Zoeterwoude verhoogt OGB met vijf procent Ml JOUR NAAL M Vijftig oldtimers in Roelofarendsveen ,CPo°Q 0 LEIDEN OMGEVING Eeidoe Sou/urn! Rijnenveld in de aanval BLIKSEM ONTREGELT RIJNOORD ZIEKENHUIS ZWEMBAD BLIJFT OPEN AVANTI KRUGT GARANTIEPRIJS VOOR OUD PAPIER Bewoners Vijverhof niet tevreden Noodweer verstoort brandweeroefening Commissie voor afbouw van methylbromide Autokrakers zeer actief Beveiliging aquaduct niet nodig Nieuw raadsK in Alphen 0 o°o OnOUÖU' °Q- 0 °d CbgP' VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 PAGINj aan tafel Gebakken aardappelen met kaas en sla met tomaat-eieren - advokaatvla (vegetarisch) De benodigdheden voor twee zijn: Vt tot 1 kg aard appelen, V/t tot 3 lepels olie, 1 teentje knoflook, pe terselie, zout, peper, 100 g geraspte kaas, (mosterd); 2 eieren, zout, peper, 1 lepel mayonaise, tomatenpuree, paprikapoeder, sla, 1 lepel azijn, mosterd, suiker, 2 le pels yoghurt; 4 dl gele vla (4 dl melk, 20 g custard, 24 g suiker), ad- vokaat naar smaak (even tueel rum-aroma voor wie geen alcohol wil gebrui ken), 1 lepel chocolade vlokken, 2 gesuikerde waaierbiscuits. Snijd de geschilde en gewas sen aardappelen in schijven 'van een halve centimeter. Leg de plakken aardappel in een koekepan met warme olie en een hele teen knof look. Sluit de pan en bak de aardappelen op een matig vuur en onder een enkele keer omleggen in een kwar tier gaar. Haal vervolgens de knoflook uit de pan en bak de" aardappelen op een groter vuur bruin. Schep op het laatst fijngeknipte peterselie, zout en peper door de aard appelen en strooi er in de schaal de geraspte kaas over. Presenteer er desgewenst mosterd bij. Zet de eieren op met koud water, breng ze snel aan de kook en laat ze tien minuten zacht koken. Zet de eieren dan onder koud water, pel ze wanneer ze voldoende afge koeld zijn en halveer ze in de lengte. Haal de dooiers uit het wit, prak ze fijn en meng ze met zout. peper, mayonai se. tomatenpuree en paprika poeder Strijk of spuit het mengsel in de eiwitten. Maak de sla aan met een ma ger sausje van azijn, zout, pe per, mosterd, suiker en yog hurt en zet er de eieren op. Meng een koude gele vla met advokaat (een uitstekende manier om het laatste beetje uit een fles op te maken). Garneer de vla met chocola devlokken en geef er een ge suikerde waaierbiscuit apart bij. JEANNE Geen MEAO in Alphen DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De komst van een MEAO zal toch wat langer duren dan men in Alphen hoopt en wenst Het is zelfs niet zeker dat er ooit zo'n school komt, maar de hoop erop is nog volledig aanwezig bij de ge meente. Wethouder H. den Duyn was gisteren aanwezig bij de verga dering van de vaste Tweede Ka mercommissie voor onderwijs. Daar werd het scholenplan van staatssecretaris Ginjaar-Maas door genomen. Het bleek dat zowel CDA als de VVD de vestiging van een Meao in Alphen ondersteunden. Die ondersteuning ging echter niet zo ver dat deze school maar meteen opgenomen werd in h?t scholen plan HAZERSWOUDE De drie gemeenten die sa men de gemeente Rijnenveld moeten gaan vor men, Hazerswoude, Koudekerk en Benthuizen, bliiven zich verzetten tegen de samenvoeging. Als ook de gemeenteraden van Koudekerk en Bent huizen akkoord gaan, gaat er een gezamenlijke brief naar de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken waarin wordt aangedrongen op een onder zoek naar de bestuurskracht van de betrokken ge meenten. Hoewel Hazerswoude gisteravond als eerste instemde met de brief, komt net initiatief uit Koudekerk. Aanleiding was een rapport van de universiteiten van Leiden en Amsterdam, waarin staat dat de bestuurskracht lang niet altijd ligt aan de grootte van de gemeente. Ook de structuur en andere aspecten