Hooge Burch klaagt over stank nertsen Ondernemers gelukkig met I. entrumplannen WARMOND VERHOOGT REINIGINGSRECHTEN IDEN OMGEVING J. Burger priester in Roelofarendsveen ■J feer parkeerruimte en Digros in Lisse m B en W Alphen willen loonbedrijf sluiten u-.mwh' 'I.'a '.muui - EeidócSouiaiit ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 PAGINA 15 d in sloot elofarends- EN De brandweer est er gistermiddag te pas komen om een 1 uit een sloot aan de ;weg te halen. Het zat met zijn achter- vastgezogen in de Ier, wat tot gevolg dat de brandweer een half uur bezig om het wild gewor- °l paard weer op het Uw ge te krijgen. Door ;n om het achterlijf iet paard te binden, Eeg de brandweer hem ter. .indelijk uit de sloot. "w, ij/- Werkplaats bouwbedrijf geopend HAZERSWOUDE Bur- gemeester J.W. van der Sluijs heeft gistermiddag de nieuwe werkplaats an nex opslagruimte van het bouwbedrijf J.J. Boers B.V. aan de Rijndijk 312 in Hazerswoude geopend. De nieuwe werkplaats ver vangt de meer dan een eeuw oude timmermans werkplaats. De fundering van de onderneming ligt al sinds 1871 aan de Rijn dijk toen daar een timmer- winkel van start ging. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De zwakzinnigeninstelling De Hooge Burch in Zwammerdam wil dat er strengere maatregelen worden getroffen om de stankoverlast van de pelsdierenfokkerij van P. Verboom in Aarlanderveen binnen de perken te houden. De zaak kwam gisteren aan de orde tijdens een zitting van de Raad van State. Ook het Anti Bont Comité uitte bezwaren tegen de hin derwetvergunning die onlangs voor een uitbreiding van de fokkerij door de gemeente Alphen werd verleend. Mevrouw L. Baaud van de Vereniging Johannes Stichting waar De Hooge Burch onder valt, zei dat het speel- en recreatieterrein van de instelling nu al min of meer onbruikbaar is door de stank die van de nertsfarm afkomstig is. Het terrein met een picknickplaats, een visvijver en een kinderboerderij grenst aan de nertsfokkerij. Bovendien ziet de vereniging zich drastisch beperkt in haar mogelijkhe den om de bebouwing van de instel ling in de toekomst uit te breiden. „De nieuwe gebouwen zouden in het stankgebied liggen. Zoals het er nu uitziet blijft de stankoverlast niet be perkt tot tweehonderd meter buiten de farm zoals voorgeschreven is", al dus Baaud. Ook zouden op het terrein van de Hooge Burch regelmatig nertsen ge signaleerd worden die hun hokken ontvlucht zijn. Zij stelde dan ook voor een aantal eisen aan de hinderwetver gunning toe te voegen, zoals deugde lijke sloten op de hokken, het weke lijks schoonmaken van de hokken in plaats van één keer in de drie maan den, verlaging van het maximaal toe gestane aantal fokteven van 1500 en een goede afvoer van water en mest uit de gebouwen. De woordvoerder van de gemeente Alphen meende echter dat aan de ei sen van de hinderwetvergunning is voldaan. „Bovendien bestaan er nog geen concrete bouwplannen van de Hooge Burch. Daarbij is bebouwing op het terrein ongewenst, omdat daar mee de functie van overgangsgebied tussen de gebouwen van de Hooge Burch en een overwegend agrarische bebouwing verloren gaat. Wanneer er klachten van omwonenden over stankoverlast bij de gemeente binnen komen, kunnen we alsnog kijken of de eisen in de vergunning nog verder aangescherpt moeten worden". Hij meende voorts dat de voornamelijk ethische bezwaren van het Anti Bont Comité in deze zaak buiten beschou wing moeten blijven. ROELOFARENDSVEEN John Burger zal zondag 18 oktober ziin intrede maken als priester van de parochie Maria Presen tatie in Roelofarendsveen. Op die dag draagt hij voor het eerst een mis op in zijn nieuwe standplaats. Op zaterdag 10 okto ber om 11.00 uur wordt Burger in Rotter dam door mgr. Bar tot priester gewijd in de Kathedrale kerk van Laurentius en Elisabeth aan de Mathenesserlaan 305 in Rotterdam. Zijn eerste mis houdt hij ver volgens op zondag 11 oktober om 11.00 uur in de Sacramentskerk aan de Sport- laan in Den Haag. Dit is de kerk van zijn ouders, dus de parochie waaruit hij voort kwam. Burger is geen onbekende in Roe lofarendsveen. Hij is al een jaar actief in de parochie Maria Presentatie. 