Italiaanse elite vreest onthullingen van Gelli Reagan eist van Iran „duidelijk antwoord' CD wint terrein maar publiek wordt onzekt Hungerford herstelt moeizaam van massamoor ■BUITENLAND Zuidafrika tegen verspreiding van kernwapens Britten vermoeden weer spion in afluistercentrum GCHQ Samenwerking Anti Nederland geregeld Mitterrand houdt zijn plannen goed geheim Nieuw hoofdstuk in vrijmetselaars-schandaal 'CCWf Iran niet boos op Nederland CcidócSomatit DINSDAG 22 SEPTEMBER 1987 PAG WENEN Zuidafrika wil toetreden tot het non-proliferatieverdrag tegen de verspreiding van kernwapens, zo heeft president Botha bekendgemaakt. In We nen begon gisteren de algemene confe rentie van het Internationaal Bureau voor Atoomenergie (IAEA), waar ver moedelijk op initiatief van Nigeria een poging wordt ondernomen Zuidafrika als lid te schorsen. De VS hebben op hun beurt gedreigd uit het Atoombureau te stappen wanneer Zuidafrika en ook Is raël, op Arabisch initiatief, eruit worden gezet. Volgens aanhoudende berichten werken Zuidafrika en Israël aan de ont wikkeling van kernwapens. Zware wapens voor Afghaanse rebellen WASHINGTON De VS sturen zware wapens naar de moslimrebellen in Afghanistan. Charles Wilson, lid van de Huis commissie voor de inlich tingendiensten, heeft dit bekend gemaakt. De Af ghaanse rebellen zullen de wapens nog voor de winter krijgen, om hen in een betere positie te brengen om posten van het Sovjetleger aan te vallen. Belgische verkeersleiders leggen vliegverkeer stil BRUSSEL Het vliegverkeer van en naar België is vanmorgen langzaam weer op gang gekomen, nadat een wilde staking van luchtverkeersleiders gisteravond alle luchthavens hadden gesloten. Vliegtuigen met bestemming België wer den omgeleid naar vliegveld Beek bij Maastricht en luchthavens in Luxemburg en Frankrijk. De staking was een protest tegen de schorsing van een verkeersleider die bijna een botsing tussen twee toestel len van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena zou hebben veroorzaakt. De stakers vindeh dat die disciplinaire maatregel prematuur is, omdat een onder zoek naar het incident nog niet is afge rond. Volgens een aantal stakers had hun geschorste collega helemaal niets met het incident te maken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDON De Britse rege ring Thatcher zwijgt over ge ruchten, als zou in het cen trum voor elektronische spio nage in Cheltenham weer een Sovjet-spion bedrijvig zijn. Het centrum werkt zowel voor de Britten als de Amerikanen. Met de modernste elektroni sche apparatuur worden vriend en vijand afgeluisterd. Vijf jaar geleden werd Geof frey Prime, vertaler op GCHQ (Government Communications Headquarters), bij toeval ont maskerd als Sovjet-spion. Het gerecht veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 35 jaar. Irt 1983 adviseerde That chers veiligheidscommissie straffe maatregelen om verder Sovjet-infiltratie te voorko men. Maar deze maatregelen werden nooit doorgevoerd, omdat de regering bang was voor ernstige problemen met het personeel. Het ministerie van buitenland se zaken, waaronder GCHQ ressorteert, heeft nu onver wacht toegegeven dat alle per soneelsleden van het centrum voortaan bij het verlaten van het complex kunnen worden gefouilleerd. Veiligheidsagen ten zullen ook op ongeregelde tijden de wagens en tassen van de meer dan 6.000 personeels leden inspecteren. De aankon diging van de strengere veilig heidsmaatregelen valt samen met het sterke gerucht dat de Sovjets in het bezit zijn geko men van geheime informatie over het doen en laten van Britse onderzeeërs, die vanuit allerlei delen van de wereld hun gegevens doorseinen naar GCHQ. WILLEMSTAD De Nederlandse A„ tekenen over twee weken een verdrag Den Haag dat moet voorzien in een sneU soepelere opbouw van ontwikkelingsproj die door Nederland worden gefinancier Antillen krijgen in deze overeenkom* meer speelruimte dan ze nu in de prakt hebben. Zo wordt de Nederlandse vertegenwooi voor ontwikkelingshulp