tellen soms zwaar mee. Het re geerakkoord gaat nog steeds uit van het grootte- criterium. Dit is, zo schrijven de drie gemeenten met dit onderzoek achterhaald. ALPHEN AAN DEN RIJN Het hevige onweer van gisterochtend heeft gisteren het Rijnoord Zie kenhuis ontregeld. Drie afdelingen van het Rij noord Ziekenhuis moesten rond negen uur voor enige tijd ontruimd worden doordat er als gevolg van het onweer een alarm afging. Aanvankelijk werd gedacht dat de bliksem was ingeslagen, maar later bleek dat de blikseminslaggeleider goed had gewerkt en er slechts enkele elektrici teitsdraden waren gesmolten. De stopcontacten waren stuk en de meterkasten kapot. Het verkeer op het kruispunt Burgemeester Bruinsslotsingel- Bachsingel was gisterochtend rond tien uur enige tijd ontregeld omdat door de bliksem de verkeers lichten niet goed werkten. Ook dit kon binnen enige tijd weer verholpen worden. In Aarlander- veen sloeg de bliksem in in een kachelpijp van een woonhuis aan het Noordeinde. Nieuwbouw voor ambtenaren ALPHEN AAN DEN RIJN Wethouders W. de Jong opende gistermiddag het nieuwe gebouw aan de Opaalstraat waar de men sen van de civiele dienst en van de afdeling groen en recreatieve voorzieningen onderdak hebben gevonden. Bij de opening ge bruikte de wethouder een oud gietijzerenstraatrooster uit 1869. Dit rooster is gevonden in de Hooftstraat voor de veevoederfa briek en is door het personeel van de dienst geheel opgeknapt om als decoratie in hun nieuwer onderkomen te dienen. De vesti ging aan de Opaalstraat is in de plaats gekomen van drie houten keten aan de Appelenburg. ZOETERWOUDE De drie raadsfracties van 2< woude toonden zich gisteravond zeer tevreden n oplossing voor het gemeentelijk zwembad op spot Haasbroek. Met een aantal vrij ingrijpende maatrt (instructiebad, twee dagen per week open en slech stemmen voor schoolzwemmen en instructie, het luchtbad in de zomer 5 dagen per week open en maximaal 7 uur per dag) kan het zwembad in iede val behouden blijven binnen de voor Zoeterwoude vaardbare financiële lasten van 250.000 gld. per De fractie van Progressief Zoeterwoude vroeg zid wel af of door verhuur van het zwembad buiti openingsuren extra geld binnen kan komen. V willen de progressieven onderzoek naar de mog heid gedurende de zes weken zomervakantie het luchtbad wel de gehele week te openen. Beke voorts dat rond het jaar 1994 zeer grote invester noodzakelijk zijn (ca. 300.000 gulden) op grond telijke bepalingen. Tot dan evenwel lijkt de van het zwembad verzekerd. ZOETERWOUDE De onroerend-goed belasting (OGB) gaat in 1988 vijf procent omhoog. Dat is net voorstel van het colle ge van B en W in de con cept-begroting die gister avond is gepresenteerd. Een en ander is noodzake lijk om de lasten te kun nen dekken die voort vloeien uit investeringen die in 1988 moeten plaats vinden en waarmee een bedrag is gemoeid van cir ca 2,9 miljoen gulden. Van dat bedrag kan circa 2,3 miljoen gulden worden gedekt uit de reserves. Geheel onverwacht komt de verhoging van de OGB overi gens niet Vorig jaar al kondig de het gemeentebestuur aan dat een lastenverzwaring on vermijdelijk zou zijn. De komende jaren staat Zoe terwoude voor een aantal forse investeringen. Het meest „geldverslindende project" in 1988 zal het gemeentehuis zijn. Uitbreiding van het gemeente huis is noodzakelijk en een zeer globale raming van de kosten komt uit op circa 1,3 miljoen gulden. Dit staat nog los van het herstel van de scheurvorming/verzakkingen van het uit 1870 daterende „front" van het gemeentehuis want daarmee is een bedrag gemoeid van nog eens 1,2 mil joen. Dat staat op het program ma voor 1989. De tennisbanen op sportcom plex Haasbroek zijn al vele ja ren onderwerp van