Rekenkamer liet affaire bouw- kibsidies te makkelijk lopen 35jaar WEHKAM An Straa th oekwerkster wint van vandalisme in winkelcentrum Wehkamp ■St UL Militairen Suriname moorden en slaan Chinezen komen Europa binnen via Antwerpen BINNENLAND/BUITENLAND CeidócSouiant Beatrix heeft beslist geen miljard Vrijspraak verdachte moord op pompbediende post uwjubileum bon eóór 5 oktober! 5 IUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN EERSTE HEIN-ROETHOFPRIJS mm» Kabinet oneens over reactie op Belgische tol DINSDAG 22 SEPTEMBER 1987 PAGINA S HjCentrumdemocraten iodigen Le Pen uit HAAG De Centrumdemocraten, die ronder voorzitterschap van ex-kamerlid Jan maat een sluimerend bestaan leiden, zijn r°]< fan plan de Jean-Marie Le Pen, leider van ierc iet Franse Nationaal Front, uit te nodigen ii8i f0or een congres aan het eind van dit jaar. «kik* een zogenaamde „randvergadering" van de Britse Conservatieven heeft Le Pen ooi litgenodigd. Le Pen is op dit moment on- n,i|erwerp van grote opwinding en veront- ir vaardiging in Frankrijk, omdat hij in een i-interview de gaskamers van de nazi's „detail in de geschiedenis" heeft ge hemd. Een woordvoerder van de Centrum- Ab eroocraten zegt dat Le Pen eerst „uitleg" pel iver deze uitlating moet geven, voordat hij idt nj zijn Nederlandse geestverwanten wel- DEN HAAG De Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) ontkent met klem dat koningin Beatrix een persoonlijk vermogen zou hebben van maar liefst 8,9 miljoen gul den, zoals in het jongste nummer van het Amerikaanse blad Fortu ne wordt beweerd. „Dat is beslist onzin", zegt een woordvoerder van de RVD, ,,en bovendien is het erg gevaarlijk dergelijke ge- tevens te publiceren". Volgens em is de werkelijke hoogte van het vermogen van de koninklijke familie niet bekend. Wel is, mede op grond van uitla tingen van de toenmalige minis ter Vondeling van financiën, dui delijk dat het niet gaat om een groot fortuin. „Vondeling heeft in 1968 gezegd dat de koningin geen vermogen heeft in het bui tenland en slechts enkele niet of weinig renderende goederen, zo als juwelen bezit'aldus de woordvoerder. Overigens is in middels een ruzie ontstaan tussen Fortune en het concurrende blad Forbes over de „hitparades" van rijke mensen. Forbes publiceerde gisteren een eigen lijst, waarop slechts drie namen voorkomen die ook Fortune onder 's werelds rijksten schaart. Koningin Bea trix komt in de opsomming van Forbes niet meer voor. ROTTERDAM De rechtbank in Rotter dam heeft gisteren een 23-jarige Chinees vrijgesproken van de moord op de 51-jarige Rotterdamse pompbediende L. Leeflang. Volgens de rechtbank is er onvoldoende be wijs dat de Chinees, die het misdrijf steeds heeft ontkend, de pompbediende in de vroe ge ochtend van 3 juni met tientallen messte ken om het leven heeft gebracht. De officier van justitie eiste twee weken geleden twaalf jaar gevangenisstraf tegen de man. De Chi nees is op de bewuste ochtend in het pomp station gezien, maar de rechtbank acht het niet uitgesloten dat Leeflang na zijn vertrek door een ander is vermoord. Op de kleding, een schoen en het horloge van de man aan getroffen miniscule bloedsporen vond de rechtbank onvoldoende bewijs. pa is. HAAG „Natüur- ijk dacht ik dat al die J" iouwsubsdidie-aanvragen ;econtroleerd werden. s )at vond ik heel vanzelf- illr sprekend. Net zo vanzelf- prekend als dat het elke djvond donker wordt!", it voormalig KVP- en IA-kamerlid P.A.M- elissen maakt druk- gebaren in de richting ran de parlementaire en- juêtecommissie bouwsub- iidies. Echt waar, die ont- tq ullingen van de laatste -tijd over gesjoemel met ubsidie-aanvragen waren voor hem een complete verrassing geweest. Comelissen schaarde zich daarbij in de rij van de al eerder door de enquêtecom missie gehoorde