Liever sla eten dan biefstuk CcidóeSoutcm Mdmitvr opmmrtty? Kerkelijke SOS-lijn voor boeren in nood kerk wereld >weer brieven lezers Levensbeschouwing bepaalt handelen 70-jarige ABTB GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £efctae(3ou/tfMit Oekraïns-katholieke Kerk houdt synode in Rome Westduitse joden bezorgd over nazi- discussie beroepingen KERKEN VAN POLYNESIE VECHTEN VOOR VEILIGHEID Mendes neemt afstand van verklaringen Leonardo Boff Enkele buien. Opnieuw eenzijdig beeld WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 PAGINj VATICAANSTAD De Oekraïns-Katholieke Kerk in bal lingschap houdt tot begin volgende week in Rome haar synode. Zij heeft meteen haar verbondenheid uitgesproken met de vol gelingen in de Oekraïne. De kerk werd in 1946 door het Sovje tregime verboden. Kardinaal Miroslav Lubachivsky, leider van de Oekraïns-Katholieke Kerk, zei dat de kerk „deelt in het lij den van haar gelovigen die nog in de Sovjetunie leven, maar dat ze zich ook verheugd in hun geloof". De synode in Rome wordt bijgewoond door zestien Oekraïns-Katholieke bisschop pen uit de Verenigde Staten, Australië, Canada en andere lan den waarnaar volgelingen van de kerk zijn geëmigreerd. De Rooms-Katholieke Kerk in de Oekraïne sloot zich gedwongen door Stalin aan bij de Russisch-Orthodoxe Kerk, maar telt nog steeds naar schatting vier miljoen volgelingen. Twee sinds 1946 in de illegaliteit levende bisschoppen, alsmede enkele priesters en leken in de Oekraïne schreven paus Johannes Paulus in au gustus dit jaar dat ze van plan zijn in het openbaar diensten te houden. Dat was nu mogelijk dankzij de hervormingspolitiek van partijleider Gorbatsjov, zo schreven ze. In het verzoek schrift werd ook aangedrongen op opheffing van het verbod en officiële erkenning van de kerk door de regering. Het is aange boden aan de Sovjet-regering door Josyp Terelia, voorzitter van het centraal-comité van de kerk. Terelja, die meer dan twintig jaar in gevangenschap doorgebracht, kwam eind vorige week aan op Schiphol voor een verblijf van enkele weken in Nederland waarna hij zich in Canada zal vestigen. Laat ik verslijten, als ik maar van nut ben. F. Domela Nieuwenhuls BONN De centrale raad van joden in Duitsland is be zorgd over de recente discus sie onder de historici in de Bondsrepubliek over het na- tionaal-socialisme. Dit blijkt uit de verklaring die de raad heeft uitgegeven aan de vooravond van Rosj Hasjana 5748 (het Joods Nieuwjaar dat op 24 en 25 september wordt gevierd). Vele joden voelen zich ten diepste ge kwetst door uitlatingen van historici die betwijfelen of tij dens de Tweede Wereldoor log zes miljoen joden zijn om gekomen. De centrale raad wijst er ver der op dat nog steeds in een aantal landen joden fysiek en psychisch worden bedreigd. In dit verband worden enke le Arabische landen alsmede de Sovjetunie genoemd. De Westeuropese regeringen wordt gevraagd in de geest van de Helsinki-akkoorden op te komen voor de ruim twee miljoen Sovjetrussische joden. Het is verbijsterend dat veer tig jaar na de Holocaust de jo den in de Bondsrepubliek op nieuw doelwit van dreige menten zijn geworden, aldus de Nieuwjaarsbrief van voor zitter Heinz Galinski van de Joodse gemeente in West- Berlijn. Ook hij betoont zich bezorgd over „invloedrijke stemmen" die twijfels uiten over de nazi-misdaden tegen over joden. De Westduitse president Ri chard von Weizsacker herin nert in een brief ter gelegen heid van Rosj Hasjana aan de Westduitse ioden eraan dat door een „duister verleden" scheuren zijn opgetreden in de band tussen joden en christenen in Duitsland. Fun dament voor deze band is volgens Von Weizsacker het gemeenschappelijk belijden naar het evenbeeld van God te zijn geschapen. EKD-voorzitter bisschop Martin Kruse roept onder meer ertoe op alles te weer staan wat kwetsend voor de ioodse medeburgers is met het oog op hun geloof en hun volk. Lehmann nieuwe voorzitter Westduitse bisschoppen conferentie FULDA Bisschop Karl Lehmann van Mainz is giste ren tot voorzitter van de Westduitse bisschoppencon ferentie gekozen. De 