Omwegen Verdubbeling aantal harttransplantaties Patriotten in 1787 en Leidse arbeiderswoningbouw in 1835 Aandacht voor watervervuiling tijdens open dag Radikaal links bijeen in Leiden VERENIGING OUD-LEIDEN EIDEN OMGEVINGZüAviQounxvnlDINSDAG 22 SEPTEMBER 1987 PAGINA 11 HET LEIDS JAARBOEKJE 1987 IS UIT; ONTWIKKELINGEN UIT HET VERLEDEN Op mijn omwegen door en land kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 ittBHH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pii-li-rs LEIDEN De verwach ting is dat dit jaar twee maal zoveel harttrans plantaties worden verricht als vorig jaar. In 1986 wer den in de academische ziekenhuizen van Rotter dam en Utrecht in totaal 21 harttransplantaties ver richt, terwijl in de eerste zes maanden van 1987 al 24 patiënten een dergelij ke operatie ondergingen. Ook het aantal nier-, hoornvlies-, en levertrans plantaties zal dit jaar veel hoger zijn dan vorig jaar. Dit is bekend gemaakt door Eurotransplant. Eurotransplant viert dit jaar haar 20-jarig bestaan. In 1967 werd Eurotransplant, gehuis vest in het Academisch Zie kenhuis Leiden, opgericht door de Leidse hoogleraar prof.dr. J. van Rood. De orga nisatie bemiddelt bij orgaan- transplantaties in een aantal West-Europese landen. In de centrale computer in Leiden zijn de gegevens opgeslagen van ruim 9000 patiënten die voor een transplantatie in aan merking komen. Dit jaar werd de twintigduizendste patiënt behandeld. Het 20-jarig bestaan staat za terdag centraal tijdens de jaar lijkse bijeenkomst van Euro- transplant in de Gorlaeus-la- boratoria in Leiden. Prof. Van Rood geeft dan een overzicht van de ontwikkelingen op het gebied van de orgaantrans plantatie. Ook belicht hij het belang van transplantatiege neeskunde voor de toekomst. Ook de Amerikaan dr. E. Friedman van de State Uni versity in New York blikt vooruit. Hij gaat in op de rol van de transplantatiegenees kunde na het jaar 2000. Fried man verwacht dat dan vijftig procent van het aantal heel kundige operaties bestaat uit zogenaamde vervangingschi- rurgie. Dit door een verdere uitbreiding van de transplan tatiemogelijkheden en door nieuwe ontwikkelingen op het gebied van biotechnologie, bio- materialen en chips. Vrijdag komen transplantatie- coördinatoren bijeen in Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee. Dan maakt de Rotterdam se arts dr. R. Singh de eerste resultaten van zenuwtrans plantaties bekend en de ortho- paed dr. A. Taminlau van het AZL spreekt over de eerste experimenten met bottrans- plantaties. geschreven worden in de Vredeskerk (vanaf acht uur) en in de Bevrijdings kerk (vanaf 19.30 uur). Donderdagavond is de stu- dentenekklesia aan het Ra penburg 100 geopend vanaf 20.00 uur. opnemen met K&O, Oude Vest 45, tel. 071-141141. Wayang Dialezing Schrijfa vonden De afdeling Leiden van Amnesty International houdt vandaag en donder dag schrijfavonden. De aan dacht zal vooral gericht zijn gevangenen in Iran en 'aiwan. Vanavond kan er Kunsthistorica mevrouw P. Friedrich-Kuenen zal dit najaar bij K&O een diale- zingcyclus houden over kunst in Florence en omge ving. De lezingen worden vanaf 29 september gehou den in de Kapelzaal van K&O, elke dinsdag van 13.30 tot 15.30 uur. Belang stellenden kunnen contact Kennismaken met de be langrijkste aspecten van de klassieke Javaanse theater traditie. Dat kan tijdens de cyclus Javaanse Wayang- dansen die de Leidse Volks universiteit K&O organi seert. Op 24 september. 