discussie. Door zettingen van de onder grond zijn een aantal platen verzakt en gescheurd. Er is thans een onderzoek gaande waaruit moet blijken of na het treffen van funderings-techni- sche voorzieningen de zettin gen tot staan kunnen worden gebracht. Aan de hand van de uitslag van dat onderzoek kan dan worden bepaald of met vervanging van de gescheurde en verzakte platen kan worden volstaan of dat de ten nisbanen totaal moeten worden vernieuwd. Nog dit jaar hoopt het college met een voorstel te komen. Vooruitlo pend op dat voorstel wordt nu al rekening gehouden met een raming van circa 500.000 gul den. Wering van sluipverkeer en veilige routes voor het langzame verkeer en dan in het bijzonder voor de school jeugd staan hoog genoteerd. Plannen voor de reconstruktie van de kruising Nieuweweg- /Zuidbuurtseweg/Jan van Banningstraat; definitieve in vulling van de tijdelijke ver keersmaatregelen in de Dr. Kortmannstraat; herinrichting van de gehele Dorpsstraat én een definitieve invulling van de verkeersmaatregelen op de Schoutenburg (hoek Watertje- Dorpsstraat) worden op korte termijn uitgewerkt. Met voort varendheid blijft het gemeen tebestuur pleiten voor een fietspad langs de Europaweg. Dat fietspad is nu nog de ont brekende schakel in de fiets- verbinding Zoetermeer via Stompwijk en Zoeterwoude naar Leiden. Naar verwach ting zullen in 1988 in het plan gebied Hoge Rijndijk West II 34 woningen worden gebouwd waarna het gebied op 8 be jaardenwoningen na is vol gebouwd. Daarna richt het ge meentebestuur zich op de wijk Bloemenweide. Volgend jaar zullen de plannen in ieder ge val „startklaar" gemaakt worden. HAZERSWOUDE De tafel tennisvereniging Avanti krijgt voortaan voor iedere kilo opge haald oud papier minstens 8,5 cent. Een voorstel tot het geven van een garantieprijs werd gis teren door de gemeenteraad unaniem aanvaard. Eindelijk wordt het hiermee de moeite waard voor de beroemd ste tafeltennisvereniging (Betti- ne Vnesekoop) van het land om oud papier op te halen. Dit doet de club al zo'n 15 jaar. Ooit be gonnen als actie om een nieuw te bouwen clubgebouw mee te helpen financieren, groeide het uit tot een maandelijkse ophaal dienst. Iedere eerste zaterdag van de maand zijn tientallen vrijwilligers in de weer om het oud papier in te zamelen. De bewoners van Hazerswoude weten al niet beter dat ze die zaterdag wat eerder uit bed moeten om de kranten aan de weg te zetten. Het werk wordt altijd vol enthousiasme gedaan. Het is echter niet altlid even plezierig. Als de prijs hoog is, voelen opeens allerlei vereni gingen, clubs en ook commer ciële handelaren zich geroepen het milieu te dienen en oude kranten op te gaan halen. En als de prijs laag is kan het ge beuren dat er bijna voor niets gewerkt wordt Dat laatste was de reden om voor de zoveelste keer een aanvraag in te dienen voor een garantieprijs. Dat het voor de gemeente niet zo een vreselijk ingrijpende beslissing is, blijk uit het feit dat het haar nauwelijks iets kost. Ieder ton oud papier die Avanti ophaald, haalt de gewone ophaaldienst niet op en scheelt de gemeente 85 gulden aan verbrandingskos- ten. Dat is dus precies even hoog als de garantie van 8,5 cent per kilo. Kaartavond In buurthuis De Weipoort in Zoeterwoude wordt vandaag een kaartavond voor de Zoe- terwoudse missionarissen ge houden. Het inschrijfgeld be draagt vijf gulden, om acht uur wordt voor de eerste maal troef gedraaid. Woelwater De spreker/dichter Willem Woelwater komt zondag voor een optreden naar de jonge- rensociëteit Ex-Voto in het Sec-gebouw in Voorhout Aanvang acht uur. De zaal is al vanaf vier uur 's middags open. De toegang is gratis. Expositie In galerie Alba in Alphen aan den Rijn wordt zondag middag om