Noordwijks Belang hekelt college en raadsfracties Buurman in geweer tegen Chinese Muur Flora wil groter aanbod potplanten ZONNEBLOEMSCHOOL VIERT VEERTIGJARIG BESTAAN •IDEN OMGEVING FJ Itortplaats Tei% ngeschikt voor vliegas Tijdelijk werk voor jongeren Sponsors „moeten Filmhuis redden n Lans op lagere >aatbelasting Manifestatie besluit Vredesweek Eremetaal voor C.A. van Schagen Hennemangroep weer in Artopa CeidaeCoutont WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1987 PAGINA 11 1 en HAAG/LEIDERDORP De toekomstige »rtplaats in ^oes in Leiderdorp is niet geschikt n vliegas op te slaan. Dat stelt mevrouw A.J. himmel uit Leiden, lid van provinciale staten ior D66 in een aantal vragen aan de provinciale »ten. Zij vraagt zich af of het juist is dat Gedepu- erde Staten (GS) in de vergunning voor het ber- van puin in Leiderdorp de mogelijkheid voor storten van vliegas weggelaten hebben. De ge- tte Leiderdorp zou bij de aanvraag van een ning die mogelijkheid ook niet opgenomen __i. Mevrouw Schimmel meent dat de toekom- jgë stortplaats die tussen een belangrijk weidevo- jgebied, een ziekenhuis en een kindertehuis ligt m ook volkomen ongeschikt is voor de opslag van kgroep ft giftige vliegas. Als alternatieve locatie geeft me- ikaanst rouw Schimmel de Maasvlakte in overweging. treden Extra verwarming in De Valkenhorst VALKENBURG Het voorstel van het college om extra verwarmingsradia toren te plaatsen in de openbare basis school De Valken horst werd gister avond gesteund. De commissie alge mene zaken, vond het niet acceptabel dat de school in de wintermaanden niet warm te stoken is. Het gaat om een be drag van 3500 gul den. Berkheij opvolger wethouder Bergman KATWIJK De heer A.C. Berkheij (49) wordt vrijwel zeker de opvolger van de on langs overleden wethouder J. Bergman. Berkhen, frac tievoorzitter van het CDA in de Katwijkse gemeenteraad, is de enige kandidaat. Wie Berkheij in de raad opvolgt, is nog niet bekend. De nieu we wethouder wordt op 14 oktober geïnstalleerd. Ber kheij is directeur van de christelijke mavo in Rijns- burg en zit sinds 1974 in de Katwijkse gemeenteraad. Hij neemt geen ontslag, maar gaat met groot verlof. Bezwaren tegen woningen ongegrond SASSENHEIM Het bouwen van zeven woningen op het terrein Kieft leidt niet tot een onaanvaardbare ver keersbelasting op de ontsluitingsweg Meckelenburg. Door dit standpunt in te nemen wijst de gemeente Sas- senheim de bezwaren van de bewoners van Meckelen burg af die bang zijn dat door de bouw van de woningen het te druk zal worden op hun woonerf. Ze stellen dat door de geplande woningbouw de spelende kinderen in gevaar komen. Ze vrezen verder dat er een tekort aan parkeerplaatsen ontstaat. Ook dit bezwaar wordt door de gemeente Sassenheim afgewezen. De toe komstige bewoners zullen op eigen terrein moeten par keren en bovendien worden nog eens zeven openbare parkeerplaatsen aangelegd. Ook andere bezwaren, zoals de vrees in de toekomst bomen te moeten rooien die dicht bij de nieuwe woningen staan, zijn door het ge meentebestuur ongegrond verklaard. De raadscommissie ruimtelijke ordening praat morgenavond over de inge diende bezwaarschriften. Stichting voor christelijk beroepsonderwijs DUIN- EN BOLLENSTREEK - Het Christelijk Agra- risch Opleidingscentrum voor Duin- en Bollenstreek is vandaag opgericht. Doel van de stichting is het in standhouden van de christelijke beroepsopleidingen in deze regio. De Stichting Onderwijsinstelling van de Land- en Tuinbouw Bond en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond West-Nederland werken samen in de nieuwe stichting. De nieuwe stichting gaat het christe lijk middelbaar onderwijs in