Grote verscheidenheid is het sterkste punt X Sou/to/nt STAD OMGEVING iollege EBR moet tandpunt innemen ROPARCO Slimme EHBO-kit 1 i r 5,2% IZIT UW SPAARGELD OP FLUWEEL? Celstraffen geëist voor overvallen en afpersing STEUN VOOR PROJECT AZL Bezoekers casino mishandeld Auto's te water Schade aan vier auto's VIJFDUIZEND DIEREN OP BEESTENSPUL 87 Industriebond FNV huldigt jubilarissen HOMOFIEL TWEE KEER BEROOFD m CeicLc Souacmt WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 PAGINA 9 ■eggenschapscommissie wil uitspraak over conflict met directie DEN De medezeggen- ascommissie (MC) van het giebedrijf Rijnland (EBR) dat het College van Beheer standpunt inneemt in het jen conflict tussen de MC e directie van het EBR. De stuurt vandaag een uitnodi- naar het college voor een rek. De MC heeft dat het oneel gistermiddag laten n tijdens een vergadering, door ongeveer de helft van (50 personen tellende per- iel werd bezocht. De MC e vorige week het vertrou- in de directie op, omdat de inspraak niet serieus len en een onduidelijk zou voeren, liet tussen de MC en de speelt al geruime tijd. it met name om de taak- van de medezeggen- lissie, die geldt als jrt ondernemingsraad bij Isinstanties. „Tot drie ïleden hadden vertegen- >rs van het personeel een adviesrecht. De di- kon de adviezen gewoon zich neerleggen. De Alge- iRaad, het College van Be- n het Georganiseerd hebben toen echter een verordening goedge- waarin er sprake was :ht op overleg. Die nieu- irdening wordt door di en MC-leden echter ver- id geïnterpreteerd. De etie vindt de MC nog altijd vrijblijvend adviesorgaan", is C. van der Meer, voorzit- de MC. deur W. Brooshooft van ebr weigert vooralsnog in in op de verwijten van de „Daar wil ik niet op in Ik wil wel zeggen dat ik brief aan het college geen lees, die zo'n zware stap Ivaardigen". In het juli- van het personeelsblad Schijnwerper liet hij zich r zeer kritisch uit over de De EBR-directeur vond MC zich te veel bemoei de met de dagelijkse gang van zaken binnen het EBR en zich moest beperken tot een toetsen de taak. Hij reageerde in het blad op het besluit van de MC om het overleg op te schorten. Beide partijen kwamen overeen om onder leiding van een onaf hankelijk voorzitter over de problemen te praten. „Broos- hooft wilde echter alleen een gesprek als alle leden van de directie er bij konden zijn. We gens vakanties van de diverse directieleden kon dat niet eerder dan half september. Die houding heeft de MC-leden zeer gestoken. Het geeft aan dat de directie de MC niet serieus neemt", aldus Van der Meer. „We hebben als MC-leden in de zomermaanden elk een van de lopende kwesties binnen het MC-overleg bekeken en naast elkaar gelegd. Overal was de zelfde lijn te zien: de directie schuift zaken voortdurend op en een beleid ontbreekt. De MC-leden kregen naast hun normale werk te maken met een enorme werklast", aldus MC-secretaris B. de Nobel. Een conflict met de directie rond één van de leden van de MC die te weinig ruimte voor het MC-werk kreeg, was volgens de commissie de druppel die de emmer deed overlopen. Op 11 september besloot de MC het vertrouwen in de directie op te zeggen en de afspraak voor 14 september af te zeggen. „We wilden de show niet nog eens opvoeren", aldus Van der Meer. „Het is ons inderdaad te verwij ten dat we zo lang met die stap hebben gewacht", zegt hij in re actie op een opmerking van col legevoorzitter J. Fase, die zei niet te begrijpen waarom de MC die stap zo laat nam. „Maar we hebben heel lang gehoopt serieus genomen te worden. We betreuren de stap erg. Het is slecht voor het EBR en voor de fusiebesprekingen