Ont\i S oermg achter ^sloten deuren Losgeld Turbo Fransie STIL £eidóc 0ouAcmt1 Claims Speculaties Bewaking Lesauto's ZATERDAG 26 SEPTEMBER 198 Bloemendaal: de Hoge Duin en Daalseweg, waar de Audi van Heijn werd teruggevonden. FOTO: ANP HAARLEM - Woensdagmorgen negen eptember deed Gerrit Jan Heijn om kwart over acht zijn Bloemendaalse huisdeur achter zich dicht. Zoals elke dag. Maar drie kwartier later was hij spoor loos verdwenen. Hij verscheen niet bij zijn tandarts, waar hij om ne gen uur een afspraak had en ook daarna ontving niemand meer een levensteken van hem. Wat is er gebeurd met de 56-jarige topman van Ahold? Is hij ont voerd? Nu, achttien dagen later, zegt iedereen daar ja" op. Toch is het bewijs daarvoor nog steeds niet geleverd. Dat wil zeggen: niet in het openbaar. De enigen die het weten kunnen - de familie Heijn en de politie - houden hun kaken stijf op elkaar. Wat overblijft is angst, onzekerheid en vooral: spe culatie. Een reconstructie. DAG TWEE: Met man en macht zoekt de politie donderdag in de omgeving van de Hoge Duin en Daalseweg in Bloemendaal naar de verdwenen Gerrit Jan Heijn. Het laatste aanknopingspunt is zijn auto, die de vorige dag leeg en on beheerd op het zogeheten „Kopje van Bloemendaal" is gevonden. De inwoners van Bloemendaal beginnen zich zorgen te maken, gealarmeerd door de zoekactie (met helikopters en speurhonden) en het buurtonderzoek. Desondanks lekt over de vermissing van Heijn niets uit. De vrouw van Gerrit Jan, die een paar da gen buitenshuis was, is ingelicht en bij zwager Albert in Aerdenhout onderge bracht. DAG DRIE TOT VIJF: Omdat het on derzoek vooralsnog niets oplevert, be sluit de politie vrijdagmiddag de ver dwijning van Heijn wereldkundig te ma ken. In de hoop dat publiciteit bruikbare tips oplevert, worden Anne Geelof en Ab Folgerts als woordvoerders ingescha keld en gaat een alarmerend bencht de wereld in. Onmiddellijk staat de telefoon in Haarlem, waar een recherchebij standsteam is gevormd van ongeveer vijftig man, roodgloeiend. In de verwar ring van het eerste moment meldt het ANP dat het gaat om Gerard Jan Heijn (moet zijn: Gerrit Jan), de voorzitter van de Raad van Bestuur van Ahold (moet zijn: vice-voorzitter). Hoewel Geelof erkent dat een ontvoe ring voor de hand ligt, houdt hij een flinke slag om de arm. „We komen een beetje terug van de gedachte aan een ontvoering omdat er geen claim is bin nengekomen. We hebben helemaal niets gehoord van eventuele ontvoerders", zegt hij. Maar wie de zaterdagkranten openslaat, ziet dat de meeste journalis ten hun eigen conclusie al getrokken hebben; zij gaan er van uit dat het haast niet anders dan een ontvoering kan zijn. DAG ZES: Zou de politie de ontvoer ders tot snelheid hebben willen prikke len door te opperen dat Heijn niet ont voerd is? Wie weet. In elk geval zijn na het weekeinde 170 tips binnengekomen en wat belangrijker is: een stuk of wat claims („minder dan tien", zegt Geelof), waaronder vier „serieuze". De rest zou afkomstig zijn van grappenmakers met een slechte smaak. Maar over het ver schil tussen de „flauwe" en de „serieu ze" claims wil de politie niets zeggen. De openhartigheid neemt al af. In belang van het onderzoek en met het oog op de veiligheid van Gerrit Jan Heijn zeggen de woordvoerders niet al te veel meer. Over de inhoud van de claims en de ma nier waarop ze zijn binnengekomen la ten ze niets los. Voor dagblad De Telegraaf