IcidóCuMiWMlt^ Gemeente overweegt eenrichtingsverkeer op Witte Singel STAD OMGEVING Uitgelezen opgeruimd Vochtige zomer is goed voor veel paddestoelen PvdA: deelname Links Leiden aan college verzwakking raad College EBR wijst stap van MC af ==1 VVD wil duidelijkheid over strafkorting Duidelijk CeicLcSoumnt •EMBEül DINSDAG 22 SEPTEMBER 1987 PAGINA 9 OUW BEROOFD [V SCHOUDERTAS )EN Twee jongens op een brommer heb- jsteravond een Leidse vrouw beroofd van schoudertas. Eerder probeerden twee kna- tas weg te graaien van een andere Leidse De politie vermoedt dat het gaat om de- personen. Om ongeveer vijf voor acht de tas van de schouder gerukt van een 24- Leidse vrouw die op het Schuttersveld de tas zat onder andere achttien gulden, en een giropasje. De andere vrouw wan- rond vijf over half acht in de Debussy- toen twee jongens op de brommer plotse- :hter haar op de stoep kwamen rijden. Bij •ren greep degene die achterop zat de tas schoudertas kwam klem te zitten tussen >1 en het spatbord van de bromfiets. De kon haar tas terugpakken en begon te Iden. Daarop reed het tweetal weg. Vrachtauto gestolen LEIDEN Een vrachtwagen en in- bouw-keukenappara- tuur is in de nacht van zondag op maandag gestolen bij een bedrijf aan de Lammen- schansweg. Volgens de politie zijn de daders de bedrijfshal binnen geklommen, waarna zij de keukenappara- tuur vermoedelijk hebben geladen in de vrachtwagen van het bedrijf. Van de daders ontbreekt elk spoor. De totale waarde van de buit is niet bekend. LEIDEN De VVD-fractie van de Leidse ge meenteraad wil weten of alle leden van het col lege vinden dat geen rekening moet worden ge houden met de nieuwe maatregelen die staats secretaris L. de Graaf van sociale zaken heeft voorgesteld. De Graaf wil een strafkorting op de uitkeringen doorvoeren als een werkloze een keer niet heeft gesolliciteerd. Wethouder H. de la Mar zei onlangs dat deze maatregel in Leiden niet moet worden toegepast. De VVD vraagt zich af hoe dit te verdedigen zou zijn te genover de rijksoverheid en wat de gemeente zou doen met eventuele strafkortingen. Voorts wil de VVD weten of burgemeester en wethou ders het met wethouder H. de la Mar eens zijn dat het te tolereren is dat uitkeringsgerechtig den „grijs bijverdienen". AZL begint strijd tegen criminaliteit LEIDEN Om het toenemende aantal diefstallen en vernielingen in het AZL te verminderen heeft de bewakings dienst van het ziekenhuis besloten 's nachts alleen de hoofdingang open te houden. Tussen twaalf uur en zes uur worden de ingangen via het station en de Rijnsburgerweg gesloten. Gebouw 50 wordt op werkdagen tussen acht uur 's avonds en zes uur 's morgens en ge durende het weekeinde afgesloten. De bewakingsdienst loopt hiermee volgens het personeelsblad Cicero vooruit op een beslissing van de directie over maatregelen om de veiligheid van pa tiënten en personeelsleden te waarbor- f;en en het aantal diefstallen en vernie- ingen terug te brengen. toners vrezen paupering rversbuurt JEN Tachtig bewoners de Verversbuurt hebben lemeente, politie en Wo- louwvereniging Leiden er voor te zorgen dat ferversbuurt niet verder laupert. Volgens de bewo- gaat de leefbaarheid van rt er steeds verder op Jt, ondanks het feit dat emeente de afgelopen ja- vele miljoenen in de ver- nng van de wijk heeft ge- l Ze noemen onder meer itallen, inbraken, straat- ruzies en lawaaio- De bewoners wijzen dat sommige bewoners hebben aangeschaft zelf nauwelijks aankun- i ze noemen een koffies- aan de Haarlemmerstraat van ellende. Volgens ondertekenaars van de is de gemeente mede ver- oordelijk v or de overlast iel „probleemgeval- in de wijk een huis krij- toegewezen. [orizontale rammering roep Rijnland DEN Omroep Rijn- i schakelt per 1 okto- r zoveel mogelijk over I horizontale program ing. Dit moet er toe aden dat op elk tijdstip li de dag zoveel moge- dezelfde programma's programma's met het- Üfde karakter te horen tCen zijn. Dit besluit is nmen, omdat de huidi- rerkwijze niet voldeed, jnland liep soms achter [feiten aan en vaak wer- i onderwerpen te lang itgesponnen, aldus Rijn- ind. Voor deze nieuwe ogrammering zijn meer edewerkers nodig, die lomenteel een korte ra- ocursus volgen. ranken mannen ngehouden IDEN Twee dronken innen zijn vannacht aange- uden omdat ze op de Hoge- erd verschillende mensen vielen en