IEDEDELINGEN I.V.M. DE 3 OKTOBER FESTIVITEITEN 26 sep t/m^s 4 okt '87 "7 was toch niet aan het stofzuigen?' Tfn omgeving" WIE MOOI WILGAAN, KAN HET INDE KRANT ZIEN STAAN. Soliste leiden 3ER gaidócSotuattl VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 PAGINA 7 SIDENT GERECHTSHOF TEGEN BRONOYO- GYNAECOLOOG: n HAAG „Het en- eit dat een arts mo rnet een zekere wel en medische hande- rerricht, maakt deze ling op zich zelve Para- ontuchtig". Dat be- mr. G. Spong, ad- van de 53-jarige ikeifc1^ Bronovo-gy- oog B., gisteren het gerechtshof in laag. iong vroeg vrijspraak jn cliënt, die sexuele ngen met zeven vrou- ordt verweten. „Dat hij mogelijk zelf enige op- of prikkeling gevoeld oet aan de noodzaak e handelingen niet af", istreden gynaecologsich *k zijn cliënt kan de raadsman pas dan ontuchtige handeling beschouwd als naar J medisch ethisch icht de betrokken arts een zodanige hande- d mogen overgaan. iin loopt bij het Me- üchtcollege een klacht- Erocedure tegen B. Spong ierover: „Het gerechtshof dient niet op de stoel van dit tuchtcolllege te gaan zitten. De 1 kent zijn eigen sanctionering, schoenmaker je it ot en ima- houd je bij je leest..." De Haagse vrouwenarts veer de 's morgens boos op uit zijn stoel toen de president van het Hof, mr. P. Roggen, de vraag aan de orde stelde of hij nooit een kick had gekregen als hij patiëntes onderzocht. Met stemverheffing en de vuist op tafel: „Hoe kan ik mij nog verlekkeren aan miin pa tiëntes, als ik in de loop der ja ren 160.000 vrouwen in mijn praktijk heb gehad0" Alle zes vrouwen die de ont slagen specialist van het Haag se Bronovo-ziekenhuis als ge tuigen had laten willen horen, zouden bij hem hebben aange klopt met sexuele problemen. Het Hof vond een nader getui genverhoor voorshands echter niet nodig. Veertien vrouwen hadden vo rig jaar tegen hun gynaecoloog een klacht bij de politie inge diend. In zeven gevallen acht te de Haagse rechtbank een veroordeling op zijn plaats: één jaar celstraf voorwaarde lijk en zes jaar ontzetting uit het medisch beroep. Dit we gens ontucht en schennis van de eerbaarheid meermalen ge pleegd. De procureur-generaal eiste gisteren zes maanden on voorwaardelijke gevangenis straf tegen hem met handha ving van de ontzetting uit zijn beroep. „Stuurloos" B. gaf toe dat hij met één pa tiënte geslachtsgemeenschap heeft gehad, de 20-jarige onder een schuilnaam aangeduide Jehova-getuige Nathalie. „Ten aanzien van haar ben ik stuur loos geraakt en kon ik geen distantie bewaren". Wat be treft de overige zes vrouwen merkte de verdachte op: „Er was sprake van een cryp tische relatie tussen mij en mijn patiëntes. Een zekere ge voelsband was onvermijdelijk. Mogelijk dat er van hun kant ook een sexuele afhankelijk heid bestond". B. vertelde dat hij voor moei lijke keuzes werd geplaatst als de vrouwen met hun sexuele klachten bij hem kwamen. „Ik kon er geen aandacht aan be steden, of juist wel. Ik nam hun klachten echter serieus. Ik stuurde ze niet weg naar Jan, Piet of Klaas. Ik ben al tijd geïnteresseerd geweest in de psycho-somatische kant van de gynaecologie". De verdachte stelde dat er tij dens de gynaecologen-oplei ding aan de sexuele problemen van vrouwen „geen donder" wordt gedaan. Hij erkende, overwegend gesteund door medische literatuur, clitorale stimulatie bij zijn patiëntes te hebben toegepast. Tegen een vrouw had hij vlak voor zo'n omstreden handeling gezegd: „Wat ik nu met je ga doen, is niet zo leuk voor jou, maar het hoort