I a* „Geen behoef te aan meer fysiotherapeuten Thatcher werkt aan revolutie bij Britse tv fieidócSoiwant Veede Kamer tegen olplan Smit-Kroes „Fietsregistratie moet verplicht" Justitieel onderzoek naar Klaas de Jonge la hkende Nederlanders er lenen naam aan vondoom -campagne k Sovjetunie bereid over n mensenrechten te praten PROTEST TEGEN WERVINGSADVERTENTIE VAKOPLEIDING Mugabe sluit kantoren van oppositie YVD hekelt uitspraken Yan Houwelingen Bijenoverlast steekt buurman „Motorcross" in Moskou Zangfestijn in Woubrugge Pol, jazz en blues pagINNENLAND/BUITENLAND WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 PAGINA 5 )EN HAAG PvdA, CDA en PPR, samen en ruime kamermeerderheid, zijn tegen lannen van minister Smit-Kroes (Verkeer n Waterstaat) om Belgen tol op onze auto- nelwegen te laten betalen. De minister wil doen als vergelding voor Belgische idee- over de invoering van tol voor buiten- jdse automobilisten die gebruik maken het Belgische wegennet. Tijdens een kamerdebat over de plannen van Smit- js zei CDA'er Hennekam dat de ideeën de bewindsvrouwe de gedachte van een ërenigd Europa verder weg brengen. Cas- im (PvdA) betichtte de minister ervan „oog om oog, tand om tand beleid" te óeren. Hij wees bovendien op plannen van mit-Kroes zelf om in ons land talrijke tun- ifls en andere oeververbindingen met tol te eleggen. GRONINGEN Het registreren van fietsen door de eigenaar moet wettelijk worden verplicht. De eige naar van een fiets die niet geregi streerd is of waarvan de registratie verloren is gegaan moet worden be keurd. Deze suggesties deed burge meester mr. A.A.M.F. Staatsen van Groningen gisteren tijdens de ope ning van het Velo City congres in de Stadsschouwburg in Groningen. Dit internationale congres wordt voor de derde keer gehouden. De keuze viel op Groningen omdat in deze stad 50 procent van het woon werkverkeer op de fiets plaats vindt. Het congres duurt tot en met zaterdag. Titanic AMSTERDAM De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam zal een onderzoek instel len naar mogelijk gepleegde strafbare feiten door Klaas de Jonge. Het onderzoek door het parket bij het hof gebeurt op verzoek van Buitenlandse Zaken en het ministerie van justitie. Volgens Buitenland se Zaken heeft Nederland, met het verlenen van asiel aan De Jonge in de Nederlandse ambassade in Pretoria, nooit bedoeld De Jonge aan strafvervol ging wegens onder meer smokkelactiviteiten te ont trekken. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Hans van den Broek, heeft gisteren in New York de Angolese minister van justitie, Afonso van Dünem, bedankt voor de rol die de regering in Luanda heeft gespeeld in de vrijlating van Klaas de Jonge. verpi| raaki oofdi i, Danny, Sonja, kortom ledereen „gebruikt ze". De Stich- SOA introduceerde gisteren in Nieuwspoort te Den Haag de anale condoom-campagne die op 1 oktober van start gaat. i de foto de Amsterdamse GGD-dlrecteur Coutinho (links) en l-voorzitter Van Spanje. 'Mi W< )EN HAAG Condooms len een vrij betrouw- bescherming tegen en andere geslachts in. Daarom start 1 iber de stichting voor meel overdraagbare loeningen (SOA) een lonale condoom-cam- ich 4agne die het gebruik van voorbehoedsmiddel noet bevorderen. „Wie llL iet condoom past, trekt iu iet aan" is de gedachte d en chter de campagne, aldus f DA-voorzitter F. van Z1) ipanje. .vdi jyee en twintjp bekende Ne- er erlanders vinden het goed aZd„! jat hun voornaam op de affi- hes wordt gebruikt. Het ge- 1 volg is dat we binnenkort affi xes en borden kunnen aan- tffen met teksten als „Sonja gebruikt ze - omdat ze gezond weer op wil" en „Danny ge bruikt ze - als ie niet zo ver domd