aan de Antillen, Willemstad is gestationeerd, niet rneet met de begeleiding van projekten als d* maal door Nederland zijn goedgekeurd. Minister Crestian verklaarde dat de Aj volgens het verdrag beter kunnen inspel de behoeften op de verschillende eiland) BRANDENDEVRAAG OVER KANDIDATUUR: (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Het grote ge heim van de Franse poli tiek is of Francois Mitter rand, de socialistische pre sident, zich in het voorjaar van 1988 al dan niet her kiesbaar stelt. Er gaat geen dag voorbij of de Franse media wijden uit gebreide analyses aan de brandende vraag. Volgens een gisteren in het weekblad Le Point gepubli ceerd opinie-onderzoek gaat 65 procent van de Fransen uit van een nieuwe kandidatuur van „Tonton", zoals de bij naam van Mitterrand luidt. Jammer voor hem is wel dat slechts 38 procent van de on dervraagden een tweede ter mijn wenselijk acht; 46 pro cent ziet dat niet zitten on danks het feit dat de president op dit moment populairder is dan ooit. Mitterrand zelf houdt de span ning er met zichtbaar plezier in. Elke keer als een journalist hem de hamvraag stelt glim lacht hij mysterieus. Daarna volgt dan een opmerking in de trant van „Ik denk niet dat ik er nog eens aan begin, maar het is niet uitgesloten dat ik van mening verander". De so cialist heeft blijkbaar de les geleerd van zijn voorganger Giscard. Die maakte voor de verkiezingen van 1981 veel te vroeg bekend dat hij herver kiesbaar zou zijn. Giscard de gradeerde zichzelf daarmee al weer tot „kandidaat" terwijl zijn ambtstermijn nog niet voorbij was. Weinigen kunnen geloven dat Mitterrand over zeven maan den zijn pantoffels zal aan trekken. Hoewel hij blijft her halen er een punt achter te zullen zetten gedraagt hij zich meer en meer als kandidaat. De ene na de andere minister uit het kabinet-Chirac wordt door hem op de vingers getikt. Meer en meer toetst Mitter rand hun beleid aan zijn eigen denkbeelden en steeds vaker trekt hij aan de bel als het hem niet bevalt. Daarbij kijkt hij goed uit premier Chirac zelf te ontzien. Aardig is overigens dat ook oud-premier Raymond Barre zich op de vlakte houdt en eveneens non-kandidaat is voor de verkiezingen van 1988. Net als Mitterrand is deze rechtse politicus de kam pioen van de populariteitson- derzoeken. „Ik zal uw hulp straks nodig helpen", zei hij onlangs wel ten overstaan van een menigte aanhangers. Waarvoor mochten ze zelf be denken. Zwitserland wil meldplicht aids BERN Zwitserse artsen moeten vanaf 1 december alle aids-patiënten en aidsdragers melden bij de autoriteiten. De anonimiteit van de desbetref fende personen is verzekerd, zo is gisteren officieel meege deeld. Onduidelijk is of voort aan ook sprake is van een ver plichte aidstest die nodig is om te bepalen of iemand aids heeft dan wel „seropositief" is. Zwitserland gaat met de maat regel voor Europese begrippen ver. Meestal moeten alleen lij ders aan de immuunziekte worden aangemeld en niet de seropositieven, die drager van het aidsvirus zijn. Nederland kent helemaal geen meld plicht, noch voor aidspatiënten noch voor aidsdragers. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18 00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Een groot aan tal vooraanstaande Italia nen wacht met gekrom de tenen op wat Licio Gelli gaat doen. Gelli, de gevluchte leider van de geheime Italiaanse vrij metselaarsloge P2, heeft zich gisteren in Genève bij de justitie gemeld. De 68-jarige Gelli, die ziek is en geopereerd moet worden, is het leven van voortvluchtige moe. Gelli stond aan het hoofd van de samenzweerderige loge, waarvan bijna duizend belangrijke Italianen lid wa ren. Op Gelli's lijst bevonden zich staatssecretarissen, par lementariërs, senatoren, rechters, bankiers, hoge poli- Jtie-officieren, vooraanstaan de journalisten en de chefs van de beide geheime dien sten. Het was een perfecte af spiegeling van de top van de Italiaanse maatschappij. De ontdekking van het ge heime genoodschap