bij het onderzoek. President Roggen begreep hier niets van: „Dat is niet prettig voor jou...?" Als dat niet pret tig is, wat is dan wel prettig? De bedoeling was toch dat u uw handeling als prettig werd ervaren? Daarmee schiep u een heel ambivalente situatie". De president verweet B. te veel boekenwijsheid en een gebrek aan overleg met zijn collega's. Bovendien had hij kritiek op het feit dat de vrou wenarts zijn patiëntes nooit adviseerde om vooraf rugge spraak met de echtgenoot of huisarts te houden, als hij zijn prikkelende behandelingen wilde gaan toepassen. Therapie De opmerking van B. nadat hij een patiënte een orgasme pro beerde te bezorgen als „alles functioneert nog prima" ging er bij de president evenmin in. „U was toch niet aan het stof zuigen? De omgeving was nu ook niet bepaald romantisch... B.: „Het was niet als therapie bedoeld, maar als diagnosti sche methode". De president: „Maar het kan ook deel heb ben uitgemaakt van het spel..." Zijn advocaat viel zijn cliënt bij: „Er zijn veel te weinig sexuologen in Nederland. Doorgaans worden de patiën ten doorverwezen naar een gynaecoloog of een psychiater. Mijn cliënt heeft de gemeen schap heel veel geld bespaard. Waar een psychiater anders misschien pas na twintig ont moetingen achter was geko men, ontdekte mijn cliënt in één keer". Uitspraak 8 oktober. - ;ante Mozart in Duivenvoorde y™»!"fty— en Stanley Hoogland t op een fortepiano in Duivenvoorde. Donderdag- jrtichte silhouet van kas- juivenvoorde tegen een e hemel waar bliksem- n langs schoten, vorm- ravond het contraste er voor een elegante liavond. was het spel en al t was de vorm van üano, die uiterlijk nog op het clavecimbel instrument bleek een Duitse firma Neupert de copie van een concertvleugel uit de Mozart en Haydn. In van de vleugel zoals het midden van de uw zich heeft ont- heeft deze eerste pia- en geheel houten fra- voldoende is voor de van de veel dunne re snaren en bo- maar vijf octaven telt. met vilt, maar met lede hamertjes dragen wat glazige klank iral de diskant van te en zangerige in- acht ■niet D de strumenten. Als Mozarts mu ziek daarop wordt gespeeld zonder al de romantische toe voegingen van de laatste hon- dert jaar, kan men, zeker in de sfeervolle Marotzaal van kas teel Duivenvoorde, de illusie hebben dat Mozart zijn eigen composities gemakkelijk her kend zou hebben. Als het om de waardering voor een he dendaagse luisteraar gaat ben ik echter geneigd om de twee langzame solostukken, KV 540 en KV 511 muzikaal en artis tiek hoger aan te slaan dan de twee vierhandig gespeelde stukken KV 501 en KV 497. Het vraagt een bewonderens waardige acrobatiek om de vier handen op viif octaven in snelle passages glad te laten doorlopen en beide partijen precies met elkaar in even wicht en in de pas te houden. Daarin slaagden Glen Wilson en Stanley Hoogland over het algemeen goed. Het vaak har de en marsachtige karakter van deze stukken kon mij per soonlijk echter niet bekoren. Gelukkig compenseerden bei de solowerken dat echter ruimschoots. ERIK BESIER In haar twaalfenhalfjarige be staan heeft de Achterhoekse groep Normaal de Randstad altijd zorgvuldig vermeden. Of was het juist de grote stad, die de 'boerenrock' steevast links liet liggen? Het antwoord op deze vragen doet er in wezen weinig toe. Feit is, dat Leiden gisteravond met deze slechte gewoonte brak. De Stadsge hoorzaal had voor één avondje de jubilarissen en hun fanatie ke aanhang onder haar dak. Van heinde en verre waren