ng KNMI gedeeltelijk verantwoordelijk voor slechte zomer VVD: vrije markt voor radio en tv Noodbeurs moet studenten aan geld helpen CDA bestri jdt uitleg Van Dijk over gelijke behandeling !FO wil od van fan Dijk likken NEPAL BIJ STOUTENBEEK stoutenbeeh 1KNENLAND' ekker: kabinet durft akens niet te verzetten Twee jaar cel geëist in spionagezaak ALGEMENE KLACHT STRANDTENTHOUDERS: VANDAAGj IN HET lEUWi EKNOLLEN Ontvoering van Heijn leidt tot aanhouden rechtszaak Van der Valk SaidM<2owicmt DINSDAG 22 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 1ST Prof. dr. W. Dekker, de voorzitter j de commissie structuur en financiering ge- „jheidszorg, gelooft dat er in het kabinet ,ke is van „politiek-bestuurlijk" verzet te- de voorstellen van de commissie. „Men rft het niet aan de bakens te verzetten, tradi tie posities en belangen worden immers past", zei hij vandaag in Zeist op de leden- gSdering van de Vereniging van Nederland- iekenfondsen (VNZ). herhaalde dat een ingrijpende wijziging van Verzekeringsstelsel (een verplichte basis zekering voor iedereen met een vrijwillige vullende verzekering) de kern vormt van commissievoorstellen. Staatssecretaris Dees Dsgezondheid) zei onlangs nog dat hij het er marktgericht denken als de kern van het beschouwt. Neptunus Minister Nijpels van VROM heeft gistermid dag in de Westerschelde voor Viissingen het na tionaal milieumonument onthuld. Hij moest daar voor drie schoten afvu ren met een speciaal voor dit doel opgesteld kanon. Maar voor de mi nister het derde schot had gelost, werd het mo nument weer omhuld- door aanhangers van Neptunus. Daarmee pro testeerden de werkgroep Noordzee, de Landelijke vereniging tot Behoud van de Waddenzee en de Vogelbescherming te gen het milieubeleid. FOTO: ANP AMSTERDAM Advocaat-generaal C. van Riel heeft gisteren bij het gerechtshof in Amsterdam twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 44-iarige Ellen T. uit de hoofdstad wegens het voorbereiden van spionage. De vrouw heeft toegegeven in 1985 uit de kluis van het octrooibureau Los en Stigter in Amsterdam, waarbij ze destijds werkte, geheime staatsdocumen ten over de bepantsering van tanks en an dere militaire voertuigen te hebben gesto len. Het gerechtshof deelt de mening van de rechtbank dat Ellen T. het belang van ■de staat en de NAVO-bondgenoten ernstig geschaad heeft. Maar ook het octrooibu reau en de landmachtinlichtingendienst hebben volgens hem onzorgvuldig gehan deld. N HAAG - De kansen een ambtenarenak- ord dat de steun krijgt meer dan één ambte- encentrale, stijgen, voorzitters van de CNV- iteïiarenbonden oordeelden fftvond in Den Haag dat eindbod van minister Van van vorige week niet |dïg is met hun bondsbe- De CN V-bonden tellen X) leden. lister Van Dijk zal rond het iende weekeinde met zijn >f'- over de arbeidsvoor- Wen voor dit en voor vol- J-jaar komen. Hij wil de irteringen in de inkomens schat op 0,3 tot 1,3 procent) terugwerkende kracht op iptember laten ingaan en verlaging van de vut-leef- lot 61 jaar op 1 januari van volgend jaar. Óp Binnen- ise Zaken verwacht men hij het pakket in het amb- venoverleg van volgende is. wil bespreken, neutrale advies dat de ^ambtenaren nu krijgen praktijk een positief ad- i omdat de bondsbestuur- ihun leden erop wijzen dat B Dijks voorstel stukken Bvoor hen uitpakt dan het ^■rd dat hij met de hogere ^■naren (CHMA) afsloot, «tod is tevens een eindbod: overeenstemming komt ^akkoord met de hogere itenaren weer in beeld en rin zit geen verbetering (Je koopkracht voor lagere