'Aandoeningen bestaan vóór de symptomen" FNV en LMO: extra investeren in milieu Jlniversiteiten: nieuw nderzoek beurzenstelsel Nederlandse kaasexporteurs lichten EG voor miljoenen op Efficiency Vakbeurs: geen glamour rond computer Kinderopera van Annie Schmidt GENLAND CcidócSouocMii der marechaussee grensposten IN AMSTERDAMS MUZIEKTHEATER Stijging loongrens voor ziekenfonds DIRECTEUR MEDI-CHECK VOORSTANDER ACTIEVE PREVENTIE iMieuwO S5. ok bij Justitie eerst chaos Havermans mag demonstratie Centrumdemocraten verbieden efficiency vakbeurs ,88 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 HAAG De Koninklijke Marechaus- ai de controle van personen bij de posten Lobith, Beek-Wyler, Glaner- en Denekamp overdragen aan de dou- Dit betekent dat de brigades Lobith, 5beek en Denekamp van de mare- ies ii gee worden opgeheven. De operatie ilaats in het kader van de afslanking nsie. Voor 1990 moet de marechaus- plaatsen hebben ingeleverd. In de l van Den Helder zal de marechaussee J?" f de personencontrole van de douane Met emen. Bovendien komen er 100 extra de M Ei Scot! chaussees in dienst voor grensbewa- zijn op de luchthaven Schiphol en de nieu- lië o oorlaatposten Gennep-autoweg en Ol- al-autoweg. De gelden voor het aan- en van de extra 100 man moeten nog iden worden. Opnieuw dronken achter stuur invalidewagen WINSCHOTEN De 52-jari- ge S.R. is door de politierech ter in Winschoten veroordeeld tot twee weken voorwaardelij ke gevangenisstraf en een half jaar ontzegging van de rijbe voegdheid wegens het rijden onder invloed in een elek- trisch-aangedreven invalide wagen. De invalide Groninger was al drie keer eerder voor dit feit opgepakt De man bleek de laatste keer 1,63 pro mille alcohol in zijn bloed te hebben. S.R. moet ook nog een boete van 750 gulden betalen. Zijn wagentje moet een half jaar blijven staan. AMSTERDAM Annie M.G. Schmidt schrijft in samenwer king met de kindertoneelma- ker (en zoon) Flip van Duyn (35) de tekst voor de kindero pera „De naam van de maan", de eerste eigen produktie van en voor het Amsterdamse Mu ziektheater. De kinderopera wordt tussen kerst en nieuw jaar 1988 in een serie voorstel lingen uitgevoerd. De kinderopera is bestemd voor kinderen vanaf ongeveer twaalf jaar en volwassenen. De opera zal alleen in het Muziektheater worden uitgevoerd. De componist ervan is Kees Olthuis, die al eerder onder meer de kameropera „De Gans" heeft geschreven. De regie is in handen van Hans Nieuwenhuis, die zijn sporen als operaregisseur in binnen- en buitenland heeft ver diend. Roland Kieft zal de muzika le leiding van de produktie hebben. Het Nederlands Jeugd Strijkorkest bestaande uit twintig jongeren met een gemiddelde leeftijd van 14 jaar, zal de opera begeleiden. Het orkest zal voor deze produktie worden aangevuld met een aantal jeugdige blazers en een enkele slagwerker. Er doet slecht één volwassene aan de opera mee: de bekende opera zanger Lieu we Visser. Aan de tota le produktie zullen ongeveer hon derd jongeren in de leeftijd van 12 tot 16 jaar hun medewerking verle nen. UTRECHT De Ziekenfondsraad zal de staatssecretarissen van volks gezondheid en sociale zaken advise ren de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering in 1988 op te trekken naar 49.650 gulden. De raad bespreekt een advies van deze strek king morgen in zijn voltallige verga dering. Het voorstel betekent een stijging van 1,02 procent ten opzichte van dit jaar. De loongrens is nu nog 49.150 gulden. De stijging is, zoals ge bruikelijk, gelijk aan de gemiddelde loonontwikkeling. Volgens de bere keningen van de raad zal de stijging van de loongrens geen noemens waardige gevolgen hebben voor het aantal ziekenfondsverzekerden. tste.f" sopt ?r he nige zijn ?n 'erii -itijc Jtes. jen. he: ooitj "de et t da en I VANDAAG INHET W ?zet 'sa® «STERDAM Veel n ]j ensen gaan pas naar de 'an; ^*r a^s ontdekken is it er iets mis is. Steeds