teicbeSomcmt Universiteit verspilt geld met onnodige onderzoeken a STAD OMGEVING Provincie: extra geld voor fietspaden en vaarwegen WEEK EINDE Een cadeau van formaat HZZ3BS9HM if KRITIEK BUREAU VEILIGHEID: Samantha Ouders zijn hondepoep beu Taiwanese burgemeester in Leiden Ginjaar-Maas op studiedag J Sac ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 «rkzaamheden in de Leidse Hout DEN In het park de Leidse Hout worden dit najaar delpaden afgezet en zullen leidingen de doorgang be gieren. Dit is nodig in verband met de werkzaamhe- aan de waterhuishouding in het park die grondig dt aangepakt. «langrijkste duikers (openingen voor het in- en uitla- van water) worden vervangen door een eigen ge itje dat geplaatst wordt in de noordoosthoek van het t aan de Maredijk. Het gemaaltje wordt aangesloten iet transformatorhuisje op de hoek van de Johan de terlaan met de Houtlaan. De waterhuishouding wordt door onafhankelijk gereguleerd van het sportvelden- ndt iplex De Leidse Hout. Dit is noodzakelijk omdat de --*jjgen van het sportcomplex en het onderhoud van het niet met elkaar overeen komen, maast worden de sloten in het hoge deel van het park (baggerd. Er zal bovendien een nieuw stukje sloot ten gegraven tussen de grote vijver en de dierenwei- m het water vanuit het lage parkdeel in de zuidoost- jnaar het gemaal te voeren. LEIDEN Ouders van kinderen die regelmatig spelen in de speeltuin op het Mirakelplein ergeren zich groen en geel aan de hondepoep op het plein. In een brief vragen zij bewoners van de Hartes- teeg, de Koddesteeg, de Jan Vossensteeg en een ge deelte van de Oude Vest hun honden elders uit te laten of anders de poep meteen op te ruimen. Sinds enkele weken is er een speeltuin op het Mi rakelplein. Ongeveer 25 kinderen zijn daar heel vaak te vinden. „Overal ligt hondepoep", zegt Ann-Marie Olofsson, een van de ouders die ae brieven heeft rondgebracht. „Dat is heel verve lend, vooral voor kleine kinderen. Enkele mensen ruimen steeds de troep op". Volgens haar hebben de protesterende ouders het recht aan hun kant: „Eigenlijk mogen er geen honden los lopen in het centrum. Wij willen echter geen ruzie. Daarom stappen we niet naar de gemeente, maar proberen we net probleem op deze manier op te lossen". LEIDEN Er moet extra subsidie komen voor het on derhoud en de verbetering van recreatievaarwegen in Zuid-Holland en voor de aanleg van extra fietspaden. Deze twee opmerkingen bij het meerjarenprogramma Openluchtrecreatie en Toe risme van het rijk schrijven Gedeputeerde Staten in een brief aan de minister van landbouw. De provincie is het grotendeels eens met de projecten die in dit programma zijn opgenomen, maar zou ook bovenstaande punten graag gerealiseerd zien. Omdat Zuid-Holland voor 1988 voor openluchtrecreatie 11,8 miljoen gulden krijgt is extra geld nodig. Wat betreft de vaarwegen, waar voor in 1981 een recreatievaarwe- genplan werd opsteld, wil de pro vincie onder meer subsidie voor de aanleg van passantensteunpun ten en aanlegplaatsen en voor het verbeteren van de vaarmogelijk- heden. Zo is het volgens de pro vincie bijvoorbeeld nodig de vaar wegen in het Bollengebied open te stellen en /of bruikbaar te houden voor de motorvaart, zijn er aan legplaatsen en passantenligplaat sen nodig in de zijvaarten van de Haarlemmer/Leidse Trekvaart, in de havenkanalen en aan de Otwe- tering in Boskoop. In totaal is voor de projecten circa 1,3 miljoen gulden nodig. Voor 1988 zou al vast circa 300.000 gulden kunnen worden toegevoegd. Verder wil de provincie enkele projecten uit het rijwielpadenplan van het rijk opnemen in de meer jarenplanning, zoals paden tussen Voorschoten en Vlietland, door de Zoetermeerse Meerpolder en tus sen Den Haag en Wassenaar. Voor de projecten is 975.000 gul den extra nodig. JSIDEN De Leidse iniversiteit verspilt geld iet veiligheidsonder- oeken die achteraf voor Kets blijken te