de regio Duin- en Bollen streek beheren. Zo zullen de Rijks Middelbare Tuin bouwschool in Lisse, de Vakschool en het Kort Middel baar Agrarisch Onderwijs in Rijnsburg aan de stichting worden overgedragen. In de toekomst moeten nog meer agrarische beroepsopleidingen in deze stichting worden ondergebracht. Dit hangt samen met het nieu we rijksbeleid voor het agrarisch onderwijs waarin Agrarische Opleidingscentra (AOC) worden opgericht. Deze AOC moeten minimaal 600 leerlingen hebben. DUIN- EN BOLLENSTREEK - Twee ëntwintig iongeren in de leeftijd tussen de 16 en 20 jaar worden binnenkort aan een tijdelijke baan geholpen. Het Sa menwerkingsverband Duin- en Bollen streek heeft toestemming gekregen. 22 jongeren aan te stellen voor maximaal een jaar. De banen worden door de rijksoverheid gesubsidieerd. De jonge ren moeten een passende baan in de niet-commerciële sector krijgen aange boden. Alle jongeren in de bewuste leeftijdsgroep die zes maanden of lan ger als werkloos geregistreerd zijn bij het arbeidsbureau, zullen hiervoor worden benaderd. Het plan wordt op 1 oktober besproken in de commissie so ciale zaken in Lisse. aan ischen ien, gulden zwem Tussen is he warm 'muur- van t Veld [JSSE Het Filmhuis in via 4477. Lisse gaat sponsors zoe ken. Dit is nodig omdat het Filmhuis onvoldoende leden heeft om uit de kos ten te komen. Het Film huis heeft op dit moment houd vijftig leden. Om goed te kunnen draaien zouden dat er zeventig moeten zijn. Secretaris S. Heerin- a: „We gaan bedrijven uit de omgeving vragen of zij arant willen staan voor een film. Een film kost ons 250 tot 300 gulden. Als we recettes 200 gulden binnen krijgen betekent het dat een bedrijf de res terende 100 gulden bijpast. Wat precies de tegenpres tatie van het Filmhuis zal zijn. moeten we nog be denken". Mocht dit sponsorplan niet lukken of geen twintig ex tra leden worden gevon den dan moet het Film huis andere maatregelen nemen. Er wordt onder andere gedacht aari het in korten van het filmsei zoen. Heeringa: „Het voortbestaan van het Filmhuis is dan in gevaar want er ziin geen midde len meer. óp subsidie hoe ven we niet te rekenen want in mei '87 is al een ceH eenmalige subsidie afge- JPge wezen. Die was nodig om dat de filmapparatuur in ivaar kwam. Uiteindelijk de apparatuur gered ankzij een gift. De be stuursleden hebben zich verder persoonlijk garant gesteld". Nieuwe leden, die voor 30 gulden zes keer een film kunnen be zoeken, kunnen zich aan melden bij S. Heeringa, tel:02522-13458. afde- met op- het ijk. ■n ge- pgavt kooi nieu- en als Het wordt eken- orden Meer der tele- oudt tkei Rij •9 ■lit ASSENHEIM De ge- ïeente Sassenheim over- reegt de baatbelasting die eheven wordt na de aan- »g van een riolering in de ijksstraatweg met een erde te verlagen. Gister- vond werd door belang- ebbende bedrijven en articulieren sterk aange- rongen op een verminde- ing van de premie, die edurende 20 jaar betaald loet worden. Ook over e vraag of de riolering irerkelijk nodig is, bleken Ie betrokkenen van de tiiksstraatweg hun twij- els te hebben. We hebben er in 't geheel een baat bij" was een veel ge oorde kreet. „Een onont- toombare zaak", aldus wet- louder J. Dreef. „Aangezien iet Hoogheemraadschap van lijnland geen medewerking «rleent aan uitbreiding van «staande en vestiging van lieuwe bedrijven in dit gebied Wanneer niet wordt voldaan aan de voorwaarde een nieu we rioleringssysteem". De kos ten van de aanleg bedragen tuim een half miljoen gulden. Driekwart hiervan zou in de vorm van een baatbelasting oor de belanghebbenden op gebracht moeten worden. Ook kosten van aansluiting op gemeentelijke riolering touden op rekening moeten komen van