is dat aanlei ding zelf maar nieuws te „maken": „Po litie zoekt ontvoerders in Amsterdamse onderwereld". Daarmee is de toon gezet. Suggesties, geruchten, speculaties en gis singen vullen vanaf dat moment de ko lommen. Berichten als: „De inlichtin gendienst van de Amsterdamse recher che onderschepte in april al plannen dat topmannen van het Ahold-concern ont voerd zouden worden" gaan de krant in. Je weet niet of dergelijke informatie on juist is. Maar het is ook niet duidelijk of het wél juist is en dat is heel vervelend. DAG ZEVEN: Op dinsdag vijftien sep tember meldt Geelof dat de „gouden tip" nog steeds niet is binnengekomen en dat de ontvoerders, ondanks een dringende oproep van de familie Heijn en de politie, niets van zich hebben laten horen. De tips die zijn binnengekomen naar aanleiding van het Avro-program- ma „Opsporing Verzocht" worden nage trokken. En terwijl de politie daarmee bezig is, wordt alle voorlichting plotse ling gestaakt. „Op uitdrukkelijk verzoek van de familie doet de politie geen me dedelingen meer in de ontvoeringszaak van Gerrit Jan Heijn", aldus Geelofs laatste boodschap. Waarmee impliciet wordt toegegeven dat Heijn inderdaad is ontvoerd en niet „zomaar" verdwenen. Uit het stopzetten van de publiciteit concluderen nogal wat journalisten dat er „dus" contact met de ontvoerders is. Daar zijn ook wel de nodige aanwijzin- Aan de lange rij speculaties die de ron de doen, kan deze toegevoegd worden over de keuze van het slachtoffer. De ontvoerders hebben een kopstuk van het Ahold-concern gekozen omdat het de AH-keten - zo luidt de theorie - relatief weinig moeite kost om met de dagopbrengsten in korte tijd een groot bedrag in kleine coupures (gebruikt geld) op tafel te leggen. Mocht het gevraagde losgeld inder daad vijftig miljoen gulden bedragen - alweer een speculatie - dan krijgen de ontvoerders daar nog een aardige klus aan. Heineken-ontvoerder Cor van Hout wijst daar op in zijn dit jaar gepubliceerde boek. Van Hout schrijft over de problemen bij de voorbereiding op het incasseren van het losgeld, in „zijn" geval 35 miljoen gulden: „We werden ons op pijnlijke wijze gewaar hoe veel een miljoen gulden was. Laat staan honderd miljoen gulden. Ik werd er bijna flauw van". De Heineken-ont- voerders moesten slepen met tweehon derdduizend bankbiljetten, goed voor vijf zakken van elk tachtig kilo. Daar bij ging het om Nederlands, Duits, Frans en US-geld in coupures van niet kleiner dan 100. Het niet geringe gewicht van al dit geld was er de reden van dat Van Hout en de zijnen geen vijftig miljoen gulden eisten. „Nog vijftien miljoen gulden er bij betekende concreet dat je het niet over vierhonderd kilo papier had, maar ruim vijfhonderddertig kilo. Dan moes ten er bijna nog twee postzakken bij. Dat kon niet, we zouden letterlijk on der het geld bezwijken, hoe gek het ook klinkt", aldus Van Hout. Gerrit Jan Heijn in gelukkiger tijden. FOTO: PERS UNIE Frans M. voordat hij in Marseille (al dus de geruchten) zijn gezicht heeft la- ten „verbouwen". FOTO; ANP Frans M. (33) is na de eerste keer dat hij in het nieuws rond de zaak-Heijn opdook niet meer uit de krantekolom men weggeweest. De enige nog voort vluchtige Heineken-ontvoerder wordt in onbevestigde berichten met grote hardnekkigheid genoemd als de grote man achter de ontvoering van Gerrit Jan Heijn. Hoe zit het ook alweer met de man die vanwege zijn grote voorlief de voor Saab