ran eer wordt echter inge- t t{ en dat aandoeningen is i kwalen ook door en oegtijdig onderzoek tii igespoord en behan- Id kunnen worden, andaag hield Medi- heck, een nieuw bu ff eau dat zich gespeciali- erd heeft in medische 'J' ntroles, een symposi- a lover „actieve preven- .en i in de gezondheids- 6". ndoeningen bestaan vóór iymptomen", zegt direc- Piet Hemel van Medi- «ck. „Door een systema- h onderzoek kunnen wij die afwijkingen opsporen die bij ontdekking beïnvloed kunnen worden. Zo worden de mensen bewust gemaakt van het risico dat zij lopen en kunnen veel aandoeningen voorkomen worden". Jaarlijks worden 50.000 Ne derlanders getroffen door een hartinfarct, van wie veertig procent vroegtijdig overlijdt. Dat is volgens He mel niet nodig. „Een elektro cardiogram bij iemand in rust kan het risico van een hart infarct niet nauwkeurig ge noeg registreren", zegt He mel. „Dat gaat Medi-Check veranderen door de toepas sing van hoogwaardige tech nologie". De traditionele manier van onderzoek is volgens de di recteur van Medi-Check vaak hopeloos verouderd. „Zo is in de voorlichting over borstkanker altijd het zelfon derzoek benadrukt. Dat heeft nauwelijks waarde. Als je iets vindt heeft een knobbeltje vaak een doorsnee van twee centimeter en het enige in strument dat de arts ter be schikking heeft zijn ziin han den. Daarmee moet hij een diagnose zien te stellen. Met het moderne borstonderzoek kan een knobbeltje van twee millimeter opgespoord worden. Bij een gunstige diagnose kunnen op deze ma nier veel vrouwen gerustge steld worden", aldus Hemel. De controle van Medi-Check is zeer intensief en neemt twee en een half uur in be slag. Door middel van een computerinterview met mul tiple choice vragen wordt in formatie verzameld over de familie- en werksituatie. Ook wordt de medische voorge schiedenis en de actuele situ atie in de computer inge voerd. Daarna wordt de cliënt hele maal nagekeken. „Het is een diepgaande controle", zegt Hemel. „Door middel van echografie wordt de buikhol te bekeken, het hart krijgt een inspanningsonderzoek, de longfunctie wordt geme ten en de conditie wordt vastgesteld aan de hand van het zuurstofverbruik. De cliënt krijgt na afloop alle ge gevens mee en zonodig ad viezen waarmee hij zijn ge zondheid kan verbeteren. De gegevens ziin ook nuttig voor de arts bii de begeleiding van de cliënt „Autokeuring" Het nieuwe van de controles van Medi-Check is volgens Hemel dat er een totaal nieuw programma voor me dische diagnostiek wordt ge boden. „Het is te vergelijken met een autokeuring. Niet de onderdelen maar het totaal wordt bekeken. Bovendien is door de computervragen de controle objectief geworden. De interpretatie van de me dische gegevens is niet meer afhankelijk van de dokter die ze opschriift. Deze aan pak onderscheidt Medi- Check ook van de medi-cen- ters van dokter Boerema. Dat zijn in feite niet meer dan cliëntgerichte imitaties van de traditionele poliklinie ken". Hemel benadrukt dat hij door te kiezen voor actieve preventie bewust geen con currentie met de poliklinie ken wil aangaan. Daarom hoeft voor Medi-Check ook geen vestigingsvergunning volgens de Wet ziekenhuis voorzieningen te worden aangevraagd. „In november 1985 zijn wij begonnen met een centrum in het World Trade Centre in Amsterdam. Wij hebben bewust gekozen voor een rustige presentatie om de acceptatie door de be staande ziekenhuizen te ver- be groten. Dit is gelukt, want in november wordt na overleg met de huisartsen en specia listen in Bussum een tweede Medi-Check geopend. Verder komt er in het Rotterdamse World Trade Centre een ves tiging". De Medi-Checks hebben een internationaal karakter. Ze worden gefinancierd door Euroventures in Zwitserland. Het initiatief wordt door een groot aantal captains of in dustry zoals Agnelli van Fiat, Dekker van Philips en Ha mer van Volvo gedragen. De centra moeten onderdeel worden van een