volksverte- jnwoordigers Kombrink IA) en De Beer (VVD) als- oud-kamerlid Scholten IA). Comelissen: „Je gaat toch vanuit dat zo'n depar- int met duizenden ambte en een complete ac- itantsdienst controle uitoe- op aanvragen voor ies en subsidies? En bo- lien was er toch ook nog Algemene Rekenkamer?", laatste retorische vraag Comelissen bracht in de ^siatige „verhoorzaal" menige glimlach teweeg. Inderdaad, Algemene Rekenkamer '1 was er ook nog. Maar nog geen W twee uur eerder was vanuit w' dezelfde stoel, waarop het to voormalig kamerlid nu zat, jn verklaring afgelegd waar af? uit bleek dat ook dit hoge col- 11 Ifge zi n controlerende functie had verwaarloosd. Die verkla- 00 nng had geklonken uit de ZCi mond van oud-minister dr. W. Drees jr., die van oktober 1977 a< tot januari 1984 lid van de Al- lbi gemene Rekenkamer is ge- weest. f Drees kreeg daar kort na zijn j, indiensttreding te maken met de rapporten van een zijner L medewerkers, accountant M.J. aYedel. Deze had bij het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) herhaaldelijk on- ejgelmatigheden geconstateerd e Jij de opgave van stichtings- .Jkosten voor woningbouwpro- Links: Oud minister dr. W. Drees jr. jecten. Aan Wedels rapporta ges werd echter nauwelijks aandacht geschonken. Wel was een andere accountant (Spoor) namens de Rekenka mer poolshoogte gaan nemen bij het ministerie van volks huisvesting, maar daar werd hem verzekerd dat het ABP weer op het rechte pad zou worden gebracht. Drees: „Op grond daarvan stelde de Re kenkamer in december 1977 vast dat er geen aanleiding was de zaken verder aan te pakken. We dachten dat de gesignaleerde handelwijzen van het ABP van voorbijgaan de aard waren". Enigszins beschroomd gaf Drees gisteren toe dat de Alge mene Rekenkamer „te gemak kelijk tot dat oordeel was ge komen" en dat „door mij en door anderen onvoldoende is overwogen de zaken verder uit te zoeken". Ter veront schuldiging voerde hij aan, dat de Rekenkamer een te kleine staf had en dat bovendien in die periode uitgerekend op het terrein van de volkshuisves ting te weinig controleurs be schikbaar waren". De overgang van de oude bouwsubsidieregeling uit 1968 naar een nieuw systeem (in 1975) nam gisteren in de ver horen een centrale plaats in. Volgens de oude regeling kre gen de beleggers en woning bouwcorporaties méér subsidie voor hun projecten naarmate de stichtingskosten (en dus ook de „aanvangshuren") la ger waren. Geleidelijk won echter in de politiek de ge dachte veld dat met name de beleggingsmaatschappijen daar flink garen bij sponnen. Kort na het aantreden van het kabinet-Den Uyl, in 1973, stel den minister Gruyters (Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening) en zijn staatssecreta rissen Van Dam en Schaefer een ander subsidiesysteem voor. De investeerders in de woningbouw zouden geduren de vijftig jaar een bijdrage krijgen, die laag begon en ge leidelijk zou oplopen. Daar naast werd het systeem van individuele huursubsidie geïn troduceerd: bewoners met een laag inkomen, die een hoge huur moesten betalen, konden een persoonlijke tegemoetko ming van het rijk krijgen. Pijn in de buik Deze mengvorm van „object- Rechts: Voormalig KVP- en CDA-kamerlid ir. P. Comelissen. FOTO'S: ANP subsidies" (voor de exploitan ten) en „subjectsubsidies" (voor de huurders) werd niet in alle politieke en ambtelijke geledingen met gejuich ont vangen. Velen meenden na melijk dat de objectsubsidies beter geheel afgeschaft kon den worden omdat die te zwaar drukten op de rijksbe groting. Drees jr., die in deze periode kamerlid voor de in middels ter ziele gegane partij DS'70 was, en zijn toenmalige KVP-collega Comelissen be nadrukten gisteren dat zij wei nig of niets in het nieuwe sy steem zagen. „Ik had er pijn in de buik