bedreigden, k maakten ze veel kabaal vernielden ze een ruit De man was een 21-jarige denaar en de ander wilde gens de politie niets over hzelf vertellen. ilitie kamt eidse Hout uit IDENDe politie heeft ihtend de Leidse Hout id, nadat een dames- 'as gevonden op de Jo- de Kosterweg. De poltie niemand aan in het park. een politiewoordvoer- aat het vermoeden dat ld de fiets heeft gestolen vergeefs heeft geprobeerd i,$ot open te breken. De is meegenomen naar het feen uitspraak over Verwarming De Geschillencom- Openbare Nutsbedrijven n uitspraak doen in het over de stadsverwar- i de Stevenshof. De reorganisatie van de Ste khof had de zaak bij de com- ssie aangekaart, maar volgens cömmissie kunnen alleen in- viduen dat doen. Dat meldt ilderpraat, het wijkblad van Stevenshofpolder. Het con- ct handelt over de kosten die in verbonden aan het onder- Wd van de stadsverwarming, wel het EBR als de Federatie Woningbouwverenigingen fcngen daar kosten voor in re- ^ng. Het gevolg is dat de be- Dners ruim 200 gulden per jaar veel betalen. De bewoners iUen nu proberen via de huur- tomissie en eventueel de kan- «rechter hun gelijk te halen. wooteelt autoradio's EIBEN Uit drie auto's die iden geparkeerd bij een ho- aan de Plesmanlaan is van- ifht geluidsapparatuur gesto ld Een bewaker zag rond half P twee knapen bij de auto's. kans weê te vluchten. 1 Politie heeft in de omgeving 'ïfs naar de daders ge- t politie LEIDEN De gemeente overweegt op de Witte Singel eenrichtingsver keer in te voeren. Een dergelijk besluit zou de gevaarlijke verkeerssitu atie, die volgens veel be woners van de Witte Sin gel na de afsluiting van de Breestraat is ontstaan, drastisch moeten verbe teren. Wethouder J. Pe ters liet gisteravond we ten eenrichtingsverkeer op de Witte Singel zeker niet af te wijzen „maar het is niet meer dan een gedachte die nog niet is uitgewerkt". Peters zegt dan ook geen idee te hebben in welke richting verkeer nog wel toege staan zou kunnen worden en in welke niet. De Witte Singel fungeert sinds de afsluiting in mei van de Breestraat als een belang rijke doorgaande route. Wat de gemeente verwachtte en de bewoners vreesden, ge beurde na de afsluiting van de Breestraat: het werd een stuk drukker op de Witte Singel. Het autoverkeer zou volgens bewoners met dertig procent zijn toegenomen. Op de Witte Singel zou veel te hard gereden worden, waar door vooral fietsers en voet gangers regelmatig m de knel zouden raken. Deze zo mer werd door bewoners een aantal maal actie gevoerd wat onder meer tot gevolg had dat in twee bochten paal tjes werden gezet, die de fiet sers zouden moeten bescher men. In één bocht waren de palen binnen dag uit de grond gereden. Eenrichtingsverkeer zou in zoverre een oplossing zijn dat er op de smalle Witte Singel veel meer ruimte voor fiet sers zou ontstaan. Zo zouden er vrijliggende fietspaden aangelegd kunnen worden. Bovendien zou het kruispunt met de Herenstraat een stuk eenvoudiger en veiliger kun nen worden. Een groot na deel is echter dat een belang rijke alternatieve route naar de binnenstad sinds de afslui ting van de Breestraat vanaf een kant niet meer bruikbaar zou zijn. De bereikbaarheid van de binnenstad zou ver der afnemen. „Bovendien zou het op de Langegracht en de Hooigracht nog drukker worden", aldus wethouder Peters. De gemeente houdt in okto ber een evaluatie van de af sluiting van de Breestraat. Daarbij komen ook de gevol gen van deze proef voor de rest van de stad aan de orde en in dit kader zal ook het eventueel instellen van een richtingsverkeer op de Witte Singel bekeken worden. Op vrijwel alle uitvalswegen rond Leiden staan sinds een paar dagen verkeersborden die voor. wat betreft het formaat associaties oproepen met de omstreden reclamemast aan de Ples manlaan. De boodschap is in elk geval duidelijk: parkeren in de Leidse binnenstad kost geld en wie zich niet aan de regels houdt, kan zijn auto op een veilige plek in een gemeentelijk depot ophalen. De borden zijn geplaatst in verband met een uitbreiding van de parkeerzone, die per 1 oktober ingaat. De uitbreiding betreft het ge- fefcfe-.