51-jari- ge bisschop was reeds twee jaar plaatsvervanger van de 80-jarige kardinaal Joseph Höffner, aartsbisschop van Keulen, die in augustus af trad. Lehmann, die voor zes iaar is gekozen, is sinds 1983 bisschop van Mainz. Daar voor was hij hoogleraar dog matiek en oecumenische the ologie te Freiburg. Lehmann, een leerling van Karl Rah- ner, heeft internationaal een zeer goede naam als theoloog. Hij wordt gezien als een man van het midden. Nederlandse Hervormde Kerfc Beroepen te Lemele: drs. M. Treu ren. kandidaat te Utrecht. Aangenomen naar Rotterdam-cen trum: L. J. Geluk, wonende te Al phen aan de Rijn. Benoemd tot geestelijk verzorger In het Canisius Wilhelmlna Ziekenhuis te Nijmegen per 1 januari a.s.: drs. J.H. Smit, predikant voor bijzondere werkzaamheden te Baarn, geestelijk verzorger van Eemeroord aldaar en wonende te Hilversum, die deze be noeming heeft aangenomen. Beroe pen te Marum voor 50%: drs. A. de Vries te Lutjegast, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerd* Kerken Aangenomen naar Strijen: drs. C.K. Koekkoek, kandidaat te Rotterdam. Nederlands Gereformeerde Ker ken Beroepen te Urk: A. den Boer te Bunschoten-Spakenburg; te Lange- rak: D.W. Fljan, kandidaat te Hou ten. AMERSFOORT De Raad van Kerken in Ne derland heeft gisteren in overleg met de Landelij ke Boerinnen Belangen besloten tot de oprich ting van een SOS-tele- foonlijn voor boeren en boerinnen in nood. Dit heeft M. Wolterink van de Landelijke Boerinnen Belangen, waarin zo'n honderd „kritische" boe rinnen zich hebben vere nigd, desgevraagd mee gedeeld. Volgens Wolterink is voorna melijk als gevolg van finan ciële problemen de nood on der boerengezinnen heel groot. Het stijgend aantal zelfmoorden onder deze be volkingsgroep is één van de symptonen van deze noodsi tuatie. Tevens zijn de Raad en de Landelijke Boerinnen Belan gen tot de conclusie gekomen dat een kritisch landbouwbe- raad moet worden opgericht. De boerinnen gaan daartoe de komende maanden een aantal kerkelijke en niet-ker- kelijke organisaties op het gebied van landbouw en het voedselvraagstuk benaderen. Gedacht wordt aan onder meer het Nederlands Agra risch Jongeren Contact, de Werkgroep Beter Zuivelbe leid en net Interkerkelijk Overleg Wereldvoedsel- vraagstuk. Doel van het Kri tisch Landbouwberaad is te komen tot een „eerlijker ver deling van de consumptie en produktie", aldus Wolterink. Voorts zou het landbouwbe leid minder slachtoffers moeten eisen aan zowel de produktie- en de consumptie zijde als het milieu. Middelen hiertoe zijn onder meer be wustwording en acties. De Landelijke Boerinnen Belan gen denken bij dat laatste zelf aan de grote manifestatie waarin verschillende groepe ringen op het terrein van landbouw hun zegje kunnen doen. Volgens de landelijke boerin nen is de stap naar een meer markgericht landbouwbeleid als oplossing voor de land bouwoverschotten rampzalig voor de zwakkeren in de landbouw. In een goed land bouwbeleid wordt rekening gehouden met deze zwakke ren en wordt bij het produce ren ook rekening gehouden met het milieu, de dieren en de collegaboeren in de Derde Wereld, zo vinden de boerin nen. Zij hebben een beroep op de kerken gedaan omdat deze zich vanuit hun geloofs visie hebben verplicht zich in te zetten voor de zwakkeren in de samenleving. De Landelijke Boerinnen Be langen werden in 1983 opge richt omdat de boerinnen volgens Wolterink zowel bin nen de verenigingen van {ilattelandsvrouwen als de andbouworganisaties geen gehoor vonden voor de pro blemen waarmee boerinnen en hun gezinnen hebben te kampen. Boerinnen moeten vaak ook meewerken om het bedrijf in stand te houden. Zij wijzen op de noodtoestand die onder veel boeren momenteel heerst. UTRECHT De kerken van Polynesië, een eilan dengroep in de Stille Oceaan, willen omwille van het „behoud van de schepping" af van de Franse kernproeven die in hun gebied worden gehouden. Nederlandse christenen kunnen hun solidariteit met dit stre ven betuigen door dit voorjaar met de kerken op Tahiti mee te bidden en te vasten voor de vrede. Deze boodschap