Hoger kijk- en luistergeld voor regionale omroepen Bezwaren bouwverbod in Klinkenbergpolder Katwijk steunt twee projecten in Derde Wereld Sassenheim werkt samen in plan verkeersveiligheii LEIDEN OMGEVING £eidóc6ou/UMit Oude zebra terug in Nieuwstraat EERSTE PAAL SCHOOL OOSTHOUT Nieuwbouw voor 't Mossenest Clubgebouw voor kanoërs] PROVINCIE IN BEGROTING '88: Alarmeringssysteem in gebruik gesteld Jubileum Rustenborch en Van Wijckerslooth Jaarmarkt Lisse trekt duizenden BURGERLIJKE /STAND Botsing op Rijndijk LEIDSCHENDAM Een luid applaus van enkele tientallen kinderen, ouderen en leerkrachten kwam gisteravond vanaf de publieke tribune in het Leid- schendamse raadhuis. Dat gebeurde na de medede ling van wethouder mevrouw J.J. van Nievelt dat de voetgangersoversteekplaats aan de Nieuwstraat- ,/Damhouderstrat weer op de oude plaats zal worden ingericht. De nieuwe zebra aan de andere kant van het kruispunt blijft bovendien gehandhaafd en bij de oude oversteekplaats komen verkeerslichten. De ac tievoerenden pp de tribune, die in de ochtenduren het verkeer nóg hadden vastgezet, ervaarden de uit spraak als een groot succes. Tijdens het spreekrecht van de raadsvergadering werd opgemerkt dat Leidschendam volgens de burge meester dan wel financieel gezond kan zijn, maar een ziek dorpshart heeft. Ziek, omdat het een overvolle, drukke, lawaaierige en stinkende dorpkern heeft )door al het verkeer uit de omliggende gemeenten. Rijnsburg en Aalsmeer samen in potplanten RIJNSBURG De bloemenveiling Flora en de Verenigde Bloe menveilingen Aals meer werken sinds deze week samen in de afzet van potplan ten. De officiële sa menwerkingsovereen komst werd gisteren door de voorzitters van beide veilingen getekend. Flora ver wacht van de overeen komst een duidelijke stijging van de omzet van potplanten. VOORHOUT In december wordt de eerste paal geslagen voor de nieuwe openbare school in de wijk Oosthout. Dat deelde gisteravond wethouder drs. B. Joon mee tijdens de commissieverga dering onderwijs. Architect H. Bik en aannemer W. Meijer gaven een uitge breide presentatie van de bouwplan nen. De eerste fase van de school be staat uit: vier lokalen, personeelsvoor zieningen, een kamer van de direkteur en een bergingsruimte. Voorafgaande aan de vergadering stelde wethouder Joon de nieuwe direkteur van de te bouwen school, de heer T. Peters, aan de commissie voor. De heer Peters is momenteel werkzaam in Hillegom en heeft 12 jaar onderwijservaring. Pers te zwaar OEGSTGEEST Een Perzisch tapijt bleek gis teravond te lastig om mee te nemen voor in brekers in Oegstgeest. De dieven waren een woning aan de Riinzicht- weg binnengedrongen door een tuimelraampje met een schroevedraaier open te wrikken. Ver volgens werd het Per zisch tapijt de tuin inge- sleept. Het bleek zoveel werk om het tapijt daar na over de schutting te tillen, dat de dieven het tapijt maar lieten liggen en met lege handen ver trokken. NOORDWIJKERHOUT Er komt een nieuwe rooms-katholieke basisschool in Noordwijkerhout. Het is de bedoeling dat 't Mossenest, dat nu nog gebruik maakt van noodlokalen aan de Hoogstraat en de Van der Weijdenlaan, voor 1992 een nieuw schoolge bouw krijgt met acht klassen. Waar deze school moet komen is nog niet helemaal dui delijk, want het terrein aan de Hoogstraat is niet groot genoeg voor een dergelijk nieuw gebouw. Het college van B en W van Noord- wijkerhout wil de nieuwe basisschool bouwen omdat uit een onderzoek naar het aantal toe komstige leerlingen blijkt, dat 't Mossenest de eerstkomende vijftien jaar aan een behoefte voldoet. De gemeenteraad praat donderdag 24 september over