alleen is". In een aantal bladen komen tussen de con tactadvertenties teksten als „versierders" of „escort girls" gebruiken ze. Een aantal bla den gaat zover een condoom aan te bieden als aanvulling op een redactioneel artikel. „Preventie kan nu nog veel effect hebben", zegt SOA-di- recteur Maria Paalman. „Het is nog steeds zo dat de helft van de risicogroep van homo seksuelen en drugsgebruikers nog steeds geen condoom ge bruikt. Het is erg moeilijk om seksueel gedrag te veranderen. Mensen zijn in het pil-tijdperk niet meer gewend om na te denken. Vaak denken zij dat vrijen met een condoom niet gevoelig is. Wij stellen daar te genover dat je door het ge bruik van een condoom niet in je rats hoeft te zitten". WENEN Er is enige ?ds voortgang te bespeuren in t tejhet Russische mensen- ihtenbeleid. Gisteren iet nodigde het Kremlin vooraanstaande Westeuro- 'anen van de Internatio- ile Helsinki Federation ^atrJuit om in Moskou over de urp nensenrechten te komen n n praten. Tegelijk werd aan- gekondigd dat „belediging tegen de staat" voortaan niet meer strafbaar zal cnl worden gesteld. Het den Kremlin overweegt am- Wes nestie te verlenen aan alle politieke gevangenen die op grond van deze wetge ving vastzitten. uitnodiging werd gisteren ïkend gemaakt door Joeri Kasjlev, de vertegenwoordiger van de Sovjetunie op een con ferentie in Wenen over de na leving van de Helsinki-ak- koorden. Kasjlev gaf geen in dicatie of het Kremlin bereid is in te gaan op Westerse eisen betreffende een permanent toezicht op naleving van de mensenrechten, of garanties dat iedereen in staat wordt ge steld de conferentie in Moskou bij te wonen en vrijuit kan spreken. Woordvoerders van de Inter national Helsinki Federation, een particuliere organisatie, zeiden graag op de uitnodiging in te gaan. De reis zou ver moedelijk in november plaats vinden en vijf dagen duren. Het nieuws over de opheffing van de wet met betrekking tot belediging en belastering werd bekend gemaakt door een Rus sische delegatie tijdens bespre kingen in Washington. Fysiotherapie? Nü aan de slag bij de Hogeschool van Amsterdam. Straks overal aan de slag. Verstandige keuze trouwens, zo'n studie. Want ze staan steeds meer te springen om goeie fysiothera peuten. Werkelijk overal ter wereld. AMSTERDAM „Het is gewoon stom dat het aantal opleidingen nog niet verminderd is. Van de 17.000 fysiotherapeu ten zijn er nu 4000 werk loos. De arbeidsmarkt zit absoluut niet te springen om fysiotherapeuten". Deze hevig verontwaar digde reactie op de bo venstaande wervings-ad- vertentie is afkomstig van Elise Sijthoff, voor zitster van de Landelijke Belangenvereniging Werkzoekende Fysiothe rapeuten (LBWF). De Stichting Reclame Code, bij wie de LBWF een klacht had ingediend over de onjuis te beweringen in de adver tentie, heeft de zaak hoog op genomen. De Hogeschool van Amsterdam heeft zich inmid dels op een hoorzitting voor de stichting moeten verant woorden. Elise Sijthoff ver wacht eind volgende week een uitspraak van de Recla me Code Commissie waarin de opleiding wordt veroor deeld tot rectificatie van de misleidende wervingsadver tentie, die vorige maand in verscheidene kranten hCeft gestaan. „De commissie zou zo vroeg mogelijk met de uit spraak komen om eventuele nieuwe studenten nog tegen te kunnen houden". De LBWF bestaat nu viif jaar en heeft een bestand van duizend enthousiaste en ac tieve leden. Belangrijkste doelstelling van de vereni ging is zichzelf zo snel moge lijk op te heffen. Aangezien dergelijke advertenties de werkloosheid alleen maar vergroten, voelde de vereni ging zich verplicht een klacht in te dienen. Elise: „De verwachting is