Westen speelt dubieuze rol in oolog van „onverzoenlijken" Bus straks sneller van Nieuwkoop naar Alpher Oostenrijkse minister Blecha biedt Nederland excuses aan BUITENLAND Contras: geen voorlopig bestand Voortaan boeien in vliegtuigen British Airways Bush voorkomt verdere beperking Star Wars Iran durft openlijke strijd met VS niet aan Automobilist sneuvelt bij legeroefening OP TUD Aids-campagne Artsen geschokt over euthanasie in Neder la Duitse „baby-politiek' werpt eerste vruchten EcidócSoatcmt WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 PAGB Jï TEGUCIGALPA Het Nicaraguaanse ver zet is gisteren niet akkoord gegaan met een voorlopig staakt-het-vuren in bepaalde delen van het land. President Daniel Ortega had Zi een bestand voorgesteld in het kader van het vredesplan voor Middenamerika, maar vol- gens de contra's gaat het de regering er v.. slechts om „taktisch tijd te winnen". Het ver- zet deelde mee dat zij slechts gehoor zullen geven aan een staakt-het-vuren als dit het resultaat is van directe onderhandelingen tussen de guerrillastrijders en de sandinisti- sche regering. In het kader van het herstel van de persvrijheid kreeg de kerkelijke radiostation Radio Catolica gisteren overi gens weer een zendvergunning. LONDEN De bemanning van vliegtuigen van de Britse maatschappij British Airways zal binnenkort worden uitgerust met plastic hand boeien, om lastige passagiers in bedwang te kunnen houden. Een woordvoerder zei dat BA hiermee de meeste grote luchtvaartmaatschap pijen in de wereld volgde. De handboeien zul len alleen in opdracht van de gezagvoerder worden gebruikt, zei hij. Een woordvoerder van de KLM wilde niet zeggen of dergelijke handboeien ook aan boord van KLM-toestellen worden gebruikt. Hij zei dat over beveiligings maatregelen in vliegtuigen nooit uitspraken worden gedaan. WASHINGTON De Amerikaanse Se naat heeft voorlopig verhinderd dat op de begroting voor president Reagans SDI-programma (Star Wars) nog verder wordt besnoeid. De senatoren verwier pen met 51 tegen 50 stemmen een voor stel om de SDI-begroting voor volgend jaar met een miljard dollar te verlagen. Het bedrag waar de Senaat nu mee instemde was overigens al een miljard dollar lager dan het door Reagan gevraagde bedrag van 5,7 miljard dollar. Republikeinen en conserva tieve Democraten in de Senaat zeiden tegen verdere bezuinigingen te zijn, omdat net SDI-programma van vitaal belang zou zijn voor de veiligheid van de VS. Tegenstanders argumenteerden dat een verlaging tot 3,7 miljard het programma geen schade zou heb ben gedaan. In feite liet vice-president George Bush bij de stemming de balans doorslaan ten gunste van de president, toen de stemmen bij 50-50 staakten. Volgens de grondwet is de vice- president tevens voorzitter van de Senaat, een functie die hij meestal aan de plaatsver vangend voorzitter overlaat. Hij mag alleen zijn stem uitbrengen wanneer de stemmen staken. Aangezien het Huis van Afgevaardigden eerder besloot slechts 3,1 miljard dollar be schikbaar te stellen voor zal een gezamenlij ke commissie een compromis moeten vinden. BAHRAYN Het was gisteren precies zeven jaar geleden dat Iraakse leger- tanks vanuit Al Basrah het buurland Iran binnen rolden. De manschappen begeleidden het offensief met een bezielend krijgs lied, dat ook elk uur ten gehore werd gebracht over Baghdad Radio. Een week later troffen we de Iraakse soldaten aan in de moerassen van de grensri vier Shatt al-Arab en in de ruïnes van de Iraanse stad Khorramshahr, luis terend naar hetzelfde lied, dat gedurende de strijd als een