- bied tussen Levendaal, Wielmakersteeg/Hoge- woerd en Gangetje/Steenschuur, de buurt Pan- cras-Oost tussen Hooigracht en Herengracht, het gebied tussen Van der Werftstraat en Oude Rijn, de buurt de Camp tussen Lange Mare/A- pothekersdijk/Turfmarkt en Oude Vest, het ge bied tussen Steenstraat/Oude Singel/Korte Mare en Marepoortskade/2e Binnenvestgracht en een stukje Noordeinde en Doezastraat. Het strenge parkeerregime was al van kracht in de Pieterswijk en Pancras-West. Het aantal par- keercontroleurs is vervijfvoudigd (van vier naar twintig) om het naleven van de regels te stimu leren. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Een paddes toel bestaat voor negentig procent uit water, dus wat dat betreft is het verloop van de bijna afgelopen zo mer ideaal geweest voor de ontwikkeling van de zwammen in bos en veld. Verder groeien ze het bes te als het niet te warm en niet te koud is. Ook aan die voorwaarde werd door de bank genomen redelijk voldaan dit seizoen. Vol gens sommige waarne mers zouden de zwammen dit jaar vroeger dan an ders zijn verschenen in de schemerige wouden. Volgens S. van Rijn, van de afdeling natuur- en milieuedu catie Leiden zijn er inderdaad deze zomer opvallend veel paddestoelen in het bos te vin den. „Vooral op de snipperpa- den, de paden waar stukjes hout over zijn gestrooid na het snoeien van de bomen, wemelt het van de zwammen. Ik ver baasde mij erover toen ik een excursie deed met enkele scholieren in het park Oud Poelgeest. De paden waren be zaaid met paddestoelen. De vele regen van deze zomer en de toch ook nog hoge tempera turen hebben daartoe bijgedra gen. Normaal gesproken kom je zoveel paddestoelen slechts in de herfst tegen". Volgens Van Rijn zijn de zwammen niet giftig, maar is het om een andere reden af te raden deze paddestoelen te plukken. Zij zijn namelijk een onmisbare schakel in de cyclus van afval tot voedselvoorzie ning in de bossen. „De zwam is het enige levende organisme dat zorgt voor de afbraak van stoffen, die onder andere in de stukjes hout zitten die op de paden ligt en in de bladeren op de grond. Deze stoffen worden later omgezet in voe dingsstoffen voor de bomen en de planten. Zwammen zijn daarom een heel belangrijke schakel in deze kringloop. Het is zelfs af te raden ook maar in de buurt van de zwammen te komen. Zij hebben namelijk een zwamvlok onder de grond zitten, waar ze hun voedsel mee opnemen. Als je er naar toe loopt kan deze al worden beschadigd en sterft de zwam af", aldus Van Rijn. Nu er deze zomer zoveel op de paden groeiden was het moeilijk ze te ontwijken, maar volgens Van Rijn gaat het voornamelijk om de zwammen die tegen en rond de bomen groeien. Juist daar is de voedselvoorziening van groot belang en zijn de paddestoelen erg nuttig. Herfstbakjes Vroeger was het gewoonte dat ieder schoolkind in de herfst een bakje vol paddestoelen plukte en die smaakvol rang schikte, waarna dat stukje na tuur met vele andere werd Deze zomer zijn er opvallend veel paddestoelen in het bos te vinden. tentoongesteld in de school. Inmiddels is iedereen wat meer milieubewust geworden en wordt het plukken van paddestoelen daarom als ver foeilijk van de hand gewezen. Het voortbestaan van de soort loopt overigens niet direct ge vaar als er af en toe eens wat worden geplukt. Maar dan moet het wel goed gebeuren: met een draaiende beweging zodat het mycelium niet wordt beschadigd. Het mycelium is de zwamdraad die uit een spo re groeit waaruit dan weer de paddestoel zelf ontspruit. Het vormt een wirwar van schim meldraden vlak onder het aardoppervlak. Het mycelium breidt zich ge staag uit en sterft van binnen uit af zodat er op den duur een steeds wijder wordende kring ontstaat. Dat is vooral mooi te zien bij de weidekringzwam. De mensen vonden dat vroe ger maar een luguber ver schijnsel. Zo'n geheimzinnige kring van paddestoelen ver scheen zomaar van de ene nacht op de andere en men verbond er allerlei griezelige zaken mee. In die tijden ont stond ook de naam heksen kring. Men weet nu wel beter, maar nog steeds wordt de paddestoel door velen gezien als een ding waar je maar beter kunt afblij ven. En dat is eigenlijk maar goed ook, je hoeft helemaal geen paddestoelen te plukken om er toch van te genieten. Wie ze laat staan, maar er wel dia's of kleurenfoto's van maakt, geniet minstens zo veel. Renovatie 400 huizen afhankelijk van fusie woningbouwverenigingen LEIDEN De renovatie van ruim 400 huizen in Leiden gaat niet door als de fusie tussen de woningbouwvereni gingen Ons