dit plan. LISSE De Lissese Kanovereniging Lisse (KVL) heefl clubhuis cadeau gekregen. De in oktober 1985 opgerichte ve., ging heeft inmiddel 75 leden en zit te springen om een e] clubhuis voor de winteractiviteiten. Ze hebben nu een gepi briceerd gebouw cadeau gekregen dat in delen is opgeslagei bekend is waar het mag worden opgebouwd. Daarover lopei onderhandelingen met het gemeentebestuur. Er wordt in eerste instantie gedacht aan een plaats bij de spj hal Meerzicht. De kanovereniging heeft daar nu een contaii EN 1 staan waarin de kano's zijn opgeslagen. Of de bouw van het cl leine huis mogelijk is bij de sporthal moet nog bekeken worden, «nvi wordt gedacht aan renovatie van de sporthal in de komende mlük en dat zou kunnen betekenen dat het clubhuis te zijnertijd nr( moeten wijken voor een eventueel vergrote sporthal. Mocht gen de bouw van het clubhuis bij de sporthal geen bezwaar! !f°^ dan duurt het nog enige weken voordat de bouw plaats kan v den. Er moet dan nog wel een bouwvergunning worden alge Essen ven. - yreau LEIDEN Het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid- Holland wil per 1 januari 1989 subsidie verstrekken aan de regionale omroe pen Omroep Rijnmond en Radio West. Het subsidie bedrag wil men vergaren door bovenop de landelij ke omroepbijdrage, het kijk- en luistergeld, pro vinciale opcenten te leg gen. Begin volgend jaar komen GS met voorstel len voor een dergelijke lastenverzwaring van de burgers. Dit schrijft het provinciaal be stuur in de begroting voor '88. Die begroting heeft een tekort van bijna negen miljoen gul den. Dit ondanks een bezuini ging van bijna 23 miljoen. Het tekort wordt weggewerkt door de reserves aan te spreken (vier miljoen) en te korten op bijvoorbeeld het monumenten fonds en de post dubieuze de biteuren (elk 1,2 miljoen) als mede te korten op enkele an dere posten voor een totaal van drie miljoen. Door de be zuinigingen is ruimte gevon den om voor anderhalf mil joen gulden nieuw beleid te gaan voeren. De belangrijkste belangrijkste elementen van dat nieuwe beleid zijn de be scherming van milieu en land schap, meer recreatiemogelijk heden in Zuid-Holland en ou derenbeleid. Ook wil de pro vincie de stadsvernieuwing steunen, de woon- en leefsitu atie in de steden verbeteren, de economische positie van de Randstad versterken en aan dacht schenken aan achter standsgroepen. In totaal wil het college tot 1991 vier mil joen gulden inzetten voor nieuw beleid. Wat betreft het milieu wil de provincie ook komend jaar weer gerichte controle-acties op de naleving van milieu wetten houden. Niet ver- brandbare bedrijfsafvalstoffen kunnen mogelijk nog dit jaar naar stortplaatsen op de Maas vlakte. In 1988 gaat stortplaats De Does in Leiderdorp open. Ook komt dan meer duidelijk heid over de plaats van de nieuwe vuilverbrandingsin stallatie ter vervanging van die in Den Haag en Leiden. De installatie komt in Zoetermeer of in Leidschendam. Voor de uitvoering van bo demsaneringen blijven GS streven naar meer rijkssubsi die. Zuid-Holland krijgt voor kleinere projecten twintig mil joen gulden per jaar, wat vol gens de provincie betekent dat de bodem hier pas in 2010 schoon zal zijn, hoewel het rijk 1997 als einddatum heeft ge steld. Ten slotte wil de provin cie op korte termijn een defi nitieve opslagplaats voor ver werking van verontreinigde grond binnen de eigen gren- Wat betreft het openbaar ver voer blijven GS zich sterk ma ken voor nieuwe (rail-)verbin- dingen van Leidschendam- Voorburg, Zoetermeer en Delft naar Den Haag/Scheve- ningen en van Zoetermeer en Capelle aan den IJssel naar Rotterdam. Verder