in 1981 leidde onder meer tot de val van de Italiaanse regering. Gelli beschikt waarschijnlijk over informatie, die veel van de ex-leden van de loge als nog in grote problemen kan brengen. Want het P2-schan- daal deed Italië weliswaar op zijn grondvesten schudden. Maar de onderste steen van de zaak is nooit boven geko men. Een ongedateerde foto van Licio Gelli, die zich gisteren in Zwitserland bij de politie aangaf en vervolgens wegens hart klachten in een ziekenhuis is opgenomen. FOTO: AP Staatsgreep Zeker is dat Gelli, die geen geheim maakte van zijn fas cistische verleden, contacten onderhield met rechts-extre- mistische kringen. Dat de loge een samenzwering was van rechtse groepen die streefden naar een staats greep, is tot nu toe echter nog niet bewezen. Het is onduide lijk gebleven wat Gelli en zijn vrienden precies na streefden, behalve carrière en geldelijk gewin. Gelli wordt onder meer ver dacht van betrokkenheid bij de door rechtse extremisten uitgevoerde bloedige aanslag op het spoorwegstation van Bologna in 1980. Daarbij vie len 85 doden. Gelli onder hield nauwe banden met de onder mysterieuze omstan digheden overleden bankier Michele Sindona, die dicht bij de maffia stond. Verder ook met Roberto Calvi, het voor malig hoofd van de Banco Ambrosiano, de grootste par ticuliere bank van Italië die het centrum werd van een internationaal bankschan daal. Calvi, die ook wel de „bankier van God" werd ge noemd wegens zijn contacten met het Vaticaan, werd in iuni 1982 dood aangetroffen, hangende aan een strop on der de Blackfriars Bridge in Londen. De dubieuze praktij ken van Calvi brachten ook het Vaticaan in verlegenheid. Omkopen Gelli vluchtte naar Zwitser land toen de Italiaanse politie zijn kantoor overviel. Hij werd in 1982 door de Zwit serse politie gearresteerd toen hij in Genève probeerde zijn,grote banktegoeden op te nemen. In augustus 1983 zag hij kans te ontsnappen, nadat hij een bewaker had omge kocht. Sindsdien was hij voortvluchtig. Na zijn arrestatie is Gelli gis teren overgebracht naar een ziekenhuis. Hij heeft ernstige hartklachten. Het is nog niet bekend of hij wordt uitgele verd aan Italië. Een somber voor zich uitstarende Russische minister van buitenland se zaken Sjevardnadze luisterde gisteren in de VN-vergadering naar de toespraak van president Reagan, die zich overi gens positief uitliet over de betrekkingen met de Sovjetunie. FOTO: AP (Vervolg van voorpagina) BAHRAYN/LONDEN Enkele uren voor de Amerikaanse aanval op het Iraanse Schip werden vanaf een Iraans scheepje raketten afgevuurd op een Brits tankschip. Dit inci dent deed zich eveneens voor in de omgeving van Bahrayn. Daarbij viel ze ker een dode. Twee men sen worden nog vermist. De opvarenden verlieten de 100.000 ton metende Gentle Breeze kort na de aanval en werden opgepikt door een sleepboot. Het schip staat in Hongkong geregistreerd maar vaart onder de Britse vlag en was leeg onderweg naar Ku- wayt om olie te laden. Het is niet bekend of de beschieting voor de Britse regering aanlei ding is „haar" scheepvaart in de Golf eveneens te escorte ren. De Britse marineschepen beperken hun patrouilles tot op heden tot de Golf van Oman en het zuidelijke deel van de Straat van Hormuz. Daar bevindt zich een Britse vlooteenheid die bestaat uit een torpedojager, twee fregat ten en een olietanker, terwijl een aantal mijnenvegers on derweg is. Reagan In zijn toespraak tot de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties in New York heeft president Reagan giste ren een beroep gedaan op Iran onvoorwaardelijk in te stem men met resolutie 598 van de Veiligheidsraad, die voorziet in een onmiddellijk staakt-het- vuren in de Golfoorlog. Reagan zei dat de Iraanse pre sident Ali Chamenei, die van daag aan het woord komt, „duidelijk en zonder omwe gen" moet meedelen of Iran de resolutie aanvaardt. We jui chen het toe als het antwoord positief is, maar anders blijft de Raad geen andere keus dan maatregelen tegen Iran te