itenaren. „Je moet je dus ki 1 goed afvragen waar je i r toe gaat als je neen zegt us voorzitter De Jong van CQOOP, die overigens geen ra zegt tegen de voorstel- Volgens hem bevat het iet (waar Van Dijk offi- il nog mee moet komen) ssen en minnen. CN V-ambtenaren zullen Dijk dringend verzoeken Jjrerleg uit te stellen tot 21 ■Dér. omdat zij eerst de Bffban volledig willen ho- Bfts op 13 oktober velt de ■ofite bond, de CFO, een doordeel. onafhankelijke Ambtena- fcrttrum stelt maandag a.s. advies op voor de leden- d die op 5 oktober een doordeel moet geven. Over positie van de FN V-bonden laat onduidelijkheid. De DP besloot vrijdag tot ed-beraad met de achterban ar nog diezelfde middag zei rcitter Van de Scheur in nelo helemaal niets te zien Van Dijks voorstellen. Zijn i-optreden is niet in goede cigevallen bij zijn CNV- fga De Jong, die het te ver dt gaan om het voorstel „de in te stampen". september fas Claus opent in het RAI- «grescentrum in Amsterdam WMe wereldconferentie over Cooperative Education". P. van Vollenhoven opent in Jaarbeurs in Utrecht de ze- Internationale beveili- "flsvakbeurs „Security '87". 5 september i"<s Claus brengt een werkbe- Mk aan de gemeente Noord- Ktpolder. fas Bernhard opent In Gorin- lem het bedrijfspand van foeneveid Transport Efficiency rinses Margriet opent het vor mingshuis Nieuw Vredeveld in mstelveen. Pieter van Vollenhoven *nt in Haren het Noordelijk plenterrein voor verkeerstrai- ■"fl aan gehandicapten. Strandtenthouders zouden alles in het werk moeten stellen ook bij slecht weer en in de avonduren klanten te lokken. Volgens organi sator F. Paap van de eerste dag voor strand- exploitanten bestaan er geen slechte zomers, maar wel slechte ondernemers. foto: sp lllllll gil - ZANDVOORT De KNMI is gedeeltelijk verantwoordelijk voor de lage omzet van de strandtenthouders de af gelopen zomer. Aan het slechte vyeer kunnen zij natuurlijk ook niets doen, maar de manier waarop de weersvoor spelling wordt gebracht kan een stuk beter. Dat was de algemene klacht van een aantal strand tenthouders gisteren in Zandvoort waar door Horeca Nederland een dag werd georganiseerd voor de strandexploitan- ten. Sprekers waren W. Evertsen van het Onderwijscentrum Horeca, H.H. Bos van het Ne derlands Bureau voor Toeris me (NBT), J. Kuiper van het KNMI en A. van Erp, Twee de-Kamerlid voor de VVD. „Zo'n luizige tv-presentator zegt dan 's avonds op het journaal dat het de volgende dag geen strandweer is, nou, dan komt er geen kip meer", zo verwoordde een woedende strandpachter uit Kijkduin het. De Hagenaar had nog veel meer kritiek op het KNMI. De meteorologen le veren op het telefoonnum mer 003, het telefoonnummer voor het weerbericht, in de maanden juni, juli en augus tus in dertig seconden een speciaal strandweerbericht. ,,'s Morgens wordt daar dan op gezegd dat het slecht is, dan komen de mensen dus al niet meer. En als het weer snel beter wordt, wordt het bandje niet snel genoeg aan gepast". Alle strandtenthou ders waren het met hem eens: het strandweerbericht is slecht. Ook weerkundige Kuiper be aamde dat het strandweerbe richt in zijn huidige vorm te beperkt is, hoewel hij 's och tends elk uur wordt aange past. De halve minuut die er voor is, is eigenlijk te kort. Het KNMI wil graag een apart telefoonnummer voor een strandweerbericht. Dat zou dan één van de 06-9- nummers moeten worden. De aanvraag is al ingediend, het wachten is nu nog op een nummer. Kamerlid Van Erp haakte daar onmiddellijk op in. Vandaag zou hij al aan minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) die