wordt aan gedrongen op het gebruik van de „knielbus". Op het gebied van verkeersveiligheid gaan GS extra aandacht schenken aan schoolroutes in de buurt van provinciale wegen. Hal verwege volgend jaar wil de provincie een besluit nemen over de verlegging van de vaarweg door Alphen aan den Rijn. Wat betreft de ruimtelijke or dening ondernemen GS onder meer verdere stappen om de woningbouwlocatie Leidschen- dam-Zuidoost in het streek- plangebied Zuid-Holland-West van de grond te krijgen. Het provinciaal bestuur gaat verder een onderzoek instellen naar de toegankelijkheid van recreatieve voorzieningen voor minder-validen en naar de bereikbaarheid daarvan met fiets en openbaar vervoer. Bij het ontwikkelen van ar beidsmarktprojecten zullen GS komend jaar nauw samenwer ken met de arbeidsbureaus en de gemeenten. Voor langdurig werklozen wil de provincie onder meer banen scheppen in de provinciale organisatie. Windenergie De provincie wil zich inzetten voor windkrachtcentrales als verschaffers van energie en zal geen medewerking verle nen aan het vestigen van een kerncentrale op de Maasvlak te. In de agrarische sector gaan GS de mogelijkheden onder zoeken van een rendabele houtteelt op landbouwbedrij ven. In 1988 komen er voor stellen om de situatie voor het Boskoopse boomkwekerijge- bied ten oosten van de Gouwe te verbeteren. De welzijnssector zal ook in het komende jaar te maken krijgen met drastische bezuini gingen en ingrijpende wijzi gingen in wetten en regels. Voor medische kindertehuizen en kinderdagverblijven komt in 1988 een ontwerpplan. In de sector sociaal-cultureel werk heeft de provincie in 1987 de rijksbezuinigingen voor eigen rekening genomen. Volgend jaar worden deze doorbere kend. Om de financiën van de pro vincie in 1990 in evenwicht te brengen is een bezuinigingso peratie van veertig miljoen gulden nodig en er zal de ko mende jaren dus stevig bezui nigd blijven worden. De be langrijkste vrij te besteden in komsten van de provincie zijn de uitkering uit het Provincie fonds, die volgend jaar 144 miljoen gulden bedraagt (ruim veertien procent van het gehe le fonds) en de opcenten op de motorrijtuigenbelasting, die de provincie 49 miljoen gulden opleveren. De begroting wordt in december vastgesteld. Door te draaien met de kiesschijf van een telefoontoestel stelde burgemeester F. Jonkman (linl gistermiddag het alarmeringssysteem voor ouderen officieel in gebruik. Hij deed dit in het dit stencentrum aan de Smidstraat. Direct na de officiële ingebruikname ging het alarm over. Mevrot D. Post uit Rijnsburg had op het alarm gedrukt. Niet omdat ze dringend hulp nodig had, m omdat zo getoond kon worden dat de apparatuur werkt. Overigens wordt het alarmeringssysk al twee maanden gebruikt in Rijnsburg en Valkenburg. Er zijn inmiddels vijf mensen op het syste aangesloten. Er zijn nog tien aansluitingen beschikbaar. Een speciale commissie beoordeelt of r in aanmerking komt voor een aansluiting op het alarmeringssysteem. FOTO HENK VAN DEN E Broersen met VUT LISSE De gemeentese cretaris van Lisse S.P. Broersen gaat op 1 septem ber 1988 gebruik maken van de VUT-regeling. Broersen is sinds april 1972 gemeentesecretaris in Lisse. Voor die tijd was hij vier jaar chef van de afde ling financiën, onderwijs en personeelszaken. SASSENHEIM Er mag niet gebouwd worden in de Klinkenbergpolder. Dat vindt het Sassenheim- se college van B en W dat daarmee alle bezwaren te gen de herziening van het uit 1960 daterende Uit breidingsplan Sassenheim van de nand wijst. Wel vindt het college dat het omspuiten van grasland tot bollengrond accepta bel is in de