dat er tot 1990 nog duizend fysiothera peuten per jaar van de oplei dingen af komen. Over vier jaar zullen er dan in totaal 8000 werklozen zijn, want de instroom in het vak is mini maal!". De LBWF is van mening dat de fysiotherapeuten zich meer met preventie moeten gaan bezighouden. „Nu is het zo dat de fysiotherapie eigen lijk het laatste station is. Pas als een patiënt door de hele medische molen is gegaan, komt hij bij de fysiotherapie terecht. We streven er dan ook naar eerder in het proces te worden opgenomen", aldus Elise, die benadrukt dat fy siotherapie juist heel erg kos tenbesparend is. Volgens haar zou de vraag naar ge zondheidszorg enorm kunnen verminderen door mensen bewust te maken van hun houding. „We zijn nog veel te weinig ingesprongen op spe cifieke terreinen als sport, bedrijfsleven en scholen. We zien deze terreinen echt als een gat in de markt, maar er ontbreekt nog een financie ringsregeling van de over heid. Een heleboel klachten zouden voorkomen kunnen worden door fysiotherapeu ten te betrekken bij bijvoor beeld bedrijfsgezondheids diensten en het onderwijs. Via houdings- en bewegings cursussen voor bejaarden zouden we ertoe kunnen bij dragen deze mensen uit een verpleegtehuis te houden. Ook psychosomatische klach ten kunnen door fysiothera pie verminderen". Dat fysiotherapie veel meer is dan masseren alleen bewij zen de ontwikkelingen van de laatste jaren. „De inhoud van het vak is heel etg ver anderd door het opnemen van aanverwante ideeën over geneeswijze zoals acu punctuur, kleurentherapie, neuro-wetenschappen en ma nuele therapie. Over vijf jaar hopen we zover te zijn dat de arts de diagnose van een pa tiënt in samenwerking met de fysiotherapeut stelt. Dat zou ook weer kostenbespa rend werken", aldus een en thousiaste Elise Sijthoff. JEANNETTE VOORBIJ Vluchten voor droogte Bewoners van de Zuidpakistaanse provincie Sind vluchten voor de droogte, die na India nu ook Pa kistan treft. Gro te aantallen men sen worden geë vacueerd om te voorkomen dat zij slachtoffer worden van hon gersnood. FOTO: EPA HARARE De Zimbabwaan se regering van Robert Muga be heeft sluiting bevolen van alle kantoren van de oppositie partij ZAPU van Joshua Nko- mo. In een officiële verklaring werd gezegd dat de ZAPU de opstandelingen in het land had geholpen en daarom voortaan als „vijandelijke organisatie" zal worden beschouwd. De ZAPU, met 14 zetels in het parlement van 100 leden, rea geerde woedend en beraadt zich nu of de regering in strijd met de grondwet handelt. Vol gens vice-voorzitter Joseph Msika wordt de ZAPU indi rect verboden, omdat Mugabe geen oppositie zou dulden. SUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) Standaard UltfleverlJ/Wavery Production# (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher verwacht in haar land een ware revolutie op het terrein van de te- levsie. Met minister van binnenlandse zaken Douglas Hurd en minister van handel en industrie lord Young bereidt zij momenteel een nieuwe omroepwet voor, die zal leiden tot revolutionaire veranderingen. De tv-omwenteling zal vermoedelijk niet meer dan enkele jaren op zich laten wachten. In plaats van de huidige vier landelijke kanalen zullen er ten minste vijf in gebruik worden genomen. De regering Thatcher is ook voorstander van meer regionale tv. Zij accepteert het feit dat de vooruitgang van satelliet- en kabel televisie niet meer te stuiten is en voorspelt dat de Britten over een jaar of drie naar Amerikaans voorbeeld zeer uitgebreide keuzemogelijkheden zullen hebben. Maar volgens Thatcher mo gen de uitgebreide toekomstmogelijkheden niet leiden tot een explosie van seks en