zijn ge lest. Tiidens of na het nderzoek worden de lannen met de onder- ochte ruimten vaak ge wijzigd, waardoor het tderzoek nutteloos •rdt. Het Bureau Vei lheid van de Rijksuni- iiteit Leiden schrijft dat in zijn jaarverslag over 1986. De uitgebreide onderzoeken en adviezen zijn met name nodig waar het gaat om la boratoria van de universi teit, die met radio-actief ma teriaal werken. Als nieuwe apparatuur wordt aange schaft of als er nieuwe ruim te in gebruik wordt geno men is een kernenergiewet- vergunning nodig van het ministerie van VROM. Het bureau Veiligheid moet daarvoor het nodige onder zoek verrichten. Het bureau verrichtte vorig jaar bijvoorbeeld onderzoek naar een wijziging van de radionuclidenlaboratoria in het Pathologisch Laborato rium. „Helaas diende de net verleende vergunning weer te worden gewijzigd naar de oude situatie, door wijziging in de onderzoeksplannen. Hierdoor is veel nodeloos werk verricht en werd no deloos leges betaald", aldus het bureau in het jaarver slag. Volgens een woord voerder van het bureau Vei ligheid ging het in dit geval om de aangekondigde komst van een professor die niet doorging. Ook de voorgenomen ver huizingen van een aantal werkgroepen van de subfa culteit Biologie naar het Bio- chemiegebouw en het ge bouw van het bedrijf Mogen vergden het nodige voorbe reidende werk door het bu reau Veiligheid. Beide ver huizingen werden evenwel geschrapt. Volgens het bu reau Veiligheid leidt een dergelijke gang van zaken niet alleen tot irritatie bij het bureau Veiligheid, maar ook bij de verschillende in stanties die voor dergelijke operaties vergunningen moeten verlenen. Een mede werker schat het aantal uren dat aan nodeloos onderzoek is besteed op vele tientallen. De verspilde legeskosten blijven volgens hem beperkt tot enige honderden guldens. „Het is beter de externe voorbereidingen voortaan op te schorten totdat zeker is ft dat bepaalde plannen door- gaan", aldus net bureau in et jaarverslag. it bijdragen van. Paul van Bijl, Julia van Bohemen, 'illem Buijteweg, Marcel Itlauff en Kees van Herpen. Ifet bijdragen Ir Bijl, Julia i willam Buijte itlauff en Kee Vergie(l) fit het eebouw lit het gebouw van het Ener- «bedrijf Rijnland (EBR) aan Langegracht in Leiden linkt sinds twee weken weer iet vertrouwde oorlogsgeklet- sr. Na alle ruzies tussen per- leel en vakbonden ener- ijds en het College van Be- eer anderzijds over arbeids- irwaarden dreigde het in stil te worden in de irgiecentrale. Gepikeerde •raken van directeur ihooft in het personeels- De Schijnwerper over de bemoeizuchtige medezeg en sehapscommissie (MC) rachten nieuwe problemen an het licht. Nadat de partij besloten hadden geduren de zomervakantie een taakt-het-vuren in acht te temen, laaide de strijd twee 'eken geleden weer in alle evigheid op. •uttele dagen voordat er een erzoeningsgesprek tussen di- ectie en medezeggenschaps- ommissie zou plaats vinden, wam de MC na drie maan- len navelstaren tot de conclu- ae dat een dergelijk gesprek e zoveelste schertsvertoning rij zou worden. Bij de ver- aderingen van de MC schijnt net name directeur Henk Irooshooft niet onder stoelen f banken te steken dat het lersoneel wat de directie be reft niet moet zeuren maar 'erken. De medezeggen- rdening schijnt hij litsluitend geschikt te vinden zijn neus in te snuiten. De irecteur maakt zich volgens e MC-leden schuldig aan een fgenteske houding en wordt aarin gesteund door de al ven regenteske leden van et directieteam. medezeggenschapscom- nissie heeft nu laten weten alleen nog met het College 'an Beheer te willen praten, ïie moet de directie eens link de oren wassen en opko rten voor het belang van het lersoneel. Een oproep van dat ollege om het in een gesprek met de directie toch nog eens e proberen werd hooghartig 'an de hand gewezen. énergie (2) let College van Beheer onder aiding van de Leidse wethou der Jos Fase kan