Turbo's ook wel Turbo- Fransie wordt genoemd? Na zijn ontsnapping twee en een half jaar geleden hebben allerlei geruchten de ronde gedaan over zijn verblijf plaats. Kranten zeggen uit de mond van ingewijden te hebben opgetekend dat hij begin september nog gezien is in de Spaanse badplaats Sitges. Hij zou in de Franse havenplaats Marseil le zijn gezicht hebben laten verbouwen door een plastisch chirurg, waardoor hij nauwelijks meer lijkt op de Frans M. van vroeger. Na de operatie zou de Franse onderwereld hem chanteren, waarop hij zijn toevlucht zocht in Spanje. Het zijn geruchten die in de laatste twee en een half jaar nooit de krant haalden. Maar bij een nieuwe ontvoeringszaak, als elk gerucht nieuwswaarde lijkt te hebben, gaan ze meetellen. Heineken-ontvoerder Cor van Hout schrijft in zijn boek „De ont voering van Alfred Heineken" dat het Turbo-Fransie was die indertijd al vijf tig miljoen gulden losgeld had willen eisen, maar dat zijn maten dat te ver vonden gaan. Dat het geëiste losgeld voor Heijn - volgens speculaties - vijftig miljoen gulden bedraagt zou er - opnieuw volgens veronderstellin gen - op wijzen dat Frans M. achter de jongste ontvoering zit. M. ontsnapte aan de Nederlandse jus titie via een verblijf in het Pieter- Baancentrum, waar hij psychiatrisch getest werd omdat hij zich tijdens de politieverhoren als een krankzinnige had gedragen. Collega Cor van Hout laat er in zijn boek echter geen twijfel over bestaan dat M. in werkelijkheid super-intelligent is en tot veel in staat. gen voor. Bijvoorbeeld dat het besluit tot radiostilte direct valt nadat drs. Van Dun, lid van de raad van bestuur van Ahold, een bezoek aan het Haarlemse politiekantoor heeft gebracht. DAG ACHT: Hoewel noch de familie Heijn, noch Ahold, noch de politie enige mededeling doet over mogelijke onder handelingen met de ontvoerders, weten het Algemeen Dagblad en De Telegraaf melding te maken van de eisen die ge steld zijn. Volgens het AD worden de onderhandelingen schriftelijk gevoerd en is een losgeld van vijftig miljoen gulden geëist. Bovendien, zo citeert de krant „de Amsterdamse onderwereld", maakt de vrijlating van de Heineken-ontvoer ders Cor van Hout en Willem Holleeder deel uit van het eisenpakket. De krant concludeert hieruit vervolgens dat Frans M., de laatste voortvluchtige Heineken- ontvoerder, wel eens bij de kidnapping van Heijn betrokken zou kunnen zijn. Ja, M. heeft zelfs eigenhandig een briefje aan de politie geschreven om te vertellen dat hij verantwoordelijk is voor Heijns verdwijning, aldus het AD. De Telegraaf meldt, zonder bronvermel ding: „Intussen heeft Albert Heijn een voor Nederlandse begrippen recordbe drag aan losgeld klaarliggen". Ook deze krant tipt Frans M. als waarschijnlijke dader. Zowel in de overeenkomsten als in de verschillen met de Heineken-ont- voering ziet de krant daarvoor een aan wijzing: enerzijds signaleert men „paral lellen", anderzijds veronderstelt men dat het gaat om een „verbeterde versie" van de ontvoering die in 1983 plaatsvond. DAG NEGEN TOT ELF: De laatste stuiptrekkingen van het nieuws. Terwijl de meeste media niets meer kunnen melden dan dat Heijn nog steeds niet boven water is, zegt De Telegraaf te we ten dat de politie op zoek is naar een goudkleurige Fiat 127 en een blauwe Volvo 240. Deze auto's zouden door de ontvoerders zijn gebruikt. Daarnaast zou de politie geïnteresseerd zijn in een beige Peugeot 