geheel nieuw opgezette gezond heidszorg. Volgens Hemel moet de mens in de medische wereld cen traal staan. Deze dient ook zelf te bepalen of hij onder zocht wil worden. „Wel die nen mensen principieel zelf een deel van de kosten te dragen. Als mensen de advie zen van een gezondheidscon trole opvolgen kunnen zij alsnog beloond worden met reductie op de verzekerings premie. Het meten van de gezondheid is geen probleem. Binnen twee jaar zij wij in staat de medische gegevens te verwerken in een gezond- Directeur Piet Hemel (arts) van Medi-Check, dat vandaag in Amsterdam een groot sym posium hield over actieve preventie in de gezondheids zorg. FOTO: PR heidsindex. De gevolgen van roken, drinken en gebrek aan beweging zijn nauwkeu rig vast te stellen. De verfij ning van de diagnostiek stelt ons in staat deze ideeën in praktijk te brengen". De directeur van Medi- Check ziet een goede toe komst voor de keuringen, die 545 gulden per stuk kosten. Bij een aantal ziekenfondsen wordt al een gedeelte van de kosten vergoed en Hemel verwacht dat er meer volgen. Hemel, die zelf jarenlang een praktijk als huisarts heeft ge had, denkt dan ook dat pre ventieve controles tot een ef ficiëntere gezondheidszorg leiden. „Op deze manier kan Medi-Check een bijdrage le veren aan een goedkopere gezondheidszorg. Kostenbe heersing ligt in de motivatie van het individu dat door ei gen ingrijpen de kwaliteit van het leven kan verbete ren". FRANK DE KLERK tio IN HAAG De Vere- no ing van Samenwerken- Nederlandse Universi- (VSNU) en de raad vinden dat het ïl van studiefinancie- 1 v g en de capaciteit bij de cojntrale Directie Studiefi- iering in Groningen ieuw en kritisch" on- de loep moeten li irden genomen. een brief aan minister etman (onderwijs) merken verenigingen op dat de mi- de moeilijkheden met toewijzen en uitbetalen van studiebeurzen niet langer als aanloopproblemen mag be schouwen. De moeilijkheden hebben hun oorzaak in het stelsel zelf. Wat de noodmaatregel betreft wordt er bij Deetman op aan gedrongen dat de 22 steunpun ten voor de studiefinanciering meer mankracht krijgen. Stu denten die voor een renteloos voorschot op hun studietoelage in aanmerking willen komen kunnen zich vanaf 1 oktober bij een van de steunpunten melden. De kosten van de on dersteuning die de bij hoge scholen en universiteiten on dergebrachte steunpunten no dig hebben worden geschat op 750.000 gulden. Deetman heeft dit geld nog niet toegezegd, al dus de vereniging. De administratieve problemen bij de directie studiefinancie ring worden met de nood maatregel voorlopig opgevan gen, maar een groot aantal stu denten heeft om een andere reden nog steeds geen geld, al dus VSNU en HBO-raad. Ook voor hen zouden maatregelen moeten worden getroffen. Het betreft vooral studenten wier ouders weigeren aan hun stu diebudget bij te dragen. De wet, de procedures van Gro ningen en lange beroepsgang leiden ertoe dat veel van deze studenten hun studie staken omdat zij over hun financiën te lang in het onzekere verke ren, aldus de verenigingen. M HAAG Op het minis- ie van justitie heerst een ad- nistratieve chaos. Dit blijkt het verslag over 1986 van departementale accoun- itsdienst, dat door minister ïthals Altes aan de Kamer gezonden. De accountants bben over 1986 wel een fdkeurende verklaring af- en maar onder voorbe- Dit betekent dat zij een lekerheidsmarge bij de uit- ven van twee tot vijf pro nt hebben gehanteerd. De ttitie-begroting beloopt circa miljard gulden. Justitie is Economische Zaken, WVC Landbouw het vierde mi serie waar een administra- chaos is vastgesteld. (ADVERTENTIE) Veiling Boele levert 8,7 miljoen gulden op ROTTERDAM De veiling van de boedel van de in maart failliet verklaarde reparatie- werf Boele in Bolnes heeft een bedrag van 8,7 miljoen gulden opgeleverd. Dit heeft een woordvoerder van het Am sterdamse veilingbureau Troostwijk* meegedeeld. Gere kend was op een