de aangesloten percelen. De betrokkenen klaagden gis teravond over de manier waarop de tarieven zouden gorden geheven. Dat zou lei tien tot onbillijkheden. Het voorstel van W. van Biezen (CDA) om de baatbelasting wet een derde te verlagen bracht althans voorlopig uitkomst. Uitgangspunt daarbij was, dat de kosten van aanleg van de riolering lager waren és dan oorspronkelijk geraamd, «inkreeg bijval van VVD en De PvdA en wethouder Dreef vreesden dat met een verla- gmg ook de bijdrage in de kos ten van 75 procent in het ge drang zou komen. NOORDWIJK Het ge meentelijk apparaat func tioneert niet zoals het be hoort. Er zijn spanningen, ziekteverzuim en gevoe lens van onbehagen. Kort om er heerst een werkkli maat, waaraan best wat te verbeteren valt. Deze sombere conclusie kan worden getrokken naar aanleiding van een voor stel van het college om een krediet van 124.000 beschikbaar te stellen om verder te gaan met een organisatieonderzoek. Een werkgroep van tien perso nen, bestaande uit een verte genwoordiging van het colle ge, chefs van de afdelingen op de gemeentesecretarie en amb tenaren zal zich gaan beraden hoe men in de organisatie van het gemeentebestuur verande ring kan brengen. Voorzitter (tevens projektleider) is de heer I. Wladimiroff, extern adviseir van het Bureau GITP, dat zich met dergelijke organi satieonderzoeken bezig houdt. De kosten van deze medewer king worden geraamd op 70.000. Reeds eerder was in het kader van dit organisatieonderzoek een inventarisatie gehouden en de vraag aan de gister avond vergaderende gemeen teraad was of men met dit on derzoek verder moest gaan. Uit de toelichting van het col lege, bleek dat men om daar niet zat te springen. Men zou nu al voldoende aanknopings punten voor verbeteringen hebben. Het CDA kon zich daarin vin den. Toch was het voorstel om verder te gaan met het organi satieonderzoek gisteravond verreweg het belangrijkste punt van discussie. Van Rijn berk (Noordw. Bel.) noemde het zelfs een der voornaamste zaken, die de laatste jaren op de raadsagenda had gestaan. Voor de fractie van Noord wijks Belang was het voorstel aanleiding om het college inclusief de immer correcte gemeentesecretaris drs. E. M. A. Ponjée alsmede de overige fracties in de raad in een lang betoog ongegeneerd de oren te wassen. Zijn betoog werd door de raad in een veel zeggende stilte aangehoord. Van niets en niemand deugde iets, behoudens een enkele toespeling, die wat beters voor de toekomst beloofde. Naar de mening van Van Rijnberk werden adviezen uit de raad als afbrekend ervaren. „Men voelt zich aangevallen en daarom wijst men goede raad van de hand", aldus Van Rijn berk. Hij verweet het college een slecht beleid te voeren en het zou aan goede wil ontbre ken om in dit beleid verande ring te brengen. Wethouder Salman kreeg van de woord voerder van Noordwijks Be lang te horen „Noordwijks hoop in bange dagen" te zijn. Het CDA kreeg van Van Rijn berk te horen, dat deze fractie nooit voorop had gelopen wat de openheid van bestuur be treft. Dit gezelschap zou vol gens hem tot de criticasters van het organisatieonderzoek behoren. In de PvdA signa leerde Van Rijnberk twee stromingen: die van de behou dende elementen en die van de vernieuwers. Namens Noordwijks Belang diende Van Rijnberk een amende ment in op het voorstel, met de strekking ook raadsleden te betrekken bij het ontwikkelen van voorstellen tot verbetering in het functioneren van de be stuurlijke organisatie. Burgemeester mr. J. M. Bonni- ke meldde in de discussie geen behoefte te hebben aan een dergelijk amendement. R. P. Dessing verklaarde, dat het CDA in deze aangelegenheid steeds een zakelijk standpunt had