504, waarin twee „Zuid-euro pees uitziende mannen, in de maanden december 1986, en de daaropvolgende maanden januari, februari en maart 1987 zich regelmatig hebben opgehou den bij villa De Elshof van de ontvoerde AH-topman". DAG TWAALF TOT VEERTIEN: De tweede week van de verdwijning van Gerrit Jan Heijn begint geruisloos. Ver lopen de onderhandelingen, als die ten minste gaande zijn, misschien moei zaam? Ja, misschien wel. Misschien ook niet. De Telegraaf publiceert op de voorpagi na een „exclusieve eigen foto" van de fa milie Heijn op het terras van het land huis van Albert Heijn in Aerdenhout. En de krant analyseert de sfeer als volgt: „Mede door de ontspannen manier waarop de familie Heijn de tijd geza menlijk rond het avondeten in de tuin van villa De Wiltzangk doorbracht, leek er nog niets op te wijzen dat een snelle ontknoping van het gijzelingsdrama voor de deur staat". Er valt kortom niets zinnigs te melden. DAG VIJFTIEN EN ZESTIEN: Wat hadden we dan verwacht? Het Wilde Fotografen en verslaggevers voelen zich na al die dagen wachten al aardig thuis op de vierkante kilometer rond de woning van Albert Heijn in Aerdenhout. Met de bewakers hebben zij een goede verstandhouding. FOTO: GER DIJKSTRA Westen? Nee, maar tochde rust in de omgeving van de villa van Gerrit Jan Heijn lijkt onnatuurlijk. Bedrieglijke schijn. De kinderen van de school vlak achter de Saxenburgerlaan in Bloemen daal worden door hun moeders opge haald, net als altijd. Er fietst een postbo de rond, doodgewoon. Maar anders dan anders stuit hij nu bij nummer 6 op een hek met een bord: verboden voor alle verkeer. Een auto van de Nederlandse Veiligheids Dienst rijdt erlangs. Wij vol gen te voet. De particuliere veiligheids agenten parkeren hun auto bij de villa, kijken even rond en legen dan de brie venbus. Ze kijken ons onderzoekend aan als we langslopen, maar daar blijft het bij. Tot meer zijn ze ook niet bevoegd. Dat geldt ook voor hun collega's die, een paar kilometer zuidelijker, het landhuis De Wiltzangk van Albert Heijn bewa ken. Gekleed in een vaag soort gevecht stenue staan ze in de omgeving, onder bomen, honden aan de lijn. „Die kun je gewoon aaien", zegt een postende foto graaf. Hij voelt zich na vijftien dagen al aardig thuis op deze vierkante kilometer in Aerdenhout. Met de bewakers heeft hij een goede verstandhouding, net als met de buurtbewoners. Een passerende vrouw draait haar raampje omlaag en informeert vriendelijk of er nog wat te melden valt. Nee, helaas. Maar wel wil de fotograaf graag een afspraak maken voor een barbecue. De Heijns zullen daar wel niet aan mee willen doen. Ove rigens stoort de familie zich in het geheel niet aan de verzamelde pers. „Nee hoor", zegt een fotograaf. „De eerste da gen waren ze natuurlijk een beetje arg wanend, maar ze hebben ons nu wel ge accepteerd. Ze zwaaien altijd even als ze binnen komen rijden". Niet alleen Frans M., maar ook de eind vorig jaar uit de Scheveningse strafge vangenis ontsnapte Italiaanse crimineel Franco C. zou achter de ontvoering zit ten. Dat zou blijken uit een schriftelijke, in het Frans gestelde anonieme brief aan de politie van Haarlem. Franco C. en Frans M. zouden nog niet zo lang gele den ergens in het buitenland in eikaars gezelschap zijn gesignaleerd, zo meldt De Telegraaf daar nog bij. Overigens zit C. nu vast in Frankrijk, in afwachting van zijn uitlevering aan Nederland of Italië. In dat laatste land