geweld op het scherm. Thatcher is trou wens van oordeel dat het vandaag de dag al ver genoeg gaat. In welke gedachte zij wordt gesterkt door het bloedbad van afgelo pen juli in het plaatsje Hungerford. DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil dat VVD-minister Van Eekelen (Defensie) actie onderneemt tegen zijn CD A-staatssecretaris Van Hou welingen. De staatssecretaris zei het afgelopen week einde dat het niet automatisch vaststaat dat de atoom- taken van de F16- en Orion-vliegtuigen behouden worden nu er geen kernraketten naar ons land komen. In schriftelijke vragen aan Van Eekelen vragen de VVD-ka- merleden Bolkestein, Joekes en Keja zich af of Van Houwelin gen ziin uitspraken mede namens de minister deed. Van Eeke len zelf is namelijk van mening dat de atoomtaken van beide vliegtuigen nu zonder meer behouden moeten worden. Volgens de VVD is de atomaire bewapening in Nederland een zaak van de minister. In het regeerakkoord van het tweede-kabinet Lub bers staat overigens dat bij het niet plaatsen van de kernraket ten het besluit de atoomtaken van F16- en Orionvliegtuigen af te schaffen opnieuw zal worden overwogen. VALKENBURG Het be zwaarschrift van de Valken burger A. St. Kruijf tegen het bevel van het college om zijn bijenkorven te verwijderen, was gisteravond het gesprek spunt in de Valkenburgse AROB-commissie. Buurman H. Noort van de bijenhouder had bij het college geklaagd over de overlast van stekende bijen. Op grond daarvan had het college besloten de bijen korven uit de tuin van de buurman te doen verdwijnen, omdat niemand dieren mag houden die schadelijk of hin derlijk zijn. Burman Noort vertelde gisteren dat het con flict met zijn buurman al vier jaar geleden begonnen was. Toen hebben imkers uit zijn tuin bijen moeten verwijderen en later werd op gezamenlijke kosten een twee meter hoge scheidingsmuur tussen de tui nen aangebracht Zonder re sultaat overigens, want het ge zin Noort wordt nog telkens door de bijen gestoken. De heer Kruijf verweet zijn buur man Noort, dat hij nog een strook fijn gaas op de muur aan zou brengen maar dit niet gedaan had. Ook zou hij bereid zijn kosten te vergoeden voor het aanbrengen van een kas van gaas rond het tuinzitje van de familie Noort P.T. Mizee (VVD) drong aan op eeri compromis waarbij Kruijf de kosten op zich zou nemen (een gaasscherm op de muur). Kruijf wilde dat wel doen op voorwaarde dat de buurman nimmer meer zou klagen. Dat ging eenieder te ver. De commissie zal zich in de komende dagen over het probleem beraden. Moskouse Jongeren zijn niet veel anders dan hun leeftijdgenoten in het Westen. Zo verzamelen zich bijna elke avond zo'n honderd jongeren bij het Moskouse sportcomplex Luzhnlki, dat zij gebrui ken als uitvalsbasis voor tochten door de verlaten binnenstad. Op topsnelheid scheuren zij op hun brommers en motoren door de verlaten straten van Moskou, 's Morgens vroeg drinken de deelnemers nog een kop koffie In een van de weinige dag- en- nachtcafés van Moskou, waarna ze naar huis gaan. Na enkele uren slapen moet er weer gewerkt of geleerd worden. WOUBRUGGE De Christe lijke Gemengde Zangvereni ging De Lofstem uit Woubrug ge organiseert zaterdag 26 sep tember een concert, waaraan drie koren, een combo, twee sopranen en drie instrumenta le solisten deelnemen. Het concert begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Het Christelijk Mannenkoor De Gouwe onder leiding van Adriaan Verhoef, het kinder koor De Kleine Lofstem en het King's Combo treden sa men met De Lofstem op in de Hervormde kerk. De sopranen Riet den Hartog en Olive Quantrill uit het Engelse Woodbridge dragen bij aan het