brengt ds. T. Temauri, voorzitter van de Evangelische Kerk in Papee te, de hoofdstad van Taniti. Hij is gedurende de vredes- week in ons land en houdt spreekbeurten in het kader van het „concilaire proces" van de Wereldraad van Ker ken over „gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping". De kernproeven die in het §ebied worden genomen, be- reigen de veiligheid van de bewoners, meent ds. Temau ri. De bewijzen daarvoor zijn duidelijk, maar toch gaat Frankrijk door met het ne men van proeven. In het ver leden zijn al diverse ongeluk ken gebeurd met de proeven, rnaar de gevolgen daarvan worden door de officiële in stanties ontkend of gebaga telliseerd. Bovendien worden de resultaten van onder zoeksrapporten op last van de overheid geheim gehou den. In de iaren zestig, toen die geheimhouding nog niet was opgelegd, bleek dat op het eiland Ringelap waar de Amerikanen proeven deden 90 procent van de jonge ren schildkliertumoren had. Andere vormen van kanker kwamen veelvuldig voor en het aantal miskramen lag be duidend hoger dan elders. De Evangelische kerk is ge sticht door de Londen Missio nary Society, heeft zestig procent van de bevolking achter zich. "Een salade- kerk", noemt ds. Temauri het, een eenheidskerk van baptisten, congrëgationalis- ten, anglicanen en andere protestantse denominaties. De Evangelische kerk is in 1979 met een eensgezind standpunt naar buiten geko men. Voordien waren de standpunten verdeeld. Ieder wist van de risico's, maar die werden voor een belangrijk deel goedgemaakt door de verhoogde levensstandaard die de Franse militairen in de Pacific hadden gebracht. Volgens officiële ciifers be steden zij jaarlijk 750 miljoen gulden in het gebied. De Fransen betalen de ambtena ren goed, ze zorgen voor scholen en in september heeft Tahiti (met zijn ruim 140.000 inwoners) zelfs een eigen universiteit gekregen. De Evangelische Kerk vindt echter dat de baten niet op wegen tegen het verlies. Vo rig jaar gaven de Franse Evangelische Kerken van Polynesië een verklaring uit, waarin ze de overheid vra gen om een verbod op kern proeven bij Moruroa en een eind aan het bewaren van ra dio-actief afval in de Pacific. „De synode heeft besloten niet te zullen zwijgen, te meer omdat de ramp in Tsjernobyl duidelijk de geva ren heeft aangetoond", aldus het rapport. De synode heeft ook enkele ideeën gelanceerd, voor hoe het verder moet na het beëindigen van de kernproe ven. De bevolking zou het land weer in bezit moeten nemen ten einde een impuls te geven aan de landbouw. Groenten en fruit hoeven dan niet langer te worden in gevoerd. Ook de visvangst zou men kunnen opvoeren. De lokale overheid is mede op aandrang van de kerken het afgelopen jaar al begon nen aardappels en uien als pootgoed onder de bevolking te verspreiden. Ds. Temauri vertelt van' van een collega, die van 's ochtends zes tot 's avonds zes op het land bezig is om zijn gemeenteleden te inspireren. „Misschien kun nen we straks geen biefstuk meer eten, maar er zal ten minste wel sla van eigen bo dem zijn". ARNHEM De ABTB, de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond, was vanouds werkzaam in het gebied dat door het Utrechtse aartsbis dom werd bestreken: Utrecht, Gelderland, Overijs sel, Drente, Friesland en Groningen. Deze bond viert vandaag in Arnhem zijn ze ventigjarig bestaan, ter gele genheid waarvan minister Braks vandaag aanwezig is bij het voor drie miljoen gul den gerenoveerde hoofdge bouw in Arnhem. Is de ABTB voornamelijk werk zaam in het oosten, als zus terorganisatie van de LTB, de katholieke boeren- en tuindersorganisatie in het westen, werkt zij met nog en kele regionale organisaties samen irl de Katholieke Ne derlandse Boeren en Tuin dersbond. Het accent van de bond is de laatste tijd steeds meer ko men te liggen op dienstverle ning en dat is niet onbegrij pelijk in een tijd waarin agrarisch Nederland het erg moeilijk heeft. „Voor we het -7Qrr+ 4RTR.imnP7it. Actueel is ook de belangen behartiging op het gebied van de mestoverschottenpro- blematiek, (Schopman: De boeren wordt door de over