wacht hem nog een gevangenisstraf van zevenentwintig jaar. „Moet je opletten hoeveel lesauto's hier opeens langs komen", zegt een verslag gever bij Albert Heijns villa, die evenals zijn collega's door de buurtbewoners ge regeld van hapjes en drankjes wordt voorzien. „Kijk, daar komt er weer een". Inderdaad, tergend langzaam glijdt een lesauto voorbij. De instructeur laat zijn leerling maar even aanmodderen en heeft alleen aandacht voor de villa De Wiltzangk, waar overigens niets aan valt te zien. De verslaggever spreekt zichzelf moed in door te wijzen op het verloop van vorige gijzelingen. „Zowel de ont voering van mevrouw Van der Valk als van bierbrouwer Heineken en zijn chauffeur Doderer duurden een week of drie. Dat betekent dat het de komende dagen spannend kan gaan worden, en dan is het belangrijk om hier te zitten". De gewaagde speculaties, gebaseerd op hele en halve waarheden die de kranten de afgelopen weken hebben gevuld, worden voor De Wiltzangk kritisch be sproken. „Eigenlijk weten we niets", zegt een journalist. „Dat sommige kranten de hoogte van het losgeld zeggen te ken nen belachelijk. Pure speculatie. Daar doe ik niet aan mee". Politiewoordvoerder Anne Geelof en Ab Folgerts doen al helemaal niet meer mee. Ze zitten voor het politiebureau van Haarlem op een bankje in de zon. „Wij doen geen mededelingen, hoor", waarschuwt Geelof ten overvloede. „Dat is zo en dat blijft zo. Op dit moment is er windstilte". De twee zwijgzame voor lichters zijn toch nog steeds bij het re cherchebijstandsteam in Haarlem onder gebracht, om op de hoogte te blijven en onmiddellijk in actie te komen als er weer iets te melden valt. De ontknoping bijvoorbeeld. Maar voorlopig nemen Geelof en Folgerts hun gewone, doorde weekse werk .uit hun eigenlijke stand plaats Voorburg mee naar Haarlem, om dat de zaak Heijn achter gesloten deuren afgewikkeld wordt. „Is er nog nieuws?". „Geen nieuws". STEVO AKKERMAN ARJEN VAN DER SAR door Piet Snoeren Stilte is de remedie tegen alle kwalen, leert de talmoed. Zo bezien werken de paters trappisten waarover het de vorige keer op deze plaats ging, voornamelijk aan hun gezondheid door de gelofte van eeuwig stilzwijgen te volgen. Een fitness-centre is hun abdij. Tegenover de praatgroep als therapie stellen zij ae zwijggroep. In ppn nnrirht prhfpr 7/7 dp tnhnnpd ernaast. Stilte is niet een remedie tegen de veel voorkomende criminaliteit. Sla er de adviezen maar op na die overal in het land worden uitgebracht door commissies wier opdracht luidt dat ze moeten uitvlooien wat onveilig is een wat veilig. Onveranderlijk gaan ze bij het opstellen van hun lijsten met veiligheidscriteria uit van een leidend principe dat zich aldus laat samenvatten: waar het stil is, daar loert gevaar. Citaat uit zo'n advies: „Elk idee dat zorgt voor stilte op enig tijdstip van de dag en vooral van de nacht, dient te worden afgewezen. Een concentratie van voorzieningen zoals winkels, scholen, een postkantoor, betekent een stiltegebied. Afwijzen dus. Fietspaden door parken, parkeerterreinen, sportcomplexen, veel te stil. Afwijzen. Geen einde komt er aan de lijsten van wat er volgi veiligheidsadviseurs allemaal afgewezen dient te worden omdat hel te stil is. Niet langer ledigheid, lijkt hei wel, maar stilte is des duivels oorkussen. Een weldadig contrast hiermee vormt een herinnering, door tv-presentator Bart Peeters in een recent interview opgerakeld. Nerveus