VS geven Iran laatste kans Grote toeloop op banen bij leger Bon: Nieuwe Haagse toneelgroep wankelt nu al Proef op de som Nieuwe stof voor opsporen trombose Rijk niet blij met Haagse steun minima DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND uwelijks- zoek wr illem lexander uckers ringen jokrijder stoppen Protest in Chili Tweehonderd ton kunstmest in Rijn gestort Moskou maakt ruimte voor privé-winkels WASHINGTON ZIET VOORLOPIG AF VAN WAPENEMBARi Gol NAALDENJACHT IN GENUA Lange file op rijksweg A4 Digros in centrum Lisse Rovers maken 7 miljoen buit £eidócöouAcmt (Bowuvnt Vrijdag 25 september 1987 78e jaargang no. 23919 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f110. HET WEER Af en toe zon. maar ook nog een enkele bui, voornamelijk in het noorden van het land. Minimumtemperatuur ca 5 graden; in het binnenland een kleine kans op nachtvorst. Middagtemperatuur ca 15 gra den. Matige noordwestenwind. Zon op: 7.31; onder: 19.31. Scheveningen hoog water 5.45 en 18.05; laag water 1.34 en 13.39 uur. VEN Meiden van Jongeren beweging V zullen op maandag september om 13.00 uur nprins Willem tander een huwelijk- izoek doen bij zijn wo- aan het Rapenburg. ?ns hen is het ten hu ik vragen van de onprins de enige ma- om verzekerd te zijn een goede toekomst. Inigingsmaatregel ten van de minimumlo- en de invoering van het iwerkgaran tieplan maakt vlgens de Jongerenbewe- FNV voor jongeren on- elijk om een eigen toe- st op te bouwen. Vooral de es worden daar volgens beweging de dupe van. daar het symbolische hu- jksaanzoek. Via de voor- iagsdienst zou de prins in geval hebben laten weten vezig te zullen zijn en een r' te geven. Leidse actie wordt ge- iJen in het kader van de slijke campagne „Maak ie voor poen en werk", óp vember zal de Jongere n- tging haar alternatief pre ien op „het falende rege- eleid voor wat betreft jeugdwerkgelegenheids- Een van de punten in 'ternatief is dat er extra icbt moet zijn voor meis- 1RZBURG Drie West vrachtwagenchauffeurs i op de autosnelweg irenberg-Würzburg grote elukken voorkomen, door spookrijder van 85 tot en te dwingen. De truc- zetten hun voertuigen dwars over de weg, ze via de radio hoorden de man hen op de verkeer- rijbaan tegemoet kwam. De arde automobilist had op zes kilometer lange spook- al ettelijke tegenliggers ge- rd. De politie heeft zijn ijs veiligheidshalve in- (ADVERTENTIE) KEUKENS GEDEKTE TAFELS DE COMPLETE BADKAMER DOE HET ZELF EN HOBBY ■ODETHEATER H0UTRUST DEN HAAG 5talen met ipieren gulden a rijksdaalder ordt onmogelijk HAAG Ruim 25 jaar dat papieren guldens en pa ren rijksdaalders uit het da- ijks gebruik zijn verdwenen vt staatssecretaris Koning financiën mensen die rvan nog stapels in oude ken hebben liggen en an- deze de mogelijkheid te wisselen. Dat kan ten nog in 1 april 1988 bij de kantoren 1 de Nederlandsche Bank in de meeste grotere steden i gevestigd. Vanaf volgende ek donderdag kan men niet er met deze muntbiljetten bruine biljet van één gul- en het blauwe van 2,50 den werden na de Tweede treldoorlog uitgegeven. In oorlog waren de toenmalige "eren guldens en rijksdaal- 5 grotendeels verdwenen dat de prijs van het zilver i de muntstukken de nomi- e waarde was overstegen. 