de te lefoonnummers te verdelen hepft, vragen dit speciale te-? lefoonnummer wat eerder toe te wijzen. In dit geval moest er dan maar een beetje positieve discriminatie bedre ven worden, zo meende hij. Overigens waren ook Evert sen (onderwijscentrum) en Bos (NBT) van mening dat de slechte zomer niet alleen ver antwoordelijk is voor de slechte omzet van de strand tenthouders. Organisator F. Paap, voorzitter van de afde ling Zandvoort van Horeca Nederland, was de dag al be gonnen met de opmerking dat er geen slechte zomers maar wel slechte onderne mers bestaan. Zij wezen alle drie op de noodzaak dat ook de strandtentpachter als vol waardig horeca-ondernemer gezien moet worden, maar zich daar dan ook naar moet gedragen. Scholing, promotie, presentatie en produkt moeten voortdurend door de strandpachter in de gaten ge houden worden, zo meenden zij. Ze zouden alles in het werk moeten stellen ook bij slecht weer en in de avond uren klanten te lokken. Het was voor het eerst dat een dergelijke dag door Ho reca Nederland speciaal voor de strandexploitanten, ruim 250 langs de Nederlandse kusten, werd georganiseerd. Naar aanleiding van de bij eenkomst werd een werk groep opgericht die onder de vleugels van Horeca Neder land nu de speciale proble men van de strandtenthou ders moet gaan onderzoeken. Dat moet in de toekomst lei den tot een nieuwe sectie binnen Horeca Nederland. Oogst De buitengewoon natte zo mer dreigt zoals bekend ook een ramp te worden voor de akkerbouw. De erwten- en bonenteelt heeft al zwaar te lijden gehad onder het slech te weer en op dit moment maken de boeren zich grote zorgen over de aardappel- en graanoogst. Deze gewassen moeten nu van het land, want over enkele weken be ginnen al weer de voorberei dingen voor het nieuwe sei zoen. Maar ook als men erin slaagt de oogst op tijd binnen te halen is de schade voor dit seizoen niet meer goed te ma ken. Volgens de heer Bokma van het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité zijn het vooral akkerbouwers in Groningen, de IJsselmeerpol- ders. Noord- en Zuid-Holland en Zeeland die met dit pro bleem te kampen hebben. Een gemiddeld bedrijf kan in deze situatie een schade lij den van zo'n 100.000 gulden. 99 „DEETMAN MOET OPSTAPPEN" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er komt per 1 oktober een „nood beurs" voor de ettelijke duizenden studenten die als gevolg van de administratieve chaos bij het bureau stu diefinanciering in Groningen nog geen studietoelage hebben ontvangen. Dat is het resultaat van de bespre kingen die directeur-generaal hoger onderwijs dr. R.J. In 't Veld namens minister Deetman heeft gevoerd met de studentenvakbonden. De gedupeerde studenten zich vanaf volgende week melden bij de 22 landelijke steunpunten van het bureau studiefinanciering en daar hun aantoonbare klacht voorleggen, waarna het nog verschuldigde bedrag, mits dit hoger is dan 1000 gulden, zo snel mogelijk vanuit Groningen wordt overgemaakt. Met deze geïmproviseerde actie die tot 1 januari 1988 van kracht blijft, hoopt Deetman het inmiddels met klachten overspoelde bureau studiefinanciering te kunnen ontlasten. Daar krijgt men dan enig soelaas om zo snel mogelijk orde op zaken te stellen bij het afhandelen van de opeengehoopte post en het stroomlijnen van de vastgelopen automatisering. De studenten om wie het allemaal gaat, hebben overigens geen enkel vertrouwen in de aanpak van het ministerie. „We gaan er mee akkoord, omdat we hopen dat de mensen nu wat sneller hun geld