8 en 22 oktober om 20.15 uur houdt drs. C. Brak el lezin gen, die verlevendigd worden met dia's en optre dens van de dansgroep Ku- wung-kuwung van de Rijksuniversiteit Leiden. Voor toegangskaarten en inlichtingen: tel. 141141 ALPHEN AAN DEN RIJN/HAZERSWOUDE In het kader van het Europees jaar van het milieu wordt zaterdag 26 septem ber een open dag gehouden bij bedrijven die zich bezig houden met het schoon houden van water. In heel Europa stellen instal laties voor zuivering van afvalwater en bedrijven voor drinkwa ter die dag hun deuren voor het publiek open. In de Rijnstreek kunnen belangstellenden tussen 10.00 en 16.00 uur een kijkje ne men bij het pompstation van het gemeentelijke energiebedrijf aan de Hoorn 15 in Alphen en tussen 10.00 en 15.00 uur bij het pompstation C. Rodenhuis in Hazerswoude. Verder kunnen de waterzuiveringsinrichtingen van het hoogheemraadschap van Rijnland in Leiden-Noord en in Katwijk bezichtigd worden. Tijdens rondleidingen wordt verteld hoe de installaties werken, welke technieken worden gebruikt en wat gebruikers zelf kun nen doen om watervervuiling tegen te gaan. Opslag afval en grond in Dordrecht LEIDEN De Provincie Zuid-Holland wil een onderzoek naar een definitieve opslagplaats voor bedrijfsafval, baggerspecie en verontreinigde grond in Dordrecht. Mogelijke plaats van vesti ging is de derde Merwedehaven in het noordoostelijke deel van het eiland van Dordt. Definitieve besluitvorming hierover kan in elk geval niet voor medio 1989 plaatsvinden. De noodzaak om op korte termijn een definitieve opslagplaats in te richten is ver groot door sluiting van de Belgische grens voor Nederlands af val, waardoor de provincie in ernstige problemen dreigt te ko men. Een aantal bod vertraagd. Het gaat i zelf. I bodemsaneringsprojecten kan hierdoor worden ;aat in de eerste plaats om afval uit Zuid-Holland LEipEN Radikaal-linkse samenwerkende fracties uit het hele land houden komende zaterdag een conferentie in het Gou den Vlies aan de Breestraat in Leiden. De bijeenkomst volgt op eerdere conferenties in Haarlem en Nijmegen, waar vertegen woordigers van PSP, CPN en PPR praatten over het functione ren van samenwerkend Klein Links in gemeenteraden en pro vinciale staten. De conferentie in Leiden, georganiseerd door de fracties van Leiden. Den Haag en Delft, heeft onder meer als gespreksonderwerpen: doelmatigheid in het gemeentelijk appa raat, links lokaal cultuurbeleid, lokaal werkgelegenheidsbeleid en links ouderenbeleid. De conferentie begint om half elf en duurt tot kwart over vijf. ADVERTENTIE Hebt u belangstelling voor de geschiedenis en de monumenten van Leiden en omgeving, wordt dan lid van de Lidmaatschap 27,50 per jaar. (Jeugdleden tot 25 jaar 20,-). Giro 175228, waarvoor u het JAARBOEKJE en gratis toegang tot de lezingen ontvangt. Bovendien kunt u deelnemen aan excursies. Adres: Postbus 917, 2300 AX Leiden, tel. 121418. eilingmeester ,cvun n- H aftter Van Speij moet wel 0Ve' en goed gehoor voor en erstand van dialecten heb- ien. Bij het kantongerecht iaren gisterochtend nogal iat mensen die een dialect jraken, vaak op zeer zach- itoon of soms zo snel, dat ei leek of je een veiling- leester voor je had. Dit jatste was vooral het geval ij een vrachtwagenchauf- >ur, die in Amsterdam was [ehouden wegens het ireden van het rijtijden- it. De man had 27 uur 20 minuten in een :htauto gereden zonder maar even te rusten, verweer op de straf die daarvoor dreigde te len opgelegd, was ech- niet te verstaan. Hij ik zo snel dat de rechter ondanks zijn gefronste ikbrauwen en met zijn ten wagenwijd open, niets begreep. Gelukkig voor verdachte: zijn verweer k overbodig. Officier justitie L. Horbach con- erde dat het inmiddels leer dan twee jaar gele- was, dat het proces ver- il was opgemaakt. De ik was verjaard. De man vrijgesproken en hield ipt zijn mond. ffe niet zijn mond hield, een man uit Warmond het niet gek zou doen op reiling. Hij wist zijn za- goed te verkopen. Als echte cabaretier stak hij de rechter en de offi- zijn verhaal af. Ook het iliek genoot van zijn ver ingen in een dialect dat was thuis te brengen, werd beschuldigd van vissen zonder vergun- j vanaf zijn boot in de ite Sloot in Warmond, man stak van wal: „Ik toen helemaal niet aan vissen. Ik