als boeren vermomde buitenlui op het spektakel afgekomen. Compleet met aanplaksnorren en -bakkebaarden had men de weg naar Leiden weten te vin den. Het leek wel alsof een heel contingent landarbeiders uit de Haarlemmermeer zó rechtstreeks van het binnen halen van de oogst weggelokt er op uit was getrokken. Ze bleken allemaal de voertaal bij optredens van Normaal mach tig te zijn, namelijk het Tuk kers. De hele avond werd er druk 'geheukt', wat staat voor alle vormen van plezier ma ken, buiten sex en argressie om. Normaal bouwt Stadsgehoorzaal om tot stamkroeg Na al die jaren noest optreden, bewees Normaal nog steeds een feestje te kunnen bouwen zonder ook maar een spoortje van slijtage te vertonen. De aanwezigen in de tijdelijk door zanger Ben Jolink, alias 'Bui zen Beernd', tot 'Stads-geen- gehoor-zaal' omgedoopte Stadsgehoorzaal hadden er geen moeite mee ziin voor beeld te volgen. Ook het voet balspel met lege bierblikjes,in gezet door een supporter van de Achterhoekse club De Graafschap, kreeg binnen de kortste keren massale biival. Het podium werd in beslagge nomen door een reuzedecor, voorstellende een oergezellige kroeg ergens in de Achter hoek. Na de eerste noten van Normaal waande je je al in de een of andere woeste 'honky tonk' in Nashville, waar de ar tiesten uit veiligheidsoverwe gingen door kippegaas van hun wilde publiek gescheiden worden. Op den duur was het volslagen onduidelijk waar men zich nu precies bevond. Dat was op de momenten, waarop Normaal klonk als Status Quo verdwaald in Tirol. De muziek van de vier onver woestbare Tukkers, met de buitenmodel cowboyhoeden, bestrijkt immers het hele nie mandsland tussen de keiharde Rhythm Blues, de huppelen de Country Western en de banale hoempa. Ze schamen zich er niet voor, en waarom zouden ze ook? Net als de Rot terdammer Cor Witjes zijn zij het levende bewijs, dat er ge voelsmatig enorme overeen komsten bestaan tussen onze 'rootsmuziek' en die van de Amerikanen. Onder het motto 'Naor 't café', ook de titel van de nieuwe lp, is Normaal momenteel bezig met een uitgebreide toer door Nederland. Als het aan Buizen Beernd, Kempen Paul Mael- moes, Wimken van Diene en Brekken Jan Schampschot ligt zal dat zeker niet de laatste zijn. Met hun hele rits aan hits van 'Oerend Hard', hun eerste, tot aan de meest recente 'Hup Voetbal Hup', kunnen ze het vermoedelijk wel redden tot minimaal de eeuwwisseling. ROBBERT TILLI In het Amsterdamse Concertgebouw is gisteravond een benefietconcert gehouden waarvan de ba ten naar Foster Parents Plan gaan. Een van de solisten was prinses Christina die met het Concert gebouworkest onder leiding van Stanislav Skrowaczewski een uitvoering gaf van de Kindersymfo nie van Leopold Mozart. De prinses speelde blokfluit. En hoe. foto: anp OOST-BERLIJN Volwasse nen en kinderen amuseren zich kostelijk tijdens het pro gramma dat de Nederlandse kleinkunstenaar Herman van Veen dezer dagen in Oost-Ber- lijn opvoert in het kader van de 750e verjaardag van Berlijn. De partiikrant „Neues Deutschland schreef gisteren dat de toeschouwers de Neder landse nar tot een toegift van een half uur dwongen na de opvoering van zijn opera voor kinderen: „De zeldzame avon turen van de eend Alfred Jo- docus Kwak". De krant noemt Van Veen een gevoelige ko- Oost-Berlijn juicht Herman van Veen toe mediant die over een breed muzikaal spectrum beschikt. Het publiek vat zijn program ma op „als een parabel, als een aanklacht tegen het parasitis me, en als een