nu wat lijm pogingen ondernemen. De le den van de medezeggen- chapsraad mogen echter ge lede twijfel hebben of het col- ege hen iets tegemoet wil ko len. Zoals bij veel bedrijven "et een politieke bestuurstop ook bij het EBR het College 'aif*Beheer behoorlijk afhan- "dijk van de directie. De '«nis van het bedrijf die de dRici vaak missen, geeft de irectie een niet te verwaarlo- Het In Katwijk ophangen van affiches met de gedeeltelijk ontblote zangeres Samant ha Fox, dat is vragen om moeilijkheden. En inderdaad, Samantha sierde nog maar net de glazen bushokjes in de badplaats met haar weelderige boezem of de politiek wierp zich erop. De heer C. Oskam, frac tievoorzitter van de SGP, vroeg deze week in de vergadering van de gemeenteraad welke stappen worden ondernomen om in het vervolg „gevrijwaard te blijven van zulke vormen van aanstoot". Burgemees ter C. Bos had de affiches helaas nog niet gezien, maar hij zou alsnog poolshoogte nemen. De burgervader zal zich dan toch buiten de gemeentegrenzen moeten bege ven, want kort voor de raadsvergadering liet het verantwoordelije reclamebedrijf Al- creon de openhartige Samantha overplak- ken. Overigens namen niet alle raadsleden aanstoot aan de affiche. Mevrouw R. Haashoot-van Duin (PvdA), die al jaren strijdt tegen reclame voor sigaretten en alocolische dranken, merkte op dat zij al tijd nog liever blote borsten dan sigaret ten in een bushokje ziet hangen. zen machtspositie. De LDM- affaire ligt daarbij vers in het geheugen. Het college zal Brooshooft daarom waarschijnlijk voor zichtig vragen om een klein beetje beterschap te beloven, de MC op haar verantwoorde lijkheden tegenover "bedrijf en personeel wijzen om vervol gens te hopen dat het pro bleem zich tijdens de komen de fusie van de nutsbedrijven vanzelf oplost. Het enige wat dan nog rest is de vraag of personeel, directie en college al die energie niet beter voor andere doeleinden hadden kunnen aanwenden. Kiekeboe Doorgewinterde politici heb ben het talent om urenlang te spreken zonder ook maar iets te zeggen. Een bewonderens waardige gave, want daarmee kan je een ander het spreken onmogelijk maken, standpun ten verbloemen en rookgor dijnen optrekken. Een hele gewiekste politicus is in staat in een ellenlang betoog stand punten van zoveel kanten te belichten, dat zijn eigen me ning ondersneeuwt. En dat kan uit praktische overwegin gen best weieens handig zijn. Denk maar eens aan de voor malige socialistische voorman Joop den Uyl met zijn ver maarde „ik wil daar twee din gen over zeggen" om vervol gens lange tijd aan het woord te zijn, diverse aspecten te be lichten, maar geen mening of standpunt weer te geven. Een buitenstaander moet sterk in de schoenen staan en de betreffende materie volle dig onder de knie hebben, wil hij het tegen de politicus kun nen opnemen. Maar niet iede re politicus is van dat doorge winterde type. Zeker niet op het lagere niveau, wat een ge meente toch is. Een sprekend voorbeeld daarvan is de Leid se wethouder mevrouw mr. Jos Fase-Dubbelboer. Het verwekt soms zelfs enige ver tedering om te zien, hoe zij tracht zich verbaal uit de nes ten te werken maar zichzelf juist verstrikt in een web van woorden. Zelfkennis heeft Jos Fase kennelijk en daarom heeft ze een nieuwe taktiek bedacht: kiekeboe spelen. Als je wat wilt weten, dan is ze simpel weg niet voor commentaar bereikbaar. Meest recent voorbeeld daarvan is het con flict tussen de medezeggen schapscommissie en de direc tie van het Energiebedrijf Rijnland. Fase is voorzitter van het College van Beheer van het (EBR) en oefent in die functie toezicht uit op het beleid van de directie. Dat college is vergelijkbaar met een Raad van Commissarissen bij een niet-overheidsbedrijf. Tot op heden heeft ze zich één keer in het openbaar over het conflict uitgelaten. Dat was tijdens de gemeenteraads vergadering toen ze er op geen enkele manier