vier uur een ten toonstelling geopend van ke ramiek van Jeroen Bechtold en aquarellen van Cees Boer. De expositie is tot en met zondag 25 oktober te bezoe ken. Galerie Alba is geves tigd aan de Kortsteekterweg 42 De openingstijden zijn vrijdag, zaterdag en zondag van tien tot acht uur. Hondenkeuringen Duitse herdershonden worden zondagochtend ge keurd op het trainingsveld van de VDH kringgroep Bol lenstreek in de Poelpolder in Lisse. Aanvang negen uur, de toegang is gratis. De hon den worden gekeurd op hun feschiktheid voor het fok- en. De lichamelijke conditie wordt bekeken en het karak ter beoordeeld. De goedge keurde hond moet na twee jaar opnieuw worden ge keurd. Pas daarna wordt aangenomen dat het beest voor de rest van zijn leven geschikt is om mee te fok ken. Beurs Een poppen- en verzamel- beurs wordt zondag gehou den in Hotel Flora aan de Hoofdstraat 55 in Hillegom. Er zijn oud speelgoed, pop pen, dinky-toys maar ook strip- en kinderboeken. De beurs vindt plaats tussen tien en vier uur. De toegangsprijs bedraagt één gulden voor kinderen en een rijksdaalder voor volwassenen. FNV-avond De industriebond FNV houdt maandag in Zaal Postma aan de Hoofdstraat 193 in Sassen- heim een inloopavond. Tus sen zeven en tien uur kan ie dereen vragen voorleggen aan deze bond. Ook niet-le- den zijn welkom. Er is onder andere een districtsbestuur der aanwezig die uitkerings- en loonberekeningen maakt met behulp van een compu ter. Filmclub De Noord wijkse Film Club houdt maandag van zeven tot elf uur een open avond in Dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat Er worden dia 's en films vertoond, waarbij de makers voor commentaar zullen zorgen. Hoe een film op video wordt overgezet kan ook worden bekeken. Verder komt het monteren van films aan bod en hoe titels en afti teling op gemaakte films moeten worden overgebracht wordt eveneens uitgebreid uit de doeken gedaan. In de loop van de winter zal de NFC meer van dit soort avonden organiseren. Ruilbeurs Het Gemeenschapscentrum De Poel houdt morgen van 10.00 tot 16.00 uur een ruil beurs in het Poelhuys aan de Ruishoornlaan te Lisse. De toegangsprijs voor volwasse nen is een gulden en voor kinderen een kwartje. Twee auto's die morgen in Roelofarendsveen te zien zullen zijn. ROELOFARENDSVEEN Vijftig klassieke MG-automo- bielen zullen morgen het mid delpunt vormen van een groot aantal activiteiten in Roelofa rendsveen. De oude auto's zijn het eigendom van leden van de merkenclub MGTTO. Bij deze club zijn uitsluitend aan gesloten de bezitters van an tieke MG-modellen met de zo genaamde „square front", het mooie rechte frontje. Vertaald in MG-termen: tot en met het type TF en YB, waarvan de produktie in de vijftiger jaren werd gestaakt. De MGTTO-club telt onge veer 360 leden en sympathi santen met in totaal 368 MG's, verdeeld over vijftien ver schillende typen van vóór en na de oorlog. Deze leden en hun introducés vormen een bont gezelschap. Een deel van hen komt morgen naar Roelo farendsveen in het kader van een clubweekend in Hoogma- de ter afsluiting van het auto mobielseizoen. Morgenochtend om ongeveer 9.00 uur vertrekken zij vanaf Hotel Rijnland in Hoogmade. De rit voert door Rijp wetering via het Westeinde in Roelofa rendsveen naar veiling EMM aan de Sotaweg. De aankomst van de oldtimers zal om onge veer 10.00 uur zijn. Op het veilingterrein vindt dan een bloemschikwedstrijd plaats. De plaatselijke Muziekvereni ging Liefde voor Harmonie is aanwezig om het evenement muzikaal te omlijsten. Het aanwezige publiek mag de mooist versierde auto kiezen. Onder diegenen die de win nende versiering hebben ge kozen, worden tien prijzen verloot. De prijsuitreiking vindt plaats om ongeveer 11.30 uur