soort tijdsein fungeer de. „De Wervelwind Oorlog" heette het lied en het verhaal de hoe de Iraakse soldaten zouden zegevieren over de „Perzen", net als de Arabieren in de zevende eeuw hun Perzi sche vijanden versloegen bij Qaddasiyeh. De hele oorlog zou in een paar weken ge klaard zijn; een soort Iraakse versie van „met de Kerst weer thuis". Enkele dagen later, nog steeds in de ruïnes van Khorrams hahr, realiseerden we ons dat het overwinningslied ietwat voorbarig was. Een Iraakse brigadegeneraal had een spon tane persconferentie belegd in een half-ingestorte villa. Hij was nauwelijks aan zijn twee de zin begonnen, toen aan alle kanten van de villa mortier granaten explodeerden. Wij renden voor ons leven en bui ten zagen we hoe de Iraakse commandos in hun met roet besmeurde uniformen wegdo ken in steegjes en achter nog overeind gebleven muurtjes. Andere wind De Wervelwind van president Saddam Husayn zou ten slotte, zo bleek, geen doorgang vin den. De wind kon ook uit een andere richting waaien. Zoals achttien maanden later, toen we met een Iraanse Cobra-he likopter over de slagvelden ten westen van Dezful vlogen en daar het bewijs zagen. De woestijn lag bezaaid met hon derden Iraakse soldatenlijken; als dode vissen op het droge, geblakerd door de zon. Het was zelfs zo erg, dat wij in de helikopter een doek voor ons gezicht moesten houden tegen de doordringende stank. Sindsdien hebben de Irakezen nooit meer een militaire over winning behaald. Behalve in de lucht, waar Iraakse jacht bommenwerpers een nieuw „front" vormden boven de Golf en sindsdien Iraanse tan kers aanvallen die olie expor teren. Dat is op zich een slim me zet, aangezien Teheran de opbrengst van de olie-export gebruikt om nieuwe wapens aan te schaffen. Lange strijd De Golfoorlog, de oorlog van de „onverzoenlijken", is nog niet de langst durende oorlog uit de moderne geschiedenis; de Amerikanen waren acht jaar lang in de strijd met Viet nam verwikkeld, terwijl het Libanese conflict, waarbij steeds verschillende deelne mers zijn, al bijna twaalf jaar aan de gang is. Maar in de twintigste eeuw wordt de strijd tussen Iran en Iraq als langste conventionele oorlog aangemerkt. Er wordt aan de fronten zo zwaar strijd geleverd, dat de lopen van het Iraanse geschut sinds de invasie al diverse ma len vervangen zijn geworden. Daar zullen de wapenfabri kanten uiteraard niet rouwig om zijn. De oorlog blijkt een uitstekende test voor verbeter de wapensystemen en een goudmijntje voor internationa le wapenhandelaars en rege ringen, die deze activiteiten stilzwijgend doorgang laten vinden. Het conflict betekent tevens een voortdurende bron van inspiratie voor de islamiti sche revolutie in Iran, die zon der de oorlog waarschijnlijk geen lang leven beschoren was geweest. De oorlog heeft tot nog toe niet veel andere Arabische landen besmet. Ondanks po gingen van Iran om in Ku- wayt een partijstrijd te laten ontbranden is dit niet gebeurd. De oostelijke sji'ietische pro vincies in Saudiarabië blijven eveneens rustig. En wat hele maal opmerkelijk is: de Iraak se sji'ietische gemeenschap blijft trouw aan Saddam's poli tiestaat, hoewel in dit opzicht intimidatie een grote rol speelt. Libanon Alleen in Libanon wordt ge hoor gegeven aan de Iraanse oproepen. Die zijn een belang rijk motief geworden voor de sji'ietische moslims. Hun eigen strijd tegen Israël in het zui den en tegen de Syriërs in Bayrut geldt als het geestelijke equivalent van de strijd van Iran tegen Iraq. Toch zijn ook in Libanon de effecten gering. De invloed van Iran zou veel groter zijn, als