heid ten onrechte een groot deel van de milieuvervuiling aangewreven). De mestpro blematiek heeft voor de boe ren grote financiële conse quenties. Op korte termijn voor de afvoer en opslag en op lange termijn voor de ver werking. Financiële gevolgen voor de consument kunnen waarschijnlijk evenmin uit blijven. De bond ontstond in een pe riode, waarin het oprichten van verenigingen op levens beschouwelijke grondslag vanzelfsprekend was. De sa menleving veranderde echter in de loop der tijd en even weten zegt ABTB-voorzit- ter A.J.L. Schopman om de noodzaak van de accentver schuiving te benadrukken, „zitten we in de situatie van „en de boer hij ploegde voort". eens de beleving van de ABTB is ati bij ting in 1917 kent de bond nog godsdienst. De ABTB is de katholieke signatuur trouw gebleven. Zoals bij de oprich- steeds een geestelijk advi seur. De eigen identiteit ma nifesteert zich hedentendage uiteraard niet in katholieke koeien, die meer melk zou den geven dan protestants christelijke soortgenoten. De Overrijselse afdelingsvoorzit ter G. Harink zegt daarover: „De levensbeschouwing ligt natuurlijk verankerd in het hele handelen. Als de ABTB streeft naar zoveel mogelijk mensen een bestaan te blij ven geven in de landbouw dan ligt daar al een levensvi sie onder. Op een aantal pun ten zullen wij anders reage ren dan een algemene bond. Als het gaat om de ethische kanten van de biotechniek om een voorbeeld te noemen. Het is de plicht van een alge meen bestuur richting te ge ven aan zaken, die te maken hebben met geloof en ethiek. Ondanks de primaire taak van belangenbehartiging moeten we zorgen de ge meenschapszin in de afdelin gen overeind te houden. Oog- stdankbijeenkomsten vind ik goede gelegenheden stil te staan bij waar je mee bezig bent". Desalniettemin zijn steeds vaker geluiden hoorbaar, die pleiten voor een samengaan van de drie in Nederland ac tieve boerenorganisaties (naast de ABTB, de Katholie ke Nederlandse Boeren en Tuindersbond en de Neder landse Christelijke Boeren en Tuindersbond). Ook Harink sluit niet uit, dat het in de toekomst tot vergaande vor men van samenwerking komt. „Naarmate het katho liek zijn „anders" en daar mee bedoel ik niet „minder" wordt ervaren, neemt ook de behoefte om je in specifiek katholiek verband te organi seren af. Aan de basis zijn ontwikkelingen waarneem baar, die neerkomen op: sa men de schouders eronder. Dat heeft te maken met het kleiner worden van de groep boeren als totaliteit. Zakelijk zijn er ook niet zo heel veel verschillen. In het Land bouwschap en andere over legvormen wordt samen op getrokken". SAO PAULO Mgr. Lucia- no Mendes, de voorzitter van de Braziliaanse bisschoppen conferentie, heeft afstand ge nomen van de uitlatingen van Leonardo Boff, die eerder dit jaar verkondigde dat de samenleving de Sov jetunie zo democratisch is en dat er vrijheid van gods dienst is. Mendes zei na terugkeer van, een reis door de Sovjetunie dat er in dit land „sprake is van een voortgaande liberali sering, maar dat het nog niet voldoende if. Vooral niet als het om de vrijheid van gods dienst gaat". Daarmee uitte hij zich heel wat minder po sitief dan de groep theologen die onder leiding van Leo nardo Boff het land bezoch ten. Mendes verklaarde dat tij dens besprekingen een moge lijke reis van de paus naar de Sovjetunie onderwerp van gesprek is geweest, maar dat er nog diverse problemen zijn, zoals garanties dat de paus zich vrij in de Sovjetu nie kan bewegen, het ontbre ken van relaties tussen het Vaticaan en de Russische re gering en de situatie van de met Rome verbonden Uk- raïns-katholieke kerk. DE BILT (KNMI) De kern van een diepe oceaandepressie verplaatst zich tussen van avond en morgenavond vanaf een punt ten zuiden van IJs land naar het zeegebied ten noorden van Schotland. De bijbehorende zuidwestelijke' stroming breidt zich daarbij vanaf de Britse eilanden tot over onze omgeving uit Met deze matige en aan zee later krachtige zuidwestenwinden wordt geleidelijk koudere lucht aangevoerd. In deze lucht komen naast opklarin gen buien tot ontwikkeling. Deze buien zullen zich vooral boven het relatief warme Noordzeewater, dat momen teel 16 a 17 graden meet, kun nen vormen. Mogelijk gaan enkele buien vergezeld van onweer. Ook vrijdag is het koel met enkele buien. Zowel morgen als vrijdag wordt het 's middags niet warmer dan een graad of 17. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-ScandinaviëVerander lijk bewolkt, voornamelijk in west-Noorwegen en bij de Zweedse zuidwestkust enkele buien. Middagtemperatuur on geveer 14 graden. DenemarkenWisselend be wolkt, vooral op vrijdag enke le buien. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Britse EilandenMorgen wis selend bewolkt en vooral in het westen en noorden enkele buien, vrijdag perioden met zon. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 18 graden in het zuidoosten. Benelux, noordwest-Duitsland: Af en toe zon, vooral meer naar het noorden enkele bui en. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Noord-Frankrijk, midden- en zuid-Duitsland: Eerst vooral in zuid-Duitsland bewolking en af en toe regen. Geleidelijk vanuit het westen wat meer zon. Middagtemperatuur 17 tot 21 graden. Midden- en zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, vooral op vrijdag. Bij de Middellandse Zee eerst nog kans op onweer. Middag temperatuur van 20 graden in het westen tot 26 graden in zuidoost-Frankrijk. Spanje, Portugal: Overwegend zonnig, op vrijdag in west- Spanje en Portugal opkomen de bewolking en mogelijk re- fen. Middagtemperatuur van 0 graden in het noorden tot 30 graden in het zuidoosten. Alpengebied: Morgen voorna melijk in het oosten en zuid oosten nog enkele buien, ove rigens vanuit het westen gelei delijk zonniger. Middagtempe ratuur in de dalen aan de noord- en westzijde 18 tot 20 graden, in het zuiden en zuid oosten tot 26 graden. Nulgra- dengrens vanuit het westen dalend tot op circa 3000 meter hoogte. Italië, Joegoslavische kust Morgen in noord-Italië en noord-Joegoslavië enkele on weersbuien, overigens zonnig. Middagtemperatuur van 22 26 graden in het noorden tot 27 32 graden elders. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madnd Malaga Mallorca Malta Moskou München Nice mist onbew. motregen h.'oew. mist mist zw.bew. h.bew. mist l.bew. Weer Max Min Regen Oslo l.bew. Amsterdam mist 20 10 0 Parijs De Bilt mist 21 12 0.3 Rome Eelde regen 21 9 0.2 Split onbew Eindhoven zw.bew. 23 13 4 Stockholm zw.bew. Den Helder mist 19 8 0.1 Warschau zw.bew. Rotterdam regen regen 20 12 0.2 Wenen onbew Twente 22 15 3 ZUnch mist Vlissingen regen 19 14 4 Casablanca zw.bew. Zd. Limburg zw.bew. 23 15 25 Cyprus onbew. Na de voor ons land weinig vleiende publikaties Amerikaanse weekbladen Time en Newsweek en de duitse Spiegel heeft ondertussen ook het vermaarde E weekblad The Economist zich op de „BV Nederland" pen, terwijl The Sunday Times eveneens een allesbeh plezierige publikatie aan Nederland heeft gewijd. Met [er laatste verhaal, waarin werd betoogd dat volgens Scotl «chi Yard de Nederlandse justitie verantwoordelijk zou zijn een toevloed van kinderporno die Groot-Brittannië stroomt, heeft minister Korthals Altes van justitie inmié al korte metten gemaakt. TERWIJL onze contacten met Scotland Yard uitstek zijn heeft de Nederlandse bewindsman nimmer enige opi king in die geest uit Londen ontvangen. De minister nerde er aan dat soortgelijke beschuldigingen die enige geleden van Amerikaanse zijde zijn geuit, volledig zijn stomd nadat Washington was geïnformeerd over een gen Nederlands onderzoek waaruit bleek dat de bewerin ongegrond waren. Misschien duurt de komkommertijd Engeland wel langer dan hier, sneerde Korthals Altes. maakt zich er in elk geval niet druk om zolang hij van ciële Britse zijde geen serieuze melding heeft gekregen. HeT andere Britse weekblad, The Economist, heeft een rieus onderzoek ingesteld naar onze economie, maar het sultaat daarvan wordt merkwaardig genoeg ingeleid met relaas over onder meer de vuile straten en de smerige, z vende jeugd. „Europa's netste land begint op een rotzooitj lijken", zo meldt de schrijver. Ook dit