over", bekende Come lissen. Ook op het ministerie van fi nanciën was men niet te spre ken over Gruyters' voorstel len, zo bleek later uit het ver hoor van prof. dr. C.J. Oort, voormalig topambtenaar op Financiën. Eén van de vroege re inspecteurs van dit ministe rie, drs. H.J. Vriesendorp (werkzaam bij de „Sectie Volkshuisvesting") verbaasde de commissie zelfs met de me dedeling dat de oude en de nieuwe subsidieregeling uit eindelijk hetzelfde effect zou den hebben op de overheids uitgaven. „Waarom werd het nieuwe sy steem dan uiteindelijk toch aanvaard, terwijl Financiën en nota bene ook regeringspartij KVP er absoluut geen heil in zagen?", zo wilde de enquête commissie weten. Ex-kamerlid Comelissen gaf hierop het ant woord. Het was „de politieke realiteit", die zijn fractie uit eindelijk met het voorstel van Gruijters deed instemmen. Die realiteit kwam erop neer dat de KVP zo kort na het aantre den van het moeizaam tot stand gekomen kabinet-Den Uyl geen zware problemen wilde veroorzaken. Komende donderdag zal de commissie ex-minister Gruij ters aan de tand voelen. Ook diens toenmalige collega Dui- senberg (Financiën) is die dag als getuige opgeroepen. Oud minister Udink, die vorige week wegens ziekte verstek moest laten gaan, is nog steeds niet hersteld. Hij zou morgen voor de commissie moeten verschijnen. Er wordt nu op nieuw een andere datum voor hem vastgesteld. DICK VAN RIETSCHOTEN Europees Hof tikt Nederland op vingers BRUSSEL Het Hof van Justitie in Luxemburg heeft [I Nederland op de vingers getikt omdat een Europese richtlijn Uit 1979 ter bescherming van bet grondwater onvoldoende wordt nageleefd. De bepalin- Evan de richtlijn hadden al )81 in nationale wetgeving ten zijn omgezet. Volgens het Hof van de EG heeft Ne- derland nagelaten alle vereiste maatregelen te nemen om te H voorkomen dat. gevaarlijke stoffen in het grondwater te- /echt kunnen komen. Doel van de de maatregelen is een eerdere verslechtering van de .waterkwaliteit te voorkomen. (ADVERTENTIE) <2., FEESTPOST-ONTVANGERS OPGELET: zo'n jubileum is éénmalig - zo'n aktie ook... Floep!.. Een preektite \Jldem Een jerbe re S Ok does zit rol met keert/es en op oh heertjes zitten ellemeel kleine {werte vippen, wet 20u der zi/n [Uel doen jullie hierJ [JEK Js me detschnhkenA (C) stand aar a Uitfleverlj/W«v«ry Production» AMNESTY INTERNATIONAL: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Amnesty International heeft in een vandaag gepubliceerd rapport beschreven hoe in het district Brokopondo dertien jongeren door militairen werden doodgeschoten. De jongens, in leeftijd varië rend van zestien tot twintig jaar, waren aan het voet ballen toen soldaten hen dwongen op het veld te gaan liggen. Daarna openden de militairen het vuur. Amnesty zegt ook regelmatig meldingen te hebben ontvangen van willekeurige arrestaties door militairen of militaire politie en van gevangenzetting zonder aanklacht of proces van mensen die ervan verdacht worden betrokken te zijn bij de gewapende opstand. Het zou regelmatig voorkomen dat vrouwen en kinde ren geslagen worden en dat jongemannen voor verhoor worden meegenomen, aldus Amnesty. Amnesty International roept de Surinaamse autoriteiten op alle moorden diepgaand te onderzoeken en de schuldigen voor de rechter te brengen. Binnenkort zal ook de VN-mensenrechten- commissie onder leiding van de Keniase jurist Wako verslag uit brengen van de toestand in Suriname. 