er maar een fractie van de vele miljoenen dollars die aan de Iraanse oor logsinspanningen gespendeerd worden, bij de pro-Iraanse Hezbollah partij van God terecht zou komen. Westerse landen jammeren in tussen over het bloedvergie ten; maar ook deze landen hebben geen enkele reden trots te zijn op hun rol in de oorlog. Na vergenoegd te heb ben toegezien hoe de Iraanse legers in de beginstadia van het conflict werden afgeslacht, stonden de Amerikanen stille- (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON De Amerikaanse helikopteraanval op het Iraans marinevaartuig „Iran Ajr" heeft de kans op nog meer ge welddadigheden tussen de twee landen vergroot. Maar er dreigt niet onmiddellijk een oorlog, aldus Midden-Oostendeskundigen. „Een psychologische barrière is verbroken", aldus Shireen Hun- ter, Iran-deskundige van het in Washington gevestigde Centrum voor Strategische en Internationale Studies (CSIS). „Het zet Iran onder druk om actie te ondernemen". Fred Axelgard, een ande re Iran-deskundige van het CSIS, betwijfelt echter het of het zal komen tot een oorlog tussen Iran en de Verenigde Staten. Vol gens hem zal Iran zijn reactie vermoedelijk beperken tot retori sche verwensingen, omdat het probeert een internationaal wapenembargo te voorkomen. Het ligt het meest voor de hand dat Iran anonieme „terroristische" aanslagen op Amerikaanse doelwitten zal laten plegen. Volgens regeringfunctionaris Shi reen Hunter zijn er ook elementen binnen de Amerikaanse re gering die „hunkeren" naar een krachtige confrontatie met Iran, als vergelding voor vernederingen in het verleden, zoals de gijzelaarscrisis in de Amerikaanse ambassade in Teheran tus sen 1979 en 1981. Overigens heeft Iran toegegeven dat het door de VS beschoten schip een Iraans marine vaartuig was. Eerst was gezegd dat de „Iranm Ajr" een vrachtschip was. Volgens de Amerikaanse marine werden aan boord van het Iraanse schip negen mijnen aangetroffen. De 26 Iraanse opvarenden van de „Iran Ajr" zijn naar Ameri kaanse marineschepen in de Golf overgebracht. Gisteren deed zich in de Golf overigens nog een incident voor, toen het Ameri kaanse fregat US Jarret waarschuwingsschoten afgevuurd op een Iraanse hovercraft, die daarna de steven wendde. De bedoe lingen van de hovercraft waren niet duidelijk. Amerikaanse mariniers aan boord van de „Iran Ajr". Op het achterdek lagen mijnen klaar om in zee gegooid te worden. FOTO: AP EINDE GOLFOORLOG NA ZEVENJAAR GEEN STAP DICHTERBIJ tjes toe dat de Israëliërs Ame rikaanse wapens verkochten aan Teheran en leverden ver volgens zelf wapens, met toe stemming van kolonel Oliver North. Tegelijkertijd voorza gen zij, met onbeschaamde dubbelhartigheid, de Irakezen van frauduleuze inlichtingen over de oorlog. Nu staan de Amerikanen weer aan de kant van Baghdad. De Sovjetunie leverde wapens aan Irak in verband met het vriendschapsverdrag met Baghdad, maar probeert daar naast de relaties met Teheran aan te halen, uit angst dat de Iraniërs zich vergrijpen aan de Sovjetrussische moslim-repu blieken. De bereidheid van Iran om met Moskou te onder handelen, terwijl de Sovjet troepen ten strijde trekken te gen de moslim-guerrillas in Afghanistan, toont aan dat bei de landen een tamelijk cyni sche inslag delen. De Europese machten, han denwringend over het enorme verlies aan mensenlevens, staan schaamteloos toe hoe de wapenfabrikanten maar voort durend het oorlogstuig blijven verkopen dat de oorlog gaande houdt. Aanstichter Diezelfde landen moeten mo menteel niets weten van de Iraanse eis, dat de Verenigde Naties de