programma. Instrumentale so listen zijn Ben Kramer op pia no, H. Wassenaar op orgel en C.A. Munnicksma op dwars fluit. Het repertoire bestaat uit Duitse, Engelse en Nederland se liederen. Bij een aantal nummers kunnen de toehoor ders meezingen. Het contact van De Lofstem met de sop raan Olive Quantrill is voort gekomen uit de culturele uit wisseling tussen Woubrugge en Woodbridge. Haar interna tionaal befaamde dameskoor „The Olive Quantrill Singers" bezocht Woubrugge twee jaar geleden bij het 80-jarig bestaan van De Lofstem Het Wou- brugse koor bezocht vorig jaar oktober Woodbridge en trad daar op in de St. Mary's Church. door Frans Boogaard BRUSSEL Bob Dylan speelde bij hem ooit tot vijf uur in de morgen door. Sonny Boy Williamson scheurde in benevelde toestand royaal de eerste pagina uit zijn paspoort, toen hij hem een foto vroeg, en had vervolgens de grootste moeite om het land weer uit te komen. Neil Diamond schonk hem zijn eerste gouden plaat in België, die nu op een in het oog springende plek aan de muur hangt. En Ella Fitzgerald kwam alleen om te drinken, „want dat kan ze net zo goed als zingen Op 10 november wordt Pol, de afgezien van een zeer ruim-bemeten snor volstrekt kaalhoofdige eigenaar van Brussels bekendste jazz-café, het Bierodrome aan de Place Fernand Cocq in Elsene, zeventig jaar. Van die zeventig heeft hij er een beperkt aantal doorgebracht met onduidelijk werk als reisleider, verkoper en tolk. Het overgrote deel van zijn leven heeft hij echter besteed aan de promotie van „New Orleans", de organisatie van jazz-festivals en de exploitatie van een niet meer te tellen aantal muziekcafé's, eerst in de rock-en-roll en sinds eind '58 voornamelijk in de blues en jazz. Vooral die laatste biina dertig jaar heeft Pol alle groten der aarde in zijn (huidige) zaak gehad. Als hij het niet al te druk heeft, duiken alle namen op in de nostalgische verhalen die vlot over de tafel gaan. Zo stuurde hii ooit de Nederlandse fluitist Chris Hinze weer naar huis, omdat hij vijf kwartier te laat kwam aanzetten „en toen nog al die elektrieke dingen moest uitzetten". Dat kon dus niet, want bij Pol gaan de klanten vóór. „Er is er maar één de baas, en dat zén ik". In de Brusselse jazz-scene, waar clubhouders die een stropdas en glimmend- gepoetste schoenen voorschrijven nog niet zijn uitgestorven, is Pol's Bierodrome een oord van spontane gezelligheid. Daar draagt de „patron" zelf toe bij. Als het laat wordt pakt hij zelf de microfoon om met een vaste, mooi-rauwe bluesstem de bekende New Orleans-stamper „Icecream, you-scream, you scream for an ice-cream te zingen, het enige nummer dat hij ooit op de plaat zette en dat hem een vierdaagse toernee naar het voormalige Belgisch Kongo opleverde. In de voorbije jaren heeft Pol een vaste schare blues- en jazz-fanaten om zich heen verzameld. Daar is hij trots op, „omdat de jazz, ondanks wat ze nu al twintig jaar zeggen, toch niet meer opnieuw doorbreekt''. Spijtig genoeg, vindt Pol, die vast blijft houden aan drie live- optredens per week, de jam sessions op zondag niet meegerekend. Op 8 november gaat Pol uitbundig zijn zeventigste verjaardag vieren, met Toots Thielemans en de zes beste New Orleans-orkesten van België op het overluifelde en doorrookte podium, dat eerder Murphy Slim, T-Bone 'Walker, Eddy Boydd en Dave Brubeck, Jimmy Win terspoon en Duke Ellington, George Lewis, Deborah Brown en zoveel anderen ruimhartig plaats bood. Pol zelf denkt er hard over om zich daarna terug te trekken in het Zuidspaanse Malaga, waar het 365 dagen per jaar zomer is, en daar dan een nieuw Bierodrome te openen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5