ingenomen. Mevrouw Voorham-Bartens sprak zich uit voor een plan van aanpak van de knelpunten. Zij laakte het toekennen van individuele cijfers aan de leden van het college. J. Smit wees onder meer op het belang van een goede organisatie van het be stuursapparaat, terwijl Schel vis een aantal oorzaken op somde, die tot het gebrekkig opereren van het ambtelijk ap paraat hadden geleid. Wethou der Admiraal zag de noodzaak van raadsleden in de werk groep niet in. Hij zegde toe na elke vergadering van de werkgroep met informatie naar de gemeenteraad te zul len komen. De meerderheid van de ge meenteraad ging vervolgens akkoord met voortzetting van het organisatieonderzoek en het beschikbaar stellen van de benodigde gelden. RIJNSBURG „Het aanbod van potplanten op de bloemen veiling Flora is onvoldoende om tegemoet te komen aan de vraag van de kopers". Dat stelt J. Carlier, directeur van bloe menveiling Flora naar aanlei ding van het tekenen van de samenwerkingsovereenkomst tussen Flora en de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA). „Pogingen om hier zelf standig verandering in aan te brengen, zijn mislukt. Door de samenwerkingsovereenkomst kunnen kopers op de veiling Flora gebruik maken van het aanbod van potplanten op de VBA". Op de VBA wordt 56 procent van de totale Nederlandse pot- plantenproduktie aangevoerd. In totaal worden in Nederland 365 miljoen kamerplanten ge veild. Er wordt gerekend op een omzetstijging van vijftien procent in de komende jaren. Dit is een gevolg van schaalver groting in de tuindersbedrijven maar ook van nieuwe vermeer- derings- en teelttechnieken, omschakeling vanuit andere be drijfstakken naar de kamer plantenteelt en specialisatie. Op de afzetmarkt groeit ook de concurrentie doordat de inter nationale Droduktie stijgt. Bo vendien wil de consument steeds nieuwe en andere pro- dukten. Het samenwerkingver band tussen de twee veilingen betekent dat de VBA een nieu we afzetmarkt heeft aange boord voor de kamerplanten. Voor Flora betekent het dat de aangesloten kopers voortaan kunnen putten uit de potplante- naanvoer bij de VBA. „Wat Flora betreft gaat het om plan ten voor klanten, en wat de VBA betreft om klanten voor planten", aldus Flora-directeur Carlier. In het VBA-bemidde- lingsbureau wordt Flora-bemid delaar Bart van der Zon gesta tioneerd. Hij kan uit het aanbod op de VBA interessante pro- dukten voor Flora-kopers aan bieden en verkopen. Flora kan ook op de VBA-potplantenklok produkten inkopen voor het in Rijnsburg gevestigde groothan delscentrum Assortiflor. Aan voerders van potplanten van de VBA kunnen door de Flora worden aangezocht hun pro dukten rechtstreeks in Rijns burg te veilen en Flora-leden mogen straks produkten aan voeren in Aalsmeer. De kwe kers betalen het voor hun vei ling geldende percentage van de omzet. De VBA en Flora verdelen de inkomsten hieruit. VOORSCHOTEN/REGIO De Vredeswerkgroepen in de regio Leiden houden zaterdag een manifestatie in het Cultu reel Centrum aan de Prinses Marijkelaan 4 in Voorschoten. Hiermee wordt de Vredesweek afgesloten. De manifestatie staat in het teken van de ontwapening. De bijeenkomst wordt om twee uur geopend door de burgemeester C.P. Can- negieter van Voorschoten. Hylke Tromp geeft vervolgens zijn visie op de laatste ontwikkelingen op het gebied van de ontwapening en vertelt welke rol Nederland volgens hem daarin kan spelen. Na de discussie volgt een optreden van de cabaretgroep CRU uit Rijnsburg. In Riinsburg wordt don derdagavond in het Centrum Rijnsburg door I.N.A. van der Voorst een inleiding over Oost Europa gehouden. Deze bij eenkomst begint om acht uur. Vrijdagavond is er in de Hof- tuin