieve ambtswoning en in ruil voor die „gouden aankoop" bedong hij een volgens de toenmalige minister van binnenlandse zaken redelijke onkos tenvergoeding. Maar ondanks de ver schillen hebben ook Wiegels collega's geen reden tot klagen. Kortom, een com missaris der koningin leeft met een vari ant op een bekend gezegde als „God in Friesland" ALEX SNELLEMAN gen. In zijn toespraak op 21 juli heeft zelfs koning Boudewijn Happart in be dekte termen gekritiseerd. Na eerst fel te hebben gereageerd dat zijn naam niet is genoemd, zegt Happart met tegenzin: „De koning is de koning, het komt mij niet toe hem te kritiseren. Maar u weet ook dat hij adviseurs heeft, en dat veel kritiek daar vandaan komt. En dan nog vooral van zijn kabinetschef, die voor malig kabinetschef van Martens is. Ik vind het hoogst onjuist en ongezond dat in een constitutionele monarchie de kabinetschef van een nog steeds rege rend eerste minister kabinetschef van de koning wordt". Het Voerense probleem zou opgelost zijn. als Happart bereid zou zijn Neder lands te spreken. Maar dat doet hij ook, zo benadrukt hij, alleen niet meer dan nodig is! „Ik spreek Nederlands, elke keer als dat moet. Maar ik hoef ook niet zo aardig te zijn dat men kan zeggen: er zijn geen problemen meer in de Voer. Want er is een probleem en dat is dat de Voer in Limburg ligt, terwijl de Voere naars dat niet willen. Ik zou dus de Voe rense zaak verraden als ik om de rege ring te plezieren, verklaringen in het Ne derlands zou gaan afleggen". Happart ontkent overigens dat hij „zeer goed" Nederlands spreekt, zoals van hem wordt beweerd. „Ik spreek het, maar niet zeer goed. Maar dat doet er ook niet toe. Al was ik analfabeet. De kieswet zegt dat gekozenen geen proef hoeven af te leggen van hun bekwaam heden, zodat in principe iederéén kan worden gekozen. Als men van mij als klein plattelandsburgemeester dan eist dat ik goed of zelfs zeer goed Nederlands spreek omdat er in mijn gemeente Ne- derlandstaligen wonen, dan moet men dat van de ministers zéker verlangen, want zij regeren een volk dat voor zestig procent Nederlandssprekend is. Maar dat doet men niet! Meneer Gol spreekt geen woord Nederlands. Met welk recht werpt hij zich dan op als moraalprediker aan mij, burgemeester van een kleine ge meenschap die voor vijfennegentig pro cent Franstalig is?". Het schijnt dat Happart vroeger raads vergaderingen in het Nederlands heeft geleid. Dat blijkt waar te zijn. Maar waarom kon dit interview dan niet in het Nederlands? „Dat doe ik niet, want ik wil niet in een spel geraken waarbij ik een proeve van bekwaamheid moet af leggen. De wet zegt dat ik soms Neder lands moet gebruiken, dus gebruik ik het, in mijn administratieve werk". En als de verslaggever nou geen woord Frans had gesproken? „Dan hadden we een tolk gehaald. Want .doe ik het in het Nederlands, dan kan de regering zeggen: „Ha zie, hij heeft een demonstratie gegeven, hij spreekt Neder lands!". Zij zouden daarvan profiteren om het probleem van de Voer verder niet meer aan te pakken". FRANS BOOGAARD Het Belgische parlement is nog op vakantie, maar in de pers wordt al druk gespeculeerd over de volgende kabinetscrisis. Inzet, als zo vaak: de affaire-Happart. Zijn waarnemend burgemeesterschap van het wettelijk tweetalige Voeren mag geen dag langer meer duren, dreigen de Vlaamse christen-democraten, en de voltallige regering zal dat nu ook met onmiddellijke ingang moeten vastleggen. Terwijl in het kabinet de Happart-aanhangers de mouwen weer opstropen en premier Martens een voorgenomen reis naar Zaïre heeft uitgesteld, iaat Happart vanuit Straatsburg weten dat de regering mag vallen, maar dat hij blijft zitten. José Happart nadat hij was gekozen tot waarnemend burgemeester, temidden van zijn Franstalige schepenen. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 25