bedrag tussen de 6 a 8 miljoen gulden. Ko pers waren onder andere be drijven in Turkije en het Mid den-Oosten (kranen) en West- duitse ondernemingen (machi nes). KNOLLEN J. Stekelenburg van het FNV (links) en Lucas Reynders van het Landelijk Milieu Overleg tijdens de presentatie van het plan „In vesteren in het milieu". FOTO: DIJKSTRA AMSTERDAM Milieu en economische belangen hoeven elkaar niet te bij ten. Integendeel, de eco nomie en de werkgele genheid kunnen wel de gelijk profijt trekken van een gerichte aanpak van de milieuproblemen. Dat stellen de FNV en het Landelijke Milieu Overleg (LMO) in een gisteren gepre senteerd gezamenlijk plan on der het motto „Investeren in hét Milieu". FNV en LMO vinden dat de komende viif jaar in totaal 4,4 miljard gul den extra gestoken moet worden in de aanpak van de milieuproblemen. Die extra investering wordt voor een groot deel weer terugverdiend want het uiteindelijk resultaat is een schoner milieu en betere voorzieningen voor het bedrijfsleven, terwijl de extra investeringen bovendien circa 42.000 banen opleveren. De 4,4 miljard zouden moeten komen bovenop de 26 miljard gulden die volgens de huidige plannen van overheid en bedrijfsleven de komende vijf jaar voor een schoner milieu moeten zorgen. FNV en de mi lieubeweging stappen de ko mende weken met hun plan naar het parlement. Voor die in totaal 30,4 miljard zouden overheid en particulier bedrijfsleven elk voor de helft moeten opdraaien. Een deel van de kosten wordt ook door berekend naar de consument. RAAD VAN STATE: DEN HAAG Burgemeester Havermans van Den Haag mag de demonstratie die de Centrumdemocraten zaterdag willen houden, verbieden. Dat heeft de Raad van State vanmorgen be sloten. De partij van Janmaat was bij de Raad van State in beroep gegaan tegen het verbod, omdat de Centrumdemocraten zich in hun belangen geschaad voelen. De partij monstratie aantonen, dat zij een ordentelijke partij is. Men ver wachtte voor zaterdag zo'n tweehonderd aanhangers, onder wie sympathisanten als de Fransman Jean Le Pen van het ultra rechtse Nationaal Front. De gemeente heeft de demonstratie verboden uit vrees voor de aangekondigde tegenacties van anti fascisten. „Met name afgelopen weekeinde en maandagnacht is in deze stad gebleken hoe de zaken uit de hand kunnen lopen", aldus de gemeentelijke woordvoerder. Dode en gewonden UNTERLUSS Een Neder landse militair is afgelopen nacht door een verkeersonge luk in het Westduitse plaatsje Unterluss om het leven geko men. Drie anderen raakten ge wond. De vier slachtoffers zijn allen dienstplichtig soldaat Het viertal nam deel aan de grootscheepse militaire oefe ning Certain Strike. De slacht offers zaten in een Landrover. In een scherpe bocht naar links is de auto geslipt op een spoorbaan en vervolgens over de kop .geslagen. De drie ge wonden zijn opgenomen in een burgerziekenhuis. De vier soldaten maakten deel uit van de 130ste Rayon Verbindings- en Bedieningscompagnie. BRUSSEL Nederlandse en Deense exporteurs heb ben de Europese Gemeenschap voor tientallen miljoe nen guldens opgelicht met de uitvoer van kaas naar de Verenigde Staten. Dat zegt de Nederlandse Europarle mentariër Piet Dankert (PVDA), die deze zaak heeft onderzocht voor de begrotingscommissie van het Euro pees Parlement. Volgens Dankert wordt de kaas zogenaamd naar Zweden uitge voerd. In verband met de hoge importheffing daar geeft de EG een forse exportsubsidie. Maar verder dan de kade in Stockholm komt de kaas niet Of direct, of via het douanegebied in Rotter dam, verdwijnt de kaas clandestien naar de VS. Als men de Europese en de Amerikaanse statistieken vergelijkt, blijkt dat in de VS 15.000 ton kaas meer wordt ingevoerd dan hier wordt uitgevoerd, aldus Dankert. Voor de export naar de VS geldt een nultarief, zodat de exportrestituties gering zijn. Bo vendien is de EG-uitvoer naar de VS aan quota gebonden. Volgens Dankert wordt