in Rijnsburg vanaf zeven uur een stiltekring. Ook op vrijdagavond heeft in het Buurthuis aan de Hoofdstraat in Noordwijk een interkerkelijke vredesdienst plaats. Na de dienst kunnen de tekeningen, gemaakt door kinderen van de Noordwijkse basisscholen over de Vredesweek worden bekeken. Het Buurthuis is vanaf half acht open. Wethouder C.A. van Schagen (56) van Warmond kreeg gister middag in Leiden de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Schagen, lid van het War- mondse college van burgemeester en wethouders kreeg de on derscheiding uit handen van een ander lid van het college, name lijk burgemeester mevrouw G.H.M. Hendrickx-Vlaar (rechts). De heer Schagen kreeg de medaille niet zozeer vanwege zijn wet houderschap, maar vanwege het feit dat hij 40 jaar werkzaam is bij het Leidse bedrijf Ico-Athibu aan de Hoge Rijndijk, dat gespe cialiseerd is in sanitair en keukens. De heer Van Schagen trad in 1947 in dienst van dit bedrijf en is nu procuratiehouder. De War- mondse wethouder zal er voorlopig ook nog in dienst blijven. FOTO: HENK VAN DE ENDE PROVINCIE: NOG 1 Vi MILJARD NODIQ VOOR BODEMSANERING LEIDEN De provincie ver wacht nog 1,5 miljard gulden nodig te hebben voor bodem sanering in Zuid-Holland. Deze verwachting is gebaseerd op het onlangs vastgestelde meerjarenprogramma bodem sanering. In totaal moeten nog ongeveer tweeduizend locaties worden onderzocht en/of ge saneerd. Het rijk wil dat de sa nering in 1997 voltooid is, maar de provincie stelt dat dit met het huidige budget van gemiddeld 75 miljoen gulden onmogelijk is en denkt de sa nering in 2010 af te ronden. Met de 1,5 miljard gulden zou Zuid-Holland beslag leggen op de helft van het totale bedrag voor bodemsanering in Neder land. Van dit bedrag is naar schatting 500 miljoen gulden nodig voor de saneringsopera tie in Den Haag en Rotterdam en een miljard voor de rest van de provincie. Momenteel ontvangt Zuid-Holland voor de uitvoering van projekten onder de tien miljoen gulden van het rijk ruim twintig mil joen per jaar. Daarnaast ver strekt het rijk projektgebon- den bijdragen voor de projec ten die meer kosten dan tien miljoen. De Hennemangroep, een fotogroep bestaande uit zeven perso nen, exposeert voor de derde maal in Artopa aan Grevelingstraat 50 in Lisse. De groep, die acht jaar geleden is opgericht, heeft in 1982 en 1985 al geëxposeerd in Lisse. Opvallend zijn de verschil lende fotografiestijlen van de leden van de Hennemangroep. Zo staat bij Jim Vos (foto) vooral de grafische techniek voorop. Frank van der Wijden richt zich voornamelijk op landschappen en mensen. René de Vries beoefent de modelfotografie. Zijn inte resse gaat. uit naar de erotiek. Nico Treep heeft zich toegelegd op de portretstudies en de fotografie van objecten. Toon Her mans isoleert objecten waardoor alledaagse dingen een nieuwe interpretatie krijgen. Frank Ouddeken zoekt abstracte composi ties en contrasten terwijl Els Hansen vooral foto's heeft gemaakt van De Rijp. De expositie begint op 24 september en duurt tot en met 11 oktober. De openingstijden zijn donderdag, zaterdag en zondagmiddag van half twee tot half vijf en donderdagavond van half acht tot half tien. FOTO: JIM VOS DEN HAAG/DE ZILK Er moet een eind komen aan de stank- en geluido- verlast van het restaurant De Chinese Muur aan de Regenvlietweg in De Zilk. Dat stelde H. de Groot, die naast het restaurant woont, gisteren tijdens een kort geding voor de rechtbank in Den Haag. Volgens De Groot kan hij niet meer in de tuin zitten doordat de afzuigpijp, die boven zijn grond hangt, de lucht van de keuken regelrecht in zijn tuin blaast. Verder zegt De Groot dat het geluid van de afzuigin