Belang, Tuinstadwijk en PCW niet tot stand komt. Dat heeft de gemeenteraad gisteravond bepaald. Het gaat om 215 huizen van Ons Belang aan de Marnix- straat en omgeving en 218 huizen van Tuinstadwijk aan de Van 's-Gravesandestraat en omgeving. De raad moest het besluit nemen garant te staan voor een lening van ruim 3 milioen gulden, die de woningbouwverenigingen moeten afsluiten om de renovatie uit te voeren. Gebrui kelijk is dat een speciaal fonds de garantiestelling ver leent, maar dat fonds acht de financiële situatie van Ons Belang en Tuinstadwijk zo slecht dat men het risico niet aandurft. Ook de gemeenteraad wil het risico niet lopen. De fusie zal de financiële situatie van Ons Belang en Tuinstadwijk sterk verbeteren omdat de PCW in veel be tere doen is. Volgende maand besluiten de drie betrok ken ledenvergaderingen over de fusie. De renovatie moet nog dit jaar van start. LEIDEN De deelname van Links Leiden aan het college is een versterking voor het college, maar een verzwakking van de raad. Dat staat in het verslag van de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad over het politieke jaar '86-'87. Volgens de PvdA-fractie hebben zaken als de rol van de gemeente en vredespoli tiek meer aandacht gekregen nu Links Leiden met PvdA en VVD in het college zit, maar is in het Leidse politie ke krachtenveld de oppositie afgezwakt. Het CDA, de grootste oppositiepartij, is volgens de PvdA moeilijk te doorgronden in haar strate gie. „De CDA-opstelling bij de begrotingsbehandeling en de bezuinigingsdiscussie heeft in elk geval duidelijk gemaakt dat ze terecht niet: in het college vertegenwoor digd is", aldus de PvdA, die het CDA als behoudend be stempelt. De VVD legt zich minder toe op het behartigen van de be langen van potentiële VVD- kiezers en mikt meer op ty pische VDD-punten als de erfpacht en belastingverla ging, zo constateert de frac tie. D66 wordt als een rede lijk loyale oppositiepartij ge zien, de Socialistische Partij begeeft zich met een populis tische in plaats van princi piële opstelling op glad ijs en Leiden Weer Gezellig be perkt zich na een hoopvol begin tot aanwezigheid in de raad, aldus de socialistische fractie. LEIDEN Het college van beheer van het Energie Bedrijf Rijn land (EBR) wijst het besluit van de Medezeggenschapsraad (MC) van het EBR om het vertrouwen in de directie op te zeggen van de hand. Volgens het college moet de MC weer met de directie om de tafel gaan zitten om de gerezen problemen op te lossen. Dat liet de Leidse wethouder en voorzitter van het college van beheer, J. Fase, gisteravond weten in een reactie op het besluit van de MC. Het college van beheer heeft de MC een open brief geschreven, waarin de oproep om weer te gaan praten, wordt gedaan. Fase zei het besluit van de MC „zeer te betreuren". „Conflicten los je niet op door niet meer met elkaar te praten. Ik vind dit erg jammer", aldus Fase. Ze vraagt zich af hoe de MC „de medezeggenschap nu gestalte denkt te geven". Volgens Fase was er voor 14 september een gesprek gepland tussen de MC en de directie. Daar zou een aantal al langer spelende conflicten besproken worden. „Maar an derhalve dag voordat dat gesprek plaats zou hebben, werd het plotseling door de MC afgezegd. En dat terwijl de lijst met me ningsverschillen al sinds juni bekend was. Ik vraag me af waarom dat op zo'n korte termijn moest". Fase wilde gisteravond geen commentaar geven op de motieven van de MC. Vanmiddag is het personeel van het EBR bijeengekomen om zich op de ontstane si tuatie te beraden. Het college van beheer wil eerst afwachten of de MC steun van het personeel krijgt voor het besluit het vertrouwen in de directie op te zeggen, voordat eventuele verdere stappen worden genomen om het conflict op te lossen. De MC heeft het vertrouwen in de directie opgezegd, omdat op veel punten geen duidelijk beleid zou worden gevoerd en de in spraak zou niet serieus worden genomen. De directie zou zeer ei genzinnig te werk gaan bij de functiewaardering en de financiële situatie rond de stadsverwarming veel te rooskleurig voorstellen. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telejoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Saam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). "1 X&&WL

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9