Klinkenberg- polder. Zij wijst erop dat dit inmiddels al volop ge beurt in de polder. De ge meente kan daar niets te gen doen omdat het gel dende bestemmingsplan dit niet verbiedt. Tegen de herziening van het Uitbreidingsplan zijn verschil lende bezwaarschriften inge diend. De firma E. Hogervorst wil een bedrijfsgebouw, en la ter eventueel een woning, in de polder neerzetten. P. Koot wil toestemming om een rol- kas te bouwen. Het Land bouwschap protesteert ook te gen het uitsluiten van bebou wing in de Klinkenbergpolder. Het open willen houden van de polder door de gemeente vindt het Landbouwschap overbodig omdat het land schap al is aangetast door de aanleg van de spoorweg en de rijksweg A44. De gemeente meent dat het open houden van de Klinkenbergpolder past in het nieuwe streekplan Zuid-Holland West. Er is nu alleen een klein deel van de polder aangewezen waar be bouwing voor agrarische doel einden plaats mag vinden. Het college wijst verder op de eco logische samenhang van de E older met de bossen en par en in Warmond en het land schappelijk belang van het open gebied tussen de rijksweg A44 en de gemeente War mond. Alleen het bezwaar van de Stichting Zuid-Hollands Landschap wordt deels geho noreerd. Zij pleiten tegen het omspuiten van de graslanden en voor het instellen van een stelsel aanlegvergunningen. Deze laatste suggestie is door de gemeente overgenomen. Dit betekent dat voor het aan leggen van dijken, bebossing of bovengronds leidingen straks vergunning moet worden aangevraagd. De com missie voor ruimtelijke orde ning praat donderdag 24 sep tember over de bezwaarschrif ten. OEGSTGEEST Het bejaar dencentrum Rustenborch en het verpleeghuis Van Wijc kerslooth vieren het 121/2 jarig bestaan. Het complex in Oegst geest werd destijds gebouwd als uitbreiding van het r.k. verzorgingshuis Roomburgh en het verpleeghuis St Elisa- beth-gasthuishof. Morgen krijgen alle bewoners een tractatie en om 10.00 uur wordt in de Willibrordkerk een kerkdienst gehouden door de pastorale medewerkenden van de stichting. Bij thuis komst in het complex wordt iedereen een feestelijk diner voorgeschoteld. Vervolgens zal in grote zaal om 14.30 uur de officiële opening van de feest- week plaats hebben, alsmede een huldiging van de koperen jubilarissen van Rustenborch en Van Wijckerslooth. Het muziekgezelschap De Burcht levert een muzikale bijdrage. Voor' donderdag en vrijdag staat er een bruin café en een café chantant op het program ma met medewerking van de violist Jansen. Zaterdag kent het feest zijn hoogtepunt in een feestelijke vrijmarkt, com pleet met vele artiesten zoals Leidse Kees, de Hawayan di xieland band, de Vlietstede- band en de Bierkouwers. De feestelijke vrijmarkt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. KATWIJK Het college in Katwiik wil dit jaar twee projecten op het gebied van ontwikkelingssamenwer king financieel ondersteunen. Het gaat om een vuilni sproject in Bandung en een project van de Stichting Vluchtelingen 999. Totaal stelt het college van burge meester en wethouders hier een bedrag van dertigdui zend gulden beschikbaar. De vraag in de Katwijkse gemeenteraad om op jaarbasis daad werkelijk specifieke ontwikkelingshulp te ondersteunen, krijgt deze maand gehoor in een voorstel van het college om een be drag van tienduizend gulden beschikbaar te stellen aan een pro ject in Bandung, dat door de Katwijkse vrouwenraad is geadop teerd en een project voor daklozen waar twintigduizen gulden naar toegaat. Toch is de voorzitter van de Katwijkse raad niet helemaal te vreden met het zomaar beschikbaar stellen van geld. De bedoe ling was dat