gelijk met de prijs uitreiking van een eerder ge houden kleurwedstrijd voor kinderen. Om ongeveer 12.00 uur vertrekken de oldtimers voor een rondrit door Roelofa rendsveen De route loopt dan via Noord-en Zuideinde naar de West meer laan alwaar ge keerd zal worden. Via de Ker- kweg en Floraweg rijdt het gezelschap vervolgens naar Restaurant De Fransche Brug voor de lunch. Om 13.30 uur de toertocht een ve hi Dan rijden de sun gev Kei aa den von beestjes via de Floraweg, ■Él "sinde Kerkweg, het Noordeini de Sotaweg naar het proefstj tion van NAKS, waar de clul leden een rondleiding krijge Om 15.30 uur vertrekken oldtimers opnieuw, nu via Sotaweg, de Rembrandt va Rijnsingel en de Meerkreti naar Restaurant „De Woeli| Baren" in Oude Weterii voor een korte koffiestn Rond 16.45 uur rijden de oldt mers weer naar Hoogmad De route loopt dan via eet Lange Weg, het Westeinde e dri; Rijpwetering. Aanstaan^ zondag houden de leden de oldtimersclub een puzzeli in Hoogmade en omgeving kei ge% NIEUWKOOP De bewo ners van 30 gemeentewonin gen aan de Vijverhof zijn niet tevreden over de manier waarop de gemeente het groot onderhoud aan hun huizen wil uitvoeren. Het groot onderhoud komt onder andere neer op het vernieu- sverhoging krijgen. De ge plande lift en ontmoetings ruimte worden wel in de huur doorberekend. Een aantal bewoners gaf zijn be zwaren gisteren weer tijdens een vergadering van een raadscommissie. Zij vinden dat er te weinig overleg is wen van kozijnen, cement* geweest. Voorzitter D. Boon- aanbrengen, gas- en water leidingen vernieuwen en aanpassen van de verlich ting. In totaal 10 punten, waar voor de bewoners geen huur- stra stelde dat er wel degelijk overleg is geweest en dat nu eenmaal niet aan alle wen sen voldaan kan worden. Over de extra huurverho ging kon nog niets medege deeld worden, aangezien de exacte invulling nog dient plaats te vinden. De raads commissie ging akkoord met het beschikbaar stellen van een bedrag van ruim 1,6 mil joen gulden voor het onder houd van de huizen. De voorzitter stelde vast dat er veel belangstelling is voor de informatieborden van de ge meente. Deze borden zullen geplaatst worden op de toe gangswegen. De bedoeling is dat de borden er nog dit jaar komen. De regionale brandweeroefe ning die gisteravond in Leider dorp werd gehouden is door het slechte weer wat moeiza mer verlopen dan de bedoeling was. Al met al was er toch sprake van een geslaagde oe fening, waarbij de brandweer korpsen van Leiderdorp, Ha zerswoude, Koudekerk en Woubrugge waren betrokken alsmede de staf van de Leidse brandweer. De nadruk lag op het uittesten van de verbindin gen tussen de verschillende korpsen, die goed moeten functioneren bij gemeenschap pelijk optreden. De bliksem zorgde daarbij voor nogal wat storing. Het doel van de oefe ning was een oude fabriekshal aan de Achthovenerweg. Deze was in brand gestoken en moest worden geblust door de omstreeks 45 deelnemers, waarbij ongunstige omstandig heden waren gecreëerd. Vijf „slachtoffers", ook brandweer lieden, moesten uit de vuur haard worden gered en dat lukte binnen de gestelde tijd. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Een onafhankelijke commissie van deskundigen buigt zich binnenkort over alle aspecten rond de afbouw en ten slotte beëindiging van het gebruik van chemische bestrijdings middel methylbromide, dat in de glastuinbouw nog regelmatig wordt gebruikt. Rond 1 november komf de commissie met een rapportage. Dat zei minister G.J.M. Braks gisteren laten weten. De door de minister aangekondigde commissie zal bestaan uit deskundigen op het gebied van de land- en tuinbouw, het mi lieu, de volksgezondheid en de arbeidsveiligheid. Volgens minis ter Braks zijn de