meer on deruit kon. Sindsdien reageert mevrouw Fase niet op nieuwe ontwikkelingen. Ze is voor commentaar niet bereikbaar: ze speelt kiekeboe. Bona Op indrukwekkende en voor al unieke wijze moest het zes tigjarig jubileum worden ge vierd van Scholengemeen schap Bonaventura in Leiden. De symbolische opening van de feestweek werd groots, aangekondigd. De schoollei ding was dolenthousiast dat het was gelukt een ballon vaarder te strikken die met een gigantische heteluchtbal lon de feestweek wilde star ten. Afgelopen woensdag was het zover en stond de geel groen-paarse ballon midden op het Stadhuisplein. Burge meester Cees Goekoop liep daar wat zenuwachtig rona, want hij zou met twee leerlin gen in de ballon stappen om het luchtruim te kiezen. Ook het 1700-koppige school- publiek en een groot aantal andere nieuwsgierigen wacht ten vol spanning af. Fotogra fen stonden klaar en de schoolleiding rende doldriest heen en weer over het plein, af en toe elkaar wat toe schreeuwend door een walky- talky. Je zag de omstanders denken: dat moet een organi satie zijn zeg. Goed van die Bona! Het grote moment na derde. Iedereen werd stil, zo dat alleen het monotone ge raas van de branders hoor baar was. Daar gaat ie! Maar hij ging helemaal niet Als een volwassen kerel op z'n tenen ging staan kon hij het mandje aan de ballon nog gemakkelijk aanraken. Het zal krap twee meter zijn ge weest dat de ballon van de grond kwam. De schooljeugd was duidelijk teleurgesteld. „Hoger, hoger", werd er ge schreeuwd. Maar de ballon bleef aan de grond. Natuurlijk zijn er regels voor het oplaten vah een luchtbal lon, zeker in het hartje van de stad. Maar als Bona voor een spectaculaire opening had willen zorgen, had er wel wat meer moeten gebeuren dan de burgemeester en twee leerlin gen voor joker te laten staan. Hoe het anders kan, heeft hetzelfde Bona deze week ook laten zien: laserstralen boven de stad. Niet alleen indruk wekkend om te zien, maar ook met een symbolische functie: de stralen verbinden de twee schoolgebouwen. Vanouds (1) Een jaarlijks terugkerend ri tueel. De PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad produ ceert èen pak papier onder de naam Fractieverslag. In dit werkstuk dat van een oranje rood kaft is voorzien, wordt teruggeblikt op de belangrijk ste gebeurtenissen in de Leid se politiek. Dit keer begint het verslag na de gemeente- raadsverkiezingèn van 1986 om deze maand te eindigen. Eén van de aardigste hoofd stukjes is altijd weer het deel waar de politieke verhoudin gen in de gemeenteraad worden beschreven. Tot de verkiezingen van 1986 had Leiden al acht jaar een colle ge dat alleen uit PvdA en VVD bestond, een vrij over zichtelijk geheel dus. In 1986 kwam er tot verbazing van velen een coalitie van soci alisten en liberalen uit de bus, waaraan ook Links Leiden ging deelnemen. Dat niet ie dereen even veel vertrouwen had in de nieuwe club moge blijken uit de woorden van PvdA-onderhandelaar Dick Tesselaar die in april 1986 voorspelde dat Links Leiden na anderhalf jaar van het plu che zou zijn verdwenen. Het tegendeel blijkt het geval. Links Leiden voelt zich dus danig in het college thuis, dat een voortijdig afscheid niet erg voor de hand ligt Dat geldt niet alleen voor ae wet houder van Links-Leiden en zijn raadsleden, maar ook voor de achterban. Die houdt het vooralsnog bij zo nu en dan wat gemopper. Vanouds (2) Die indruk heeft de PvdA ook, zo blijkt uit het verslag. Het staat er niet letterlijk maar wat de socialisten be treft, heeft Links Leiden zich ontwikkeld van een irritant keffertje dat regelmatig in de broekspijpen van de grote broer klom, tot een meedenk- bank. In een adem voegt het verslag daar een aai over de bol van de VVD aan toe: de liberalen zullen het wel eens moeilijk hebben met Links Leiden, maar de loyaliteit van de liberalen is aan geen enke le twijfel onderhevig. Ook al hebben ze de