de gewenste vorm van ontwikkelingssamenwer king moet stoelen op een door de raad bepaald beleid. De ge meentelijke nota met voorstellen zou derhalve vorig iaar in de raad behandeld moeten worden. Uitstel tot begin volgend jaar heeft het college echter doen besluiten eenmalig een bedrag als ontwikkelingssamenwerking beschikbaar te stellen. De bedoe ling is dat dit bedrag volgend jaar ingepast wordt in een beleids kader voor gemeentelijke ontwikkelingssamenwerking. Duizenden bezochten gisteren de jaarmarkt in Lisse, een onderdeel van de najaarsfees ten. Honderden marktkramen waren in het centrum van het dorp opgesteld en evenzo- vele marktkooplui prezen daarin op alle mogelijke wijzen hun waren aan. Niet zon der sukses, gezien al die volgepakte tassen waar de duizenden bezoekers mee rond- zeulden. Het was druk in Lisse. Er was bij tijd en wijle nauwelijks doorkomen aan. Dat kwam niet alleen door de markt, die zich als een lint door het centrum slingerde, maar ook door de in aanbouw zijnde ker mis op onder meer de Grachtweg en de Schoolstraat. Gisteravond had de „spellenavond" plaats. In 20 zalen werden evenzovele sporten en spellen gehouden variërend van kaarten en tafeltennissen, tot bingo, sjoelen en pistool schieten. Honderden mensen namen daar aan deel en een hele horde publiek pendel de van zaal naar zaal om dat allemaal te bekijken. Vanavond om 18.30 start de steprace op de Westerdreef, om 19.00 uur de Najaars loop rond het winkelcentrum Blokhuis en om 19.15 uur het tonknuppelen aan de Westerdreef. In de sporthal van de FC Lisse wordt in de tussentijd het mixed zaalvoet- baltournooi gehouden. Morgen komt vooral de schooljeugd aan de bak op sportpark ter Specke. SASSENHEIM De ge meenten Oegstgeest, War mond, Rijnsburg en Sas senheim zullen gezamen lijk stappen ondernemen om de verkeersveiligheid in de komende jaren te stimuleren. Onlangs is door het ministerie van Verkeer en Waterstaat een meeijarenplan voor de verkeersveiligheid ont wikkeld. Dit plan moet nieuwe perspectieven bie den aan de bestrijding van de verkeersonveiligheid. Het plan beoogt een ver mindering van 25% ver keersslachtoffers voor het jaar 2000. Bij deelname aan dit Stimule ringsplan Aktie -25% kunnen gemeenten financieel worden gesteund. Bij aanmelding wordt een startbedrag van één gulden per inwoner verstrekt. Voor Sassenheim zou dit neer komen op een bedrag van f 14.000. Een bedrag waarover vrij beschikt kan worden, voorwaarde is echter wel dat het dient te worden aange wend voor verkeersdoelein- den. Elke belangstellende gemeente kan zich aanmelden wanneer er minimaal sprake is van een inwonertal van 20.000. Kleine re gemeenten, zoals Sassen heim, moeten in samenwer kingsverband met andere ge meenten toetreden. Met name over de voorgestelde samen werking met Oegstgeest, War mond en Rijnsburg bleek A. Olthof (PvdA) tijdens de gis teravond gehouden vergade- Olthof PPIPIHH verkeersaangelegenheden zijn bedenkingen te hebben. „Het wordt op deze manier een ge dwongen samenwerking met de gemeenten die overblijven. Het ligt in de bedoeling een ef fectief verkeersbeleid te voe ren. Ook inhoudelijk moeten we kunnen bekijken met wie we het best zouden kunnen sa menwerken". Een samenwer kingsverband met Voorhout zou volgens de PvdA woel voerder te prefereren zijn. Hoewel burgemeester Kret opmerkte dat de Akii 25% hem sterk aan een lot! deed denken en de gemeenti zijns inziens ook een goedi verantwoord verkeerstek moeten kunnen voeren zon geld en premies, besloot t toch aan de aktie deel te i men. De leden van de commii hielden zich gisteravond evt eens bezig met de verkeers tuatie in Postwijk. Op de Hui kar/hoek Palfreniersweg de Huifkar/hoek Postko zouden zich volgens een a verontruste bewoners geva lijke situaties voordoen do de hoge snelheden waant automobilisten vanaf de P freniersweg en de Huifkar j woonlijk de bocht nemen. 