vis nooit. Dan ik toch ook geen ver ing nodig". De rechter :1de dat de agenten Iden geconstateerd dat er fee hengels over boord igen met dadrbij een aal met vis erin. In de boot bovendien een lisnet en een derde hep- el aangetroffen. „De zoon- qes van mijn broer hadden ochtends gevist en je weet 10e die snotjongens zijn. Zij ruimen nooit hun spullen op. De andere hengel die binnen lag was van een Duitser. Ik vind het nooit erg als mensen hun spullen in mijn boot neerleggen. Als ze de boel maar weer oprui men. Maar dat doen ze niet altijd en nu vis ik ernaast". De rechter geloofde het ver haal niet en trachtte de man ta door de mand te laten val len door te vragen hoe het d fuiknet, dat in de boot lag, l zo nat kon zijn toen de agenten in de boot waren. .Die fuik had ik net ge- ;e tocht om in de bar te han gen. Het leek mij wel leuk om die met van die visjes te vullen die je bij de Hema kunt kopen". Volgens de ki rechter, die het proces ver hit) baal nog eens goed bestu- je deerde, zaten er al gevangen visjes in de fuik. De man had dus helemaal niet naar de Hema hoeven gaan. „Ik zei net, dat ik de fuik van andere vissers had gekocht. Ik zag die lui zitten en vroeg of dat ding te koop was. Ik heb het toen als het w^re vanuit het water ge kocht". De hengels, de fuik en het kruisnet waren door de agenten in beslag geno men en volgens de rechter hadden de eigenaars zich toch onderhand wel eens kunnen melden. Het feit dat niet was gebeurd, vond de rechter verdacht. Waren wel andere eigenaars? Waren de hengels toch niet van de man die voor hem stond? „De hengels zijn echt van de zoontjes van mijn broer. Die jongens kennen mij al zeventien jaar en ze hebben mij nooit zien vis sen. Ik word doodzenuw achtig van vissen. Zelf heb ik daarom geen hengel aan boord. Ik koop mijn visjes wel bij de visboer", sprak de man opnieuw. Voordat hij nogmaals in herhaling zou vallen over zijn neefjes en de Duitser zei de rechter dat bet hier geen kwestie was van eigendom maar dat de vraag was, of er een visver gunning aanwezig was of niet. Die was er dus niet. Uiteindelijk eiste de officier een boete van 130 gulden. ..Het gaat mij niet om het leid", riep de man. „Maar iet gaat erom dat die hen gels niet van mij zijn en die mensen zitten nu zonder spullen. Wat moet ik daar aan doen?". De rechter ver- lelde dat hij de in beslag ge nomen hengels echt niet te rug kreeg en dat hij een boete kreeg van 100 gulden. '..Dal is verdomd lullig", ant woordde de Warmonder. En 'bij moet daarbij gedacht "hebben: „Daar gaan mijn hengels". JULIA VAN BOHEMEN computersnelle tijdvak, heet te 't, dat dergelijke relaties „in het middelpunt der be langstelling stonden". Voorts is er in dit Leids Jaar boekje 1987 sprake van „wijd uit elkaar liggende onder werpen als het beleid ten op zichte van bedelaars in het 18e-eeuwse Leiden en de Hoekse en Kabeljauwse twis ten (een nieuw overzicht) in de late 15e eeuw". Een the ma. Ach, die twisten van Huis tot Huis. Later had je de „Tachtigjarige oorlog", die ook een sporadische reeks van twisten op langere ter mijn was. Dan treffen we in deze uitgave ook „elementen uit het stadsbeeld" aan: op nieuw de gevelstenen van een aantal stadswijken en ar beiderswoningen uit 1835. En „de afgebroken Zuiderkerk" aan de Lammenschansweg, uitvoerig gedocumenteerd. Zelf achtte ik de Zuiderkerk slechts goed voor droge con certen en fluitensembles, waaronder een erg grote dwarsfluitist, Jean-Marie Rampal. Het jaarboekje presenteert opnieuw een rijke inhoud: „De lotgevallen van een apo thekersleerling in het 17e- eeuwse Leiden", het item „Rondom Steinmetz en het eerste lectoraat in de sociolo gie aan de Leidse universi teit", de archeologische kro niek, en de veranderingen van het stadsbeeld in 1986. A rbeids won ingbo u w De „Arbeidswoningbouw in Leiden anno 1835". P.Baren- dregt schrijft in het