ne men, aldus Reagan. Vooral de VS hebben aangedrongen op een wapenembargo tegen Iran als het niet instemt met een staakt-het-vuren. De Iraanse vertegenwoordigers waren overigens afwezig toen Reagan sprak. Reagan suggereerde dat de omvangrijke Amerikaanse vloot in de Perzische Golf zal worden verkleind als de span ning in het gebied minder wordt. Aanval Iraq meldde gisteren dat zijn luchtmacht diep in Iran aan vallen heeft uitgevoerd op in dustriële en olie-installaties. Volgens een communiqué vie len tientallen vliegtuigen bij de stad Kermanshah gelijktij dig een „essentiële industriële fabriek" en een elektriciteits centrale aan. Andere vliegtui gen kwamen in actie tegen oliepompstations in het olie veld van Azafeh, dat de hoofd stad Teheran van olie voorziet. FLIP .0^ <?|I/Nfi' ,VWF.'WF/ vtoutJE Ife'tEtó VWÏ voioor.L KEU.tSvJ ter zwt WWC.WET61. NEW YORK Iran verwijt Nederland niet zich in de oor log met Iraq te mengen door twee mijnenvegers naar de Golf te sturen. Dat heeft mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken in New York verklaard, nadat hij zijn Iraan se collega Ali Akhbar Velayati het Nederlandse beleid had uiteengezet. Beide ministers wonen in New York het begin van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bij. Minister Velayati, aldus Van den Broek, toonde begrip voor de opvatting van de Nerder- landse regering dat zij strikt neutraal wil bliiven in het conflict, de betrekkingen met Iran op de oude voet wil voortzetten, maar zich grote zorgen maakt over de vrije doorvaart in de Golf. De Iraanse bewindsman, zo zei Van den Broek, stelde zich „niet in veroordelende zin" op tegenover Nederland. Spandau gesloopt. PSYCHOLOGISCH EFFECT „RAMBO-AANSLAG' BLIJFT UIT: HUNGERFORD Een maand na Michael Ryans vlaag van waanzin begint Hungerford er weer enigszins bovenop te ko men. Moeizaam leren de inwoners van het markt stadje in Berkshire te le ven met de erfenis van de massamoord op 19 augus tus. In elke uithoek van het vijfduizend inwoners tellende stad is het effect van de zestien moorden nog steeds voelbaar, hoe wel oppervlakkig gezien het leven al weer z'n ge wone gangetje lijkt te gaan. De televisiecamera's zijn ver dwenen, evenals de politie mensen. Het aantal sensatiebe luste toeristen, die uit een soort morbide gedrevenheid het stadje binnentrokken, wordt minder. „De mensen komen gelukkig weer voor de antiekwinkels in Hungerford in plaats van zich te vergapen aan ons verdriet", zegt Mauri ce Bond, coördinator van het hulpfonds ten behoeve van de getroffenen. Hungerford staat niet meer dag en nacht in de schijnwerpers, maar volgende week wordt het onderzoek naar de zaak hervat en de in woners van de stad vrezen dat de belangstelling opnieuw wordt aangewakkerd. De eerste vier huizen in de straat South View werden platgewalst, waardoor de meest tastbare herinneringen aan de dag dat Ryan z'n eigen huis op nr. 4 in de brand stak en hij, terwijl het vuur zich verspreidde, zijn vluchtende moeder doodschoot zijn ver dwenen. South View had het het zwaarst te verduren en het zal maanden, zo niet jaren, du ren eer de littekens van de aanslag geheeld zijn. Vier van de twaalf overgebleven huizen in de straat staan op het mo ment leeg. De bewoners zijn vlak na het gebeurde vertrok ken. Herinnering Huis nr.6 staat leeg omdat de bewoners daarvan, het echt paar Mason, doodgeschoten werden door Ryan. „Het was zo'n leuk stel. We zullen hen vreselijk missen. Maar South View is nu eenmaal ons thuis: we blijven hier wonen", ver klaart buurvrouw Sharon Silk. „We hebben allemaal bij tijd en wijle wel aan verhuizen ge dacht sinds die afschuwelijke dag, maar zelfs al zouden we ergens anders gaan wonen: wat dan nog? De herinnering blijft", legt Jennifer Midden hall uit. Haar veertienjarige dochter Lisa werd door Ryan in haar maag geschoten^ overleefde de aanslag. Er heerst misschien wel zeker wantrouwen vreemdelingen in Hung maar de eerder vooi psychologische effecten gevolg zouden zijn