'jet k» en DC- iAf ag. ISSE „Wij geven de annen van het gemeen- tjj bestuur een tien. Ik nk dat we hierdoor gro- J ideels uit de problemen 00 n". De voorzitter van de J jemene vereniging han ig l en ambacht Alverha, Tibboel, is enthousiast gt er de gemeentelijke 9j annen met het terrein J. e Witte Zwaan en op de ju *k Julianastraat/Ka- lalstraat. Op de lokatie iy. itte Zwaan komt een J stiging van de Digros in- et parkeerruimte en op hoek Julianastraat/Ka- 1 alstraat worden bejaar- nwoningen gebouwd. nJ lalle plannen doorgaan kan m Digros Multimarkt, die 1350 vierkante meter in beslag neemt en tegen de 4,5 miljoen gulden gaat kosten, in het voorjaar 1989 open gaan. Rond de supermarkt komen mini maal zeventig parkeerplaat sen. Het parkeerterrein zal vanuit noordelijke maar ook vanuit zuidelijke richting be reikbaar zijn. Verder komt er een ontsluiting naar de Wes- terdreef. Burgemeester G. van der Kroft: „Door dit bouwplan versterken we de „pleinfunc tie" van 't Vierkant. Ook de sfeer en het aanzien van 't Vierkant wordt verbeterd. Er komt meer publiek in dat ge deelte van het winkelcentrum dat enigszins is achtergebleven bij de ontwikkelingen rond het Blokhuis". De gemeente Lisse heeft voor de reconstruc tie van 't Vierkant en Heren weg al 1,2 miljoen gulden ge reserveerd. Er zal een hoger bedrag nodig zijn om de nieu we plannen uit te voeren. Dekking moet worden gevon den in het meeriarenschema en de gemeente Lisse rekent op een bijdrage van de provin cie. Er ziin niet alleen plannen voor t Vierkant, ook het ter rein van het transportbedrijf Eigenbrood wordt aangepakt. De gemeente Lisse heeft grond aan de Vennestraat en ruilt die met de ondernemer tegen het terrein op de hoek Kanaal straat/Julianastraat. De pan den worden afgebroken. Een gedeelte van het terrein wordt parkeerterrein en een ander deel zal bestemd worden voor de bouw van maximaal 15 be jaardenwoningen. Wethouder H. Smith: „We wilden de ont wikkelingen op deze hoek zelf in de hand houden. Dat is de Zo gaat de Multimarkt Digros aan 't Vierkant er uit zien. reden om de grond aan te ko pen". De grond en de sloop van de panden kost de gemeente Lisse een miljoen. Door de bouw van de woningen komt daar misschien twee ton van terug. Er moet dan nog een gat worden gedicht van acht ton. Het fonds dorpsvernieuwing bevat onvoldoende financiën. Er moet overlegd worden met de provincie voor steun. Van der Kroft: „Als de provincie niet meewerkt, betekent dit niet dat de plannen van de baan zijn. Dan zullen we ande re financieringsbronnen moeten vinden". De twee nieuwe plannen moeten de bereikbaarheid van het Lissese winkelcentrum versterken. Er komt nu par keerruimte voor bezoekers die vanuit de richting Sassenheim het centrum binnenkomen maar ook voor mensen uit de Haarlemmermeer die in Lisse komen winkelen. Van der Kroft: „We denken dat de druk op de parkeervoorzienin gen in de komende tijd zal toe nemen. Met name de opening van C&A zal extra publiek naar Lisse trekken". Het gemeentebestuur en Al verha zijn niet de enigen die enthousiast zijn over de plan nen. Ook W. Kaufman, onder nemer aan 't Vierkant die be zwaren heeft