oproep tot tole rantie en solidariteit'Volgens Neues Deutschland bewijzen de vele bossen bloemen, die de Nederlandse cabaretier na het programma aangeboden kreeg, „hoe populair hij ook bij ons is". Een andere Oostduitse krant, „Der Morgen", noemt het pro gramma van Van Veen een „geslaagde combinatie van echte naïviteit en schitterende professionaliteit". Met een ver wijzing naar het feit dat Van Veen niet alleen de muziek geschreven heeft, maar ook de teksten en dat hij ook zijn ei gen regisseur is, komt deze krant tot de slotsom dat Her man van Veen een „tovenaar met woorden, klanken en ge baren" is. verband met de 3 oktober-feesten wordt uw aandacht gevraagd voor 1ori* nderstaande maatregelen en activiteiten welke voor u van belang kun- irini !^n" erkeersmaatregelen itx» wt>and met de opbouw van het Lunapark en andere attracties zal in de periode van «dag 29 september tot en met maandag 5 oktober het verkeer op een aantal punten orden omgeleid. IV M Wurting va wegen insdag 29 september, na 18.00 uur: Molenwerf en Schuttersveldweg loensdag 30 september, vanaf 18.00' Lammermarkt ÖM onderdag 1 oktober, vanaf 18.00 uur: Nieuwe Beestenmarkt Sdag2 oktober, hele dag Oude Singel. 2e Binnenvestgracht, Marebrug, Turfmarktbrug i Nieuwe Mare rerdag 3 oktober, vanaf 08.00 uur - 17.00 uur: Levendaal, Geregracht. Hogewoerd 1 h 23.00 tot 24.00 uur: Zijlsingel tussen Oosterkerkstraat en Lage Rijndijk (i.v.m. vuur- r fsluiting van parkeerterreinen en parkeerverboden in hsdag 29 september, na 17.00 uur: Schuttersveld. Molen de Valk en Lammermarkt onderdag 1 oktober, vanaf 18.00 uur: Beestenmarkt en Nieuwe Beestenmarkt w rijdag 2 oktober, vanaf 17.00 uur: Kaasmarkt sierdag 3 oktober, van 08.00 tot 14.00 uur: Doezastraat <ot 17.00 uur: Levendaal. Geregracht. Hogewoerd u wengenoemde afsluitingen van wegen en parkeerterreinen zullen zo spoedig mogelijk ide aldaar georganiseerde festiviteiten worden opengesteld. Er wordt naar gestreefd het «ge.nbeloop rond Molen de Valk in de loop van maandag 5 oktober weer voor het verkeer 'J pen te stellen. Door middel van bebording zullen omleidingsroutes worden aangegeven. ijdens de Taptoe op 2 oktober en de optocht op 3 oktober zullen gewoontegetrouw nog IfF lie andere wegen in de binnenstad zijn geblokkeerd. luto thuis 'verband met de drukte die tijdens de feesten in de binnenstad wordt verwacht, raadt de jij,, olitö bezoekers van het centrum dringend aan hun auto thuis te laten. Als gevolg van de foQi to omleidingen en afsluitingen zal het centrum van de stad niet of zeer moeili|k te berei- •n zijn. De politie adviseert bezoekers, die op vrijdag 2 oktober of op zaterdag 3 oktober ch met de auto naar de stad willen komen, dringend het voertuig buiten de singels te par- et spreekt vanzelf, dat zowel de route van de Taptoe op 2 oktober als die van de Optocht 33oktober, welke beide in het programma-overzicht zijn opgenomen vrij moeten zijn van Wrtoerde voertuigen en uitgestalde goederen fröm)fietsen let is niet toegestaan (brom)fietsen mee te nemen op het terrein van het Lunapark en de leslelijke Warenmarkt. Bezoekers worden geadviseerd hun (brom)fiets te stallen bij het nation of in de rijwielstalling van het station. 