jaarboek je daarover opmerkelijke re gels. Het is meteen een afre kening: „Tevergeefs zal men op een recente kaart van Lei den zoeken naar de Looier straat. Deze straat is verdwe nen met de sloop van een groot deel van de Havenwijk in verband met de stadsver nieuwing, aan het begin van de jaren '70 van deze eeuw. Slechts de naam van het kleine Looiersplein herinnert nog aan de Looierstraat". Het waren huizen van de Leid- sche Maatschappij van Wel dadigheid. Aan de Tweede Looierstraat, tussen de Zuid singel en de Kerksteeg (nu Oosterkerkstraat), stonden ze. Je had ook nog een Sin gelstraat. Ook wel genoemd „de wijk Noord-Rijnevest, een „nijverheids- en arbei dersbuurt". Opgevuld met een katoenfabriek van De Heijder en Co., de stoomspin nerij van de Gebr.Eigeman en Co., fabrieken van wollen stoffen, leerlooierijen, scheepmakerijen, zeemtou- werijen, marokijn- en perka- mentfabrieken en een bier brouwerij. Het is allemaal verdwenen. Een project, ooit afgedaan als „een woningbouwinitiatief": 33 arbeiderswoningen, in een De Tweede Looierstraat, gezien vanaf de Oosterkerkstraat naar de Zuidsingel, ca. 1900. tijd waarin de loonarbeiders niet te onderscheiden waren van de armen. Het is ge schreven: „Het merkwaardi ge feit doet zich voor, dat de arbeidende klasse als zodanig voor het midden der 19e eeuw niet bekend was". Men meende, dat in die tijd de ar beiders werden gerekend bij de „grote groep van behoefti ge lieden". Jhr.mr.D.F.van Alphen was een der initia tiefnemers tot de bouw van de Leidse arbeiderswonin gen Trouwens, de Leidsche Maatschappij van Weldadig heid (initiatief van de Leid sche Afdeeling der Maat schappij Tot Nut van 't Alge meen), wenste zich te onder scheiden van de bedeling. In principe moesten de door de Maatschappij ondersteunden in hun eigen onderhoud kun nen voorzien. Er waren ook medische drijf veren om tot een betere ar beidersbehuizing te komen. Cholera-epidemieën, een paar jaar eerder in de eeuw, waren daaraan niet vreemd. Verder hoopte men, dat „doelmatige ingerichte wo ningen aan de handwerks- stand tegen een geringe huurprijs bij de arbeiders ze delijke beschaving, orde en reinheid" zouden worden op gewekt. Aldus werden de arbeiders woningen anno 1835 ge bouwd: met doorgezaagde deuren van de bedsteden met een kelder, achterkamer,als woonvertrek. Je had een kookhuisje (snuiver) en het toilet (secreet), aangesloten op het riool. De drinkwater voorziening achter de huizen kende acht welputten. Het was misschien niet royaal al lemaal, maar de bewoners konden hun geluk nauwe lijks op: breedtemaat was 4,15 m„ inwendige dieptemaat 7,40 m.; een hoogte van de straat tot de bovenzijde van de daklijst van 3,90 m.; een diepte van voorgevel tot scheidingsmuur van 17,50 m. Voordeur met een hoogte van 1,90 m. Snuiver en plee hadden elk een oppervlakte van 1 x 1 m. Het waren mo delwoningen, in die tijd, ver geleken bij bouwblokken in Amsterdam. Huurprijs: drie kwartjes per woning per week. Alles bij elkaar: een uniek woningbouwproject in 1835, een nieuw licht wer pend op de arbeiderswoning bouw in de 19e eeuw Een Leids initiatief, voortkomend uit een sociale bewogenheid, maar dan wel met een speci fieke groep mensen, namelijk de arbeiders. Medisch onder steund. Dat wel. In de twee de helft van de vorige eeuw bleken de geschikte wonin gen voor een groot deel van de arbeiders onbetaalbaar te zijn. Tot zover het Leids Jaarboekje 1987. Maar, zoals gezegd, er staat nog zoveel meer in, over Leiden destijds. En wellicht het volgend jaar naar de redactiecommissie hoopt iets meer over om liggende gemeenten. De jaarlijkse plechtigheid in de burgemeesterskamer ten stadhuize: het nieuwe Leids Jaarboekje is uit. Het ceremonieel aanbieden door prof.mr. H.W.van Soest, voorzitter Vereniging Oud-Leiden, aan burgemeester C.Goekoop. Bavius Voorda, de onverzet Willem V. voorbij boekjaar