aanstichter van de Golfoorlog moeten aanwijzen. Iran en Iraq twistten al tien tallen jaren over de vraag wie nou heer en meester is over de Shatt al-Arab en het Golfge- bied. Die strijd is het gevolg van een historisch-religieus uit de zevende eeuw. En het is in derdaad waar dat Iran als eer ste, vóór 22 september 1980, Iraaks grondgebied bestookte. Maar degenen die persoonlijk getuige waren van de Iraakse invasie en die luisterden naar wat de Iraakse officieren te melden hadden in het grens gebied, kunnen zonder twijfel aanwijzen wie de werkelijke aanstichter is van de meest doelloze oorlog uit de recente geschiedenis. Met die weten schap in het achterhoofd blijft de vraag waarom een wapen embargo alleen zou gelden te gen Iran en waarom van zo veel jonge mannen uit de Ver enigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, België, Italië en Nederland wordt verwacht, dat ze hun leven wagen in de Golf. ROBERT FISK Copyright The Times, Londen HANNOVER Bij een mili taire oefening in de buurt van de Westduitse stad Hannover is een 46-jarige automobilist met zijn voertuig door een Bel gische pantserwagen overre den en op slag gedood. Vol gens de politie was de automo bilist twee langs de straatkant geparkeerde auto's gepasseerd en vervolgens frontaal in bot sing gekomen met de pantser wagen. Sudan: geen hulp NAIROBI De Sudanese re gering heeft ten minste zestien buitenlandse hulporganisaties gelast het land binnen twee weken te verlaten. Het gaat hierbij om Amerikaanse en Europese organisaties, die veelal een christelijke signa tuur hebben. De Sudanese mi nister van justitie kondigde in juli aan dat de regering meer dan 20 hulporganisaties het werk zou verbieden, omdat zij zouden hébben samengewerkt met rebellen. Kampioenschappen waterskiën in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Op het Braassemermeer ter hoogte van restaurant „De Drie Eenen" (Zuideinde 111) heeft komende zaterdag en zondag de finale van de Ne derlandse kampioenschappen waterskiën plaats. De strijd gaat om de NWB-cup. Aan dit spectaculaire gebeuren doen circa zeventig waterskiërs mee van alle topclubs van Neder land. De huidige Nederlands kampioen, Erik van der Maas, is van de partij. Het evene ment wordt georganiseerd door WSTC „De Brasem". Deze waterskivereniging heeft een royaal clubhuis aan het Zuideinde in Roelofarends veen. Voor diegenen 'die dit waterskigebeuren willen zien, is het voetpad langs de Braas- sem (toegankelijk vanaf de Westmeerlaan of de Zuidhoek) een ideale plek ook het specta culaire schansspringen waar te nemen. Door middel van luid sprekers worden belangstel lenden op de hoogte gehouden van de wedstrijdstanden. Gert Aandewiel weer productief LEIDEN Quick Boys heeft met de 3-1 zege die gisteren op het Haagse Wilhelmus werd geboekt aan het zelfvertrou wen gewerkt. Twee van de drie treffers kwamen op naam van Gert Aandewiel. Al in de eerste minuut van deze voor- ronde-wedstrijd voor de Zil veren Molen maakte Leen van der Plas de openingstreffer. Vanaf de aftrap ging de bal naar de op links lopende Mart van der Plas. Die legde het le der voor de voeten van de niet falende Leen van der Plas: 1- 0. Na de openingstreffer werd het een open wedstrijd, waarin de Hagenaars hard speelden. Twee spelers van Wilhelmus werden geboekt, terwijl een andere met een rode kaart het veld verliet. In de10e minuut vergrootte Gert Aandewiel, op aangeven van Leen van der Plas, met een fraaie kopbal de voor sprong. Vlak voor rust werd het 2-1. Na de thee golfde het spel een klein half uur op en neer voordat (alweer) Gert