'atfere inlichtingen over alle verkeerszaken zijn te verkrijgen bij het Stafbureau Verkeers talen van de Gemeentepolitie Leiden, telefoon 071-258630 of 258631 5 Openbaar vervoer VS ^donderda9 1 ok,ober' 18-00 "uf 'ot 'n de loop van maandag 5 oktober wordt het bus- si* verkeer komende vanaf de Breestraat in de richting Station (de meeste buslijnen, zowel van de NZH, West-Nederland en Centraal Nederland) omgeleid via het Noordeinde, Haagweg, Rijnzichtbrug, Morsweg. Morssingel, Stationsweg. In deze periode zijn de hal- 6 ii r8Lammermarkt- Langegracht, Korte Mare. Stadsbouwhuis, Pelikaanstraat, Kort Rapen- wtgen Nieuwe Beestenmarkt vervallen. De lijnen 111-112 van Centraal Nederland wor- omgeleid via de Willem de Zwijgerlaan en de Schipholweg. "Wgt: vrijdag 2 oktober van 18.00 uur tot zondag 4 oktober 06.00 uur zijn de busroutes als Korevaarstraat Stationsplein. Morssingel, Morsweg, Rijnzichtbrug. Haagweg. Singel. Jan van Houtkade. Korevaarstraat, Lammenschansweg, De Sitterlaan, Burg- wenlaan. lichting Station: Korevaarstraat, Zoeterwoudsesingel, Witte Singel. Haagweg, Rijnzicht- 3Jg, Morsweg. Morssingel. Station. 4> 3 oktober zelf is de Burggravenlaan afgesloten van 08.00 uur tot 12.00 uur. De Hoge Wjken de Zijlsingel zijn afgesloten van 12.00 tot 17.00 uur. Tijdens de bovengenoem ds afsluitingen en omleidingen dient men met mogelijke vertragingen en/of vervallen bus- rekening te houden station en de ziekenhuizen zijn met alle normale lijndiensten (ondanks de omleidin- SS") te bereiken. Gemeentelijke diensten en instellingen Reiniging, Havens en Warenmarkten 2®9«meenteli|ke bruggen zullen, met uitzondenng van de Haagse Schouwbrug, op 3 ok- ®öer niet bemand zijn. In noodzakelijke gevallen dient u uiterlijk 24 uur tevoren contact op te nemen met de afde ling Havens en Warenmarkten van de directie RHW (tel. 071-252174). Op zaterdag 3 oktober zal een beperkte warenmarkt plaatsvinden op de Nieuwe Rijn, tus sen Visbrug en Gangetje, van 09.00-16.00 uur. Lakenhal - Molenmuseum De Valk Kunstuitleen Op 3 oktober is het Stedelijk Museum "De Lakenhal" geopend van 10.00-12.00 uur en gra tis toegankelijk. Voor kinderen deelname mogelijk aan het 3 oktober spel. Op 4 oktober is dit museum geopend van 13.00-17.00 uur. Om 15.00 uur wordt een gratis rondleiding ge organiseerd. Het Molenmuseum "De Valk" is van 2 Vm 4 oktober gesloten. De "Kunstuitleen" is op 2 en 3 oktober gesloten. Openbare Bibliotheek De Openbare Bibliotheek en haar filialen zijn op 3 oktober gesloten. De filialen Morskwar- tier. Spoortje en Zuid-West zijn vrijdag 2 oktober des avonds geopend. Ontheffingen en vrijstellingen Drank- en horecawet De burgemeester deelt mede. dat het verbod op het verkopen van zwak-alcoholische dranken op vrijdag 2 oktober en op zaterdag 3 oktober a.s. niet geldt voor houders van consumptie-tentjes die met toestemming van B A W in de gemeente standplaats hebben. Het sluitingsuur voor alle consumptie-tenten is vastgesteld voor de avond van vrijdag 2 ok tober op 24.00 uur en voor de avond van zaterdag 3 oktober op 01.00 uur. Sluitingsuur horecabedrijven De burgemeester deelt mede. dat een algemene ontheffing is verleend van het sluitings uur voor vergunnings-, verloflokaliteiten en consumptie-inrichtingen. Deze ontheffing geldt voor de avond van vrijdag 2 oktober tot 02.00 uur en voor de avond van zaterdag 3 oktober tot 03.00 uur. Vrijstelling winkelsluiting op 2 en 3 oktober Op vrijdag 2 oktober mogen winkels tot 24.00 uur geopend zijn. Op zaterdag 3 oktober 'rs de sluitingstijd vastgesteld op 01.00 uur. Deze ontheffing van de winkelsluitingswet geldt op bovenstaande dagen ook voor de markt- en straathandel. Programma-overzicht zaterdag 26 september 09 30-12.00 uur Feest voor de gehandicapte jeugd