van gedie zijn tot nog toe uil ven. Op de John 0 scholengemeenschap, wa* tot een treffen kwam Ryan en de politie en vervolgens de hand aan zelf sloeg is de rust keerd en de kinderen h, met de opmerkelijke,, kracht die de jeugd eig hun dagelijkse school]] weer opgepikt. Het hoofd van de school vid Lee, vertelt wel bea zijn geweest, „maar in i het nog veel beter gegai ik gehoopt had. We heb de afgelopen twaalf jai niet zo'n goede start gel Klasgenootjes toonden meer belangstelling da ders toen Lisa Midden afgelopen week op O'Gaunt verscheen, ml is ze weer een scholli alle anderen", zegt Lee de 700 andere leerlinge gen hun Engelse lessa gewoonlijk in lokaal 6;i ten zijn vervangen en i potte schoolmeubels reerd. DAVID SA] Copyright The Times, I LOOSDRECHT De om zet van de compact disc (CD) stevent dit jaar af op een verdubbeling in ver gelijking met die van vo rig jaar. Dat kan worden opgemaakt uit de omzet cijfers over het eerste half jaar van 1987. Dit zei di recteur Jan Gaasterland van de Stichting Platen 1 O-daagse vanmorgen in Loosdrecht. Door de grote omzet van CD's vertoonde de totale omzet van geluidsdragers (langspeelpla ten, cassettes en CD's) in de eerste zes maanden van dit jaar een stijging van tien pro cent. De langspeelplaat verloor met een omzetdaling van 15 procent evenwel duidelijk ter rein op de markt van geluids dragers en de omzet van mu- ziekcassettes stagneerde. Deze laatste ontwikkeling op de markt van LP's en muziekcas- settes noemde Gaasterland alarmerend. Weliswaar is de omzetontwikkeling van de compact disc zeer gunstig, maar deze werd tot stand ge bracht door een zeer kleine groep consumenten. In 1987 zal namelijk 10 procent van de Nederlandse huishoudens (de compact disc-bezitters) voor meer omzet zorg dragen dan de overige 90 procent, waar de LP-omzet het van moet heb ben. Volgens Gaasterland is de con sument onzeker geworden ge zien de berichten over snel opeenvolgende technologische ontwikkelingen, zoals de aan kondiging voor de toekomst van het DAT-systeem, een muziekcassette met de kwali teit van een compact disc. De grote doorbraak van de CD kwam in 1986 met een specta culaire groei van 128 procent (van 65 miljoen gulden in 1985 naar 148 miljoen). Ook toen had de langspeelplaat daar kennelijk onder te lijden: 13 procent omzetdaling in 1986. Door de enorme omzetstijging van de CD verwacht Gaaster land dat dit jaar de totale om zet van geluidsdragers die van het historische topjaar 1978 (620 miljoen gulden) weer zal bereiken. Er is naar zijn oordeel dit jaar wel een kentering gekomen in de „discriminatie" van Neder lands talent op de compact disc. In tegenstelling tot voor heen is het Nederlands talent nu goed vertegenwoordigd op deze geluidsdrager. De media besteden steeds meer aandacht aan het Nederlandse produkt, zo voegde hij er aan toe. Ook in de Nationale Compact Disc Kampagne, die dit jaar van start gaat, zal het nationaal ta lent een belangrijke rol ver vullen. De stichting heeft same de KRO en Joop van de den Productions de Nab CD-Awards in het leve roepen. De onderscheid! uitsluitend worden toégi aan Nederlandse artiess de categorieën zangers,! ressen, groepen en instr taal. De consument met behulp van een wed formulier, wie de meest riete artiesten van dit jai Intussen heeft het publk stem al laten horen en i genomineerden voor defl scheidingen bekend. Dit voor de zangers: Lee To Piet Veerman en Ricf voor de zangeressen: Meijer, Lori Spee en N voor de groepen: Frank en, BZN en Het Goede voor instrumentaal: Bi Stenberg, Laurens van Bi en Flairck. Tijdens een rechtstreeks uitzending van de KRO september, waarin de |e neerden zullen optrede! bekend worden gemaakt ke artiest in elke categ» meeste stemmen heeft d en dus de winnaar vani tionale CD-Award is 9 den. Deze uitzending is teve start van de Nationale pact Disc Kampagne die' november duurt. Be| premie-CD's zullen dan1 een speciale prijs te koop

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4