gerenommeerde! glijdt natuurlijk uit over de Hollandse hondepoep. Het e dat je als Nederlander dóar tegen in kunt brengen is da over dat verschijnsel ook geregeld vallen, er al jaren bekvechten, hier en daar de hondenbelasting verhogen zelfs machines construeren om de schoonmaak op z'n n gelijke tred te laten houden met de produktie van vuil het toenemend aantal huisdieren. PREMIER Lubbers wordt door The Economist geprezei de man „die Nederland uiteindelijk heeft gered of daar thans mee bezig is". De minister-president zal de eerste om dat schromelijk overdreven te vinden, maar een li van waarheid zit er toch wel in. Dat kan echter niet van beweringen van The Economist worden gezegd. Er is voorbeeld geen sprake van salaris verlagingen (wel van lager salaris bij indiensttreding) waar de ambtenaren te in het geweer zijn gekomen. Maar afgezien daarvan is relaas een gedegen stuk werk, waarin tekortkomingen de Nederlandse economie uitvoerig en veelal tot in de kli ste details uit de doeken worden gedaan. HET overheidstekort is te hoog evenals de werkloosh Thans is het probleem dat te veel werklozen te veel geldi gen; het probleem voor de toekomst is dat er te weinig' kenden zijn en verhoudingsgewijs veel ouden van djj Enige hoop ziet The Economist nog voor ons in de jaren gentig, als de winsten van investeringen in het buitenlan de binnenlandse economie terecht zullen komen. Neer! toekomst blijft volgens het blad grijs, letterlijk en figui Minister Ruding, zal de opmerkingen over onder meer financieringstekort met instemming hebben gelezen, n het wel zeer sombere perspectief vast niet willen onó schrijven. ECONOMEN zijn het zelden volledig met elkaar eens er. er wat kanttekeningen worden geplaatst bij de kritis schets van The Economist zouden we er best vrede mee k nen hebben. Dat geldt echter niet voor de inleiding in geest van Time, Newsweek en Der Spiegel, waarin opnie een overtrokken negatief beeld van de Nederlandse sami leving wordt gegeven. Het lijkt niet moeilijk een soortgê beeld te schetsen van Engeland, de thuisbasis van The i nomist. DERGELIJKE artikelen in buitenlandse bladen zijn in algemeen geen absolute graadmeters voor onze internatio le reputatie. Investeerders komen af op een stevige econo sche infrastructuur, een gunstig belastingklimaat, goed schoolde arbeidskrachten, een handige geografische ligj en weinig verloren stakingsdagen. Desondanks zou het f zijdige beeld in dit geval ons land toch wel eens parten k nen spelen, omdat een in de internationale zakenwereld y gelezen blad het verhaal publiceert. Het feit dat The Eco mist zijn lezers meldt dat Nederland gelukkig nog boa heeft „die geweldig ondernemend en efficiënt zijn", zal weinig aan afdoen. Het zou geen kwaad kunnen als c ver van het artikel zou worden uitgenodigd zich in nog eens wat nader te oriënteren. zal 5 de schj n ons II Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht, voor ingezon- den stukken te bekorten PSP-uitzending Het optreden van de PSP in een recente tv-uitzending van de politieke partijen was rond uit schandalig. Hoe durven ze onze koningin en prins zo voor gek te zetten. Daaraan kan men zien, wat een anarchisti sche club het is. Onbegrijpelijk dat zoiets hier getolereerd wordt. Het zal ongetwijfeld veel mensen geschokt hebben. C. Jansen, DEN HAAG. Haags beleid Het beruchte links-radii RAAP uit Amsterdam (Bi kaal Amsterdams Aktie F form), kreeg van het linj Haagse College toestemd in de Residentie te komenj monstreren tegen het R( ringsbeleid. Wat met ze) heid te verwachten vielij schiedde: ernstige ongeregi heden en een spoor vani nielingen door de stad. een beleid. Bravo College, bedankt. Daar zat Den H echt op te wachten. j T. van Haastrecht, DEN HAAG. Opruiming De christen-democratisch-ll rale coalitie heeft voord ouderen enige zeer ona» name maatregelen in pi Oók een manier om het vn stuk van de vergrijzing aai pakken. Een verkapte VI van euthanasie. l. P. Philipsen, DEN HAAG. Dat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk!

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2