ingediend tegen, de aanvankelijke plannen van de reconstructie van 't Vier kant, is tevreden. Hij wilde gistermorgen echter nog niet zeggen of hij zijn bezwaren nu intrekt. De plannen voor het terrein De Witte Zwaan wijken af van het recent vastgestelde be stemmingsplan Centrum. Daarin staat dat er maar 600 vierkante meter winkelopper vlakte mag worden gebouwd. Er komt nu 1350 vierkante meter. Toch betekent dit geen uitbreiding van de winkelop pervlakte omdat de detailhan delbestemming op Eigenbrood verdwijnt. Om het bestem mingsplan aan te passen moet een voorbereidingsbesluit worden genomen door de Lis sese raad. Op 7 oktober is er een hoorzitting over de ge meentelijke plannen. DEN HAAG/AARLAN- DERVEEN Het loonbe drijf van het echtpaar H. Kempen aan het Zuidein de 67A in Aarlanderveen moet gesloten worden, omdat het onaanvaardba re geluidsoverlast veroor zaakt. Draaiende zware machines in de open lucht en in een loods waar herstelwerkzaamheden worden verricht plus het ver keer van de zware landbouw machines over de brug die als oprit voor het bedrijf dient, geven te veel lawaai. Dat me nen B en W van Alphen en prof.dr. M. Vroman, directe buurman van het bedrijf. De zaak kwam gisteren aan de orde tijdens een zitting van de Raad van State. Het bevel tot sluiting geldt al leen het loonbedrijf en niet het veehouderijbedrijf van Kem pen. Kempen jr. nam in 1977 het bedrijf van zijn vader over, een kuiken-, jongvee- en schapenfokkerij met daarnaast enkele loonwerkzaamheden. Het loonbedrijf groeide echter fors en werd na enkele jaren verplaatst naar het perceel naast de woning van Vroman. Daar werd een opslagloods ge bouwd en een oprit gemaakt voor het zware machinever- keer. De bestaande hinderwet vergunning was alleen van toepassing op het veeteeltbe drijf. Het loonbedrijf was toen nog zo onbeduidend dat daar geen vergunning voor nodig was. „Het loonbedrijf van toen is op geen enkele wijze meer te vergelijken met dat van nu. Het is in omvang vele malen groter en veel luidruchtiger dan vroeger", aldus de raads man van Vroman. Een vergunning voor de acti viteiten van het loonbedrijf heeft de gemeente Alphen ge weigerd, omdat de werkzaam heden onaanvaardbare en zeer ernstige geluidshinder met zich meebrengen. De gemeen te heeft nadien zelfs sluiting van het loondbedrijf geëist Bovendien is de toegangsbrug indertijd zonder bouwvergun ning aangelegd. Het echtpaar Kempen voerde aan dat de hinderwetvergun ning die indertijd is afgegeven aan Kempen sr. wel degelijk ook voor het loonbedrijf van kracht is. „Er hoeft dus geen oprichtingsvergunning maar slechts een revisievergunning verleend te worden", bepleitte de woordvoerder van Kem pen. Hij stelde verder voor een onafhankelijk onderzoek in te stellen naar de geluidsoverlast van de werkzaamheden op het bedrijfsterrein voor de omwo nenden zodat er op adequate wijze gezocht kan worden naar oplossingen voor de hin- derproblemen. Voorschriften zouden dan in een aanvullen de vergunning kunnen worden vastgelegd. Overigens is professor Vroman is de laatste maanden het slachtoffer van allerlei anonie me pesterijen zoals vernielin gen aan zijn woning en telefo-\ nische dreigementen. Zijn be zwaren tegen het loonbedrijf van Kempen zijn volgens Vro man de reden van de intimi* daties. J BARMOND De ge- eente Warmond zal de J irieven voor de reini- ngsrechten in 1988 en in j 989 met in totaal 7,7 pro mt verhogen. Dat blijkt it de begroting voor het J ómende jaar. De verho- k, ing is noodzakelijk om- jj at de kosten door de toe- ame van het vuilnisaan- i od aanzienlijk zijn geste- J en. De plaatselijke belas- jen zullen verder niet worden verhoogd