laatste tijd de neiging zich zich wat meer te profileren door het op te ne men voor belangengroeperin gen als de ondernemers in de Breestraat. Ook oppositiepartij CDA FOTO: WIM VAN NOORT komt aan de beurt en zoals gebruikelijk wordt met de christen-democraten weer de vloer aangeveegd. Het CDA ging tijdens de begrotingsbe handeling zo tegen net college tekeer dat de PvdA even dacht met een linkse splinter van doen te hebben. Terecht dus dat het CDA niet in het college zit, is de conclusie al wordt er aan toegevoegd dat deze „linkse splinter" behou dend is, omdat het CDA tegen het uittrekken van geld voor nieuwe dingen stemde. Vanouds (3) Na nog een paar aardige op merkingen over D66 en een paar minder aardige over de Socialistische Partij en Leiden Weer Gezellig komt het ver slag toe aan een conclusie. Die niet onjuist is, maar wel wat onvolledig. Het college van B en W is de afgelopen ander half jaar boven verwachting goed doorgekomen, meent de fractie en net tweede deel van de conclusie levert een verba zingwekkend staaltje van zelfkennis op: ook PvdA-wet- houders hebben niet altijd het gelijk aan hun zijde. Wat echter ontbreekt, is een alinea over de rol van de PvdA zelf. Hoe gaat het met de verreweg grootste fractie in de Leidse gemeenteraad sinds de verkiezingen? Het antwoord is niet al te inge wikkeld. Met de PvdA gaat het uitstekend. Als vanouds, maar dan nog wat beter. De lastige oppositie van Links Leiden is door de club in het college te halen uitgescha keld, de VVD loopt zoals al tijd braaf mee en van het ge roep van het CDA aan de zij lijn heeft nog nooit iemand zich iets aangetrokken. De opzet van april 1986 is ge slaagd: de PvdA zit comforta beler dan ooit in het centrum van de macht. Burgemeester Hsu Shui-Teh van de Taiwanese hoofdstad T'aipei bracht gistermiddag een bezoek aan Leiden. Burge meester C. Goekoop en de wethouder van economische za ken J. Fase (geheel links op de foto) verwelkomden de eerste burger van T'aipei en zijn vrouw. De grote groep Taiwanese directeuren en adviseurs die met de burgemeester waren meegekomen vertegenwoordigden allen de 2,5 miljoen Inwo ners tellende hoofdstad van Taiwan. Er werden geschenken over en weer gegeven. Zo kreeg de Leidse burgemeester een boek over T'aipei, een waaier en een handgeborduurd tasje voor de Leidse burgemeester. Goekoop vond het jammer dat de Taiwanese burgervader het 3 oktoberfestijn niet kon meemaken, maar trachtte enig zins in het Engels en met veel gebarentaal duidelijk te maken hoe het er dan In Leiden aan toe gaat. Om de Taiwanezen toch wat meer bekend te maken met Lelden schonk hij de burgemeester een boek over de Leidse schilder Rembrandt en een pentekening van de stad. Burgemeester Goekoop heeft tijdens zijn zomerbezoek aan Taiwan burgemeester Hsu Shui-Teh voor de stad Leiden weten te interesseren. De burgemeester en zijn delegatie verbleven slecht één dag in Leiden en waren op doorreis naar Rome. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Staatssecretaris N. Ginjaar-Maas van onderwijs spreekt op de studiedag over emancipatie in het onderwijs, die op 10 oktober wordt gehouden. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de gemeente Leiden en is vrii toegankelijk voor geïn teresseerden zoals bestuurders, leerkrachten en ouders. Het pro gramma begint om 10.00 uur in de Rembrandt Scholengemeen schap aan de Noachstraat 2. Er worden projecten getoond die tot doel hebben de kansen van meisjes in het onderwijs te verbete ren. Verschillende thema's komen aan de orde, zoals bijvoor beeld roldoorbreking, informatica en natuurkunde voor meisjes en seksueel misbruik van kinderen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam: Adres: Voorletters Postcode/plaats: Telefoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Staar als dank de handdoek aan: Saam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13