stallatie storend is en dat hij last heeft van de motor van het koelaggregaat. Die is geplaatst in een schuurtje dat grenst aan een slaapkamer van De Groot. „Afhankelijk van de weersge steldheid slaat de motor elk kwartier aan. Je kan daardoor niet slapen", aldus De Groot. De Groot klaagt al sinds 1984 over De Chinese Muur. Het Chinese restaurant kreeg een hinderwetvergunning waarin aan een aantal voorwaarden moest worden voldaan. Inmid dels heeft de gemeente onder andere via de Raad van State in juni 1986 geprobeerd het bedrijf zover te krijgen dat de voor schriften worden nageleefd. In april van dit jaar verklaarde de Raad van State dat de gemeente een dwangsom zou mogen op leggen als de voorschriften van de hinderwetvergunning niet zouden worden nageleefd. In juni werd sluiting van het res taurant aangekondigd omdat nog steeds niet werd voldaan aan de vergunning. Dit besluit is echter nooit uitgevoerd. Het ging hier voornamelijk nog om de woning boven het restaurant waar geluidoverlast zou worden ondervonden. Aan de klachten van de buurman De Groot werd verder weinig aandacht geschonken. Die klaagt onder tussen al sinds de bouw van het restaurant. „De gemeente is heel laks", meende Korver gis teren. K. Willemse, advocaat van de restauranteigenaar Koon You Sung, wees de klach ten af. „Niemand anders heeft er last van. Verder voldoet het restaurant aan de eisen van de hinderwetvergunning behalve dat de bovenwoning onbe woond moet zijn. De huidige bewoners wachten op nieuwe woonruimte en zodra zij ver trokken zijn, is er geen pro bleem meer". Bovendien be twijfelde hij of het hier om een spoedeisende zaak zou gaan. „De Groot zegt al tweeënhalf jaar overlast te hebben. Het lijkt mij niet dat dit nu plotse ling in een kort geding moet worden beslist". Rechter Offers, die meende over te weinig bewijs te be schikken om direct een beslis sing te nemen, riep tijdens de zitting de hulp in van de Remi- cera, de Regionale Milieu Dienst. Deze gaat een onder zoek instellen naar de geluid en stankoverlast. De maatrege len die de Remicera aanbeveelt, moeten worden uitgevoerd. De zaak wordt aangehouden tot 7 november. KATWIJK De Zonnebloemschool, een Protestants Christelijke Streek school voor moeilijk lerende kinderen in Katwijk, vierde gisteren het veertig jarig bestaan. Hoogtepunt van de vie ring was een gezamenlijk bezoek aan diergaarde Blijdorp in Rotterdam De Zonnebloemschool in Katwijk stamt van net na de Tweede Wereldoorlog. In september '47 werden de eerste leerlin gen ingeschreven voor de school, die toen nog in Katwijk Rijn gehuisvest was. Niet alleen de locatie was toen an ders, ook de benaming van de school was een andere: Dominee J. de Liefde School. Aan de Kerkstraat 54 bleef de school tot de nieuwbouw in 1956. In de maand november van dat jaar trokken leerlin gen en personeel naar de huidige huis vesting aan de Piet Heinlaan. Bij de opening van deze vorm van lager on derwijs werd ook de nieuwe naam ge ïntroduceerd. De Dominee J. de Liefde School werd omgedoopt tot Zonne bloemschool. Vanuit de Zonnebloem school startte in 1969 de nieuwe afde ling Voortgezet Speciaal Onderwijs voor MLK. Deze vorm van Voortgezet Speciaal Onderwijs heeft inmiddels on derdak in de Commandeurslaan. Van uit „De Rijnschool", evenals de Zonne bloemschool een streekschool, worden de leerlingen opgeleid voor een plaats in het arbeidsproces. Volgens directeur F. Gomes besteedt de Zonnebloem school dit jaar verder geen aandacht aan het veertig jarig bestaan. „We heb ben het feest voornamelijk met de leer lingen willen vieren en daarom geko zen voor een dagje uit"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11