1 verzoek om op de Huifkar de Postkoets verkeersdrempi aan te brengen werd echt van de hand gewezen. Burj meester A. Kret hier „Deze wijk is absoluut nietc veilig. We kunnen trouwe geen vaste post van zo'n 401 gulden op de gemeenteli begroting reserveren voor aanbrengen van verkee drempels". Aandacht ook voor de keerproblemen in de Marij straat. Bewoners zijn van m ning dat de parkeerruimte hun straat niet toereikend De suggestie om het trott aan de noordzijde van straat te versmallen en op manier aan beide zijden keerfaciliteiten te creêi werd echter niet haalbaar acht. Een reconstructie het wegdek zou teveel kosü met zich meebrengen. Well worden overwogen of raadzaam is het moment! geldende „wisselparkeerw bod" ter plekke op te helft W.J. van Biezen VVD: wisselparkeerverbod is strijdpunt op zich en zou eens voor grotere ergenis k nen zorgen dan het gebrek parkeerruimte. „Parkeren na opheffing van deze regeli slechts toegestaan zijn aan zijde van de Marijkestraat LEIDEN Geboren: Anouk, d.v. N. L. J. Rotteveel en C. M. de Groot; Anna Deborah Elisabeth, d.v. F. van Oosten en M. Kurpershoek; Silvana Christina Maria, d.v. L. Fielemon en M. de Rooij; Gabriele, d.v G. Ouwer- kerk; Karlijn, d.v. W. van Anrooij en I M. J. Beekma; Aryanne, d.v. A. van Duijn en N. P. Guijt; Nicolien, d.v. N. van Dijk en M. van Duijven- bode; Dennis, z.v. F. C. M. Weisscher en T. J. van Rijn; Gerrit Benjamin, z.v. G. J. van Zuilen en W. C. Haas noot; Thomas, z.v. M. A. T. Tobé en Y. de Rijcke; Marco, z.v. C. Haver kamp en C. G. M. Looijesteijn; Johan nes Jacobus, z.v. M. J. Schmidt; Mi chael Johannes, z.v. M. J. van Goo- zen en I. Smit; Debby, d.v. W. Ver ver en S. C. van Beusekom; Daniel David, z.v R. L. Verkijk en J. F. Piekhaar, Astrid, d.v. A. Kamp en A. M. Holthuijsen; Arthur, z.v. L. R. Sjardin en M. A. C. van Egmond; Hendrikus Markus Nicolaas, z.v. H. J. J. Raaphorst en E. L. Weiiers; Roel Arnout, z.v. J. P. van der Weij en J. S. Kloppers; Ellen Margreet, d.v. J. P. van der Weij en J. S. Klop pers; Bartholomeus, z.v. B. Verstra ten en S. C. J. M. Kleijn; Gerrit Hen drikus Rutger, z.v. H. Heemskerk en F. van Egmond; Sandra, d.v. R. J. M. de Best en H. A. T. Janson; Rob, z.v. L. J Burgers en G. van Looij; Venice Willemina Maria, d.v. E. D. C. M. Henkes en J. G. A. Berkhout; Char lotte Pauline Elisabeth, d.v. P. J. L. -Bastiaans en C. D. Noordzij; Linda, d.v. N. Erades en A. W. A. Brammer; Steffanie Debora, d.v. J. C. J. Caspers en A. M. P. van Beek; Brigitte Alisa Margriet, d.v. F. R. Wilbrink en B. Benschop; Angela Cornelia Elisabeth Maria, d.v. F. A. van Maris en P. C. M. van der Geest; Miranda Ma ria Andrea, d.v. A.J. Vianen en A. M. Leeuwenburg; Sevgi, d.v. Y. Temizisler en E. Temizisler; Viona, d.v. R. C. G. van den Berg en C. J. Hoogkamer; Bas, z.v. N. G. Haasnoot en J. van de Velde. nit HAZERSWOUDE Een jarige bromfietser uit Lei® en een 14-jarige fietser uit zerswoude zijn vanochtend wond geraakt bij een aanr ding. Het ongeluk gebeurde de Rijndijk in HazerswoW De bromfietser kwam uit richting Leiden en de fiet reed samen met een 14-jar fietsster uit de richting Hazerswoude. Door onbelced oorzaak kwamen de drie d elkaar in botsing. De bromfi' ser en de 14-jarige jongen met een hersenschuddi overgebracht naar het Acai misch ziekenhuis in Leiden-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12