krijgen. Maar het is en blijft een grote puinhoop", al dus formuleerde vakbondsvoorzitter R. Koenen het algemene onbehagen. De studenten stellen minister Deetman die gisteren in Brussel verbleef, verantwoordelijk voor de chaos. Volgens Koenen zal Deetman akkoord moeten gaan met het aanstellen van meer medewerkers en apparatuur bij het bureau studiefinanciering. „Als de opzet van ae noodbeurs slaagt krijgen de studenten wel iswaar hun geld. Maar ik vrees het ergste voor de periode na 1 januari", aldus Koenen. „Het lijkt me beter dat minister Deet man uit dit fiasco zijn conclusies trekt en eenvoudig opstapt". De Tweede Kamer debatteert binnenkort voor de vijfde maal over de studiefinanciering. Ik POG JE NOG ÊEMS^IEIS ALS-. Veteraan William Guernire (65) op het Ame rikaanse Militaire Kerkhof in Mar graten op zoek naar het graf van een 43 jaar gele-, den in Veghel omgekomen ka meraad. Guernire maakt deel uit van een groep Amerikaanse oorlogsveteranen die momenteel op uitnodiging van de Stichting Nederland-Ame- rika in ons land verblijft. FOTO: ANP DEN HAAG Iedereen moet de kans krijgen om radio- en tv-programma's te maken en aan te bieden aan de consument. In on derlinge concurrentie zal men dan moeten zien con tracten te krijgen met ex ploitanten van kabelnet ten. Deze bepalen hun keuzes op basis van de voorkeuren van kijkers en luisteraars. Zo moet een vrije markt van vraag en aanbod voor radio- en tv- programma's ontstaan. Het wetenschappelijk bureau van de VVD, de Teldersstich- ting, zegt dit in een vanmiddag uitgebrachte studie onder de titel „Informatisering en sa menleving". Volgens de denk tank van de VVD maakt tech nische vooruitgang het huidige omroepbestel onhoudbaar. Men wijst in dit verband op commerciële tv, twee-weg vi-; deo, teletekst en kabelkrant. In technische zin zijn er ook geen grenzen meer te stellen aan het maken, distribueren en ontvangen van program ma's. Bij het CDA werd afwij zend gereageerd op de plan nen van de coalitiegenoot. „Dat zijn ideeën voor de verre toekomst. Het regeerakkoord is duidelijk over de media. Daar spoort dit niet mee", al dus CDA-kamerlid Koetje. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het CDA bestrijdt de uitleg die partijge noot Van Dijk, minister van binnenlandse zaken, geeft aan het begrip „persoonlijke levenssfeer", zoals dat voorkomt in het het wetsontwerp Gelijke Behandeling. Volgens Van Dijk heeft een werkgever of een instel ling niets te maken met wat een werknemer of een „klant" in zijn eigen tijd doet. De bewindsman schaart zich daarmee achter het standpunt van de WD. Het CDA-kamerlid Jan Krajenbrink meent echter dat er in sommige gevallen geen onderscheid gemaakt kan worden tussen de persoonlijke en de openbare levenssfeer. Een andersdenken de bejaarde die verblijft in een christelijk tehuis moet zich aan passen. „Als in de grote zaal een eucharistieviering wordt ge houden, moet hij daar niet expres doorheen willen lopen". Kra jenbrink reageerde daarmee op de uitlating van minister Van Dijk dat een bejaardenhuisdirectie niets te maken heeft met de Êrivé opvattingen en gedragingen van „hun ouwetjes". 