met andere nutsbedrijven. Maar we konden niet meer anders", meent Van der Meer. Volgens De Nobel probeerde de directie ook de besprekingen over de conflicten over de nieuwe MC-verkiezin- gen in november heen te tillen. „Die verantwoording wilden we echter niet nemen". De MC-leden verwijzen in hun kritiek ook naar een rapport van het onderzoeksbureau Van der Thorn en Bunnigh uit okto ber 1985 waarin werd geconsta teerd dat het de directie slecht functioneerde binnen het be drijf. „Het is nu 1987 en er is nog altijd niets met de conclu sies uit dat rapport gebeurd", aldus Van der Meer. Als één van de voorbeelden van slecht management verwijzen de MC- leden naar de functiewaarde ring binnen het EBR, waarbij de directie zou afwijken van procedures. Voor de begelei dende functiewaarderingscom missie was dat aanleiding de medewerking op te schorten. „We gaan terug naar de tijd dat de directie uitmaakt wie er pro motie maakt en wie niet", aldus Van der Meer. De MC-leden willen nu dat het College van Beheer ingaat op de grieven van de MC. Afgelo pen vrijdag is de leden van het college en de directie een noti tie overhandigd, waarin de standpunten van de MC op een rijtje worden gezet en worden toegelicht. „Een nieuw gesprek tussen directie en MC is zinloos. Onze gesprekspartner is nu het College van Beheer. Die heeft haar verantwoording voor de directie nog onvoldoende opge pakt", aldus Van der Meer. De Leidse wethouder J. Fase, voor zitter van het College van Be heer, was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. De ambtenarenbonden CFO en AbvaKabo steunen de actie van de MC. Ook een groot deel van het personeel zou achter de MC staan. (ADVERTENTIE) PUS winst dl i ing Voor moderne spaarders is dat geen vraag maar een weet. Want die hebben 'n Roparco Rekening. Met hoge rente en alle vrijheid om over hun spaargeld te beschikken. Die combinatie van voordelen biedt de Roparco Rekening. U heeft uw geld altijd bij de hand. Op elk ge wenst moment kunt u tot f 25.000,- per maand kosteloos opnemen.Met j één maand opzegtermijn geldt dat zelfs voor ieder bedrag. Daarnaast kent Roparco een unieke winstdeling. Over de jaren 1982 t/m 1986 leverde dat voor reke ninghouders per jaar een extra rente op van gemiddeld 0,33%.Over 1986 bedroeg dit j 0,28% Via onderstaande bon zit ook uw spaargeld straks op fluweel. Stuurt u de brochure over de Roparco Rekening naar Naam: Adres: 1 m/v I Deze bon in envelop zonder postzegel zenden aan: Roparco N.V.. Antwoord- j nummer 5555. 3000 VB Rotterdam. Tel.. 010-4663333 of 010-4667777 (op werkdagen van 08.00 tot 21.00 uur. zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur). .30631^ K»icode. Plat SjfT't j i Hl j j.; j.jj.:. i i j MEER RENTE, MEER VRIJHEID, PLUS WINSTDELING. Een initiatief van de Robeco Groep. LEIDEN De Nierstichting Nederland gaat een project van de academische zieken huizen in Leiden en Amster dam subsidiëren. Doel ervan is de wachttijd voor een niert ransplantatie voor bepaalde patiënten te verkorten. Deze patiënten zijn hoog- geïmmuniseerd: ze hebben af- weerstoffen tegen de weefse- lantigenen van bijna alle ande re mensen. Weefselantigenen zijn belangrijk voor het slagen van de transplantatie. Om deze patiënten een grotere kans te geven op transplanta tie, wordt in het laboratorium bepaald tegen welke weefse lantigenen de betreffende nierpatiënten geen antistoffen hebben. Deze gegevens worden opgeslagen in de com puter bij Eurotransplant Lei den. Als een donornier wordt aangemeld, wordt bekeken of de weefselantigenen accepta bel zijn voor de „moeilijke" patiënten, die dan