1956 werden opnieuw zil- *n guldens en in 1961 zil- rijksdaalders in omloop ffacht. De muntbiljetten ften vervolgens in on- dk, maar werden nooit offi- d ingetrokken. Bij inwisse- S krijgt men één gulden, Pectipvelijk 2,50 gulden te- De Chileense politie heeft hard ingegrepen bij een protest van stu denten tegen overheid singrijpen op de groot ste Chileense universi teit in Santiago. Er vie len ettelijke gewonden, onder wie een studente die levensgevaarlijk in het hoofd werd gescho ten. Tijdens hun beto ging richtten de stu denten barricades en brandstapels op. FOTO: AP WESEL Naar schat ting 200 ton kalkalmoni- umsalpeter, een kunst mest, is gisteren in de Rijn terecht gekomen na een aanvaring tussen een Duits en een Nederlands schip bij Wesel. In het water met de opgeloste meststof dat inmiddels Nederland heeft bereikt, is geen onrustbarende verhoging van het gehal te kalkalmoniumsalpeter aangetroffen. Gisteren tegen half tien kwam het tot een aanvaring toen het 672 ton metende Ne derlandse Rijnschip „Trouba dour" uit Vreeswijk het 1200 ton metende Duitse schip „Stadt Chur" uit Würzburg inhaalde. Het anker van het Duitse schip sloeg een gat van 70 bij 70 centimeter vlak onder de waterlijn in de romp van de „Troubadour". Omdat er geen ander schip, waarin de kunstmest van de Nederlandse „Troubadour" kon worden overgeladen voorhanden was, werd de la ding zonder meer in de Rijn ap het Noordnjn- westfaalse laboratoriumschip „Max Prüss", dat toevallig vlak in de buurt voer, onder zochten voortdurend water monsters op ongeveer 200 meter afstand van het onge luksschip. Uit de onderzoe ken bleek, dat het gevaar voor de flora en fauna in de Rijn en voor mensen en die ren langs de rivier erg mee viel. Volgens een woordvoerder van de Rijkswaterstaat in Gelderland is de verhoging van de concentratie kalkal moniumsalpeter in de Neder landse Rijn zeer gering. „Normaal is een concentratie van 0,2 milligram per liter en nu hebben we 0,31 milligram gemeten. MOSKOU De leiders in de Sovjetunie hebben het licht op groen gezet voor particuliere winkeltjes en kiosken. Volgens het persbureau Tass is de maatregel bedoeld om de ver koop van consumptiegoederen te verbeteren. Coöperaties en gezinnen kunnen daartoe van af volgend jaar mei van de staat winkeltjes, stalletjes en kiosken huren en van daaruit hun eigen handeltje drijven. Pag. 5: Economische schok golven door Sovjet-maat schappij- NEW YORK De Vere nigde Staten zien voorlo pig af van hun pogingen de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een wapenembargo te laten instellen tegen Iran. Was hington wil Teheran een nieuwe kans geven ak koord te gaan met resolu tie 598, waarin de Veilig heidsraad eist dat beide partijen een staakt-het-vu- ren overeenkomen. Dat hebben Amerikaanse functionarissen bekendge maakt. De Veiligheidsraad komt later vandaag bijeen om naar wegen te zoeken, waardoor de resolu tie zowel voor Iraq als voor Iran aanvaardbaar wordt. De VS besloten voorlopig af te zien van een wapenembargo, nadat in een gesprek tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz en zijn Russische college Sievard- nadze was gebleken dat het Kremlin daar niets voor voelt. Volgens Sovjet-woordvoerder Gerasimov twijfelt zijn rege ring aan de effectiviteit van een wapenembrago. De be windslieden kwamen daarom overeen naar nieuwe wegen te zoeken om resolutie 598 zo aan te passen, dat die voor de Iraanse regering wel aan vaardbaar is. Volgens de VS zijn er aanwijzingen dat Tehe ran alsnog bereid is gehoor te geven aan resolutie 598. Tot nu toe eist Iran dat Iraq na drukkelijk als agressor aange merkt wordt, maar die voor waarde is voor de leden van de V-raad niet aanvaardbaar. Minister Shultz liet verder nog weten dat hij op 22 en 23 okto ber een bezoek zal brengen aan Moskou om een datum te bepalen voor de top tussen Reagan en Gorbatsjov, later dit jaar. Pag 5: Overleg in VN over mijnenjagers. Het bewind In Iran deinst er niet voor terug zeer Jonge kinderen In te zetten In de strijd tegen „aartsvijand" Iraq. Daarom marcheerden gisteren ook geüniformeerde jongetjes door de straten van Teheran. De parade werd georganiseerd ter gelegenheid van het feit dat de oorlog met Iraq zijn