9 i Blij en vereerd neemt straathoekwerkster Patty Deconlnck de eerste Hein Roethof-prijs in ont vangst uit handen van professor Hoefnagels. Rechts het PvdA-kamerlid Hein Roethof naar wie de prijs is genoemd. DEN HAAG Het pro ject Zuidplein Rotterdam dat tot doel heeft crimi naliteit te voorkomen is gisteren in Den Haag be kroond met de eerste Hein-Roethofprijs, be staande uit een bedrag van tienduizend gulden. De prijs, ingesteld door het ministerie van justitie en genoemd naar de voormalige voorzitter van de commissie Kleine Criminaliteit, werd uit gereikt door de crimino loog prof. G.P. Hoefna gels. Als voorzitter van de jury noemde Hoefnagels het pro ject Zuidplein Rotterdam het project dat de beste resulta ten had geboekt op het ge bied van preventie van veel voorkomende criminaliteit. Zoetermeer, Delft, Woerden en Sneek, de andere vier ge meenten die meedongen, moesten zich tevreden stellen met een oorkonde. Als voorzitter van de jury sprak Hoefnagels met name zijn waardering uit voor straathoekwerkster Patty Deconinck die door haar in zet de jeugdcriminaliteit en het vandalisme op het Zuid plein voor een groot deel heeft weten terug te brengen. Naar aanleiding van de tallo ze vernielingen door jonge ren op het Zuidplein stelde de gemeente Rotterdam sa men met oa. de onderne mersvereniging Zuidplein drie jaar geleden gedragsre gels op voor het Zuidplein en werd er een straathoekwerk- ster aangesteld bij wie de jon geren dagelijks terecht kon den. De afgelopen drie jaar heeft zij verschillenden van hen aan een baan of huisves ting kunnen helpen of ertoe kunnen bewegen weer naar school terug te gaan. Boven dien is de schade veroorzaakt door vandalisme in die tijd met enige tienduizenden gul dens teruggelopen. Basis Patty Deconinck schrijft haar succes voornamelijk toe aan de continuïteit van het pro ject. „Door de speciale aard van dit project ben ik in staat in de leefsituatie van de jon geren mee te draaien. Ik pro beer een soort basis voor ze te scheppen. Verder moet je gewoon nuchter blijven en weten wat in elk geval niet tot je mogelijkheden behoort. Wat heb ik die jongeren nou te bieden? Geen aardige ou ders, geen goede baan en geen poen, alleen mezelf". Een groot verschil met ande re projecten is de plaats waar zij werkt. „Ik zit op een een manspost midden in een win kelcentrum. Het is een enorm aanzuigpunt voor jon geren". Een van de andere medewer kers van het Zuidplein-pro ject, de heer W.J. van der Have, vertelt dat het project aan het begin van dit jaar aan een zijden draadje heeft gehangen. „Gelukkig is de fi nanciering nu zeker gesteld tot en met 1988". Hij geeft toe er „een beetje" op gerekend te hebben de prijs te zullen winnen, maar gaf Zoeter meer ook een reële kans. Omvangrijk Opvallend bij het project in Zoetermeer is de zeer om vangrijke aanpak. Door mid del van registratie, tentoon stellingen, voorlichting op scholen, schoonmaakacties en graffiti-projecten probeert deze gemeente het vandalis me aan te pakken en de leef baarheid te bevorderen. Hoefnagels: „Iedereen doet mee; kinderen, ouders, win keliers, scholen, de woning bouwcorporatie, de NS, de PTT, het ABP etc. Hierdoor ontstond een grote uitstraling op allerlei terreinen. Het vandalisme in de projectwijk 4 nam dan ook met dertig pro cent af". Het Delftse project beperkte zich tot de technische school „Sasbout Vosmeer". Met be hulp van een geïllustreerde nieuwsbrief „Het Vandaaltje" proberen de leraren ouders en kinderen voor te lichten over de diefstal en vernielin gen in de school. Samen met de ouders wordt een straf vastgesteld voor kinderen die betrapt werden op crimineel gedrag. Ruim driekwart van de vernielingen en diefstal len werd opgelost. Niet toereikend Het enige minder positieve geluid was afkomstig van mi nister Korthals Altes van jus titie die in zijn inleiding erop wees dat de preventiemetho den nog lang niet toereikend zijn. „Uit een landelijke en quête blijkt dat ongeveer de helft van alle Nederlandse scholieren zich tijdens het schooljaar 1985/86 één of meerdere malen schuldig heeft gemaakt aan vormen van veel voorkomende cri minaliteit. De