in War mond. De gemeentelijke financiën zijn gezond, en de verwachting is dat dat de komende jaren zo zal blijven. Ruimte voor nieuw beleid is, zij het beperkt, aan wezig. Belangrijk is dat het Rijk heeft erkend dat de War- mondse bodem voor 80 pro cent slecht is, iets dat de ge meente op kosten jaagt bij het uitvoeren van openbare wer ken. Deze erkenning levert bijna 36.000 gulden meer op bij de algemene uitkering uit het gemeentefonds. De suggestie van wethouder mevrouw C. Dalhuisen om de hondenbelasting af te schaffen en de hondeneigenaren te ver plichten de uitwerpselen van nun viervoeter zelf op te rui men zal nog worden onder zocht. Bekeken wordt of het mogelijk is een milieurecher cheur aan te stellen, die dan in de plaats komt van de honden belasting. Het college van burgemeester en wethouders wil meer aan dacht besteden aan de War- mondse rijkspolitie, zowel te land als te water. Warmond moet een plezierige recreatie- gemeente blijven en het moet niet zo zijn dat de sterkste re creant de sfeer bepaalt, aldus het college. In het zomersei zoen is dat een probleem om dat de werkdruk door de komst van de vele toeristen enorm toeneemt en er geen extra politiemensen worden toegevoegd, zoals in de bad plaatsen. De rijkspolitie te wa ter is bovendien onderbemand. Het college wil samen met de politie een plan uitwerken om de situatie te verbeteren: ge dacht wordt aan uitbreiding in de drukste weken en nauwere samenwerking met de korpsen van Leiden, Leiderdorp en Al kemade. De kortingen van het Rijk op het welzijnswerk zullen in 1988 en 1989 door de gemeente Warmond zelf worden opge vangen, zoals de gemeente dat ook in 1987 gedaan heeft. Jon- gerensociëteit Ut Sloepie, die in financiële moeilijkheden verkeert zal door de gemeente tegemoet worden gekomen. De huurschuld zal grotendeels worden kwijtgescholden, zodat de sociëteit met een schone lei kan beginnen. De vereniging het Oude Raadhuis, die niet zo lang geleden nog opgeheven dreigde te worden, krijgt een subsidie van 2550 gulden voor activiteiten. De vereniging probeert 20.000 gulden bij el kaar te krijgen voor de ver bouwing van de ruimte waar de activiteiten plaatsvinden. De Warmondse theekoepel kan worden gerestaureerd. Het ministerie van WVC heeft toegezegd 70 procent van de restauratiekosten te zullen subsidiëren. Op korte termijn zal het college de gemeente raad met een restauratievoor- stel benaderen. B W van Warmond zullen in 1988 met een voorstel komen voor de instelling van een noodfonds. Ondanks de daling van de werkloosheid is het aantal mensen dat van een minimumuitkering moet rond komen hoger dan het ooit ge weest is in Warmond. Het aan tal woningzoekenden in War mond bedraagt momenteel 306, een lichte daling in verge lijking met een jaar geleden. Het college spreekt niettemin van een ongunstige ontwikke ling, omdat in het afgelopen 1'aar 78 woningen ter beschik- cing kwamen, onder meer in het plan Straat ter Leede en veel mensen van de lijst kon den worden afgevoerd. In 1988 zal in Voorhout een 19-tal wo ningen ter beschikking komen van Warmonders. Onder redactie van Ton Pieters. Je had in 1925 in ons land nog aardig wat bejaarde lieden die 55 jaar eerder goed, bloed en leven veil hadden gehad voor hun geestelijke opperherder. Vele honderden katholieke mgemannen dienden in sep- nber 1870 als zouaven de uselijke zaak en hielpen mee met het verdedigen van Rome. Het heeft niet mogen baten; tegen het brute geweld van Garribaldi, de apostel van de Italiaanse eenheidsstaat, was geen kruid gewassen. De kerkelij ie staat verdween en .,Pio Nono", paus Pius IX, trok zich vrijwillig terug als «gevangene van