met voor rang wordt behandeld. Inmid dels zijn al dertig patiënten op deze manier behandeld, enke len stonden al meer dan tien jaar op de wachtlijst. Bromfietser gewond LEIDEN Een 16-jarige bromfietster uit Zoeter- meer liep gistermiddag een gebroken onderarm op bij een aanrijding op de Dr. Lelylaan met een 15- jarige Leidse fietser. De Leidenaar was juist twee andere fietsers aan het inhalen toen de brom fietster naderde. Doordat beiden fietsers nogal slin- ferden moest de inhalende ietser te veel naar links en kon zo de naderende bromfietster niet meer ontwijken. De bromfiet ster werd naar het Diaco- nessehuis gebracht. LEIDEN Een 72-jarige man en een 63-jarige vrouw zijn gister avond bij het verlaten van het casino van Holiday-Inn aan de Haagse Schouwweg mishandeld. In de hal van het casino maakten zij enkele opmerkingen tegen de portier. Eenmaal buiten werden de twee bezoekers achtervolgd door de portier in gezelschap van een andere man. De bezoekers werden vervolgens tegen de grond geslagen en geschopt. De vrouw liep verwondingen op aan haar rug en arm en de man hield er een pijnlijke neus en oog aan over. Beiden zijn onder dokters behandeling gesteld. Tasjesroven LEIDEN Tasjesrovers hebben maandagavond meerdere malen toege slagen. Naar aanleiding van berichten in de krant van gisteren over twee berovingen, hebben zich nog twee slachtof fers bij het politiebureau gemeld. Het betreft een poging tot beroving op de Korevaarstraat op 9 sep tember en een geslaagde beroving op maandag avond van een bejaarde vrouw op de Emmalaan in Oegstgeest. In alle ge vallen werd de handtas gestolen door twee jonge ren op een bromfiets. LEIDEN Drie auto's kwamen gis teren in het water van de Leidse grachten terecht. Rond elf uur balan ceerde een auto bijna op de walkant van het Rapenburg, omdat de han drem niet was aangetrokken. Een ta- kelbedrijf zette de auto weer op de kant. Aan de Rijn- en Schiekade raakte rond twee uur een auto te wa ter tijdens een parkeermanoeuvre. Ook dit voertuig moest uit het water worden getakeld. Rond negen uur gisteravond raakte een auto te water aan de Oude Vest. De 25-jarige Leid se bestuurder maakte een schakelfout en vanuit het parkeervak door de auto de gracht in. De bestuurder wist zichzelf te redden. LEIDEN Een 26-jarige Leidse automobilist ver oorzaakte gisterochtend rond tien uur flinke scha de aan vier geparkeerde auto's aan de Floris Ver- sterlaan. De man wilde al rijdend iets van zijn ach terbank pakken. Hij draai de daarbij zijn stuur teveel naar rechts en raakte twee geparkeerde auto's, die vervolgens doorschoven en twee andere auto's raakten. LEIDEN Niet de grote tijgerpython en ook niet de ezels van het Neder lands Ezelsstamboek ma ken Beestenspul '87 zo aantrekkelijk, vindt di recteur A. de Jong van de Leidse Groenoordhal- len. „De grote verschei denheid is het sterkste punt van deze dierenma- nifestatie", zegt hij. Ko mend weekeinde wordt het evenement voor de twaalfde maal in succes sie gehouden in Leiden. Ongeveer 5000 dieren („zonder de bijen erbij te tellen") bevolken zater dag en zondag beide hal len aan de Willem de Zwijgerlaan. Voor het eerst dit jaar zijn tien a twaalf ezels te zien van het Nederlands Ezels Stam boek. „Er kan en mag op ge reden worden", vertelt De Jong. Ook zijn er dit jaar voor het eerst edelpelsdieren. „Sommige mensen zijn het er niet mee eens dat deze dieren er ook zijn, omdat ze worden gefokt voor het bont. Maar de Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edelpels dieren geeft een show en tekst en uitleg over hetgeen er met deze dieren wordt ge daan en waarom