meesten van hen blijken zelfs meer dan drie delicten gepleegd te heb ben. We kunnen pas spreken van een succesvol beleid als het plegen van delicten door scholieren weer een vorm van afwijkend gedrag is ge worden". JEANNETTE VOORBIJ DEN HAAG Minister Smit- Kroes van verkeer en water staat wil samen met haar Duit se ambtgenoot Warnke een studie laten verrichten naar het invoeren van tol voor au tomobilisten uit die landen waar alleen buitenlanders tol moeten betalen. De beide mi nisters willen de Belgische re gering op deze wijze ervan weerhouden om voor buiten landers een tol van 37,50 in te voeren voor het gebruik van de autosnelwegen in dat land. Dit voornemen leverde Smit-Kroes een afkeurende reactie van staatssecretaris Van der Linden van Europese Zaken op W00NFESTIJN KEUKENS GEDEKTE TAFELS I DE COMPLETE BADKAMER I DOE HET ZELF EN HOBBY MODETHEATER HOUTRUST OEN HAAG Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 16.00 uur, telefoon 071- 122248 en uw krant wordt nabezorgd. Korthals Altes wil in flats meer huismeesters DEN HAAG Minister Kort- hals Altes wil dat er bij flatge bouwen in de steden meer huismeesters worden aange steld. Volgens de bewindsman die dit gisteren voorstelde bij de uitreiking van de Hein- Roethofprijs, worden goede er varingen opgedaan met huis meesters. Daarom wil hij ko men met een subsidieregeling, waardoor in een hondertal complexen in de sociale wo ningbouw conciërges kunnen worden aangesteld. Het kabi net heeft voor de komende vijf jaar 45 miljoen gulden uitge trokken voor projecten die cri minaliteit moeten voorkomen. (Van onze correspondent) BRUSSEL België is op geschrikt door een enor me mensensmokkel. Via Brussel zijn de afgelopen drie jaar tenminste 150 Chinezen beland in de il legaliteit van de Chinese onderwereld in Europa. De Belgische justitie heeft publikaties hierover in het Vlaamse dagblad De Morgen bevestigd. Volgens De Morgea is de „China-connection" opgezet onder verantwoordelijkheid van de peetvader van de Chi nese maffia in België, de Ant werpse restauranthouder Cheung Kwong Tak. Hij be machtigde de meer dan 150 in reisvisa. Via het reisbureau Wabi Travels kwamen in '84 al 39 Chinezen binnen, die in afgelegen hoeken van de Volksrepubliek met weinig geld werden geronseld en na enkele dagen in hotels in Ant werpen en CharlerÖi spoorloos verdwenen. In april '85 volgde een kleiner aantal, en in de zo mer werden op de Belgische ambassade in Peking visa aan gevraagd voor nog eens ruim honderd man. Minister Tindemans (Buiten landse Zaken), die inmiddels lucht had gekregen van de mensensmokkel omdat de ma fia had geprobeerd één van zijn ambassadeleden om te ko pen, had toen zijn collega Gol (Justitie) al gewaarschuwd. Maar Gols kabinetschef, Vic tor Bricout, verleende de visa tóch, naar hij gisteravond ver klaarde op grond van medede lingen dat anders Belgische bedrijven in moeilijkheden zouden komen. Volgens hem is Gol zelf niet persoonlijk ge kend in de affaire. Gol zelf weigerde gisteravond elke verklaring, maar gaf slechts te kennen dat zijn kabinetschef, die inmiddels heeft toegegeven onvoorzichtig te hebben ge handeld. geen sancties boven het hoofd hangen. Volgens het dagblad De Mor gen is voor de buitenlandse dienst van het kabinet van Tindemans vrijwel van het be gin af duidelijk geweest dat sprake was van illegale activi teiten. Een veertiendaagse reis naar België kost een modale Chinees immers drie maal een jaarinkomen. Volgens De Mor gen heeft Cheung Kwong Tak in België uitstekende relaties op hoge posten. Cheung Kwong Tak nam in '83 de Chi nese maffia over van een fa milielid. Hij staat bij de politie bekend als heroïnekoning en exploitant van een keten gok tenten en sexhuizen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5