dezelfde sluiproute soms benut met kaas die eerst uit Finland of IJsland is geïmporteerd. Ook die kaas profiteert dan van EG-exportsubsidie. Ook de Bahama's, waar voor eveneens gunstige tarieven gelden, worden gebruikt als schijnbestemming voor EG-kaas. Daar gaat het echter maar om zo'n 500 ton per jaar. 86 87 0 21/22/23/24/25 september 1987 AMSTERDAM I AMSTERDAM De Effi ciency Vakbeurs die het totale RAI-complex deze week in zijn greep houdt, is waarschijnlijk de eerste in zijn soort waarvan de organisatoren getracht hebben het aantal bezoe kers bij voorbaat terug te dringen. Vorig jaar trok de weelderige Êresentatie van de Efficiency eurs niet minder dan 190.000 bezoekers naar de RAI, met als gevolg de veelgehoorde klacht van het exposerende bedrijfsleven, dat zaken doen met klanten nauwelijks moge lijk was. De behoefte aan een sterke tentoonstelling in het niet-Efficiency Beursjaar bleek bovendien groot omdat de ontwikkelingen op het ge bied van kantoor-, informatie- en communicatietechniek razendsnel gaan. Al met al verschilt de Effi ciency Vakbeurs qua opzet sterk van de Efficiency Beurs. De organisator, de brancheve reniging voor kantoor- infor matie- en communicatietech niek (Vifka), heeft gekozen voor een rustige en sobere pre sentatie. Het is immers een vakbeurs voor de zakelijk en serieus geïnteresseerde bezoe kers. Oftewel de mensen in het bedrijfsleven, overheid en andere organisaties die invloed hebben op de beslissing over aanschaf van software en com puters, netwerken, interne en externe communicatie, rand apparatuur, reprografie en* kantoorcopie en kantoorin richting en dergelijke. Het is echter ook weer geen uitgeklede Efficiency Beurs: van de ruim 480 exposanten die de RAI volledig hebben bezet, neemt ongeveer veertig procent voor het eerst deel. Qua opzet is de beurs zonder meer efficiënt. Door de enor me technologische vooruitgang in de computerbranche waren deze produkten en diensten langzamerhand zeer domine rend op de beurs. Om dat ef fect enigszins af te zwakken is nu gekozen voor een indeling in groepen: software-leveran- ciers staan bij elkaar in de Eu ropa-hal. Postverwerking staat in de Randstadhal, data- en te- lecommunicatie-apparatuur in de Amstelhal. De kantoorin richters geven acte de présen- ce in de Hollandhal. Nu kan men zeggen, een stoel is een stoel en een bureau is en bureau, maar vergeleken met twinitg jaar geleden gaat dat niet meer op. In het kielzog van de computer is een zekere investeringsbereidheid in kan toormeubilair bewerkstelligd en zijn de eisen omtrent de ar beidsomstandigheden in de kantoren meer onder de aan dacht gekomen. Daarmee is voorzichtig een zekere norm stelling tot stand gekomen ten aanzien van meubilair en in richting en in het verlengde daarvan een industriële in spanning om daaraan tege moet te Komen. Wie zich nu eens rustig wil oriënteren wordt echter al gauw horendol van het ont stellend grote aanbod van de ruim 850 stands. Neem alleen al het aantal software-pakket- ten voor verschillende bran ches, van de fysiotherapie met zwangerschapsgymnastiek tot de uitvaartvereniging. Zo zijn er 769 administratieve syste men, 199 financiële admini stratiesystemen, 194 tekstver werkingspakketten en 52 lede nadministratiesystemen. Het Centrum voor Micro-elek- tronica in Twente heeft echter een soort Software Databank ingericht De „beslisser" die zich aan zijn lot overgelaten voelt, kan bij de stand van CME Twente kenbaar maken wat hij zoekt en over welke programma's en toepassingen hij meer wil weten. Na wat simpele drukken op de knop pen van de computer geeft ae printer een lijst met namen van bedrijven en hun stand- nummer waar de man of vrouw beslist langs moet gaan. De Efficiency Vakbeurs is deze week dagelijks geopend van 10.00 tot 19.00 uur. Vrijdag tot 17.00 uur. Toegang 20 gul den. HENK ENGELENBURG

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3