dat gebeurt, zodat mensen zelf kunnen beoordelen of het hun goed keuring kan wegdragen of niet". Een aantal jaren waren er geen slangen op Beestenspul, maar dit keer is er weer een presentatie van de Neder landse Vereniging voor Her- petologie en Terrariumkun- de. Deze organisatie neemt allerlei soorten slangen en hagedissen mee, zoals gele rattenslangen, een grote tij gerpython, kleine woestijn diertjes en Australische Baar- dagamen. De Jong: „Ze hebben ook gif tige slagen, maar ik heb ge zegd dat ze die beslist niet mogen meenemen. Een onge- Er zijn mensen die vinden dat edelpelsdieren niet thuishoren op Beestenspul, omdat ze worden gefokt voor het bont. Tijdens de dierenmanifestatie wordt informatie gegeven „zodat bezoe kers zelf kunnen beoordelen of het hun goedkeuring kan wegdragen of niet". foto: pr luk zit immers in een klein hoekje". Behalve deze „nieuwe" die ren, kunnen de bezoekers ook „oude bekenden" be groeten. Zo kan ook dit jaar weer worden gekeken naar duizenden bijen, die in spe ciale observatiekasten zijn gehuisvest. De Kleindieren- sportvereniging Rijnland presenteert 55 konijnerassen, en ook verschillende soorten cavia's. Ook zijn er tamme ratten en muizen en ham sters. Bovendien worden vele soorten en rassen hoenders, duiven en vogels geshowd. Kattenliefhebbers komen ook aan hun trekken: er zijn perzen, burmezen, abesijnen, siamezen en natuurlijk ook huiskatten. Voorts zijn er paarden en kunnen bezoe kers een proefles maken op de rug van een pony. In een grote ring worden shows ge geven van een groot aantal honderassen. Ook zijn er de monstraties van gehoorzaam heids- en gedragteams en worden behendigheidswed strijden gedaan. Runderen, kalveren, schapen en geiten maken Beestenspul '87 com pleet. De geiten worden een maal per dag gemolken. Ook worden demonstraties kaas maken van geitemelk gege ven. Vele verenigingen en organi saties geven voorlichting over hun activiteiten. Zo is bijvoorbeeld de afdeling Lei den en omgeving van de Die renbescherming aanwezig. „Voor het eerst staat de stand van de Dierenbescherming naast die van het Dierena siel", aldus A. de Jong. Om dat deze instanties jarenlang leefden als kat en hond, moest de directeur van de Groenoordhallen er bij de or ganisatie van vorige afleve ringen van Beestenspul voor zorgen dat ze niet naast el kaar kwamen te staan. De Dierenbescherming heeft een deskundige jury samen gesteld die het Troeteldier '87 kiest. Huisdieren van alle be zoekers kunnen meedingen naar deze onderscheiding. In schrijven kan bij Beesten spul/Verkeizing Troeteldier '87, Willem de Zwijgerlaan 2, 2316 BG Leiden. Voorts geeft de Dierenbescherming infor matie over wetten die be trekking hebben op dieren en over de cursus „Gehoorza me Huishond". Ook wordt aandacht geschonken aan de actie Sterilisatie/Castratie bij poezen en katers. Van maan dag 5 oktober tot en met vrij dag 16 oktober kunnen deze dieren tegen een gereduceerd bedrag worden gesteriliseerd of gacastreerd. Deze actie wordt gehouden omdat elk jaar te veel poesjes worden geboren, die of gaan zwerven of in het asiel terechtkomen. Wie interesse heeft, kan tot en met zondag 27 september contact opnemen met tel. 071-122314. Ook kan de naam van een knuffeldier worden geraden en voor de kinderen staat bo vendien een grabbelton bij de kraam van de Dierenbe scherming. De Panda Natuurbus van het Wereld Natuur Fonds staat zaterdag in de Groenoordhal len. Deze bus rijdt op aan vraag langs de basisscholen in Nederland om de belang stelling van de kinderen op te wekken voor de natuur. In de bus is onder andere een afvalhoek, compleet