Aandewiel de zege voor de Katwijkers zeker stelde: 3-1. DEN HAAG De Oos tenrijkse minister van binnenlandse zaken, Ble cha, heeft zich deerlijk vergist toen hij begin juni in een vraaggesprek met het Algemeen Dagblad Nederland beschuldigde boven aan te staan op de lijst van antisemitisme. Blecha heeft tegenover minister Van den Broek het boetekleed aangetrok ken. In antwoord op schiftelijke vragen heeft Van den Broek laten weten dat Blecha zijn oprechte verontschuldigin gen heeft aangeboden. Ble cha is de zaak nog eens nage gaan en moest tot de conclu sie komen dat in de sociaal wetenschappelijk studies waarop hij zijn uitlatingen had gebaseerd, Nederland juist in het geheel niet werd genoemd, aldus Van den Broek. „Antisemitisme komt overal voor. Weet u dat het in Nederland veel erger is dan bij ons Ik denk dat het in Nederland wel twee keer zo sterk is", zo luidde aan vankelijk een van Blecha's beweringen. Van den Broek beschouwt de affaire met de excuses van de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken voor zijn „begane ver gissing" als gesloten. Gorbatsjov „blakend gezond" MOSKOU Sovjetleider MichaÜ Gorbatsjov, die sinds 7 augus tus niet meer in het openbaar is verschenen, is op vakantie en verkeert in blakende gezondheid. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou heeft dit gisteren verklaard. Afgelopen weekeinde staken speculaties de kop op over Gorbatsjovs toestand nadat hij opvallend afwezig bleef tij dens een feest op het Rode plein. Op de vraag of Gorbatsjov ziek is, antwoordde woordvoerder Boris Pjadysjev evenwel dat de partijleider op vakantie is en dat de datum van terugkeer „zoals gebruikelijk" niet bekend wordt gemaakt. FLIP VUtS WCET ftCTSD I 0P"QD2JJN'. optjdhbn! OPtSDOPSffiBH1 CP 130 «M» •seo/y—21 oe w&e*: Neonazi's vernielen kantoor CP ESSEN Een groep neonazi's heeft een kantoor van de com munistische partij in Essen kort en klein geslagen. Een zestigjarige man in het kan toor werd ernstig mishandeld. Drie activisten werden gear resteerd. Volgens het Oostduit- se persbureau ADN was de ac tie het werk van leden van de extreem-rechtse Vrije Arbei derspartij. Actrice Elisabeth Taylor maakte gisteren bekend dat zezl inzetten voor de campagnes tegen verspreiding van de iri ziekte aids. Taylor beloofde dat ze met president Reai televisie-omroepen zou praten om het voor elkaar te k televisietijd besteed wordt aan voorlichtingsfilms over s BRUSSEL De World Medical Association, de organisatie die meer dan 2,5 miljoen artsen over de hele wereld vertegen woordigt, is „geschokt" door de berichten over euthanasie op aidspatiën- ten in Nederland. Secreta ris-generaal van de WMA Anaré Wynen zei dat euthanasie één van de hoofdthema's zal zijn op de jaarvergadering van de WMA van 3 tot 8 oktober in Madrid. Tijdens die vergadering zal de aanwe zigen artsen een resolutie worden voorgelegd, waar in actieve euthanasie als onethisch wordt bestem peld. Volgens Wynen is het eutha nasievraagstuk geleidelijk aan het uitgroeien tot eep van de meest controversiële thema's onder beoefenaren van de ge neeskunst. Hij zei dat de WMA zich ernstig zorgen maakt over het Nederlandse voornemen om euthanasie „op uitdrukke lijk en serieus verzoek van de patiënt" te legaliseren. Hi r derlandse wetsontwerp li euthanasie heeft overiga m de goedkeuring van de landse artsenvereniging Met name de uitspraak Steve Danner noofdi aids-afdeling in het' I dams Medisch Centrum ten minste één door actieve euthanas leden was, heeft veroni( gewekt bij de W¥ voorzitter Wynen vergelijking tussen del