negatieve neveneffecten van het gebruik van methylbromide uit maatschappelijke overwegingen niet langer acceptabel. Volledige beëindiging moet in 195X) een feit zijn Op de langere termijn zal blijken, zo meent de minister, dat alleen met een gezond produktiemilieu een renderende land- en tuin bouw mogelijk is. ZOETERWOUDE Autokrakers zijn vannacht zeer actief geweest in de Burgemeesterswijk. Vanochtend kamen er bij de politie al zes meldingen van auto-inbraken binnen. Meer aangiftes worden niet uitgesloten. ALKEMADE Gedepu teerde Staten hebben een uit gebreid rapport geprodu ceerd, waaruit blijkt dat een verdere beveiliging van het aquaduct over rijksweg A4 ter voorkoming van een doorbraak niet nodig is. Het CDA-raadslid J. Duivenvoor den had in 1984 in een ge meentelijke commissieverga dering de vraag gesteld in hoeverre de woonwijken in de Googherpolder zijn bevei ligd tegen een doorbraak van het aquaduct. Naar aanleiding van die vraag had destijds de afde ling Openbare Werken een rapport ogesteld. Hieruit bleek dat de westzijde van het aquaduct door het ont breken van een nabij gelegen boezemscheiding onvoldoen de bescherming bood. „Bij een doorbraak van het aqua duct zal, ook al worden de boezemscheidingen in de om geving in werking gesteld, het boezemwater uit het Ka- gerplassengebied de Gogher- polder in kunnen stromen" aldus het rapport Volgens berekeningen van Openbare Werken zal de Googherpol der dan tot ongeveer 2.30 meter boven het maaiveld onder water komen te staan. De nabijgelegen „Veender- en Lijkerpolder buiten de be dijking" en de „Droogge maakte Veender- en Lijker polder" zouden volgens het rapport van Openbare Wer ken echter geen directe hin der van een dergelijke door braak ondervinden. Openba re Werken achtte de mogelij ke gevolgen van een door braak van het aquaduct der mate verontrustend dat gead viseerd werd maatregelen te treffen ter bescherming van de dichtbevolkte Googher polder. Het college nam de zaak zeer serieus. Men schreef in 1984 en verzoek aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, voor het plaatsen van een boezem scheiding in de Ringvaart van de Haarlemmerpolder tussen het aquaduct en de Hanepoel zorg te dragen. Het antwoord van GS dat drie jaar later binnenkwam, is ne gatief. Volgens GS is er geen onveilig situatie. ba< Zijl ALPHEN AAN DEN RL' In de gemeenteraad nieuw gezicht gekomen. Bosman is gisteren beedig raadslid voor de eenmar Progressief Alphen een natie van CPN, PPR en Hij volgde Cor Doolhoff wegens drukke werk; den de raad moest verl In de raadsvergadering het beroep dat de eigi van het pand 60a in de straat tegen de verplid knapbeurt van het huis spannen hadden Iet college had de twee naren in juni van dit sommeerd om het afgel derde verfwerk, het loszi de voe- en stucwerk, als het pannendak van het hl herstellen. De eigenaren ren het daar niet mee eet gingen in beroep. Op het werk na werd dit beroep grond verklaard. Na maand uitstel kon grond verkoop aan Fassofl derland zijn beslag vil Deze zaak stond ook al in gustus op de agenda. Toen brak echter de handteki van de koper op het con waardoor de verkoop aa houden moest worden. N« Cl de raad wel akkoord gaan Sfj deze grote grondverf waarmee een bedrag vani vier miljoen gulden gen 14 dr l 'fr ZESHOEK 1-4 zinnebeeldige voorstelling; commissie van afgevaardigden;: soort krokodil; 1-2 roofvogel;: treurspel; 3-4 bedrijvigheid; I nauwe doorgang; 5-6 verdo«W middel; 6-1 vreemde titel. OPLOSSING -PBJ 1-9 Ijegte 9-5 :eiBue g-f k-e :BUJBJP e-z ïpuejB "ill® 9-€ :©lie6eiep s-Z GRATIS ELKE WOENSDAG Dl BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUI® THEATER. RECREATIE,EXPOSfl® EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14