met overle denen. Onder hen was mr.G.C.van der Willigen, van maart '65 tot febr.'71 burgemeester van Leiden. Bij zijn installatie had hij al te kennen gegeven: „Ik hoop me spoedig ingewerkt te heb ben. Ik heb maar zeven jaar de tijd en dat is niet lang voor een stad met zoveel pro blemen". Oud-gemeentear chivaris van Leiden, mevr- .dr.Annie Versprille, schreef lijke Fries contra enghartige een herdenkend artikel en roemde Van der Willigen's „kritische geest en grote werkkracht, zijn evenwichtig en rustig besturen, aangevuld met zijn vriendelijkheid en betrokkenheid in persoonlijk wel en wee". De patriotten Voor geschiedvorsers, overi gens, valt er in 1987 het een en ander te smullen. Deze maand, bijvoorbeeld, is het tweehonderd jaar geleden dat het grondgebied van de Ver enigde Provinciën vanuit het oosten vergast werd op een kortstondige invasie. De 18e eeuwse patriottenbeweging (contra het stadhouderlijk bewind van de Oranjes) werd in september 1787 een halt toegeroepen door de koning van Pruisen, de broer van prinses Wilhelmina, die ook de doortastende vrouw was van weifelende prins Willem V, van dt Friese Oranjetak. Het jaarboekje voert in dit verband de hoogleraar Bavi us Voorda („rechtlijnig Fries jurist aan de Leidse acade mie") te berde, die de eed aan de in 1787 weer als stad houder herstelde Willem V om principiële redenen bleef weigeren. Voorda leeft in de geschrif ten nog voort als „Een reine, ronde Fries, met vaderlandse zeden; een eerlijk patriot; een vrijman in het hart, die boos heid en geweld, waar hij ze ook vondt bestreeden en on der 't schild der Deugd, hun wraakzucht heeft getart. Een kloek, geletterd Hoofd, bij Themis grijs geworden. Waar rijst de gloriezuil, die stem zijn Eeuw moet stichten? Ach, Neerland kent zijn Lot, maar... 't Nageslacht zal rich ten" zo schreef in 1792 J.de Kruyff. Voorda; geen vriend van de prins dus. De noordelijke Nederlanden en Oranje: het is toch een om streden verbintenis geweest, hoe je het ook draait en keert. De redactiecommissie, bij ge schrifte van haar voorzitter, prof.Willemijn Fock: „Ook in andere artikelen staan deze keer universitaire ontwikke lingen en door de roem van de universiteit aangetrokken buitenlandse studenten cen traal". Vroeger, voor het De maand september mag dan Prinsjesdag onder haar data hebben, traditioneel valt tegen het kalenderbegin van de herfst ook de uitreiking van het Leids Jaarboekje aan Leidens burgemeester in diens ambtsvertrek ten stad huize. Gisteren had je 't weer. Grapjes alom, en koffie van de gemeentebode. Burge meester Cees Goekoop (toe vallig aanwezig) mocht zich verheugen in het bezit te ko men van het negenenzeven tigste deel van het Jaarboek je 1987, het periodiek pronk- t'uweel en naslagwerkje op iet gebied van geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en omstreken, uitgave van de Vereniging Oud-Leiden. Zo als een goed jaarboekje be taamt bevat ook deze editie weer een verslag van Oud- Leiden over 1986; benevens de jaarrekening met lasten en baten en het batig saldo. De gretige afnemers van het nieuwe jaarboekje zullen niet onmiddellijk op dit gedeelte van het glorieuze orgaan af vliegen. Het is immers de verplichte koek op het overi gens weer aantrekkelijke menu dat Oud-Leiden haar begunstigers en leden (overi gens is er een lichte groei van het bestand in '86: 33 meer dan in '85, en nu 1650 lidmaten belopend) heeft aan te bieden. Het is weer levende geschie denis waarmee het jaarboekje ons opzadelt. Veel historisch jolijt en veel leerrijks ook. Maar daar zijn ook de gebrui kelijke vermeldingen van af scheid en heengaan. Niet al leen routine-mutaties pen ningmeester Tuinhof de Moed maakte in het bestuur plaats voor een opvolger met de veelbelovende naam Spaargaren ook was er weer de weemoed van een

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11