landse situatie en Dia tijdens de Tweede Weal log. „Nederland is ha land ter wereld waarf tieve euthanasie gepraj sinds Duitsland in 19.' Wynen. De WMA verzet zich o a| gen passieve euthanasie, j| bij de behandeling v<; terminale patiënt word: gezet „om het nati e sterfproces zich te late IC trekken". Nederland en cl marken stapten in de ja uit de WMA, omdat zij jp stander waren van v door de overheid betaal dische zorg. Een delega: 6| Nederlandse artsen zal i vergadering van de ÏV l( Madrid als waarnemers 0i nen. h BONN Het vervult politici, ambtenaren en v schapsmensen in de Bondsrepubliek met steeds zorg dat het aantal inwoners blijft dalen en dat t het percentage jongeren afneemt. Intussen lijken eerste maatregelen om mensen te bewegen tot hel n gen van meer kinderen redelijk succesvol. In 1986 gaf de regering in Bonn ongeveer 25 miljard i aan premies en belastingverlichting om de Westduitsei muieren tot het krijgen van meer kinderen. Deze maa hebben hun uitwerking niet gemist: in 1986 telde de bur? 1 stand 624.000 baby's, een stijging met 40.000 vergeleken jaar ervoor. Ondanks dit voorlopige succes, is er volgens deskundig! geen reden tot juichen. Het lage geboortetal bedreigt v: hen op den duur het hele sociale systeem van de moderi a menleving. Los van hun politieke kleur zijn deskundiger over eens. dat een verdere toename van het aantal kindi wenst is. Sinds het begin van de jaren '70 is het aantal Wa sers met 2,5 miljoen gedaald tot bijna 57 miljoen. Volgetjj; prognose van het ministerie van binnenlandse zaken in c daalt het aantal Westduitsers tot het jaar 2030 naar 42,6 m Daarbij stijgt de leeftijdsgroep van mensen boven de 60 ja* 21 naar bijna 40 procent. Een dergelijke vergrijzing houdti ge risico's in voor elementaire sectoren van de Bondsrep het systeem van pensioen- en ziektekostenverzekering dre een te storten, het vermogen tot militaire verdediging nel en er komt een kink in de kabel wat modernisering van d nomie betreft. Deze is immers vooral aangewezen op aé miek van jongeren. NIEUWKOOP Het ge meentebestuur van Nieuw koop gaat toch de procedure beginnen voor het doortrek ken van Het Lange Stuk voor een snellerq busverbinding naar Alpheft. Burgemeester T.R. Seinstra benadrukte gis teravond tijdens de vergade ring van de commissie Ruim telijke Ordening de noodzaak om te beginnen, omdat anders de rijkssubsidie wellicht verlo ren gaat. Over het doortrekken van de weg bestaat nog steeds onenig heid tussen de plaatselijke be woners, Centraal Nederland (de busonderneming) en het gemeentebestuur. De buson derneming heeft berekend, dat door de nieuwe verbinding een tijdsbesparing van zeker drie minuten kan worden ver kregen in de verbinding met Alphen. De Nieuwkoper Van de Voorn, is het daar volstrekt mee oneens en meent dat de besparing veel geringer is. Mocht Het Lange Stuk toch doorgetroken worden, dan ligt het in de bedoeling om een oversteekplaats bij Het Ondie pe te maken en een extra par keerplaats bij de Schepegaten aan te leggen. Tijdens de commissievergade ring werd gisteravond ook ge sproken over de noodzak een vergunningenstel^ 1 kleinere bouwwerken schuttingen, carports end lijke. Het commissielid l zen (VVD) wil dit per bi mingsplan regelen, w* er per bestem mingspb derhalve per wijk verso zullen optreden. De A.H.M. de Brouwer (P™ vóór handhaving vaJ bouwvergunningsplicht i kleinere bouwaanp** zoals lagere schuttingen' tenne vóór een melding bij de gemeente. Beide' stellen zullen nader beS worden door het college

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4