baasje, die Peeters. Kwik in de broek. Maar aan zijn opvoeding kan dat niet gelegen hebben. Over zijn jeugd in het Vlaamse Boechout althans: „Ze leerden ons thuis altijd om het idee te wennen dat kinderen van inbrekers hebben. U moet weten dat de deuren in Boechout nooit op slot gaan. Dat is men daar gewoon. Ha! Mijn moeder vertelde me, dat als ik alleen thuis was en er kwam iemand in huis, dan moest ik vragen of ie een kopje koffie wilde. Wanneer dit het geval was, kon het geen inbreker zijn". Bart zit dus op dt zolder van het ouderlijk huis te overpeinzen hoe hij de nieuwe Willem Ruis kan worden. Er piept een deur, et kraakt een tree. Bart kan dat horen omdat het stil is, sluipt de trap af, ontwaart een gebivakmutst type aat, pistoolmitrailleur onder de arm geklemd, juist de thermische lans in de ^zilverkast zet en informeert of het type een kopie koffie wil. Stilte. Een geval van veel voorkomende criminaliteit, stelt Bart, de les van zijn moeder indachtig, vast. Niets is overzichtelijker, valt uit zijn herinnering te leren, dan een stille wereld. Voorbij echter. Elk idee dat zorgt voor stilte op enig moment van de dag en vooral van de nacht, dient te worden afgewezen, dicteren de veiligheidsadviseurs ter invulling van de wens, door koningin Beatrix in haar troonrede uitgesproken, „dat de beteugeling van de veel voorkomende criminaliteit in het komende jaar merkbare resultaten moet gaan opleveren". Laat de radio maar bieren van koffie, koffie, lekker bakkie koffie, totdat ae veilige dageraad eindelijk wii krieken. Schaf papegaaien aan aie in vijf talen - multiculturele samenleving, nietwaar? - voor het geopende raam zitten te krijsen van: wilt u kopje koffie van Bart Peeters? Keil bij echtelijke meningsverschillen vooral het hele kojfieservies door de dubbele beglazing. Alles mag, mits hel een dusdanige heibel geeft dat de veel voorkomende crimineel vertwijfeld zijn echtgenote belt met de verzuchting: „Schat, staat de Bokma koud, het is me te lawaaierig vannacht". Maar of het zal werken? Enig inzicht in het antwoord verschaft Japan. Daar spoelen de vrouwen, zo heeft onderzoek uitgewezen, per dag honderd liter water door het toilet tegen de mannen slechts vijfentwintig. Waarom? Omdat Japanse vrouwen erg verlegen ziin. Bijgevolg proberen ze de natuurlijke geluiden aie ze achter de deur van hei toilet produceren, met het lawaai van de stortbak te overstemmen. De firma Orihara Seisakujo heeft nu een apparaatje ontwikkeld dat na een druk op de knop louter de herrie van de bak ten gevolge heeft, niet de stort. Spaart water. Het Nieuwe Drukken, zou de Haagse Post zoiets onmiddellijk noemen. De verkoop van het aing dal Etiquettone heet, schijnt te lopen als een stortbak. „Ze laat er eentje vliegen", zegt de Japanse echtgenoot ondertussen vergoelijkend tegen de bezoekende huisvriend wanneer er elektronisch wordt doorgetrokken. Een halve minuut later: „Nu ontglipt haar er weer eentje". Drie doortrekkingen verder: „Sorry, de uiensoep zeker'Hel inzicht dat Japan verschaft, is dit: herrie trekt eerder de aandacht dan dal het die afleidt. Hoe meer drukte, hoe sneller de veel voorkomende crimineel zal denken: hier moet iets te halen vallen. Veel voorkomende criminelen lezen weinig in eigen hart, mag men aannemen. Het zijn zulke types die - zegt de dichter Adama van Scheltema - juist de stilte vrezen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 22