in de Stadsgehoorzaal zondag 27 september 10.30-18.00 uur Bridgedrive in de Stadsgehoorzaal dinsdag 29 september 14.30 én 20.15 Optreden Henk Elsink in de Leidse Schouwburg voor 65-plussers Gratis kaarten bij de VW en Leidse Schouwburg woensdag 30 september 19.30-20.30 uur Repetitie koraatmuziek in De Waag. Aalmarkt vrijdag 2 oktober 12.00-24.00 uur Vlootschouw van zeilende bedrijfsvaartuigen in het Galgewater 17.00-24.00 uur Lunapark op Lammermarkt rond molen "De Valk", Nieuwe Beesten markt. Beestenmarkt en Schuttersveldweg 18.00-24.00 uur Feestelijke warenmarkt op 2e Binnenvestgracht. Nieuwe Mare. Oude Singel en Turfmarkt 19.30 uur Grote Taptoe van Leidse verenigingen en kranslegging bij het stand beeld van burgemeester Van der Werf in het Van der Werfpark Route: Kaasmarkt. Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat. Prinsessekade, Kort Rapenburg. Breestraat. Steenschuur (oostzijde). Van der Werf park (monument Van der Werf). Doezastraat. Jan van Houtkade, Gere gracht (monument Jan van Hout) Na afloop zal tot 21.45 uur een volledige Taptoe worden gespeeld door show- en marchingband "KAG" en "Jong KAG" op het Stadhuisplein zaterdag 3 oktober 07.00 uur Reveille door het Leidsch Politie Muziekgezelschap op het Stadhuis plein 07.30-09.30 uur Uitreiking haring en wittebrood in De Waag; concert muziekvereniging "De Burcht" 08.00 uur Koraalmuziek in het Van der Werfpark 08.45-09.30 uur Carillon-bespeling Stadhuistoren 09.00-24.00 uur Lunapark en feestelijke warenmarkt 09.00-16.00 uur Beperkte zaterdagse warenmarkt op de Nieuwe Rijn tussen Visbrug en Gangetje 09.30-12.00 uur 09.30 uur Poppenkast nabij Hartebrugkerk en in het Van der Werfpark Touwtrekken Doezastraat 09 30-12.00 uur Carting-race op het Levendaal tussen St. Jorissteeg en Kraaierstraat 10.30 uur Straatkorfbal op de Doezastraat 10.00-11.00 uur Wielercourse met bekende coureurs op het Levendaal. Kraaierstraat. Hogewoerd en Plantage 10.00-12.00 uur Optreden straattheatergroepen op de Breestraat voor het Stadhuis en PAC 10.00-15.00 uur Muziek en actie op het Stadhuisplein met beklimming Stadhuistoren door Alpinisten, optreden van de Art Big Band, het Leids Studenten Jazz Gezelschap, het Rotterdams Folklore Danstheater Radostan en de Dutch Rhythm and Steel Band 10.15 uur 10.45 uur 13.00 uur 21.00 uur 23.30 uur Herdenkingsdienst in de Pieterskerk Polsstok-verspringen hoek Doezastraat - Van der Werfpark Grote optocht "We are the world" (Gewijzigde) route Burggravenlaan. Hoge Rijndijk. Plantagelaan. Le vendaal. Geregracht. Jan van Houtkade, Doezastraat. Raamsteeg, Le vendaal, St. Jorissteeg. Hooigracht. Pelikaanstraat, Haarlem merstraat, Prinsessekade. Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaar straat. Levendaal. St. Jorissteeg. Hogewoerd, Plantage. Hoge Rijndijk. Burggravenlaan (ontbinding van de optocht) Ledenfeest in de Stadsgehoorzaal Groot Vuurwerk GEWIJZIGDE PLAATS: He? vuurwerk wordt dit jaar afgestoken vanuit het Ankerpark; het publiek kan het vuurwerk zien vanaf de Zijlpoort en de Zijlsingel Op last van de brandweer is de toegang tot het Ankerpark voor en tijdens het afsteken van het vuurwerk verboden zondag 4 oktober 13.00-18.00 uur Vlootschouw van zeilende bedrijfsvaartuigen in het Galgewater In verband met het wijzigen van het systeem met de ge meentelijke advertentie zullen deze mededelingen volgende week NIET meer worden herhaald. BEWAAR DAAROM DE ZE PAGINA Mm

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7