achtste jaar Inging. FOTO: AP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het tekort aan beroepspersoneel bij de krijgsmacht zal zeer binnenkort geheel zijn op geheven. De belangstel ling voor een baan bij landmacht, luchtmacht en marine is de laatste tijd zeer groot. „We houden zelfs rekening met de mo- geljkheid dat er wachtlij sten moeten worden aan gelegd", zei een woord voerder van het ministerie van Defensie vanmorgen. De afgelopen jaren kampte Defensie met een tekort van 5000 a 6000 beroepsmilitairen. Vooral aan technische deskun digen (zowel op operationeel als op administratief terrein) bestond grote grote behoefte. De wervingscampagnes die dit jaar zijn gehouden via adver tenties en reclamefilms heb ben volgens het ministerie een onverwacht grote respons op geleverd. De marine blijkt het meest in trek te zijn. Volgens staatssecretaris Van Houwelin- gen begint de krijgsmacht weer „in" te raken bij de be volking, hetgeen hij een „ver heugende ontwikkeling" noemt. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 GENUA De gemeentereiniging in Genua heeft op één dag meer dan 2.000 door drugsverslaafden in parken en andere plaatsen achtergelaten injectienaalden verzameld, zo maakte het gemeentebestuur gisteren bekend. De schoonmaakactie begon woensdag nadat ouders van een meisje van 11 jaar hadden ge zegd dat hun kind zich in een park aan een injectienaald had verwond en daardoor met het virus van de immuunziekte aids was besmet. Soortgelijke campagnes worden nu voorbereid in andere grote steden, waaronder Rome, Milaan en Turijn. Wethouder J. Verduyn Lunel FOTO: SP DEN HAAG De positie van de nieuwe Haagse toneelgroep van artistiek leider Hans Croiset, aie de groep deze week al presenteerde, wankelt nu al. Niet op ar tistieke maar op financiële gronden. Wethouder J. Verduyn Lunel van cultuur heeft tevergeefs bij zijn collega-wethouders aangeklopt om 750.000 gulden extra subsidie voor het nieuwe toneelgezelschap. Burge meester en wethouders van Den Haag heb ben Verduyn Lunel duidelijk gemaakt dat hij die 7,5 ton maar op zijn eigen begroting moet zien te vinden. Een en ander blijkt uit een vertrouwelijk stuk dat het college van B en W deze week aan de raadscommissie cul tuur heeft gezonden. Hans Croiset ligt nergens wakker van. „Ik doe alles wat is afgesproken, dus ga ik ervan uit dat ook het Haagse gemeentebestuur doet wat is afgesproken. Nee hoor, dat komt wel goed, geen vuiltje aan de lucht. Bovendien ben ik een optimistisch mens en is het buiten prachtig weer. Dus óók goeiemorgen". ALKEMADE Een Frans echtpaar, 73 en 78 jaar oud is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de rijks weg A4 ter hoogte van het aquaduct in Alkemade. Op de rijksweg onstond een file van 11 kilometer. Het echtpaar zat als passagiers in een auto die werd bestuurd door een 19-ja- rige Fransman. Deze zag te laat dat er twee auto's stilston den op de rijksweg, in verband met wegwerkzaamheden. De Fransman reed tegen deze au to's op. De bestuurders waren een 43-jarige man uit Goede reede en een 30-jarige inwoner uit 's-Gravendeel. Vervolgens reed een 41-jarige Rotterdamse bestuurder nog eens op de drie auto's in. Alle bestuurders ble ven ongedeerd. De slachtoffers zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. De schade was aanzien lijk. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEIDEN Het opsporen van trombose stolseltjes in de bloedvaten wordt waarschijnlijk gemakkelijker door de ont wikkeling van een nieuwe stof die de klontjes overal in het bloedvatenstelsel zichtbaar kan maken. Momenteel is trombose in diepliggende aderen vaak moeilijk te lokaliseren omdat de röntgen-contrastvloeistof die hiervoor gebruikt wordt recht streeks in de bewuste ader moet worden gespoten. Dat is een technisch moeilijke en soms pijnlijke ingreep. De fabrikant Cen- tocor Europe presenteerde gisteren in Leiden een nieuwe stof, Fibriscint, die deze nadelen niet heeft. Trombose is een aandoening die ernstige klachten chronische pijn kan geven. Bovendien kan de ziekte gevaarlijk zijn als de stolseltjes losschieten van de vaatwand en in de bloedbaan terecht komen. In de hersenen kan zo'n propje een beroerte ver oorzaken, in het hart een hartinfarct en in de longen longembo- lie. Het is daarom van belang bloedstolsels in een vroeg stadium op te sporen en te behandelen. Dat laatste kan met anti-trombo se middelen. De toediening gebeurt met een gewone injectie, waarna de stof zich in het bloed verspreidt LISSE Er komt een Digros aan 't Vierkant in Lisse. Dit heeft het Lissese gemeentebe stuur vanmorgen bekend ge maakt. De winkel gaat in net voorjaar van 1989 open. De su permarkt komt op het terrein van de inmiddels afgebroken Witte Zwaan. Verder moeten een schuur en enkele wonin- §en worden afgebroken. Rond e supermarkt komen min stens zeventig parkeerplaat sen. 't Vierkant, waarvoor al langere tijd reconstructieplan nen bestaan, zal in de nabije toekomst bereikbaar worden voor autoverkeer uit zuidelijke richting. De gemeente Lisse zal het terrein van de firma Eigenbrood aan de Kanaal straat kopen. Deze transport ondernemer verhuist naar de Vennestraat in Lisse. Op het terrein hoek Kanaalstraat/Ju- lianalaan wil de gemeente par keerruimte maken voor het winkelcentrum en een aantal woningen voor ouderen bou wen. DEN HAAG Het ministerie van Binnenlandse Zaken weet niet wat het aanmoet met het besluit van het college van B en W van Den Haag om 1,1 miljoen gulden uit te trekken voor de hulp aan Hagenaars met een minimuminkomen. Een woord voerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken zegt dat ge meenten in principe geen inkomenspolitiek mogen voeren, maar „we wachten het voorstel van Den Haag eerst maar eens af'. Hij wijst er wel nadrukkelijk op dat de Kroon besluiten van andere gemeenten om de minima financieel tegemoet te komen in de afgelopen jaren steeds nietig heeft verklaard. Den Haag wil onder meer de eigen bijdragen voor specialist (25 gulden), tandarts, fysiotherapeut en gezinszorg terugbetalen aan de Hagenaars die van een minimuminkomen moeten rondko men. Verder is er geld beschikbaar voor bejaarden die in finan ciële problemen zijn geraakt door de eigen bijdragen die ze moeten betalen voor maaltijdverstrekking, wijkbus, alarmering en pedicure. Uit cijfers van de GSD blijkt dat in Den Haag een op de drie inwoners van een minimuminkomen rond moeten komen. Dat aantal groeit nog steeds. CATANZARO Zes gewa pende overvallers, van wie zich één als politie-agent voor deed, hebben zich meester we ten te maken van de salarissen van het spoorwegpersoneel in Zuiditalië. Zij ontkwamen met een buit van 4,5 miljard lire (ruim zeven miljoen gulden) Op weg naar de rechtbank, waar hij terecht moest staan, omdat hij voor de tachtigste keer zonder rij bewijs had gereden, werd een Zweed opnieuw aan gehouden. Voor de eenentachtigste keer reed hij zonder de vereiste papieren. Hij blijkt al veertien jaar lang op die manier door Zweden te tuffen. „Ik heb t eens aangevraagd, maar ik zag ervan af, toen ik te horen kreeg dat ik drie jaar moest wach ten". Zo lang duurt net aanvragen van een rijbe wijs in Nederland niet, wel kan het slagen voor het rijexamen wat uitlopen. Wat in elk geval niet zo lang duurt is het aanvragen van een proefabonne ment op de Leidse Courant Neemt o gerust de proef op de som. De Leidse Courant wü ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1