'e minister heeft zich niet uitgelaten over het onderwijs. Maar dat is voor Krajenbrink geen reden niet alvast ook daarover zijn mening te geven. Onder bepaalde omstandigheden acht het CDA-kamerlid het denkbaar dat een schoolbestuur een docent die na schooltijd een „andere" opvatting of seksuele levensstijl wil demonstreren, weert of ontslaat. Dit geldt voor Krajenbrink vooral in een kleine ge meente waar de sociale controle groot is. „Daar kun je niet doen alsof na vieren de deur vol strekt in het slot is ge trokken". Rechter Krajenbrink voegde er wel aan toe dat homo seksualiteit „op zich" nooit een reden mag zijn om iemand niet aan te nemen. Als een solli citant om die reden ge weigerd zou worden, moet hij zich voor de rechter met succes op de Wet Gelijke Behan deling kunnen beroe pen. „Een oplossing zou dan bijvoorbeeld kun nen zijn dat iemand in een andere gemeente gaat wonen dan waar hij les geeft". Ook als het gaat om leerlingen vindt Krajenbrink dat een schoolbestuur bepaalde be perkingen mag opleggen. Hij noemde als voorbeeld de Vrije School. Deze op antroposofische grondslag gebaseerde vereni ging eist van de ouders dat zij zich persoonlijk inzetten voor de school. Willen zij dat niet, dan heeft het bestuur van een Vrije School het recht hun kind te weigeren, meent Krajenbrink. 'Regenten' Het COC, de belangenvereniging van homseksuelen, is diep ver ontwaardigd over deze interpretatie van de Wet Gelijke Behan deling. „In het onderwijs en de bejaardenzorg wordt iemands toelating weer afhankelijk van het oordeel van de regenten over zijn levenswijze of seksuele voorkeur". De oppositiepartijen PvdA en D66 delen deze kritiek. „Dat is nou het punt waar we jarenlang over gediscussieerd hebben", aldus het socialistische kamerlid Jeltje van Nieuwenhoven. De Emancipatieraad is woedend dat de regering hem geen ad vies heeft gevraagd over het ontwerp van de Wet Gelijke Be handeling, een zaak die tenslotte heel veel met emancipatie te maken heeft. „Deze procedure is in strijd met de Wet op de Emancipatieraad. Wij vermogen niet in te zien elke omstandig heden zich verzetten tegen het vragen van advies", schrijft voorzitter mr. Dian van Leeuwen-Schut in een brief aan de re gering. ARNHEM De ontvoering van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn is de oorzaak van het aanhouden van een rechtszaak tegen directeur A.G. van der Valk van het gelijknamige motelconcern. Van der Valk moest gisteren in Arnhem in hoger beroep terecht staan omdat hij in 1985 illegaal bos zou hebben gekapt in de om geving van Arnhem. De zaak werd op verzoek van de raadsman van Van der Valk echter aangehouden omdat de moteleigenaar in Zwitserland verblijft. De echtgenote van Van der Valk, die zelf op 29 november 1982 werd ontvoerd, is volgens de raads man zo geschrokken van de ontvoering van Heijn dat ze niet in Nederland wilde blijven. In de Spaanse stad Valencia is dit weekend een 57-jarige ont voerde zakenman vrijgelaten nadat zijn familie vijf miljoen gul den losgeld had betaald. De familie had de politie pas achteraf van de ontvoering op de hoogte gesteld. (ADVERTENTIE) Het tapijtweven is al meer dan 1000 jaar de meest karakteristieke uiting in Nepal. Betoverende voorbeelden vindt u bij Stoutenbeek. In de zachte nuances van de magnolia: in vele variaties blauw, het symbool voor 'rein' in de leer van Boeddha. Met de prachtigste motieven, direkt ontleend aan de Tibettaanse natuur. Authentieke schoonheid verweven met duurzame kwaliteit NET N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10. tele 025)0 - 2 90 3a Leiderdorp: Meubelplein 1. teL 071 - 89 93 21 Donderdag koopavond. Maandagocfttend gesloten Artitort Auping Banz Bon) Besouw Bulttiaup Castle furniture Cor de Sede Dudet fischOacher Geldedand Hülsta Intertübke JAB Kendlx Koekoek Leolux Miller Morals Mustemng MJD Parade Pastoe Ploeg Rohé Roll Benz Saporiti

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3