met toi let en riool, een snuffelpaal, geluidshelmen en een hout wal. Beestenspul werd vorig jaar bezocht door 18.000 mensen. Volgens De Jong komen de meeste mensen elk jaar op zondag. „Dan staan er drie rijen dik bij de katten". Van daar dat hij de mensen advi seert om op zaterdag te ko men. „Dan is er gelegenheid om alles rustig te bekijken. Honden van bezoekers worden niet toegelaten. Beide dagen is Beestenspul toegankelijk tussen 10.00 en 18.00 uur. De toegangsprijzen bedragen zes gulden voor volwassenen en drie gulden voor kinderen tot 12 jaar en ouderen boven de 65 jaar. Kinderen die de kleurplaat van Beestenspul inleveren, kunnen (onder geleide) gratis naar binnen. Achtenveertig jubilarissen die respectievelijk 60, 50, 40 en 25 jaar lid zijn van de Industie- bond FNV, afdeling Leiden en omstreken, werden gister avond in de bloemetjes gezet. Bondsvoorzitter Dik Visser sprak de jubilarissen toe onder wie ook R. Zandvliet, secretaris van de Industriebond FNV Lei den. De huldiging had plaats tijdens een bijeenkomst van de bond in het Antonius Clubhuis, die muzikaal werd omlijst door de Leidse Harmoniekapel. De jubilarissen kregen al eerder een speldje van de bond en een cheque aangeboden. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN/DEN HAAG Twee neven, één (38) uit Zoe- termeer en de ander (23) uit Den Haag, ontkenden gisteren voor de Haagse rechtbank dat zij op 17 juni in Leiden een ho mofiele man in diens woning hebben afgeperst. De oudste verdachte beweerde boven dien dat hij part noch deel heeft gehad aan een gewapen de overval op een Haagse ju welier, op 16 mei van dit jaar. Buit: twintigduizend gulden. Toch eiste de officier van justi tie, mr. D. van den Broek, vier jaar gevangenisstraf tegen hem. Voor de Hagenaar had de aanklager een jaar minder in petto. De derde verdachte, een 21-jarige Voorschotenaar en stiefzoon van de inwoner van Zoetermeer, hoorde 2,5 jaar celstraf tegen zich vorde ren, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Het trio was betrokken bij de afpersing van een Leidse ho mofiel en een bezoeker van die man. Zij gingen er 's a- vonds vandoor met 95 gulden. De Leidenaar was al eerder slachtoffer geweest van een beroving in zijn eigen huis. Het ging hierbij om een grote som geld. Hij had hiervan ech ter geen aangifte durven doen. De tip dat hij betrekkelijk weerloos was, kwam van de stiefzoon. De officier vroeg de meeste straf voor de Zoetermeerder. De man heeft al een aantal veroordelingen achter de rug, onder meer voor afpersing' met geweld. Ten aanzien van de laatste feiten schoof hij elk aandeel van zich af. Hij ver weet zijn stiefzoon dat deze hem en zijn neef erbij heeft proberen tê lappen. „Het is ie mand met veel fantasie", zei hij. „Ik heb er absoluut niets mee te maken". De zaak tegen het trio kwam aan het rollen nadat een getuige de verdach ten kort na de afpersingsge schiedenis in een snackbar had herkend. Van de verdachten bestond een signalement. Er vonden vervolgens op het po litiebureau diverse confronta ties plaats, waarbij getuigen de verdachten positief herkenden uit een rij met andere mannen. Vonnis op 6 oktober. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. VtM* Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: 'Adres' -Voorl- l i Postcode/plaats:i •Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per □maand automatisch betalen f 23,04 □kwartaal per acceptgiro f 68,93 i Stuur ais dank de fotocamera naar i Naam: [Adres: i Postcode/plaats:_ 1 Stuur deze bon in een open envelop postzegel met nodig naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9