het Vati- caan". Het „Geïllustreerd Zondagsblad" publiceerde op zaterdag 26 september 1925 «ter herinnering aan de ver dediging van Rome door de Nederlandsche Zouaven, 20 September 1870" een gedicht van een zekere A.J., oud- zouaaf. In die dagen ging dat zó: «Naar Rome! klinkt het, en daar rijzen De helden van het voorgeslacht; Die 't onverbas terd nakroost wijzen Op 't strijdperk waar de glorie lacht. Naar Rome! hoort bet staal nu rinkelen, Dat eens de Moslemin zag blinken In Godefrieds, in Richards bahd. Naar Rome! ziet des Kruizes standaard Golft, on- verbleekt en onveranderd, Op de eeuwige Petrusrots ge plant! Gegroet, gij helden, opgetre den Te midden van den dwa zen spot, Die fier het hoogste hebt beleden, 't Geloof aan 't recht, aan de eer, aan God! Gegroet gij, lieveling der vik- torie, Die al den rijkdom uwer glorie Aan Pius' voeten hebt gelegd, Die, na des le- „Net op 't laatste oogenblik heb ik uw kaart gekregen, me vrouw, met 't bericht, dat ons kransje vandaag hier gehouden wordt". „Is 't mogelijk! 'k Had niet gedacht, dat de post zóó vlug was!" vens harde slagen, Nog eens uw eerlijk zwaard wilt dra gen, Des armen grijsaards arme knecht! Den Christus lof! Hij is de Heere; Hij is de Koning van 't heelal: Zijn hand verheffe ons of verneêre, Wij zeegnen haar in vreugd en val! Zij vielen, zij. De zang der hateren Klinkt met verdubbeld vreugdeschateren, Maar, wat mysterie heeft geblonken, Een grootsche troost is ons ge schonken; De zege is ons: de Christus leeft! Laat vrij de dwaling zegevie ren, Laat vrij des oproers dol le stoet In uitgelaten vreugde zwieren En dartlen door het heldenbloed, Alleen de Waar heid heeft het leven: Haar tel gen wankelen noch beven, Bij al de stormen van het lot; Wordt ook ons laatste bloed vergoten. Vóór nog het raad sel zij ontsloten, Wij weten: onze Heer is God!" Wat ook „de zang der hate ren" geweest moge zijn, A.J., oud-zouaaf, en ziin oud-colle ga's hadden een bittere pil te slikken gekregen met „des oproers dolle stoet" die dartel de door het heldenbloed. Maar geloof me vrij, dat on der de lezersschaar van het Zondagsblad menig traantje zal zijn weggepinkt bij deze poëtische herinnering. We gaan naar de lichtere kost. „Hein Bakkers heeft een café, maar voor zijn zaak bestaat geen betere klant dan hij zelf. Op zekeren nacht wordt hij door geraas uit zijn slaap ge wekt; hij bemerkt een inbre ker, die met dreigend gebaar voor hem staat en nadrukke lijk zegt: „Houd je stil geen geluid ik zoek geld!" „Maar maak dan eerst de lamp aan", antwoordt Hein Bakkers, „als je geld wilt zoeken, ik zoek mee!" „Ze was wel oud, maar daar om toch nog niet te suf om haar eigen brood te verdie nen. Op haar 79ste jaar begon ze in net dorp thee te ver- koopen aan dorstige toeristen, die er 's zomers kwamen, ter wijl ze ook een fietsenbewaar- plaats inrichtte. Haar eerste klanten waren* vier jongelui, die hun fietsen bij haar in be waring gaven, elk een dubbel tje betaalden en een genum merd ontvangstbewijs daar voor ontvingen. Nadat ze den geheelen dag ongeveer in de ZOUAVEN- KAMP: „Campo di Annibal, waarin in 1868 de Pauselijke Zouaven kampeerden en door Z.H.Paus Pius IX werden bezocht". bosschen in de omgeving ge dwaald hadden, kwamen ze tegen den avond hun fietsen halen. Het oude vrouwtje bracht hen naar het fietsen- jongelui dankten haar en toen bij hun fietsen kwamen, rek en zei, zelfvoldaan: „U zult uw fietsen gemakkelijk terugvinden; op ieder heb ik zagen zij, dat de nummertjes het zelfde nummertje gezet netjes met een speld in de dat op uw kaartje staat De achterbanden waren geprikt"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15